Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Dlaczego Bóg jest w trzech postaciach?
 |  Wersja do druku
Jakub Piotr Sowiński
 listopad 03 2007 12:56   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Ciągnie tu tak herezjami, że ktoś w końcu powinien zacząć to ucinać.

Co do powstania - Nic nie powstało z żadnej "bożej energii." Katolicka nauka chrześcijańska stwierdza, że Bóg stwarzał ex nihilo, z niczego. Gdyby musiał stwarzać coś z czegoś nie byłby wszechmogący.

Duch Święty nie jest żadną "energią bożą". Jest osobą Boską tak jak Ojciec i Syn. Jako energię (dokłanie czynną siłę sprawczą) traktują DŚ Świadkowie Jehowy.

Radzę cytować papieża w całości, a nie wyrywać z kontekstu. Poza tym nieomylne w głoszeniu papieża jest to co on sam nazwie dosłownie (lub inaczej nie pozostawiając wątpliwości) za nieomylne nauczanie.

Co do ciała fizycznego. Z faktami obiektywnymi jakimi są słowa św. Pawła nie dyskutujemy:

(19) Czyż nie wiecie, że ciało wasze jest świątynią Ducha Świętego, który w was jest, a którego macie od Boga, i że już nie należycie do samych siebie? (20) Za /wielką/ bowiem cenę zostaliście nabyci. Chwalcie więc Boga w waszym ciele!

(1 list do Koryntian 6:19-20, Biblia Tysiąclecia)

A Credo jasno naucza o zmartwychwstaniu ciał. Św. Paweł zresztą też.

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
piotr
 listopad 03 2007 13:43   
Forum

Słusznie Jakub. NIe ma co filozfować, bo to tylko rozmywa istotę i łatwo się w tym potem komuś pogubić.
Denx

Quote by eviva: Wszystko powstało z Bożej energii,materia też.
E=mc2

O naiwności ludzka! Pismo głosi wyraźnie, że wszystko "zostału ukształotwane Słowem Boga, tak iż to, co widzialne nie powstało ze świata zjawisk".
Każda znana nam postać energii nalezy do świata zjawisk.

===

Cytat 
eviva
 listopad 07 2007 09:43   
Forum

Staram się zrozumieć istotę Ducha Świętego.Jeśli Papież Jan Paweł II traktuje Ducha Świętego osobowo,jako Trzecią Osobę Bożą i nieosobowo jako energię Bożą,to przytaczam Jego naukę,która dla mnie jest zrozumiała.

Jeśli Wy piszecie,że nie istnieje Boża energia,oddech życia jako Duch Święty,który ożywia naszego ducha-duszę i wszystko co żyje,to co utrzymuje świat duchowy i nas przy życiu?

W jaki sposób jest w nas obecny Duch Święty?

Każda znana nam postać energii należy do świata zjawisk.
Jak to należy rozumieć?

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
eviva
 listopad 15 2007 18:13   
Forum

Często piszę,że Chrystus jest obecny w każdym człowieku,przez swojego Ducha Świętego Chrystusowego.

Podobnie pisze na str.: here

(Łk 17,20-25)
Jezus zapytany przez faryzeuszów, kiedy przyjdzie królestwo Boże, odpowiedział im: Królestwo Boże nie przyjdzie dostrzegalnie; i nie powiedzą: "Oto tu jest" albo: "tam". Oto bowiem królestwo Boże pośród was jest.

Często ulegamy pokusie niezdrowej pogoni za nadzwyczajnymi zjawiskami, cudownościami. Tymczasem królestwo Boże „jest pośród nas”.

Królestwo Boże to sam Jezus Chrystus,zamieszkujący w nas przez dar swego Ducha.

Rozwój królestwa Bożego w nas dokonuje się w pokorze, prostocie i uniżeniu, i nie towarzyszą mu jakieś spektakularne zjawiska. Doznają zawodu ci, którzy chcieliby znaków dających stuprocentową pewność w sprawach wiary. Uwierzyć Jezusowi – oznacza zaryzykować swoje życie.

Maciej Zachara MIC, „Oremus” listopad 2001, s. 66
--------------
Czy obecnego w nas Ducha Świętego Chrystusowego,należy traktować jako Trzecią Osobę Bożą,która reprezentuje w nas Chrystusa?

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 listopad 15 2007 18:43   
Forum

Quote by eviva:
Często piszę,że Chrystus jest obecny w każdym człowieku,przez swojego Ducha Świętego Chrystusowego.

(Łk 17,20-25)
Jezus zapytany przez faryzeuszów, kiedy przyjdzie królestwo Boże, odpowiedział im: Królestwo Boże nie przyjdzie dostrzegalnie; i nie powiedzą: "Oto tu jest" albo: "tam". Oto bowiem królestwo Boże pośród was jest.

Często ulegamy pokusie niezdrowej pogoni za nadzwyczajnymi zjawiskami, cudownościami. Tymczasem królestwo Boże „jest pośród nas”.

Rozwój królestwa Bożego w nas dokonuje się w pokorze, prostocie i uniżeniu, i nie towarzyszą mu jakieś spektakularne zjawiska. Doznają zawodu ci, którzy chcieliby znaków dających stuprocentową pewność w sprawach wiary. Uwierzyć Jezusowi – oznacza zaryzykować swoje życie.

--------------
Czy obecnego w nas Ducha Świętego Chrystusowego,należy traktować jako Trzecią Osobę Bożą,która reprezentuje w nas Chrystusa?

To że Duch Święty jest Osobą jasno wynika z PS:

(3) Ananiaszu - powiedział Piotr - dlaczego szatan zawładnął twym sercem, że skłamałeś Duchowi Świętemu i odłożyłeś sobie część zapłaty za ziemię? (4) Czy przed sprzedażą nie była twoją własnością, a po sprzedaniu czyż nie mogłeś rozporządzić tym, coś za nią otrzymał? Jakże mogłeś dopuścić myśl o takim uczynku? Nie ludziom skłamałeś, lecz Bogu.

(Dzieje Apost. 5:3-4, Biblia Tysiąclecia)

Komu można skłamać? osobie...

(35) Anioł Jej odpowiedział: Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. (36) A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, która uchodzi za niepłodną.

(Ew. Łukasza 1:35-36, Biblia Tysiąclecia

Duch Święty jest czym innym niż Boża moc.

(8) ale gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi. (9) Po tych słowach uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu.

(Dzieje Apost. 1:8-9, Biblia Tysiąclecia)

Moc Ducha Świętego podkreślona jako OSOBNA moc ...

itd. itd....

===

Czy jestem pyszny? Pysznię się paradą pychy, którą urządza we mnie geniusz.

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 listopad 15 2007 19:21   
Forum

Matko kochana, jak to wszystko się komplikuje, gdy teologia usiłuje z Jednego jedynego Boga uczynić Trzech Bogów, lub Trzy Boskie Osoby tam gdzie jest tylko Jeden Boski Duch.. Czy jeżeli mówimy o sobie że dokonaliśmy czegoś mocą naszego ducha, to mówimy o jakiejś obcej w nas osobie, lub odzielonej od naszego ducha energii? Przecież to jest wszystko jedno czy powiem, że mocą mojego ducha przezwyciężyłam trudności, czy powiem że swoim duchem przezwyciężyłam, trudności. Lub czy powiem nie zasmucaj mojego ducha lub nie zasmucaj mnie, to czy to nie wychodzi na jedno?
W wielu miejscach w Biblii jest używane imię Boga Duch Święty zamiennie z Imieniem Boga Ojciec lub Chrystus. Czy tego nie widzicie?
Bóg mówi przez Proroka w ST "i zasmucili mojego Świętego Ducha" czy oznacza to, że Bóg nie jest smutny tylko osobny Duch w Nim, gdy przecież Bóg jest Duchem? Oznaczałoby, to że miałaby jeszcze osobnego Ducha Swiętego w sobie, a Duch Boga nie jest święty? Po co tak komplikować, gdy Prawda jest prosta. Bóg jest jeden o wielu Aspektach, które człowiekowi po kolei objawił w trzech różnych czasach jego duchowego rozwoju. Bóg objawił nam swoje Imiona: najpierw Ojca, potem Syna, a na końcu Ducha Swiętego, ale był to wciąż ten sam Jedyny Bóg.
Pozdrawiam

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
xxx
 listopad 15 2007 19:59   
Forum

Quote by matejanka: Matko kochana, jak to wszystko się komplikuje...

Co dla zmysłów nie pojęte niech dopełni wiara w nas...

Komplikuje się sprawa gdy osoby nieodpowiednie próbują to wyjaśnić na swój sposób np. TY.
Nauka w PS jest klarowna - Bóg jest Trójcą. Na szczęście przed fałszywymi prorokami ostrzega nas Pismo..

Co do 3 testamentu to PS mówi jasno:

(8) Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy - niech będzie przeklęty!

(List do Galatów 1:8, Biblia Tysiąclecia)

===

Profil   Email 
 Cytat 
eviva
 listopad 15 2007 20:10   
Forum

Dz.4.31...i napełnieni zostali wszyscy Duchem Świętym...
Dz.10.38.O Jezusie z Nazaretu,jak Bóg namaścił Go Duchem Świętym i mocą...
1 Kor.6.19.Albo czy nie wiecie,że ciało wasze jest świątynią Ducha Świętego,który jest w was i którego macie od Boga...

Na czym polega:

-napełnienie Duchem Świętym i mocą,
-obecność w nas Ducha Świętego.

Pius

do matejanki:"Komplikuje się sprawa gdy osoby nieodpowiednie próbują to wyjaśnić na swój sposób np. TY."

Piszesz jak "nieomylny"papież Pius któryś tam.Zauważ,że
Bóg wszystkich traktuje jednakowo i nie ma dla Niego osób "nieodpowiednich." Ja też staram się na miarę swoich skromnych możliwości zrozumieć problemy wiary, podobnie jak matejanka,kasandra,corka i inne osoby.Każda z tych osób stara się je wyjaśnić i zrozumieć.Dlatego ciekawi mnie,jak to widzą też inne osoby.

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr
 listopad 15 2007 20:27   
Forum

Quote by eviva:

(Łk 17,20-25)

--------------

To już jest poza tematem, ale pisanie i głoszenie takich rzeczy powinno być zakazane, bo jest całkowicie niezgodne ze Słowem Bożym. Nie wiem co ma na myśli autor mówiąc o "niezdrowej pogoni", ale Paweł zaleca: "USILNIE starajcie się o większe dary..." Bez swobodnego funkcjonowania darów Ducha Świętego nie ma żadnego cichego rozwoju, co zresztą widać dość powszechnie.
-----------
Ani w chwili, gdy Jezus to mówił (pomijając zupełnie inny kontekst tej wypowiedzi), ani później po wylaniu Ducha Świętego, czyli ani gdy Jezus czynił cuda, ani gdy 'przez ręce apostołów, działy się NIEZWYKEŁ cuda i znaki, gdy zwykli wierzący prorokowali, mieli wizje, uzdrowienia były na porządku dziennym...itd..itd...itd...
nikomu by w najmniejszym nawet stopniu nie przyszłoby do głowy wymyślić taka herezję jak Królestwo Boże bez nadnaturalnego działania Bożego. Oni tego nawet nie musieli szukać czy 'uganiać się' to po prostu było codziennością, dziś nazywa się to 'niezdrową pogonią"...
a w większości zborów nie ma działania nawet najbardziej podstawowych darów, takich jak choćby rozeznawanie duchów, co pozwala wszelkiemu dziadostwu pchać się drzwiami i oknami, i oczywiscie pomaga znakomicie w 'cichości i pokorze' rozwijać się, tyle, że nie Królestwu Bożemu.

Matejanka
"W wielu miejscach w Biblii jest u¿ywane imiê Boga Duch Swiety zamiennie z Imieniem Boga Ojciec lub Chrystus. Czy tego nie widzicie?"

To niczego nie komplikuje, ale własnie upraszcza wszystko. Przyjrzymy się innym miejscom niż te, które sobie wybrałaś

A więc, Biblia w wielu miejscach Bóg mówi o Duchu Swiętym, jako o kimś osobnym.

"NIe zostawię was sierotami, przyśle do was innego pocieszyciela...." "Gdy zstąpi na was Duch Świety....".
"Ja prosić będę Ojca, . . da wam INNEGO POCIESZYCIELA,..

"Lecz POcieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec POŚLE w imieniu moim.... "
Co Ty mówisz, że Bóg pośle Boga, samego siebie???
Eeee....

.. "Lecz gdy przyjdzie Duch Prawdy.... nie sam od siebie mówić będzie, lecz wszystko, COkolwiek USŁYSZY, mówić będzie...."

Jeśli Duch Święty = Bóg to kogo ten Duch/Bóg będzie słuchał?? jest jeszcze jakieś 'wyższe bostwo' niż Bóg? CZyżby nasz Bóg się radził gdzieś 'wyżej'?
Dalej JEzus mówi:
"On z mego weźmie i wam oznajmi" - czy to znaczy, że Duch = Bóg będzie słuchał Jezusa (nie Boga podobno)???
Zabawne! To, kto tam u góry w koncu jest kim??? Jak to działa? Skoro jest takie proste jak piszesz?

Czy to Jezus samego Boga posłał, gdy mówił "... jeśli zaś odejdę, poślę go do was..."
Czy to znaczy że Jezus, który w tej filozofii nie jest Bogiem, może posłać Boga? Jeśli Twoje twierdzenie jest prawdziwe to możemy napisać: "... jeśli odejdę, poślę Boga do was..."

Mam wyliczać dalej? Jest jeszcze troche takich wersów, które w Twojej interpretacji dopiero robią zamieszanie i komplikują się niebywale.

Poczytaj tutaj:

TRÓJCA
ROWIĄZUJE PROBLEMY

===

Cytat 
piotr
 listopad 15 2007 20:31   
Forum

Quote by eviva:

Każda znana nam postać energii należy do świata zjawisk.
Jak to należy rozumieć?

W taki, że każdą znaną energię można przetworzyć na jakąś inną a to są własnie zjawiska fizyczne, czy naturalne. Bóg musiał stworzyć tą energię 'z niczego', poniewaz nie da się jej ani stowrzyć, ani zniszczyć czy unicestwić, jest jej zawsze tyle samo, czyli tyle ile Bóg stworzył.

===

Cytat 
xxx
 listopad 15 2007 21:05   
Forum

Quote by eviva:

Piszesz jak "nieomylny"papież Pius któryś tam.Zauważ,że
Bóg wszystkich traktuje jednakowo i nie ma dla Niego osób "nieodpowiednich." Ja też staram się na miarę swoich skromnych możliwości zrozumieć problemy wiary, podobnie jak matejanka,kasandra,corka i inne osoby.Każda z tych osób stara się je wyjaśnić i zrozumieć.Dlatego ciekawi mnie,jak to widzą też inne osoby.

Mnie natomiast ciekawi PRAWDA która jest w Piśmie Świętym, Kościele Świętym Katolickim w Tradycji Świętej.

===

Profil   Email 
 Cytat 
eviva
 listopad 15 2007 21:19   
Forum

piotrz

To już jest poza tematem, ale pisanie i głoszenie takich rzeczy powinno być zakazane, bo jest całkowicie niezgodne ze Słowem Bożym.
Napisz co masz na myśli,bo nie wiem o co Ci chodzi.Może o ten fragment:
"Królestwo Boże to sam Jezus Chrystus,zamieszkujący w nas przez dar swego Ducha."

W NT Pisze,że:"..oto bowiem Królestwo Boże jest w was",a Chrystus jest obecny przez Jego Ducha Świętego.
Gal.4.6...a ponieważ jesteście synami,przeto Bóg zesłał Syna Ducha swego do serc waszych.
Rzym.5.5.,,bo miłość Boża rozlana jest w sercach waszych przez Ducha Świętego,który jest nam dany.

Przecież Duch Święty pochodzi od Ojca lub od Syna.To co jest niegodne ze Słowem Bożym?

Pius
Każdego interesuje Prawda.

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr
 listopad 15 2007 22:29   
Forum

eviva.
Nie wiem, czego nie wiesz, zacytowałem ten fragment,który skomentowałem, i skomentowałem go jasno, a chodziło nie o Trójce (dlatego zaznaczylem, że to nie na temat), ale o samo podejście do działania Ducha Świętego, tzn twierdzenie, że Kólestwo Boże w nas, ma być bez nadnaturalnych przejawów działania Duch w tym darów Ducha.

===

Cytat 
matejanka
 listopad 15 2007 23:18   
Forum

Matejanka
"W wielu miejscach w Biblii jest u¿ywane imiê Boga Duch Swiety zamiennie z Imieniem Boga Ojciec lub Chrystus. Czy tego nie widzicie?"

To niczego nie komplikuje, ale własnie upraszcza wszystko. Przyjrzymy się innym miejscom niż te, które sobie wybrałaś

A więc, Biblia w wielu miejscach Bóg mówi o Duchu Swiętym, jako o kimś osobnym.

"NIe zostawię was sierotami, przyśle do was innego pocieszyciela...." "Gdy zstąpi na was Duch Świety....".
"Ja prosić będę Ojca, . . da wam INNEGO POCIESZYCIELA,..

Jezus powiedzial że przyśle innego Pocieszyciela ,w tym sensie, że zapowiedział "przyjdę pod inną postacią pod innym imieniem.
Misja Chrystusa jako czlowieka została zakończona na ziemi wraz z ukrzyżowaniem Jego ciała i sam Jezus powiedzial że "Mnie już nie ujrzycie" i powiedział to właśnie w kontekście przysłania Ducha Prawdy, Pocieszyciela. Uzasadnieniem Boskiej Sprawiedliwości Duch Prawdy wyjaśni poprzez fakt, że już nie ujrzymy Jezusa.
Cały sytat z ew. Jana brzmi
W owym czasie: Rzekł Jezus uczniom swoim: Teraz zaś idę do tego, który mnie posłał, a żaden z was nie pyta mnie : Dokąd idziesz? Ale że wam to powiedziałem, smutek napełnił serca wasze. Lecz ja wam prawdę mówię : Pożyteczno dla was, abym ja odszedł; bo jeśli nie odejdę, Pocieszyciel do was nie przyjdzie; a jeśli odejdę, poślę go do was. A gdy on przyjdzie, przekona świat o grzechu, i o sprawiedliwości, i o sądzie. O grzechu, mówię, bo nie uwierzyli we mnie; o sprawiedliwości zaś, bo idę do Ojca, i już mnie widzieć nie będziecie; a o sądzie, bo książę świata tego już jest osądzony. Jeszcze wam wiele mam powiedzieć, lecz teraz znieść nie możecie. Lecz gdy przyjdzie ów Duch prawdy, nauczy was wszelkiej prawdy; bo nie sam od siebie mówić będzie, ale cokolwiek usłyszy, opowie, i co przyjść ma, oznajmi wam. On mnie uwielbi, albowiem z mego weźmie, a wam opowie.

Zwróć uwagę że Jezus przysłanie Ducha Prawdy uzależnia od swojego odejścia, co oznacza, że tym Duchem Prawdy jest On sam i naczej mówiąc Jezus daje do zrozumienia że najpierw musi stać się duchem, aby znowu przyjść i przekazywać uczniom dalszą Prawdę, tę którą będzie im mówił pod postacią Duchową, jako Duch Prawdy który z Jego weźmie i uczniom oznajmi.
Porównaj to sobie do cżłowieka. Człowiek ma ciało i ma ducha.Gdy umiera ciało pozostaje duch który wraca skąd przyszedł do Boga. Jeżeli zobaczymy Ducha tego cżłowieka to nie jest to juz to samo, gdy posiadał ciało. Dlatego Duch Prawdy, to ten sam Chrystus, ten sam Duchowy Mistrz znowu posłany jako Słowo, ale już nie w Jezusie. A z kolei kim jest Chrystus? Chrystus to "Słowo" Boga i sam Bóg ,gdyż Słowo jest od początku w Ojcu- "na początku było Słowo, a Słowo było u Boga i Bogiem było Słowo". Tak więc Ojciec Słowo i Duch Swięty to ten sam Boski Duch w rózny sposób objawiajacy swoje różne Aspekty.
Bóg objawiał się każdym ze swoich Aspektów w zależności od stopnia rozwoju ludzkości i objawiał jej to, co na danym etapie była w stanie zrozumieć i z każdym objawieniem coraz bardziej się do nas zbliżał i coraz więcej pokazywał ze swojego wieloaspektowego Oblicza. Przysyłanie na ziemię Chrystusa czy Ducha Prawdy jest po prostu schodzeniem Boskiego Ducha częścią swojego Ducha do naszego padołu.
Żeby to obrazowo przedstawić, to wyobraź sobie jak mrówka może widzieć człowieka w zależnosci z którą częścią człowieka ma doczynienia: i tak mrówka, która prawie została nadepnięta powie, że człowiek to stopa, mrówka którą ktoś strącił z siebie dłonią powie, że człowiek to dłoń, a mrówka która weszła człowiekowi do ucha powie, że człowiek to ucho.
A przecież żadna z tych części nie jest całym człowiekiem.
Tak Boski Duch może swoimi promieniami oświecać nas i te Promienie wysyłać na ziemię, ale żaden z nich nie jest całym Bogiem, choć w każdym z promieni manifestuje się Boskość.
Lub weźmy element wodę H2O. H2O poniżej zera jest lodem, poniżej zera wodą, a powyżej stu stopni jest parą wodną. Trzy postacie lub formy H2O, ale element ten sam.
Czy naprawdę musimy widzieć trzech Bogów tam gdzie są tylko trzy formy tego samego Boga?
"Lecz POcieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec POŚLE w imieniu moim.... "
Co Ty mówisz, że Bóg pośle Boga, samego siebie???
Eeee....

Bóg zejdzie na ziemię swoim jednym Promnieniem, aby objawiać nam swoje prawdy. Jeden atom Boskości to i tak za duzo wiedzy dla naszego małego rozumku.Jeden Promnień Boskości zesłany na ziemię przez Boga wystarczy abyśmy mieli wiedzy do intepretowania na całe wieki!!

"Lecz gdy przyjdzie Duch Prawdy.... nie sam od siebie mówić będzie, lecz wszystko, COkolwiek USŁYSZY, mówić będzie...."

Jeśli Duch Święty = Bóg to kogo ten Duch/Bóg będzie słuchał?? jest jeszcze jakieś 'wyższe bostwo' niż Bóg? CZyżby nasz Bóg się radził gdzieś 'wyżej'?

W tym miejscu Jezus mówi nie o Duchu Świętym, Duchu Prawdy, lecz o ludzkim duchu, poprzez którego Chrystus bedzie objawiał Się jako Duch Prawdy I ten ludzki duch, będzie oświecany Boskim Promieniem i za tym Promnieniem będzie mówił to wszystko co od Niego usłyszy(to znaczy tym promieniem Duch Prawdy bedzie poruszał ludzkimi ustami). Czy wyobrażasz sobie, że Duch Święty, Boski Wszystkowiedzący Duch musiałby cokolwiek powtarzać, czego sam od siebie by nie wiedział?!!!!!

Pozdrawiam

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
piotr
 listopad 15 2007 23:28   
Forum

"Zwróć uwagę że Jezus przysłanie Ducha Prawdy uzależnia od swojego odejścia, co oznacza, że tym Duchem Prawdy jest On sam i naczej mówiąc Jezus daje do zrozumienia że najpierw musi stać się duchem, aby znowu przyjść i przekazywać uczniom dalszą Prawdę, tę którą będzie im mówił pod postacią Duchową, jako Duch Prawdy który z Jego weźmie i uczniom oznajmi.
Porównaj to sobie do cżłowieka. Człowiek ma ciało i ma ducha.Gdy umiera ciało pozostaje duch który wraca skąd przyszedł do Boga. Jeżeli zobaczymy Ducha tego cżłowieka to nie jest to juz to samo, gdy posiadał ciało. Dlatego Duch Prawdy, to ten sam Chrystus, ten sam Duchowy Mistrz znowu posłany jako Słowo, ale już nie w Jezusie".

No,niestety tutaj się nie zgadza ze słowami Jezusa, który powiedział uczniom;
Łuk 24:36
Spójrzcie na ręce moje i nogi moje, że to Ja jestem. Dotknijcie mnie i popatrzcie: Wszak duch nie ma ciała ani kości, jak widzicie, że Ja mam.

Z innego miejsca wiem, że po zmartwychwstaniu, staniemy się podobni do Niego, a przecież po zmartwychwstaniu nie bedziemy duchami!!!
1 Jn 3:2
Umiłowani, teraz dziećmi Bożymi jesteśmy, ale jeszcze się nie objawiło, czym będziemy. Lecz wiemy, że gdy się objawi, będziemy do niego podobni, gdyż ujrzymy go takim, jakim jest.

Reszte pozostawiam bez komentarza.

"Bładzisz nie znając Pism, ani mocy Bożej".

===

Cytat 
matejanka
 listopad 16 2007 09:06   
Forum

No,niestety tutaj się nie zgadza ze słowami Jezusa, który powiedział uczniom;
Łuk 24:36
Spójrzcie na ręce moje i nogi moje, że to Ja jestem. Dotknijcie mnie i popatrzcie: Wszak duch nie ma ciała ani kości, jak widzicie, że Ja mam.

Z innego miejsca wiem, że po zmartwychwstaniu, staniemy się podobni do Niego, a przecież po zmartwychwstaniu nie bedziemy duchami!!!
1 Jn 3:2
Umiłowani, teraz dziećmi Bożymi jesteśmy, ale jeszcze się nie objawiło, czym będziemy. Lecz wiemy, że gdy się objawi, będziemy do niego podobni, gdyż ujrzymy go takim, jakim jest.
"Bładzisz nie znając Pism, ani mocy Bożej".
Reszte pozostawiam bez komentarza.

Halo Piotrz!
Błądzić jest rzeczą ludzką.
Natomiast w sprawie tego w jakim ciele Jezus ukazywał się uczniom była już dość spora dyskusja.
Przypomnę Ci tylko jeden z moich argumentów przemawiajacych za tym że Jezus pokazał się jako żywy uczniom, nie mniej jednak był tylko duchem.(co nie oznacza że był czymś mniej, bo to tylko ludzka obsesja że rozstanie z ciałem nas umniejsza o to ciało!)
Dlaczego jednak pozwolił się jako istota duchowa dotykać i zaprzeczył jakoby duchem był.
Z ważnego powodu: duch w pojęciu Jemu współczesnych to była zjawa i mara a więc niewiarygodna wizja, a Jezus chciał ich pocieszyć i udowodnić ze Boga nie można zabić, ani fizycznie, ani duchowo. Dlatego zaprzeczył że jest duchem w sensie zwidu, czy halucynacji i na tę okoliczność zmaterializował się. To dla Boga żaden kłopot, gdyż Bóg jest Panem materii i Duchów. No i w momencie gdy siezmaterializował duchem rzeczywiście nie był. Jednak Jego zmartwychwstanie było wyłącznie duchowe i powrót do Ojca równeiż był wyłącznie duchowy
Już raz Jezus pokazał, że może stawać się z istoty materialnej istotą duchową na górze Tabor gdzie przemienił się w ducha i ukazał Apostołom wraz z duchem Eliasza i Mojżesza.
Potrafią to również, Anioły które jak wiemy są duchami i o takich Aniołach jest wiele wzmianek w Biblii. Takich które jadły i żyły pomiędzy ludźm,aby w odpowiednim momencie zniknąć. W rzeczywistości Niebieskiej materia nie może się znaleźć, gdyż ta rzeczywistość jest tylko niematerialna i różna pod względem "częstotliwosci fal niebieskich od fal materialnych" Ciało i krew nie odziedziczą królestwa" bo też nie mogą.
A do Jezusa będziemy podobni pod względem duchowym a nie fizycznym i to jest nasz cel: stawanie sie podobnymi do Mistrza!!!
Inną sprawą jest wzniesienie naszego ciała po oczyszczeniu świata, po Sądzie Ostatecznym, na wyższą częstotliwość, tak że nie będziemy tak jak dzisiaj skazani na jego namiętności i potrzeby czyli będziemy bardziej wolni duchowo i w kontakcie z Duchowym Swiatem. ALe o już znowu inny temat!
Pozdrawiam

===

Cytat 
Andrzej
 listopad 16 2007 10:10   
Forum

Quote by matejanka:

Halo Piotrz!
Błądzić jest rzeczą ludzką.

ale trwać w błędzie to głupota
Quote by matejanka:
Natomiast w sprawie tego w jakim ciele Jezus ukazywał się uczniom była już dość spora dyskusja.

i nie tylko na tym forum, ale znacznie mądrzejsi przez wieki na ten temat dyskutowlai i doszli do jednoznacznych wniosków, które w swojej pysze chcesz zlekcewazyć.
Doketyzm jest starą, przebrzmiałą herezją, no ale chyba nie dla Ciebie
Quote by matejanka:
Przypomnę Ci tylko jeden z moich argumentów przemawiajacych za tym że Jezus pokazał się jako żywy uczniom, nie mniej jednak był tylko duchem.(co nie oznacza że był czymś mniej, bo to tylko ludzka obsesja że rozstanie z ciałem nas umniejsza o to ciało!)

argument to trochę za duże słowo jak na takie bajania. Nie zgodzisz się?.
Nigdzie w Pismie nie zostało napisane, że Jezus był duchem
Quote by matejanka:
Dlaczego jednak pozwolił się jako istota duchowa dotykać i zaprzeczył jakoby duchem był.

Po prostu okłamywał uczniów?
Ja w takiego Jezuska kłamczuszka nie wierzę.
Ale skoro chcesz, możesz wierzyć. Wszak lubisz wszelkie bajki i kłamstwa
Quote by matejanka:
Z ważnego powodu: duch w pojęciu Jemu współczesnych to była zjawa i mara a więc niewiarygodna wizja, a Jezus chciał ich pocieszyć i udowodnić ze Boga nie można zabić, ani fizycznie, ani duchowo. Dlatego zaprzeczył że jest duchem w sensie zwidu, czy halucynacji i na tę okoliczność zmaterializował się.

na co oczywiście masz jakiś dowód?
Nie wiem matejanko co palisz, ale dobrze radzę: rzuć to
Quote by matejanka:
To dla Boga żaden kłopot, gdyż Bóg jest Panem materii i Duchów.

Jak zwykle nie ma tu żadnego logicznego wynikania. Jak zwykle u Ciebie.
To, ze Bóg jest Panem nie znaczy, że się nagle - hop! - zmaterializował. Nie znaczy, że oszukał i wprowadził w błąd. Za to Ty - hop! rzucasz sobie bzdurne hasełka i to Ty wprowadzasz w błąd
Quote by matejanka:
No i w momencie gdy sie zmaterializował duchem rzeczywiście nie był.

Zdecydowanie za dużo palisz
Więc nie był, ale był
Stajesz się coraz mniej wiarygodna, a coraz bardziej zabawna
Quote by matejanka:
Jednak Jego zmartwychwstanie było wyłącznie duchowe i powrót do Ojca równeiż był wyłącznie duchowy

Co oczywiście jakims cudem nie przeszkadza Ci żyć w błogiej nieświadomości sprzeczności tej tezy z Pismem świętym:
Spójrzcie na ręce moje i nogi moje, że to Ja jestem. Dotknijcie mnie i patrzcie: Wszak duch nie ma ciała ani kości, jak widzicie, że Ja mam. Łuk. 24:39
A gdzie indziej piszesz, matejanko, że zmieniłaś wyznanie po to, żeby nie widzieć sprzeczności Twojej wiary z Pismem.
I nie wysilaj się na wyjaśnia.
Szkoda czasu.
Quote by matejanka:
Już raz Jezus pokazał, że może stawać się z istoty materialnej istotą duchową na górze Tabor gdzie przemienił się w ducha i ukazał Apostołom wraz z duchem Eliasza i Mojżesza.

Oczywiście byłas na Górze Tabor i widziałaś co się stało.
Widziałaś jak Jezus przestał być Człowiekiem?
Przypominam Ci, że nigdzie w opisie Przemienienia na Górze Tabor nie napisano, że Jezus przemienił się w ducha, albo ukazały się duchy Eliasza i Mojżesza.
Masz fantazję.
I tylko fantazję
Quote by matejanka:
Potrafią to również, Anioły które jak wiemy są duchami i o takich Aniołach jest wiele wzmianek w Biblii. Takich które jadły i żyły pomiędzy ludźm,aby w odpowiednim momencie zniknąć.

Kłania się umiejętność czytania Pisma świetego ze zrozumieniem.
To nie przedszkole matejanko
Quote by matejanka:
W rzeczywistości Niebieskiej materia nie może się znaleźć, gdyż ta rzeczywistość jest tylko niematerialna i różna pod względem "częstotliwosci fal niebieskich od fal materialnych" Ciało i krew nie odziedziczą królestwa" bo też nie mogą.

Już Ci wielokrotnie mówiłem, że cytat "Ciało i krew nie odziedziczą Królestwa" nie mówi o tym, że to, co materialne nie dostąpi zbawienia, ale że pożądania cielelesne (ciało i krew) nie prowadza do królestwa.
Jednak nie ma to jak upierać się w płytkim, niedouczonym odczytywaniu Biblii.?
Prawda matejanko?
Quote by matejanka:
A do Jezusa będziemy podobni pod względem duchowym a nie fizycznym i to jest nasz cel: stawanie sie podobnymi do Mistrza!!!

Znowu uproszczone, niedouczone odczytywanie Ewangelii.
Do Boga bedziemy podobni przez przebóstwienie naszej natury w Chrystusie.
Przez odnowienie naszego człowieczeństwa w nowym Adamie.
W żadnym razie przez jakieś duchowe ćwiczenia
Quote by matejanka:
Inną sprawą jest wzniesienie naszego ciała po oczyszczeniu świata, po Sądzie Ostatecznym, na wyższą częstotliwość, tak że nie będziemy tak jak dzisiaj skazani na jego namiętności i potrzeby czyli będziemy bardziej wolni duchowo i w kontakcie z Duchowym Swiatem. ALe o już znowu inny temat!
Pozdrawiam

Pzrynajmnie jedna rzecz z sensem. Będziemy dysponowali ciałami chwalebnymi, czyli tymi samymi ciałami cieszącymi się tymi wszystkimi cechami, które Bóg dla nich przewidział od początku

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
piotr
 listopad 16 2007 10:19   
Forum

Nie znam tamtej dyskusji, ale ta interpretacja jest BAAAAARDZO naciągana do własnych potrzeb. Jezus pokazywał się uczniom jeszcze wielokrotnie i wielokrotnie z nimi jadał i dawał się dotykać, nawet tam, gdzie nie było obawy, że potraktują go jako ducha (Uczniom idącym do Emaus - zjdał z nimi kolację, ryby pieczone na ognisku, oraz Tomaszowi "włoż palec w mój bok..."). POtem przez 40 dnie po swoim zmartwychwstaniu objawił się jako żyjący (Dz. 1:2-3) i spożywał z nimi, czyli za każdym razem udawał przed nimi, że jest czymś/kimś kim nie był. Bez sensu. Miał przemienione ciało (możesz je nazwać duchowe), ale ciało. Paweł pisze dokładnie to samo, że zostaniemy porwani i przemienieni w oka mgnieniu, a nie że zostawimy te ciała na ziemi (1 Tes. 4:13-18). Ciało i krew nie odziedziczą królestwa... ale "wszyscy zostaniemy przemienieni" jest dalej!!...
itd.. nie ma sensu pewnie wzbudać tutaj ponownie tamtej dyskusji, ale 'inne częstotliwości' to zdaje sie termin z ezoteryki.
Jeśli Jezus mówi, że nie jest duchem, to wolę wierzyć Jemu niż różnym wymyślnym ludzkim teoriom. Czym innym jest materializacja aniołów, a czym innym przemienione ciało.
Przemienione ciało to przemienione ciało, a nie duch.

Jeśli mówi "poślę wam INNEGO Pocieszyciela, aby był z wami" to znaczy, że posyła innego, a nie to samo, ale w
innym wydaniu....itd..itd..
-

===

Cytat 
matejanka
 listopad 16 2007 11:45   
Forum

Quote by piotrz: Nie znam tamtej dyskusji, ale ta interpretacja jest BAAAAARDZO naciągana do własnych potrzeb. Jezus pokazywał się uczniom jeszcze wielokrotnie i wielokrotnie z nimi jadał i dawał się dotykać, nawet tam, gdzie nie było obawy, że potraktują go jako ducha (Uczniom idącym do Emaus - zjdał z nimi kolację, ryby pieczone na ognisku, oraz Tomaszowi "włoż palec w mój bok..."). POtem przez 40 dnie po swoim zmartwychwstaniu objawił się jako żyjący (Dz. 1:2-3) i spożywał z nimi, czyli za każdym razem udawał przed nimi, że jest czymś/kimś kim nie był. Bez sensu. Miał przemienione ciało (możesz je nazwać duchowe), ale ciało. Paweł pisze dokładnie to samo, że zostaniemy porwani i przemienieni w oka mgnieniu, a nie że zostawimy te ciała na ziemi (1 Tes. 4:13-18). Ciało i krew nie odziedziczą królestwa... ale "wszyscy zostaniemy przemienieni" jest dalej!!...
itd.. nie ma sensu pewnie wzbudać tutaj ponownie tamtej dyskusji, ale 'inne częstotliwości' to zdaje sie termin z ezoteryki.
Jeśli Jezus mówi, że nie jest duchem, to wolę wierzyć Jemu niż różnym wymyślnym ludzkim teoriom. Czym innym jest materializacja aniołów, a czym innym przemienione ciało.
Przemienione ciało to przemienione ciało, a nie duch.

Jeśli mówi "poślę wam INNEGO Pocieszyciela, aby był z wami" to znaczy, że posyła innego, a nie to samo, ale w
innym wydaniu....itd..itd..
-

A znasz wypowiedź Piotra w jego pierwszym liście?
3,18
"Chrystus bowiem również raz umarł za grzechy, Sprawiedliwy za niesprawiedliwych, aby was do Boga przyprowadzić, zabity wprawdzie na ciele, ale powołany do życia duchem. W nim poszedł ogłosić zbawienie nawet duchom zamkniętym w więzieniu."
Czyżby Piotr nie wiedział, że zmartwychwstały Jezus posiadał ciało?
A oto parę fragmentów z Pisma Św. z listu do Hebrajczyków
9,26
"A tymczasem raz jeden ukazał się teraz na końcu wieków na zgładzenie grzechów przez ofiarę z samego Siebie. A jak postanowione ludziom raz umrzeć a potem sąd, tak Chrystus raz jeden był ofiarowany dla zgładzenia grzechów wielu, drugi raz ukaże się nie w związku z grzechem lecz dla zbawienia tych, kórzy Go oczekują."
Wiec logicznym jest, że ciało było potrzebne Chrystusowi tylko dla dokonania ofiary.
Potwierdza to Jezus mówiąc o przyjściu Ducha Prawdy zamiast Siebie w ciele że "Mnie już nie ujrzycie" mówiąc przez to, że nie ujrzycie Mnie już w ciele!!!

Co do posyłania. A jak inaczej Bóg miał dać do zrozumienia uczniom że jeszcze raz przyjdzie do naszego padołu? Jak miał wytłumaczyć prostym rybakom, że jest wszystko przenikającym Duchem i że, aby objawić się na ziemi nie potrzebuje cały schodzić z Niebios tylko napełnia swoim Duchem wybrane "Naczynia" i tak w przypadku Jezusa napełniał ciało Jezusa , a w przypadku zejścia(przysłania) Ducha Prawdy wystarczyło, że oświecał swoimi Boskimi Promieniami umysły do tego wybranych. Czy Jezus nie mówił "uwierzcie że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie." Czy nie jest trafnym porównanie Boga w tym przypadku do Oceanu napełniającego Kielich jakim było ciało Jezusa? Czy woda wewnątrz kielicha jakościowo różni się od Oceanu? ALe jednak kielich, czyli ciało ograniczało Jezusa od Ojca, od Oceanu czyniąc Go mniejszym od Ojca, a więc, aby do Ojca powrócić nie mógł uczynić tego w ciele
A oto inny fragment
hebr,5,7
Z głośnym wołaniem i płaczem za dni ciała swego zanosił On gorące prośby i błagania do Tego, który mógł Go wybawić od śmierci i został wysłuchany dzięki swej uległości. A chociaż był Synem nauczył się posłuszeństwa, przez co wycierpiał. A gdy wszystko wykonał stał się sprawcą zbawienia wiecznego dla wszytkich którzy Go słuchają."
Jeżeli połączymy te fragmenty z wypowiedzią Jezusa zapisaną w ew. św. Jana 6, 63
że "Duch daje życie, ciało nic nie pomaga" i "słowa które wam powiedziałem są duchem i są życiem" to po co Jezus miał zmartwychwstawać cieleśnie, jeżeli ciało do niczego się nie przydaje, a życiem jest Duch? Bóg nie działa nielogicznie to jest cechą ludzką.
No i jeszzcze wracając do ukazywania się Jezusa to pominąłeś fakt, że pojawiał się i znikał , że przechodził przez ściany, a to są własności Ducha.
Natomiast ciało, które zmartwychwstaje jest normalnym ciałem z krwi i kości podlegającym prawom natury.
Pozdrawiam

PS. W suplemencie chcę jeszcze zwrócić Twoją uwagę, że zbawienie dotyczy duszy, a nie ciała i na to jest wiele potwierdzających cytatów w Piśmie. Ludzkie ciało ulegnie oczyszczeniu i podniesieniu na wyższy poziom, ale ciało należy i zawsze będzie należało do świata materii. W Nieskończoności żadne ciała z krwi i kości nie są potrzebne. Jak wiesz Bóg jest Najdoskonalszą Istotą, a jest Duchem!!!! I Bóg umniejszyl swojego Ducha i przyjął ciało podobne do naszego tylko po to, aby Się do nas zbliżyć, a nie dlatego ze Mu czegoś brakowało. Gdy została dokonana doskonała jednorazowa Ofiara Ciała Jezusa to ono spełniło swoją rolę. Po co Chrystus miałby je zabierać do Wieczności? Ono uległo całkowitej przemianie i zjednoczylo się z Duchem Chrystusa tak, że Chrystus Boskie Słowo powrócił do Ojca tylko jako Duch, aby się z Nim ponownie zjednoczyć. Gdyż Słowo od początku było u Boga i Bogiem było Słowo(bez zadnego ciała). Czy nie widzisz nonsensu mieszania dwóch rzeczywistości materialnej(która i tak nie jest trwała) i Wiecznej Niezniszczalnej Duchowej. Teologia zmartwychwstania ciała do życia wiecznego powstała tylko dlatego, że zostało odrzucone przez Kościół Prawo Reinkarnacji, czyli zmartwychwstania ciała prawidłowo rozumianego, i to odrzucenie spowodowało że teologia ma tyle sprzecznosci i luk. Wierni tylko z nawyku wierzą w materialne ciała zmartwychwstanie do życia wiecznego, a to jest TYLKO WYMYSŁ TEOLOGII A NIE BOSKIE NAUCZANIE.

===

Cytat 
Andrzej
 listopad 16 2007 17:42   
Forum

Quote by matejanka: A znasz wypowiedź Piotra w jego pierwszym liście?
3,18
"Chrystus bowiem również raz umarł za grzechy, Sprawiedliwy za niesprawiedliwych, aby was do Boga przyprowadzić, zabity wprawdzie na ciele, ale powołany do życia duchem. W nim poszedł ogłosić zbawienie nawet duchom zamkniętym w więzieniu."
Czyżby Piotr nie wiedział, że zmartwychwstały Jezus posiadał ciało?

Piotr?
Wiedział.
A ten cytat nie mówi o tym, że zmartwychwstał duch bo to bzdura.
Duch nie umiera, więc nie musi zmartwychwstawać.
Jezus nie mógł zmartwychwstać jako duch, bo Jego Duch nigdy nie umarł: "Ojcze w Twoje ręce powierzam ducha mojego" (Łk 23:46), "a duch powróci do Boga, który go dał" Koh 12:7. Por. 1P 3:18 i Mt 18:20 co dot. też czasu po śmierci, a przed zmartwychwstaniem Chrystusa.
Quote by matejanka:
A oto parę fragmentów z Pisma Św. z listu do Hebrajczyków
9,26
"A tymczasem raz jeden ukazał się teraz na końcu wieków na zgładzenie grzechów przez ofiarę z samego Siebie. A jak postanowione ludziom raz umrzeć a potem sąd, tak Chrystus raz jeden był ofiarowany dla zgładzenia grzechów wielu, drugi raz ukaże się nie w związku z grzechem lecz dla zbawienia tych, kórzy Go oczekują."
Wiec logicznym jest, że ciało było potrzebne Chrystusowi tylko dla dokonania ofiary.

Masz bardzo pokrętną logikę.
Oczywiście, że Syn Bozy wcielił się dla zbawienia człowieka.
Ale logicznie nie wynika z tego, że po smierci i zmartychwstaniu "pozbył się" tego ciała i w ogóle pierwiastka ludzkiego.
Łączysz, matejanko, różne fragmenty i wmawiasz ludziom, ze na tym polega logika.
Otoż nie.
Logika to wynikanie z założeń w rachunku zdań, a nie myslenie życzeniowe.
Quote by matejanka:
Potwierdza to Jezus mówiąc o przyjściu Ducha Prawdy zamiast Siebie w ciele że "Mnie już nie ujrzycie" mówiąc przez to, że nie ujrzycie Mnie już w ciele!!!

I znowu brak logiki, a przy tym wmawianie nam, że jest to logika.
Powiedział: Mnie nie ujrzycie, nie wspomniał ani słowem o ciele, więc muszę z przykrością zarzucic Ci fantazjowanie, żeby nie powiedzieć: świadome kłamstwo
Quote by matejanka:
Co do posyłania. A jak inaczej Bóg miał dać do zrozumienia uczniom że jeszcze raz przyjdzie do naszego padołu? Jak miał wytłumaczyć prostym rybakom, że jest wszystko przenikającym Duchem i że, aby objawić się na ziemi nie potrzebuje cały schodzić z Niebios tylko napełnia swoim Duchem wybrane "Naczynia" i tak w przypadku Jezusa napełniał ciało Jezusa , a w przypadku zejścia(przysłania) Ducha Prawdy wystarczyło, że oświecał swoimi Boskimi Promieniami umysły do tego wybranych.

Ci prosci rybacy wiedzieli znacznie więcej z Pism niż Ty wiesz dzisiaj matejanko.
Izraelici, nawet prości rybacy, wiedzieli, ze Bóg jest Duchem i nie Ty bedziesz ich w tej sprawie pouczała i nad nich sie wynosiła.
Nie jestes wcale w tych sprawach bardziej od nich mądra
Quote by matejanka:
Czy Jezus nie mówił "uwierzcie że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie." Czy nie jest trafnym porównanie Boga w tym przypadku do Oceanu napełniającego Kielich jakim było ciało Jezusa? Czy woda wewnątrz kielicha jakościowo różni się od Oceanu? ALe jednak kielich, czyli ciało ograniczało Jezusa od Ojca, od Oceanu czyniąc Go mniejszym od Ojca, a więc, aby do Ojca powrócić nie mógł uczynić tego w ciele
A oto inny fragment
hebr,5,7
Z głośnym wołaniem i płaczem za dni ciała swego zanosił On gorące prośby i błagania do Tego, który mógł Go wybawić od śmierci i został wysłuchany dzięki swej uległości. A chociaż był Synem nauczył się posłuszeństwa, przez co wycierpiał. A gdy wszystko wykonał stał się sprawcą zbawienia wiecznego dla wszytkich którzy Go słuchają."
Jeżeli połączymy te fragmenty z wypowiedzią Jezusa zapisaną w ew. św. Jana 6, 63

Możemy równie dobrze połaczyć je z czymkolwiek. Wyjdzie podobna bzdura.
Quote by matejanka:
że "Duch daje życie, ciało nic nie pomaga" i "słowa które wam powiedziałem są duchem i są życiem" to po co Jezus miał zmartwychwstawać cieleśnie, jeżeli ciało do niczego się nie przydaje, a życiem jest Duch?

No własnie matejanko.
Zastanów się wreszcie po co Jezus miał zmartwychwstać cieleśnie?
Wiesz, ze od odpowiedzi na to pytanie zalezy czy jesteś chrześcijanką czy nie?
Wiesz jak na to pytanie odpowiadają chrzescijanie?
A jak fantaści spirytualistyczni?
Quote by matejanka:
Bóg nie działa nielogicznie to jest cechą ludzką.

Własnie widać na Twoim przykładzie
Quote by matejanka:
No i jeszzcze wracając do ukazywania się Jezusa to pominąłeś fakt, że pojawiał się i znikał , że przechodził przez ściany, a to są własności Ducha.
Natomiast ciało, które zmartwychwstaje jest normalnym ciałem z krwi i kości podlegającym prawom natury.
Pozdrawiam

PS. W suplemencie chcę jeszcze zwrócić Twoją uwagę, że zbawienie dotyczy duszy, a nie ciała i na to jest wiele potwierdzających cytatów w Piśmie. Ludzkie ciało ulegnie oczyszczeniu i podniesieniu na wyższy poziom, ale ciało należy i zawsze będzie należało do świata materii. W Nieskończoności żadne ciała z krwi i kości nie są potrzebne.

Św.Paweł na Areopagu mówiąc o zmartwychwstaniu Chrystusa potwierdził Jego człowieczeństwo, więc i cielesność, a nie uczył o duchu: "Dlatego, że wyznaczył dzień, w którym sprawiedliwie będzie sądzić świat przez Człowieka, którego na to przeznaczył." Dz 17:31.
Dlatego właśnie Grecy wyśmiali Pawła, bo to oni wierzyli w zmartwychwstanie duszy a nie ciała

Paweł pisał też, że "przez człowieka dokona się zmartwychwstanie. (...) w Chrystusie wszyscy ożywieni będą" (1Kor 15:22n.), "jeden też [jest] pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus" (1Tm 2:5).
Określenie Jezusa w niebie terminem "Syn Człowieczy" (Dz 7:56, por. Ez 3:11, Lb 23:19) sugeruje ten sam wniosek.
Quote by matejanka:Jak wiesz Bóg jest Najdoskonalszą Istotą, a jest Duchem!!!! I Bóg umniejszyl swojego Ducha i przyjął ciało podobne do naszego tylko po to, aby Się do nas zbliżyć, a nie dlatego ze Mu czegoś brakowało.

Z czego kolejny raz nie wynika, że nie zmartwychwstał w ciele.
Naucz się matejanko myślec logicznie, proszę
Quote by matejanka:
Gdy została dokonana doskonała jednorazowa Ofiara Ciała Jezusa to ono spełniło swoją rolę. Po co Chrystus miałby je zabierać do Wieczności?

I znowu:
No własnie matejanko.
Zastanów się wreszcie po co Jezus miał zmartwychwstać cieleśnie?
Wiesz, ze od odpowiedzi na to pytanie zalezy czy jesteś chrześcijanką czy nie?
Wiesz jak na to pytanie odpowiadają chrzescijanie?
A jak fantaści spirytualistyczni?
Quote by matejanka:
Ono uległo całkowitej przemianie i zjednoczylo się z Duchem Chrystusa tak, że Chrystus Boskie Słowo powrócił do Ojca tylko jako Duch, aby się z Nim ponownie zjednoczyć. Gdyż Słowo od początku było u Boga i Bogiem było Słowo(bez zadnego ciała). Czy nie widzisz nonsensu mieszania dwóch rzeczywistości materialnej(która i tak nie jest trwała) i Wiecznej Niezniszczalnej Duchowej. Teologia zmartwychwstania ciała do życia wiecznego powstała tylko dlatego, że zostało odrzucone przez Kościół Prawo Reinkarnacji, czyli zmartwychwstania ciała prawidłowo rozumianego, i to odrzucenie spowodowało że teologia ma tyle sprzecznosci i luk. Wierni tylko z nawyku wierzą w materialne ciała zmartwychwstanie do życia wiecznego, a to jest TYLKO WYMYSŁ TEOLOGII A NIE BOSKIE NAUCZANIE.

Matejanko, nie pisz o wymysłach
To tylko Tobie wydaje się, że teologia ma luki i sprzeczności.
Najwięcej luk i sprzeczności mają Twoje rzekomo logiczne stwierdzenia.
Co do nonsensu mieszania rzeczywistości duchowej z materialną, to proszę nie osłabiaj mnie.
Własnie na tym polega zbawienie, że stworzenie materialne ma udział w zyciu Bożym.
To jest Ewangelia, matejanko, a nie spirytualistyczne bzdury poniżajace cielesność człowieka, tę cielesność, która Bóg w swoim Synu uznał za godną przyjęcia dla siebie.
Spirytualizm poniża ludzka godność wmawiając człowiekowi, że musi przestac być człowiekiem a stać się duchem.
Chrześcijaństwo podkresla godność człowieczeństwa w ciele, które zostało przebóstwione przez Wcielenie Syna Bożego.

Pora wybierać

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
kazema
 listopad 16 2007 19:37   
Forum

Ojej. Ja jedyne rozwiazanie jakie widze na ugode w tej dyskusji to Wasze podpisy:

Matejanka-->Spirytualistka
MedievalMan-->Katolik

Matejanko. Ja pozwole sobie skomentowac, to co napisalas w supklemencie.

PS. W suplemencie chcę jeszcze zwrócić Twoją uwagę, że zbawienie dotyczy duszy, a nie ciała i na to jest wiele potwierdzających cytatów w Piśmie.

Zbawienie OK ale nie zmartwychwstanie. MM ma racje piszac, ze dusza nie moze zmartwychwstac.A to dlatego, ze ona nigdy nie umiera.Tu zacytuje wypowiedz pewnego ksiedza:'
'Ona(dusza) wiecznie trwa od dnia gdy ją otrzymaliśmy od Boga. Może tylko umrzeć w sensie utraty łaski - smierć w grzechu. Wtedy ona istnieje ale jest bez łaski uśw. bez życia Bozego'.

Ludzkie ciało ulegnie oczyszczeniu i podniesieniu na wyższy poziom, ale ciało należy i zawsze będzie należało do świata materii. W Nieskończoności żadne ciała z krwi i kości nie są potrzebne
.

To niewyklucza zmartwychwstania ciala widzianego oczami Kosciola Kat. Ciala nie takiegio jakie mamy teraz(z krwi i kosci), ale innego,podobnego do zmartwychwstalego ciala Chrystusowego.

Teologia zmartwychwstania ciała do życia wiecznego powstała tylko dlatego, że zostało odrzucone przez Kościół Prawo Reinkarnacji, czyli zmartwychwstania ciała prawidłowo rozumianego, i to odrzucenie spowodowało że teologia ma tyle sprzecznosci i luk. Wierni tylko z nawyku wierzą w materialne ciała zmartwychwstanie do życia wiecznego, a to jest TYLKO WYMYSŁ TEOLOGII A NIE BOSKIE NAUCZANIE.

No tu to juz jest przegiecie. Sugerujesz, ze powodem dla ktorego Kosciol wierzy w zmartwychwstanie jest odrzucenie reinakrnacji. A to nie jest prawdą. Teolodzy, tak samo jak Ty, doszli do swojego wniosku studiujac Biblie. I tak samo jak Ty wyczytalas tam reinkarnacje, oni wyczytali o zmartwychwstaniu ciala.

No i podstawowa roznica, miedzy tym co piszesz, a tym co naucza nas Kosciol jest to, ze my nie traktujemy ciala jako opakowania dla duszy. To chyba Buddysci tak glosza, ale nie nasz Kosciol.

I rzeczywiscie, trzeba uwazac z ta zbytnia pewnoscia w to co glosimy. Ale wart uwagi jest fakt, ze czytajac to samo, wyciagamy zupelnie inne wnioski.

Ale w jednym masz racje. Napisalas w swoim podpisie, ze nikt na Ziemi nie zna calej Boskiej Prawdy...I chyba pozostaje nam sie tylko modlic o wskazanie dobrej drogi i o oszczedzenie nam bladzenia.

===

'Od momentu, gdy zaczniesz podróż przez życie w jakimś obranym kierunku,nieustannie musisz korygować kurs' ('Plan lotu')

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 listopad 17 2007 11:08   
Forum

Kazema! Najpierw chcę Ci pogratulować super odpowiedzi!!! . Chyba nie muszę się wdawać w szczegóły, gdyż każdy widzi, że w sposób w jaki przedstawiasz swoje poglądy jest właśnie taki jaki powinien być.

Ojej. Ja jedyne rozwiazanie jakie widze na ugode w tej dyskusji to Wasze podpisy:

Matejanka-->Spirytualistka
MedievalMan-->Katolik

Matejanka spirytualistka-brzmi pięknie i jest zaszczytnym mianem ale nie wiem czy zasługuję!

Matejanko. Ja pozwole sobie skomentowac, to co napisalas w supklemencie.

Z przyjemnością Cię wysłuchałam

PS. W suplemencie chcę jeszcze zwrócić Twoją uwagę, że zbawienie dotyczy duszy, a nie ciała i na to jest wiele potwierdzających cytatów w Piśmie.

Zbawienie OK ale nie zmartwychwstanie. MM ma racje piszac, ze dusza nie moze zmartwychwstac.A to dlatego, ze ona nigdy nie umiera.Tu zacytuje wypoeidz pewnego ksiedza:'
'Ona(dusza) wiecznie trwa od dnia gdy ją otrzymaliśmy od Boga. Może tylko umrzeć w sensie utraty łaski - smierć w grzechu. Wtedy ona istnieje ale jest bez łaski uśw. bez życia Bozego'.

Och Kazema!!! A o czym ja ciągle piszę. Przecież, że dusza nie moze przestać istnieć!!! ALe moze umrzeć duchowo o tym tyle razy juz pisałam i to jest ta prawdziwa śmierć gdyż nie ciało daje życie ale Duch.
Całe nauczanie Jezusa było poświęcone życiu i zmartwychwstaniu ludzkiego ducha.
"Karą za grzech jest śmierć" słowo kara należy zmienić na "konsekwencją grzechu jest śmierć" i dodać duchowa. ALe takiej Prawdy nie można jeszcze było nauczać ludzi ani w Pierwszym Czasie, ani w Drugim, co Jezus wyraził słynnymi słowami "Wiele mam wam jeszcze do powiedzenia ale teraz nie możecie znieść"
Podobnie się wyraził gdy pytano Go o możliwość dania żonie listu rozwodowego, który dopuszczał Mojżesz.
Wtedy Jezus im odpowiedział że "to prawo było im dane ze względu na zatwardziałośc ich serca.(w domyśle mały duchowy rozwój)
Bóg nie zmienia swoich Praw ale ich dawanie człowiekowi dostosowuje do stopnia jego duchowego rozwoju. Jeżeli tej prawdy nie przyjmiemy jako nici przewodniej w rozumieniu Boskich Nauk ze Starego i Nowego Tesatamentu, to będziemy się tylko wciąż kręcili w kółko wobec starych sformułowań i nie pójdziemy naprzód w rozumieniu tego, co Bóg nam przekazuje swoim kolejnym Objawieniem . Inaczej mówiąc jeżeli nie założymy progresywności Boskiego Słowa, a będziemy się wciąż oglądali wstecz na stare sformułowania. Czy tego nie uczynili Żydzi i nie czynią do teraz rozumiejąc przyjście Mesjasza w sposób materialny? Jako materialnego przywodcę w materialnych sprawach? Takiego, który znowu ich wywyższy ponad inne narody i obdarzy władzą i bogactwem świata?
ALe wracając do śmierci Ducha.
O tym że człowiek jest trójcą już rozmawialiśmy.
Dusza jest istotą żyjącą dzięki duchowi a nie dzięki ciału, to też już ustaliliśmy. I jeżeli dusza ulegnie pokusom świata materii i z tym światem się utożsami i staje się grzeszna to jej duch przestaje ją oświecać, taka dusza żyje tylko dla przyjemności ciała i staje się duchowo martwa, bo odłączona od Źródła życia z którym łączy ją właśnie jej duch. Nasz świat jest pełen takich duchowo martwyh ludzi, tych co walczą o władzę i majątki tego świata, którzy łamią Boskie Prawa już nawet nie mając wyrzutów Sumienia.
I o zmartychwstaniu Duchowym mówił Jezus gdy mówił, że wzbudzi Duszę w jej ostatnim dniu, czyli w dniu gdy ona osiągnie taki rozwój, że zdecyduje się pójśc drogą zbawienia wyznaczoną przez Jezusa.
Na reszte Twojego postu odpowiem później
Pozdrawiam serdecznie

===

Cytat 
Andrzej
 listopad 17 2007 11:56   
Forum

Quote by matejanka:

Och Kazema!!! A o czym ja ciągle piszę. Przecież, że dusza nie moze przestać istnieć!!! ALe moze umrzeć duchowo o tym tyle razy juz pisałam i to jest ta prawdziwa śmierć gdyż nie ciało daje życie ale Duch.
Całe nauczanie Jezusa było poświęcone życiu i zmartwychwstaniu ludzkiego ducha.

To widocznie był jakiś inny Jezus.
Nie ten, którego znamy z Ewangelii.
Bo, jak czytałem to Jezus powiedział:
"Ja przyszedłem po to, aby (owce) miały życie i miały je w obfitości" (J 10, 10).
A nie po to, aby duch owiec miał życie.
Wierzysz w wymyślonego przez siebie Jezusa.

Quote by matejanka:
"Karą za grzech jest śmierć" słowo kara należy zmienić na "konsekwencją grzechu jest śmierć" i dodać duchowa.

Co jeszcze chcesz pozmieniać?
Myślisz, że jest sens czytanie jakiejś wymyślanej ewangelii według Matejanki?
Quote by matejanka:
ALe takiej Prawdy nie można jeszcze było nauczać ludzi ani w Pierwszym Czasie, ani w Drugim, co Jezus wyraził słynnymi słowami "Wiele mam wam jeszcze do powiedzenia ale teraz nie możecie znieść"
Podobnie się wyraził gdy pytano Go o możliwość dania żonie listu rozwodowego, który dopuszczał Mojżesz.
Wtedy Jezus im odpowiedział że "to prawo było im dane ze względu na zatwardziałośc ich serca.(w domyśle mały duchowy rozwój)
Bóg nie zmienia swoich Praw ale ich dawanie człowiekowi dostosowuje do stopnia jego duchowego rozwoju. Jeżeli tej prawdy nie przyjmiemy jako nici przewodniej w rozumieniu Boskich Nauk ze Starego i Nowego Tesatamentu, to będziemy się tylko wciąż kręcili w kółko wobec starych sformułowań i nie pójdziemy naprzód w rozumieniu tego, co Bóg nam przekazuje swoim kolejnym Objawieniem .

Nie ma kolejnego Objawienia.
I to Jezus wyraźnie zapowiedział i przestrzegał przed tymi, ktorzy uważają, że mają jakieś nowe objawienia.
To oszuści i złodzieje:
"Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto nie wchodzi do owczarni przez bramę, ale wdziera się inną drogą, ten jest złodziejem i rozbójnikiem"
Należysz więc do złodziei i rozbójników.
Przykro mi.
Quote by matejanka:
Inaczej mówiąc jeżeli nie założymy progresywności Boskiego Słowa, a będziemy się wciąż oglądali wstecz na stare sformułowania. Czy tego nie uczynili Żydzi i nie czynią do teraz rozumiejąc przyjście Mesjasza w sposób materialny? Jako materialnego przywodcę w materialnych sprawach? Takiego, który znowu ich wywyższy ponad inne narody i obdarzy władzą i bogactwem świata?
ALe wracając do śmierci Ducha.
O tym że człowiek jest trójcą już rozmawialiśmy.

I to bez skutku
Quote by matejanka:
Dusza jest istotą żyjącą dzięki duchowi a nie dzięki ciału, to też już ustaliliśmy.

Ustalilismy?
To ile jest w Tobie duchów matejanko?
Może sama z sobą coś ustaliłaś, ale nikogo więcej do tego nie mieszaj.

Quote by matejanka:
I jeżeli dusza ulegnie pokusom świata materii i z tym światem się utożsami i staje się grzeszna to jej duch przestaje ją oświecać, taka dusza żyje tylko dla przyjemności ciała i staje się duchowo martwa, bo odłączona od Źródła życia z którym łączy ją właśnie jej duch. Nasz świat jest pełen takich duchowo martwyh ludzi, tych co walczą o władzę i majątki tego świata, którzy łamią Boskie Prawa już nawet nie mając wyrzutów Sumienia.
I o zmartychwstaniu Duchowym mówił Jezus gdy mówił, że wzbudzi Duszę w jej ostatnim dniu, czyli w dniu gdy ona osiągnie taki rozwój, że zdecyduje się pójśc drogą zbawienia wyznaczoną przez Jezusa.

Serio?
Cos takiego powiedział?
Czy moze znowu coś Ci się wydaje?
Aha.
Zapomniałem.
Tobie wolno przeinaczać w dowolny sposób Biblię tylko po to, żeby wprowadzic w błąd innych.
Kto nie wchodzi do owczarni przez bramę, ale wdziera się inną drogą, ten jest złodziejem i rozbójnikiem
Czyz nie, matejanko?

===

Cytat 
karol_dabrowski
 listopad 18 2007 00:58   
Forum Moderator
Moderator

Proszę o dyskusję na temat

===

Profil   Email 
 Cytat 
eviva
 listopad 19 2007 19:24   
Forum

Cytaty medieval mana do matejanki:

"Ja przyszedłem po to, aby (owce) miały życie i miały je w obfitości" (J 10, 10).

Dlatego otrzymaliśmy dzięki Chrystusowi,Ducha Świętego Chrystusowego,Słowo Boże,naszego Osobistego Zbawiciela:

Gal.4.6.A ponieważ jesteście synami.przeto Bóg zesłał Ducha Syna swego do serc waszych..,
Rzym.5.5.Bo miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego,który jest nam dany.

Owca oznacza ducha-duszę,naszą właściwą istotę,którą jesteśmy od chwili stworzenia nas w Niebie.Duch Święty Chrystusowy,Słowo Boże,jako prawdziwy Pasterz jest obecny w naszym duchu-duszy,a nie w fizycznym ciele.Dzięki tej Jego obecności w nas,duch-dusza jako owca ma żywot wieczny.

I to Jezus wyraźnie zapowiedział i przestrzegał przed tymi, ktorzy uważają, że mają jakieś nowe objawienia.
To oszuści i złodzieje:
"Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto nie wchodzi do owczarni przez bramę, ale wdziera się inną drogą, ten jest złodziejem i rozbójnikiem"

Jak nie ma kolejnego Objawienia,to nie powinno być i tego,które mówi,że zbawienie dokonuje się przez udział w KRK i jego zbawczych sakramentach. Nowy Testament podaje inną drogę naszego zbawienia:

Jak.1.21...ale przyjmijcie z łagodnością wszczepione w was Słowo{Boże},które może zbawić dusze wasze.

Ta Boża obecność w nas Chrystusa jako Dar Ducha Świętego,jest

źródłem wody żywej,wytryskującej ku żywotowi wiecznemu.

Zgodnie z Katechizmem Kościoła Katolickiego,Bóg jest w każdym z nas obecny jako:
-Bóg Ojciec,
-Syn Boży,Słowo Boże,
-i Duch Święty.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 listopad 19 2007 21:30   
Forum

Quote by eviva: Cytaty medieval mana do matejanki:

Dlatego otrzymaliśmy dzięki Chrystusowi,Ducha Świętego Chrystusowego,Słowo Boże,naszego Osobistego Zbawiciela:

Gal.4.6.A ponieważ jesteście synami.przeto Bóg zesłał Ducha Syna swego do serc waszych..,
Rzym.5.5.Bo miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego,który jest nam dany.

Rzeczywistość wiary jest w ujęciu chrześcijaństwa znacznie prostsza i nie rozumiem po co ją komplikować?

Otrzymaliśmy zbawienie.
I tyle.
Już jesteś evivo zbawiona, jeśli tylko to zbawienie przyjmiesz.
Natomiast przyjście Ducha do twego serca jest już tylko tego zbawienia skutkiem.
A więc nie otrzymujesz Ducha Świętego Chrystusowego, Słowo Boże, naszego Osobistego Zbawiciela po to, żeby osiagnąć zycie z Bogiem, lecz dlatego, że już masz to zycie, jesli uwierzyłaś.
Potwierdza to cytat z Gal 4, 6, ktory sama podałaś:
ponieważ jesteście synami, przeto Bóg zesłał Ducha Syna swego do serc waszych
Quote by eviva:

Owca oznacza ducha-duszę,naszą właściwą istotę,którą jesteśmy od chwili stworzenia nas w Niebie.Duch Święty Chrystusowy,Słowo Boże,jako prawdziwy Pasterz jest obecny w naszym duchu-duszy,a nie w fizycznym ciele.Dzięki tej Jego obecności w nas,duch-dusza jako owca ma żywot wieczny.

Owca to Ty i ja.
Żadne dusze czy duchy, ale ludzie stworzeni przez Boga.
Po co komplikować, to co proste?
Quote by eviva:
To oszuści i złodzieje:

Jak nie ma kolejnego Objawienia,to nie powinno być i tego,które mówi,że zbawienie dokonuje się przez udział w KRK i jego zbawczych sakramentach.

I znowu komplikujesz.
To żadne kolejne Objawienie tylko obietnica samego Jezusa: "Na tej skale zbuduję Kościół mój a bramy piekielne go nie przemogą"
Quote by eviva:
Nowy Testament podaje inną drogę naszego zbawienia:

Jak.1.21...ale przyjmijcie z łagodnością wszczepione w was Słowo{Boże},które może zbawić dusze wasze.

To prawda.
Mądry cytat podałaś.
Chyba jednak źle go zrozumiałaś.
Jakub pisze, że nalezy przyjąć to słowo, które jest głoszone, aby przez jego słuchanie przyjąć.
Tam jest napisane:
przyjmijcie w duchu łagodności zaszczepione w was słowo, które ma moc zbawić dusze wasze.
Wprowadzajcie zaś słowo w czyn, a nie bądźcie tylko słuchaczami oszukującymi samych siebie.
Jeżeli bowiem ktoś przysłuchuje się tylko słowu, a nie wypełnia go, podobny jest do człowieka oglądającego w lustrze swe naturalne odbicie.
Bo przyjrzał się sobie, odszedł i zaraz zapomniał, jakim był.
Kto zaś pilnie rozważa doskonałe Prawo, Prawo wolności, i wytrwa w nim, ten nie jest słuchaczem skłonnym do zapominania, ale wykonawcą dzieła; wypełniając je, otrzyma błogosławieństwo.

Z czego jasno wynika, że nie chodzi o Słowo (Syna) ale o treść nauczania, którą nalezy przyjąć całym sercem i zrealizować.
Quote by eviva:
Zgodnie z Katechizmem Kościoła Katolickiego,Bóg jest w każdym z nas obecny jako:
-Bóg Ojciec,
-Syn Boży,Słowo Boże,
-i Duch Święty.

Hmmm.
Żadna rewelacja.
Tylko jest trochę inaczej.
Bóg jest w nas obecny nie jako Ojciec, Syn, i Duch Święty, (nie chodzi o sposoby ukazywania się czy obecności) ale jest obecny w nas Ojciec, Syn i Duch Święty. Cała Trójca.

Ale widzę, że coraz bliżej jesteś chrześcijaństwa

===

Cytat 
eviva
 styczeń 17 2008 00:14   
Forum

kasandra K80

To w końcu jaki jest Bóg? Jak go należy pojmować?

Bóg,Bóg Ojciec-Matka,Bóg Miłość-Mądrość,Duch Święty.To jest ten Bóg,o którym się mówi,że jest jeden.

Bóg,Bóg Ojciec-Matka jest Duchem Świętym,Bożą energią,z której wszystko powstało i powstaje.Trzeba go traktować,że jest bezosobowy jako Boża energia i osobowy jako osoba.Tak jak pisze w Objawieniu Marii,Matki Jezusa:

"Dla niektórych ludzi jest kwestią problematyczną traktowanie Boga osobowo,a równocześnie nieosobowo".

Nawet najmniejsza Iskra Ducha Świętego ma Bożą Świadomość,bo jest częścią Boga i dlatego trzeba ją traktować jak Boga{osobowo},tak jak pisze w I Kor.6.19,20.

Efez.4.6.Jeden Bóg i Ojciec wszystkich,który jest ponad wszystkimi,przez wszystkich i we wszystkich.
I Kor.8.6.Wszakże dla nas istnieje tylko jeden Bóg Ojciec{powinno być Bóg Ojciec-Matka},z którego pochodzi wszystko...
I Kor.2.12.A myśmy otrzymali nie ducha świata,lecz Ducha{Świętego},który jest z Boga,abyśmy wiedzieli czym nas Bóg łaskawie obdarzył.
I Kor.6.19.Albo czy nie wiecie,że ciało wasze jest świątynią Ducha Świętego,który jest w was i którego macie od Boga.
I Kor.6.20.Drogoście bowiem kupieni.Wysławiajcie tedy Boga{który jest}w ciele waszym.
I Kor.3.16.Czy nie wiecie,że świątynią Bożą jesteście i że Duch {Święty}Boży mieszka w was.
Tes.4.8.Toteż kto odrzuca to,odrzuca nie człowieka,lecz Boga,który nam też daje Ducha swego Świętego.
II Kor.4.7.Mamy ten skarb w naczyniach glinianych,aby się okazało,że moc{Boża energia},która wszystko przewyższa jest z Boga,a nie z nas.

Z tych fragmentów,a zwłaszcza z I Kor.6.19,20 wynika,że

Bóg jest Duchem Świętym,Bożą energią{nieosobowo}i Bożą Świadomością{osobowo}.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 styczeń 18 2008 22:07   
Forum

Wybacz Evivo, ale twoje tłumaczenie Trójcy, chyba tylko zaciemnia sprawę i tak zagmatwaną, a jak widzę "Bóg Ojciec-Matka" to mnie...

Chyba nie trzeba zakładać nowego wątku bo wszyscy się ze mną zgodzą , że Bóg nie ma płci!!! i nie jest starym brodatym facetem więc nie pisz proszę "Ojciec-Matka" bo mnie to bardzo razi i brzmi fatalnie (jeśli już musisz - pisz "Bóg Rodzic" - to będzie bezosobowo)

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
matejanka
 styczeń 22 2008 12:45   
Forum

Kochani!
Chciałam uzupełnić moje wypowiedzi z innych wątków dotyczące Jedności Boga w Trójcy podważając koronny cytat który jest najczęściej powtarzany jako dowód, że Syn Boży urodził się w Niebie.
A oto on
z Kolosan
On jest obrazem Boga niewidzialnego -
Pierworodnym wobec każdego stworzenia,
bo w Nim zostało wszystko stworzone:
i to, co w niebiosach, i to, co na ziemi,
byty widzialne i niewidzialne,
czy Trony, czy Panowania, czy Zwierzchności, czy Władze.
Wszystko przez Niego i dla Niego zostało stworzone.
On jest przed wszystkim i wszystko w Nim ma istnienie.

W tym fragmencie jest mowa o podwójnej naturze Jezusa jako Syna Bożego na ziemi i jako Słowa w wieczności, które było Bogiem.
Te słowa które mówią "w Nim i dla Niego" dotyczą Boskości Jezusa, ale nie jako Boga Syna, lecz jako Boga, który swoim Słowem stworzył świat widzialny i niewidzialny. Bóg stworzył świat swoim Słowem, którym od samego początku miał zamiar mówić do swojego stworzenia.

Bóg stwarzając świat i znając przyszłośc wiedział, że część Jego dzieci, te które od Niego odejdą,że te będzie musiał odszukać i zbawić poprzez wcielenie Siebie w Jezusie Chrystusie. Tak więc Jezus w myślach Boga istniał od samego początku świata, ale nie jako Syn w Niebie, lecz jako Syn Człowieczy, który urodzi się na ziemi i będzie Pierworodnym, czyli takim który jako pierwszy narodzi się wśród synów ludzkich jako doskonały .

W ten sposób człowiek Jezus, którego Duch jest Bogiem był przeznaczony od początku swiata do ocalenia ludzkości przez wyznaczaczenie jej drogi, pokazanie celu i wzoru do osiągania przez każdego ,aby odzyskał utracone Boskie dziedzictwo znajdujące się w ludzkim duchu i stał się Boskim synem
A oto cytat potwierdzający moje słowa z listu sw Pała do Rzymian
aby lepiej wypunktować znaczenie tego fagmentu podam parę wersetów towarzyszących głównej wypowiedzi o pierworództwie Jezusa
I tak
weset19
Stworzenie bowiem z upragnieniem wyczekuje objawienia synów Bożych

(tych którzy odzyskają na podstawie wzoru i przez naśladowanie Pierworodnego, status Boskiego synostwa)

werset 22
Bo wiemy ze całe stworzenie wzdycha i aż dotychczas rodzi w boleści,
A nie tylko ono, ale i my sami, którzy mamy pierwiastki ducha, i my także we wnętrzu naszym wzdychamy, wyczekując przybrania za synów Bożych, odkupienia ciała naszego.

Nad tym fragmentem zatrzymam się nieco dłużej.
Co oznacza że my mamy pierwiastki ducha? Oznacza to że człowiek jako taki jest powołany do Boskiego synostwa z racji posiadania duszy i ducha, a nie ciała. Wszystkie inne stworzenia posiadają tylko duszę.
Do tego stanu dąży całe stworzenie, wszystko co żyje ewoluuje do stania się dzieckiem Bożym , do stania się tym czym było pierwotnie zanim nastąpił upadek ducha w materię. Materia jest osądzoną częścią ducha, czyli tą częścią, która zgrzeszyła, inaczej mówiąc tą, która przez grzech obniżyła swoje drgania poniżej najwyższych drgań jakimi jest miłość.
I ta częśc poprzez długą drogę ewolucji musi znowu wznieść swoje wibracje do wibracji miłości. Dlatego grzech jest w samej materii i dlatego zostało powiedziane, że Bóg wysyłając Syna potępił grzech w ciele.
To twierdzenie podpiera jeszcze wiele innych fragmentów Pisma mówiących o tym że "czego innego chce ciało, a czego innego duch, ciało pożąda przeciwko duchowi,i wiele innych itd".
Człowiek stając się podobny do Jezusa odkupuje również swoje ciało, które oczyszczając się, przeduchawiając się i przechodząc na wyższy stopień rozwoju zaczyna współdziałać z duchem i w harmonii z tym duchem wypełnia swoje przeznaczenie

Lecz wracając do Pierworództwa Jezusa
Polecam przeczytanie całego tego fragmentu listu do Rzymian, lecz tutaj podam tylko jeszcze jego fragment

z listu do Rzymian 28

Wiemy zaś, że miłujących Boga wszystko wspomaga ku dobremu , tych którzy z przeznaczenia wezwani są aby stali się świętymi.Bo tych, których przewidział, tych i przeznaczył, aby stali się na podobieństwa Syna Jego, aby był Pierworodnym między wielu braćmi.

Sądzę i mam nadzieję, że tym cytatem raz na zawsze zakończy się spór o Pierworództwo Syna Bożego.
Pragnę przy okazji zwrócić waszą uwagę na słowa "tych których Bóg przeznaczył do stania się świętymi"
Co prawda to osobny temat ale czy nie wydaje się wam że Bóg wie zanim cżłowiek się narodzi, że dusza oiągnęła już dojrzałośc do tego, aby mogła jako człowiek osiągnąć świętość?
Swiętość oznaczającą duchowe zmartwychwstanie i Chrystus może ją wbudzić w jej ostatniej cielesnej inkarnacji będącej jej ostatnim dniem!!!
Pozdrawiam

===

Cytat 
Andrzej
 styczeń 22 2008 13:49   
Forum

Quote by matejanka: Kochani!
Chciałam uzupełnić moje wypowiedzi z innych wątków dotyczące Jedności Boga w Trójcy podważając koronny cytat który jest najczęściej powtarzany jako dowód, że Syn Boży urodził się w Niebie.
A oto on
z Kolosan
On jest obrazem Boga niewidzialnego -
Pierworodnym wobec każdego stworzenia,
bo w Nim zostało wszystko stworzone:
i to, co w niebiosach, i to, co na ziemi,
byty widzialne i niewidzialne,
czy Trony, czy Panowania, czy Zwierzchności, czy Władze.
Wszystko przez Niego i dla Niego zostało stworzone.
On jest przed wszystkim i wszystko w Nim ma istnienie.

W tym fragmencie jest mowa o podwójnej naturze Jezusa jako Syna Bożego na ziemi i jako Słowa w wieczności, które było Bogiem.

Znowu manipulacja?
Podajesz cytat - brawo
Wyciągasz z niego wnioski, ktorych tam nie ma - brawo

W tym fragmencie jest mowa tylko i wyłącznie o Boskości Słowa, Syna.

Jakakolwiek próba wyciagania z tego czegokolwiek innego jest zwykłą manipulacją

Quote by matejanka:

Bóg stwarzając świat i znając przyszłośc wiedział, że część Jego dzieci, te które od Niego odejdą,że te będzie musiał odszukać i zbawić poprzez wcielenie Siebie w Jezusie Chrystusie. Tak więc Jezus w myślach Boga istniał od samego początku świata, ale nie jako Syn w Niebie, lecz jako Syn Człowieczy, który urodzi się na ziemi i będzie Pierworodnym, czyli takim który jako pierwszy narodzi się wśród synów ludzkich jako doskonały .

To Twoje domysły, które nie sa podparte niczym. Zadnym innym cytatem z Pisma, czy żadną inną nauka Kościoła, a wręcz z nimi sprzeczne
Quote by matejanka:
W ten sposób człowiek Jezus, którego Duch jest Bogiem był przeznaczony od początku swiata do ocalenia ludzkości przez wyznaczaczenie jej drogi, pokazanie celu i wzoru do osiągania przez każdego ,aby odzyskał utracone Boskie dziedzictwo znajdujące się w ludzkim duchu i stał się Boskim synem

Jak wiesz dobrze, Pismo mówi, że Syn Bozy miał przynieść zbawienie, a nie zbawienie pokazać.

Widzisz różnicę?

Quote by matejanka:

A oto cytat potwierdzający moje słowa z listu sw Pała do Rzymian
aby lepiej wypunktować znaczenie tego fagmentu podam parę wersetów towarzyszących głównej wypowiedzi o pierworództwie Jezusa
I tak
weset19
Stworzenie bowiem z upragnieniem wyczekuje objawienia synów Bożych

(tych którzy odzyskają na podstawie wzoru i przez naśladowanie Pierworodnego, status Boskiego synostwa)

Tych, ktorzy staną się dziećmi Bozymi przez przyjęcie dokonanego zbawienia - tak przynajmniej naucza chrześcijaństwa
Quote by matejanka:

werset 22
Bo wiemy ze całe stworzenie wzdycha i aż dotychczas rodzi w boleści,
A nie tylko ono, ale i my sami, którzy mamy pierwiastki ducha, i my także we wnętrzu naszym wzdychamy, wyczekując przybrania za synów Bożych, odkupienia ciała naszego.

Nad tym fragmentem zatrzymam się nieco dłużej.
Co oznacza że my mamy pierwiastki ducha? Oznacza to że człowiek jako taki jest powołany do Boskiego synostwa z racji posiadania duszy i ducha, a nie ciała.

Tak.
Człowiek został stworzony po to, żeby mógł kochac Boga i radowac się Jego miłością, stac się Jego przybranym dzieckiem, nie wbrew ciału, ale wraz z ciałem
Quote by matejanka:
Wszystkie inne stworzenia posiadają tylko duszę.

Tak?
Które?
Widocznie inaczej rozumiesz pojecie duszy
Quote by matejanka:
Do tego stanu dąży całe stworzenie, wszystko co żyje ewoluuje do stania się dzieckiem Bożym , do stania się tym czym było pierwotnie zanim nastąpił upadek ducha w materię.

Tego nigdy nie było.
To czysty spirytualizm manicheistyczny (nie wiem czy coś takiego jest, ale Ty jestes tego przedstawicielem).
A przede wszystkim jest to niezgodne z nauka Pisma i Kościoła
Quote by matejanka:
Materia jest osądzoną częścią ducha,

Przepraszam matejanko.
Materia nie jest częścią ducha - tym razem głosisz emanacjonizm.
To nie jest chrześcijanstwo
Quote by matejanka:
czyli tą częścią, która zgrzeszyła, inaczej mówiąc tą, która przez grzech obniżyła swoje drgania poniżej najwyższych drgań jakimi jest miłość.

No tak.
Zgrzeszyło ciało, bo ono zerwało owoc z drzewa w raju.
Dusza wtedy spała...
Widzisz te bzdury?
Quote by matejanka:
I ta częśc poprzez długą drogę ewolucji musi znowu wznieść swoje wibracje do wibracji miłości.

czyli musi sama się zbawić... Jednym słowem to nie Bóg zbawia, ale ciało samo się zbawia wchodząc w wibracje.
Widzisz te bzdury?
Quote by matejankaBig Grinlatego grzech jest w samej materii i dlatego zostało powiedziane, że Bóg wysyłając Syna potępił grzech w ciele.

ten cytat zupełnie co innego znaczy
Quote by matejanka:
To twierdzenie podpiera jeszcze wiele innych fragmentów Pisma mówiących o tym że "czego innego chce ciało, a czego innego duch, ciało pożąda przeciwko duchowi,i wiele innych itd".

te cytaty co innego znaczą. Mowilismy o tym wielokrotnie.
"Dążenia ciała", to pawłowe określenie dązenia upadłej natury, czyli skłonność do grzechu
Quote by matejanka:
Człowiek stając się podobny do Jezusa odkupuje również swoje ciało, które oczyszczając się, przeduchawiając się i przechodząc na wyższy stopień rozwoju zaczyna współdziałać z duchem i w harmonii z tym duchem wypełnia swoje przeznaczenie

oczywiście, spirytualizm
malo tego: herezja - człowiek odkupuje swoje ciało.
Nie Bóg, nie Jezus przez Wcielenie i smierć na krzyzu, ale człowiek.
Widzisz te bzdury?
Quote by matejanka:
Lecz wracając do Pierworództwa Jezusa
Polecam przeczytanie całego tego fragmentu listu do Rzymian, lecz tutaj podam tylko jeszcze jego fragment

z listu do Rzymian 28

Wiemy zaś, że miłujących Boga wszystko wspomaga ku dobremu , tych którzy z przeznaczenia wezwani są aby stali się świętymi.Bo tych, których przewidział, tych i przeznaczył, aby stali się na podobieństwa Syna Jego, aby był Pierworodnym między wielu braćmi.

Sądzę i mam nadzieję, że tym cytatem raz na zawsze zakończy się spór o Pierworództwo Syna Bożego.

Ja nie mam takiej nadziei
Ty nadal będziesz wypisywała antychrześcijanskie bzdury.
Widzisz tylko, co chcesz widzieć.
manipulujesz cytatami
Quote by matejanka:
Pragnę przy okazji zwrócić waszą uwagę na słowa "tych których Bóg przeznaczył do stania się świętymi"
Co prawda to osobny temat ale czy nie wydaje się wam że Bóg wie zanim cżłowiek się narodzi, że dusza oiągnęła już dojrzałośc do tego, aby mogła jako człowiek osiągnąć świętość?

Bóg, matejanko wszytskich przeznaczył do stania się świętymi.
Natomiast co do Bożej prekognicji to rzeczywiście temat na inny watek
Quote by matejanka:
Swiętość oznaczającą duchowe zmartwychwstanie i Chrystus może ją wbudzić w jej ostatniej cielesnej inkarnacji będącej jej ostatnim dniem!!!

Tak....
znowu reinkarnacja
Widzisz te bzdury?

ps.
zdanie: "widzisz te bzdury?" jest nie tylko do Ciebie kierowane matejanko. Ba chyba do wszsytkich innych oprocz Ciebie, bo Ty już od dawna trwasz w zaślepieniu

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 1,04 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty