Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 ENCYKLIKA PAPIEŻA LEONA XIII - wtrząsajace czy nie?
 |  Wersja do druku
Andrzej
 listopad 14 2006 16:17   
Forum

Status: offline

Quote by eviva: medieval man
Matejanka ma tego samego Ducha Chrystusowego,Ducha Prawdy,o którym Ty piszesz,że ma go każdy człowiek.

Co z tego, że go ma?
Skoro nie konfrontuje go z całym Kościołem?
Quote by eviva:
Z tego fragmentu wynika,że w Kościele Chrystusowym słucha się jednego pasterza,obecnego w nas Chrystusa,który poucza nas o wszystkim.

Ale z zachowaniem porzadku jak mówi Paweł w Liście do Koryntian.
Jak ktoś nie umie zachować porzadku sam się wyklucza
Quote by eviva:
Dlatego też nazywa się On Duchem Prawdy i żaden ludzki paterz,nie może Go w tym zastąpić.Może i powinien być tylko drogowskazem kierującym każdego człowieka,do obecnego w nas Chrystusa.Czy takiego człowieka powinno się nazywać następcą lub zastępcą Jezusa? Te określenia wydają mi się mocno przesadzone.

Masz rację: wydają ci się

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
ags
 listopad 14 2006 16:53   
Forum

Quote by matejanka: Formalnie należę do Krk i na razie nie będę tego zmieniać, lecz nie we wszystko co twierdzi kościół wierzę i jest to mój wybór.
to znaczy że formalnie nie należysz do KRK.
Np. "Jeśli ktoś nie uzna wszystkich ksiąg Pisma św. z wszystkimi ich częściami za święte i kanoniczne - jak to podał święty Sobór Trydencki - i zaprzeczy, że są natchnione przez Boga, niiech będzie wyłączony"

Co do dalszej wypwiedzi -Kosciół ma gwarancje od Pana Jezusa, że bramy piekielne Go nie przemogą. A Ty piszesz że przemogły, i to dawno temu. Ja wole posłuchać Chrystusa - Tobie radzę to samo

Quote by eviva: medieval man
Matejanka ma tego samego Ducha Chrystusowego,Ducha Prawdy,o którym Ty piszesz,że ma go każdy człowiek.Przecież w Piśmie Świętym pisze:
Jan 2.27.Ale to namaszczenie,które od Niego otrzymaliście,pozostaje w was i nie potrzebujecie,aby was ktoś uczył;lecz jak namaszczenie Jego poucza was o wszystkim i jest prawdziwe,a nie jest kłamstwem,i jak was nauczyło,tak w Nim trwajcie.

Z tego fragmentu wynika,że w Kościele Chrystusowym słucha się jednego pasterza,obecnego w nas Chrystusa,który poucza nas o wszystkim.Dlatego też nazywa się On Duchem Prawdy i żaden ludzki paterz,nie może Go w tym zastąpić.Może i powinien być tylko drogowskazem kierującym każdego człowieka,do obecnego w nas Chrystusa.Czy takiego człowieka powinno się nazywać następcą lub zastępcą Jezusa? Te określenia wydają mi się mocno przesadzone.

1) Listy św. Jana zaczyna się od cyferki - fragment o którym mówisz pochodzi z 1J 2,27
2) Kontekst cytowanej wypowiedzi to (wers 24-27):
"24 Wy zaś zachowujecie w sobie to, co słyszeliście od początku. Jeżeli będzie trwało w was to,
co słyszeliście od początku,to i wy będziecie trwać w Synu i w Ojcu.
25 A obietnicą tą, daną przez Niego samego, jest życie wieczne.
26 To wszystko napisałem wam o tych, którzy wprowadzają was w błąd.
27 Co do was, to namaszczenie,
które otrzymaliście od Niego, trwa w was
i nie potrzebujecie pouczenia od nikogo,
ponieważ Jego namaszczenie poucza was o wszystkim.
Ono jest prawdziwe i nie jest kłamstwem. "
3) Najważniejszy jest fragment: "Wy zaś zachowujecie w sobie to, co słyszeliście od początku." - bez niego reszta nie ma sensu
4) IMHO dotyczy on biskupów - oni byli namaszczani. Zwykli wierni byli tylko ochrzczeni. Ale to tylko moja opinia
5) I właśnie w nauczaniu tego co słyszeliście od początku potrzebny jest widzialny Kościół. Swoją drogą "słyszeliście" nie "Przeczytaliście"

Quote by eviva: aqs
Obecność Chrystusa w każdym człowieku i Kościele potwierdza medieval man,matejanka itd,a Ty temu zaprzeczasz.Jak możesz to uzasadnić? Weź pod uwagę mój wcześniejszy post o obecności w nas Chrystusa i podane tam fragmenty z Nowego Testamentu.

Obecność w każdym, kto spełnia pewne warunki. medieval_man uściślił przed chwilą swoja wypowiedź.
Uzasadnienie jest proste - )argument ad absurdum) jeśli Chrystus jest w każdym bez wyjątku człowieku, i sam uczy człowieka - to po co byli apostołowie?

II list do Koryntian - był do Kościoła w Koryncie.
Mat 28,20 - Słowa Jezusa do Apostołów
Jan 15,4 :
"Wytrwajcie we Mnie, a Ja [będę trwał] w was. "
Chrystus jest tylko w tych, którzy trwają w Chrystusie.

Quote by eviva:
Chodzi mi o te fakty,które podała matejanka i w rzeczywistości nie były one zgodne z nauką Jezusa.

???
Jakie to są fakty? Matejanka nie podała zadnego dowodu na potwierdzenie swoich tez. W związku z tym nie mozna ich traktowac inaczej jak pomówienia

Quote by eviva:Wniosek jest taki,że nie można polegać na ludzkich pasterzach.Zwłaszcza,że Chrystus pozostawił każdemu z nas,tego Właściwego,który nadal jest Drogą,Prawdą i Życiem.

Wniosek wynikający z błednych założeń?

Quote by eviva:Chrystus nadal pozostaje tym jedynym Pasterzem w Swoim Kościele,a całą resztę,to nie wiem jak nazwać? Następcami,zastępcami?
Następcami zastępców ;-)

Quote by eviva:
Tak jak napisałam,te określenia wydają się mocno przesadzone.To jest tylko moje skromne zdanie i patrzę przez pryzmat mojej wiary.

OK. Masz prawo mieć dowolne poglądy. Szkoda tylko że bładzisz...

===

"Kościół nie może iść z duchem czasów - z tego prostego powodu, że duch czasów donikąd nie idzie." Gilbert Keith Chesterton

Cytat 
eviva
 listopad 15 2006 01:10   
Forum

matejanka

Chodzi mi o te fakty,które podała matejanka i w rzeczywistości nie były one zgodne z nauką Jezusa.
Serdecznie Cię przepraszam,że błędnie napisałam to zdanie.Chciałam potwierdzić w nim fakty podane przez Ciebie,że działania kościoła były w rzeczywistości niezgodne z nauką Jezusa.Z mojego pośpiechu wyszło zdanie,że zamiast potwierdzenia tych faktów,napisałam ich zaprzeczenie.Pozdrawiam.eviva

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
eviva
 listopad 15 2006 01:26   
Forum

medieval man

[Cytat za: eviva] medieval man
Matejanka ma tego samego Ducha Chrystusowego,Ducha Prawdy,o którym Ty piszesz,że ma go każdy człowiek.

Co z tego, że go ma?
[Cytat za: eviva]
Z tego fragmentu wynika,że w Kościele Chrystusowym słucha się jednego pasterza,obecnego w nas Chrystusa,który poucza nas o wszystkim.

Jak ktoś nie umie zachować porzadku sma się wyklucza
Jak wg Ciebie powinna wyglądać ta konfrontacja i co uważasz za cały Kościół?

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
eviva
 listopad 17 2006 09:34   
Forum

aqs

3) Najważniejszy jest fragment: "Wy zaś zachowujecie w sobie to, co słyszeliście od początku." - bez niego reszta nie ma sensu
1.To jest możliwe tylko przez obecne w nas SŁOWO,Jan.2.27.
Cytat dla Matejanki.Co do dalszej wypwiedzi -Kosciół ma gwarancje od Pana Jezusa, że bramy piekielne Go nie przemogą. A Ty piszesz że przemogły, i to dawno temu. Ja wole posłuchać Chrystusa - Tobie radzę to samo
2.Jakie to są gwarancje i jakiego Chrystusa wolisz słuchać?

.. jeśli Chrystus jest w każdym bez wyjątku człowieku, i sam uczy człowieka - to po co byli apostołowie?
3.Pismo Święte zawiera niektóre sprzeczne ze sobą treści,a nie powinno.Jak bez pomocy Ducha Prawdy określisz,który np.z dwóch ze sobą sprzecznych fragmentów Pisma Świętego jest prawdziwy?
Jan 15,4 :
4.Ja uważam,że obecny w nas CHRYSTUS,jest dla każdego DROGĄ,PRAWDĄ i Życiem.Kto spełnia JEGOwolę,ten trwa w CHRYSTUSIE.A jak to jest wg Ciebie?

===

Profil   Email 
 Cytat 
eviva
 listopad 17 2006 09:53   
Forum

medieval man

[Cytat [Cytat za: eviva] medieval man

Co z tego, że go ma?
[Cytat za: eviva]

Jak ktoś nie umie zachować porzadku sma się wyklucza
Jak wg Ciebie powinna wyglądać ta konfrontacja i co uważasz za cały Kościół?Ja uważam,że to kościół powinien się konfrontować z Duchem Prawdy,a nie na odwrót.Z tym co pisze w Biblii,tylko Duch Prawdy wprowadza w całą Prawdę,a ne żaden kościół.Jeśli twierdzisz,że Pismo Święte nie kłamie,to dlaczego zmieniasz kolejność i stawiasz kościół ponad Ducha Prawdy.Prawda jest jedna,a kościołów jest bardzo dużo.A więc w praktyce to się nie zgadza z tym ,o czym Ty piszesz.

===

Profil   Email 
 Cytat 
ags
 listopad 17 2006 14:46   
Forum

Droga Evivo:
Na samym początku pragne przypomnieć Ci że w moim nicku nie ma żadnego Q, ale jest G. AGS nie AQS. Było to już poruszane nawet w tym wątku. Było też pisane, że są to moje inicjały, przekręcając je sprawiasz, że odgryzam zagłówek fotela na którym siedzę. Znasz jakieś sensowne imie meskie na Q???
Skoro to już sobie wyjaśniliśmy, przejdźmy dalej. Otóż w Bibli nie istnieje 27 wers 2 rozdziału ewangelii św. Jana (J 2:27). Szczęśliwie sie składa, że nie ma go również w 2 ani w 3 liście św. Jana (2J 2:27, 3J 2:27) - można się domyślić, że chodzi Ci o 1J 2:27
Niestety we wskazanym wersie, ani nawet w jego okolicach nie ma mowy o "SŁOWIE" (we wszystkich wersjach Bibli dostępnych na http://www.biblia.info.pl/biblia.php )
Po trzecie - nauczanie to jest do pierwszego pokolenia, którym objawiono Dobrą Nowinę (polskie tułmaczenie słowa Ewangelia)
Po czwarte - gwarancja jest w słowach Jezusa:
Mt 16:18. Na tej skale zbuduje Moj Kościół a bramy piekielne go nie przemogą
Po piąte - Jakiego Chrystusa wolę słuchać??? Chrystus jest jeden, jak i jedno jest jego nauczanie. Tego i tylko tego Chrystusa słuchać musimy

Quote by eviva:3.Pismo Święte zawiera niektóre sprzeczne ze sobą treści,a nie powinno.Jak bez pomocy Ducha Prawdy określisz,który np.z dwóch ze sobą sprzecznych fragmentów Pisma Świętego jest prawdziwy?

Bo pismo święte było wyłacznie dodatkiem do nauczania apostołów. I dlatego należy interpretować Pismo wyłacznie w świetle tej nauki. Duch prawdy był obecny tylko wśród apostołów. Reszta mogła otrzymać inny dar Ducha świętego - np. dar języków itp.

Jan 15,4 :
4.Ja uważam,że obecny w nas CHRYSTUS,jest dla każdego DROGĄ,PRAWDĄ i Życiem.Kto spełnia JEGOwolę,ten trwa w CHRYSTUSIE.A jak to jest wg Ciebie?

Jak najbardziej popieram. Różnimy się wyłącznie definicją jaka jest wola Pana Jezusa.

===

"Kościół nie może iść z duchem czasów - z tego prostego powodu, że duch czasów donikąd nie idzie." Gilbert Keith Chesterton

Cytat 
Andrzej
 listopad 17 2006 19:21   
Forum

Quote by eviva: Jak wg Ciebie powinna wyglądać ta konfrontacja i co uważasz za cały Kościół?

Ducha Świetego nikt nigdy nie widział.
Jak, na jakkiej podstawie możemy domagać się obiektywnego uznania i rozpoznania tego, że Duch Święty kogos prowadzi?

Tak się składa, że Ducha Świetego nikt nie widział, ale wszyscy mogą zobaczyć Kościół.
Jezus dał gwarancję "bramy piekielne go nie przemogą" nie pojedynczemu chrześcijaninowi napełnionemu Duchem Świętym, ale Kościołowi
Quote by eviva:
Ja uważam,że to kościół powinien się konfrontować z Duchem Prawdy,a nie na odwrót.

Tak, i to Kościół robi.
Kościół jako całe Ciało Chrystusa jest "pilotowany" przez Ducha.
Pojedynczy chrześcijanin jest "pilotowany" przez cały Kosciół.

Jakis porządek musi być:
Duch -> Kosciół -> Chrześcijanin

Quote by eviva:
Z tym co pisze w Biblii,tylko Duch Prawdy wprowadza w całą Prawdę,a ne żaden kościół.

Tak. ten Duch wprowadza w całą Prawdę Kościół.
Jezus obiecał Ducha Kosciołowi, a nie kazdemu człowiekowi z osobna innego Ducha
Quote by eviva:
Jeśli twierdzisz,że Pismo Święte nie kłamie,to dlaczego zmieniasz kolejność i stawiasz kościół ponad Ducha Prawdy.

Teraz zauważyłaś gdzie stawiam Kosciół, gdzie Ducha, a gdzie Twoje przekonanie, że masz Ducha?
Quote by eviva:
Prawda jest jedna,a kościołów jest bardzo dużo.A więc w praktyce to się nie zgadza z tym ,o czym Ty piszesz.

Prawda jest jedna
Kościół jest jeden, święty, powszechny i apostolski (to z Credo jakbyś nie znała)

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Daniel
 grudzień 05 2006 07:42   
Forum

Fundamentalizm odpowiada ludziom, którzy nie lubią myśleć...

===

danmir

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,15 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty