Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 o demonologii
 |  Wersja do druku
Adrian
 czerwiec 19 2006 22:11  (Czytany 10764 razy)  
Forum

Status: offline

Witam,
Chcialbym sie dowiedziec jakie sa ogolnie dostepne ksiazki o demonologii? bardzo zainteresowal mnie ten temat i chcialbym wiedziec o nim wiecej.
dziekuje za pomoc.

===

Adrian

Profil   Email 
 Cytat 
Roman Zając
 czerwiec 20 2006 08:38   
Forum

-Zając Roman. Szatan w Starym Testamencie. Lublin, 1998.
-Kościelniak Krzysztof. Złe duchy w Biblii i Koranie : wpływ demonologii biblijnej na koraniczne koncepcje szatana w kontekście oddziaływań religii starożytnych. Kraków, 1999.
-Kościelniak Krzysztof. Zło osobowe w Biblii : egzegetyczne, historyczne, religioznawcze i kulturowe aspekty demonologii biblijnej. Kraków, 2002.
-Maggi Alberto. Jezus i Belzebub : szatan i demony w Ewangelii św. Marka. Kraków, 2001.
-Góźdź Krzysztof (red.). Teologia o szatanie. Lublin 2000.
-José Antonio Sayés. Szatan : rzeczywistość czy mit?
-Posacki Aleksander. Egzorcyzmy, opętanie, demony.
-Tadeusz Dionizy Łukaszuk. Istnienie Szatana i demonów jako problem w katolickiej teologii posoborowej.
-René Laurentin. Szatan, mit czy rzeczywistość : nauczanie i doświadczenie Chrystusa i Kościoła.

I wiele, wiele innych... Ale na poczatek oze tyle wystarczy

===

Roman Zając Mi ze maelim eca(h) beli daat lachen higgadeti welo awin niflaot mimmeni welo eda (Hi 42, 3)

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Reguly
 czerwiec 20 2006 11:13   
Forum

* Leonard J. Pełka - "Polska demonologia ludowa"
* Bohdan Baranowski - "W kręgu upiorów i wilkołaków"

troche tez:

* K. Moszyński, Kultura ludowa Słowian, Warszawa 1967, t. II, cz. 1, s. 598-644;
* L. Stomma, Antropologia kultury wsi polskiej, XIX-XX w., Warszawa 1986, r. VII, s. 151-166;
* S. Urbańczyk, Dawni Słowianie - wiara i kult, Wrocław 1991, s. 48-55;

i (w przeciwienstwie do wymienionych wyzej) raczej popularne niz naukowe (o czym zaznacza sam autor) "Stworze i zdusze, czyli starosłowiańskie boginki i demony." Czesława Białczyńskiiego Wyd. Kraina Księżyca, Kraków, 1993

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Andrzej
 czerwiec 20 2006 11:28   
Forum

Quote by reguly: * Leonard J. Pełka - "Polska demonologia ludowa"

tak ... i przygody Pyzy na Mazowszu oraz legendy i klechdy ludu polskiego o Borucie ze Zgierza
sorry, za zgryźliwość, ale chyba zajarzyłeś, że nie chodzi o twórczość ludową?

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Reguly
 czerwiec 20 2006 13:00   
Forum

Quote by medieval_man:
Quote by reguly: * Leonard J. Pełka - "Polska demonologia ludowa"

tak ... i przygody Pyzy na Mazowszu oraz legendy i klechdy ludu polskiego o Borucie ze Zgierza
sorry, za zgryźliwość, ale chyba zajarzyłeś, że nie chodzi o twórczość ludową?

Gdybys raczyl zacytowac calosc latwiej byloby wykazac jak sam (nie)zjarzyles... Odrebna kwestie stanowi zas fakt, iz foklor stanowi b. czesto bogate zrodlo wiedzy (choć fakt, ze wymaga troche wiecej samodzielnego myslenia)...

PS. A masz cos wiecj konkretnego do powidzenia w kwesti merytorycznej tematu, czy tylko tak sobie nabijasz licznik swoich publikacji na forum?

===

Cytat 
Maciej
 czerwiec 20 2006 13:10   
Forum

Polecam:

Derek Prince - "Demony wyrzucać będą"
Neil Anderson - "Zwycięstwo nad ciemnością"
Irvine Doreen - "Byłam czarownicą"
Kenneth E. Hagin - "Triumfujący Kościół"

myslę, że na początek tyle wystarczy.

===

Bo nawet jeśli ktoś staje do zapasów, nie otrzymuje wieńca, jeżeli nie walczy prawidłowo. 2 Tymoteusza 2:5

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 czerwiec 20 2006 13:16   
Forum

Quote by reguly:
Gdybys raczyl zacytowac calosc latwiej byloby wykazac jak sam (nie)zjarzyles... Odrebna kwestie stanowi zas fakt, iz foklor stanowi b. czesto bogate zrodlo wiedzy (choć fakt, ze wymaga troche wiecej samodzielnego myslenia)...

PS. A masz cos wiecj konkretnego do powidzenia w kwesti merytorycznej tematu, czy tylko tak sobie nabijasz licznik swoich publikacji na forum?

nabijam sobie licznik
przy tym, co napisałeś to wyjątkowo łatwe

a co do meritum: nie sądzisz chyba, że jeśli ktoś na tym forum pyta o demonologię to ma na mysli jakieś mity słowiańskie?
Pakowanie do tego tematu wierzeń i kultu Słowian jest albo przejawem niezrozumienia intencji pytającego (w co wątpię - bo skądinąd dajesz dowody rozwiniętego intelektu), albo przejawem wciskania za wszelką cenę marginalnych poglądów o czymś zupełnie innym

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Grzegorz Gacki
 czerwiec 20 2006 13:22   
Forum Admin
Admin

Quote by medieval_man:
nabijam sobie licznik

Panie Andrzeju, zaraz będzie Pan miał na koncie 666 postów Jeśli to padnie w wątku o demonologii... znak to będzie jakiś ;-)

GG

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 czerwiec 20 2006 13:32   
Forum

Quote by medieval_man:a co do meritum: nie sądzisz chyba, że jeśli ktoś na tym forum pyta o demonologię to ma na mysli jakieś mity słowiańskie?

Adwokat sie znalazl... moze dajmy szanse, zadecydowania z czego chce skorzystac, autorowi watku?
PS. Jestes w stanie podac ile tych tzw. demonow zostalo zaczerpnietych z mitologii slowianskiej?

===

Cytat 
Maciej
 czerwiec 20 2006 13:35   
Forum

Panie gacki zastanawiam się skąd u Pana lekceważenie tego tematu. Czyżby nie wierzył Pan w demony i ich wpływ na ludzi?

===

Bo nawet jeśli ktoś staje do zapasów, nie otrzymuje wieńca, jeżeli nie walczy prawidłowo. 2 Tymoteusza 2:5

Profil   Email 
 Cytat 
Grzegorz Gacki
 czerwiec 20 2006 13:45   
Forum Admin
Admin

Quote by Kirk: Panie gacki zastanawiam się skąd u Pana lekceważenie tego tematu. Czyżby nie wierzył Pan w demony i ich wpływ na ludzi?

Ja zaś się zastanawiam w jakiż to karkołomny sposób wywnioskował Pan z mojej wypowiedzi, że cokolwiek lekceważę W kwestii podmiotów mojej wiary i ich wpływu na cokolwiek się nie wypowiadałem.

pozdrawiam

GG

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej
 czerwiec 20 2006 13:52   
Forum

Quote by ggacki:
Quote by medieval_man:
nabijam sobie licznik

Panie Andrzeju, zaraz będzie Pan miał na koncie 666 postów Jeśli to padnie w wątku o demonologii... znak to będzie jakiś ;-)

GG

ano z tego tekstu wysnułem ten karkołomny wniosek, ale jako człowiek omylny mogłem źle zrozumieć i dlatego pytam, tak poprostu

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 czerwiec 20 2006 14:02   
Forum

Quote by reguly: Adwokat sie znalazl... moze dajmy szanse, zadecydowania z czego chce skorzystac, autorowi watku?
PS. Jestes w stanie podac ile tych tzw. demonow zostalo zaczerpnietych z mitologii slowianskiej?

OK
Autorze wątku - czy miałes na mysli:

1. Demonologię - dział etnografii i historii religii poświęcony badaniu wyobrażeń o demonach, ich przedstawieniom w kulturze itp ?

2. Demonologię - część teologii chrześcijańskiej dotyczącą istot, mocy i sił, które zajmują pośrednią pozycję między Bogiem a ludźmi, a w religii chrześcijańskiej utożsamiane są z upadłymi duchami i szatanem?

Zresztą to Roman Zając jest demonologiem i na tym portalu wielokrotnie zagadnienia związane z demonologią poruszał

Co do drugiego pytania o demonów zaczerpniętych z mitologii słowiańskiej, to nie rozumiem kontekstu pytania.
Zaczerpniętych dokąd? Do teologii chrześcijańskiej? Do Biblii? Do potocznych wyobrażeń w Polsce?

===

Cytat 
Adrian
 czerwiec 20 2006 14:53   
Forum

Niestety chodzi mia o demonologie w teologii chrescijanskiej nie interesuja mnie wierzenia ludow slowianskich bo jest to zwykla bajka i mit, natomiast zjawisko szatana i demonow w religii chrzescijankiej na pewno wystepuje.
Dziekuje za wszystkie podane tytuly, na pewno z nich skorzystam.

===

Adrian

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 czerwiec 20 2006 15:26   
Forum

Quote by Adrian Szkutek:Niestety chodzi mia o demonologie w teologii chrescijanskiej nie interesuja mnie wierzenia ludow slowianskich bo jest to zwykla bajka i mit, natomiast zjawisko szatana i demonow w religii chrzescijankiej na pewno wystepuje.
Dziekuje za wszystkie podane tytuly, na pewno z nich skorzystam.

No i wszystko jasne (choc z tym co jest bajka i mitem, a co w innych wierzeniach analogicznie juz tym nie jest, to bym akurat polemizowal...) - i czy nie od tego nalezalo zaczac zamist bic piane i uderzac w zlosliwosci?

PS. A odnosnie twoich punktow medieval_man to p.2 ma pewna czesc zbioru w spolnego z p.1. i chocby to mialem na mysli...

===

Cytat 
Adrian
 czerwiec 20 2006 17:44   
Forum

chyba to nie moja wina ze w tym temacie odbyla sie taka klotnia... ja sie tylko spytalem o literature, a ze nie ktorzy ludzie sa konfliktowi to nie moja wina... jeszcze raz dziekuje za tytuly.

===

Adrian

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 czerwiec 20 2006 21:11   
Forum

Niestety chodzi mia o demonologie w teologii chrescijanskiej nie interesuja mnie wierzenia ludow slowianskich bo jest to zwykla bajka i mit, natomiast zjawisko szatana i demonow w religii chrzescijankiej na pewno wystepuje.

Albo demony są wszędzie i u wszystkich, albo ich po prostu nie ma. Nie wiem czemu demony miałyby atakować jedynie Chrześcijan. Jak zwykle Ci muszą być we wszystkim najlepsi i wszystkie smaczki zagrabiać dla siebie.

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
kobieta
 czerwiec 20 2006 21:17   
Forum

"Wyznania egzorcysty" - G. Amorth

===

Profil   Email 
 Cytat 
kobieta
 czerwiec 20 2006 21:28   
Forum

Szatan szczególnie atakuje chrześcijan, gdyż inni wykonują jego rozkazy zanim on je wypowie. Nie jest nimi za bardzo zainteresowany, ma w nich wierne sługi bez szczególnego wysiłku.
Pokonać chrześcijanina, to dopiero satysfakcja.
Sataniści uważają się za elitę. Są wściekle antychrześcijańscy. Za pomocą swoich rytuałów chcą doprowadzić do upadku wszystkich religii i zniszczyć moralne fundamenty, na których zbudowane jest społeczeństwo. Pragną obalić obecny ład i na jego ruinach stworzyć kontrolowany przez siebie porządek.
A chrześcijanie ze swoim stylem życia, miłością do Boga są dla nich przeszkodą i największymi wrogami.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 czerwiec 20 2006 21:39   
Forum

Satanizm to jedna z najgłupszych ideologii...

Skoro wierzymy w Szatana to wierzymy też w jego stwórcę - Boga. A jeżeli wierzymy w Boga, to wiemy, że jest on potężniejszy od szatana - zostanie ostatecznie pokonany. I wyznawanie tego drugiego nie ma zupełnego sensu.

===

Profil   Email 
 Cytat 
kobieta
 czerwiec 20 2006 21:42   
Forum

Jak mówi moja córka: "Ale zawsze warto spóbować".

===

Profil   Email 
 Cytat 
Adrian
 czerwiec 21 2006 11:13   
Forum

a co powiecie na temat starszych ksiazek o demonologii, np "Dictionaire Infernale" lub "The Magus"?

===

Adrian

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 czerwiec 21 2006 21:22   
Forum

Szatan szczególnie atakuje chrześcijan, gdyż inni wykonują jego rozkazy zanim on je wypowie. Nie jest nimi za bardzo zainteresowany, ma w nich wierne sługi bez szczególnego wysiłku.

Dużo o nim wiesz? W średniowieczu mogliby Cię oskarżyć o konszachty z diabłem - nałożnica w czasie sabatu (oczywiście żart).
Pokonać chrześcijanina, to dopiero satysfakcja.

Dziwne, że sensem istnienia biednego upadłego anioła jest gra w kości z bogiem . Czyżby to ludzie - Chrześcijanie (oczywiście oni, bo są najlepsi), byli surowcem gwarantującym wygraną boga, bądź słabego szatanka?

PS. Czyli Szatan panuje nad wszystkimi innymi ludźmi, albo może zapanować nad nimi, zanim tego zechce - ciekawe. Już wiem skąd tyle zręcznie ukrytej zawiści, wśród chrześcijan. Zresztą Szatan w takiej wulgarnej postaci, został wymyślony około III - IV wieku, za czasu pontyfikatu Grzegorza I, przy okazji dorzucono: poszukiwanie cudowności, magiczne pojmowanie znaków zbawienia, kult świętych, relikwi i obrazów. Religijność ta apelowała do prymitywnych instynktów człowieka (nagroda i kara), widać, że ten typ trzyma się całkeim dobrze.
Satanizm to jedna z najgłupszych ideologii...

Skoro wierzymy w Szatana to wierzymy też w jego stwórcę - Boga. A jeżeli wierzymy w Boga, to wiemy, że jest on potężniejszy od szatana - zostanie ostatecznie pokonany. I wyznawanie tego drugiego nie ma zupełnego sensu.

A może niekoniecznie? Skoro Szatan dobrze sobie radzi, a świat jest jaki jest . Moim zdaniem ten zły wygrywa, sataniści są koniunkturalistami

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 czerwiec 21 2006 23:25   
Forum

Quote by Gocek: Albo demony są wszędzie i u wszystkich, albo ich po prostu nie ma. Nie wiem czemu demony miałyby atakować jedynie Chrześcijan. Jak zwykle Ci muszą być we wszystkim najlepsi i wszystkie smaczki zagrabiać dla siebie.

Tu chyba o co innego chodzi.

Chrześcijanie uznają demonologię za jeden z traktatów teologicznych i w konsekwencji za naukę o rzeczywistych bytach duchowych.

Demonologia w drugim sensie (dział etnografii i historii religii poświęcony badaniu wyobrażeń o demonach, ich przedstawieniom w kulturze, itp) to po prostu badanie mitów, wyobrażeń, wymysłów.

Wiem, oczywiście, że dla Ciebie nie ma żadnej różnicy, ale chyba możesz dopuścić, że dla chrześcijan różnica jest zasadnicza?

Zupełnie odrębnym jest zagadnienie czy i na ile rzeczywiste byty duchowe znane z objawienia chrześcijańskiego, na wskutek swego działania także i pośród ludów i kultur niechrześcijanskich, odbiły swe piętno w wyobrażeniach o demonach w tych kulturach.

===

Cytat 
Andrzej
 czerwiec 22 2006 12:33   
Forum

Zło nie może wygrać, bo to oznaczałoby autodestrukcję naszego świata. Satanizm zakłada oportunizm wobec wszystkiego, łamania ogólnie przyjętych zasad, więc także i prawa - a to jest karalne...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 czerwiec 22 2006 18:00   
Forum

Tu chyba o co innego chodzi.

Chrześcijanie uznają demonologię za jeden z traktatów teologicznych i w konsekwencji za naukę o rzeczywistych bytach duchowych.

A np: słowianie zostawiali jedzenie dla robaków, czy dla demonów?
Demonologia w drugim sensie (dział etnografii i historii religii poświęcony badaniu wyobrażeń o demonach, ich przedstawieniom w kulturze, itp) to po prostu badanie mitów, wyobrażeń, wymysłów.

Powiedz to ich wcześniejszym wyznawcom. Rozumiem, że teraz to tak wygląda, tak na to patrzy Chrześcijanin - i to mnie śmieszy właśnie.
Wiem, oczywiście, że dla Ciebie nie ma żadnej różnicy, ale chyba możesz dopuścić, że dla chrześcijan różnica jest zasadnicza?

Tak też uważam.
Zupełnie odrębnym jest zagadnienie czy i na ile rzeczywiste byty duchowe znane z objawienia chrześcijańskiego, na wskutek swego działania także i pośród ludów i kultur niechrześcijanskich, odbiły swe piętno w wyobrażeniach o demonach w tych kulturach.

Odrębnym, ale bardzo ważnym.
Zło nie może wygrać, bo to oznaczałoby autodestrukcję naszego świata. Satanizm zakłada oportunizm wobec wszystkiego, łamania ogólnie przyjętych zasad, więc także i prawa - a to jest karalne...

Widocznie szatan uważa inaczej, skoro biedak walczy jak Leonidas i 300 Spartan pod Termopilami. Co do satanizmu, nie wiem do końca co on zakłada, posiadam w wersji elektronicznej jakąś ich biblię, jak przeczytam to się ustosunkuję.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 czerwiec 22 2006 18:26   
Forum

Szatan mimo wszystko kocha Boga, a nas nie nawidzi za to, że to my jesteśmy Dziećmi Bożymi - chciałby Bożej miłości na wyłączność. On już sam jest świadom tego, że dla niego odwrotu nie ma, niszczy więc nas i nasz świat - co ma do stracenia?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 czerwiec 22 2006 19:13   
Forum

Quote by Aranen: Szatan mimo wszystko kocha Boga, a nas nie nawidzi za to, że to my jesteśmy Dziećmi Bożymi - chciałby Bożej miłości na wyłączność. On już sam jest świadom tego, że dla niego odwrotu nie ma, niszczy więc nas i nasz świat - co ma do stracenia?

A co ma do zyskania? Aż mi żal się szatanka zrobiło. Tak bardzo kocha boga, a ten nie chce mu przebaczyć.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Paweł
 czerwiec 22 2006 21:03   
Forum

Quote by Aranen: Szatan mimo wszystko kocha Boga, a nas nie nawidzi za to, że to my jesteśmy Dziećmi Bożymi - chciałby Bożej miłości na wyłączność. On już sam jest świadom tego, że dla niego odwrotu nie ma, niszczy więc nas i nasz świat - co ma do stracenia?

Aranen! Co ja czytam?! W jaki sposób szatan może kochać Boga, skoro nienawidzi jego dzieła (nas)?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 czerwiec 22 2006 23:08   
Forum

W jaki sposób kocha?

Bardzo proste. Wszystko co swtorzył Bóg było dobre i powstało z miłości, więc i Szatan (nie był jeszcze szatanem) też. On poznał Boga bardziej niż my i bardzo go kochał, ale kochał go egoistycznie, chciał miec tą miłość tylko dla siebie i być zarazem władcą stworzonego świata - w imieniu jego Stworzyciela-Boga. Jednak to nie on miał być ukochanym dzieckiem Boga, a ludzie i za to nas nie nawidzi, że nie ma więcej miłości Bożej niż my. Po to też starał sie oddalić cały czas ludzkość od Boga. Jednak ludzkość została zbawiona, a szatan strącony z nieba (do momentu śmierci krzyżowej Jezusa Chrystusa był obecny przy Bogu - Księga Hioba). Szatan utracił szansę na życie blisko Boga i jeszcze bardziej nas przez to nienawidzi i dąży do naszej zguby. Tak to wygląda w oczach Kościoła Katolickiego, czyli moich...

Cóz, nie jest to prawdziwa miłość...

A ty oświecony ateisto nie wnioskuj po moich postach, że Bóg nie wybaczy(ł) szatanowi, bo tak nie napisałem. Jednak całe zło świata dzieje się przez niego i spotka go za to kara. Bóg jest sędzią sprawiedliwym, który za dobro wynagradza, a za zło karze.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,34 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości