Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Mam pytanie
 |  Wersja do druku
Joanna Gacka
 lipiec 06 2006 09:51   
Forum Admin
Admin

Status: offline

Komentarz użytkownka Tomek! usunięty za naruszanie zasad publikacji w serwisie Kosciol.pl

===

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Maciek Janson
 lipiec 06 2006 09:52   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Tomek!:
Jeśli nie zgadzam się z towarzystwem wzajemnej adoracji na tym forum, to trudno, nie będę z tego powodu się smucił. Wasza reakcja kojarzy mi się z reakcją faryzeuszy na słowa Jezusa.
Prawda obroni się sama

Tutaj tez nie bedzie dalej rozmowy z Tym panem.
Tomku radze Ci bys zmienil swoje nastawienie. Zmien swoje nastawienie, albo przestan tu pisywac.

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Joanna Gacka
 lipiec 06 2006 09:55   
Forum Admin
Admin

Quote by piotr.:

Pani Admin proszę wytłumaczy Tomkowi te kwestie bo nam strzelać nie kazano.

Pora tłumaczeń się już skończyła. Jak będzie rozsądny to skorzysta z już istniejących ze szczególnym uwzglednieniem maxurda.

Swoją drogą jeśli nie dało mu do myślenia to, że jest upominany bynajmniej nie przez katolików...

===

Cytat 
Maciek Janson
 lipiec 06 2006 10:43   
Forum Moderator
Moderator

Quote by namor: Dowiedziałem się,ze on pełniący funkcję pastora w zborze, nie odbył żadnych studiów teologicznych. Zdziwiło mnie to i spytałem go, czy nie był nigdy zainteresowany studiami na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, której absolwentów poznałem podczas różnych spotkań ekumenicznych. On zas popatrzył na mnie jak na wariata i odparł: "A po co mi takie studia? Przeciez mi wszystko bezpośrednio mówi Duch Święty?".

Jeden:
Zeby byc pastorem nie trzeba odbywac studiow teologicznych. To jeden. Od nauczania w kosciele sa nauczyciele to dwa Dla nich by takie studia byly wskazane
Trzy poglad, ze wszystko bezposrednio mowi Duch Swiety wyrazany z taka pogarda dla ludzkiej wiedzy jest szkodliwy podwojnie. Po pierwsze dlatego, ze pokazuje wyjatkowa glupote tak mowiacego a po drugie dlatego, ze wystawia Ducha Swietego na posmiewisko i sprawia, ze ludzie nawet nie chca wierzyc, ze Duch moze wprowadzic w poznanie calej prawdy... A to jest juz poglad niebezpieczny i szkodliwy. Musimy poznawac Boga na wszelkie dane nam sposoby. Studiowac pisma, ale i modlic sie z wiara, ze Bog objawi sie tym, ktorzy go szukaja. Zachwianie tej rownowagi w kazda strone jest zle. Jeden powie, ze teologia zabija wiare drugi powie, ze glupota zabija wiare. Kazdy bedzie mial racje.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Roman Zając
 lipiec 06 2006 13:30   
Forum

Quote by maxurd: Zeby byc pastorem nie trzeba odbywac studiow teologicznych. To jeden. Od nauczania w kosciele sa nauczyciele to dwa Dla nich by takie studia byly wskazane

Mylsę,ze dla pełniących funkcje pastora tez są wskazane. Według KRK ksiadz jest kapłanem uczestniczącym w kapłaństwie Chrystusa na sposób urzędowy a nie powszechny (jak każdy wierny). Wszyscy wiedzą,ze aby zostać wyświęconym trzeba najpierw odbyć 6-letnie studia w seminarium duchownym. Pastor nie jest księdzem i nie ma żadnych święceń, ale także jest ordynowany. Nie mozna cyba zostać samozwańczo pastorem? Rozumiem, ze nie jest koniecznym warunkiem odbycie studiów teologicznych, jak w przypadku księzy, choć w Kościele Ewangelicko-Augsburgskim chyba istnieje wymóg skończonych studiów na ChAT. Baptyści, Adwentyści i wiele inych Kosciołów też ma swoje seminaria teologiczne.

===

Roman Zając Mi ze maelim eca(h) beli daat lachen higgadeti welo awin niflaot mimmeni welo eda (Hi 42, 3)

Cytat 
Maciek Janson
 lipiec 06 2006 13:45   
Forum Moderator
Moderator

Znam ksiezy, ktorzy odbyli takie studia a za ich chrzescijanstwo, nikt niedalby zlamanego grosza. Pastorem ma byc maz bozy a nie teolog. Pasterz to nie jest nauczyciel. Jedna z wiekszych tragedii wspolczesnego kosciola jest laczenie w urzedzie pasterza (starszego) powolania nauczycielskiego.
Z drugiej strony szkoly teologiczne nie produkuja ani nauczycieli ani pastorow (przynajmniej nie powinny) moim zdaniem osoba, ktora odkrywa pewne powolanie w sobie powinna robic wszystko wsluchujac sie w Bozy glos, by spelnic je jak najlepiej - I tak na przyklad pojsc na jakies studia czy kursy. Ogolnie sie doksztalcic, by moc mowic ludziom o Bogu w sposob kompetentny. W kosciele, do ktorego naleze nie ma ordynowanego pastora (sa starsi) i kazdy z czlonkow kosciola wie kto to jest, bo to wyraznie widac, kogo Bog na czele kosciola postawil - nie wymagam od starszych w moim kosciele studiow teologicznych i wielkiej wiedzy - Oczekuje widziec w ich zyciu dynamiczna relacje z Bogiem, ktora przynosi dobre owoce (miedzy innymi moze byc podjecie studiow konkretnych przez osoba, ktora ma dar nauczania) Wierze, ze nie wolno nam zamykac sie przed nadprzyrodzonym i realnym dzialaniem Ducha - z drugiej strony w posluszenstwied do tego glosu powinnismy byc gotowi pojsc np na studia. Nie mozemy jednak skreslac ludzi niewyksztalconych, kierujacych kosciolami, bo upodobalo sie Bogu zbawic swiat przez durne zwiastowanie. Pierwszy kosciol to nie byli teologowie i medrcy, ale rybacy - musimy o tym zawsze pamietac mowiac o potrzebie naukowej analizy.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Roman Zając
 lipiec 06 2006 14:16   
Forum

Quote by maxurd: Pierwszy kosciol to nie byli teologowie i medrcy, ale rybacy - musimy o tym zawsze pamietac mowiac o potrzebie naukowej analizy.

Oczywiście! Apostołowie byli czesto ludźmi prostymi, choć nalezy pamiętać,ze przeciętny Żyd, który był np. rybakiem, miał jak na ówczesne standarty wykształcenie dość duże. Uczniowie Jezusa byli jednak przede wszystkim swiadkami tego, co się dokonalo i co sami widzieli (por. 2P 1, 16; 1J 1, 1-3; Dz 10, 39-42). Dlaczego jednak Bóg powołal właśnie Pawla? Bo był wykształconym teologiem po studiach rabinackich. Był człowiekiem , który mógł dyskutować z filozofami greckimi, gdyz znał ich dzieła i odwolywał się do nich. Paweł stał się apostołem pogan, bo miał oprócz powołania miał odpowiednie predyspozycje w wykształceniu. Pierwotny Kościół musiał wejść w dialog z ówczesnymi pradami umysłowymi np. z gnostycyzmem, który przniknął do chrześcijaństwa. Pożniejsze ustalenia chrystologiczne na soborach były wynikiem uzgodnień teologów, którzy szukali odpowiedniego i dostatecznie preyzyjnego języka do wyrażenia prawd zbawczych. Pojawiła się potrzeba zdefiniowania czym jest Trójca święta, na czym polega człowieczeństwo Jezusa skoro był równiez Bogiem itd, itd. To dzięki teologom mamy wyznaie wiary nicejsko-konstantynopolitańskie mówiące o tym,ze Jezus jest współistotny Ojcu. Teologia jest czymś bardzo ważnym. Może mógłby ktoś powiedzieć - wystarczy Pismo Św, które samo się tłumaczy i nie potrzeba mieć wykształcenia, aby je zrozumieć. Jednak samo Pismo stwierdza:
jak to również umiłowany nasz brat Paweł według danej mu mądrości napisał do was, jak również we wszystkich listach, w których mówi o tym. Są w nich trudne do zrozumienia pewne sprawy, które ludzie niedouczeni i mało utwierdzeni opacznie tłumaczą, tak samo jak i inne Pisma, na własną swoją zgubę(2 P 3, 14-16).

===

Roman Zając Mi ze maelim eca(h) beli daat lachen higgadeti welo awin niflaot mimmeni welo eda (Hi 42, 3)

Cytat 
piotr.
 lipiec 06 2006 15:38   
Forum

Znam ksiezy, ktorzy odbyli takie studia a za ich chrzescijanstwo, nikt niedalby zlamanego grosza

No i co z tego. PO OWOCACH ICH POZNACIE. Po owocach maxurd, po owocach!
Ja takich unikam. Tak samo jak "głęboko wierzących" wyznawców innych Kosciolow.
Zresztą, Apostołowie też kupę czasu chodzili za Jezusem ucząc się. Przyjrzyj się. To było zgłębiaie nauki. Potem zostali posłani. Wy się uczycie w domu czy gdzie tam jeszcze a my na KULu albo innej uczelni i każdy na swoj sposob studiuje. Ja nie widzę problemu.

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
Tomek!
 lipiec 06 2006 16:29   
Forum

Quote by Admin:
Quote by piotr.:

Pani Admin proszę wytłumaczy Tomkowi te kwestie bo nam strzelać nie kazano.

Pora tłumaczeń się już skończyła. Jak będzie rozsądny to skorzysta z już istniejących ze szczególnym uwzglednieniem maxurda.

Swoją drogą jeśli nie dało mu do myślenia to, że jest upominany bynajmniej nie przez katolików...

Proponuję ban na mój ip za uporczywe cytowanie Biblii.
Nie wiem czy szanowny Admin zdaje sobie sprawę z tego, że na tym forum nie ma nawet 1 procenta chrześcijan całego świata.
Poza tym Jezus też był upominany, nie tylko przez żydów, ale i pogan.I z tego powodu miał zmienić swoją naukę?

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 lipiec 06 2006 16:36   
Forum

A kto by rzekł swemu bratu: Raka, podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł: "Bezbożniku", podlega karze piekła ognistego. Mt. 5:22

A tak mi się zebrało na cytat

===

Profil   Email 
 Cytat 
methodos
 lipiec 06 2006 22:27   
Forum

Quote by leong:
Quote by maxurd: Jeden. Wiele osob czci figury i obrazy. Ponadto duze stowarzyszenie Piotra Skargi z Krakowa zacheca do kupowania jakiegos tam obrazu i oddawania mu czci, bo taka jest obietnica serca jezusowego, ze bedzie blogoslawienstwo dla domow, ktore ten obraz beda czcily!!

Nie czcą figur czy obrazów, tylko co te obrazy czy figury reprezentują, a to duża różnica. Jaką Jezus daje obietnicę dly tych którzy mają obraz Serca Jezusowego, tak jest . Ja sam z tego korzystam przez wiele lat i zaświadczam, ze tak jest. Mam to nie tylko w domu , ale w pracy, w samochodzie i na siebie jako medalik. I co mam z tego?. Nie znam co to jest np. ból głowy, jakieś nerwicowe problemy, stres na mnie nie działa. Problemy jak by ich nie było. Sukces w pracy zawodowej. Mandatu już niemiałem 6 lat, a wypadku samochodowego już nie miałem ponad 25 lat i tak by można jeszcze wiele dodawać.
Duchowo to najlepsza obrona przed atakami duchowymi szatana na nas bezpośrednio, czy na naszą wiarę.
Ten co rozumie wie co mówię!.
Jeżeli Twój kościół zabrania Ci używania tych rzeczy to uciekaj z tego kościoła i przyjdź do nas. Dlaczego masz cierpieć na różne dolegliwości jeżeli Jezus może Ci pomóc i błogosławić.
Tak samo jest, kiedy posiada się obrazy czy figurki Matki Bożej.
Jeżeli jesteś jak ja chrześcijaninem/ką i nie masz tych figurek czy obrazów idź i kup sobie jeszcze dzisiaj. Dobrze jest jeszcze je poświęcić u księdza.
Zacznij cieszyć się i radować jak ja, z tych sakramentali (myśle że to tak Kościół nazywa). Jeżeli inaczej to proszę mnie poprawić.
Z Jezusem czy Matką Bożę trzeba już żyć tu na ziemi w formie jaka jest nam dana.
Pozdrawiam Leon
aaaaaaaaaaa ratunku Leonie a jak ktoś np slepy jest, to co mu taka figurka pomoże? Kamień pozostanie tylko kamieniem a drzewo drzewem... nawet jesli to kogos przedstawia...a w psalmach i wielu innych miejscach mamy porównanie figur itp do konkretnych rzeczy...

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 lipiec 06 2006 23:45   
Forum

aaaaaaaaaaa ratunku Eek! Leonie a jak ktoś np slepy jest, to co mu taka figurka pomoże? Kamień pozostanie tylko kamieniem a drzewo drzewem... nawet jesli to kogos przedstawia...a w psalmach i wielu innych miejscach mamy porównanie figur itp do konkretnych rzeczy...

Wśród Ludu Wybranego podążającego do Ziemi Obiecanej było jakieś 40 tyś ludzi. Pamiętasz jak pewnego razu żmije pokąsały tak wielu z tego Ludu, że Bóg muiał interweniować? Kazał sporządzić węża miedzianego, i obiecał, że kto na niego spojrzy będzie uzdrowiony:
Mam zatem dwa pytania:

1. Wśród tak ogromnej ilości ludzi najprawdopodobniej byli zdrowi i kalecy, w tym i ślepcy. A jeśli ślepiec został ukąszony to musiał umrzeć, spojrzeć na węża przecież nie mógł.

2. Dlaczego Bóg kazał sporządzić podobiznę czegoś, skoro wg przykazania nie można robić podobizn m.in. tego co na ziemi nisko?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Tomek!
 lipiec 07 2006 00:38   
Forum

Quote by piotr.:

Wśród Ludu Wybranego podążającego do Ziemi Obiecanej było jakieś 40 tyś ludzi. Pamiętasz jak pewnego razu żmije pokąsały tak wielu z tego Ludu, że Bóg muiał interweniować? Kazał sporządzić węża miedzianego, i obiecał, że kto na niego spojrzy będzie uzdrowiony:
Mam zatem dwa pytania:

1. Wśród tak ogromnej ilości ludzi najprawdopodobniej byli zdrowi i kalecy, w tym i ślepcy. A jeśli ślepiec został ukąszony to musiał umrzeć, spojrzeć na węża przecież nie mógł.

A może chciał pokazać ludziom, że sami bez Boga są niczym?
Quote by piotr.:
2. Dlaczego Bóg kazał sporządzić podobiznę czegoś, skoro wg przykazania nie można robić podobizn m.in. tego co na ziemi nisko?

A doczytałeś dalej? "... i czci im nie oddawaj"

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 lipiec 07 2006 09:26   
Forum Moderator
Moderator

Quote by piotr.:

Zeby wskazac na Jezusa... Cala historia znajduje sie w cieniu krzyza. Odrywanie jej i czytanie bez tego kontekstu czyni nasze starania kulawymi.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 lipiec 07 2006 09:55   
Forum Moderator
Moderator

Quote by piotr.:
. Wy się uczycie w domu czy gdzie tam jeszcze a my na KULu albo innej uczelni i każdy na swoj sposob studiuje. Ja nie widzę problemu.

Moze i pozostawilbym Cie w tej blogiej ignorancji, ale jakos jednak postanowilem Cie wyprowadzic z bledu... W samej Polsce jest kilka stojacych na dobrym poziomie uczelni protestanckich - Na calym swiecie jest ich wiele wiecej. Drwisz sugerujac, ze jestesmy niedouczeni, bo to katolicy maja uniwersytet?? Bardzo nieladnie. Bardzo nieprawdziwie, bardzo naiwnie.

Namor -
Mysle ze jestesmy blisko pewnego konsensusu. Ja ani razu nie twierdzilem, ze nauka serwowana nam przez teologow nie sluzy niczemu. Wrecz przeciwnie - ale ta nauka nie jest esencja chrzescijanstwa. To jest bron dana nam do obrony przed wszelkiego rodzaju "nauczycielami", ale ta nauka jedynie sluzy chrzescijanstwu a nie jest jego celem...

Taka anegdotka mi sie przypomniala...
Pewien nauczyciel teologii poszedl na zastepstwo uczyc religii do przedszkola.
Zebraly sie dzieci w kolo ksiedza, a on kladac rece na ich glowach szeptal im czule:
Drogie dzieci zapamietajcie na zawsze:
Bog jest transcendentny...

Teologowie sa w stanie obronic chrzescijanstwo, ktore jednak musi istniec. A ono nie istnieje kiedy nikt go nie praktykuje, a zeby je praktykowac nie potrzeba teologow, bo kazdy w sobie czuje Boze prowadzenie do rzeczy dobrych

===

Profil   Email 
 Cytat 
Roman Zając
 lipiec 07 2006 12:19   
Forum

Quote by maxurd: Ja ani razu nie twierdzilem, ze nauka serwowana nam przez teologow nie sluzy niczemu. Wrecz przeciwnie - ale ta nauka nie jest esencja chrzescijanstwa. To jest bron dana nam do obrony przed wszelkiego rodzaju "nauczycielami", ale ta nauka jedynie sluzy chrzescijanstwu a nie jest jego celem...

A czy ja twierdziłem, ze teologia jest celem chrzescijaństwa? Ponadto nie sprowadzałbym teologii jedynie do apologetyki czyli tzw. teologii fundamentalnej. To tylo mały wycinek tego czym jest teologia. I jescze jedna sprawa - oddzielasz posługę pastora od posługi nauczyciela, a nawet uwazasz, ze łączenie tych funkcji jest złym rozwiazaniem, ja natomiast uważam, ze pastor, (czyli pasterz) powinien posiadać jakieś wykształcenie teologiczne lub przynajmniej odpowiednią teologiczną wiedzę. Nie twierdzę, ze musi być od razu jakimś wybitnym teologiem, ale na pewno wiedza w pasterzowaniu (oprócz takich fundamentalnych kwestii jak bycie świadkiem żywej wiary w Chrystusa) jest przydatna. Oczywiście nie jestem zwolennikiem przeitelektualizowania. Trzeba miec jeszcze umiejetność przekładania języka naukowego na język zwykłych ludzi.
Tak na marginesie, przytoczoną anegdotke znam w iinej wersji. Otóż ksiądz mówi do dzieci na katechezie: "Pamiętajcie,ze Bóg jest zarazem transcendentny i immanentny".
Ponieważ zaś zauważyłem, ze toczy się na forum również dyskusja na temat sakramentów, podam Ci definicję sakramentu, jaką zaproponował jeden z teologów: "Sakrament jest to transparencja transcendencji w immanencji"

===

Cytat 
piotr.
 lipiec 07 2006 13:09   
Forum

Zeby wskazac na Jezusa... Cala historia znajduje sie w cieniu krzyza. Odrywanie jej i czytanie bez tego kontekstu czyni nasze starania kulawymi.

No właśnie. Żeby wskazać na Jezusa. Kazał zrobić podobiznę węza i umieścić go na palu. Oczywiście nie przekroczyl wlasnego przykazania. I o to chodzi. Toteż nie chodzi tu o same sporządzanie figurek. Nie ma się im oddawać błahowalczej czci utożsamiając figurkę z bóstwem.
Ktoś tu zasugerowal ze czcimy figurki etc. Odsyłam do mojego postu. Sprawę wyjaśniłem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 lipiec 07 2006 13:15   
Forum

Moze i pozostawilbym Cie w tej blogiej ignorancji, ale jakos jednak postanowilem Cie wyprowadzic z bledu... W samej Polsce jest kilka stojacych na dobrym poziomie uczelni protestanckich - Na calym swiecie jest ich wiele wiecej. Drwisz sugerujac, ze jestesmy niedouczeni, bo to katolicy maja uniwersytet?? Bardzo nieladnie. Bardzo nieprawdziwie, bardzo naiwnie.

I znowu nieporozumienie. Z nikogo i niczego nie drwię. Doskonale wiem, że w Polsce nie ma wyłącznie katolickich wyższych uczelni. Być może to zestawienie dom-Kul było zbyt kontrastywne i wywołało u Ciebie taką reakcję.
Po prostu myślałem że członkowie Koscioła do którego nalezysz nie studiują na wyższych uczelniach Pisma, ale robią to w domu. Zresztą dodałem, ze nawet w takim przypadku nie widzę problemu. Po prostu mogłem źle oczytać Twoje "przesłanie".

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 lipiec 07 2006 13:25   
Forum

Quote by namor: Ponieważ zaś zauważyłem, ze toczy się na forum również dyskusja na temat sakramentów, podam Ci definicję sakramentu, jaką zaproponował jeden z teologów: "Sakrament jest to transparencja transcendencji w immanencji"

uzupełniłbym jeszcze, że jest to "eschatologiczna transparencja transcendencji w immanencji"

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 lipiec 08 2006 07:30   
Forum Moderator
Moderator

Quote by medieval_man:
Quote by namor: Ponieważ zaś zauważyłem, ze toczy się na forum również dyskusja na temat sakramentów, podam Ci definicję sakramentu, jaką zaproponował jeden z teologów: "Sakrament jest to transparencja transcendencji w immanencji"

uzupełniłbym jeszcze, że jest to "eschatologiczna transparencja transcendencji w immanencji"

pozostaje dodac, że do jak najbardziej duszpasterskie słownictwo każdy bez trudu przeczyta i zrozumie

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
Maciek Janson
 sierpień 02 2006 15:24   
Forum Moderator
Moderator

Quote by piotr.:

I znowu nieporozumienie. Z nikogo i niczego nie drwię. Doskonale wiem, że w Polsce nie ma wyłącznie katolickich wyższych uczelni. Być może to zestawienie dom-Kul było zbyt kontrastywne i wywołało u Ciebie taką reakcję.
Po prostu myślałem że członkowie Koscioła do którego nalezysz nie studiują na wyższych uczelniach Pisma, ale robią to w domu. Zresztą dodałem, ze nawet w takim przypadku nie widzę problemu. Po prostu mogłem źle oczytać Twoje "przesłanie".

Akurat w moim kosciele to sa osoby, ktore konczyly KUL

===

Profil   Email 
 Cytat 
Roman Zając
 sierpień 03 2006 07:21   
Forum

Quote by maxurd: w moim kosciele to sa osoby, ktore konczyly KUL

Nie wiedziałem, ze grupa absolwentów KUL-u założyła swój Kościół

===

Cytat 
Maciek Janson
 sierpień 03 2006 09:33   
Forum Moderator
Moderator

Quote by namor:
Quote by maxurd: w moim kosciele to sa osoby, ktore konczyly KUL

Nie wiedziałem, ze grupa absolwentów KUL-u założyła swój Kościół

Nie zalozyla, nie grupa - Sa dwie osoby, ktore skonczyly ta swiatla uczelnie i odeszly kiedys od katolicyzmu. I prosze uprzejmie z szacunkiem wyrazac sie o kosciele, do ktorego naleze, bo niczym nie zasluzylem sobie na kpine plynaca z Twojego wpisu. "zalozyli sobie kosciol madrale... Ale to zabawne. Przeciez jest tylko jeden prawdziwy, a oni sie dali nabrac i sobie kosciol zalozyli..." - przyjmij do wiadomosci, ze kosciol, do ktorego naleze nie jest "se zalozony". I unikaj w przyszlosci takich okreslen, bo beda kasowane.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Roman Zając
 sierpień 03 2006 10:45   
Forum

Quote by namor:
prosze uprzejmie z szacunkiem wyrazac sie o kosciele, do ktorego naleze, bo niczym nie zasluzylem sobie na kpine plynaca z Twojego wpisu. "zalozyli sobie kosciol madrale... Ale to zabawne. Przeciez jest tylko jeden prawdziwy, a oni sie dali nabrac i sobie kosciol zalozyli..." - przyjmij do wiadomosci, ze kosciol, do ktorego naleze nie jest "se zalozony". I unikaj w przyszlosci takich okreslen, bo beda kasowane.

Kpina nie była zamierzona, chodziło mi raczej o kwestię tych absolwentów KULu, którzy są członkami Twego Kościoła. Mialo to dla mnie nieco humorystyczny wydźwięk w konteksie tej całej rozmowy o wykształceniu w Twym Kościele, bo podałeś przykład absolwentów KUL, tak jakbyś argumentował w ten sposób, ze wśród protestantów także są wykształceni ludzie. Tak to zabrzmiało, aja zareagowałem spontanicznie i nie zostałem zrozumiany. Nie sadziłem,ze tak się obrazisz... Maxuradzie, wyczytałeś z mego wpisu znacznie więcej niż było w nim napisane. Nigdzie nie napisałem, ze ci absolwenci KULu dali się oszukać i nie użyłem lekceważacego zwrotu "se założyli", który jakoby zacytowałeś z mego postu. Poza tym nie wiem dlaczego początki Twego Kościoła budzą takie rozdrażnienie. Czy stwierdzenie, ze jakiś człowiek lub grupa ludzi założyli KOściół jest obraźliwe? Czasami tak bywa, ze ktoś odchodząc od KRK i nie mogac odnaleźć się w zadnym z istniejacych juz Kosciołów chrzescijanskich tworzy własny. M.in. dlatego istnieją oprócz katolików, prawosłwnych i luteran także zielonoświątkowcy, adwentyści, baptyści itd. W wielu przypadkach można wskazać na konkretną osobę, która dany Kościół powolała do istnienia. Np. Henryk VIII niewątpliwie był założycielem Kościoła Anglikańskiego. William Miller zapoczątkował nurt adwentystyczny, a Ellen White przyczyniła sie w znamienny i niekwestionowany sposób do powstania Kościola Adwentystów Dnia Śiódmego. Nie neguję przy tym mozliwości działania Ducha św., który jak wiadomo wieje kędy chce i nie ograniczają go zadne struktury. Można się tu odwołać do przyczyny nadrzednej i podrzędnej. To bogactwo wyznań chrześcijańskich być moze czemuś ma służyć w Bożych zamysłach. Pewien mój znajomy - pastor z Kościoła Chrzescijan Baptystów powiedził, ze Jezus także podzielił słuchajacych go na mniejsze grupki, aby lepiej Go słyszeli. Pastor ten dostrzegł w tym analogie do sytuacji podzielonego chrzescijaństwa. Natomiast oczywiście zgodzę się, ze istnieje tylko jeden Kościół Chrystusowy, do którego należą wszyscy chrześcijanie i przekracza on granice wszelkich denominacji i podziałów jakie zostały dokonane przez chrześcijan. Ja to widzę tak, ze w obrebie tego Jednego Kościoła bedącego Ciałem Chrystusa, niektórzy chrześcijanie odnajdują własną drogę (może własny charyzmat) i tworzą wspólnotę eklezjalną, którą oczywiście także mozna nazwać Kościołem. Mamy tutaj pewne problemy terminologiczne, ale mam nadzieję,ze rozumiesz o co chodzi. Istnieje wiele Kościołów w Jedynym Kościele Chrystusowym. Niebezpieczeństwo pojawia się wówczas gdy taka wspólnota eklezjalna (Kościół) utozsamia samą siebie z tym Jedynym Kościołem Chrystusowym i nie widzi dla innych chrześcijan poza nią żadnej nadziei na zbawienie.

===

Cytat 
Andrzej
 sierpień 03 2006 11:00   
Forum

ja bym na twoim miejscu Namor zedytował tego posta

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,60 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty