Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Dlaczego Bóg jest w trzech postaciach?
 |  Wersja do druku
Magdalena
 czerwiec 29 2006 00:36   
Forum

Status: offline

Quote by Dezerter: Myślę, że Leah jest podbudowana i zaskoczona tym, że z jej "młodsi bracia i siostry w wierze" są tak przepełnieni również Starotestamentowym Duchem Miłości.
daliście piękny przykład chrześcijaństwa i zrozumienia nauk Jezusa

owszem bardzo pozytwnie zaskczona

===

Dopóki taniec był oddaniem w ruchach zewnętrznych uczuć i myśli wewnętrznych, dopóty był prawdą mającą pewne znaczenie,i to wyniosło go między sztuki piękne.

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 październik 19 2007 10:13   
Forum

No to przenoszę tu dysputę z antytrynitarzami z watku o biednych betankach:

Quote by skans: Mediewal_man skoro oswiadczyles, ze moje slowa sa herezja, to prosze Cie wytlumacz mi istote "TROJCY SWIETEJ". Czyzby wiara w Trojce Swieta byla herezja. Czy podwazasz rowniez slowa: Gdy powzial te mysl, oto aniol Panski ukazal mu sie we snie i rzekl:"Jozefie, synu Dawida, nie boj sie wziac do siebie Maryi, twej Malzonki; albowiem z Ducha Swietego jest to, co sie w Niej poczelo (M 1, 18-25). Co wedlug Ciebie oznacza: Bog Ojciec, Syn Bozy i Duch Swiety, czy to nie jedna Osoba.question:

Quote by medieval_man:
Przypominam Ci, że napisałaś:

]07-10-17 07:51

Podobnie okolo 2 tys.lat temu kaplani oskarzyli Jezusa
o wichrzycielsto i skazali na smierc, za to ze glosil Slowo otrzymane przez Ducha Swietego

Odniosłem wrażenie, ze takie sformułowanie jest ograniczeniem znaczenia i roli Jezusa do zwykłego proroka, człowieka, który mógł głosić Słowo Boże tylko dlatego, że natchnął go Duch Święty.
Tymczasem Jezus jest Synem Bożym, drugą Osobą Trójcy Świętej.
Niebo i ziemia przeminą, ale moje słowa nie przeminą (Mk 13,30-31).
Jezus, jako Syn Bozy głosił więc to, co otrzymał od Ojca, bo On od Ojca pochodzi.
Potwierdził to mówiąc:
poznacie, że JA JESTEM i że Ja nic od siebie nie czynię, ale że to mówię, czego Mnie Ojciec nauczył
J 8, 28

Więc Jezus nie głosił Słowa przekazanego Mu przez Ducha Świętego.

Teraz co do istoty Trójcy Świętej.
Wierzę w Trójcę Świętą tak jak wierzy w nią Krk.
Więc wiara w Trójcę Świętą nie jest herezją.
Nie podważam podanego przez Ciebie cytatu.

Bog Ojciec, Syn Bozy i Duch Swiety, czy to nie jedna Osoba?
Nie, to nie jedna Osoba. To trzy Osoby.

Quote by eviva:

Od jakiego Ojca pochodzi Jezus? W NT pisze,że jego ojcem jest Duch Święty lub Józef.

Quote by medieval_manSurprised!d swojego, evivo
Od Ojca Przedwiecznego.
Gdzie w NT jest napisane, że Duch Święty jest ojcem Syna Bożego? Albo Józef?

Sklad Apostolski:

Wierzę w Boga Ojca wszechmogącego, stworzyciela nieba i ziemi.
I w Jezusa Chrystusa, Syna Jego jedynego

Quote by eviva:Narodzenie Jezusa

Mat.1.18.A z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak:Gdy matka jego Maria była poślubiona Józefowi,okazało się,że zanim się zeszli ,była brzemienna z Ducha Świętego.
Mat.1.20...Józefie,synu Dawidowy,nie lękaj się przyjąć Marii,żony swej,albowiem to,co się w niej poczęło,jest z Ducha Świętego.
Łuk.1.30.I oto poczniesz w łonie,i urodzisz syna,i nadasz mu imię Jezus.
Łuk.1.32.Ten będzie wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego.
łuk.1.35...Duch Święty zstąpi na ciebie i moc Najwyższego zacieni cię.
Dlatego też to,co się narodzi będzie święte i będzie nazwane Synem Bożym.

Quote by medieval_man:a gdzie jest napisane, że Duch Święty jest ojcem?

Quote by eob1:To wynika z definicji twojego boga według której:

1. Bóg składa się z trzech osób.
2. Każda osoba jest identyczna.

Czyli Duch jest Ojcem, Syn jest Duchem, Ojciec jest Synem.

Quote by eviva:Mat.1.18.A z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak:Gdy matka jego,Maria,została poślubiona Józefowi,okazało się,że nim się zeszli,
była brzemienna z Ducha Świętego.

Wynika z tego,że Duch Święty jest ojcem?

Quote by medieval_man:Nie, słonko...
cytat brzmi:
znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego

teraz wyobrax sobie kobietę, która dzisiaj nie może zajść w ciążę. Udaje się do lekarza i dzieki zabiegom medycznym, nie współzyjąc z mężczyzną, staje się brzemienną.
Czy ten lekarz jest ojcem?
Oczywiście, porównanie jak każde porównanie troche kuleje, ale oddaje mozliwość innego rozumienia zdania:

Quote by medieval_man:
Quote by eob1:To wynika z definicji twojego boga według której:

1. Bóg składa się z trzech osób.
2. Każda osoba jest identyczna.

Czyli Duch jest Ojcem, Syn jest Duchem, Ojciec jest Synem.

Po pierwsze: Bog się nie składa
Po drugie: każda osoba jest inną osobą (jak bys nie wiedział słowo osoba ma związek ze słowem osobny

Oczywiście w życiu wewnętrznym Trójcy.

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
WcWojen
 październik 19 2007 10:37   
Forum

Quote by Leah: Skoro Bóg jest jeden to jak jest możliwe że jest w trzech postaciach.

...a jak inaczej ten system wyznaniowy, można by zaliczyć do monoteizmów?

===

Cytat 
Dezerter
 październik 19 2007 15:26   
Forum

Cytat:
"[Cytat by= eviva]Mat.1.18.A z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak:Gdy matka jego,Maria,została poślubiona Józefowi,okazało się,że nim się zeszli,
była brzemienna z Ducha Świętego.

Wynika z tego,że Duch Święty jest ojcem?

[Cytat by= medieval_man]Nie, słonko...
cytat brzmi:

teraz wyobrax sobie kobietę, która dzisiaj nie może zajść w ciążę. Udaje się do lekarza i dzieki zabiegom medycznym, nie współzyjąc z mężczyzną, staje się brzemienną.
Czy ten lekarz jest ojcem?
Oczywiście, porównanie jak każde porównanie troche kuleje, ale oddaje mozliwość innego rozumienia zdania:
znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego"

Chodzi ci Medievalu o to, że Jezus (człowiek) jest synem
Ducha a Syn Boży - Ojca bo nie bardzo rozumie - mógłbyś jaśniej?

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Andrzej
 październik 19 2007 17:44   
Forum

Dezerter! A to takie proste choć niepojęte
Bóg w osobie Ducha Swiętego spowodował poczęcie odwiecznego Syna Bożego jako człowieka Jezusa w łonie Marii, Ojcem Syna Bożego jest po prostu Bóg Ojciec. Duch Święty pochodzi od Ojca i Syna!!! A więc jest Trzecią Osobą Boską w Trójcy.
Ponieważ Ojciec, Syn i Duch Święty są odrębnymi Osobami to nawet z Pisma wynika.
A Bóg działa na zewnatrz zawsze jaok Trójca i dlatego na przykład św. Ireneusz w swoim dziele; Adversus Haereses, V, 6, 1 pisze: Ręce Ojca, to jest Syn i Duch, uczyniły człowieka na podobieństwo Boże, .
Syna posłał Ojciec i Ducha Swiętego też Ojciec posyła czyli, że w Trójcy panuje pewna hierarchia, co nie znaczy wcale, że ktoś jest niższy rangą.
Patrz ikona Trójcy

Nigdzie w Biblii nie przeczytasz więc, żeby Duch Święty posyłał gdziekolwiek Ojca, bo On od Ojca pochodzi o nie jest oczywiście zadnym osobnym Bogiem.

Dlatego ja w takiego Boga, ktory jest trzech Osobach wierzę, ale nie Boga który tylko pod różnymi postaciami nam się objawia.
Jako Ojciec, jako Syn i jako Duch Swięty. Natomiast teza, że wciąż ten sam jeden jedyny Boski Duch w różnych czasach objawia nam swoje różne cechy i aspekty, jest sprzeczna z Objawieniem przyjętym przez chrześcijaństwo.
I to dawno.
Oto jak w sporze z antytrynitarianami wygląda nauka św. Ireneusza:
o Ojcu, Synu i Duchu Świętym, o bóstwie i o Trójcy Świętej

a poniżej zbiór tekstów i wyjaśnień dot.Trójcy Świętej

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Andrzej
 październik 19 2007 21:55   
Forum

Quote by eviva: Dezerter

medieval man do Dezerteraezerter! A to takie proste choć niepojęte
Bóg w osobie Ducha Swiętego spowodował poczęcie odwiecznego Syna Bożego jako człowieka Jezusa w łonie Marii, Ojcem Syna Bożego jest po prostu Bóg Ojciec. Duch Święty pochodzi od Ojca i Syna!!!

Nie może być proste,to co jest krzywe.

1.Duch Święty nie mógł spowodować poczęcia odwiecznego Syna Bożego Chrystusa,bo On jako Pierworodny Syn Boży został poczęty w niebie,zanim jeszcze powstał świat materialny.

Czytaj do końca:
Bóg w osobie Ducha Swiętego spowodował poczęcie odwiecznego Syna Bożego jako człowieka Jezusa
Wiemy, że Jednorodzony Syn został zrodzony przedwiecznie
Quote by eviva:

Dla mnie wynika z NT,że ojcem Jezusa,Syna Człowieczego,jest Józef.W fizyczne ciało Jezusa wcielił się Chrystus,Syn Boży.

Sama cytowałaś:

Gdy matka jego Maria była poślubiona Józefowi,okazało się, że zanim się zeszli, była brzemienna za sprawą Ducha Świętego

Więc jakim cudem może Ci wynikać z NT cos zupełnie innego?
Quote by eviva:
2.Zgadza się,że ojcem Syna Bożego,Chrystusa,jest Bóg Ojciec.

Chrystus to określenie cielesnego człowieka: Mesjasza. Oznacza tyle, co Namaszczony.
Bóg Ojciec zrodził Syna, Słowo, Druga Osobę Trójcy
Quote by eviva:
3.Czy jest możliwe,że Duch Święty pochodzi od Ojca i Syna?

Tak głosi wyznanie wiary przyjęte w Kościele katolickim

===

Cytat 
Dezerter
 październik 20 2007 11:41   
Forum

Quote by medieval_man: A to takie proste choć niepojęte

Dotąd pełna zgoda z Medievalem i Matejanką

Quote by medieval_man:Bóg w osobie Ducha Swiętego spowodował poczęcie odwiecznego Syna Bożego jako człowieka Jezusa w łonie Marii, Ojcem Syna Bożego jest po prostu Bóg Ojciec.

Powoli, powoli - ja pytam wyraźnie kto jest ojcem Jezusa człowieka, bo że Syn zrodzony jest z Ojca, przed wiekami, to wszyscy chyba się zgadzamy.
Więc skupmy sie na wcieleniu Syna w ciało Jezusa (dla uniknięcia nieporozumień używajcie proszę tych określeń Syn-Bóg :Jezus-człowiek).
Czy Syn nie mógł sie wcielić/począć sam? - o oczywiście, że mógł(jest Bogiem)
Czy ojciec nie mógł wcielić/począć Syna/Jezusa - mógł bo jest Bogiem (i byłby wówczas Ojcem nie tylko Syna ale i Jezusa!), ale nie uczynił tego.
Kto dokonał poczęcia - Duch Święty - więc jest ojcem Jezusa człowieka! - albo ja logicznie nie umie myśleć.

Jak przyjdzie do ciebie do domu Medievalu dziewczyna w ciąży i powie twojej żonie, że poczęła za sprawą m.m. - to myślę, że ona zrozumie tak samo jak ja.

Bo skoro są trzy Osoby Boskie to mimo współdziałania i przenikania wzajemnego mają pewną autonomie. I albo tak to rozumiemy, albo mówmy po prostu o Bogu.
Dla mnie zawsze w trójcy Bóg Ojciec był najważniejszy i często to On mi się kojarzył/utożsamiał/personifikował jako Bóg(cała trójca).
Z niego zrodził się Syn i od Niego pochodzi Duch Św.
Jak to wy rozumiecie/czujecie/odbieracie? czy dla was też jest pewna hierarchia "wyczuwalna" w Trójcy czy nie?

Medieval pisze podobnie:
"Syna posłał Ojciec i Ducha Świętego też Ojciec posyła czyli, że w Trójcy panuje pewna hierarchia, co nie znaczy wcale, że ktoś jest niższy rangą.
Patrz ikona Trójcy

===

Cytat 
eob1
 październik 20 2007 11:44   
Forum

Każda z osób boskich ma charakterystyczne tylko dla siebie cechy, których nie posiadają pozostałe. Każda osoba jest inna. Jezus nie zwracał się do Jezusa (siebie samego) tylko do Boga Ojca. Jezus nie zapłodnił swojej matki. Zrobiła to trzecia z osób Duch Święty.

Stwierdzenie, że są to osoby identyczne i nie ma między nimi nawet najmniejszych różnic jest nieprawdziwe. Tak jak twierdzenie że 3 = 2 jest nieprawdziwe.

ksiądz nie może zmienić zasad logiki a kłamstwa w prawdę. Może jedynie być logicznym lub nielogicznym. Mówić prawdę lub kłamać.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 październik 20 2007 14:19   
Forum

Quote by Dezerter:
Quote by medieval_man: A to takie proste choć niepojęte

Dotąd pełna zgoda z Medievalem i Matejanką

Quote by medieval_man:Bóg w osobie Ducha Swiętego spowodował poczęcie odwiecznego Syna Bożego jako człowieka Jezusa w łonie Marii, Ojcem Syna Bożego jest po prostu Bóg Ojciec.

Powoli, powoli - ja pytam wyraźnie kto jest ojcem Jezusa człowieka, bo że Syn zrodzony jest z Ojca, przed wiekami, to wszyscy chyba się zgadzamy.
Więc skupmy sie na wcieleniu Syna w ciało Jezusa (dla uniknięcia nieporozumień używajcie proszę tych określeń Syn-Bóg :Jezus-człowiek).

Pytasz czyje geny, oprócz genów Marii. miał Jezus-człowiek?
Nie wiem, czy ktoś stawiał sobie takie pytanie

Ja nie wiem

===

Cytat 
matejanka
 październik 20 2007 14:58   
Forum

[ post usuniety , matejanka i evia - miejsce na dyskusje macie w temacie trzeci testament ]

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
Andrzej
 październik 20 2007 15:48   
Forum

Quote by matejanka:

A wszystko jest proste wtedy gdy przestaniemy sobie wmawiać że są trzy osoby tam gdzie jest jedna

Matejanko, jesteś zafiksowana.
Nauka o trzech Osobach w jednym Bogu wzięła się właśnie z Pisma świętego, wmawianiem sobie (i innym) jest raczej wiara w to, że w Bogu nie ma trzech różnych Osób.
Quote by matejanka:
Ojcem ciała Jezusa jest Bóg Ojciec gdyż Duch Swięty to też Ojciec tylko dzialający w swojej formie Ducha Swiętego.

Pismo święte stwierdza inaczej.
Quote by matejanka:
Czy promienie Słońca są czymś innym niż słońce

Tak, matejanko.
Promiene Słonca są czyms innym niż Słońce.
Tego uczą w szkole podstawowej

Quote by matejanka:
i gdy pada na nas słoneczne światło to mówimy że oświeca nas druga gwiazda znajdująca się w słońcu?

Nie, nie mówimy. Skąd taki pomysł?
Quote by matejanka:
Duch Święty jest cechą Boga tak jak świało jest cechą promieniowania słonecznego!!!!!

Ani jedno ani drugie.
Duch Święty nie jest cechą tylko Osobą.
Światło nie jest cechą promieniowania słonecznego, ale jest pewnym zakresem tego promieniowania.
Quote by matejanka:
Ojcem ciała Jezusa był Bóg Ojciec który swoim promieniowaniem jakim jest Jego Swięty Duch począł ciało Jezusa w Łonie Marii. Dlatego Pismo mówi, że Syn jest nam dany!!!!

A co ma jedno wspólnego z drugim?
Quote by matejanka:
Czy Duch Boga, który sam jest Duchem(Pismo podkreśla ze Bóg jest Duchem) może nie być Duchem Świętym tylko jakimś innym Duchem?

Sama sobie odpowiedz?
Czym innym jest Duch Boga, czym inne stwierdzenie cechy Boga: Duch

Quote by matejanka:
Bóg nie ma żadnego Syna w Niebie. Syn i Ojcec w Niebie są tym samym Duchem Boga!!!!!!
Chrystus, Słowo Boga gdy powrócił na Łono Ojca zjednoczył się z Duchem Ojca i jest Ojcem!!!

Przykro mi.
Pismo zeznaje inaczej
Quote by matejanka:
Gdyby istniała hierarchia w Trójcy to dwie pozostałe osoby nie mogłyby być nazywane Bogami bo Bóg jest absolutnie wszechmocny i w Nim jest wszystko i poza Nim nie ma niczego.

matejanko:
daj sobie spokój z budowaniem zdań, które nawet nie sa logiczne:
między zdaniem
gdyby istniała hierarchia w Trójcy,
a zdaniem
dwie pozostałe osoby nie mogłyby byc nazwane Bogami
nie ma logicznego wynikania
a jeszcze mniejsze (- 10) jest ze zdaniem
bo Bóg jest absolutnie wszechmocny

to typowe bicie piany

Quote by matejanka:
Gdzie może być luka w Bogu na jakieś cechy których mógłby On nie posiadać, a posiadają inne Boskie Osoby.

ta "luką" matejanko jest pochodzenie
Quote by matejanka:
Jeżeli Chrystus objawił się na ziemi jako Boska Miłość to uważasz że w Ojcu nie ma miłości, albo jeżeli poprzez Ducha Świętego objawia się Mądrość i Prawda Boga to uważasz że w Bogu nie ma mądrości i prawdy?.

a kto tak uważa?
wmawiasz trynitarzom coś, czego oni nie głoszą?
brzydko, matejanko
Quote by matejanka:
Jakiej cechy którą posiada Syn, lub Duch Święty może nie posiadać Ojciec Wszechmocny i jedyny Bóg.

pochodzenia, matejanko, cecgy, ktora nie kłóci sie ze wszechmocą i jedynością
Quote by matejanka:
A kazda hierarchizacja Boga udowadnia tylko niezrozumienia istoty Boskości gdyż Bóg nie może mieć nikogo przed kim mógłby się pokłonić inaczej nie byłby Bogiem.

A co to ma do rzeczy?
Czy twierdzimy, że Syn jest niższy od Ojca, albi Duch od Syna?
w życiu!
Quote by matejanka:
Te całe mówienie o personach w Bogu bez tego że jest trzech Bogów i o hierarchii w Bogu bez rangi jest zaprzeczeniem logiki.

a może jest logicznym rozumowaniem, którego jeszcze nie opanowałaś?
Quote by matejanka:
Wszystkie prawdy Boga, które mamy prawo formułować są zgodne z logiką, najwyżej możemy nie pojmować spraw Niebieskich, bo są dla nas niewyobrażalne, ale nie wolno nam próbowac ich opisywać naszym językiem i zaprzeczać logice naszego języka bo to obraża Boga!!!

jeszcze bardziej obraża Boga nierwiara w objawienie, a wiara w pseudo-objawienia

Teologia, droga matejanko, nie rości sobie pretensji do wyjaśnienia wszystkiego w Bogu.
Teologia jest taką wiedzą, która opiera się na danych objawieniach, i nawet kiedy z ludzkiego punktu widzenia pewne prawdy objawione są niezgodne z naszym ludzkim pojmowaniem, rolą teologii jest poszukiwanie wyjaśnienia nawet pomiędzy prawdami pozornie ze sobą nie korespondującymi

Quote by matejanka:
Poza tym konfabulacją jest twierdzenie o jakimś miłosnym układzie w Niebie, Ojca z Synem i z Duchem Swiętym, o ich wzajemnym się przenikaniu w Boskim tańcu, gdyż ku temu nie ma w Piśmie żadnych podstaw.

Bo tu własnie wkracza teologia. Teologia uzupełnia i wyjasnia w języku zrozumiałym dla człowieka, rzeczywistość Bożą.
Warto przeczytać artkuł z tego portalu:
Biblijne podstawy dogmatu o Trójcy Świętej

Quote by matejanka:

Powiedzialabym że więcej można znaleźć w Biblii na temat prawa Reinkarnacji!!!

Masz takie wrażenie.
Rozumiem.
Masz prawo tak sądzić, co nie znaczy, że to prawda.
Quote by matejanka:

DLaczego chrześcijanie mówiąc o Trójcy nie zwracają uwagi na słowa Pisma Świętego? W Piśmie w wielu miejscach jest podkreślone że Bóg jest jeden.

To juz nudne.
Podaj jakieś argumenty
Quote by matejanka:

Potwierdzają to min. cytowane przeze mnie fragmenty Apokalipsy. Czy można przypuszczać, że Jan który miał widzenie dane przez Chrystusa pominąłby na tronie Trzy Boskie Osoby gdyby takie rzeczywiście królowały?

No tak.
Nie dość, że nie czytasz, co na ten temat napisałem w poprzednim poście, co mogę Ci wybaczyć - w końcu nie jestem autorytetem - to nie czytasz Apokalipsy, na która się powołujesz.
Szkoda.
Quote by matejanka:

Człowiek tak dalece dał sobie wmówić pewne dogmaty że gdy Prawda leży przed jego oczami nie potrafi jej zauważyć!
Chociażby to, co Dezerter pisze
że Syn zrodzony jest z Ojca, przed wiekami, to wszyscy chyba się zgadzamy
.
Jakie znajdujesz na te słowa potwierdzenie w Piśmie Świętym. Gdzie zostało napisane w Biblii, że Chrystus został kiedykolwiek zrodzony w Niebie!!!!!!!!!
Pozdrawiam

Słowa:
Do którego bowiem z aniołów powiedział kiedykolwiek:
Ty jesteś moim Synem,
Jam Cię dziś zrodził?
I znowu:
Ja będę Mu Ojcem,
a On będzie Mi Synem

Biblijne dziś oznacza Bożą wieczność, a więc Niebo

Poza tym argument z miłości, matejanko:

Skoro mówi się (J 4, 8), ze Bóg jest miłością, to znaczy, że miłość w Bogu jest od wieczności.
Gdyby Bóg był jedną osobą znaczyłoby, że kocha samego siebie.
Musi więc w Bogu istnieć co najmniej jeszcze jedna osoba, ktora jest obdarzona miłością i miłością odpowiada.
Stąd powstaje relacja będąca rozróżnieniem w Bogu Ojca i Syna (pochodzenie). Natomiast relacja łącząca te dwie Osoby jest rozróżnieniem kolejnej osoby Ducha Świętego

===

Cytat 
angelo
 październik 20 2007 16:22   
Forum

Dezerter
Mat.1.18.A z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak:Gdy matka jego,Maria,została poślubiona Józefowi,okazało się,że ,zanim się zeszli ,była brzemienna z Ducha Świętego. Mat.1.19.A Józef,mąż jej,będąc prawym i nie chcąc jej zniesławić,miał zamiar potajemnie ją opuścić.Mat.1.20.I gdy nad tym rozmyślał,oto ukazał mu się we śnie anioł Pański i rzekł:Józefie,synu Dawidowy,nie lękaj się przyjąć Marii,żony swej,albowiem to,co się w niej poczęło,jest z Ducha Świętego.
Z tych fragmentów wynika,że Duch Święty jest ojcem Jezusa Chrystusa.

Co do hierarchii,to Bóg Ojciec jest dla mnie najwyższym autorytetem.

===

aureo

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 październik 20 2007 19:05   
Forum

Matejanko, jesteś zafiksowana.
Nauka o trzech Osobach w jednym Bogu wzięła się właśnie z Pisma świętego, wmawianiem sobie (i innym) jest raczej wiara w to, że w Bogu nie ma trzech różnych Osób

Nie nie wzięła się i jest wymysłem teologii. Nigdy w żadnym miejscu Bóg nie mówi o sobie, ani jako o dwójcy, ani jako o trójcy ,a zawsze jako o jednym jedynym Bogu!!!! Tu posłużę się fragmentem jednej ze stron internetowych i chodzi mi tylko o cytaty

„Problem” jedności
DUCH ŚWIĘTY, domniemana trzecia osoba Trójcy
Poznanie prawdziwego Boga – warunkiem życia
Dogmat o Trójcy bogów powstał w kościele katolickim w czwartym wieku naszej ery, po zażartych dysputach i sporach.
Trójca bogów, to nie wymysł chrześcijaństwa. Wiele takich TRIAD bogów istniało już w starożytnym Egipcie ( Horus, Ozyrys, Izyda ), Asyrii , Mezopotamii ( Anu, Enil, Ea ), Palmirrze (bóg Księżyc, pan Niebios i bóg Słońce), Babilonie (Isztar, Sin, Szamasz), a i dzisiaj mają miejsce w hinduizmie (Brahma, Wisznu, Siwa) oraz chrześcijaństwie.

1. A co na ten temat naucza Biblia ?
Przed wszystkim „Bóg nie jest Bogiem zamieszania” (1 Koryntian 14:33), więc całe zamieszanie wokół dogmatu Trójcy Świętej, wyjaśnia dobitnie poniższymi wersetami:

„….Jehowa jest prawdziwym Bogiem i nie ma innego oprócz niego” (5 Mojżeszowa 4:35)

„…Jehowa to prawdziwy Bóg w niebiosach niebiosach górze i na ziemi w dole. Nie ma innego.” (5 Mojżeszowa 4:39)

„… ja, Jehowa, twój Bóg, jestem Bogiem wymagającym wyłącznego oddania…” (5 Mojż. 5:9b)

„Zobaczcie więc, że to ja jestem i nie ma obok mnie żadnych bogów…” (5 Mojż. 32:39)

„Bo któż jest Bogiem oprócz Jehowy ?…” (Psalm 18:31a lub 32a)

„Jam jest Jehowa i nie ma nikogo innego. Oprócz mnie nie ma Boga.” (Izajasza 45:5)

„… jeden jest Bóg …” (List do Rzymian 3:30a)

„Otóż nie ma pośrednika, gdzie chodzi tylko o jedną osobę, a Bóg jest tylko jeden.” (List do Galatów 3:20)

„Jehowę, twego Boga masz czcić i tylko dla niego masz pełnić świętą służbę” (Łukasza 4:8b) oraz (Mateusza 4:9) [Sam Jezus dobitnie wskazał, kogo wyłącznie należy czcić.]

„Słuchaj, Izraelu: Jehowa, nasz Bóg, to jeden Jehowa” (5 Mojż. 6:4)

„Czyż wszyscy nie mamy jednego ojca ? Czyż nie stworzył nas jeden Bóg ?” (Malachiasza 2.:10)

„… istotnie jeden jest Bóg…” (List do Rzymian 3:30)

„Wierzysz, że jest jeden Bóg ? Słusznie czynisz – lecz także i złe duchy wierzą i drżą.”(List do Jakuba 2:19)

„Nikt nie jest dobry oprócz jednego Boga.” — [to są słowa samego Jezusa] (Łukasza 18:18-19)

„Jehowa to jeden Jehowa.” (Marek 12:29-30)

„Bo któż na obłokach będzie równy Jahwe, któż wśród synów Bożych będzie do Jahwe podobny ?…” (Psalm 89:6 lub 7 w Biblii Tysiąclecia) [Nawet aniołowie, jak też i Syn Boży — Jezus nie równa się Jehowie]

„Wy jesteście moimi świadkami — brzmi wypowiedź Jehowy — moim sługą, którego wybrałem, abyście mnie poznali i wierzyli we mnie, i rozumieli, że ja jestem ten sam. Przede mną nie został utworzony żaden Bóg ani po mnie nie ma żadnego. Ja, właśnie ja jestem Jehowa, a oprócz mnie nie ma wybawcy” (Izajasza 43:10-12)
Jeżeli sam Bóg mówi, że oprócz Boga nie ma wybawcy to oznacza to jedno, że Chrystus to Boski Duch wcielony w Jezusie.
Czy nie wydaje wam się dziwne że Jezus nie mówił nigdy o sobie, że kto Mnie widzi widzi Chrystusa Syna Boga. A mówił kto Mnie widzi widzi Ojca. (nie Boga) bo gdyby był kimś innym niż Ojcem to mówiłby chociaż że widzi Boga, a nie Ojca. A tu wyraźnie Jezus stawia pomiędzy Sobą i Ojcem znak równości właśnie dlatego zebyśmy nie myśleli, że Bóg w Niebie ma Syna
Biblia nigdzie nie mówi o wcieleniu Syna, lecz o tym że Słowo stało się ciałem. A Słowo nigdzie w Piśmie nie jest nazwane Synem w Niebie, mało tego Jezus dla podkreślenia swojego ziemskiego synowstwa mówił o sobie jako o Synu Człowieczym.

Ojcem ciała Jezusa jest Bóg Ojciec gdyż Duch Swięty to też Ojciec tylko dzialający w swojej formie Ducha Swiętego.

Pismo święte stwierdza inaczej.

A możesz podeprzeć to jakimś cytatem!

Czy promienie Słońca są czymś innym niż słońce

Tak, matejanko.
Promiene Słonca są czyms innym niż Słońce.
Tego uczą w szkole podstawowej

Medieval man przepraszam za trywialnośc ale czepiasz się słówek. Promienie słoneczne wychodzą ze słońca i są jego własnością. I tylko o to mi chodziło i poniżej ilustruję to wystarczająco!!!

i gdy pada na nas słoneczne światło to mówimy że oświeca nas druga gwiazda znajdująca się w słońcu?
Nie, nie mówimy. Skąd taki pomysł?

Per analogia, jeżeli Duch Swięty jest Boskim promieniowaniem i Boską Mocą to nie ma konieczności aby istniał drugi Bóg w Bogu!!!!

Duch Święty jest cechą Boga tak jak świało jest cechą promieniowania słonecznego!!!!!

Ani jedno ani drugie.
Duch Święty nie jest cechą tylko Osobą.

Dobrze znowu czepiasz się słówek. Duch Święty nie jest osobą lecz Boskim Promieniowaniem.(tylko dla naszego porównania do promieniowania słońca) A efektem tego Promieniowania jest Boskie Świało. Tak jak efektem promieniowania słońca jest światło widzialne.

Osoba charakteryzuje się tym w naszym ziemskim pojęciu, że posiada własne oblicze, a ja wykazałam na podstawie cyt z Apokalipsy że Bóg ma tylko jedno Oblicze!!!!!

Światło nie jest cechą promieniowania słonecznego, ale jest pewnym zakresem tego promieniowania.

W porzadku, powiedzmy że widzialne światło jest efektem pewnego zakresu promieniowania Słońca. Przecież dobrze wiesz że chodzi tylko o porównanie Własności Boga do własności słońca jako alegorii Boga( nie chodzi tu o absolutną ścisłość z fizyką)

Ojcem ciała Jezusa był Bóg Ojciec który swoim promieniowaniem jakim jest Jego Swięty Duch począł ciało Jezusa w Łonie Marii. Dlatego Pismo mówi, że Syn jest nam dany!!!!

A co ma jedno wspólnego z drugim?

O tyle ma że dzięki temu Aktowi poczęcia został nam dany Syn Jezus.Nie zostało powiedziane że Syn zstąpił z nieba w ciało Jezusa. Gdyby Syn zstąpił, nie byłaby użyta forma bierna "dany". To Słowo stało się ciałem a nie Syn. Syn został dany na ziemi i tylko na ziemi.

Czy Duch Boga, który sam jest Duchem(Pismo podkreśla ze Bóg jest Duchem) może nie być Duchem Świętym tylko jakimś innym Duchem?

Sama sobie odpowiedz?
Czym innym jest Duch Boga, czym inne stwierdzenie cechy Boga: Duch

Nie, Jezus wyraźnie powiedział o Ojcu, że jest Duchem a nie że Jego cechą jest Duch. cyt, Prawdziwi czciciele będą czcili Boga w Duchu i Prawdzie, gdyż Bóg jest Duchem.

Bóg nie ma żadnego Syna w Niebie. Syn i Ojcec w Niebie są tym samym Duchem Boga!!!!!! Chrystus, Słowo Boga gdy powrócił na Łono Ojca zjednoczył się z Duchem Ojca i jest Ojcem!!!

Przykro mi.
Pismo zeznaje inaczej

Pismo nigdzie nie zeznaje że Bóg ma w Niebie Syna.
W Niebie jest tylko Słowo będące Bogiem, i to Słowo wcieliło się w Jezusie Boskim Synu. Synem był Jezus a nie Słowo. Słowo jest centrum Mocy w Bogu lecz nie osobną osobą!!

Gdyby istniała hierarchia w Trójcy to dwie pozostałe osoby nie mogłyby być nazywane Bogami, bo Bóg jest absolutnie wszechmocny i w Nim jest wszystko i poza Nim nie ma niczego.

matejanko:
daj sobie spokój z budowaniem zdań, które nawet nie sa logiczne:
między zdaniem
gdyby istniała hierarchia w Trójcy,
a zdaniem
dwie pozostałe osoby nie mogłyby byc nazwane Bogami
nie ma logicznego wynikania
a jeszcze mniejsze (- 10) jest ze zdaniem
bo Bóg jest absolutnie wszechmocny

to typowe bicie piany

Nie bicie piany lecz myślowe skróty!!

Wszechmoc wyklucza drugą wszechmoc, no bo wtedy która z osób ją posiada? Tylko jeden Bóg może być wszechmocny a już zupełnie hierarchia wyklucza wszechmoc. Jeżeli jestem nizej od kogoś to nie mam jego władzy, czyż nie? a z kolei jak Bóg nie byłby wszechmocny to nie byłby Bogiem. Jeżeli któraś z domniemanych osób w Bogu nie jest wszechmocna to nie jest Bogiem. Znowu logiczna sprzecznośc. Trzy osoby Boskie i trzy wszechmocne!!!

Gdzie może być luka w Bogu na jakieś cechy których mógłby On nie posiadać, a posiadają inne Boskie Osoby.

ta "luką" matejanko jest pochodzenie

Kolejna nieprawda! Bóg nie ma z definicji luk!

Jeżeli Chrystus objawił się na ziemi jako Boska Miłość to uważasz że w Ojcu nie ma miłości, albo jeżeli poprzez Ducha Świętego objawia się Mądrość i Prawda Boga to uważasz że w Bogu nie ma mądrości i prawdy?.

a kto tak uważa?
wmawiasz trynitarzom coś, czego oni nie głoszą?
brzydko, matejanko

No to mi wytłumacz po co osobne Osoby a nie sam jeden Bóg. Co posiadał Chrystus, jako osoba czego nie posiadał Bóg, tak że Chrystus jako osoba musiał wcielić się, a nie Bóg Ojciec?

Jakiej cechy którą posiada Syn, lub Duch Święty może nie posiadać Ojciec Wszechmocny i jedyny Bóg.

pochodzenia, matejanko, cechy, ktora nie kłóci sie ze wszechmocą i jedynością

Jakoś mi się to bardzo kłóci! W Bogu nie może być zadnych braków!
A kazda hierarchizacja Boga udowadnia tylko niezrozumienia istoty Boskości gdyż Bóg nie może mieć nikogo przed kim mógłby się pokłonić inaczej nie byłby Bogiem.

A co to ma do rzeczy?

Jakoś mnie uczono że niższy rangą kłania się przed wyższym rangą. To kto kłania się przed kim w Trójcy.
Czy twierdzimy, że Syn jest niższy od Ojca, albo Duch od Syna?
w życiu!

Czyli trzy równe, wszechmocne osoby? Gdzie tu logika.

Te całe mówienie o personach w Bogu bez tego że jest trzech Bogów i o hierarchii w Bogu bez rangi jest zaprzeczeniem logiki.

a może jest logicznym rozumowaniem, którego jeszcze nie opanowałaś?

To fakt i nigdy takiej logiki nie opanuję.Na szczeście nie jestem jedyna taka upośledzona i stąd zmartwychwstał w naszych ostatnich czasach pogląd że Bóg nie jest w trzech Osobach a jest tylko Jeden i Bóg jest i Panem i Zbawcą i Mądrością. To potwierdza Pismo gdzie Bóg w wielu miejscach nazywa Siebie Zbawicielem, Skałą, Ojcem i dodaje i nie ma innego.ALe jak widać Bóg swoje, a dogmaty swoje!

Wszystkie prawdy Boga, które mamy prawo formułować są zgodne z logiką, najwyżej możemy nie pojmować spraw Niebieskich, bo są dla nas niewyobrażalne, ale nie wolno nam próbowac ich opisywać naszym językiem i zaprzeczać logice naszego języka bo to obraża Boga!!!

jeszcze bardziej obraża Boga nierwiara w objawienie, a wiara w pseudo-objawienia

To osobny temat

Teologia, droga matejanko, nie rości sobie pretensji do wyjaśnienia wszystkiego w Bogu.
Teologia jest taką wiedzą, która opiera się na danych objawieniach, i nawet kiedy z ludzkiego punktu widzenia pewne prawdy objawione są niezgodne z naszym ludzkim pojmowaniem, rolą teologii jest poszukiwanie wyjaśnienia nawet pomiędzy prawdami pozornie ze sobą nie korespondującymi

Nie podejmuję sie komentować tego co powyżej napisałeś.

Poza tym konfabulacją jest twierdzenie o jakimś miłosnym układzie w Niebie, Ojca z Synem i z Duchem Swiętym, o ich wzajemnym się przenikaniu w Boskim tańcu, gdyż ku temu nie ma w Piśmie żadnych podstaw.

Bo tu własnie wkracza teologia. Teologia uzupełnia i wyjasnia w języku zrozumiałym dla człowieka, rzeczywistość Bożą.

A czy teologia jest nieomylna?

DLaczego chrześcijanie mówiąc o Trójcy nie zwracają uwagi na słowa Pisma Świętego? W Piśmie w wielu miejscach jest podkreślone że Bóg jest jeden.

To juz nudne.
Podaj jakieś argumenty

Podane cytaty na początku tego postu!

Potwierdzają to min. cytowane przeze mnie fragmenty Apokalipsy. Czy można przypuszczać, że Jan który miał widzenie dane przez Chrystusa pominąłby na tronie Trzy Boskie Osoby gdyby takie rzeczywiście królowały?

No tak.
Nie dość, że nie czytasz, co na ten temat napisałem w poprzednim poście, co mogę Ci wybaczyć - w końcu nie jestem autorytetem - to nie czytasz Apokalipsy, na która się powołujesz.

ALeż jesteś dla pewnych ludzi autorytetem nie bądź taki skromny Dla mnie w pewnych zagadnieniach również ale mimo to nie doczytałam się w Twoich postach wyjaśnienia postawionych przeze mnie problemów a tylko trochę- nie obraź się-masła maślanego, typu że jeżeli Duch Święty pochodzi od Ojca i Duch spowodował poczęcie to Ojciec jest Ojcem no bo Trójca działa razem. Buuuu! To mnie nie przekonuje!

Człowiek tak dalece dał sobie wmówić pewne dogmaty że gdy Prawda leży przed jego oczami nie potrafi jej zauważyć!
Chociażby to, co Dezerter pisze [że Syn zrodzony jest z Ojca, przed wiekami, to wszyscy chyba się zgadzamy
Jakie znajdujesz na te słowa potwierdzenie w Piśmie Świętym. Gdzie zostało napisane w Biblii, że Chrystus został kiedykolwiek zrodzony w Niebie!!!!!!!!!

Słowa:
Do którego bowiem z aniołów powiedział kiedykolwiek:
Ty jesteś moim Synem,
Jam Cię dziś zrodził?
I znowu:
Ja będę Mu Ojcem,
a On będzie Mi Synem

Biblijne dziś oznacza Bożą wieczność, a więc Niebo

Te słowa odnoszą się do poczęcia ciała Jezusa a szczególnie te że "będzie Mi Synem"
Synem, jako prototypem każdego człowieka który stanie sie do Syna podobny i też będzie Bogu synem. Nie do Słowa ale do widzialnego namacalnego i łatwego do zrozumienia i naśladowania Syna Człowieka Jezusa Chrystusa. Po to sam Bóg zrodził na ziemi Syna. Uczynił to dla nas i naszego zbawienia. I Sam się w tym Synu dał nam poznać, gdyz Bóg jest tylko jeden i w niebie nie ma Syna którego chciałby posłać na ziemię, aby pokazał nam jakim jest dobrym i posłusznym synem. Każde stworzenie które Bóg stwarza, czy zradza już nie jest Bogiem a stworzeniem. Bóg ma do pomocy wielkie Duchy, które biorą udział w kierowaniu Universum, ale Bóg żadnego z nich nie posłał na mękę. Sam osobiście zszedł z wysokości aby dać nam dowód swojej bezgranicznej miłości. Duchem Jezusa był Duch Ojca.
Poza tym argument z miłości, matejanko:

Skoro mówi się (J 4, 8), ze Bóg jest miłością, to znaczy, że miłość w Bogu jest od wieczności.
Gdyby Bóg był jedną osobą znaczyłoby, że kocha samego siebie.
Musi więc w Bogu istnieć co najmniej jeszcze jedna osoba, ktora jest obdarzona miłością i miłością odpowiada.
Stąd powstaje relacja będąca rozróżnieniem w Bogu Ojca i Syna (pochodzenie). Natomiast relacja łącząca te dwie Osoby jest rozróżnieniem kolejnej osoby Ducha Świętego

Argument miłości jest argumentem dla stworzenia Świata najpierw Duchowego a potem materialnego. Miłość nie chciała istnieć bez obdarowywania i odbijania Siebie w swoim Stworzeniu . Właśnie dlatego istniejemy i Ta Miłośc czeka na nas w "Niebie" jako na odrębne istoty o własnej indywidualności a jednak na końcu naszej drogi podobne do Boga i bez skazy i doskonałe takie jak nasz Ojciec. Ale żebyśmy tacy mogli się stać musimy przejśc naszą drogę i tę wskazał nam sam Ojciec stając się człowiekiem w Jezusie.
Tu znowu ocieramy się o sens stworzenia i o sens ludzkiej egzystencji. Czy potrafisz powiedzieć co jest celem ludzkiego istnienia?
Pozdrawiam

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
Dezerter
 październik 20 2007 19:54   
Forum

Quote by medieval_man:

Pytasz czyje geny, oprócz genów Marii. miał Jezus-człowiek?

Haa haa haa
To spytam prościej
czemu twierdzisz , że Ojcec jest ojcem Jezusa , a nie Duch dzięki któremu sie począł Jezus jak twierdzi Biblia
Skoro Duch jest Boska Osobą, to ma swoja autonomie(jasne, że w Trójcy)jako równoprawna ? (no właśnie a co z tą hierarchią -wyższością Ojca) Osoba Trójcy i chyba mógł samodzielnie zostać ojcem, bez Ojca?!
Więc niby dlaczego nie jest ojcem Jezusa skoro za jego sprawą się on począł.

Argument Miłości
Zdecydowanie bardziej przekonuje mnie Matejanki, i przyznam, że ja zawsze też tak go rozumiałem.

Dla mnie Trójca jest trudna do akceptacji - przede wszystkim z powodu Starotestamentowego nacisku na
jedyność i ostry zakaz "innych Bogów przede mną"
Gdyby nie Nowotestamentowe "Nie na innej drogi do Ojca jak przez Syna" to skupił bym się w modlitwach tylko na Ojcu
... a tak muszę czytać dłuuuuuuuuuuuuuuuugaśną polemikę M.M z M

===

Cytat 
Andrzej
 październik 20 2007 21:14   
Forum

Quote by matejanka: Nie nie wzięła się i jest wymysłem teologii. Nigdy w żadnym miejscu Bóg nie mówi o sobie, ani jako o dwójcy, ani jako o trójcy ,a zawsze jako o jednym jedynym Bogu!!!! Tu posłużę się fragmentem jednej ze stron internetowych i chodzi mi tylko o cytaty

Dobrze, że to zaznaczyłaś. Co i tak nie zmienia faktu, ze posługujesz się argumentacją Świadków Jehowy.

Poszukaj więc sobie jeszcze inną stronę internetową, która wskazuje na niedorzeczność tej argumentacji

===

Cytat 
Andrzej
 październik 20 2007 21:37   
Forum

Quote by matejanka: Czy nie wydaje wam się dziwne że Jezus nie mówił nigdy o sobie, że kto Mnie widzi widzi Chrystusa Syna Boga. A mówił kto Mnie widzi widzi Ojca. (nie Boga) bo gdyby był kimś innym niż Ojcem to mówiłby chociaż że widzi Boga, a nie Ojca. A tu wyraźnie Jezus stawia pomiędzy Sobą i Ojcem znak równości właśnie dlatego zebyśmy nie myśleli, że Bóg w Niebie ma Syna

Matejanko
A co powiesz na słowa Jezusa:
Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie

Więcej na ten temat powiedział Jan Paweł II w jednej z audiencji, od słów: Podstawę tego specyficznego objawienia Ojca stanowi doświadczenie Jezusa. Z Jego słów i sposobu postępowania wynika jasno, że przeżywa On swą relację z Ojcem w sposób nadzwyczajny. Widzimy w Ewangeliach, że Jezus odróżniał «swoje synostwo od synostwa swoich uczniów, nie mówiąc nigdy Ojcze nasz, z wyjątkiem sytuacji, gdy im polecił: Wy zatem tak się módlcie: Ojcze nasz (Mt 6, 8-9); podkreślił także takie rozróżnienie: Ojciec mój i Ojciec wasz (J 20, 17)» i dalej. Przeczytaj matejanko i powiedz mi szczerze, czy Jezus odróżnia swoją osobę od Osoby Ojca mówiąc cały czas, że jest Bogiem jak i Ojciec jest Bogiem?
Quote by matejanka:
Biblia nigdzie nie mówi o wcieleniu Syna, lecz o tym że Słowo stało się ciałem. A Słowo nigdzie w Piśmie nie jest nazwane Synem w Niebie, mało tego Jezus dla podkreślenia swojego ziemskiego synowstwa mówił o sobie jako o Synu Człowieczym.

Juz raz Ci to cytowałem, ale tudno, ponowenie to zrobię:
On, istniejąc w postaci Bożej,
nie skorzystał ze sposobności,
aby na równi być z Bogiem,
lecz ogołocił samego siebie,
przyjąwszy postać sługi,
stawszy się podobnym do ludzi
.

mam nadzieję, ze wystarczy

===

Cytat 
Andrzej
 październik 20 2007 21:51   
Forum

Quote by matejanka:

No tak.

ALeż jesteś dla pewnych ludzi autorytetem nie bądź taki skromny Dla mnie w pewnych zagadnieniach również ale mimo to nie doczytałam się w Twoich postach wyjaśnienia postawionych przeze mnie problemów a tylko trochę- nie obraź się-masła maślanego, typu że jeżeli Duch Święty pochodzi od Ojca i Duch spowodował poczęcie to Ojciec jest Ojcem no bo Trójca działa razem. Buuuu! To mnie nie przekonuje!

też widzę, że albo mój post zniknał, albo gdzieś został przeniesiony

powtórzę:
Quote by matejanka:

W apokalipsie ukazuje się nam Bóg Ojciec, który zasiada na tronie i mówi: «Oto czynię wszystko nowe» (Ap 21, 5).

Obok Niego występuje Baranek, to znaczy Chrystus, na swoim tronie, ze swym światłem, z księgą życia zawierającą imiona odkupionych (por. Ap 21, 23. 27; 22, 1. 3).

A na końcu, w serdecznym i żywym dialogu Duch modli się w nas i wraz z Kościołem, Oblubienicą Baranka, mówi: «Przyjdź, Panie Jezu!» (por. Ap 22, 17. 20).

Więc widział Jan trzy osoby w swej Apokalipsie, czy nie widział?

A Ty przeczytałaś do końca fragment a Apokalipsy czy nie przeczytałaś?

===

Cytat 
matejanka
 październik 20 2007 22:48   
Forum

Matejanko
A co powiesz na słowa Jezusa:
Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie

Medieval man!
Jezus Bóg wcielony był na ziemi człowiekiem i tak jak każdy człowiek posiadał duszę i Ducha.
Dusza Jezusa to ogołocony ze swojej mocy Duch Boga, który sam od Siebie odgrodził się ciałem Jezusa stając się ludzką duszą.
Dokładnie tak samo jak nasza dusza jest odgrodzona od swojego ducha.
Natomiast Duch Jezusa to nie stworzony lub zrodzony z Boga ludzki Duch lecz Sam Duch Boga. Jak wiesz dusza jest zawsze tą częścią która ulega amnezji i nie pamięta swojego Boskiego pochodzenia.(rownież według teologii chrześcijańskiej)
Dusza Jezusa wzrastająca do świadomości swojego pochodzenia wraz z ciałem Jezusa dopiero w odpowiednim wieku i dojrzałości ciała Jezusa mogła przyjąć objawienia Ojca, czyli swojego Ducha i rozpocząć swoją misję na ziemi.( gdy Jezus osiągnął 30 lat) Dusza Jezusa od początku istnienia Jezusa nigdy nie była naprawdę oddzielona od Ojca, gdyż Jezus był bez grzechu!!! Dlatego Jezus mógł mówić na ziemi że On i Ojciec są jedno. My jako ludzkie dusze dopiero dążymy do jedności z naszym własnym duchem, który jeszcze nie jest w niebie czyli w stanie swojej najwyższej szczęśliwości.

Medieval man, bez żadnej złośliwości ale nie bardzo zrozumiałam sens tego pytania.
Jezus mówiąc te słowa podkreśla swoje szzególne Synostwo wobec Boga wynikające tylko i wyłącznie z faktu posiadania fizycznego ciała.
Nasze dziecięctwo wobec Boga zasadniczo różni się od Synostwa Jezusa. Bóg jest Ojcem ciała Jezusa, a my mamy fizycznych ojców.
Duch Jezusa sam jest Ojcem inaczej mówiąc Duch Jezusa nie ma Ojca. Natomiast Ojcem naszego ducha jest Bóg. DLatego właśnie Jezus rozróżniał Ojcostwo Boga wobec Siebie i wobec nas. Tylko w ten sposób jestem w stanie zrozumieć Boskie wcielenie, choć zdaję sobie sprawę, że w szczegółach przekracza to możliwości zarówno mojego jak i każdego ludzkiego rozumu.

przyjąwszy postać sługi,
.

Oczywiście dusza Jezusa to ogołocony ze swojej Boskiej pamięci Boski Duch, oddzielony Sam od Siebie zasłoną ludzkiego ciała.Jezus musiał wzrastać do swojej Boskiej Świadomości, gdyż tylko w ten sposób mógł uczynić Się do nas podobny. My też wzrastamy do świadomości naszego duchowego pochodzenia i faktu istnienia Ojca w "Niebie"
Jezus gdy dojrzał do pełnej świadomości swojego Boskiego pochodzenia, nigdy nie wykorzystywał swojej Boskiej mocy dla wynoszenia Siebie i okazywania przewagi. Całe Jego nauczanie było nauczaniem pokory i pomimo swoich możliwości ciągle dawał nam jej lekcje. Tak naprawdę to Jezus mógł wszystko.
Reasumując w Jezusie był wcielony Duch Ojca pokazujący swoim dzieciom jaki jest Ojciec i jakie mają się stać aby być do Niego podobne.
Pozdrawiam

===

Cytat 
matejanka
 październik 20 2007 23:46   
Forum

W apokalipsie ukazuje się nam Bóg Ojciec, który zasiada na tronie i mówi: «Oto czynię wszystko nowe» (Ap 21, 5).

Obok Niego występuje Baranek, to znaczy Chrystus, na swoim tronie, ze swym światłem, z księgą życia zawierającą imiona odkupionych (por. Ap 21, 23. 27; 22, 1. 3).

A na końcu, w serdecznym i żywym dialogu Duch modli się w nas i wraz z Kościołem, Oblubienicą Baranka, mówi: «Przyjdź, Panie Jezu!» (por. Ap 22, 17. 20).

Więc widział Jan trzy osoby w swej Apokalipsie, czy nie widział?

A Ty przeczytałaś do końca fragment a Apokalipsy czy nie przeczytałaś?

Przeczytałam bardzo uważnie i wyszło mi z kontekstu jednoznacznie że słowo "Duch" wymienione kilkakrotnie w Apokalipsie " kto ma uszy niechaj słucha co Duch mówi do zborów" odnosi się do Jezusa Chrystusa, Syna Bożego, Tego który objawia Janowi Apokalipsę.
Nie jest natomiast wizją trzeciej Boskiej Osoby, tak samo jak Bóg i Baranek to nie dwie osoby tylko jedna co już cytowałam i udowodniłam pisząc o ich jednym Obliczu.
Weźmy chociażby słowa Jezusa do Zboru w Sardes.
"To mówi Ten, co ma siedem Duchów Boga i siedem gwiazd"
a potem niżej
"Jeśli więc czuwać nie będziesz, przyjdę jak złodziej
i nie poznasz o której godzinie przyjdę do ciebie"(to są jednoznacznie obietnice które dał Jezus swoim uczniom, a więc słowa te mówi Jezus)
a swoje słowa Jezus kończy w Apokalipsie w odniesieniu do Zborów zawsze tym samym tekstem dla podkreślenia faktu, że jest duchem
"Kto ma uszy niechaj posłyszy co mówi Duch do Zborów"
Ten Duch to Jezus Chrystus.
Powiem Ci jak ja rozumiem obecność Jezusa jako Ducha w Bogu i Jego Synostwo w Niebie.
Każdy z nas był kiedyś dzieckiem. I każdy z nas ma to dziecko w sobie choć nie jest to dziecko inną osobą w nas. W czasie hipnozy można to dziecko z nas uwolnić i ono może przemówić, ale to jesteśmy wciąż my sami. Tak jest z Duchem Jezusa. On jest w Boskim Duchu i w żaden sposób nie jest od Boskiego Ducha odrębny, ale może powrócić na świat jako ten sam Mistrz, Ten którego stopy dotykały ziemi tylko już nie w ciele ale jako Duch Święty. Jeżeli my ludzie możemy żyć jako jedność z pamięcią siebie z różnych okresów życia, zmieniając nawet w trakcie zycia swoją osobowośc, to Bog jako wszystko przenikający Duch napewno nie musi zawierać w sobie osobnych osób żeby móc objawiać się nam pod róznymi postaciami Jako Ojciec jako Syn i jako Duch Święty. Bóg jest jeden i nie ma w Nim żadnych innych Bogów, ani osobnych Osób.
Pozdrawiam

===

Cytat 
eob1
 październik 21 2007 09:25   
Forum

Według tego co wymyślili autorzy dogmatu, Jezus urodził się w wyniku aktu trzeciej osoby Trójcy czyli 'Ducha Świętego' i Marii. Wynika z tego jasno, że 'Duch Święty' jest ojcem Jezusa. Jeśli Jezus jest również trzecią osobą czyli Duchem Świętym to znaczy, że Jezus zapłodnił własną matkę.

Dobrze, że Bóg dał nam rozum i logiczne myślenie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
kasandra_K80
 październik 21 2007 10:58   
Forum

Quote by eob1: Według tego co wymyślili autorzy dogmatu, Jezus urodził się w wyniku aktu trzeciej osoby Trójcy czyli 'Ducha Świętego' i Marii. Wynika z tego jasno, że 'Duch Święty' jest ojcem Jezusa. Jeśli Jezus jest również trzecią osobą czyli Duchem Świętym to znaczy, że Jezus zapłodnił własną matkę.

Właśnie o to mi chodzi, że wszelkie próby tłumaczenia tego dogmatu są zapętlone i nielogiczne.
I nie dziwię się że Kościół każe wierzyć na "słowo" bo inaczej sie nie da.
Jeśli opierać się na logice i rozumie, to wyjaśnienia Matejanki i przeciwników Trójcy św. są skuteczniejsze.

Pozdrawiam serdecznie, miłego dnia

===

Profil   Email 
 Cytat 
eob1
 październik 21 2007 12:13   
Forum

kasandra, jednak to co napisałaś, podważanie dogmatu, stawia cię poza kościołem. Gdybyś przyznała się do takich poglądów w kościele podczas mszy to ludzie uznali by cię za heretyczkę.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Michał Pająk
 październik 21 2007 14:45   
Forum

Quote by eob1: Według tego co wymyślili autorzy dogmatu, Jezus urodził się w wyniku aktu trzeciej osoby Trójcy czyli 'Ducha Świętego' i Marii. Wynika z tego jasno, że 'Duch Święty' jest ojcem Jezusa.

Faktem jest, że wierzymy, że Maria "[...] znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego." (Mt 1,18)

Czy oznacza to, że Duch Święty był ojcem Jezusa?

Prawdę mówiąc nie wiem skąd taki wniosek wogóle mógłby się nasunąć. Logos istniał zanim Maria stała się brzemienną tak więc ojcostwo od strony niematerialnej odpada. Od strony materialnej też skoro Duch Święty jako istota niematerialna nie ma DNA ani nic co mogłoby być związane z biologicznym ojcostwem.

Duch Święty sprawił, że łono Marii stało się płodne. Jednak ani go nie zrodził ani nie spłodził, tak więc nie wiem jaki niby rodzaj ojcostwa można by Mu przypisać.

Fakt, że ja mogę sprawić tylko w jeden sposób aby kobieta stała się brzemienna i akurat to stawia mnie od razu w pozycji ojca dziecka to nie znaczy, że moją miarę muszę od razu przystawiać do Boga. On ma zdecydowanie większe możliwości niż ja, nie wiem dlaczego co jakiś czas pojawia się ktoś kto mu narzuca ludzkie ograniczenia i twierdzi, że jest to logiczne.

Quote by eob1:Jeśli Jezus jest również trzecią osobą czyli Duchem Świętym to znaczy, że Jezus zapłodnił własną matkę.

Co ciekawe dogmat mówi, że Jezus właśnie NIE JEST Duchem Świętym.

Quote by eob1:

Ale czytania ze zrozumieniem trzeba się dopiero nauczyć.

Twoje powyższe twierdzenia wykazują, że nie znasz sensu dogmatu. Nielogiczności, które wykazałeś mogą co najwyżej dotyczyć różnych antytrynitarskich bajań, co wskazuje według mnie wyraźnie, że to własnie one są nielogiczne.

===

"Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny." (Mt 25,13)

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 październik 21 2007 16:10   
Forum

Quote by matejanka:
Medieval man!
Jezus Bóg wcielony był na ziemi człowiekiem i tak jak każdy człowiek posiadał duszę i Ducha.

matejanko
rozróżniajmy pewne pojęcia:
Druga osoba Boża to Syn, Logos, Słowo
Jezus to imię człowieka, w którym od poczęcia dokonało się wcielenie Syna, Logosa, Słowa i w ktorym zamieszkiwaly dwie natury boska i ludzka, bez zmieszania, bez zmiany, bez podzielenia i bez rozłączania.
Dlatego zdanie, ktore napisałaś powyżej powinno brzmieć.
Wcielony Sym Boży (Logos, Słowo) był na ziemi i człowiekiem o imieniu Jezus i Osobą Boską o imieniu Syn

Quote by matejanka:

Dusza Jezusa to ogołocony ze swojej mocy Duch Boga, który sam od Siebie odgrodził się ciałem Jezusa stając się ludzką duszą.
Dokładnie tak samo jak nasza dusza jest odgrodzona od swojego ducha.
Natomiast Duch Jezusa to nie stworzony lub zrodzony z Boga ludzki Duch lecz Sam Duch Boga. Jak wiesz dusza jest zawsze tą częścią która ulega amnezji i nie pamięta swojego Boskiego pochodzenia.(rownież według teologii chrześcijańskiej)

Przykro mi.
To tylko spirytualistyczne wymysły nie mające odniesienia ani w Pismie świętym, ani w wierze Kościoła

Quote by matejanka:
Dusza Jezusa wzrastająca do świadomości swojego pochodzenia wraz z ciałem Jezusa dopiero w odpowiednim wieku i dojrzałości ciała Jezusa mogła przyjąć objawienia Ojca, czyli swojego Ducha i rozpocząć swoją misję na ziemi.( gdy Jezus osiągnął 30 lat) Dusza Jezusa od początku istnienia Jezusa nigdy nie była naprawdę oddzielona od Ojca, gdyż Jezus był bez grzechu!!! Dlatego Jezus mógł mówić na ziemi że On i Ojciec są jedno. My jako ludzkie dusze dopiero dążymy do jedności z naszym własnym duchem, który jeszcze nie jest w niebie czyli w stanie swojej najwyższej szczęśliwości.

I znowu: spirytualistyczne tezy, a nie fakty, ktore nie mają odniesiena ani do Pisma świetego ani do wiary Kościoła

Quote by matejanka:

Medieval man, bez żadnej złośliwości ale nie bardzo zrozumiałam sens tego pytania.

No więc będzie bez pytania.
Jezus mówi o Bogu: Ojciec, a sobie: Syn
Jezus mowi o Ojcu: Bóg i siebie też przedstawia w ten sam sposób: Bóg.

Quote by matejanka:
Jezus mówiąc te słowa podkreśla swoje szzególne Synostwo wobec Boga wynikające tylko i wyłącznie z faktu posiadania fizycznego ciała.

Bo tak bys chciała?
Przeczytaj:
J 5,18
Dlatego więc usiłowali Żydzi tym bardziej Go zabić, bo nie tylko nie zachowywał szabatu, ale nadto Boga nazywał swoim Ojcem, czyniąc się równym Bogu
Jezus był Synem Bozym i podkreslał cały czas swoje Synowstwo przedwieczne, a nie fizyczne.

W nawiązaniu do cytatu, który Ci wczoraj podałem.
Myślałem, ze sama przeczytasz kontekst wypowiedzi Jezusa. Otóż wypowiedzial On swe słowa do Piotra w odpowiedzi na jego:

Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego będace wyznaniem wiary w boskość Jezusa.

Tak więc przez cały Nowy Testament powtarzają się prawdy:
- Jezus uważa siebie za Boga
- Jezus uważa Ojca za Boga (Jezus im odpowiedział: Ojciec mój działa aż do tej chwili i Ja działam)
- Jezus uważa Ducha za Boga (Gdy jednak przyjdzie Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie)

Poza tym Nowy Testament wyraźnie objawia, że te trzy osoby nie działają, jak sugerujesz, jedna po drugiej i że Ojciec, Syn, Duch Święty nie są zadnymi aspektami jednego Boga.
Wtedy bowiem w momencie Wcielenia Boga istniałby tylko aspekt Syna, a nie byłoby aspektu Ojca czy Ducha.

Dla chrześcijan to wszystko było nowością.
Dowiedzieli się, że Ojciec jest Bogiem, Syn jest Bogiem i Duch Święty jest Bogiem.
Wiedzieli, że Bóg jest jeden.
Wiedzieli, że prawdą jest to, co powiedział Jezus: Ojciec mój działa aż do tej chwili i Ja działam, a więc nie ma aspektów.

Te wszystkie prawdy objawione przekuli w sformułowanie o Trójcy Świętej, o Bogu jednym w Trzech osobach, gdyż każde inne sformułowanie, albo przeczyłoby jedności Boga, albo boskości, którejś z osób.

Quote by matejanka:

Quote by medieval_man:
przyjąwszy postać sługi,
.

Oczywiście dusza Jezusa to ogołocony ze swojej Boskiej pamięci Boski Duch, oddzielony Sam od Siebie zasłoną ludzkiego ciała.

Wybacz, ale o czym piszesz?
czysta demagogia i wymysły
Quote by matejanka:
(...)
Reasumując w Jezusie był wcielony Duch Ojca pokazujący swoim dzieciom jaki jest Ojciec i jakie mają się stać aby być do Niego podobne.
Pozdrawiam

W Jezusie był wcielony Syn

problem matejanko polega na tym, że kiedy zabierasz się za czytanie tekstu biblijnego już masz w głowie jego interpretację.
W dodatku nie opierającą się o Biblię, ale "własne pomysły"

===

Cytat 
eob1
 październik 21 2007 16:58   
Forum

Quote by snafu:
Faktem jest, że wierzymy, że Maria "[...] znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego." (Mt 1,18)
Czy oznacza to, że Duch Święty był ojcem Jezusa?

W Biblii jest powiedziane dosłownie że Maria zaszła w ciążę za sprawą Ducha Świętego.

nie za sprawą Boga,
nie za sprawą Jezusa,
nie za sprawą Boga Ojca
ale dokładnie Ducha Świętego.

Proponuję jeszcze raz sfałszować Biblię i wstawić, że za sprawą Boga wtedy będzie można snuć różne interpretacje.

Quote by snafu:
Prawdę mówiąc nie wiem skąd taki wniosek wogóle mógłby się nasunąć. Logos istniał zanim Maria stała się brzemienną tak więc ojcostwo od strony niematerialnej odpada. Od strony materialnej też skoro Duch Święty jako istota niematerialna nie ma DNA ani nic co mogłoby być związane z biologicznym ojcostwem.
Duch Święty sprawił, że łono Marii stało się płodne. Jednak ani go nie zrodził ani nie spłodził, tak więc nie wiem jaki niby rodzaj ojcostwa można by Mu przypisać.
Fakt, że ja mogę sprawić tylko w jeden sposób aby kobieta stała się brzemienna i akurat to stawia mnie od razu w pozycji ojca dziecka to nie znaczy, że moją miarę muszę od razu przystawiać do Boga. On ma zdecydowanie większe możliwości niż ja, nie wiem dlaczego co jakiś czas pojawia się ktoś kto mu narzuca ludzkie ograniczenia i twierdzi, że jest to logiczne.

To proste ponieważ zostało powiedziane, że Jezus stał się człowiekiem. Nie ma ludzi bez DNA.

Quote by snafu:Co ciekawe dogmat mówi, że Jezus właśnie NIE JEST Duchem Świętym.

Jeśli Jezus nie jest Duchem Świętym to znaczy, że różni się od Ducha Świętego.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Michał Pająk
 październik 21 2007 17:27   
Forum

Quote by eob1:W Biblii jest powiedziane dosłownie że Maria zaszła w ciążę za sprawą Ducha Świętego.

nie za sprawą Boga,
nie za sprawą Jezusa,
nie za sprawą Boga Ojca
ale dokładnie Ducha Świętego.

Proponuję jeszcze raz sfałszować Biblię i wstawić, że za sprawą Boga.

"Jeszcze raz"? A jaki był pierwszy?

Sam zacytowałem ten fragment więc w czym problem?

Quote by eob1:To proste ponieważ zostało powiedziane, że Jezus stał się człowiekiem. Nie ma ludzi bez DNA.

A czy Jezus posiadał DNA Ducha Świętego?
A czy Duch Święty wogóle posiada DNA?

Quote by eob1:Jeśli Jezus nie jest Duchem Świętym to znaczy, że różni się od Ducha Świętego.

Są to dwie różne Osoby Trójcy, lecz są tożsame pod względem natury i substancji, czyli są jednym i tym samym Bogiem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
kasandra_K80
 październik 21 2007 17:27   
Forum

Quote by eob1: kasandra, jednak to co napisałaś, podważanie dogmatu, stawia cię poza kościołem. Gdybyś przyznała się do takich poglądów w kościele podczas mszy to ludzie uznali by cię za heretyczkę.

Nie napisałam że w ten dogmat wierzę, ani że w niego nie wierzę, tylko że nie da się tego logicznie wyjaśnić.
Pozostawiam ten temat "na boku", nie doktykam go jeśli nie muszę.
Większość znanych mi ludzi czyni podobnie.

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
eob1
 październik 21 2007 18:43   
Forum

Quote by snafu:
A czy Jezus posiadał DNA Ducha Świętego?
A czy Duch Święty wogóle posiada DNA?

Jezus musiał posiadać DNA jeśli był człowiekiem. DNA tego który sprawił, że Maria zaszła w ciążę. Biblia precyzuje, że był to Duch Święty.

Domyślam się, że chodzi ci o to, że Duch Święty mógł przenieść DNA Boga Ojca ale w takim razie zostałoby to napisane, że została brzemienną za sprawą ogólnie trójcy albo Boga. Zostało jednak powiedziane dokładnie; sprawcą był Duch Święty.

Quote by snafu:
Są to dwie różne Osoby Trójcy, lecz są tożsame pod względem natury i substancji, czyli są jednym i tym samym Bogiem.

Jeśli dwie osoby mają identyczną naturę czyli umysł, myśli, pragnienia, psychikę i substancję czyli ciało, to jak pod jakim względem mogą być różne?

===

Profil   Email 
 Cytat 
eviva
 październik 21 2007 19:20   
Forum

Jeśli weźmiemy pod uwagę:

Jan.3.6.Co się narodziło z ciała,ciałem jest,a co się narodziło z Ducha,duchem jest.

To wynika z niego,że żadna istota duchowa,nie może spowodować narodzenia się ciała fizycznego.Można powołać się,"że u Boga nie ma rzeczy niemożliwych",ale Bóg nie łamie ustalonych przez siebie zasad.

Chrystus w NT określa siebie jako Syna Bożego,a Jezusa jako Syna Człowieczego.Jezus jako fizyczne ciało musiał posiadać DNA.Istota duchowa nie ma DNA.To jakie są z tego wnioski?

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
Michał Pająk
 październik 21 2007 19:26   
Forum

Quote by eob1:Jezus musiał posiadać DNA jeśli był człowiekiem. DNA tego który sprawił, że Maria zaszła w ciążę. Biblia precyzuje, że był to Duch Święty.

Domyślam się, że chodzi ci o to, że Duch Święty mógł przenieść DNA Boga Ojca ale w takim razie zostałoby to napisane, że została brzemienną za sprawą ogólnie trójcy albo Boga. Zostało jednak powiedziane dokładnie; sprawcą był Duch Święty.

Hmm... ciekawa koncepcja, że Bóg ma DNA. Kim byli Jego rodzice, którzy mu to DNA przekazali?

Duch Święty wogóle jest materialny?

Quote by eob1:Jeśli dwie osoby mają identyczną naturę czyli umysł, myśli, pragnienia, psychikę i substancję czyli ciało, to jak pod jakim względem mogą być różne?

To nie jest tak. Natura=substancja=istota. Opisując dogmat o Trójcy Świętej wykorzystano aparat pojęciowy filozofii greckiej i z takowego trzeba korzystać aby go odczytać.

Dogmat o Trójcy nie zakłada tożsamości psychiki Osób do niej należących ani nawet posiadania przez Nie jakiegokolwiek ciała.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 1,13 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty