Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Mam pytanie
 |  Wersja do druku
Daniel
 czerwiec 26 2006 07:29  (Czytany 18380 razy)  
Forum

Status: offline

Koleżanka zwróciła mojej siostrze uwagę, że popełnia grzech, wykrzykując "Matko Boska!", "Matko Święta!". Czy to prawda? Przecież przykazanie mówi "Nie będziesz brał imienia Pana Boga swego nadaremno". Maria przecież nie jest Bogiem...

===

danmir

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 czerwiec 26 2006 08:41   
Forum Moderator
Moderator

To zaden grzech. Mozesz krzyczec Matko Boska ile wlezie. Chyba ze gorszy to blizniego... Nie powinnismy tego robic. Natomiast pelna racja co do tego, ze Maria nie byla ani nie jest Bogiem. Niektorzy o tym zapominaja.

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
dawid1976
 czerwiec 26 2006 09:56   
Forum

Mozesz krzyczec Matko Boska ile wlezie.

ja nie wiem, bezwzględnie na fakt że MB nie jest Bogiem, to moim zdaniem i tak prostackie jesli ktoś cały czas MB badż JC wykrzykuje, to jakaś choroba. Raczej bym radził się tegeo nawyku całkowicie pozbyć, i kiedy coś zaskakującego się wydaży, posługiwać się normalnego słownictwa.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek
 czerwiec 26 2006 12:14   
Forum

Kiedys w KEa stara luteranka wykrzyczała w KEA do drugiej kobety " Matko Boska", pomyslałem sobie wtedy jaka ona "boska". Jak juz to "boża"

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 czerwiec 26 2006 12:15   
Forum Moderator
Moderator

Quote by dawid1976:
Mozesz krzyczec Matko Boska ile wlezie.

ja nie wiem, bezwzględnie na fakt że MB nie jest Bogiem, to moim zdaniem i tak prostackie jesli ktoś cały czas MB badż JC wykrzykuje, to jakaś choroba. Raczej bym radził się tegeo nawyku całkowicie pozbyć, i kiedy coś zaskakującego się wydaży, posługiwać się normalnego słownictwa.

Prostackie... Poza tym wykrzykiwanie JC juz jest naruszeniem przykazania.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Paweł
 czerwiec 26 2006 13:00   
Forum

Maxurdzie. Znasz przykazania. Jeśli ja:
- nie czczę obcych bogów,
- nie wypowiadam imienia Boga na daremno,
- chodzę do kościoła w odpowiednie dni,
- czczę swoich rodziców,
- nie zabijam,
- nie cudzołożę,
- nie kradnę,
- nie składam fałszywych zeznań,
- nie pożądam cudzej żony,
- ani nie pożądam żadnego jego przedmiotu,
to spełniam wszystkie przykazania? A jeśli już swoją babcię nie czczę, to dalej spełniam przykazania? Siąść tylko i aureolę sobie zawiesić nad głową.

Tak samo jest z drugim przykazaniem - nie wypowiadajmy na daremno również imienia matki Jezusa.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 czerwiec 26 2006 13:05   
Forum Moderator
Moderator

1. Miloby bylo gdybs zmienil jednak obrazek

2. Miloby bylo gdybys zrozumial, ze Maria nie jest Bogiem ani matka Boga. Jezus istnial zanim narodzila sie Maria. Nalezy jej sie szacunek z uwagi na role, ktora odegrala w historii, ale nie mozna odnosic do jej imienia czci naleznej tylko Bogu. Z kazdym czlowiekiem nalezy obchodzic sie z szacunkiem, nie jest jednak grzechem naduzywanie czyjegos imienia jezeli nie jest to imie Boga.

Z szacunkiem, ale bez przesady...

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 czerwiec 26 2006 13:20   
Forum

Cześć, którą darzymy NMP w Krk nigdy nie była, nie jest i nie będzie większa od czci którą obdarzamy Boga. To, ze NMP zajmuje w Krk szczegolne miejsce, nie oznacza ze jest boginia czy osoba rowna Bogu.

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek
 czerwiec 26 2006 13:43   
Forum

"ani matka Boga."
Przeicież Jezus począł sie z łona Marii Panny, dlatego też jest ona jego matką, wszystko stało sie za sprawą Ducha sw. chyba pomyliło Ci sie coś z Józefem. Owszem Jezus był od zawsze, ale tak daleko idące wypowiedzi budzą we mnie dosć złe uczucia.
PS Jezus mowił o Marii "Oto matka moja", "matko"

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 czerwiec 26 2006 13:46   
Forum

Bartek, w pelni Cie popieram.
Niemniej jednak po malu glupieje, bo albo maxurd troszke sie zapedzil i popelnil blad, albo nie wszystkie protestanckie koscioly sa zdania, ze Maria jest matka Boga.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 czerwiec 26 2006 13:53   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Bartek.D: "ani matka Boga."
Przeicież Jezus począł sie z łona Marii Panny, dlatego też jest ona jego matką, wszystko stało sie za sprawą Ducha sw. chyba pomyliło Ci sie coś z Józefem. Owszem Jezus był od zawsze, ale tak daleko idące wypowiedzi budzą we mnie dosć złe uczucia.

Zrodzony a nie stworzony, wspolistotny ojcu...
Bog z Boga, swiatlosc ze swiatlosci...

Nie bylo Jezusa czlowieka przed narodzinami z Marii, byl Jezus przed Maria... Trzeba wyczuc czasowy kontekst, w ktorym wypowiadane byly te slowa. Bylo to w czasie gdy Jezus zgodzil sie byc mniejszym od aniolow. Gdyby objawil sie takim jakim jest Marii to ta padlaby w najlepszym razie plackiem i nie smiala uniesc wzroku.

Odnoszenie przykazania Bozego do stworzenia jest conajmniej nie na miejscu. A samego macierzynstwa Marii i jej opieki nad Jezusem nikt dzis nie kwestionuje. Matka Jezusa, Boga w ludzkim ciele tak - Nie natomiast matka Boga...

Twierdzenie, ze Maria jest matka Boga sugeruje, ze Jezusa wczesniej nie bylo. To nie jest prawda. Nie byla tez jedynie biologicznym nosicielem ciala...Zostala wybrana bo Bogu podobalo sie jej serce. Wszystko mialo swoja rownowage. I my dzis tez ja powinsmy zachowywac.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 czerwiec 26 2006 13:58   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Bartek.D: Kiedys w KEa stara luteranka wykrzyczała w KEA do drugiej kobety " Matko Boska", pomyslałem sobie wtedy jaka ona "boska". Jak juz to "boża"

Boski - może mieć znaczenia jak i przymiotu (jaki?) jak i przynależności (czyj?)...
Używając związku frazeologicznego Matka Boska ma się własnie na myśli przynależność a nie cechę.

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Daniel
 czerwiec 26 2006 14:12   
Forum

===

danmir

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 czerwiec 26 2006 14:15   
Forum

Matka Jezusa, Boga w ludzkim ciele tak - Nie natomiast matka Boga...

"On jest obrazem Boga niewidzialnego"

"W nim cala pelnia Bostwa zamieszkuje"

Sluszny jest zatem tytul Matka Boza.
I wcale nie jest on mylacy.
Ktos kto jest przy zdrowych zmyslach nie powie ze zanim Maria Jezusa nie narodzila, Boga wogole nie bylo, bo oczywiste jest, ze urodzic kogos mozna tylko w sposob fizyczny. Tymczasem wiemy, ze Bog Ojciec jest Duchem, ktory przybral postac slugi, czyli ludzkie cialo aby dac nam zbawienie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 czerwiec 26 2006 14:20   
Forum Moderator
Moderator

Quote by maxurd:

Zrodzony a nie stworzony, wspolistotny ojcu...
Bog z Boga, swiatlosc ze swiatlosci...

Nie bylo Jezusa czlowieka przed narodzinami z Marii, byl Jezus przed Maria... Trzeba wyczuc czasowy kontekst, w ktorym wypowiadane byly te slowa. Bylo to w czasie gdy Jezus zgodzil sie byc mniejszym od aniolow. Gdyby objawil sie takim jakim jest Marii to ta padlaby w najlepszym razie plackiem i nie smiala uniesc wzroku.

Odnoszenie przykazania Bozego do stworzenia jest conajmniej nie na miejscu. A samego macierzynstwa Marii i jej opieki nad Jezusem nikt dzis nie kwestionuje. Matka Jezusa, Boga w ludzkim ciele tak - Nie natomiast matka Boga...

Twierdzenie, ze Maria jest matka Boga sugeruje, ze Jezusa wczesniej nie bylo. To nie jest prawda. Nie byla tez jedynie biologicznym nosicielem ciala...Zostala wybrana bo Bogu podobalo sie jej serce. Wszystko mialo swoja rownowage. I my dzis tez ja powinsmy zachowywac.

Tytuł matki Boga przysługuje MAryji ze względu na unię hipostatyczną jaka zaistniała w osobie Jezusa między jego naturą ludzką i naturą boską

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
Bartek
 czerwiec 26 2006 14:23   
Forum

Jest rzecza pewną, że Maria urodziła jezusa chrystusa, a co za ty idzie "ucielesniła" Boga.została wybrana do poczęcia. Wszyscy protestanci uznają siedem soborów ekumenicznych i tak III Sobór w Efezie mówi nam, że Maria Panna jest Matką Bożą, Bogurodzicą(Theotakos, Dei Genitrix).

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 czerwiec 26 2006 15:12   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Jakub:

Tytuł matki Boga przysługuje MAryji ze względu na unię hipostatyczną jaka zaistniała w osobie Jezusa między jego naturą ludzką i naturą boską

Po pierwsze unia hipostatyczna nie jest faktem, ale pewnym teologicznym konstruktem skierowanym przeciwko twierdzeniom Eutychesa. Czyms co opisuje pewna rzeczywistosc. Sobor Chalcedonski, ktory jest autorem tej zasady zwrocil uwage na kilka rzeczy. Miedzy innymi na fakt, ze nie doszlo do zmiesznia sie dwoch natur Jezusa w jego wcieleniu. Pozostały dwie odrębne natury, boska i ludzka, a każda z nich zachowała specyficzne dla siebie właściwości.
I to jest klucz do zrozumienia mojego stanowiska w tej sprawie. Ani nie kwestionuje, ze Maria byla matka Jezusa, ani nie kwestionuje, ze Jezus byl Bogiem. Podnosze jednak istnienie Boskiej natury Jezusa, ktore dowodzi, ze nazywanie Marii matką Boga nie oddaje pelni rzeczywistosci i w pewien sposob logicznie kuleje.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Paweł
 czerwiec 26 2006 15:43   
Forum

Jest jego matką ziemską. Co tu kuleje?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 czerwiec 26 2006 15:46   
Forum Moderator
Moderator

Quote by pawvic: Jest jego matką ziemską. Co tu kuleje?

To jest jasne jak slonce. Zaczyna byc kulawo kiedy ktos mowi, zeby nie mowic "Matko Boska" bo to lamie przykaznaie by nie naduzywac imienia Boga... Dwie natury Jezusa. Maria byla matka Jezusa, ktory stal sie czlowiekiem Jasna jak budowa cepa.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek
 czerwiec 26 2006 18:10   
Forum

Może lepij mówić Marka Boża to lepiej oddaje rzczywistosć??

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bogusia
 czerwiec 26 2006 21:24   
Forum

Zgadzam sie z tym ze Maria urodzila Jezusa Syna Czlowieczego ale nie Boga.

===

Bogusia

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek
 czerwiec 26 2006 21:42   
Forum

CO? Przeciez syn człowieczy to też Bóg.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 czerwiec 26 2006 22:08   
Forum

Jesteś Bogiem? Czy ja nim jestem? Oboje jesteśmy synami czlowieczymi.

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek
 czerwiec 26 2006 22:49   
Forum

NIe spłycaj.syn człowieczy to Jezus Chrystus.

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 czerwiec 26 2006 23:12   
Forum

Zapytasz jednego, drugiego, trzeciego - odpowie: Tak, Jezus to Bóg.
Zapytasz kto wyszedł z łona Marii - odpowie: Jezus, Syn Czlowieczy, etc. ale nie Bóg.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Leon
 czerwiec 27 2006 03:54   
Forum

Quote by maxurd:

Tu się różnimy wiarą. My chrześcijanie wierzymy, że nasza mama Maryja jest Matką Boga i z tego faktu bardzo się cieszymy. Mamy taką mamę w Niebie.
Tą herezję pierwszy głosił biskup Kostantynopola Nestorius w latach 428-431 i za sprawą Sw. Cyryla Na Zjeździe (Concil) w Efezie w czerwcu 431 roku ogłoszono Maryję Matką Boga.
Nestoriusa na tym Zjezdzie ogłoszono heretykiem.
Więc co z Tobą maxur? Głosisz herezje? dlaczego?.
Moja chrześcijańska porada, sprawy które nie możesz przyjąć, albo zrozumieć, podejdź do nich pokornym sercem w formie modlitwy please help me Jesus. Inaczej grzeszysz i potrzebujesz spowiedzi, albo będziesz następcą Nestoriusza.
Ps. Na tym Zjezdzie w Efezie ogłoszono też, że każdy kto głosi jak Nestorius dołożone jest anatema!!
Leon

===

Jezus jest naszym Panem i Bogiem

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 czerwiec 27 2006 09:52   
Forum Moderator
Moderator

Quote by leong:

Tu się różnimy wiarą. My chrześcijanie wierzymy...

To po pierwsze...

Po drugie piszesz, ze ogloszono Maryje matka Boga... No wiec co?? Do tej pory nie byla? Zostala matka Boga z woli soboru?? A moze Ci sie cos miesza?Przeczytaj wszystko co napisalem na ten temat i jak Pawel nakazuje pozwol mi pozostac przy moich przekonaniach. Tlumacze dlaczego glosze taki a nie inny poglad i mam wrazenie, ze ludzie tutaj juz zrozumieli... No, ale Ty... "my chrzescijany..." Ech...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 czerwiec 27 2006 11:34   
Forum

Zgadzam się z Maxurdem w pełni bo:
Matka Boga (Boska) to by znaczyło,że jest również matką Ducha Św. i Ojca (Bóg w 3 osobach)
Matka Jezusa - wyjaśnia wszystko
a poza tym to zastanówcie się, jak by zareagowała ta skromna i bogobojna,Żydówka jakby się dowiedziała, że nazywamy ją Matką Boską??

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
dawid1976
 czerwiec 27 2006 12:12   
Forum

Quote by pawvic:

Tak samo jest z drugim przykazaniem - nie wypowiadajmy na daremno również imienia matki Jezusa.

Pawvic,

teotokos to nie to samo jak Teos,

teotokos znaczy dosłownie "nosiciel Boga", to WIELKA różnica od porównania tą osobę do Boga, więc drugie przykazanie nie wchodzi w grę,

mniejsza z tym,

zprzeciwiam się Maksurdowi że MB można tak sobie wygadywać,

a więc, nie chodzi tylko o imię Pana Boga,

Maryja jest esencjalną częścią Ewangelii,

należy zapytać, czy Ewangelie wolno zniesławiać?

Odpowiedź jest oczewista,

Pozdr!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 czerwiec 27 2006 12:21   
Forum Moderator
Moderator

Dawidze. Ewidentnie niedowidzisz, gdyz wyraznie napisalem, ze nalezy wypowiadac sie z szacunkiem o Marii.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,58 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty