Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 ENCYKLIKA PAPIEŻA LEONA XIII - wtrząsajace czy nie?
 |  Wersja do druku
eviva
 listopad 13 2006 12:34   
Forum

Status: offline

medieval man

Oóz to. Wikariusz oznacza zastępcę, a Duch Święty jest Jezusa nastepcą.
Nikt z nas, nawet papież nie zaprzecza temu, że Duch Święty jest Pocieszycielem przysłanym dla umacniania w wierze.
Co nie znaczy, ze jest wikariuszem Jezusa. Oznaczałoby to, że stoi niżej w hierarchii od Syna Bożego
Jest tak jak napisała matejanka.Matejanko,dziekuję Ci za dokładne wyjaśnienie tej sprawy.Tu chodzi o rolę jaką ma do spełnienia obecny w nas Chrystus.Jak.1.21.Przeto odrzućcie wszelki brud i nadmiar złości i przyjmijcie z łagodnością wszczepione w was SŁOWO,które może zbawić dusze wasze.II Kor.13.5...czy nie wiecie o sobie,że JEZUS CHRYSTUS jest w was...? Mat.28.20...A oto JA JESTEM z wami{i w was!} po wszystkie dni aż do skończenia świata..Jan. 15.5...Kto trwa we Mnie,a Ja w nim,ten wydaje wiele owocu;bo beze Mnie,nic uczynić nie możecie.Widzisz Ducha Świętego,a nie widzisz Syna Bożego w nas obecnego.Może powiesz dlaczego?

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 listopad 13 2006 12:49   
Forum

Quote by eviva: medieval man
Oóz to. Wikariusz oznacza zastępcę, a Duch Święty jest Jezusa nastepcą.
Nikt z nas, nawet papież nie zaprzecza temu, że Duch Święty jest Pocieszycielem przysłanym dla umacniania w wierze.
Co nie znaczy, ze jest wikariuszem Jezusa. Oznaczałoby to, że stoi niżej w hierarchii od Syna Bożego
Jest tak jak napisała matejanka.Matejanko,dziekuję Ci za dokładne wyjaśnienie tej sprawy.Tu chodzi o rolę jaką ma do spełnienia obecny w nas Chrystus.Jak.1.21.Przeto odrzućcie wszelki brud i nadmiar złości i przyjmijcie z łagodnością wszczepione w was SŁOWO,które może zbawić dusze wasze.II Kor.13.5...czy nie wiecie o sobie,że JEZUS CHRYSTUS jest w was...? Mat.28.20...A oto JA JESTEM z wami{i w was!} po wszystkie dni aż do skończenia świata..Jan. 15.5...Kto trwa we Mnie,a Ja w nim,ten wydaje wiele owocu;bo beze Mnie,nic uczynić nie możecie.Widzisz Ducha Świętego,a nie widzisz Syna Bożego w nas obecnego.Może powiesz dlaczego?

W swoim zacietrzewieniu nie widzisz podstawowych rzeczy.
My wierzymy także w to, że i Duch Święty został nam dany, jak i to, że Jezus jest w nas.
Nie przypisuj sobie wyłączności na Syna Bożego.
Nigdy i nigdzie żaden z chrześcijańskich Kościołów nie zapomniał o tym, że w kazdym człowieku jest obecny Jezus.
Te wszystkie cytaty jakie podajesz są nam świetnie znane. Ludzie nie odpowiadają ci na Twoje posty, bo musieliby się zacząć śmiać.

To wszystko jednak: obiecany nam Duch Świety, który jest z nami i Jezus, który jest w nas, nie sa w stanie przesłonic faktu, że Jezus zostawił także Kościół, wspólnotę bożą i ludzką, instytucję, która ma swoją widzialną głowę.
Kto temu przeczy jest spirytualistą a nie chrześcijaninem.

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
ags
 listopad 13 2006 12:49   
Forum

Quote by Dezerter:I nie masz racji ags, że JPII nie ma związku z dyskusją, bo powtarzam , jestem przekonany , że ani Piotr, ani pierwsi biskupi Rzymu ani JPII (nie wiem jak inni po SW II) by nie napisali, że "zajmują" - jeszcze raz się potwierdza moja teza, że po SW II wracamy do korzeni p "okresie błędów i wypaczeń"

Dla mnie nauczanie Kościoła, to także nauczanie wszystkich soborów, i wszystkich Papieży. Stąd mieszanie do wypowiedzi ś.p. Jana Pawła II wydaje mi się nie namiejscu. Papież nie zastepuje starej nauki nową, tylko ja ewentualnie rozwija. Nie wyjaśnia też rzeczy już wyjaśnionej. Dlatego nie wypowiadał się na ten temat. Popatrzę w pismch pierwszych papieży (są dość trudno dostępne), i napiszę jak coś wyczytam. A ja ci powiem że właśnie po Soborze zaczął się okres wypaczeń - poczytaj konstytucje soborowe i porównaj ze stanem faktycznym :-p

===

"Kościół nie może iść z duchem czasów - z tego prostego powodu, że duch czasów donikąd nie idzie." Gilbert Keith Chesterton

Cytat 
eviva
 listopad 13 2006 12:53   
Forum

Oto stoję u drzwi i kołaczę: jeśli kto posłyszy mój głos i drzwi otworzy, wejdę do niego i będę z nim wieczerzał a on ze Mną.
Zwycięzcy dam zasiąść ze Mną na moim tronie."
Popatrzcie sami ,że Chrystus wzywa tu każdego człowieka do osobistego otwarcia drzwi , bez pośredników, a nawet pasterzy. Ten fragment mówi że mozemy zwycieżyć nasz materializm, ale do tego musimy otworzyc Bogu drzwi i pozwolić się pouczyć, a nie uważać, że już wszystko dostaliśmy i jesteśmy bogaci w Słowo i naszą jego interpretację.
To jest główna treść wielu moich postów.Trzeba słuchać obecnego w nas Chrystusa,spełniać wolę Bożą itd.Nie można twierdzić,że Jezus już wszystko powiedział,bo to się nie zgadza z Pismem Świętym.To,że niektórzy chcą uciszyć obecnego w nas wszystkich Chrystusa na zawsze,nie świadczy,że mają rację i im się to uda.

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 listopad 13 2006 12:59   
Forum

Quote by matejanka: Zgadzam się z Dezerterem, nie ma w Piśmie Św. słowa zastępca,

i co z tego?
Quote by matejanka:
lecz "posłanie pasterskie", a to ogromna róźnica. Jezus nakazując Piotrowi pasienie swoich owieczek, posłał Go, aby głosił Jego Naukę i nic więcej, aby zadbał o to, aby Dobra Nowina dotarła do wszystkich ludzi.

Najpierw dowiedz się, co w Biblii znaczy słowo "paść" a potem wyskakuj ze swoimi niedouczonymi rozważaniami.
Quote by matejanka:
Natomiast nie zakładał żadnej religii, ani nie zezwolił nikomu na zmianę tego co sam nauczał.

Natomiast zostawił swój Kościół, prawda?
Quote by matejanka:
I to realizowali Apostołowie i pierwsi uczniowie. Jeżeli nazywali swoje zgromadzenia kościołem, to był to kościół oparty na prawdziwej nauce Pana w którym wszyscy mieli swoje zadanie, a nie byli poddanymi.

jedni byli apostolami, inni ewangelistami, inni pasterzami
Quote by matejanka:
Pan wyznaczył jasną i prostą drogę i oni nią szli. A co czynili ci, którzy po nich przejęli nauczanie Pana. Ci uczynili z siebie panów, odkształcili naukę Chrystusa dla własnych celów, posuwając się nawet do manipulowania Biblią(gdzie są oryginały?) zajmując Jego miejsce na ziemi, a przez to spełniając przepowiednie o antychryście.

I dalej powtarza swoje ble-ble-ble.
To żadne argumenty tylko propaganda.
Jesli nie wierzysz w to, że Pismo święte jakie posiadamy jest natchnione to w ogóle nie jestes chrześcijanką.
Quote by matejanka:
Nie jest to wcale nadinterpretacja,

To jest nawet nie nadinterpretacja, to mega nadinterpretacja i nierozumienie podstaw chrześcijaństwa
Quote by matejanka:
Natomiast zarówno w łonie kościoła instytucjaonalengo jak i poza nim zawsze istnieli ludzie kórzy odpowiednio zrozumieli nauczanie Pana, którzy czynem poświadczali miłość do Boga i bliźniego, którzy wstawiali się za słabszymi, pomagali ubogim, którzy głosili zbawienie i wyzwolenie z sideł "faraona", którzy potrafili oddać własne zycie za to co głosili.

Tak. I co z tego?
Quote by matejanka:
Nie było wśród nich odzianych w purpurowe szaty, ani w pierścienie podawane do całowania i wyniosłości jakby byli ulepieni z lepszej gliny.

Jesteś pewna, czy kłamiesz po to, żeby kłamac?
Quote by matejanka:
Dlatego w ksiedze Apokalipsy zostały zapisane słowa
(...)
przemyślcie ten fragment Apokalipsy i zastanówcie się do kogo on się według was odnosi?

Do Ciebie

Bo napisano
Ty bowiem mówisz: "Jestem bogaty", i "wzbogaciłem się", i "niczego mi nie potrzeba",

Czy to nie Ty mówisz, że otrzymałaś bogactwo pseudotestamentu, że wzbogaciłaś się nowym pseudoobjawieniem, że nie potrzba Ci pouczenia pasterzy, bo rzekomo duch ci wszystko mówi?

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Andrzej
 listopad 13 2006 13:05   
Forum

Quote by eviva: To jest główna treść wielu moich postów.Trzeba słuchać obecnego w nas Chrystusa,spełniać wolę Bożą itd.Nie można twierdzić,że Jezus już wszystko powiedział,bo to się nie zgadza z Pismem Świętym.To,że niektórzy chcą uciszyć obecnego w nas wszystkich Chrystusa na zawsze,nie świadczy,że mają rację i im się to uda.

Owszem, trzeba.
I nikt z chrześcijan temu nie przeczy.
Jesli uważasz, że o tym nie wiemy, to sięgasz swa pychą chmur.
A to, że niektórzy każde swe złudzenia biora za słowa Chrystusa nie świadczy,że mają rację i im się to uda

===

Cytat 
Belle Star
 listopad 13 2006 14:06   
Forum

Dla mnie to dużo bardziej wstrząsające jest to co robił papież Paweł IV. Dlatego nie mogę przyjąć stwierdzenia że papieże są nieomylni. Pozdrawiam.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Belle Star
 listopad 13 2006 14:09   
Forum

[Czy to nie Ty mówisz, że otrzymałaś bogactwo pseudotestamentu, że wzbogaciłaś się nowym pseudoobjawieniem, że nie potrzba Ci pouczenia pasterzy, bo rzekomo duch ci wszystko mówi?

No cóż taki tekst to chyba śmiało można nazwać pseudomiłością bliźniego...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 listopad 13 2006 14:21   
Forum

Quote by Belle StarBig Grinla mnie to dużo bardziej wstrząsające jest to co robił papież Paweł IV. Dlatego nie mogę przyjąć stwierdzenia że papieże są nieomylni. Pozdrawiam.

A jaki to ma związek z tematem?
Przpominam: ENCYKLIKA PAPIEŻA LEONA XIII ...
Czy my tu rozmawiamy o nieomylności?

Poza tym:
1.W pierwszym zdaniu czepiasz się człowieka czy urzedu? Z kontekstu wynika, że człowieka.
2.Możesz więc co najwyżej powiedzieć: nie mogę przyjąć stwierdzenia że człowiek Paweł IV jest nieomylny.

Quote by Belle Star:
[Czy to nie Ty mówisz, że otrzymałaś bogactwo pseudotestamentu, że wzbogaciłaś się nowym pseudoobjawieniem, że nie potrzba Ci pouczenia pasterzy, bo rzekomo duch ci wszystko mówi?

No cóż taki tekst to chyba śmiało można nazwać pseudomiłością bliźniego...

co za merytoryczna wypowiedź

===

Cytat 
ags
 listopad 13 2006 15:54   
Forum

Quote by eviva:
Oto stoję u drzwi i kołaczę: jeśli kto posłyszy mój głos i drzwi otworzy, wejdę do niego i będę z nim wieczerzał a on ze Mną.
Zwycięzcy dam zasiąść ze Mną na moim tronie."
Popatrzcie sami ,że Chrystus wzywa tu każdego człowieka do osobistego otwarcia drzwi , bez pośredników, a nawet pasterzy. Ten fragment mówi że mozemy zwycieżyć nasz materializm, ale do tego musimy otworzyc Bogu drzwi i pozwolić się pouczyć, a nie uważać, że już wszystko dostaliśmy i jesteśmy bogaci w Słowo i naszą jego interpretację.
To jest główna treść wielu moich postów.Trzeba słuchać obecnego w nas Chrystusa,spełniać wolę Bożą itd.Nie można twierdzić,że Jezus już wszystko powiedział,bo to się nie zgadza z Pismem Świętym.To,że niektórzy chcą uciszyć obecnego w nas wszystkich Chrystusa na zawsze,nie świadczy,że mają rację i im się to uda.

A wiesz kto by ł adresatem tych słów które cytujesz? :
"Aniołowi Kościoła w Laodycei"
Czy uważasz że każdy człowiek jest Biskupem ?!? To po co jakieś zabawy w kładzenie rąk?!? Te słowa są właśnie do pasterza!!!
A że niektórzy chcą uciszyć istotę która nam czasami to i owo podszeptuje...

===

"Kościół nie może iść z duchem czasów - z tego prostego powodu, że duch czasów donikąd nie idzie." Gilbert Keith Chesterton

Cytat 
eviva
 listopad 13 2006 16:37   
Forum

medieval man

[Cytat za: eviva] To jest główna treść wielu moich postów.Trzeba słuchać obecnego w nas Chrystusa,spełniać wolę Bożą itd.Nie można twierdzić,że Jezus już wszystko powiedział,bo to się nie zgadza z Pismem Świętym.To,że niektórzy chcą uciszyć obecnego w nas wszystkich Chrystusa na zawsze,nie świadczy,że mają rację i im się to uda.

Owszem, trzeba.
Czy w KrK są jakieś materiały o obecności Chrystusa w nas przez Swojego Ducha,jak Jego słuchać,spełniać Jego wolę,przeprowadzać z Nim Wewnętrzną Komunię?Dlaczego KrK przeprowadza tylko tą zewnętrzną Komunię Świętą?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 listopad 13 2006 16:57   
Forum

[Cytat za: eviva] To jest główna treść wielu moich postów.Trzeba słuchać obecnego w nas Chrystusa,spełniać wolę Bożą itd.Nie można twierdzić,że Jezus już wszystko powiedział,bo to się nie zgadza z Pismem Świętym.To,że niektórzy chcą uciszyć obecnego w nas wszystkich Chrystusa na zawsze,nie świadczy,że mają rację i im się to uda.

Owszem, trzeba.
Czy w KrK są jakieś materiały o obecności Chrystusa w nas przez Swojego Ducha,jak Jego słuchać,spełniać Jego wolę,przeprowadzać z Nim Wewnętrzną Komunię?Dlaczego KrK przeprowadza tylko tą zewnętrzną Komunię Świętą?

I od tego trzeba było zacząć....

Na wszystkie ezoteryczne i spirytualistyczne stronki trafiłaś?
Skoro jestes taka dobra w szukaniu, poszukaj sobie, co Krk (i w ogóle chrześcijaństwo jako takie) ma na interesujący się temat do powiedzenia.

===

Cytat 
piotr.
 listopad 13 2006 19:47   
Forum

Quote by eviwa:
Tu nie chodzi o słowa,ale o fakty

O co Ci dokładnie chodzi?
Fakt jest taki, że nic nie zostało zafałszowane, wbrew temu co stwierdziłaś kilka postów powyżej.

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 listopad 14 2006 08:57   
Forum

Nigdy i nigdzie żaden z chrześcijańskich Kościołów nie zapomniał o tym, że w kazdym człowieku jest obecny Jezus.

Taaaaak, to oznacza że, krwawa historia kościoła: inkwizycja, palenie czarownic, wojny krzyżowe, brutalna walka o władzę poprzez mordowanie przeciwników, krwawe intrygi, że to wszystko odbywało się poza chrześcijańskim Kościołem, lub było sposobem wyrazu jego miłości do Chrystusa będącego w sercu każdego człowieka? Medieval Man można popierać kościół, a nawt go kochać, ale trzeba umieć spojrzeć prawdzie w oczy, a nie ją rażąco przekręcać. pozdrowienia matejanka

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
Andrzej
 listopad 14 2006 10:18   
Forum

Quote by matejanka:

Taaaaak, to oznacza że, krwawa historia kościoła: inkwizycja, palenie czarownic, wojny krzyżowe, brutalna walka o władzę poprzez mordowanie przeciwników, krwawe intrygi, że to wszystko odbywało się poza chrześcijańskim Kościołem, lub było sposobem wyrazu jego miłości do Chrystusa będącego w sercu każdego człowieka? Medieval Man można popierać kościół, a nawt go kochać, ale trzeba umieć spojrzeć prawdzie w oczy, a nie ją rażąco przekręcać. pozdrowienia matejanka

Ale bzdury prawisz, matejanko.
Jaki to ma związek?
Matejanko wszyscy znamy historię tego czy innego Kościoła i wiemy jacy grzeszni ludzie znajdują się i znajdowali w każdym Kościele.
Wiemy tez jak Kościół był wykorzystywany do celów politycznych przez ludzi opętanych żądzą władzy.
Ja nie piszę o ludziach, ale o nauce Kościoła i teologii.
Każdy Kościół chrześcijański zna prawdę o obecności Chrystusa w sercu człowieka.
Co z tą prawdą zrobi człowiek to chyba już jego sprawa?
I chyba o tym dyskutujemy?

No chyba, że zaczyna ci brakować argumentów?

===

Cytat 
ags
 listopad 14 2006 10:33   
Forum

Quote by matejanka:

Jeśli chodzi o przekręcanie

1) inkwizycja - okrutna inkwizycja kierowała się zasadami:
- każdy oskarżony miał prawo do obrońcy (przerażające!)
- zabronione było stosowanie tortur w czasie przesłuchań - choć często ten przepis ignorowano (to okropne!)- porównaj to z niezwykle humanitarnym prawem magdeburskim, w którym w zasadzie jedyną metoda udowodnienia winy były tortury
- oskarżony miał przed procesem czas aby przygotowac się do obrony, odwołać swoje tezy lub uciec przed inkwizycją (to straszne!)
- odwołanie przez oskaronego kontrowersyjnych poglądów skutkowało zakończeniem procesu i jakaś lekką karą typu pokuta (przerażające!)
więcej nie chce mi się na ten temat pisać...
2) palenie czarownic - nie miało nic wspólnego z inkwizycją. W większości przypadków była to domena sądów świeckich - nie ma to nic wespólnego z kościolem
3) Wojny krzyżowe miały (w założeniach) wspomóc Cesarstwo Rzymskie w walce z Turkami oraz umożliwić dostęp pielgrzymów do Ziemi Świętej. Jednym z krzyżowców był Franciszek z Asyżu...
3) brutalna walka o władzę poprzez mordowanie przeciwników, krwawe intrygi,- cytując gocka - każda wojne jest nieetyczna. To akurat są rzeczy godne potępienia, ale patrzymy na nie z perspektywy 21 wieku. W czasach o których mowa było to niestety uznane za normalne metody walki o władzę.

Poza tym sprostowanie - Chrystus nie był i nie jest w sercu każdego człowieka. Miejmy nadzieję że kiedyś będzie. Kochaj bliźniego jak siebie samego - a nie kochaj Boga który jest w każdym bliźnim.

Pozdrawiam

===

Cytat 
matejanka
 listopad 14 2006 10:57   
Forum

A czy nie wydaje Ci się prawdopodone, że Ci grzeszni ludzie koscioła dla zdobycia i utrzymania władzy również mogli nie cofnąć się przed fałszerstem i dla własnych celów świadomym , odkształceniem nauki Chrystusa, a teraz po wiekach trudno jest-nawet przy dobrej woli dzisiejszego kościoła-oddzielić plewy od ziarna. Wydaje mi się, że o wiele trudniej jest znaleźć argumenty przemawiające za nieomylnością kościelnego nauczania niż przeciwko niej. Tak więc jakoś nie martwię się , że mi zabraknie argumentów.
miłego dnia matejanka

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
Dezerter
 listopad 14 2006 11:35   
Forum

Quote by ags:
Dla mnie nauczanie Kościoła, to także nauczanie wszystkich soborów, i wszystkich Papieży.

Skoro upierasz się, że - wszystkich - to ja też poszperam (chociaż chciałem uniknąć wyciągania i publicznego prania naszych katolickich brudów)

A ja ci powiem że właśnie po Soborze zaczął się okres wypaczeń - poczytaj konstytucje soborowe i porównaj ze stanem faktycznym :-p

Wypaczeniem nazywasz (mam nadzieję??) bojkotowanie odnowy (częściowy powrót do prawdziwej nauki Jezusa i apostołów) w kościele, przez niektórych księży czy biskupów, mentalnie tkwiących w dziewiętnastowiecznej "encyklice Leona XII"?

Droga matejanko
piszesz :
"zgadzam się z Dezerterem"
a później coś czego ja bym nigdy nie napisał
póżniej :
'jak słusznie mówi Dezerter"
i dalej walczysz z kiściołem...
nie rób tego więcej! ... bo przestane Cię lubić

Ps
Mediaval man - jeśli Cię uraziłem/obraziłem to szczerze przepraszam. (Ignorujesz moje posty i tak mi do głowy przyszło )

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Andrzej
 listopad 14 2006 11:53   
Forum

Quote by Dezerter: Mediaval man - jeśli Cię uraziłem/obraziłem to szczerze przepraszam. (Ignorujesz moje posty i tak mi do głowy przyszło )

Twoje posty są dla mnie w większości znakomite i rzeczowe, chociaż czasami różnimy się poglądami.
Nie ignoruję Twoich postów. Najczęściej nie mam im nic do zarzucenia. To prawda, ze nie pochwaliłem, ale chyba nie o to Ci chodzi?
A ktory z Twoich postów najbardziej zignorowałem?

===

Cytat 
Andrzej
 listopad 14 2006 12:00   
Forum

Quote by matejanka: A czy nie wydaje Ci się prawdopodone, że Ci grzeszni ludzie koscioła dla zdobycia i utrzymania władzy również mogli nie cofnąć się przed fałszerstem i dla własnych celów świadomym , odkształceniem nauki Chrystusa, a teraz po wiekach trudno jest-nawet przy dobrej woli dzisiejszego kościoła-oddzielić plewy od ziarna. Wydaje mi się, że o wiele trudniej jest znaleźć argumenty przemawiające za nieomylnością kościelnego nauczania niż przeciwko niej. Tak więc jakoś nie martwię się , że mi zabraknie argumentów.
miłego dnia matejanka

Przede wszystkim: nie rozmawiamy w tym wątku o niemylności, tylko czy biskupi w ogólności, a papież w szczególności mają prawo na podstawie wiadomego polecenia Jezusa uważać się za pasterzy czy nie.
Nieomylność to coś zupelnie innego, i w tym watku nie pójde tym tropem, chocwidze jak lubisz odchodzić od tematu - co widać w ostatnicj trzech, czterech Twoich postach.

Co do sfałszowania nauki Chrystusa to opieramy się także na świadectwie Jezusa, ktory powiedział coś o założonym przez siebie Kościele, którego bramy piekielne nie przemogą, więc na Twoje pytanie, odpowiem: nie, nie wydaje mi się.
Ja wierzę w te i inne słowa Jezusa, Ty jak widać nie, więc jaką mamy płaszczyznę porozumienia.
Jeśli chcesz przykladu to popatrz sobie jak Duch Święty pilnował Kościoła przy (nieumyślnej) próbie przeinaczenia Pisma przez Sykstusa.

Gdyby argumentów ci nie brakowało nie wspominałabyś o (zubożonej wersji) historii

===

Cytat 
Dezerter
 listopad 14 2006 12:00   
Forum

Ufff

Mediavel man
[Cytat Żeby na to odpowiedzieć musicie sobie najpierw zdefiniować pojęcia zastępca.
Wydaje mi się, że z natury rzeczy oznacza to nie ten sam, nie taki sam, ale pełniący tę samą funkcję w miejsce innego i
Inaczej byłby to pozorant a nie zastępca."

_ tylko po co w ogóle zastępca i nie ma zgody (z mojej strony ) na zastępcę (jak już to "pierwszy wśród równych")
"posiadający te same uprawnienia"!!!
Zastanówcie się - taki ktoś mógłby stwarzać nowe przykazania i prawdy Boskie bo byłby "współistotny Ojcu"!!!
odnośnie Paś owce moje
czy pastuch a nawet pasterz "posiadający te same uprawnienia" co właściciel stada???
NIE!
nie może zmieniać "pastwiska ani sposobu wypasania, rodzaju hodowli itp."
czy może wykluczać ze stada lub przyjmować nowe owce?"posiadający te same uprawnienia"
czy może je sprzedawać lub przeznaczyć na rzeź
NIE!
Wiec NIE "posiadający te same uprawnienia" - przykłady może nie najlepsze (i bez podtekstów) ale musiałem jakoś wykazać "różność" uprawnień właściciel a pasterz- ale to ciągle tylko mogą być "nieporozumienia językowe" między nami Big Grin
pozdrawiam

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Andrzej
 listopad 14 2006 12:18   
Forum

Quote by Dezerter: Ufff

Mediavel man
[Cytat Żeby na to odpowiedzieć musicie sobie najpierw zdefiniować pojęcia zastępca.
Wydaje mi się, że z natury rzeczy oznacza to nie ten sam, nie taki sam, ale pełniący tę samą funkcję w miejsce innego i posiadający te same uprawnienia
Inaczej byłby to pozorant a nie zastępca.

tylko po co w ogóle zastępca i nie ma zgody (z mojej strony ) na zastępcę (jak już to "pierwszy wśród równych")
Zastanówcie się - taki ktoś mógłby stwarzać nowe przykazania i prawdy Boskie bo byłby "współistotny Ojcu"!!!
odnośnie Paś owce moje
czy pastuch a nawet pasterz "posiadający te same uprawnienia" co właściciel stada???
NIE!
nie może zmieniać "pastwiska ani sposobu wypasania, rodzaju hodowli itp."
czy może wykluczać ze stada lub przyjmować nowe owce?"posiadający te same uprawnienia"
NIE!
Wiec NIE "posiadający te same uprawnienia" - przykłady może nie najlepsze (i bez podtekstów) ale musiałem jakoś wykazać "różność" uprawnień właściciel a pasterz- ale to ciągle tylko mogą być "nieporozumienia językowe" między nami Big Grin
pozdrawiam

No tak.
Nie zignorowałem tego posta, ale go zaakceptowałem.
Rozumiem, że nie zgadzasz się z moim widzeniem "pasterzowania" w Kościele.

To jest już kwestia naszego nastawienia.
Na Twoje pytania typu:
czy może wykluczać ze stada lub przyjmować nowe owce?
czy może je sprzedawać lub przeznaczyć na rzeź?
itd. ja odpowiedziałbym, że TAK

Po co zastępca?
Po to, że Jezus odszedł do Ojca.

A cała reszta wynika z koncepcji Kościoła, z eklezjologii.
Moja koncepcja mówi, że Kościół jest naprawdę Ciałem Chrystusa (i tu na ziemi i w niebie).
Że naprawdę ma na ziemi widzialną głowę, którą sam Jezus wyznaczył.
Że to, co na ziemi zastępca ten zwiąże będzie związane w niebie, co rozwiąże będzie rozwiazane w niebie.
Nie zamyka to wcale mojego kontaktu i mojej wolności z Jezusem.

I słowo "paść"
Najczęściej w Biblii słowo to oznacza "rządzić". Jeśli chcesz sprawdź.
Dla mnie wnioski są oczywiste.
Być może dla Ciebie nie mają wagi argumentów nie do odparcia.
Dla mnie tak.

A przynajmniej twierdzę, że Kościół ma prawo twierdzić iż Jego widzialna Głowa otrzymała takie uprawnienia od Jezusa, tak samo jak ktoś inny może twierdzić coś przeciwnego.

Podsumowując. Dla mnie, Jezus pwoiedział Piotrowi: Paś baranki moje, czyli Rządź moim Kościołem, jesteś jak Ja pasterzem, jesteś Moim widzialnym zastępcą na ziemi.
Oczywiście jest Duch Święty, ale On jest niewidzialny, On jest w sercu każdego wierzacego.
Jednak ludzie są ludźmi i potrzebują władzy widzialnej, która też będzie kierowała się głosem Ducha Świętego, lecz ma zapewnienie ode mnie, że bramy piekielne jej nie przemogą.
Podoba mi się to, że Jezus (w koncu jest Bogiem, no nie?) mógł zaufać biednym, grzesznym ludziom i w ich ręce złozyć losy swego Królestwa zapewniaja im pomoc Ducha Świętego i gwarancję przetrwania.

Tak widzę to ja.
Ty widzisz to inaczej.
Może kiedyś ktos znajdzie argumenty lepsze od moich?

===

Cytat 
ags
 listopad 14 2006 12:29   
Forum

Quote by matejanka: A czy nie wydaje Ci się prawdopodone, że Ci grzeszni ludzie koscioła dla zdobycia i utrzymania władzy również mogli nie cofnąć się przed fałszerstem i dla własnych celów świadomym , odkształceniem nauki Chrystusa, a teraz po wiekach trudno jest-nawet przy dobrej woli dzisiejszego kościoła-oddzielić plewy od ziarna. Wydaje mi się, że o wiele trudniej jest znaleźć argumenty przemawiające za nieomylnością kościelnego nauczania niż przeciwko niej. Tak więc jakoś nie martwię się , że mi zabraknie argumentów.
miłego dnia matejanka

1) Ale aby była prawdopodobna Twoja wersja, musieliby to robić ci grzeszni ludzie w pierwszych szejściu wiekach chrześcijaństwa. A wtedy nie byli oni ani tak bardzo grzeszni, ani tak walczyli o władzę, a wprost przeciwnie. Wszyscy pamiętali czasy apostołów i ich nuczanie... Skoro nie dokonali tego wtedy, to wszelkie późniejsze próby fauszerstwa wyszłyby na jaw - znamy pisma Ojców Kościoła nawet z 2 wieku - nauka w nich zawarta opiera się na Bibli jaką znamy. Odkryto też egzemplarz ewangeli z IIw - i jak myslisz czy różniły sie od tych które znamy? Czyżbyś twierdziała, że to apostołowie fauszowali Biblię?!? (takie jest przesłanie "Kodu Leonarda da Vinci")

Quote by Dezerter:tylko po co w ogóle zastępca i nie ma zgody (z mojej strony ) na zastępcę (jak już to "pierwszy wśród równych")

Ależ Papież jest zastępcą Chrystusa, nie twoim ;-). w tym przypadku twoja zgoda nie ma nic do rzeczy. poza tym, każdy ksiądz jest w momencie sprawowania Eucharysti zastępcą Chrystusa - na to też się nie zgadzasz?

Quote by Dezerter:

Mylisz pojecie istoty z pojęcią władzy. Zarówno Ojciec, jak i Syn są wieczni - papież nie.

Quote by DezerterSurprised!dnośnie Paś owce moje
NIE!
Te same, nie, ale:

Quote by Dezerter:nie może zmieniać "pastwiska ani sposobu wypasania, rodzaju hodowli itp."
NIE!

Może zmienić pastwisko (tu cała trawa zjedzona, idziemy dalej), sposób wypasania (a teraz najpierw owce spodziewające się młodych, potem młode, a na końcu reszta). Moze też nabywać nowe owce. Nie może sprzedawać, czy oddawać na rzeź - o ile właściciel tych
uprawnień też mu nie powierzył...

Tak samo Kosciół - nigdy nie stwierdził: X został przzez Boga potępiony , co najwyżej: 'jeśli X się nie nawróci(ł) zostanie(zosał) potępiony". Kosciół nie tworzy nowych prawd wiary - rozwija tylko istniejące.

Jeśli nie chcesz publicznie - zawsze możesz na priva - postaram sie odpowiedzieć na wszystko.

A wypaczenia - to choćby pod pretekstem odnowy ignorowanie nauczania Papieża. Poczytaj sobie czego dotyczą encykliki, zwłaszcza Benedykta XVI
A swoją drogą co pisał ś.p. Jan Paweł II:
"Nawet liturgia została poddana manipulacjom, pogrążona w intelektualnym i moralnym relatywizmie, aż do permisywizmu włącznie, gdzie wszystko jest dozwolone. Chrześcijanie odczuwają dziś pokusę ateizmu, agnostycyzmu, mętnego moralistycznego iluminizmu, socjologicznego chrześcijaństwa bez sprecyzowanych dogmatów i bez obiektywnej moralności"

Quote by Dezerter:
pozdrawiam

Też pozdrawiam

===

Cytat 
matejanka
 listopad 14 2006 13:16   
Forum

Do Dezertera! przykro mi że uważasz że wkładam Ci w usta moje poglądy z którymi Ty się nie zgadzasz! nie miałam takiego zamiaru!!! Nie walczę też z kościołem tylko z zakorzenionym w nim kłamstwem. Sama instytucja jest mi obojętna i to ona musi postawić się po stronie Boga, a nie Bóg ma potwierdzić jej dogmaty. Formalnie należę do Krk i na razie nie będę tego zmieniać, lecz nie we wszystko co twierdzi kościół wierzę i jest to mój wybór. Jeżeli ktoś ma ochotę zdawać się w swojej wierze całkowicie na instytucję, to jest to jego wolna wola. Natomiast bardzo ważne jest mówienie prawdy czy w obrębie kościoła, czy poza nim i tylko o tę prawdę mi chodzi, a jeżeli prawda Boga bywa inna od kościelnej prawdy to może się wydawać że zwalczam kościół choć nie jest to moim zamiarem. Tak naprawdę moim marzeniem jest abyśmy poznawali całą Bożą Prawde na łonie kościoła, co w znacznej mierze upraszczałoby nasze duchowe życie. Niestety tak nie jest i jeszcze jakiś czas nie będzie, a ci co tego nie widzą będą musieli skonfrontować się któregoś dnia z własnym rozczarowaniem. pozdrawiam matejanka

===

Cytat 
eviva
 listopad 14 2006 13:38   
Forum

medieval man

My wierzymy także w to, że i Duch Święty został nam dany, jak i to, że Jezus jest w nas.
aqs
Poza tym sprostowanie - Chrystus nie był i nie jest w sercu każdego człowieka. Miejmy nadzieję że kiedyś będzie. Kochaj bliźniego jak siebie samego - a nie kochaj Boga który jest w każdym bliźnim.
aqs. Czy z tego co pisze medieval man wynika,ze Ty jesteś spirytualistą,a nie chrześcijaninem?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 listopad 14 2006 14:10   
Forum

aqs
aqs. Czy z tego co pisze medieval man wynika,ze Ty jesteś spirytualistą,a nie chrześcijaninem?

Mozższ sobie sama odpowiedzieć?
Napisałem, że wierzymy także w to, że i Duch Święty został nam dany, jak i to, że Jezus jest w nas.
Kolejne zdanie jest uogólnieniem: żaden z chrześcijańskich Kościołów nie zapomniał o tym, że w kazdym człowieku jest obecny Jezus. Nie dodałem, że miowa o człowieku, który uwierzył w Jezusa i został ochrzczony. Ale mogłaś się tego domyśleć. Dziekuję Ags za uzupełnienie.

===

Cytat 
matejanka
 listopad 14 2006 14:24   
Forum

1) Ale aby była prawdopodobna Twoja wersja, musieliby to robić ci grzeszni ludzie w pierwszych szejściu wiekach chrześcijaństwa. A wtedy nie byli oni ani tak bardzo grzeszni, ani tak walczyli o władzę, a wprost przeciwnie. Wszyscy pamiętali czasy apostołów i ich nuczanie... Skoro nie dokonali tego wtedy, to wszelkie późniejsze próby fauszerstwa wyszłyby na jaw - znamy pisma Ojców Kościoła nawet z 2 wieku - nauka w nich zawarta opiera się na Bibli jaką znamy. Odkryto też egzemplarz ewangeli z IIw - i jak myslisz czy różniły sie od tych które znamy? Czyżbyś twierdziała, że to apostołowie fauszowali Biblię?!? (takie jest przesłanie "Kodu Leonarda da Vinci")
Apostołowie nie fałszowali Biblii. lecz porównaj ich naukę z tonem omawianej na tym temacie adhortacji.
Cyt.Pierwszy do Kor.3,4
"Skoro jeden mówi, ja jestem Pawła, a drugi ja jestem Apollosa, to czyż nie postępujecie tylko po ludzku?Kimże jest Apollos?Albo kim jest Paweł? Sługami,przez których uwierzylście według tego, co każdemu dał Pan. Ja siałem, Apollos podlewał, lecz Bóg dał wzrost. Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost-Bóg.
My bowiem jesteśmy pomocnikami Boga, wy zaś jesteście uprawną rolą Bożą i Bożą budowlą. Według danej mi łaski Bożej, jako roztropny budowniczy połozylem fundament, ktoś inny zaś wznosi budynek. Niech każdy jednak baczy jak buduje. Fundamentu bowiem nie może położyć nikt innego, jak ten który jest położony, a którym jest Jezus Chrystus. I tak jak ktoś na tym fundamencie buduje: ze złota, ze srebra, z drogich kamieni, z drzewa z trawy lub ze słomy, tak też jawne stanie się dzieło każdego, odsłoni je Dzień Pański; okaże się bowiem w ogniu, który je wypróbuje , jakie jest.
Czy z tego małego fragmentu nie widać wyranie różnicy, jaka istniała pomiędzy nauczaniem Apostołów, a późniejszym nauczaniem kościoła? Nie znalazłam w dziejach Apostolskich przydzielania sobie przez nich godności bycia zastępcami Jezusa, ani nieomylności, ani uważania, że któryś z nich jest Skałą, ani posiadania przywilejów odpuszczania grzechów, czy władzy wiązania ludzi na ziemi poprzez sakramenty. Odszukaj mi proszę takie nauczanie Apostołów, w którym oni powoływaliby się na Pismo w celu potwierdzenia swojej władzy nad innymi ludźmi. pozdrawiam matejanka

===

Cytat 
eviva
 listopad 14 2006 14:38   
Forum

medieval man

do matejanki:Czy to nie Ty mówisz, że otrzymałaś bogactwo pseudotestamentu, że wzbogaciłaś się nowym pseudoobjawieniem, że nie potrzeba Ci pouczenia pasterzy, bo rzekomo duch ci wszystko mówi?
Matejanka ma tego samego Ducha Chrystusowego,Ducha Prawdy,o którym Ty piszesz,że ma go każdy człowiek.Przecież w Piśmie Świętym pisze:

Jan 2.27.Ale to namaszczenie,które od Niego otrzymaliście,pozostaje w was i nie potrzebujecie,aby was ktoś uczył;lecz jak namaszczenie Jego poucza was o wszystkim i jest prawdziwe,a nie jest kłamstwem,i jak was nauczyło,tak w Nim trwajcie.

Z tego fragmentu wynika,że w Kościele Chrystusowym słucha się jednego pasterza,obecnego w nas Chrystusa,który poucza nas o wszystkim.Dlatego też nazywa się On Duchem Prawdy i żaden ludzki paterz,nie może Go w tym zastąpić.Może i powinien być tylko drogowskazem kierującym każdego człowieka,do obecnego w nas Chrystusa.Czy takiego człowieka powinno się nazywać następcą lub zastępcą Jezusa? Te określenia wydają mi się mocno przesadzone.

===

Profil   Email 
 Cytat 
eviva
 listopad 14 2006 14:48   
Forum

aqs

[Cytat Poza tym sprostowanie - Chrystus nie był i nie jest w sercu każdego człowieka. Miejmy nadzieję że kiedyś będzie. Kochaj bliźniego jak siebie samego - a nie kochaj Boga który jest w każdym bliźnim.
Obecność Chrystusa w każdym człowieku i Kościele potwierdza medieval man,matejanka itd,a Ty temu zaprzeczasz.Jak możesz to uzasadnić? Weź pod uwagę mój wcześniejszy post o obecności w nas Chrystusa i podane tam fragmenty z Nowego Testamentu.

===

Profil   Email 
 Cytat 
eviva
 listopad 14 2006 15:06   
Forum

piotr

O co Ci dokładnie chodzi?
Fakt jest taki, że nic nie zostało zafałszowane, wbrew temu co stwierdziłaś kilka postów powyżej.
Chodzi mi o te fakty,które podała matejanka i w rzeczywistości nie były one zgodne z nauką Jezusa.Wniosek jest taki,że nie można polegać na ludzkich pasterzach.Zwłaszcza,że Chrystus pozostawił każdemu z nas,tego Właściwego,który nadal jest Drogą,Prawdą i Życiem.Chrystus nadal pozostaje tym jedynym Pasterzem w Swoim Kościele,a całą resztę,to nie wiem jak nazwać? Następcami,zastępcami?Tak jak napisałam,te określenia wydają się mocno przesadzone.To jest tylko moje skromne zdanie i patrzę przez pryzmat mojej wiary.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,67 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty