Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Dlaczego Bóg jest w trzech postaciach?
 |  Wersja do druku
eviva
 luty 02 2008 11:58   
Forum

Status: offline

medieval man

do matejanki:Zaczynam uważać Cię za coraz większą analfabetką.
Tyle razy pisałem, że chrześcijaństwo mowi o JEDNYM Bogu, a nie o trzech, że mogłabyś przestać się osmieszać.
Aby było wiadomo kto tu się ośmiesza,napisz łaskawie kogo uważasz za Boga,jeśli uważasz,że jest jeden.Jeśli uważasz Boga za osobę,to jeden Bóg jako osoba,pozostaje zawsze jedną osobą.
----

matejanka
Umiem liczyć do trzech.

Bóg Ojciec+Bóg Syn + Bóg Duch Święty daje w sposób nieodwołalny trzech Bogów.

No chyba że każdy z Bogów jest jedną trzecią Boga!
Bog stworzył świat i matematykę jako podstawę całego stworzenia, Bóg nie zaprzecza własnej logice, ani nie ma przed nami tajemnic. Dlaczego mam wierzyć w coś czego nie ma w Piśmie Świętym, co nie jest Prawdą Objawioną i jest nielogiczne?

Bóg Ojciec+Bóg Syn + Bóg Duch Święty=1+1+1=3

To na czym wg Pana mana ma polegać ten nasz analfabetyzm?

Bóg przedstawił się Izraelitom jako "Ten który Jest", Jego Imię brzmi Jestem!!!!!
Nie powiedział o Sobie Jesteśmy lecz Jestem!!!!

Z Twojego słusznego rozumowania wynika,że

1=1

Nie widzę tu żadnego analfabetyzmu.Do trzech to nawet potrafi obecnie zliczyć nawet trzyletnie dziecko.
------

medieval man

Mam do Ciebie ważne pytanie:

Czy Ty jako osoba jesteś jeden,czy jest Was trzech?

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 luty 02 2008 12:26   
Forum

Aby było wiadomo kto tu się ośmiesza,napisz łaskawie kogo uważasz za Boga,jeśli uważasz,że jest jeden.Jeśli uważasz Boga za osobę,to jeden Bóg jako osoba,pozostaje zawsze jedną osobą.

Ja i Medieval uważamy za Boga trzy Osoby: Ojca, Syna i Świętego Ducha. Dla Was 1 Bóg = koniecznie 1 osoba. Dla nas 1 Bóg = trzy Osoby. Nie rozumiesz, że wierzymy tak, bo uważamy, że tak nam się objawił?

Bog stworzył świat i matematykę jako podstawę całego stworzenia, Bóg nie zaprzecza własnej logice, ani nie ma przed nami tajemnic.

Kretyństwa:
1. Bóg nie może być w trzech Osobach, bo to niematematyczne. Jakby sam był częścią Stworzenia, a nie Stworzycielem.
2. Bóg nie ma przed nami tajemnic. Może przed Wami, Niewiasty, nie ma, dzięki kolejnym objawieniom, ale my uznajemy granice swojej percepcji.

Wasz analfabetyzm polega na nieumiejętności czytania. Medieval pisze o Jedym Bogu w Trzech Osobach, a Wy widzicie tam Trzech Bogów. Nie staracie się zrozumieć doktryny Trójcy, tylko bezustannie wałkujecie brednie o matematycznym dowodzie na prawdziwość unitarianizmu, a Eviva na koniec jeszcze porównuje Boga do człowieka...

Odpowiem za Medievala: i ja, i on, i Wy, i każdy z nas ludzi jest jedną osobą. Bo 'człowiek' = 'osoba'. Ale 'Bóg' nie równa się 'osoba', 'Bóg' to tylko abstrakcyjne określenie na Trójosobową Istotę. Najpierw był Trójjedyny, potem dopiero powstały języki które kaleko starają się Go opisać, a które brane są przez średnio rozumnych jako probierz prawdy.

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 luty 02 2008 13:09   
Forum

Quote by matejanka:
Medieval man!
Tak długo jak będzie się mówiło o kwadratowym kole tak długo przekracza to pojmowanie mojego intelektu.

a gdzież podziały się twoje argumenty o tym, że nie powinnismy myslec na spośób ludzki?
Quote by matejanka:
Umiem liczyć do trzech. Bóg Ojciec+Bóg Syn + Bóg Duch Święty daje w sposób nieodwołalny trzech Bogów.

najgorzej jak komus umiejętność liczenia kończy się na liczeniu do trzech

Quote by matejanka:
No chyba że każdy z Bogów jest jedną trzecią Boga!

Kombinuj dalej

Quote by matejanka:
Bog stworzył świat i matematykęjako podstawę całego stworzenia, Bóg nie zaprzecza własnej logice, ani nie ma przed nami tajemnic. Dlaczego mam wierzyć w coś czego nie ma w Piśmie Świętym, co nie jest Prawdą Objawioną i jest nielogiczne?

Jakos nie przeszkadza ci to wierzyć w pseudo-objawienia.
Jak widac to kwestia dokonanego przez Ciebie wyboru i klapek na oczach

Quote by matejanka:

Czy tylko dlatego że ktoś, lub nawet wielu, kiedyś tak postanowili i wmówili innym, że tak jest i że to tajemnica!? Nawet w przez kościół uznanych objawieniach Matka Boska mówi z naciskiem, że Ojciec jest i Synem i Duchem Świętym.

Daruj sobie tak beznadziejne argumenty jak jakieś objawienia maryjne.
Nawet jeżeli Maryja w nich tak mówi to oczywiste, ze podkreśla przez to JEDNOŚĆ trzech Osób w Bogu

Quote by matejanka:
Moja logika mówi mi, że mówiąc o osobie mówimy o podstawowym warunku jaki musi spełniać osoba, czyli o posiadaniu jażni, odczuwającej swoją odrębność i intergralność, i można powiedzieć że "jestem" jest własnie jaźnią decydującą o byciu osobą.

Twoja definicja osoby wzięła się z nowożytnej wiecznej psychologii.
Jak wiesz dobrze, (a może tak daleko Twoja wiedza nie sięga?) w czasach kiedy powstawała Biblia nowozytna psychologia nie istniała.
Pojecie oosby jest inne w teologii, filozofii, a inne w psychologii.
Przenosząc terminologię z jednej nauki na obszar drugiej skazujesz się na niezrozumienie.
Ale co tam: matejanka takich głupot nie musi brac pod uwagę!

Quote by matejanka:
Oczywiście u człowieka świadomość jest zapisana na wielu poziomach jego mózgu i mózg odbiera tylko jej część i mówimy w przypadku człowieka o podświadomości o wyższym ja itd. Ale jest to to samo jedno "jestem "
właściwe danej osobie!

jak wyżej
To nie ma nic do rzeczy.
Trwasz uporczywie w błędnym mysleniu.
Osoba w kontekście teologicznym to nie to samo co osoba w sensie psychologicznym.
Może jeszcze zaczniesz dowodzić, że w Bogu nie może byc osób, bo pojecie osoby w sensie prawnym związane jest z korporacjami albo z fundacjami, spółkami kapitalowymi czy społdzielniami, a czegoś tekiego Bóg w Piśmie nie objawił?
Widzisz teraz bezsnes Twojego argumentowania?

Quote by matejanka:
Bóg przedstawił się Izraelitom jako "Ten który Jest", Jego Imię brzmi Jestem!!!!!
Nie powiedzial o Sobie Jesteśmy lecz Jestem!!!!
Pozdrawiam

Powalający argument.
Przecież chrześcijanstwo wyznaje Jednego Boga.
Dopóki nie zrozumiesz pojecia osoby w teologii, bedziesz wypisywała głupoty.

Poza tym:
Weź nareszcie pod uwagę to, co napisałem. Chrześcijanie nie wierzą w trzech Bogów.
Zarzucając chrześcijaństwu coś takiego wykazujesz się skrajną ignorancją.

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
piotr
 luty 02 2008 13:21   
Forum

Dawno tu nie zagladalem, ale widze, ze problem macie ciagle ten sam (tzn VIVA i Majetanka) i pewnie nie tylko wy.
Jak powiada Pismo: "Człowiek cielesny nie rozumie rzeczy, które są z ducha, bo są dlań głupstem. Rzeczy duchowe należy duchowo rozsądząć". Ta logika, którą tu prezentujesz (matematyka też) świetnie opisuje nasza rzeczywistość, ale nie duchową!! Żeby to zobrazować, to podam taki przykład. TO tak jakbyś chciał zmierzyć długość stołu wagą, albo zwazyc zakupy krawieckim centymetrem. Przykładanie matematyki do Boga daje identyczne skutki. Bóg nie jest matematyczny!!! On stworzył matematykę, aby się nią posługiwać w fizycznej (cielesnej) rzeczywistości.

Pisalem juz o tym pare miesiecy temu, ale bez echa, prawdopodobnie dlatego, ze za bardzo trzeba by wyteżyc mózgownicę.
Żeby rozbic w pył całą Wasza logike mozna siegnać do rzeczy materialnych stworzony przez Boga, a więc w miarę dobrzez badanych - czyli polecam podstawowy kurs mechaniki kwantowej. Co się tam 'wyprawia' to warto poczytac w takiej wersji dla dzieci w ksiażce "Alicja w Krainie Kwantów". To w drobnym wymiarze. Podam tylko takie dwa obrazowe przykłady.
1. POdróżujący elektron, gdy 'widzi' dwie drogi do wyboru,... wybiera obie naraz.
2. W świecie kwatnowym, nigdy nie moża być pewnym, czy piłka kompnięta w stronę solidnej ściany odbije się od niej czy po prostu 'przenikinie' na drugą stronę i już jej nie zobaczymy....
- - - -
To, ze wy macie problemy z tym czy 1+1+1 = 3 to nie znaczy, że Bóg ma. U niego logika jest nieco inna, skoro
"Tych dwoje będą jednym ciałem" czyli 1+1 = 1.

----
Pisałem już o tym wczesniej. "TAM" panuje DOSKONAŁOŚĆ, a więc nie ma problemu, który pojawia się z "tej strony", tzn. że 3 osoby to:
3 osobowości, 3 autonomie, 3 systemy myślenia, 3 systemy wartości, doświadczeń, przemyśleń itd,..itd,...

Tam, gdzie panuej doskonałośc moga być 3 osoby i TOTALNA jedność we wszystkich pozostałych kwestiach i tak nauczał Jezus "Ja i Ojciec jedno jesteśmy",..
To jest ta jedność, o której mowa. Nic nie robię sam od sibie, nic nie mówię sam od siebie itd.. podobnie i DUch Święty, "nie sam od siebie mówić będzie,..."
-----

Nowy Testasment uczy podobnie i jest to tylko jakaś namiastka: "Żyję już nie ja, ale żyje we mnie Chrystus"
"Umarliście, bowiem, a życie wasze jest ukryte w Bogu",
O taką jedność modlił się Chrystus; "Aby byli jedno, jak My jesteśmy jedno" - nie fizyczną 1 sztukę, ale doskonałą duchową jednośc,... której nawet w namiastce jeszcze nie osiągnęliśmy ani jako kościół, ani jako jednostki.

===

Cytat 
matejanka
 luty 02 2008 14:02   
Forum

Quote by kacerz_Marek:

Ja i Medieval uważamy za Boga trzy Osoby: Ojca, Syna i Świętego Ducha. Dla Was 1 Bóg = koniecznie 1 osoba. Dla nas 1 Bóg = trzy Osoby. Nie rozumiesz, że wierzymy tak, bo uważamy, że tak nam się objawił?

Bog stworzył świat i matematykę jako podstawę całego stworzenia, Bóg nie zaprzecza własnej logice, ani nie ma przed nami tajemnic.

Kretyństwa:
1. Bóg nie może być w trzech Osobach, bo to niematematyczne. Jakby sam był częścią Stworzenia, a nie Stworzycielem.
2. Bóg nie ma przed nami tajemnic. Może przed Wami, Niewiasty, nie ma, dzięki kolejnym objawieniom, ale my uznajemy granice swojej percepcji.

Wasz analfabetyzm polega na nieumiejętności czytania. Medieval pisze o Jedym Bogu w Trzech Osobach, a Wy widzicie tam Trzech Bogów. Nie staracie się zrozumieć doktryny Trójcy, tylko bezustannie wałkujecie brednie o matematycznym dowodzie na prawdziwość unitarianizmu, a Eviva na koniec jeszcze porównuje Boga do człowieka...

Odpowiem za Medievala: i ja, i on, i Wy, i każdy z nas ludzi jest jedną osobą. Bo 'człowiek' = 'osoba'. Ale 'Bóg' nie równa się 'osoba', 'Bóg' to tylko abstrakcyjne określenie na Trójosobową Istotę. Najpierw był Trójjedyny, potem dopiero powstały języki które kaleko starają się Go opisać, a które brane są przez średnio rozumnych jako probierz prawdy.

Chyba się Marku nie rozumiemy!!!
Moje wyliczenia wynikają z postów Medieval mana.
Ja osobiście wcale nie uważam, że Bóg jest osobą w naszym, tego słowa znaczeniu.
Jednak mówienie że Chrystus jest osobnym Bogiem
że Ojciec jest osobnym Bogiem i Duch Święty jest osobnym Bogiem daje, jakby nie liczyć, trzech Bogow.
DLatego napisałam, "chyba że kazda z osób jest jedną trzecią Boga."
Jeżeli jak twierdzisz Bóg jest Istotą w której istnieją trzy niezależne osoby to Bóg posiada trzy niezależne jaźnie , a to znowu jest nie do przyjęcia!
Bóg jest tym który "Jest:
"Jest" oznacza jedną Jaźń, a nie trzy.
Dlatego wciąz usiłuję wytłumaczyć, że Bóg wcielił się jednym ze swoich Aspektów, swoim "Słowem" które będąc w Bogu nie posiada odrębnej od Boga jaźni, a więc nie jest oddzielną osobą. Chrystus od zawsze był w Bogu zanim jeszcze urodził się na ziemi Jezus, ale nigdy nie był osobnym bytem tak jak kazdy człowiek nim jest, chociaż nosi w sobie czastkę Ojca Niebieskiego.
Trzyosobowość Boga wynika z trzech Osób pod jakimi nam ten sam Bóg Siebie objawił.W kazdej Osobie inny swój Aspekt z osobna.
ALe jeżeli w Chrystusie objawił swoją Miłość i mówimy, że Chrystus jest Miłością, to Bóg jako Ojciec jest nią również ,choć objawiając się jako Ojciec objawił nam przede wszystkim swoje Prawo.
Gdybyśmy jako ludzkość potrafili Boga zrozumieć na początku dziejów w Aspekcie Jego Prawa, Jego Miłości i Jego Mądrośći, które to Aspekty reprezentuje każda z Boskich Osób i tak Ojciec Boskie Prawo nastepnie Syn Boską Miłośc i wreszcie Duch Święty Boską Mądrość to objawiłby nam to wszytko od razu. ALe niestety naz duchowy rozwój jest powolny i nie nadążamy nawet za stopniowymi Objawieniami Boga i za każdym razem Bóg koryguje nasze interpretacje. Czy Jezus nie przyszedł po to na świat aby prawidłowo wyłożyć człowiekowi Prawo Ojca i nie powiedział że jedynym najważniejszym Przykazaniem jest Miłuj Boga ze wszystkich swoich sił w swoich bliźnich?
Czy uczeni w Piśmie nie zarzucali Jezusowi, że zmienia, fałszuje i odkształca Boskie Prawo, a demony wyrzuca duchem Belzebuba?.
Czy dzisiaj gdy Chrystus wyśle do ludzi swojego Ducha Świętego, aby prawidłowo wyłożył Jego Naukę to ludzie nie powiedzą, że przysłany Duch nie jest od Boga bo zmienia Naukę Jezusa i że jest duchem antychrysta?Pozdrawiam

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
Ewa
 luty 02 2008 16:31   
Forum

Ja do modlitwy siegam po Biblie bo tylko w psalmach jest modlitwa do Pana Boga Naszego, w modlitewnikach jest pelno modlitw do ludzi uwazanych przez ludzi za swietych, pelno jest modlitw za papiezy,za biskupow,wiele jest litanii-ale tylko jedno WIERZE W BOga....i tylko jedna Litania do Ducha Swietego.

Halo Leah,
ciesze sie ze jestes na naszym forum-dlaczego tak zadko bierzesz udzial tu w dyskusji?.Twoje zdanie w swietle Twojej wiary byloby mi osobiscie bardzo cenne-bo wychowalam sie w srodowisku Katolickim,obecnie-mozna powiedziec Chrzescijanskim.Pozdrawiam.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 luty 02 2008 19:45   
Forum

Halo do Wszystkich zainteresowanych dyskusją!

Do moich poprzednich rozważań chciałam dodać jeszcze jedną myśl.
Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego Jezus często mówił, że nic nie może bez Ojca?
Czy nie nasuwa się prosty wniosek, że Jezus w takich momentach mówił o Sobie jako o człowieku!
Czy człowiek może własnymi siłami dokonywać takich czynów jakich dokonywał Jezus?
Oczywiście że nie!
Natomiast Jezus wzywając Ducha Ojca, który był Jego własnym Duchem mógł wszystko!!!!
Gdyby Jezus był wcieleniem Boga Syna, to czyniłby wszytko własną mocą, jako Bóg Syn i nie musiałby mówić że sam nic nie może!
Jako Bóg Syn mógłby wszystko!
Jednak Jezus zawsze mówił o sobie, że czyni wolę Tego który Go posłał i kto widzi Jego widzi Ojca!
Mało tego jako Syn Człowieczy wiedział tylko to co Mu objawiał Ojciec! Czyżby Syn Bóg sam z Siebie niczego nie wiedział?
Jezus wiedział tylko to, co Mu jako cżłowiekowi objawiał Jego Duch, którym był Duch Boga Ojca!
Gdy Ojciec nie objawił Mu kiedy na ziemię powróci, pytany o to przez uczniów Jezus odpowiedział , że dnia ani godziny nie zna nikt, nawet Syn, lecz tylko sam Ojcec!
Czy to nie jest wystarczajacy dowód na to, że Jezus był Bożym Synem z powodu posiadania ludzkiego ciała poczętego przez Boga Ojca, natomniast Jego Duch był Duchem Ojca!
Synem była ludzka dusza Jezusa, której Duch Ojca objawiał wszystko i która była z Ojcem doskonałą jednością w czasie wcielenia, a po wniebowstąpieniu ponownie całkowicie stopiona z Ojcem w Jedno.
Pozdrawiam

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
Ewa
 luty 02 2008 20:34   
Forum

Dlaczego Bog jest w trzech postaciach??

-bo jakby nie byl to Pan Jezus niemoglby byc Bogiem!

nie wiem czy znamy i czy dane jest nam znac wszystkie postacie-nie wiem co we mnie wstapilo lub wstepuje ale zaczynam powoli widziec ludzka zuchwalosc w tym co Pan Nasz na nas zsyla w ocenie w dorobku i czuje jakies rozzalenie.Nawet ta swiatynia Jerozolimska to nie byla w Rzymie!! tylko w Jerozolimie to czego my wierzacy w Boga mamy szukac w Rzymie?-zaczynam tego nie rozumiec-chyba cos nie tak zemna.
Dzis w Encyklopedii polskiej rok wydania Warszawa styczen 1998, a tam jest napisane Jezus Chrystus zalozyciel Chrzescijanstwa, a ja bylam przekonana i utwierdzona ze zalozycielem mojej wiary jest BOG Pan Jedyny ten od 10 przykazan.Mam nadzieje ze ja cos zle rozumiem.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
piotr
 luty 02 2008 20:50   
Forum

mówił Pan do innych "Bładzisz nie znając Pism, ani mocy Bożej".
Wszystko, co piszesz w częsci pierszej, zgadza się, ale tylko dlatego, że sam JEzus dobrowolnie się tego wyrzekł.
List do Filipian:
2:5 - Takiego bądźcie względem siebie usposobienia, jakie było w Chrystusie Jezusie,

2:6 - Który chociaż był w postaci Bożej, nie upierał się zachłannie przy tym, aby być równym Bogu,

2:7 - Lecz WYPARŁ SIĘ SAMEGO SIEBIE, PRZYJAŁ postać sługi i STAŁ SIĘ PODOBNY ludziom; a okazawszy się z postawy człowiekiem,

2:8 -UNIŻYŁ SAMEGO SIEBIE i był posłuszny aż do śmierci, i to do śmierci krzyżowej.

2:9 - Dlatego też Bóg wielce go wywyższył i obdarzył go imieniem, które jest ponad wszelkie imię,

2:10 - Aby na imię Jezusa zginało się wszelkie kolano na niebie i na ziemi, i pod ziemią

- - -
Ponieważ Jezus STAŁ SIĘ PODOBNY LUDZIOM, było w czasie Jego ziemskiej wędrówki tak, jak piszesz. Zgoda.

----------

"Synem byla ludzka dusza Jezusa, której Duch Ojca"
Znowu błąd:
HEbr:
10:5 - Toteż, przychodząc na świat, mówi: Nie chciałeś ofiar krwawych i darów, ALEŚ CIAŁO DLA MNIE PRZYSPOSOBIL.

to jest konsekwentne z tym, co wcześniej, Wyrzekł się Boskości, stał się człowiekiem... Bóg przygotował mu ciało... nie jakiejś "ludzkiej duszy".

-0-----
3. po wniebowstepieniu ponownie calkowicie stopiona z Ojcem w Jedno.
Kolejny Bład. Jezus był, jest i będzie osobnym bytem.
Z niczym się nie stopił w jedno, przyjamniej nie w tym sensie, który tutaj sugerujesz.
Był osobno wczesniej:
Jan. 17:5 - A teraz Ty mnie uwielbij, Ojcze, u siebie samego tą chwałą, którą miałem u ciebie, zanim świat powstał.
i jest osobno teraz

HEbr.
7:25 - Dlatego też może zbawić na zawsze tych, którzy przez niego przystępują do Boga, bo żyje zawsze, aby się wstawiać za nimi.

8:1 - Główną zaś rzeczą w tym, co mówimy, jest to, że mamy takiego arcykapłana, który usiadł po prawicy tronu Majestatu w niebie,
------
10:12 - Lecz gdy On złożył raz na zawsze jedną ofiarę za grzechy, usiadł po prawicy Bożej,

Rzym:
8:34 - Któż będzie potępiał? Jezus Chrystus, który umarł, więcej, zmartwychwstał, który jest po prawicy Boga, Ten przecież wstawia się za nami.
- - - -
Objawienie Jana:
1:13 - A pośród tych świeczników kogoś podobnego do Syna Człowieczego, odzianego w szatę do stóp długą i przepasanego przez pierś złotym pasem;

1:14 - Głowa zaś jego i włosy były lśniące jak śnieżnobiała wełna, a oczy jego jak płomień ognisty,

1:15 - A nogi jego podobne do mosiądzu w piecu rozżarzonego, głos zaś jego jakby szum wielu wód.

1:16 - W prawej dłoni swej trzymał siedem gwiazd, a z ust jego wychodził obosieczny ostry miecz, a oblicze jego jaśniało jak słońce w pełnym swoim blasku.

1:17 - Toteż gdy go ujrzałem, padłem do nóg jego jakby umarły. On zaś położył na mnie swoją prawicę i rzekł: Nie lękaj się, Jam jest pierwszy i ostatni,

1:18 - I żyjący. Byłem umarły, lecz oto żyję na wieki wieków i mam klucze śmierci i piekła.
-------------
Obj. 5:
5:1 - I widziałem w prawej dłoni tego, który siedział na tronie, księgę zapisaną wewnątrz i zewnątrz, zapieczętowaną siedmioma pieczęciami.
................
5:6 - I widziałem pośrodku między tronem a czterema postaciami i pośród starców stojącego Baranka jakby zabitego, który miał siedem rogów i siedmioro oczu; a to jest siedem duchów Bożych zesłanych na całą ziemię.
5:7 - I przystąpił, i wziął księgę z prawej ręki tego, który siedział na tronie

Uwaga, Podał temu, który siedział na tronie....
W jakie jedno się stopili Twoim zdaniem?
- - - - - -
I będzie osobno później:
Obj. 22:3... Będzie w nim tron Boga i Baranaka, a słudzy służyć mu będą.

-------------
No i podobnie zastanów się, niby dlaczego teraz ten Duch, który jest Duchem Ojca ma słuchać Jezusa i przekazywać wierzącym...?
Skoro nie był Bogiem wcześniej, na ziemi i później, tzn. teraz, to z jakiej racji Duch Boży ma Go słuchać?

"Z mego weźmie i wam oznajmi"

===

Cytat 
Andrzej
 luty 02 2008 21:06   
Forum

Quote by matejanka: Halo do Wszystkich zainteresowanych dyskusją!

Do moich poprzednich rozważań chciałam dodać jeszcze jedną myśl.
Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego Jezus często mówił, że nic nie może bez Ojca?
Czy nie nasuwa się prosty wniosek, że Jezus w takich momentach mówił o Sobie jako o człowieku!

W pewnym sensie, tak.

Oczywistym jest (dla chrześcijanina), że w Jezusie były dwie natury: w pełni Bóg i w pełni człowiek.

Chrześcijaństwo, wg orzeczenia soboru nicejskiego i przede wszystkim chalcedońskiego głosi jednego i tego samego Syna, doskonałego w Bóstwie i doskonałego w człowieczeństwie, prawdziwego Boga i prawdziwego człowieka [...] który ma być uznany w dwóch naturach bez zmieszania, bez zmiany, bez podzielenia i bez rozłączania. Odmienność obu natur w żaden sposób nie została naruszona przez ich zjednoczenie, lecz właściwości każdej z nich są zachowane zjednoczone w jednej osobie i w jednej hipostazie”.

Więc rzeczywiście niezmieszane natury w Jezusie sprawiały, że Jezus jako człowiek mówił, ze nic nie może bez Ojca, ale tez wskazywały na coś innego: na jedność Ojca i Syna, które z kolei też nie są ich ujednoliceniem, ale głęboką jednością.
W tym sensie Ojciec i Syn i Duch Świety są jednym, ale jednoczesnie Ojciec jest kims innym niż Syn i Duch Święty.

Quote by matejanka:
Czy człowiek może własnymi siłami dokonywać takich czynów jakich dokonywał Jezus?
Oczywiście że nie!
Natomiast Jezus wzywając Ducha Ojca, który był Jego własnym Duchem mógł wszystko!!!!
Gdyby Jezus był wcieleniem Boga Syna, to czyniłby wszytko własną mocą, jako Bóg Syn i nie musiałby mówić że sam nic nie może!

Obawiam się, że idziesz za daleko.
twierdzisz, ze Jezus mówił (jako człowiek) że nic bez Boga uczynic nie może, a potem robisz z tego zarzut?

Quote by matejanka:
Jako Bóg Syn mógłby wszystko!
Jednak Jezus zawsze mówił o sobie, że czyni wolę Tego który Go posłał i kto widzi Jego widzi Ojca!

I to jest świadectwo jedności osób Bozych w Trójcy

Quote by matejanka:
Mało tego jako Syn Człowieczy wiedział tylko to co Mu objawiał Ojciec! Czyżby Syn Bóg sam z Siebie niczego nie wiedział?

Caly czss jest tu rozróznienie dwóch natur.
Nic nowego matejanko nie wymyślasz.
Pisano o tym już we wczesnochrześcijanskich pismach podkreślając na tych przykładach doskonałe, niepomieszane złączenie w Jezusie dwóch natur

Quote by matejanka:

Czy to nie jest wystarczajacy dowód na to, że Jezus był Bożym Synem z powodu posiadania ludzkiego ciała poczętego przez Boga Ojca, natomniast Jego Duch był Duchem Ojca!

Wręcz przeciwnie

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
matejanka
 luty 03 2008 22:31   
Forum

Wszystko, co piszesz w częsci pierszej, zgadza się, ale tylko dlatego, że sam JEzus dobrowolnie się tego wyrzekł.

Owszem Bóg ograniczając się do ludzkiego ciała i ludzkiej duszy wyrzekł się swojej mocy!
ALe nie była to moc Boga Syna, lecz moc Boga Ojca gdyż Bóg jest tylko jeden i On jest Ojcem.
Ojcze nasz który jesteś w niebie.....
A nie Ojcze i Synu i Duchu Święty którzy jesteście w niebie...

List do Filipian:
2:5 - Takiego bądźcie względem siebie usposobienia, jakie było w Chrystusie Jezusie,

2:6 - Który chociaż był w postaci Bożej, nie upierał się zachłannie przy tym, aby być równym Bogu,

Tak jest, Jezus Syn Boży, wiedział, że Jego Duch jest Boski i wszystko może, ale wiedział też, że od Jego posłuszeństwa jako Syna Człowieczego, swojemu Duchowi będącemu Duchem Ojca, zależy zbawienie ludzkości!

2:7 - Lecz WYPARŁ SIĘ SAMEGO SIEBIE, PRZYJAŁ postać sługi i STAŁ SIĘ PODOBNY ludziom; a okazawszy się z postawy człowiekiem,

2:8 -UNIŻYŁ SAMEGO SIEBIE i był posłuszny aż do śmierci, i to do śmierci krzyżowej.

Jak wyżej, Bóg Ojciec zszedł na ziemię wcielając się w ciało swojego Syna Jezusa wypierajac się tym samym Samego Siebie.
Dla nas, aby nas ocalić stał się wzorem doskonałego Syna Człowieczego

2:9 - Dlatego też Bóg wielce go wywyższył i obdarzył go imieniem, które jest ponad wszelkie imię,

2:10 - Aby na imię Jezusa zginało się wszelkie kolano na niebie i na ziemi, i pod ziemią

Tak Bóg wywyższył swojego Syna Jezusa Pierworodnego każdego stworzenia, aby ci co za nim pójda byli również synami Bożymi i braćmi Jezusa.Jezus przyszedł na świat jako Pierworodny, aby stać się wzorem synostwa Bożego! Przecież to takie jasne!

---------"Synem byla ludzka dusza Jezusa, której Duch Ojca"
Znowu błąd:
HEbr:
10:5 - Toteż, przychodząc na świat, mówi: Nie chciałeś ofiar krwawych i darów, ALEŚ CIAŁO DLA MNIE PRZYSPOSOBIL.

to jest konsekwentne z tym, co wcześniej, Wyrzekł się Boskości, stał się człowiekiem... Bóg przygotował mu ciało... nie jakiejś "ludzkiej duszy".

Zacytuję dla jasności cały fragment
Ofiary ani daru nie chcałeś
aleś Mi utworzył ciało
całopalenia i ofiary za grzech
nie podobały się Tobie
Wtedy rzekłem Oto idę-
w zwoju księg napisano o Mnie -
abym spełniał wolę Twoją Boże
Przecież tu jest poetycko wyrażona gotowość Jezusa Syna Człowieczego do ofiary i posłuszeństwa Bogu Ojcu.
Syn Bóg miałby przecież również swoją wolę.
Wszystkie Proroctwa zapowiadały przyjście Mesjasza i dotyczyły ziemskich spraw, a nie niebieskich i nie mówiły niczego o Bogu Synu w niebie!
O każdym Proroku mówi się, że Bóg go wysłał i przez jego usta mówił! O naszym Papieżu też mówimy że był Boskim wysłannikiem

3. po wniebowstepieniu ponownie calkowicie stopiona z Ojcem w Jedno.
Kolejny Bład. Jezus był, jest i będzie osobnym bytem.
Z niczym się nie stopił w jedno, przyjamniej nie w tym sensie, który tutaj sugerujesz.
Był osobno wczesniej:
Jan. 17:5 - A teraz Ty mnie uwielbij, Ojcze, u siebie samego tą chwałą, którą miałem u ciebie, zanim świat powstał.
i jest osobno teraz

.
7:25 - Dlatego też może zbawić na zawsze tych, którzy przez niego przystępują do Boga, bo żyje zawsze, aby się wstawiać za nimi.

8:1 - Główną zaś rzeczą w tym, co mówimy, jest to, że mamy takiego arcykapłana, który usiadł po prawicy tronu Majestatu w niebie,
------
10:12 - Lecz gdy On złożył raz na zawsze jedną ofiarę za grzechy, usiadł po prawicy Bożej,

Rzym:
8:34 - Któż będzie potępiał? Jezus Chrystus, który umarł, więcej, zmartwychwstał, który jest po prawicy Boga, Ten przecież wstawia się za nami.

Bóg i Chrystus to ten sam Bóg. W Chrystusie Bóg objawia Się w swoim Aspekcie Miłości,
Czy naprawdę tak trudno zrozumieć że Bóg jest doskonały, doskonale sprawiedliwy, doskonale miłosierny ale przede wszystkim jest Miłością.Chrystus to Miłośc Boga ,która wcieliła się w ciało Jezusa, aby pokazać cżłowiekowi prawdziwą i najważniejszą naturę Boga.
Ta Boska Miłość zawsze będzie wstawiała się i łagodzila Boską doskonałą sprawiedliwośc i dlatego Chrystus Boska Miłość jest najważnieją cechą Boga(siedzi po prawicy-Przecież Bóg nie ma prawicy jako Duch)

- - - -
Objawienie Jana:
1:13 - A pośród tych świeczników kogoś podobnego do Syna Człowieczego, odzianego w szatę do stóp długą i przepasanego przez pierś złotym pasem;

1:14 - Głowa zaś jego i włosy były lśniące jak śnieżnobiała wełna, a oczy jego jak płomień ognisty,

1:15 - A nogi jego podobne do mosiądzu w piecu rozżarzonego, głos zaś jego jakby szum wielu wód.

1:16 - W prawej dłoni swej trzymał siedem gwiazd, a z ust jego wychodził obosieczny ostry miecz, a oblicze jego jaśniało jak słońce w pełnym swoim blasku.

1:17 - Toteż gdy go ujrzałem, padłem do nóg jego jakby umarły. On zaś położył na mnie swoją prawicę i rzekł: Nie lękaj się, Jam jest pierwszy i ostatni,

1:18 - I żyjący. Byłem umarły, lecz oto żyję na wieki wieków i mam klucze śmierci i piekła.
-------------
Obj. 5:
5:1 - I widziałem w prawej dłoni tego, który siedział na tronie, księgę zapisaną wewnątrz i zewnątrz, zapieczętowaną siedmioma pieczęciami.
................
5:6 - I widziałem pośrodku między tronem a czterema postaciami i pośród starców stojącego Baranka jakby zabitego, który miał siedem rogów i siedmioro oczu; a to jest siedem duchów Bożych zesłanych na całą ziemię.
5:7 - I przystąpił, i wziął księgę z prawej ręki tego, który siedział na tronie

Uwaga, Podał temu, który siedział na tronie....
W jakie jedno się stopili Twoim zdaniem?

- - - - - -

To są wszystko symbole i przenośnie opisujące Ingerencję i walkę o Prawdę, Boskiego Słowa, w Czasach Ostatnich.

I będzie osobno później:
Obj. 22:3... Będzie w nim tron Boga i Baranaka, a słudzy służyć mu będą.

Na tym tronie siedzi Bóg i Baranek jako jedna osoba gdyż będą Mu służyć a nie im!(nota bene Bóg nie siedzi na żadnym tronie, gdyż Bóg jest Duchem!)

-------------
No i podobnie zastanów się, niby dlaczego teraz ten Duch, który jest Duchem Ojca ma słuchać Jezusa i przekazywać wierzącym...?
Skoro nie był Bogiem wcześniej, na ziemi i później, tzn. teraz, to z jakiej racji Duch Boży ma Go słuchać?

"Z mego weźmie i wam oznajmi"

Z Mego oznacza z tego co jest Boga i również Jezusa jako Boga.
Jeszcze tylko chciałam parę słów dodać do chwały którą Bóg otoczy Jezusa którą On posiadał wcześniej, co jest znowu często cytowane jako dowód że Jezus to wcielony Syn Boży.
Otóż Jezus jest wcielonym Słowem i Miłością Ojca.

Swiat został stworzony Słowem Boga i z pełni Boskiej Miłości którą jest Chrystus. A więc świat powstał z Miłości dla Miłości i z powodu Miłośći, czyli przez Chrystusa dla Chrytusa i z powodu Chrystusa !
Gdy Boska Miłość wcieliła się w ludzkie ciało, aby Siebie objawić ludzkości została przez ludzkość wyszydzona, opluta i ukrzyżowana. Dlatego Jezus powiedział, że wraca do Ojca i tam będzie znowu otoczony chwałą, gdyż Miłość Boga do Stworzenia jako najważniejszy Atrybut Ojca jest opiewana w niebie przez zastępy Aniołów.

Pozdrawiam

===

Cytat 
eviva
 luty 16 2008 10:51   
Forum

Ty i medieval man możecie uważac Boga za trzy osoby:Ojca,Syna i Ducha Świętego,jeśli Wam się tak objawił.W Biblii pisze o jedynym Bogu i że jest to Duch Święty.

Bóg Jedyny=Duch Święty-Boża energia+Boża Miłośc+Boża Mądrośc

W Biblii nie pisze o Trójcy Świętej,ale ona jest jako:

Trójca Święta=Duch Święty+Bóg Ojciec+Bóg Syn

Co innego jest Bóg Jedyny,którym jest Duch Święty,a co innego jest Trójca Święta,rozumiana jako zjednoczenie,jednośc,TrójZjednoczenie.Z Waszego rozumowania wynika,że Trójca Święta jest to Bóg-TrójZjednoczenie.

Nie da się postawic znaku równości między Bogiem Jedynym,a Bogiem-TrójJednością.

Bóg Jedyny=1/3 Boga-TrójZjednoczenia
Bóg Ojciec=1/3 Boga-TrójZjednoczenia
Bóg Syn=1/3 Boga-TrójZjednoczenia

Czym innym jest Bóg Jedyny rozumiany jako 1/3,a co innego jest Bóg-TrójZjednoczenie,który w rzeczywistości jest Jedną Trójcą Świętą, rozumianą jako 1=1/3+1/3+1/3

Wasz analfabetyzm polega na nieumiejętności czytania. Medieval pisze o Jednym Bogu w Trzech Osobach, a Wy widzicie tam Trzech Bogów. Nie staracie się zrozumieć doktryny Trójcy, tylko bezustannie wałkujecie brednie o matematycznym dowodzie na prawdziwość unitarianizmu, a Eviva na koniec jeszcze porównuje Boga do człowieka...

Ty i medieval możecie uważac Boga za trzy osoby:Ojca,Syna i Ducha Świętego,ale to jest Trójca Święta lub Bóg-TrójZjednoczenie

Nie róbcie z Trójosobowej Istoty,Jedynego Boga.Trójosobowa Istota,w rzeczywistości jest to Trójca Święta,którą można nazwac Bogiem-TrójZjednoczeniem.

Najpierw był Bóg Jedyny,który stworzył Boga Ojca,który jako Osoba, stwarzał dalej:

Bóg Jedyny->Bóg Ojciec
Bóg Ojciec->Pierwszy Anioł Żeński->Bóg Syn------>Córki i Synowie Boży

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 luty 16 2008 12:42   
Forum

evivo
zacznij od przeczytania najpierw Pisma świętego. Wtedy dowiesz się podstaw wiedzy o Bogu w Trójcy.
Na razie nie mam zamiaru z Tobą na ten temat dyskutować, bo argumenty które podajesz wynikają z braku elementarnej wiedzy, a tezy, które głosisz sa wytorem bujnej wyobraxni.

Jesli sama nie widzisz sprzeczności i nielogiczności w tym, co piszesz, to nikt Cię nie przekona

===

Cytat 
Reguly
 czerwiec 16 2008 08:52   
Forum

Quote by Leah: Skoro Bóg jest jeden to jak jest możliwe że jest w trzech postaciach.

...Albo czemu wowczas tylko w trzech?

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,60 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty