Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Czy ściąganie plików z sieci p2p (eDonkey, Torrent) to grzech?
 |  Wersja do druku
Rafi F
 listopad 02 2008 15:03   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Kup płytę i odtwarzaj rodzinie czy znajomym, a nawet zrób sobie kilka kopii w róznych formatach. ale wpierw KUP (wtedy właśnie zostanie utwór rozpowszechniony).

A teraz pytasz sie : czy jeżeli ktoś ukradł i rozpowszechnia za darmo, to czy mogę brać co dają i rozpowszechniać dalej ? Znasz odpowiedź na tak postawione pytanie?

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
potwor
 listopad 02 2008 15:49   
Forum

pomyślmy co to znaczy znajomy? jest to osoba którą znasz. ale aby ta osoba była "znajomym" trzeba go poznać. w P2P poznaje sie ludzi po IP.

logiczne jest ze aby wysyłać jakiś plik trzeba mieć. a jak w sieci tego pliku nie ma to trzeba kupić. więc przynajmniej jedna osoba kupiła.

ta osoba jeśli udostępnia, to udostępnia go znajomym. znajomi go pobierają. przestępstwo popełnia dopiero osoba która udostępnia znajomym plik nie mając oryginała.

więc, masz prawo pobrać, ale nie masz prawa wysyłać.

PS: nie myl prawa kanonicznego z prawem konstytucyjnym.

===

Dzięki Bogu jestem ateistą...

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 listopad 02 2008 16:11   
Forum Moderator
Moderator

Quote by mathias777: pomyślmy co to znaczy znajomy? jest to osoba którą znasz. ale aby ta osoba była "znajomym" trzeba go poznać. w P2P poznaje sie ludzi po IP.

logiczne jest ze aby wysyłać jakiś plik trzeba mieć. a jak w sieci tego pliku nie ma to trzeba kupić. więc przynajmniej jedna osoba kupiła.

ta osoba jeśli udostępnia, to udostępnia go znajomym. znajomi go pobierają. przestępstwo popełnia dopiero osoba która udostępnia znajomym plik nie mając oryginała.

więc, masz prawo pobrać, ale nie masz prawa wysyłać.

PS: nie myl prawa kanonicznego z prawem konstytucyjnym.

A Ty nie mieszaj prawa konstytucyjnego z autorskim. I doucz sie zanim bedziesz serwowal nam wykladnie rodem z forum 5-10-15 (jezeli takie jest) - Czytajcie ze zrozumieniem :

Zakres własnego użytku osobistego obejmuje krąg osób pozostających w związku osobistym

PS

P2P to generalnie zlodziejstwo.

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 listopad 02 2008 16:17   
Forum Moderator
Moderator

mathias777 znów serwuje papkę : znasz ip, to jest twój znajomy?
Masz książkę telefoniczną w domu ? To zrób kopie jednej z płyt i porozsyłaj wg ksiazki telefonicznej - sprawdzisz w praktyce swoją interpretację

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
jakub
 listopad 02 2008 21:53   
Forum

no a jeżeli serial był rozpowszechniony w tv a teraz jest na torrentach to moge pobrać? wiem że ktoś zgrał z tv i bezprawnie rozpowszechnia ale tak jak pisze w ustawie można coś pobrać jeżeli było rozpowszechnione a jeżeli w regulaminie serwisu jest punkt mówiący o tym że jeżeli ktoś chce zamieszczać plik musi posiadać do niego prawa autorskie - a więc jak ktoś zamieszcza plik to ma do niego prawka (takwynika z regulaminu a jak jest w rzeczywistości nie moja sprawa)- skoro serwis ma legalne pliki to można to pobierać legalnie - no bo uploader ma prawka do niego (tak wynika z regulaminu).

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 listopad 03 2008 08:25   
Forum Moderator
Moderator

Quote by murarz24: wiem że ktoś zgrał z tv i bezprawnie rozpowszechnia

Szukasz wymówki Sam sobie odpowiedziałeś.
Kupujesz od złodziei? A może przyjmiesz złoty zegarek wiedząc, że ukradli go komuś (właściwie to sąsiadowi, kto ma prawa do filmu tez wiesz)?

===

Cytat 
Maciek Janson
 listopad 04 2008 08:07   
Forum Moderator
Moderator

Serwisy torrentow nie maja legalnych programow. TO co wynika z regulaminu i to co jest rzeczywiste to jest zupelnie inna historia.

Mozemy sobie rozmawiac o tym czy sciaganie z p2p ma dobre strony, mozemy sobie rozmawiac czy zawsze jest naganne, ale trzeba sobie powiedziec, ze w zdecydowanej wiekszosci to jest zwykla kradzierz a przepis, na kory sie powolujesz pozwala przegrac od rodziny czy znajomych plyte a nie kopiowac na potege z internetu...

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 listopad 04 2008 14:00   
Forum

Moja profesorka ze studiow powiedziala, ze jesli ksiazka jest niedostepna w sprzedazy, a dzieki niej podniesiesz swoja wiedze, to masz prawo ja skserowac. I ja uwazam tak samo. Co do muzyki i filmow, sprawa jest bardziej skomplikowana. Moze ogromne bogactwo muzykow i aktorow jest okolicznoscia lagodzaca przy sciaganiu... W koncu tez sciagasz produkt w gorszej jakosci, bez pudelka, ksiazeczki itd...

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 listopad 04 2008 15:18   
Forum Moderator
Moderator

Quote by suration: Moja profesorka ze studiow powiedziala, ze jesli ksiazka jest niedostepna w sprzedazy, a dzieki niej podniesiesz swoja wiedze, to masz prawo ja skserowac.

Bardzo mało jest takich pozycji. Nie wiem czy można mówić o promilach. Czasem sa to także filmy i płyty o szczególnej wartości (niekoniecznie artystycznej), ale nadal razem z książkami to nawet nie promile.
Quote by suration:Co do muzyki i filmow, sprawa jest bardziej skomplikowana. Moze ogromne bogactwo muzykow i aktorow jest okolicznoscia lagodzaca przy sciaganiu... W koncu tez sciagasz produkt w gorszej jakosci, bez pudelka, ksiazeczki itd...

I okraść w ten sposób autorów i wydawców. To tak jak ukraść odtwarzacz wideo z fabryki (albo kupic te, co "spadły" z TIRów) - bez pudełka, instrukcji, gwarancji.

===

Cytat 
Obcy
 listopad 04 2008 20:22   
Forum

Quote by maxurd: Serwisy torrentow nie maja legalnych programow.

E, no co Ty. Ja np. wczoraj ściągnąłem najnowszą polską dystrybucję Ubuntu - legalne do bólu.

Quote by murarz24:
a więc jak ktoś zamieszcza plik to ma do niego prawka (takwynika z regulaminu a jak jest w rzeczywistości nie moja sprawa)

Jeśli chodzi Ci o aspekt prawny - zmień forum.
Jeśli chodzi o aspekt etyczny, to niestety jest to właśnie Twoja sprawa.
Chyba nie jesteś tak naiwny, by ściągając najnowszą pełną wersję Photoshopa uwierzyć, że zamieścił je ktoś, komu Adobe na to zezwoliło. A skoro wiesz, że kradniesz, to grzech jest, choćbyś nie wiem jak bardzo chciał sam siebie oszukać.

===

Sztuczna inteligencja nia ma szans z naturalną głupotą

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,31 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty