Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 preegzystencja duszy
 |  Wersja do druku
matejanka
 maj 14 2006 21:35  (Czytany 16803 razy)  
Forum

Status: offline

Ostatnio rozmyślałam nad nauką o preegzystencji duszy która została przez Kościół potępiona wraz z Orygenesem na synodzie w Konstantynopolu. Czy może mi wobec tego ktoś kto dobrze orientuje się w nauczaniu Kościoła powiedzieć kiedy dusza zaczyna swoje istnienie? Pozdrawiam wszystkich matejanka Ps. nie zauwazyłam że nastapiłą pomyłka w pisowni Orygenes, przepraszam

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Andrzej
 maj 14 2006 21:57   
Forum

Quote by matejanka: Ostatnio rozmyślałam nad nauką o preegzystencji duszy która została przez Kościół potępiona wraz z Orygynesem na synodzie w Konstantynopolu. Czy może mi wobec tego ktoś kto dobrze orientuje się w nauczaniu Kościoła powiedzieć kiedy dusza zaczyna swoje istnienie? Pozdrawiam wszystkich matejanka

z chwilą stworzenia jej przez Boga gdy powstaje nowy człowiek?
Kosciół odrzucił pogląd Orygenesa, według którego dusza istnieje wcześniej, zanim zostanie połączona z ciałem; byłoby to stworzenie „na raty”, które nie odpowiada jedności stworzonego podmiotu. Stworzenie duszy jest więc równoznaczne ze stworzeniem człowieka, ponieważ od początku dusza formuje ciało, które dzięki temu da się pojąć jako ciało ludzkie

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
matejanka
 maj 14 2006 22:25   
Forum

Czy wobec tego według Kościoła oznacza to, że Bóg scedował na człowieka decyzję o istnieniu dusz, ich ilości, ich powoływaniu do życia lub nie. To znaczy że stoimy w tej decyzji wyżej od Boga, gdyż jeżeli nie urodzę dziecka to nie dam szansy jego duszy na egzystencję i na zbawienie. Czyli Akt stwórczy Boga i obdarzania życiem wiecznym jest zależny od decyzji człowieka? Trudno mi w to uwierzyć. pozdrawiam matejanka

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
Paweł
 maj 14 2006 22:36   
Forum

Mylisz przyczynę ze skutkiem. Ale rzeczywiście, bez udziału/pomocy człowieka nie powstanie dusza, którą zowiemy ludzką. Rodzice współpracują z Bogiem w akcie tworzenia.
Albo popatrzmy na to z innej strony - Bóg jest niejako "zmuszony" (z pewnością jest to niewłaściwe słowo) dodać do ciała duszę, gdy połączy się jajo z plemnikiem...

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 maj 14 2006 22:40   
Forum

No dobrze ale przecież nie muszą i teoretycznie, gdyby wszystkie kobiety odmówiły macierzyństwa to niebo nie zapełniłoby się? Czy naprawdę aż taką władzę przyznajecie cżłowiekowi?

===

Cytat 
Andrzej
 maj 14 2006 22:48   
Forum

Quote by matejanka: No dobrze ale przecież nie muszą i teoretycznie, gdyby wszystkie kobiety odmówiły macierzyństwa to niebo nie zapełniłoby się? Czy naprawdę aż taką władzę przyznajecie cżłowiekowi?

Tak
Prawda, ze fajne?

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
matejanka
 maj 14 2006 23:14   
Forum

Wcale nie fajne i w to nie wierzę, my możemy owszem być rodzicami z ciała, ale sprawy duchowe należą do Ojca gdyż On jest Ojcem Duchów i żaden cżłowiek nie ma takiej mocy aby ograniczać możliwości stwórcze Boga. Byłby to nonsens, gdyby tak zasadnicza sprawa jak ilość Boskich Dzieci była pozostawiona dziełu przypadku i zależała od nas. W Bogu jest wszystko i on jest Źródłem i to niewyczerpanym Źródłem Życia i nie może tak sie zdarzyć że ktoś z powodu np. niechęci rodziców do posiadania dzieci nie będzie istniał chociaż mógłby. Jest to równoznaczne z mordem i to mordem wiecznym. Dlatego ja wierzę że Dusze schodzą na ziemię i ich pierwszą ojczyzną jest duchowość, a na ziemię schodzą aby się uczyć i zdobywać zasługi i wierzę w nieskończony rozwój duszy, a właściwie ducha. Nie mam wcale uczucia ze istnieję dopiero od swojego urodzenia w tym życiu, tyle rzeczy już miałam od dziecka w sobie które już we mnie były. Jezeli byłoby inaczej to jak można sobie wytłumaczyć te wszystkie róznice pomiędzy ludźmi, w ich losach miejscach urodzenia i szansach. Jak wygląda Boska Sprawiedliwość? Czy zamienilibyście sie na los z kimś kto w życiu poznał tylko głód i poniewierkę, lub urodził sie śmiertelnie chory. jezeli życie byłoby jednorazowa szansą na zbawienie to chyba tylko ślepy powie ze jest ona taka sama dla wszystkich. Nie rozumiem sprzeciwu kościoła przweciwko prawu reinkarnacji, jeżeli ono wyjaśnia i uzupełnia naukę o Zbawieniu. To czego uczy kościół jest nauką moralną jak dostąpić zbawienia, natomiast niczego nie wyjaśnia z sensu życia, i jego celu. Dlatego jestem i pozostanę chrzescijanką wierząca w Trzeci Testament w którym znajduję wszystkie odpowiedzi na dręczące mnie pytania. Dajcie mi lepsze a wam uwierzę!!! matejanka

===

Cytat 
7777777
 maj 15 2006 09:55   
Forum

Chrzescijanka wierzaca w "trzeci testament" to wyglada calkiem niezle, a co na to ksiadz mowi podczas spowiedzi itp?...No i jeszcze reinkarnacja,i prosba o "danie" cos nowego co wydawaloby sie w miare mile-to tez uwierze...pewnie dostaniesz o co prosisz.
Mysle ze kazdy ma prawo wierzyc w co chce i w sumie waniejsze sa efekty.No, ale jesli ktos swoja wiare i poglady przedstawia jako lepsze od innych i wplywa na innych...to istnieje niebezpieczenstwo ze moze zarazic swoimi "przekonaniami" innych ludzi.Sam moze w koncu wroci z niewlasciwej drogi ale co bedzie z tymi innymi?

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 maj 15 2006 10:45   
Forum

Quote by 7777777: Chrzescijanka wierzaca w "trzeci testament" to wyglada calkiem niezle, a co na to ksiadz mowi podczas spowiedzi itp?...No i jeszcze reinkarnacja,i prosba o "danie" cos nowego co wydawaloby sie w miare mile-to tez uwierze...pewnie dostaniesz o co prosisz.
Mysle ze kazdy ma prawo wierzyc w co chce i w sumie waniejsze sa efekty.No, ale jesli ktos swoja wiare i poglady przedstawia jako lepsze od innych i wplywa na innych...to istnieje niebezpieczenstwo ze moze zarazic swoimi "przekonaniami" innych ludzi.Sam moze w koncu wroci z niewlasciwej drogi ale co bedzie z tymi innymi?

No cóz mam kontakt z księdzem który może nie jest całkiem typowym księdzem, gdyż On pomimo miłości do Kościoła jest krytycznie nastawiony do zaistniałych w nim błędów, ten ksiądz nie może z racji urzędu pochwalać moich poglądów, ale mnie nie potępia. Jestem w przyszłości umówiona z jeszcze innym księdzem i będę z nim na temat T.T. rozmawiać. Oczywiście nie obiecuję sobie zbyt wiele gdyz sam T.T przepowiada, że najpierw zostanie to nowe Boskie Objawienie odrzucone i wyszydzone, co właśnie się dzieje, a później podniosą sie ludzie wiary i Bóg, aby ich wspomagać bedzie na ich drogach czynił cuda. Te kościoły kóre przyjmą T.T. i przebadają swoją naukę w jego świetle-te przetrwają. Inne upadną, jak również większość sekt. To znowu będzie proces a kiedy to się stanie tego nie wiem. Ale wiem że należy dzielić sie tym Światłem z innymi, gdyż dla niejednego to może być szansa, że w tym życiu pozna Boga. Wielu odrzuca religię i Boga właśnie dlatego że na tyle pytań kościół nie daje zadawalającej odpowiedzi i pomimo Boskich interwencj w kościele, obraz Boga jaki pokutuje w umysłach welu wiernych jest obrazem fałszywym. Bóg pragnie aby wszyscy wiedzieli że On jest tylko Miłością i nikogo, ani nie karze, ani nie skazuje na wieczne potępienie, ani nie przygotował dla złych ludzi miejsca w którym będą męczeni. Pismo Święte pisane jest językiem ludzkim, posługując sie pojęciami odpowiednimi do czasów w jakim było pisane. Jezus też mówił Językiem Mu współczesnych ludzi. Dlatego Słowa Boga w Piśmie Świętym trzeba szukać w jądrze słowa ludzkiego. I ono tam jest, gdyz Pismo.Św. jest pismem inspirowanym przez Ducha Świętego. Lecz dopiero rozwinięta ludzkość będzie w stanie je w pełni rozumieć i interpretować, a kluczem do tego jest Trzeci Testament. W nim jest wyjaśnienie Księgi Apokalipsy, w nim jest wyjaśnienie i spełnienie wszystkich danych w obu Testamentach Proroctw i Przepowiedni. Jak myślicie, kiedy ma wreszcie nastąpić to wszystko o czym mówi księga Izajasza, Joela i innych. Ludzie już prawie zapomnieli o Starym Testamencie, gdyz dla większości jest on prawie całkowicie niezrozumiały. A przeciez znajdują się tam kluczowe dla naszego wieku informacje dotyczące obecnie zachodzących zdarzeń. Jakże niewiele mówią dzisiaj teolodzy o księdze Daniela i jak niewielu ludzi ją w ogóle zna. To wszystko będzie się zmieniało dzięki nowemu Boskiemu Słowu, kóre tym przepowiedniom przywraca ich rangę i znaczenie. Pytasz co z tymi kórzy uwierzą w T.T.. Myślę ze to dla nich wielka szansa na poznanie Boga w tym życiu, na odmienienie swojego zycia, na powrót na ścieżkę dobra i Boskiego Prawa i to nie z powodu strachu przed karą czy w nadziei na nagrodę ale z miłości do Boga Ojca i do swoich bliźnich. pozdrawiam matejanka

===

Cytat 
Matija
 maj 15 2006 12:09   
Forum

Matejanka, sama zaplątałaś się w tych pogladach z 3 testamentem..tak mi się wydaje.
Zobacz.
Za jakiś czas nastąpi koniec świata, załóżmy ze do tej pory narodzi się 50 miliardów ludzi. Zgodnie z Twoim punktem widzenia, to jest niesprawiedliwością, bo dlaczego tylko 50 mld ludzi ma uzyskać szczęście? A dlaczego nie 100 mld, albo 999 mld?
Zobacz , ze wlasnie bardziej sprawiedliwe jest to, ze Bóg pozwolił człowiekowi w pewnym stopniu decydować o sobie, o ludzkości.
To nie Bóg stworzył 50 mld dusz..i ani jednej wiecej, ale człowiek ma wpływ na to ile istnień ludzkich obdaruje wiecznym szczęściem, do człowieka należy decyzja, jak bardzo płodna stanie sie jego miłość.
Dusze które nie zaistniały, nie mogą czuć się pokrzywdzone. Dusze nasze, to cząstki Boga, do Niego należymy, i dlatego do Niego dążymy. Więc nawet jeśli powstałoby 10 ludzi tylko, to będą oni stanowić jedność w Bogu taką samą jakby było ich 999 mld.

Ilosć ludzi, jest jakby naszym świadectwem miłości bliźniego, to dar od Boga - inicjatywa, mozliwość pomnażania miłości, na coraz większą ilość jednostek.
Po ente, czas w Bogu jest zawsze "teraz", nie miloby sensu, stwarzanie dusz, i "czekanie" z nimi do narodzin kolejnego czlowieka - ciała. Dusze były w Bogu, były Bogiem. Ale autonomicznosć = wolną wolę otrzymały w chwili zjednoczenia się z ciałem.

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 maj 15 2006 12:55   
Forum

Matija bardzo chętnie Ci to wszystko wyjaśnie ale chyba dzisiaj przeceniłam moje siły, prowadząc dyskusję w trzech tematach na raz. Powiem tylko krótko. Wszechświat jest nieograniczony a i światów ilość nieograniczona jak również możliwości stwórcze Ojca r. Człowiek to tylko jedna z form życia ducha. Podstawą istnienia jest duch a nie materia.(Św.Paweł mówi:duch ożywia, ciało nic nie pomaga) Dlatego postawiłam tezę że nonsensem jest myślenie że decyzję o istniemniu duszy moglibyśmy podejmować my. Dla rozwoju Ducha ziemia nie musiałaby nawet istnieć. A zapewniam Cię że Bóg może mieć tyle dzieci ile jest to w Jego Planie i światów tez jest wystarczająca ilość. Jak myślisz dlaczego wszechświat jest taki nieszkończony, sądzisz ze ziemia jest jedynym miejscem dla inkarnacji ducha? Nasze podobieństwo do Ojca jest w naszym duchu a nie w ciele. I żeby być znowu obrazem Ojca musimy się uduchowić to znaczy zapanować duchem nad materią. Jacy powiniśmy być pokazał Jezus, ze mogą być nam nawet posłuszne żywioły. Na razie nie jesteśmy panami materii, lecz jej niewolnikami i Jezus po to przyszedł aby nas wyzwolić. pozdrowienia matejanka

===

Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 maj 15 2006 13:02   
Forum Moderator
Moderator

Stwarzajac człowieka, Bóg w swej niepojetej dobroci obdarzył go stwórczą mocą.
Ponieważ człowiek to ciało i dusza(ani dusza ani ciało nie są człowiekiem), moment poczęcia jest powstaniem obu "częsci skłądowych".
Co ciekawe PŚ nie precyzuje, kto jest stwórcą duszy (poza stowrzeniem pierwszych ludzi, gdzie tchnął), choć przyjmuje się, że to Bóg, Ożywiciel właśnie.

Podobno istniała kiedyś teoria, że dusze dwojga miłujących się małżonków są przyczyną powstania również duszy dziecka (coś ala na wzór, pochodzenia Ducha Świętego, jako czynnej,osobowej miłości między Ojcem i Synem), ale jakoś ta teoria niezgadza sie czesto z praktyką.

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 maj 15 2006 13:03   
Forum Moderator
Moderator

Quote by matejanka: Na razie nie jesteśmy panami materii, lecz jej niewolnikami i Jezus po to przyszedł aby nas wyzwolić. pozdrowienia matejanka

Jezus przyszedł poto, żeby nas krwią swoją odkupić.

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
matejanka
 maj 15 2006 14:43   
Forum

Quote by Jakub:
Quote by matejanka: Na razie nie jesteśmy panami materii, lecz jej niewolnikami i Jezus po to przyszedł aby nas wyzwolić. pozdrowienia matejanka

Wobec tego powiedz mi od kogo odkupił nas Jezus.

===

Cytat 
Gocek
 maj 15 2006 14:58   
Forum

Wszystko i tak jest, jak bóg chce Po co się zastanawiać?

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 maj 15 2006 18:54   
Forum

Quote by Gocek: Wszystko i tak jest, jak bóg chce Po co się zastanawiać?

A po co masz wiedzieć ze rownik to 40k km, ze mamy gwaizdozbiór wodnika, wagi, raka..., ze jeżyk osiaga 300 km/h, że [e es e es e h] to jest napisal bethoven,
Po co Ci to wiedzieć, skoro tego nie zmienisz?

Bo chcesz poznać prawdę, i dociekasz nawet te rzeczy których samemu nie wiedząc, i tak nie poznasz.

Cżęsto, fakt poprzedzała teoria, przypuszczenie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Obcy
 maj 15 2006 19:11   
Forum

Quote by Matija:jeżyk osiaga 300 km/h

Jeżyk osiąga ze 3 km/h.
Co innego jerzyk.

===

Sztuczna inteligencja nia ma szans z naturalną głupotą

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 maj 15 2006 20:49   
Forum Moderator
Moderator

Quote by matejanka:
Quote by Jakub:

Wobec tego powiedz mi od kogo odkupił nas Jezus.

Wykupił nas z grzechu, z mocy szatana.

===

Cytat 
matejanka
 maj 15 2006 21:10   
Forum

Mówisz ze wykupił nas od grzechu z mocy szatana, to powiedz mi dlaczego wczoraj został zastrzelony chłopiec na ulicy, dlaczego ksiądz zamordował zakonnicę zadając jej ciosy nożem w kształcie odwróconego krzyża, dlaczego kolejni terroryści samobójcy pociagnęli za sobą kilkanaście osób, dlaczego codziennie umiera jedenaście tysięcy dzieci z głodu. Dlaczego,dlaczego....???

===

Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 maj 15 2006 21:15   
Forum Moderator
Moderator

Sory ale nie widze związku....

===

Cytat 
matejanka
 maj 15 2006 21:23   
Forum

Quote by Jakub: Sory ale nie widze związku....

Wobec tego inaczej, odpowiedz mi jaki efekt uzyskał Jezus swoją Ofiarą? Co by się z nami działo gdyby jej nie złożył. Mówiąc krótko do czego była ona potrzebna?

===

Cytat 
Matija
 maj 15 2006 21:40   
Forum

Quote by Obcy:
Quote by Matija:jeżyk osiaga 300 km/h

Jeżyk osiąga ze 3 km/h.
Co innego jerzyk.

a właśnie miałem dylemat, rzeczywiście, poza tym jerzyk wyglada donioślej, aniżeli jeżyk

p.s.
3 kilosy, to też nieźle. Ja bym dał góra 1,5 km, i to z zastosowaniem jakiś niekonwencjonalnych metod "bialko dla jeża Jerzego"

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 maj 15 2006 21:52   
Forum Moderator
Moderator

Quote by matejanka:
Quote by Jakub: Sory ale nie widze związku....

Wobec tego inaczej, odpowiedz mi jaki efekt uzyskał Jezus swoją Ofiarą? Co by się z nami działo gdyby jej nie złożył. Mówiąc krótko do czego była ona potrzebna?

Czytałaś kiedyś Pismo Święte ze zrozumieniem (odnosze wrażenie, że nie). Jezus Chrystus poniósł śmierć za nasze grzechy. Tak ażeby kazdy kto w niego wierzy nie zginął ale miał ŻYCIE WIECZNE. Grzech, właśnie owo życie nam był zabrał...

===

Cytat 
matejanka
 maj 15 2006 22:03   
Forum

Czytałaś kiedyś Pismo Święte ze zrozumieniem (odnosze wrażenie, że nie). Jezus Chrystus poniósł śmierć za nasze grzechy. Tak ażeby kazdy kto w niego wierzy nie zginął ale miał ŻYCIE WIECZNE. Grzech, właśnie owo życie nam był zabrał...

To znaczy ci wszyscy co byli przed Chrystusem przepadli, a ci kórzy z jakiegoś powodu nie wierzą też.

===

Cytat 
Paweł
 maj 15 2006 22:19   
Forum

Quote by matejanka: Mówisz ze wykupił nas od grzechu z mocy szatana, to powiedz mi dlaczego wczoraj został zastrzelony chłopiec na ulicy, dlaczego ksiądz zamordował zakonnicę zadając jej ciosy nożem w kształcie odwróconego krzyża, dlaczego kolejni terroryści samobójcy pociagnęli za sobą kilkanaście osób, dlaczego codziennie umiera jedenaście tysięcy dzieci z głodu. Dlaczego,dlaczego....???

Nieszczęścia nie są wolą Bożą, ani oznaką Bożej słabości. Dowodzą dwóch rzeczy. Po pierwsze osobowego zła, a po drugie wolnej woli, którą Bóg w swej miłości obdarzył wszystkie stworzenia. Katastrofy, cierpienie, choroby, starzenie, śmierć nie były częścią planu Bożego dla ludzi. Nie było ich w świecie stworzonym przez Boga. Ten świat był piękny i doskonały. Pojawiły się dopiero, gdy człowiek wybrał nielojalność wobec Słowa Bożego, idąc za podszeptem upadłego anioła Lucyfera.

Kliknij tu, aby przeczytać więcej.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 maj 15 2006 22:42   
Forum Moderator
Moderator

Quote by matejanka:

To znaczy ci wszyscy co byli przed Chrystusem przepadli, a ci kórzy z jakiegoś powodu nie wierzą też.

ZONK. Otóż nie. Jezus swoją smiercią wykupił wszystkich sprawiedliwych, którzy przyszli na swiat przed nim, a takze tych sprawiedliwych, ktorzy przyjda po nim, a ktorzy z różnych powodów nie poznali i nie mogli przyjąć Słowa.
Natomiast Ci, którzy w pełni świadomie odrzucają Słowo, sami siebie skazują na piekło.

===

Cytat 
Paweł
 maj 15 2006 22:48   
Forum

Jakubie, masz na myśli Boga ("drugą Osobę Trójcy Przenajświętszej" - za komentarzem do Biblii) pisząc "Słowo"?

Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało. (J 1, 1-3)

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 maj 15 2006 23:03   
Forum

Jakubie, w dalszym ciągu nie odpowiedziałeś mi od kogo odkupił, czy jak wolisz wykupił? Dlaczego przed Jezusem ludzie sprawiedliwi nie mogli zostać zbawieni? Jeżeli co wykupuję lub odkupuję to komuś za coś płacę. Komu płacił Jezus?

===

Cytat 
Paweł
 maj 15 2006 23:14   
Forum

Sierotko Marysio, przeczytajże jeszcze raz odpowiedzi i nie kompromituj się.
Jeśli chodzi o pytanie "od kogo odkupił", to nie otrzymasz odpowiedzi, bo zostało ono źle zadane. Powinno raczej brzmieć "czemu Jezus poniósł za nas straszliwą śmierć?"

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 maj 15 2006 23:34   
Forum

Quote by pawvic: Sierotko Marysio, przeczytajże jeszcze raz odpowiedzi i nie kompromituj się.
Jeśli chodzi o pytanie "od kogo odkupił", to nie otrzymasz odpowiedzi, bo zostało ono źle zadane. Powinno raczej brzmieć "czemu Jezus poniósł za nas straszliwą śmierć?"

To sierotko to mi się podoba a to dalej ...Cały czas chodzi mi o ustalenie co kryje się za słowami że " Jezus Chrystus odkupił świat" Ja zupęłnie inaczej rozumiem ofiarę Chrystusa i dlatego chcę poznać dokładnie co macie na myśli. Wciąż nie mogę oprzez sie wrażeniu że oznacza to że Chrystus złożył z siebie Ofiarę Bogu, a z tym nie mogę sie zgodzić.

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,74 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty