Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Komunia św. o ewangelików.
 |  Wersja do druku
Mateusz Markiewicz
 kwiecień 22 2006 21:23   
Forum

Status: offline

Quote by Bartek.D: O MAtko!
Wierzysz,ze w naszej komunii jest CHRYSTUS!!

Pisałem, że pomijam ważność konsekracji. Wy tak twierdzicie, ale jakoś po czynach szacunku nie widać.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
methodos
 kwiecień 22 2006 21:37   
Forum

Mateuszu, nie wypowiadaj się na tematy których zwyczajnie nie rozumiesz, tak będzie najlepiej dla wszystkich...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek
 kwiecień 22 2006 21:51   
Forum

Brawo!
Skoro jesteś tak drobiazgowy to co powiesz kapłanowi, który błogosławi małe dzieci kciukiem, w którym miał przed chwilą komunikant? Na pewno ma drobiny na palcach. Po wykonaniu znaku krzyża kciukiem na czole dziecka zostają „opiłki” ciała Chrystusa. I CO?

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 kwiecień 23 2006 01:09   
Forum

Quote by Bartek D.:
Na pewno ma drobiny na palcach. Po wykonaniu znaku krzyża kciukiem na czole dziecka zostają „opiłki” ciała Chrystusa. I CO?

Normalnie pękam ze śmiechu, Bartku...
Zastanowiłeś się zanim napisałeś?

Piszesz, że sercem konwertowałeś do KEA. O ile mi wiadomo, KEA naucza, że Chrystus prawdziwie jest obecny w Eucharystii. Zatem jak dostajesz Ciało na ręke, zostają ci na dłoniach jakieś "opiłki"? Chrystusa?
Bo mi jakoś nie...

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Retmaniak
 kwiecień 23 2006 09:34   
Forum

Quote by piotr.:O ile mi wiadomo, KEA naucza, że Chrystus prawdziwie jest obecny w Eucharystii. Zatem jak dostajesz Ciało na ręke, zostają ci na dłoniach jakieś "opiłki"? Chrystusa?

Wg nauki o konsubstancjacji, która jest nauką KE-A na temat komunii, Jezus jest realnie obecny w komunii tylko podczas jej rozdawania (od momentu konsekracji zaczynając). Tak więc nie sądze żeby ktoś kto przyjmie komunię na rękę (konkretniej chleb, bo z winem to nie jest dobry pomysł ) wychodząc z kościoła miał na swoich dłoniach "kawałki Jezusa". Ale katolik który przyjmie komunie na reke (w diec. warszawskiej to możliwe) może wg nauki KRK wyjść z kościoła z "kawałkami Jezusa" na dłoniach.

===

Słowo Twoje jest pochodnią nogom mym. Słowo Twoje jest światłością ścieżce mej (Śpiewnik Ewangelicki #346)

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 kwiecień 23 2006 10:56   
Forum

Hmm... poszukam jeszcze na ten temat informacji, sprawa jest niezwykle ciekawa. Jeszcze nigdy o tym nie słyszałem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 kwiecień 23 2006 11:17   
Forum

I właśnie żeby partykuły Chrystusa nie były byle gdzie przed reformą Bugniniego kapłan MUSIAŁ mieć po konsekracji chleba złączone palce wskazujące z kciukami, gdyż nimi trzymał Chrystusa. Miał je tak złączone aż do puryfikacji, więc nie było błogosławieństw kciukiem, że o Komunii na rękę nie wspomnę.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 kwiecień 23 2006 11:17   
Forum

Quote by methodos: Mateuszu, nie wypowiadaj się na tematy których zwyczajnie nie rozumiesz, tak będzie najlepiej dla wszystkich...

A czego nie rozumiem? Według nauki katolickiej u protestantów nie ma ważnej konsekracji.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek
 kwiecień 23 2006 11:39   
Forum

o szkoda.., ale jak interkomunie na Kirchetagu robili to wszystko było okej.

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 kwiecień 23 2006 12:22   
Forum

Quote by kubiak:
Ale katolik który przyjmie komunie na reke (w diec. warszawskiej to możliwe) może wg nauki KRK wyjść z kościoła z "kawałkami Jezusa" na dłoniach.

A możesz powiedzieć w jaki sposób jest to możliwe?
Moze dysponujesz jakimiś materiałami na ten temat - chętnie poczytam jeśli dostępne są online.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek
 kwiecień 23 2006 12:35   
Forum

Idąc tokiem rozumowania Mateusza soba biorąca na rekę komunie św. w KRK wynosi kawałeczki ciała Chrystus. napeno na reku zostają drobinki. Matuesz pewnie wie, poniewaz wsadza do puszek opłatki do konsekracji.

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 kwiecień 23 2006 12:41   
Forum

Mateusz, wypowiedz sie na ten temat. jakies odrobinki Ciala na palcach ci pozostają? czlowiek juz pare lat na tym swiecie zyje ale zawsze go cos zaskoczy...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Pius
 kwiecień 23 2006 14:11   

Partykuły czasami (prawie zawsze) pozostają po kontakcie z Ciałem Pańskim dlatego kapłan czy szafarz nadzwyczajny powinien zawsze puryfikować palce i uważać na każdą najmniejsza drobinę. Błogosławienie dzieci kciukiem podczas komunikowania na pewno jest nadużyciem tak samo dla mnie nadużyciem jest komunia na rękę, KK zakazywał jej juz od w pierwszych wieków (chyba IV). Do jej powrotu (metoda ta została wymuszona) przyczynili się masoni którzy chcą zniszczyć Katolicką wiarę w realną obecność.

===

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 kwiecień 23 2006 14:15   
Forum

Owszem układam komunikanty do cyboriów przed Mszą św. Coś tam zawsze zostaje na rękach, okruszki. Ale komunikanty NIE SĄ Ciałem Chrystusa. A jak widzę co czasami księża po konsekracji czynią, to mi się niedobrze robi.

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 kwiecień 23 2006 14:19   
Forum

Quote by mateuszwroc:
A jak widzę co czasami księża po konsekracji czynią, to mi się niedobrze robi.

To znaczy?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 kwiecień 23 2006 14:20   
Forum

Quote by piotr.:
Quote by mateuszwroc:
A jak widzę co czasami księża po konsekracji czynią, to mi się niedobrze robi.

To znaczy?

Np. ksiądz zaraz po konsekracji wyciera łapki w korporał.

P.S. Ostatnio komunikanty do puszki układałem dzisiaj.

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 kwiecień 23 2006 14:27   
Forum

A ja mam jeszcze jedno pytanie do Ciebie, Mateuszu, jako że jestes jak mniemam ministrantem, a więc najbliżej tego co się przy ołtarzu dzieje. Widziałeś może kiedyś taki przypadek, że komuś hostia wypadła z ust i spadła na podłogę? Co w takim momencie się robi? Jak postępuje ksiadz i wierny, któremu wypadła? Wierny juz nie dostanie nowej hostii zanim sie np. nie wyspowiada?
dzieki za odpowiedz

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 kwiecień 23 2006 14:58   
Forum

Quote by piotr.:

A ja mam jeszcze jedno pytanie do Ciebie, Mateuszu, jako że jestes jak mniemam ministrantem, a więc najbliżej tego co się przy ołtarzu dzieje. Widziałeś może kiedyś taki przypadek, że komuś hostia wypadła z ust i spadła na podłogę? Co w takim momencie się robi? Jak postępuje ksiadz i wierny, któremu wypadła? Wierny juz nie dostanie nowej hostii zanim sie np. nie wyspowiada?
dzieki za odpowiedz

Byłem przy podobnym przypadku. Otóż byliśmy latem (roku 2005) na wycieczce jednodniowej w Lorkach. Proboszcz miał tylko patenę do koncelebracji, taką trochę głębszą. I na niej poukładaliśmy kilkadziesiąt komunikantów. Proboszcz zechciał udzielać Komunii pod dwiema postaciami, więc lewą rękę miał "unieruchowmioną" trzymaniem pateny i kielicha. Zerwał się wiatr i z tyłu pateny zleciało Ciało Chrystusa. Odruchowo schyliłem się, żeby podnieść, ale coś mną wstrząsnęło, że nie podniosłem i wstałem. Proboszcz powiedział, bym podniósł. Podniosłem i położyłem na patenie. Zapewniam, że żadna część Ciała Chrystusa nie została naa ściółce. Ale serce strasznie mi waliło.

A odnośnie wypadania z ust: przy księdzu powinien iść ministrant z pateną, żeby taka sytuacja się nei zdarzyła.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 kwiecień 23 2006 16:01   
Forum

Quote by piotr.:

dzieki za odpowiedz

tak
ksiądz wyrywa sobie włosy z głowy i intonuje psalm 79
miejsce upadku hostii zostaje wypalone zywym ogniem
wierny zostaje na początku wychłostany
potem się spowiada
potem zakłada włosiennicę i posypuje głowę popiołem
musi odbyć roczną pokutę u kartuzów
następnym razem bedzie mógł przyjąć komunię dopiero na łożu smierci

Obudźcie mnie z tego koszmaru...

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Bartek
 kwiecień 23 2006 16:02   
Forum

W KEA księdzu tez kiedyś z paneny spadł opłatek, pastor przerwał podniósł i położył na ołtarz.

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 kwiecień 23 2006 16:37   
Forum

Quote by medieval man:
tak
ksiądz wyrywa sobie włosy z głowy i intonuje psalm 79
miejsce upadku hostii zostaje wypalone zywym ogniem
wierny zostaje na początku wychłostany
potem się spowiada
potem zakłada włosiennicę i posypuje głowę popiołem
musi odbyć roczną pokutę u kartuzów
następnym razem bedzie mógł przyjąć komunię dopiero na łożu smierci

Obudźcie mnie z tego koszmaru...

dziwna odpowiedź na całkiem normalne pytanie.

Quote by mateuszwroc:
Odruchowo schyliłem się, żeby podnieść, ale coś mną wstrząsnęło, że nie podniosłem i wstałem. Proboszcz powiedział, bym podniósł.

A widzisz, bo ja słyszałem o takim przypadku z tym że to sie zdarzyło w kościele, wierny sie schylił po hostię, ale ksiadz nakazał mu zostawić - w takim przypadku tylko ksiądz może ją podnieść jak się dowiedziałem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek
 kwiecień 23 2006 17:09   
Forum

Dlaczego tylko ksiądz, skoro świeccy w KRK też mogą udzielać komunii św.
U mnie w KEA ostatnio niemiecka teolożka dawała pić z kielicha

===

Profil   Email 
 Cytat 
methodos
 kwiecień 23 2006 18:02   
Forum

Quote by mateuszwroc:
Quote by methodos: Mateuszu, nie wypowiadaj się na tematy których zwyczajnie nie rozumiesz, tak będzie najlepiej dla wszystkich...

A czego nie rozumiem? Według nauki katolickiej u protestantów nie ma ważnej konsekracji.
No więc Mateuszu o co ciebie serduszko boli jak wg katolików nie ma u nas ważnej konsekracji? Ty lepiej uważaj człowieku, bo kiedyś jeszcze ducha wyzioniesz, jak tak wszystkim będziesz się przejmowal bardzo, serducho ci nie wytrzyma zwyczajnie
Jeśli chcesz rozśmieszyć Boga, opowiedz mu o twoich planach na przyszłość.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 kwiecień 23 2006 18:22   
Forum

Quote by piotr.:
Quote by mateuszwroc:
Odruchowo schyliłem się, żeby podnieść, ale coś mną wstrząsnęło, że nie podniosłem i wstałem. Proboszcz powiedział, bym podniósł.

A widzisz, bo ja słyszałem o takim przypadku z tym że to sie zdarzyło w kościele, wierny sie schylił po hostię, ale ksiadz nakazał mu zostawić - w takim przypadku tylko ksiądz może ją podnieść jak się dowiedziałem.

Ksiądz nie miał możliwości. Był to stan "wyższej konieczności".

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 kwiecień 23 2006 18:23   
Forum

Quote by methodos:No więc Mateuszu o co ciebie serduszko boli jak wg katolików nie ma u nas ważnej konsekracji? Ty lepiej uważaj człowieku, bo kiedyś jeszcze ducha wyzioniesz, jak tak wszystkim będziesz się przejmowal bardzo, serducho ci nie wytrzyma zwyczajnie
Jeśli chcesz rozśmieszyć Boga, opowiedz mu o twoich planach na przyszłość.

O to mnie serducho nie boli. Ale mnie dziwi Wasz stosunek do czegoś, co traktujecie jako Ciało i Krew Chrystusa.

Jakich planach?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek
 kwiecień 23 2006 19:33   
Forum

NIE kłam. Sam wielokrotnie widziałem jak sie w KEA interkomunikowałeś

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 kwiecień 23 2006 20:42   
Forum

Quote by Bartek.D: NIE kłam. Sam wielokrotnie widziałem jak sie w KEA interkomunikowałeś

Do kogo to było?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek
 kwiecień 23 2006 20:59   
Forum

Od dobrego znajomego. Co boisz sie?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Paweł
 kwiecień 23 2006 21:07   
Forum

Mam takie wrażenie, że Methodos, Medieval Man oraz Bartek D. wypowiadają się tonem pogardliwym o Najświętszym Sakramencie. Wasze słowa odebrałem jako profanujące. Niech rozmowa będzie kontynuowana, lecz z zachowaniem należnego szacunku dla Jezusa obecnego w Chlebie i Winie. I więcej kultury.
Podziwiam cię Mateuszu, że masz cierpliwość do niektórych osób.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 kwiecień 23 2006 21:13   
Forum

Quote by Bartek.D: Od dobrego znajomego. Co boisz sie?

Ja byłem u "komunii" u protestantów? Kiedy?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,66 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty