Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek
 Trzeci Testament
 |  Wersja do druku
kobieta
 wrzesień 13 2006 15:06   
Forum

Status: offline

Children, a co sądzisz o tym świadectwie?

http://www.magazyn.ekumenizm.pl/content/article/20031125200112374.htm

Czy nie jest tak, że buddyzm jest skierowany na "wewnątrz", zamyka człowieka w skorupie?

Chrześcijaństwo wręcz przeciwnie - otwiera go na innych.

===

Profil   Email 
czildren
 wrzesień 13 2006 16:02   
Forum

przeczytałem 1/3 artykułu.

Ja sam bardzo często mówię ludziom gdy widze że mają problemy.Głównie narkomanom, albo ludziom starszym żeby zwrócili się do Boga i skierowali ku miłości.
Bardzo żadko mówię ludziom żeby praktykowali buddyzm.Naprawdę bardzo(choć sam jestem czystej krwi buddystą)Buddyzm jest naprawdę bardzo trudą scieżką.(szczególnie dla nas ludzi zachodu).

kobieta,od razu zapytam,czy spotkałaś kiedyś buddystę, który praktykuje 10 , czy 20 lat?

Czy nie jest tak, że buddyzm jest skierowany na "wewnątrz", zamyka człowieka w skorupie?

Czy nie jest tak że chrześcijaństwo skierowane na "zewnątrz" , czyni człowieka egoistą i materialistą??

Pozdrawiam czildren

===

"Żyjemy prawdziwie szczęśliwi, przyjaźni pośród wrogich. Pośród wrogich ludzi trwamy wolni od nienawiści." Pan Budda

Profil   Email 
czildren
 wrzesień 13 2006 16:02   
Forum

post powtórzony

===

"Żyjemy prawdziwie szczęśliwi, przyjaźni pośród wrogich. Pośród wrogich ludzi trwamy wolni od nienawiści." Pan Budda

Profil   Email 
matejanka
 wrzesień 13 2006 16:07   
Forum

Medieval Man gwarantuję Ci że gdybyś się znalazł w Zaświatach będac wielkim grzesznikiem jakich nie brakuje na świecie, to chętnie skorzystałbyś z tej opcji i bardzo byś sie ucieszył że drzwi do zbawienia są dla każdego zawsze otwarte. (oczywiście czysto teoretycznie,) to po pierwsze, a po drugie, jak sądzisz dlaczego tak wiele ludzi nawet nie ma szansy na przeczytanie Biblii, czy stanie się ortodoksyjnym katolikiem? Gdyby o to Bogu chodziło to byłby bardzo niesprawiedliwym Bogiem, a Biblia przecież pełna jest fragmentów, mówiacych o Jego doskonałej sprawiedliwości. A czy nie jest doskonałą sprawiedliwością że kazdy musi przejść tą samą drogę, którą kiedyś kazał przejść swoim braciom i na własnej skórze odczuć to co oni czuli. Oczywiście można swoją pokutę złagodzić poprzez działanie miłości, ten wybór mamy zawsze.pozdrawiam matejanka
Ps.I CZY NIE UWAŻASZ ZE KAŻDY MUSI ODBYĆ SWOJĄ DROGĘ DO ZBAWIENIA? A jezeli tak, to co z tymi co żyją tylko kilka miesięcy? Jak oni mają wziąć swój krzyż i iść za Chrystusem? pozdrawiam matejanka

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Profil   Email   Strona www 
kobieta
 wrzesień 13 2006 16:33   
Forum

Niestety nie spotkałam buddysty, który tak długo praktykuje.
Ludzie, z którymi się zetknęłam wycofywali się z tego - byli moim zdaniem nieszczęśliwi.

Cytat:
Czy nie jest tak że chrześcijaństwo skierowane na "zewnątrz" , czyni człowieka egoistą i materialistą??

Nie rozumiem tego pytania??

Ja mówię o doktrynie, nie o wypaczeniach czy odejściu od niej i zachowywaniu pozorów idei.

Ci chrześcijanie, których znam są dobrymi, życzliwymi i radosnymi ludźmi, co oczywiście nie znaczy, że nie mają problemów.

===

Profil   Email 
matejanka
 wrzesień 13 2006 16:48   
Forum

Do Kobiety. Myśle ze rzeczywiście nie zrozumiałaś pytania, zadanego z punktu widzenia buddysty. Było to w zasadzie pytanie retoryczne mające uzmysłowić, że człowiek idący inną drogą, np. Buddyzmu, takie pytanie może zadać chrześcijaninowi, a więc nie znając dobrze tej drogi, każda taka ocena i tego typu pytanie sa pochopnie stawiane. Tak zrozumiałam pytanie Czildrena, ale mogę sie oczywiście mylić. pozdrawiam matejanka

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

eviva
 wrzesień 13 2006 17:06   
Forum

Odnośnie tego co napisała Matejanka:,,4.TT nic nie mówi o Lucyferze..." Historia upadku Lucyfera i pozostałych istot duchowych,opisana jest w książce wydanej przez Życie Uniwersalne,,Pola promieniowania.O powstawaniu upadłych światów i o przyszłości ludzkości.Objawienie i proroctwo,jakiego ten świat nie zna".
Życie Uniwersalne jest wspólnotą religijną,założoną około 20 lat temu,przez prorokinię Boga Gabrielę Wittek z Niemiec.Jest ona autorką ponad 50 książek-przekazów,które wg mnie różnią się od przekazów Vassulii.Na marginesie można zadać sobie pytanie,która prorokini jest bardziej wiarygodna zakładając,że ich przekazy są prawdziwe,co jest sprawą indywidualną.
Treść 4.pkt Matejanki w dużym stopniu pochodzi z tej ww.książki,co nie umniejsza całości Jej wypowiedzi.
Pozdrawiam.eviva.

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
czildren
 wrzesień 13 2006 17:17   
Forum

retoryczne mające uzmysłowić, że człowiek idący inną drogą, np. Buddyzmu, takie pytanie może zadać chrześcijaninowi, a więc nie znając dobrze tej drogi, każda taka ocena i tego typu pytanie sa pochopnie stawiane. Tak zrozumiałam pytanie Czildrena, ale mogę sie oczywiście mylić. pozdrawiam matejanka

własnie tak.

===

Profil   Email 
eviva
 wrzesień 13 2006 17:20   
Forum

O chrześcijaństwie skierowanym ,,do wnętrza",mówi Jezus w słowach,,Szukajcie najpierw Królestwa Bożego i tajemnic jego,a wszystko pozostałe będzie wam dodane"i,,Królestwo Boże jest w was".W większości polskich tłumaczeń w NT, to ostatnie jest tłumaczone jako,,Królestwo Boże jest w was"co nie jest jednoznaczne i daje pretekst do wygodnych dla siebie interpretacjii.Pozdrawiam .eviva

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
matejanka
 wrzesień 13 2006 17:27   
Forum

eviva bardzo mnie interesują różnice jakie widzisz pomiedzy proroctwami i przekazami Vassuli Ryden a Gabrieli Witek. Czy mogłabyś coś wiecej na ten temat napisać. Ja osobiście chociaż Vassula nie mówi o reinkarnacji(nie jest to jej zadaniem) znalazłam wiele proroctw wspólnych z TT. pozdrawiam Cię i czekam na Twój post.matejanka

===

czildren
 wrzesień 14 2006 08:47   
Forum

,,Królestwo Boże jest w was"

o własnie o ile dobrze pamiętam to własnie Jezus mówił tam żeby nieszukać królestwa niebieskiego na zewnatrz tylko wewnatrz.Bowiem na zewnatrz go nieznajdziecie.
To moj uluniony cytat z bibli :> (o ile nic nie poprzekręcałem)

kobieta - a oto jak wygląda buddyzm widziany oczami buddysty.
here

===

Profil   Email 
matejanka
 wrzesień 14 2006 10:41   
Forum

Czildren przeczytałam stronę która wskazałeś kobiecie. Nic dodać, nic ująć jeżelei chodzi o nasze ziemskie postępowanie i teraz jeżeli rozpatruję Buddyzm w aspekcie TT, to otrzymuję jakby szersze rozumienie dlaczego i po co? Przynajmniej tak jest w moim przypadku. Z mojego punktu widzenia Buddyzm tak pojęty jest częścią prawdy zawartej w TT. Gdyż mi w Buddyźmie brakuje ostatecznego celu, którym jest Bóg, a ten cel tylko sam Bóg mógł nam objawić swoimi trzema Objawieniami: Ojca, Syna i Ducha Świętego. pozdrawiam matejanka

===

eviva
 wrzesień 14 2006 11:11   
Forum

Cytat:,,Królestwo Boże jest w was"
Potwierdzenie tego cytatu znalazłam też w Ewangelii Tomasza,Ewangelii Doskonałego Życia zwanej też V Ewangelią,w 3T i w Życiu Uniwersalnym.Zadziwiajaca jednoznaczność.
Zgodnie z tym czego nauczał Jezus,powinno się GO najpierw szukać w nas,póki jest jeszcze na to czas.

===

Profil   Email 
matejanka
 wrzesień 14 2006 11:19   
Forum

Eviva, a co z moim pytaniem dotyczącym Vassuli Ryden i Gabrieli Wittek? Zadałam je parę postów wstecz. pozdrawiam Cię serdecznie matejanka

===

Andrzej
 wrzesień 14 2006 11:29   
Forum

Quote by eviva: Cytat:,,Królestwo Boże jest w was"
Potwierdzenie tego cytatu znalazłam też w Ewangelii Tomasza,Ewangelii Doskonałego Życia zwanej też V Ewangelią,w 3T i w Życiu Uniwersalnym.Zadziwiajaca jednoznaczność.
Zgodnie z tym czego nauczał Jezus,powinno się GO najpierw szukać w nas,póki jest jeszcze na to czas.

Poszukaj jeszcze w:
- "Księdze Duchów" Kardeca
- "Księdze więdzy tajemnej" Heleny Bławatskiej
- "Astronomia Magna" Paracelsusa
- "Życie i nauki mistrzów" Spaldinga
- "Wielcy wtajemniczeni. Zarys tajemnej historii religiii" Schurego
- "Dogmat i obrzędowość wyższej magii" Eliphasa Leviego
- "Corpus Hermeticum"
- Kabale.....

wszystko jak u Pawła:

Przyjdzie bowiem chwila, kiedy zdrowej nauki nie będą znosili, ale według własnych pożądań - ponieważ ich uszy świerzbią - będą sobie mnożyli nauczycieli. Będą się odwracali od słuchania prawdy, a obrócą się ku zmyślonym opowiadaniom. 2Tm 3,4

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

eviva
 wrzesień 14 2006 11:32   
Forum

Matejanka
Znasz podobieństwa między 3T i ŻU,oraz pewne różnice,więc nie będę pisała na ich temat na forum poświęconym 3T.Zwłaszcza,że inne osoby to zapewne nie interesuje.
Jestem bardzo zdziwiona tym, co przeczytałam w Internecie na temat niektórych osób,które zapoznały się z 3T.Doznały bardzo znacznego wzmocnienia wiary w Boga.Teraz Go inaczej odbierają.Jednak to co jest na dole ,nie jest tak samo jak to co na górze.Pozdrawiam.eviva.

===

Profil   Email 
kobieta
 wrzesień 14 2006 11:54   
Forum

Children, przeczytałam - ale przykro mi - buddyzm jest dla mnie okrojony - jest bardziej techniczną metodą osiągnięcia spokoju wewnętrznego - brak w nim Boga, jak powiedziała Matejanka.

===

Profil   Email 
eviva
 wrzesień 14 2006 11:54   
Forum

,,..oto bowiem Królestwo Boże jest w was" Łuk.17.21 Kto szuka ten znajdzie! Nie trzeba aż tak daleko szukać.Pozdrawiam.eviva.

===

Profil   Email 
matejanka
 wrzesień 14 2006 12:57   
Forum

Quote by eviva: Matejanka
Znasz podobieństwa między 3T i ŻU,oraz pewne różnice,więc nie będę pisała na ich temat na forum poświęconym 3T.Zwłaszcza,że inne osoby to zapewne nie interesuje.
Jestem bardzo zdziwiona tym, co przeczytałam w Internecie na temat niektórych osób,które zapoznały się z 3T.Doznały bardzo znacznego wzmocnienia wiary w Boga.Teraz Go inaczej odbierają.Jednak to co jest na dole ,nie jest tak samo jak to co na górze.Pozdrawiam.eviva.

eviva nie wiem co masz i kogo na myśli pisząc "niektóre osoby" i w jaki sposób widzą one Boga inaczej po przeczytaniu 3T. 3T stanowi z dwoma pierwszymi jedność i mówi o tym samym Bogu. pozdrawiam matejanka

===

czildren
 wrzesień 14 2006 13:04   
Forum

Gdyż mi w Buddyźmie brakuje ostatecznego celu, którym jest Bóg,

kobieta i matejanka,-
no niestety w Buddyzmie nie ma Boga,
Buddyzm to jest bardziej sposób życia ,niż religia jako taka. (a przynajmniej pierwotnie było takie założenie błogosławionego)
budda w kalama sutrze mówi:
żyjcie dobrze, jesli bog istnieje to dobrze
zyjcie dobrze, jesli bog niesitnieje to też dobrze.
Nie ma żlego dla ludzi dobrych:>
//jakos tak to szło,niepamietam juz

eviva -ten to jeszcze nie ten cytat. Ja pamietam że miałem taki ulubiony, on szedł jakoś że królestwo niebieskie jest tu i teraz. może wiesz o czym mówię?

===

Profil   Email 
eviva
 wrzesień 14 2006 16:27   
Forum

Matejanka
Szukając w internecie dalszych informacji na temat Vassulii,napotkałam strony osób,które z entuzjazmem pisały o spotkaniu z jej przekazami,że zostali innymi ludźmi,inaczej też odbierają Boga.Natomiast duchowni mają jej do zarzucenia,że np.pisze pismem automatycznym,chce jakiegoś jednego Kościoła i coś tam jeszcze im się nie podoba.
Przy okazji dwie,czy trzy osoby zachwycały się włoską wizjonerką M.Valtorta,której książki też się ukazują.Pozdrawiam.eviva.

===

Profil   Email 
eviva
 wrzesień 14 2006 17:02   
Forum

Czildren
Czy to na pewno nie są te dwa cytaty:
MAT.6.33.Ale szukajcie najpierw Królestwa Bożego i sprawiedliwości Jego,a wszystko inne będzie wam dodane.
Łuk.17.21...oto bowiem Królestwo Boże jest w was.?
Zobacz do Swoich notatek,może masz to zapisane?Pozdrawiam eviva.

===

Profil   Email 
eviva
 wrzesień 14 2006 17:16   
Forum

Trochę mi się żle napisało w komentarzu z godz.11:11:05,w związku z cytatem,,Królestwo Boże jest w was".
Prawidłowo powinno być:Zgodnie z tym czego nauczał Jezus,Królestwa Bożego powińniśmy szukać najpierw w nas,póki jest jeszcze na to czas.Pozdrawiam.eviva

===

Profil   Email 
matejanka
 wrzesień 14 2006 17:59   
Forum

eviva pismom Vassuli i jej osobie poświęciłam dużo czasu. Valtorty książki też czytałam. Różnice nie mają specjalnego znaczenia, ważne jest aby odpowiadał sposób mówienia o Bogu konkretnym duszom i żeby ich myśli zwrócić na Duchowość.( w Trzecim Testamencie Chrystus zapowiada że dla kazdej duszy będzie ograniczał Siebie w odpowiedni dla niej sposób.) I to uzyskuje Vassula i jak wiem również Marai Valtorta, chociaż ekspresja i sposób pisania tej ostatniej, mojej duszy kompletnie nie odpowiada. Musimy sobie jednak zdawać sprawę, ze nie ma dwóch dusz identycznie myślących i chcących pójść dokładnie tą samą drogą, a ponieważ każde Objawienie Boga jest Jego Ograniczaniem Siebie i zniżaniem się do poziomu ludzkiego, to rzeczywiście trudno jest powiedzieć który Prorok jeszcze jest na usługach Światła, a który już próbuje nas zwieść. Ja osobiście jak juz pisałam przyjmuję od innych tylko to co nie koliduje z Prawdą TT, w kórą wierzę w stu procentach, chociaż wiem że Boskimi Pośrednikami byli grzeszni ludzie. pozdrawiam matejanka

===

czildren
 wrzesień 14 2006 18:05   
Forum

eviva - oto on:
" Rzekł Jezus: "Gdy wasi przywódcy powiedzą wam: 'to królestwo jest w niebie, wtedy ptaki niebieskie będą pierwsze przed wami'. Gdy powiedzą wam, że ono jest w morzu, wtedy ryby będą pierwsze przed wami. Ale królestwo jest tym, co jest w was i tym, co jest poza wami. Skoro poznacie samych siebie, wtedy będziecie poznani i będziecie wiedzieć, że jesteście synami Ojca żywego. Jeśli zaś nie poznacie siebie, wtedy istniejecie w nędzy i sami jesteście nędzą".
"
Ewangelia św Tomasza - kawał dobrego tekstu

===

Profil   Email 
matejanka
 wrzesień 14 2006 18:06   
Forum

Quote by czildren:
Gdyż mi w Buddyźmie brakuje ostatecznego celu, którym jest Bóg,

kobieta i matejanka,-
no niestety w Buddyzmie nie ma Boga,
Buddyzm to jest bardziej sposób życia ,niż religia jako taka. (a przynajmniej pierwotnie było takie założenie błogosławionego)
budda w kalama sutrze mówi:
żyjcie dobrze, jesli bog istnieje to dobrze
zyjcie dobrze, jesli bog niesitnieje to też dobrze.
Nie ma żlego dla ludzi dobrych:>
//jakos tak to szło,niepamietam juz

Czildren, czyli zgadzasz się z tym co już raz Ci napisałam, że Buddyzm w moich oczach nie jest w zasadzie religią, lecz raczej drogą do przejścia przez życie? A poniewaz ta droga pokrywa się z tym co głosi TT, to z mojego punktu widzenia Buddyzm jest jakby jego częscią. pozdrawiam matejanka

===

czildren
 wrzesień 14 2006 18:46   
Forum

czyli zgadzasz się z tym co już raz Ci napisałam, że Buddyzm w moich oczach nie jest w zasadzie religią, lecz raczej drogą do przejścia przez życie?

mniej więcej,
to są kwestie dość osobiste i wiadomo że każdy patrzy na to inaczej.
czy jest to droga na przejście przez zycia? to tak dziwnie brzmi, jakby to życie było takie straszne
budda sam o sobie mówił że naucza dwóch rzeczy cierpienia i końca cierpienia.

A poniewaz ta droga pokrywa się z tym co głosi TT, to z mojego punktu widzenia Buddyzm jest jakby jego częscią.

napewno mają ze sobą wiele wspólnego.

===

Profil   Email 
eviva
 wrzesień 15 2006 00:39   
Forum

czildren
Z tego co pisze Mat.6.33,Łuk 17.21 i ten tekst z Ewangelii Tomasza ,który przytoczyłeś wynika,że trzeba:
- szukać Królestwa Bożego,które jest w nas,
- odnaleźć samego siebie.Zdać sobie sprawę,że naszą właściwą istotą jest duch stworzony przez Boga,który jest w nas.Pozdrawiam .eviva.

===

Profil   Email 
eviva
 wrzesień 15 2006 01:02   
Forum

Matejanka
Styl pisania M.Valtorte też mi nie odpowiada.Każdy ma jednak swoje gusta.W kim był,lub jest Duch Święty,o którym piszesz w związku z trzema objawieniami?

===

Profil   Email 
matejanka
 wrzesień 15 2006 09:25   
Forum

Quote by eviva: Matejanka
Styl pisania M.Valtorte też mi nie odpowiada.Każdy ma jednak swoje gusta.W kim był,lub jest Duch Święty,o którym piszesz w związku z trzema objawieniami?

Eviva, jest to zasadnicze pytanie, które powinien sobie zadać każdy człowiek, który rzetelnie szuka Prawdy. W tym celu trzeba sobie jednak najpierw uzmysłowić kim jest Duch Święty. W tym miejscu prawie każdy wyrobił sobie inne wyobrażenie, ale najczęstsze uwarunkowane wielowiekową tradycją jest takie, ze jest to trzecia Osoba Boska. Z tego pojmowania Ducha Sw. rodzi się wiele fałszywych obrazów Boga i niezrozumienia tekstów biblijnych. A przecież sam Bóg w wielu miejscach mówi o DŚ jako o swoim Duchu i jeżeli Bóg mówi o sobie również że jest Duchem, to najprostszym wnioskiem jest, ze Bóg jest właśnie Duchem Świętym. Ta sama rzecz dzieje się z Chrystusem, którego ludzie wciąż próbują pojmować, jako oddzielonego od Boga,( Ja i Ojciec jesteśmy jedno, kto mnie widział widział Ojca, mówił Jezus) a w rzeczywistości Bóg jest równiez Chrystusem. Gdyż Chrystus jest Boskim Słowem, jest miłoscią Boga, wiec jakby w Bogu miało nie być miłości, lub w Chrystusie mądrości.(Ducha Świętego) w Bogu są wszystkoie Aspekty Boskie i występują one razem, a są to między innymi Sprawiedliwość, Miłość i Mądrość. Te trzy swoje Aspekty Bóg objawił nam w Trzech CZasach Objawień. Obecnie znajdujemy się w Epoce Ducha Świętego=Mądrość Boga(dopiero teraz ludzkość dojrzała do wylewania się na nią DŚ) w Trzecim Czasie. Duch Świety czyli Duch samego Boga(Tak jak promienie słońca oświetlają każdego człwieka) oświeca kazda duszę bez wyjątku. Lecz w zaleznośći od stopnia jej rozwoju może ona je przyjąć w mniejszym lub większym stopniu. Może w ogóle je odrzucić, to leży w jej wolnej woli) Tak więc nie można powiedziec że Duch Święty jest w tym a w innym nie. On wylewa sie wszędzie i na wszystkich. Natomiast na początku tej Epoki w Meksyku narodziły się dusze, które zawsze były przygotowane na odbiór Boskich Objawień-Izraelici z ducha.(naród wybrany) Te dusze jak juz wielokrotnie pisałam bezpośrednio odbierałały od Ducha Świętego(Boga, Chrystusa) przekazy dla całej ludzkości, aby gdy ta będzie do tego gotowa, przyjęła je i zastosowała dla swojego zbawienia. Ducha(ciągle jest sam Bóg) tego nazywał Jezus zanim odszedł Duchem Prawdy, Pocieszycielem. W Ewangelii Św. Jana mozna na ten temat znaleźć odpowiednie fragmenty. Wynika z nich niezbicie że przyjście Pocieszyciela i Ducha Prawdy będzie przekazem pełnej Prawdy nie głoszonej jeszcze zbyt mało dojrzałej ludzkośći za czasów Jezusa. Nie było to jakby chcieli widzieć inni wylanie się DŚ na Apostołów, aby wzmocnić ich na drodze głoszenia Ewangelii, lecz była to Druga Pięćdziesiątnica przeznaczona dla całej ludzkośći zgodnie z proroctwem Joela o wylewaniu się DŚ na "każde ciało" Tak właśnie działo sie w Meksyku W 1866-1950 gdzie Przekazicielami Boskiego Słowa byli zarówno starzy jak i młodzi, zarówno mężczyźni jak i kobiety. Tak więc reasumując, najczystszą Naukę Ducha Świętego otrzymała ludzkość w Trzwecim Testamencie, co nie oznacza że Bóg ograniczył swoje objawienia i wylewanie się swojego Ducha tylko na to miejsce.(Meksyk) Lecz poniewaz odbywa się walka Światła z ciemnością wszystkie inne przekazy trzeba badać w świetle całej Biblii tzn. Trzech Boskich Testamentów. pozdrawiam matejanka

===

Zawartość wygenerowana w: 0,89 sekund
Nowy wątek

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty 
HTML dozwolony w ograniczonym zakresie