Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Zmienianie prawa
 |  Wersja do druku
Bogusia
 luty 11 2007 20:25   
Forum

Status: offline

Hmm...
To sobie porównaj Dekalog z góry Synaj (2 Mojż. 20) i Dekalog katechizmowy Kościoła Katolickiego. To dwa różne dekalogi i teraz zachodzi pytanie który dekalog jest Bożym??
Ja wierzę, że ten spiusany w Biblii a nie ten katechizmowy nakazujący m.in. święcenie niedzieli.
Pozdrawiam i życze przyjemnej lektury Słowa Bożego :-)

===

Bogusia

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 luty 11 2007 22:11   
Forum

Zarzuty są co najmniej bezpodstawne i śmieszne.
Uważam, że w ogóle nie rozumiesz idei czegoś takiego jak katechizm, stąd te zarzuty.
A tak wogóle weź sobie katolicką biblię do ręki i zobacz czy tam tez zmieniliśmy dekalog.

A na koniec.

"Sześć dni będziesz wykonywał pracę, ale dzień siódmy będzie dla was świętym szabatem odpoczynku dla Pana."

Nie masz powiedziane że "Sześć dni pracować bedziesz a w szabas jest dzień odpoczynku" tylko ze siódmy dzień jest dniem odpoczynku. Bóg nie pobłogosławił soboty jako soboty - jakotakiej - pobłogosławił i ustanowił siódmy dzien - dzien odpoczynku.
Bóg nie powiedział, że w sobote jest szabat (dzien odpoczynku) ale że siódmy dzień nim jest.
Czy to dla jednego bedzie sobota, drugiego niedziela - nie ma znaczenia jesli jest to dzien po 6 dniach pracy.

Jeden robi różnicę między dniem a dniem, drugi zaś każdy dzień ocenia jednakowo, niech każdy pozostanie przy swoim zdaniu. Kto przestrzega dnia, dla Pana przestrzega; kto je, dla Pana je, dziękuje bowiem Bogu; a kto nie je, dla Pana nie je, i dziękuje Bogu.
(Rzym. 14:5-6)

jakim prawem zatem atakujesz niedziele?

didache z 90r. jasno mówi o tym, że niedziela była obchodzona jako Dzień Pański.
św. Justyn - uczeń apostoła Jana także donosi o świętowaniu niedzieli.
Żydzi II wieku określili chrześcijan jako ludzi "wierzących w tego męża [Jezusa] i świętujących dzień nazajutrz po szabacie"
wszyscy oni musieli się mylić wg. ciebie.
Świętuj sobie sobotę. ale nie zarzucaj, ze świętowanie niedzieli jest sprzeczne z dekalogiem bo to sofistyka i pycha.

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
Michał Pająk
 luty 11 2007 23:54   
Forum

Quote by smiejka: Hmm...
To sobie porównaj Dekalog z góry Synaj (2 Mojż. 20) i Dekalog katechizmowy Kościoła Katolickiego. To dwa różne dekalogi i teraz zachodzi pytanie który dekalog jest Bożym??
Ja wierzę, że ten spiusany w Biblii a nie ten katechizmowy nakazujący m.in. święcenie niedzieli.
Pozdrawiam i życze przyjemnej lektury Słowa Bożego :-)

Zgadzam się z tym co napisał piotr. Ponadto dodam jeszcze to:
Dz 20:7
"W pierwszym dniu po szabacie, kiedy zebraliśmy się na łamanie chleba, Paweł, który nazajutrz zamierzał odjechać, przemawiał do nich i przedłużył mowę aż do północy."

Tak więc tutaj Eucharystia odbywa się dzień po szabacie - w niedzielę. I tak własnie ją świeci ją Kościół Katolicki. Tak więc chrześcijanie już od początku świętowali w niedzielę.

Warto jednak wspomnieć o gminie jerozolimskiej. Jej członkowie, nawróceni Żydzi, nadal przestrzegali ściśle szabasu. Generalnie jej przedstawiciele mimo iż już byli chrześcijanami nadal pozostawali wierni wszystkim ortodoksyjnym przepisom żydowskim, łącznie z obrzezaniem. Powodowało to pewne konflikty czego owocem był Sobór Jerozolimski.

Wydaje się, że echa tego konfliktu pojawiają się tu:

Kol 2:16-17
"Niechaj więc nikt o was nie wydaje sądu co do jedzenia i picia bądź w sprawie święta czy nowiu, czy szabatu.
Są to tylko cienie spraw przyszłych, a rzeczywistość należy do Chrystusa"

Wcześniej w liście jest mowa odnośnie obrzezania a raczej tego, że nie jest już konieczne przy przejściu na chrześcijaństwo. Podobnie jest w tym fragmencie gdzie jest wyraźnie zwrócona uwaga, że dyskusja o tym kiedy należy świętować jest nonsensowna skoro są to tylko "cienie spraw przyszłych".

Tak więc zarówno judeochrześcijanie jak i nawróceni poganie mają rację i dniem świętym może być zarówno szabat jak i dzień następny. Gmina jerozolimska jak i judeochrześcijaństwo zostało niemalże rozbite, a na pewno zmarginalizowane w roku 70 po upadku powstania żydowskiego kiedy też zniszczono Świątynie. Wtedy też siłą chrześcijaństwa stali się przede wszystkim nawróceni poganie a oni zgodnie z postanowieniami Soboru Jerozolimskiego świętowali niedzielę.

Wniosek jest jeden: nie ma różnicy czy świętujesz szabat czy niedzielę. Ważne jest to, że świętujesz i trwasz w Chrystusie. Jeśli Adwentyści Dnia Siódmego (jeśli dobrze kojarzę to właśnie takie jest Twoje wyznanie) chcą świętować szabat to mają do tego pełne prawo i błogosławieństwo apostołów, tak samo jak Katolicy świętując niedzielę.

===

"Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny." (Mt 25,13)

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 luty 12 2007 07:47   
Forum Moderator
Moderator

Quote by snafu:
Wniosek jest jeden: nie ma różnicy czy świętujesz szabat czy niedzielę. Ważne jest to, że świętujesz i trwasz w Chrystusie. Jeśli Adwentyści Dnia Siódmego (jeśli dobrze kojarzę to właśnie takie jest Twoje wyznanie) chcą świętować szabat to mają do tego pełne prawo i błogosławieństwo apostołów, tak samo jak Katolicy świętując niedzielę.

Małe sprostowanie : nie ma różnicy, czy świętujesz szabat w sobotę, czy w niedzielę, czy w inny dzień tygodnia. O ile pamiętam, to nawet nieżyd był winien śmierci za świętowanie szabat w dowolny dzień tygodnia. Utożsamianie szabatu i soboty jest lekkim nadużyciem.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
piotr.
 luty 12 2007 09:34   
Forum

Snafu powiedział bardzo ważną rzecz o której zapomniałem wspomnieć: Jak ktoś chce świętować sobotę, środę czy czwartek to niech to robi. Byle by w Chrystusie. Bo jak donosi Biblia "w Nim wszystko stało się nowe".

===

Profil   Email 
 Cytat 
Michał Pająk
 luty 12 2007 09:40   
Forum

Quote by Rafi F:
Małe sprostowanie : nie ma różnicy, czy świętujesz szabat w sobotę, czy w niedzielę, czy w inny dzień tygodnia. O ile pamiętam, to nawet nieżyd był winien śmierci za świętowanie szabat w dowolny dzień tygodnia. Utożsamianie szabatu i soboty jest lekkim nadużyciem.

Masz rację, o to właśnie mi chodziło. Dzięki za sprostowanie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bogusia
 luty 12 2007 15:49   
Forum

Witajcie!
Nie miałam zamiaru Was zranić. I wcale nie mam zamiaru atakowac niedzieli!
Nie oto w tej dyskusji mi chodzi.
Czytałam już te teksty z Pisma które mówią o 1 dniu tygodnia. One nie mają podstawy by sądzić że ten dzien przez Boga traktowany jest jako święty.
Piszecie, że to nieważne który dzień byle w Chrystusie. Nie zgadzam się z tym stwierdzeniem. Jezus wyraźnie podkreślał że kto Go miłuje przestrzega Jego przykazań i że ani jedna jota nie zmieni się w przykazaniach aż się wszystko wypełni.
W 1 Mojż jest napisane:
"I pobłogosławił Bóg dzień siódmy, i poświęcił go, bo w nim odpoczął od wszelkiego dzieła, które uczynił. I pobłogosławił Bóg dzień siódmy, i poświęcił go, bo w nim odpoczął od wszelkiego dzieła swego, którego Bóg dokonał w stworzeniu". Bóg dał nam przykład kiedy mamy odpoczywać a przede wszystkim uczynił go świętym. To napewno coś znaczy!!!
(Jeżeli Papież kogoś beatyfikuje to ta osoba bez wątpienia jest święta.Prawda? Wszyscy wierzący katolicy to wiedzą i przyjmują. Mogą od tej chwili modlić sie za pośrednictwem tej osoby.Czyż nie? Tym bardziej Bóg jeżeli mówi o Swoim dniu i nie tylko że jest święte to jest to na wieczność, na zawsze. A kogo mamy bardziej słuchać?? Boga czy ludzi?)
Przykazanie Boże brzmi:
„Pamiętaj o dniu sabatu, aby go święcić. Sześć dni będziesz pracował i wykonywał wszelką swoją pracę, ale siódmego dnia jest sabat Pana, Boga twego: Nie będziesz wykonywał żadnej pracy ani ty, ani twój syn, ani twoja córka, ani twój sługa, ani twoja służebnica, ani twoje bydło, ani obcy przybysz, który mieszka w twoich bramach. Gdyż w sześciu dniach uczynił Pan niebo i ziemię, morze i wszystko, co w nich jest, a siódmego dnia odpoczął. Dlatego Pan pobłogosławił dzień sabatu i poświęcił go” (nie ma tu mowy o 1 dniu tygodnia i jeszcze jedno SABAT PANA BOGA TWEGO to jest bardzo istotne).
Jezus powiedział:
„Sabat jest ustanowiony dla człowieka, a nie człowiek dla sabatu. Tak więc Syn Człowieczy jest Panem również i sabatu” - Jezus święcił Sabat- 7 dzien tygodnia.

„A w dzień sabatu wyszliśmy za bramę nad rzekę, gdzie, jak sądziliśmy, odbywały się modlitwy, i usiadłszy, rozmawialiśmy z niewiastami, które się zeszły” Wydarzenie to miało miejsce około roku 52 n.e., czyli 20 lat po zmartwychwstaniu. Zwyczaj Jezusa i apostołów był powszechnym zwyczajem wszystkich chrześcijan.
I jeszcze jedno:
„Bo jak nowe niebo i nowa ziemia, które ja stworzę, ostaną się przede mną — mówi Pan — tak ostoi się wasze potomstwo i wasze imię. I będzie tak, że w każdy nów i w każdy sabat przychodzić będzie każdy człowiek, aby mi oddać pokłon — mówi Pan”(Iz. 66,22-23)

Jeszcze mogłabym Wam pisac inne dowody i fakty z historii ale dla mnie Biblia tłumaczy się sama.
Nie potępiam ludzi którzy święcą niedzielę, ani ich nie osadzam. Osąd nalezy jedynie do Boga. Zresztą każdy ma wolną wolę - to dar Boży. Moim zadaniem jest mówić prawdę, a jedyna prawda jest w Jezusie Chrystusie i w Jego Słowie. I to Jego chcę naśladować a rzeczywistośc jest taka że Jezus święcił Sabat i tego nikt nie zmieni.
dlatego nie burzcie sie na mnie :-).
Jeżeli jesteście pewni że niedziela jest Dniem Bożym, wybranym i poświęconym przez samego Boga to dobrze.
Ale ja wierzę inaczej i to też dobrze:-).
"Bóg patrzy w serce....."
Pozdrawiam

===

Bogusia

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 luty 12 2007 16:04   
Forum

Quote by smiejka: Witajcie!
Nie miałam zamiaru Was zranić. I wcale nie mam zamiaru atakowac niedzieli!
Nie oto w tej dyskusji mi chodzi.
Czytałam już te teksty z Pisma które mówią o 1 dniu tygodnia. One nie mają podstawy by sądzić że ten dzien przez Boga traktowany jest jako święty.
Piszecie, że to nieważne który dzień byle w Chrystusie. Nie zgadzam się z tym stwierdzeniem. Jezus wyraźnie podkreślał że kto Go miłuje przestrzega Jego przykazań i że ani jedna jota nie zmieni się w przykazaniach aż się wszystko wypełni.

Przykro mi Bogusiu, ale manipulujesz słowami Jezusa.
Tak Jezus nie powiedział!!!
Fragment z Biblii, który przeinaczasz brzmi:

Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić6. 18 Zaprawdę. bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni.

Tak więc Jezus wyraźnie powiedział:
Nie zmienią się Pisma, nie zmieni się Biblia.
Bo wyrażenie: "Prawo i Prorocy" zawsze znaczyło i zawsze znaczyć będzie to samo: to są pisma, to jest Biblia.

Natomiast nie powiedział nigdzie: przestrzegajcie skrupulatnie wszystkie przykazania. Powiedział wręcz coś przeciwnego:

Kiedy uczony w Prawie, zapytał Go, wystawiając Go na próbę: «Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest największe?» On mu odpowiedział: «Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. To jest największe i pierwsze przykazanie. Drugie podobne jest do niego: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Na tych dwóch przykazaniach opiera się całe Prawo i Prorocy».

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
piotr.
 luty 12 2007 18:46   
Forum

I pobłogosławił Bóg dzień siódmy, i poświęcił go, bo w nim odpoczął od wszelkiego dzieła, które uczynił. I pobłogosławił Bóg dzień siódmy, i poświęcił go, bo w nim odpoczął od wszelkiego dzieła swego, którego Bóg dokonał w stworzeniu". Bóg dał nam przykład kiedy mamy odpoczywać a przede wszystkim uczynił go świętym. To napewno coś znaczy!!!

Owszem, znaczy. Uświęcił SIÓDMY dzień. Skąd wiesz że to była sobota?

Przykazanie Boże brzmi:
„Pamiętaj o dniu sabatu, aby go święcić. Sześć dni będziesz pracował i wykonywał wszelką swoją pracę, ale siódmego dnia jest sabat Pana, Boga twego: Nie będziesz wykonywał żadnej pracy ani ty, ani twój syn, ani twoja córka, ani twój sługa, ani twoja służebnica, ani twoje bydło, ani obcy przybysz, który mieszka w twoich bramach. Gdyż w sześciu dniach uczynił Pan niebo i ziemię, morze i wszystko, co w nich jest, a siódmego dnia odpoczął. Dlatego Pan pobłogosławił dzień sabatu i poświęcił go” (nie ma tu mowy o 1 dniu tygodnia i jeszcze jedno SABAT PANA BOGA TWEGO to jest bardzo istotne)

I znowu - SIÓDMY dzień jest dniem sabatu, a zatem dniem odpoczynku (szabas=dzień odpocznienia, odpoczynku)
Ja ten dzień mam w niedzielę, bo dla mnie to jest SIÓDMY dzień, który następuje po SZEŚCIU dniach pracy.
I gdzie ty łamię albo zmieniam dekalog?

„Sabat jest ustanowiony dla człowieka, a nie człowiek dla sabatu. Tak więc Syn Człowieczy jest Panem również i sabatu” - Jezus święcił Sabat- 7 dzien tygodnia.

Nie bardzo rozumiem takiego tłumaczenia tego wersetu.
Jasno z tego wynika, ze to dzień odpoczynku został ustanowiony dla nas, a nie my dla tego dnia co znaczy, że nie ma znaczenia czy to bedzie sobota czy niedziela czy jeszcze jakiś inny dzień.

„A w dzień sabatu wyszliśmy za bramę nad rzekę, gdzie, jak sądziliśmy, odbywały się modlitwy, i usiadłszy, rozmawialiśmy z niewiastami, które się zeszły” Wydarzenie to miało miejsce około roku 52 n.e., czyli 20 lat po zmartwychwstaniu. Zwyczaj Jezusa i apostołów był powszechnym zwyczajem wszystkich chrześcijan

Tak naprawdę nie ma ani jednego jasnego przykładu, który jednoznacznie by potwierdził obchodzenie szabatu przez Apostołów. To że w szabat poszli nad rzekę się modlić, weszli do synagoli lub co tam jeszcze nie oznacza że świętowali dzień sobotni. Mogli przecież to robić tylko ze względu na wyznawców Judaizmu, z którymi przecież współmieszkali i współistnieli aby ich nie gorszyć, albo aby pozyskiwać nowe dusze głosząc w tym dniu zebranym żydom Chrystusa. Św. Paweł powiedział bowiem Dla Żydów stałem się jak Żyd, aby pozyskać Żydów. Dla tych, co są pod Prawem, byłem jak ten, który jest pod Prawem - choć w rzeczywistości nie byłem pod Prawem - by pozyskać tych, co pozostawali pod Prawem.

I to Jego chcę naśladować a rzeczywistośc jest taka że Jezus święcił Sabat i tego nikt nie zmieni.

A skąd pewność że nie świętował go tylko ze względu jak powyżej?

Warto jeszcze zajrzeć do Dziejów na pierwszy Sobór Jerozolimski, na którym toczyła się debata jak mają postępować nowi chrześcijanie mieszkający wśród Żydów - zapadła decyzja, że mieli się powstrzymać od nierządów, krwi, od kilu tam jeszcze rzeczy, których teraz nie pamiętam, ale słowem nie wspomniano o świętowaniu sabatu/soboty. To też daje do myślenia moim zdaniem.

Nie potępiam ludzi którzy święcą niedzielę, ani ich nie osadzam

Wiem, ale chyba twierdzisz, że zmieniliśmy dekalog przez co święcimy niedzielę.

dlatego nie burzcie sie na mnie :-).

Nikt się burzyć nie będzie jeśli nie będziesz wypisywać tak ostrych zarzutów jakimi są zmiana dekalogu.

Ale ja wierzę inaczej i to też dobrze:-).

O tym to ja piszę nie wiem który raz.
Świętujesz siódmy dzień ustanowiony przez Boga. I ja.
Nie wierzysz, prawda?
To teraz wyobraź sobie taką sytuację.
Wyruszyliśmy w rejs statkiem, który się rozbił. Dryfowaliśmy nie wiem ile dni na tratwie, straciliśmy zupełnie rachubę czasu, aż wkońcu dotarliśmy do wyspy zamieszkanej tylko przez Piętaszka ( :p)
Oczywiście będąc wiernymi chcemy zachować dekalog również na piętaszkowej wyspie. Ale teraz masz problem - nie wiesz jaki mamy wogóle dzień. Nie wiesz kiedy przypada sobota. I co teraz? Bo ja pracuje i odliczam sześć dni a siódmego odpoczywam. Zgodnie z przykazaniem :p A jeśli zaczęłabyś pracować dzień wcześniej niż ja, to miałabyś jeden dzień wcześniej dzień wolny. I co? Tam też byś się ze mną spierała, że to właśnie Twój dzień odpoczynku jest dniem ustanowionym przez Pana?

Pozdr.
-Niedzielnik

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bogusia
 luty 13 2007 08:33   
Forum

Hmm.
Zastanawia mnie jednak fakt różnych wypowiedzi wierzących z kościoła katolickiego, przytocze Wam niektóre z nich:

„Pytanie: Czy istnieje jakiś inny sposób na udowodnienie, że kościół posiada autorytet do ustanawiania świąt i zasad?”

„Odpowiedź: Gdyby takiego autorytetu nie posiadał, nie mógłby uczynić tego, z czym zgadzają się wszystkie współczesne religie; nie mógłby wprowadzić święcenia niedzieli, pierwszego dnia tygodnia, w miejsce święcenia soboty, siódmego dnia, zmiany, dla której nie ma żadnego poparcia w Piśmie Świętym”.
– Kard. Stephen Keenan, A Doctrinal
Catechism, s.174.

Ks. Fr. Spirago "Katechizm Ludowy", t. II, str. 65-66: "Dekalog żydowski obejmował pierwotnie następujące przykazania:
1) Przykazanie oddawania czci tylko prawdziwemu Bogu.
2) Zakaz czczenia obrazów i posągów.
3) Zakaz znieważania imienia Bożego.
4) Nakaz święcenia sabatu.
5) Nakaz czci dla rodziców.
6) Zakaz zabijania.
7) Zakaz cudzołóstwa.
8) Zakaz kradzieży.
9) Zakaz fałszywego świadectwa.
10) Zakaz pożądania rzeczy cudzych.
(...) poczynił w nich Kościół Katolicki następujące zmiany formalne. Drugie Przykazanie dotyczące czci obrazów złączył z pierwszym, natomiast dziesiąte przykazanie Boże rozdzielił na dwa osobne przykazania. (...) Nakaz święcenia sabatu przemienił Kościół na nakaz święcenia niedzieli..."

Ks. W. Zaleski, "Nauka Boża, Dekalogu", s.13: "...Kościół obecnie zakaz o wizerunkach pomija zupełnie, gdyż zawiera się on w zakazie bałwochwalstwa. Nakaz święcenia Szabatu, Kościół zmienił na ogólny nakaz święcenia dnia świętego. (...) "Nie będziesz pożądał żony bliźniego swego", jest w Dekalogu wyszczególnione na pierwszym miejscu. Kościół ujął to w osobne przykazanie..."

kard. Piotr Gasparri, "Katechizm katolicki z polecenia Jego Eminencji X. dr. Augusta Hlonda, Prymasa Polski", s. 78: "...Pytanie 205: Dlaczego w Nowym Testamencie nie święci się soboty? Odp. W Nowym Testamencie nie święci się soboty, ponieważ Kościół zastąpił ją jako świętem niedzielą..."

Katechizm ułożony z ramienia soboru Trydenckiego, ("Catech. ex. door. Con. Trid, ad. parochos, P.III. o.4, u 18) oświadcza wprost "Spodobało się Kościołowi Bożemu, święcenie dnia sobotniego przenieść na niedzielę..."

ks. Fr. Spirago, t. II Katechizmu Ludowego, na s. 10 pisze:

"Prawa wydane przez zastępców Boga, są tylko wtedy prawdziwymi prawami, jeśli nie stoją w sprzeczności ani z Prawem Bożym objawionym. Nie ma przykazania przeciw przykazaniu Bożemu. Jeśli np. cesarz rozkazuje co innego, a jego namiestnik co innego, to przede wszystkim słuchać trzeba cesarza. Podobnie jeśli namiestnicy Boga nakazują coś takiego, czego Bóg zakazuje, wspomnieć trzeba na słowa Apostołów, że "więcej trzeba słuchać Boga niż ludzi".

A nieco dalej, na s. 65: "...Dziesięcioro Bożych przykazań przekształcił Kościół Katolicki, poczynił w nich Kościół, następujące zmiany formalne. Drugie przykazanie dotyczące czci obrazów złączył z pierwszym, natomiast dziesiąte rozdzielił na dwa osobne przykazania...Nakaz święcenia Sabatu, przemienia kościół na nakaz święcenia niedzieli..."

Kogo więc należy więcej słuchać? "Namiestników, czy Żywego Boga? Czyje przykazania przestrzegać?!

Ks. W. Zalewski "Nauka Boża, Dekalogu", s. 113: "Dekalog, to dziesięć najważniejszych nakazów...moralnego prawa, ich szczególną wagę podkreśla fakt uroczystego ogłoszenia na górze Synaj.(...) Tylko prawa Synaju są zawsze świeże życiodajnie, oparte na najgłębszych tęsknotach i potrzebach natury ludzkiej. Na kamieniu wypisał je Bóg, bo jak skała są one niespożyte, wieczne...Dekalog to najświętszy kodeks, jaki kiedykolwiek oglądała ziemia.(...) Treścią Dekalogu są podstawowe, ogólne normy prawa przyrodzonego. W tym leży największa siła Dekalogu i jego wieczysta aktualność i niezmienność.

Niestety i ten teolog nieco dalej stwierdza z dziwną niekonsekwencją i nieodpowiedzialnością: "Nakaz święcenia szabatu, Kościół zmienił na ogólny nakaz święcenia dnia świętego" (s. 13)

Jak można zmieniać prawa Boże, które słusznie teolog ten nazwał wcześniej "niespożytymi", "wiecznymi", "powszechnymi", "dotyczącymi całej ludzkości", "aktualnymi" i "niezmiennymi"?

I inne kwestie:
Nazwa soboty w ponad 100 językach świata pochodzi od hebrajskiego słowa „szabat”.

W Słowniku zamieszczonym w Bibli Tysięclecia teolodzy katoliccy wyjaśniają: „Szabat” – siódmy dzień tygodnia (sobota) – dzień odpoczynku...” (str. 1426).

Jezuita, ksiądz Stanisław Styś tak oto komentuje przytoczony wcześniej tekst z Łuk.23,56: „Było więc na tyle czasu, by przed zaczęciem spoczynku sobotniego przygotować wszystko do zabalsamowania zwłok Jezusa.” (Komentarz do przekładu ks. J. Wujka)
I Słowo Boże:
"Micheasza 6:6-8
(6)Z czym mam wystąpić przed Panem, pokłonić się Bogu Najwyższemu? Czy mam wystąpić przed nim z całopaleniami, z rocznymi cielętami? (7) Czy Pan ma upodobanie w tysiącach baranów, w dziesiątkach tysięcy strumieni oliwy? Czy mam dać swojego pierworodnego za swoje przestępstwo, własne dziecko na oczyszczenie mojego grzechu? (8) Oznajmiono ci, człowiecze, co jest dobre i czego Pan żąda od ciebie: tylko abyś wypełniał prawo, okazywał miłość bratnią i w pokorze obcował ze swoim Bogiem."

Dziwią mnie te wypowiedzi osób. Są sprzeczne ze sobą.
Szanuję poglądy innych, ale z proroctw (Daniel) wynika że w pewnym okresie przykazania Boże zostały zmienione.
Ja wierze proroctwom i wszystko wskazuje na to, że to Kościół Rzymski na początku + cesarstwo i jego polityka na to wpłynęły.
Ale jak już pisałam to nie jest wina poszczególnych członków kościoła, ja jednak nie mogłam dalej kroczyć tą drogą przestępując prawdziwe Boże przykazania i Jego wolę.
Dla tradycji ludzkiej nie warto przestepowac tego co Bóg powiedział lub przykazał....
Pozdrawiam z szacunkiem
(aha mam prawo na tym forum do takich wypowiedzi???)

===

Bogusia

Profil   Email 
 Cytat 
Michał Pająk
 luty 13 2007 09:08   
Forum

Święcenie niedzieli zostało uznane na Soborze Jerozolimskim w 49 roku. Zrobli to apostołowie.

Uznajesz ich za autorytet? Ja tak.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 luty 13 2007 09:22   
Forum Moderator
Moderator

Smiejka, argumenty juz sie wyczerpały, skoro po takie błachostki sięgasz ?

Cieszy mnie jedno, że jest dla ciebie autorytetem Ksiega Daniela. Oby tak samo stało sie z reszta Pisna Świętego.

A tak z ciekawości, to gdzie daniel mówił, że KRK zmienił Prawo Boże ? bo wiesz, podobny zarzut stawiał Jezus faryzeuszom.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Andrzej
 luty 13 2007 10:08   
Forum

Quote by smiejka:
Ale jak już pisałam to nie jest wina poszczególnych członków kościoła, ja jednak nie mogłam dalej kroczyć tą drogą przestępując prawdziwe Boże przykazania i Jego wolę.Dla tradycji ludzkiej nie warto przestepowac tego co Bóg powiedział lub przykazał....
Pozdrawiam z szacunkiem
(aha mam prawo na tym forum do takich wypowiedzi???)

Bogusiu
W Księdze Wyjscia 20,8 Bog nakazał święcenie siódmego dnia - szabatu
Czy przestrzegasz tych wszystkich innych przepisów, tego, co Bóg powiedział na przykład w Wj od 21 do 25 i od 25 do do 31 rozdziału?
Czy przestrzegasz wszystkie przepisy z księgi Kapłańskiej? Z Powtórzonego Prawa?
Czy wolisz to przestępować i z jakiego powodu?

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
kobieta
 luty 13 2007 14:38   
Forum

W moim odczuciu, Jezus nie zmienił Prawa - ono pozostało takie samo, zmieniły sie jedynie kary za jego nie przestrzeganie - jak na przykład niekaranie śmiercią za cudzołóstwo.

W tym znaczeniu On przyszedł aby to prawo udoskonalić i wypełnić.
Sobą.
Dotyczy to także kary śmierci za grzech - jak zapowiedział Bóg: zapłatą za grzech jest śmierć - tej kary też my już nie poniesiemy, jeśli przyjmiemy ofiarę Chrystusa, bo to on ją poniósł za nas.
I w tym sensie prawo (Prawo), też się nie zmieniło.

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 luty 13 2007 15:14   
Forum

Ja króciutko.
Kościół nie zmienił dekalogu stricte.
Nie można mówić np. że w katechiźmie nie ma nic o robieniu sobie podobizn, więc dekalog został zmieniony. Zakaz ten ma tylko wtedy sens, gdy odnosi się do przykazania "nie bedziesz miec bogow obok mnie." Dlatego Kościół w wersji katechizmowej skraca przykazanie ale nie zmienia jego jądra.
I znowu powiem: Zajrzyjcie do katolickiej Biblii.
Gdyby tam czegoś nie było co powinno być, zarzuty o zmienienie dekalogu mogły by być zasadne.
Ponadto w katechiźmie jest szereg przypisów wyjaśniających.
Świętuję siódmy dzień. Akurat tak się złożyło, że jest to niedziela. Postępuję zgodnie z przykazaniem. Nie postępuję zgodnie z tradycją żydowską, która ten dzień obchodzi w sobotę, bo w dekalogu nie ma mowy o sobocie, ale o siódmym dniu - dniu odpoczynku ku chwale Pana. Reszta to już spór o pietruszkę - mój, mojszy czy też twojszy dzień jest tym prawidłowym.
I na koniec zastanówmy się - czy te miliony chrześcijan, którzy obchodzą niedzielę a nie sobotę, mogłoby w ciągu tylu wieków trwać w tym błędzie? Czy taka już jest nature błędu, że jak się go raz popełni tkwi się w nim po wsze czasy?

Pozdrawiam.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bogusia
 luty 16 2007 08:40   
Forum

Niedziela jest pierwszym dniem tygodnia - o ile dobrze pamiętam jest o tym mowa podczas Mszy świętej. I wszyscy o tym wiedzą i często w rozmowie mówią o 1 dniu a nie o siódmym.
Sabat to 7 dzień - to odpocznienie - sobota (przetłumaczając)
Niedziela - Sun Day - Dzień Słońca

Przykazanie nakazujące święcenia dnia siódmego - sabatu jest związane z dekalogiem, a przepisy ceremonialne które Bóg nakazał czynić straciły sens i znaczenie kiedy Jezus umarł na krzyżu - wskazywały one na to co ma uczynić Jezus. Dlatego już nie ma ofiar z baranków.

Daniel 7,24-25 - jest tam mowa że zanim Chrystus przyjdzie powtórnie na ziemię to na ziemi ktoś zmieni przykazania Boże (w. 25 - czasy i zakon). W szerszym kontekście Biblii tak to należy rozumieć. Oczywiście nie jest tu napisane że to KK to zrobił, ale jest to pewien symbol i nalezy go odnaleźć. Wielu teologów protestanckich jednoznacznie wskazuje na Rzym (Watykan), na główną siedzibę KK. Może jest to przykre ale prawdziwe....

"Święcenie niedzieli zostało uznane na Soborze Jerozolimskim w 49 roku. Zrobli to apostołowie."
Przeczytałam ten tekst i nie moge dopatrzyć się uznania święcenia niedzieli...przykro mi ale ten tekst mówi wyraźnie o czymś innym.
Zresztą kiedyś wierni mieli w zwyczaju zbierać sie każdego dnia na modlitwie i łamaniu chleba, ale w żadnym wypadku nie oznaczało to że każdy z tych dni był święty, gdyż "przez 6 dni bedziesz pracował, a 7 dzien jest Sabatem Pana Boga Twego, w tym dniu będziesz......".

"Smiejka, argumenty juz sie wyczerpały, skoro po takie błachostki sięgasz?"
Błahostki??? to przecież są wypowiedzi osób z KK, a nie z KADS. Jeżeli jedni uważają tak a inni tak i to w kwestiach tak ważnych, to ja już nic nie wiem i nie rozumiem...
Wydaje mi się że w sprawach ważnych kościół winien być jednomyślny. No ale chyba myślisz inaczej.

Mój dobry kolega kiedyś powiedział mi, że nie zgadza sie z naukami KK i że widzi pewne odstępstwa. A kiedy zapytałam go dlaczego nie podejmie decyzji by poznawać Boga i Jego prawdę - to powiedział, że nie chce sprawić przykrości rodzinie i że nie ma czasu itp. No wiecie z pokolenia na pokolenie, wiara ojców naszych. Uważam że to jest bardzo nierozsądne podejście i wygodne.
Bóg będzie sądził każdego indywidualnie a nie zbiorowo. Trzeba Go poznać osobiście z Pismem Świętym w ręce i z modlitwą w sercu.

Pozdrawiam
"Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić..."(Ks. Wyjścia 20,8 Biblia Tysiąclecia)
Aha! Biblia jest jedna........nieważne przez kogo wydana :-).

===

Bogusia

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 luty 16 2007 10:15   
Forum

Quote by smiejka:
Przykazanie nakazujące święcenia dnia siódmego - sabatu jest związane z dekalogiem, a przepisy ceremonialne które Bóg nakazał czynić straciły sens i znaczenie kiedy Jezus umarł na krzyżu - wskazywały one na to co ma uczynić Jezus. Dlatego już nie ma ofiar z baranków.

Rozumiem, że jest to Twoja odpowiedź na mój zarzut, co do wybrania przez Ciebie tylko jednego przykazania z całego ST (zachowywanie szabatu) a pominięcia innych.

Masz rację, pewne przepisy straciły sens kiedy Bóg w Jezusie zawarł z ludzkością nowe Przymierze.

Podobnie straciło sens uznawanie za dzień święty, siódmy, soboty, upamiętniającej "odpoczynek" Boga po dziele stworzenia.
Teraz świętujemy dzień święty, też w gruncie rzeczy siódmy w kolejności, kiedy Jezus wszedł do swego odpocznienia dokonawszy dzieła odkupienia.

===

Cytat 
piotr.
 luty 17 2007 00:22   
Forum

Niedziela jest pierwszym dniem tygodnia - o ile dobrze pamiętam jest o tym mowa podczas Mszy świętej. I wszyscy o tym wiedzą i często w rozmowie mówią o 1 dniu a nie o siódmym.
Sabat to 7 dzień - to odpocznienie - sobota (przetłumaczając)
Niedziela - Sun Day - Dzień Słońca

Bogusia, to jak to ze mna wkońcu jest.
Pracuje 6 czy 7 dni?
Odpoczywam 1 czy 8 dnia?

Czy Jezus obchodził szabat jak na Żyda przystało nie byłbym tego taki pewien. Ewangelista Jan pisze przecież:

Dlatego więc usiłowali Żydzi tym bardziej Go zabić, bo nie tylko nie zachowywał szabatu, ale nadto Boga nazywał swoim Ojcem, czyniąc się równym Bogu. J 5:18

Św. Ignacy w woim Liście do Magnazjan z roku 108 pisze:

Tak więc nawet ludzie żyjący dawniej w starym porządku rzeczy doszli do nowej nadziei i nie zachowują już szabatu, ale żyją według [dnia] Pańskiego, w którym i nasze życie wzeszło [jak słońce) przez Niego i przez śmierć Jego" (9, I).

Oczywiście nie jest to pierwszy zapis odnosnie niedzieli. Ślady niedzieli można odnaleźć spokojnie w NT, a Didache pisze o niej w roku 90ne.

===

Profil   Email 
 Cytat 
wojwa
 luty 17 2007 10:43   
Forum

Czy Jezus obchodził szabat jak na Żyda przystało nie byłbym tego taki pewien. Ewangelista Jan pisze przecież:
Dlatego więc usiłowali Żydzi tym bardziej Go zabić, bo nie tylko nie zachowywał szabatu, ale nadto Boga nazywał swoim Ojcem, czyniąc się równym Bogu. J 5:18

Jezus nie obchodził szabatu tak jak wszyscy Żydzi, cyt. Lk 6:2 Bw "Wtedy niektórzy z faryzeuszów rzekli: Czemu czynicie to, czego nie wolno czynić w sabat?"
Zobacz jeszcze, cyt.
Lk 6:7 Bw "I podpatrywali go uczeni w Piśmie i faryzeusze, czy uzdrawia w sabat, aby znaleźć podstawę do oskarżenia go."
Lk 6:9 Bw "I rzekł do nich Jezus: Zapytuję was, czy wolno w sabat dobrze czynić, czy źle czynić? Życie ocalić czy zatracić?"
Żydzi usiłowali go zabić, bo w ich rozumieniu łamał szabat. Natomiast w zwyczaju Jezusa sobota była w jakiś spobób ( mi nie znany ) ważna, bo cyt. Lk 4:16 Bw "I przyszedł do Nazaretu, gdzie się wychował, i wszedł według zwyczaju swego w dzień sabatu do synagogi, i powstał, aby czytać."
Zatem jak Ewangelia opisuje, co o Jezusie uważali Żydzi, nie oznacza to zaraz, że Jezus podzielał ich zdanie.

PS. Swoją drogą jeśli juz jesteśmy przy wersecie zacytowanym przez Piotra to, Żydzi uważali, że Jezus czyni sie równym Bogu, a przecież sam Jezus mówił, cyt. " J 14:28 Bw "Słyszeliście, że powiedziałem wam: Odchodzę i przychodzę do was. Gdybyście mnie miłowali, tobyście się radowali, że idę do Ojca, bo Ojciec większy jest niż Ja."
Doktryna Trójcy mówi tak jak Żydzi z ww. wesetu, że Jezeus jest równy Bogu. Śmiejka napisała wcześniej
Szanuję poglądy innych, ale z proroctw (Daniel) wynika że w pewnym okresie przykazania Boże zostały zmienione.

Mk 12:29 Bw "Jezus odpowiedział: Pierwsze przykazanie jest to: Słuchaj, Izraelu! Pan, Bóg nasz, Pan jeden jest." Może to przykazanie zostało zmienione ? Ale to już inny temat.

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 luty 17 2007 17:36   
Forum

Jezus nie obchodził szabatu tak jak wszyscy Żydzi, cyt. Lk 6:2 Bw "Wtedy niektórzy z faryzeuszów rzekli: Czemu czynicie to, czego nie wolno czynić w sabat?"
Zobacz jeszcze, cyt.
Lk 6:7 Bw "I podpatrywali go uczeni w Piśmie i faryzeusze, czy uzdrawia w sabat, aby znaleźć podstawę do oskarżenia go."
Lk 6:9 Bw "I rzekł do nich Jezus: Zapytuję was, czy wolno w sabat dobrze czynić, czy źle czynić? Życie ocalić czy zatracić?"
Żydzi usiłowali go zabić, bo w ich rozumieniu łamał szabat. Natomiast w zwyczaju Jezusa sobota była w jakiś spobób ( mi nie znany ) ważna, bo cyt. Lk 4:16 Bw "I przyszedł do Nazaretu, gdzie się wychował, i wszedł według zwyczaju swego w dzień sabatu do synagogi, i powstał, aby czytać."
Zatem jak Ewangelia opisuje, co o Jezusie uważali Żydzi, nie oznacza to zaraz, że Jezus podzielał ich zdanie.

Jezus nie tylko łamał szabat. Jezus nie świętował szabatu.
Jan mówi o tym jasno.

Piszesz, że z jakiegoś powodu sobota była dla Jezusa ważna. Moim zdaniem jest to stosunkowo łatwe do wyjaśnienia. Uważam, że Jezus będąc pośród Żydów dostosowywał się jedynie do nich np. aby ich za nadto
nie gorszyć etc. Św. Paweł również mówi, że "dla żydów stał się żydem, dla tych co są pod prawem stał się jak ten, który też jest pod prawem" w wiadomym celu.
To, że Jezus pozwolił uczniom rwać kłosy w szabat, uzdrawiał chorych i wykonywał inne czynności, powodowało, że nie zachowywał on szabatu, o czym mówią na kartach Ewangelii sami Żydzi.
Słusznie zatem pisze Apostoł Jan.

P.S.
Temat Bóstwa Jezusa był poruszany na tym forum niejednokrotnie. Podane przez Ciebie wersety absolutnie nie stwierdzają niższości Syna względem Ojca, ani nie mówią, że Jezus Bogiem nie jest. Warto poszukać na forum.

===

Profil   Email 
 Cytat 
wojwa
 luty 17 2007 20:20   
Forum

Jezus nie tylko łamał szabat. Jezus nie świętował szabatu.

No cóż śmiała teza, że Jezus jako Żyd nie przestrzegał 3 przykazania. Nawet nie próbuję podjąć dalszej dyskusji Pewnie innych świat nakazanych przez Torę też nie przestrzegał ?
PS.
Piszę się - ohydny !

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 luty 18 2007 01:03   
Forum

Piszę się - ohydny ! Wink

Racja.

No cóż śmiała teza, że Jezus jako Żyd nie przestrzegał 3 przykazania. Nawet nie próbuję podjąć dalszej dyskusji Cool Pewnie innych świat nakazanych przez Torę też nie przestrzegał ?

Tak, uważam, że zachowywanie szabatu było dla Jezusa "cieniem rzeczy przyszłych", jak to powiedział apostoł Paweł.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bogusia
 luty 18 2007 08:37   
Forum

Naprawdę dziwią mnieWasze wypowiedzi. Jezus jest zawsze taki sam:wczoraj, dziś i zawsze. Jego chrakter jest niezmienny. Skoro jest Bogiem to zapewne przykazania dane ludowi na górze synaj są zapisane Jego ręką. i zostały włożone do Akrki Przymierza w świątyni ziemskiej. Jeżeli światynia ziemska gdzie składano ofiary jest odzwierciedleniem niebiańskiej to w tej niebiańskiej również musiała znaleźć się Arka Przymierza ze wszystkimi przedmiotami, a zwłaszcza przkazanianiami, które są dobre i święte, ich przestrzeganie z Bogiem nie jest uciążliwe.
Jezus jest Panem Sabatu, to On dał człowiekowi (nie tylko Żydom) dzien odpocznienia. Odpoczywał w dniu 7 czyli w sabat. I wcale go nie łamał, tylko uczył prawidłowo go zachowywać, gdyż wiedział co z tym dniem uczynili starsi i faryzeusze nakładając różne ograniczenia.Dlatego oni wysuwali wobec Niego zarzuty, że nie przestrzega przykazania 3, ale tak nie było. On tylko chciał im i nam pokazać co to znaczy odpoczywac w dniu sobotnim i na co się w nim nakierowywać: na więż z Bogiem, z przyrodą i pomoc bliźnim.
W całym swoim życiu Jezus nie przestąpił ani jednego z przykazań, gdyż był bez grzechu. Swoim życiem dał nam przykład, że będąc w ścisłej łączności z Bogiem też mamy możliwość nie ulegać pokusom. Przestrzegając przykazan Bożych jesteśmy prawdziwie wolni. Jest napisane o nim - dekalog wolności.
Jak juz wielokrotnie pisałam Sabat został ustanowiony dla człowieka (nie dla Żydów), a Jezus jest Panem Sabatu. W przykazaniu 3 Bóg pisze o Swoim dniu i wybrał 7 dzień tygodnia a nie 1 czy jakiś inny (co nie znaczy że w inne dni mamy z Nim nie chodzić)"Sabat Pana Boga Twego" jeżeli Jezus jest Bogiem a jest nim napewno to jest to również Jego dzień i to starał się pokazać swoim życiem.
Jezus powiedział: "Nie mniemajcie, że przyszedłem rozwiązać zakon albo proroków; nie przyszedłem rozwiązać, lecz wypełnić. Bo zaprawdę powiadam wam: Dopóki nie przeminie niebo i ziemia, ani jedna jota, ani jedna kreska nie przeminie z zakonu, aż wszystko to się stanie. Ktokolwiek by tedy rozwiązał jedno z tych przykazań najmniejszych i nauczałby tak ludzi, najmniejszy będzie nazwany w Królestwie Niebios; a ktokolwiek by czynił i nauczał, ten będzie nazwany wielkim w królestwie niebios." (Mat. 5,17-19)

"Teologowie katoliccy napisali w słowniku terminów biblijnych znajdującym się na końcu Biblii Tysiąclecia. Hasło "szabat" wyjaśnione jest następująco: "szabat - siódmy dzień tygodnia (sobota) - dzień odpoczynku i składania ofiar Bogu. Jest on na równi z obrzezaniem znakiem przymierza Izraela z Jahwe i środkiem uświęcenia ludu Bożego". Sobota! Ale to jeszcze nie wszystko. W katolickim przekładzie Biblii księdza Jakuba Wujka przykazanie brzmi: "Pamiętaj, abyś dzień Sobotni święcił... przetóż błogosławił Pan dniowi Sobotniemu i poświęcił go". Również protestanckie tłumaczenie - Biblia Gdańska w 5M. 5,12 mówi: "Przestrzegaj dnia sobotniego... przetóż ci przykazał Pan, Bóg twój, abyś obchodził dzień sobotni." Wszystkie przekłady Pisma Świętego, czy katolickie, czy protestanckie, nie pozostawiają żadnej wątpliwości: sobota jest tym sabatem. Żydzi do dzisiaj świętują w ten dzień."

"I dałem im moje przykazania, i objawiłem im moje prawa, które jeżeli człowiek wykonuje, żyje dzięki nim. Nadałem im również moje sabaty, aby były znakami między mną a nimi, aby wiedzieli, że Ja, Pan jestem tym, który ich uświęca... Święćcie moje sabaty i niech będą znakiem między mną a wami, aby wiedziano, że Ja, Pan, jestem waszym Bogiem! (Ez. 20, 11.12.20).

===

Bogusia

Profil   Email 
 Cytat 
wojwa
 luty 18 2007 09:23   
Forum

Naprawdę dziwią mnieWasze wypowiedzi.

Nio, bo dziwny jest ten świat

Coś wam zacytuję - warto wiedzieć. Nie żebym tam zaraz wyciągał z tego jakieś wnioski, co do samego faktu święcenia soboty. Wynika z tego, ze ten najbliższy szabat, to jest tym 7 dniem.

http://www.the614thcs.com/40.331.0.0.1.0.phtml
pytanie :
Czy obecnie obchodzony Szabat to jest właśnie siódmy dzień tygodnia? Jak długo można cofnąć się do tyłu i stwierdzić, że to właśnie ten dzień ?
odpowiedź :
Do samego początku. Do momentu zakończenia kreowania świata, czyli stworzenia człowieka. Matematycznie wyliczenia te będą dokładne.

Stwarzanie świata rozpoczęło się umownego 25 dnia miesiąca elul, w roku, który nie istniał jako pełny rok, bo ludzki czas zaczął się dopiero w momencie zakończenia Kreacji i od obecności człowieka.
25 dzień elul to - patrząc na problem tak, jakby to były realne dni - niedziela. Bóg kontynuował powoływanie świata do istnienia przez umowne: poniedziałek, wtorek, środę, czwartek, a w piątek stworzył człowieka. Był to pierwszy dzień miesiąca tiszri. Pierwszy dzień ludzkiego czasu i żydowskiego kalendarza. Drugiego dnia miesiąca tiszri była więc sobota i Bóg uświęcił ten dzień, jako Szabat - pierwszy Szabat. Od tego momentu wszystkie Szabaty przez wszystkie następne lata doprowadzają nas konsekwentnie do Szabatu, który zacznie się w najbliższy piątek o zachodzie słońca.

Przy obliczeniach kalendarzowych trzeba pamiętać, że system żydowski opiera się na trzech zjawiskach astronomicznych: obrocie Ziemi dokoła jej osi (dzień), obrocie Księżyca wokół Ziemi (miesiąc) i obrocie Ziemi dokoła Słońca (rok). Ponieważ zjawiska te są niezależne od siebie, w kalendarzu żydowskim - aby je pogodzić - pojawia się 12 lub 13 miesięcy w roku, miesiąc ma 29 lub 30 dni, a rok ma 353, 354, 355, 383, 384 lub 385 dni.

Astronomicznym punktem wyjścia wyliczeń jest nów księżyca (faza Księżyca, kiedy znajduje się on między Ziemią a Słońcem i jest zwrócony ku Ziemi częścią nie oświetloną) właśnie miesiąca tiszri zwany molad tiszri. Dokładny czas trwania miesiąca księżycowego, czyli czasu od jednego molad do następnego, został ustalony przez rabina Hillela w roku 4119 (czyli prawie 1650 lat temu) na 29 dni 12 godzin i 793 chalakim (trzy i pół sekundowych odcinków czasowych). Współcześni astronomowie wyliczają go na 29 dni, 12 godzin 44 minuty i 2.8 sekundy, czyli 29 dni, 12 godzin i 792.84 chalakim. Wynika z tego, że wyliczenia Hillela były tylko o pół sekundy mniej dokładne, niż wyliczenia współczesne. Oczywiście ta różnica w czasie nie ma nic wspólnego z Szabatem, bo dotyczy miesięcy, a nie dni.
Należy natomiast przy obliczeniach uwzględnić, że rok żydowski rozpatrywany jest w 19 letnim cyklu, który składa się z 12 lat po 12 miesięcy i 7 lat przestępnych - 13 miesięcznych. Jest to rok trzeci, szósty, ósmy, jedenasty, czternasty, siedemnasty i dziewiętnasty. Do tego dochodzą jeszcze inne ważne elementy: pewne dni roku są opóźniane, aby uniknąć konfliktu pomiędzy niektórymi świętami a Szabatem. Natomiast Szabat oczywiście nigdy nie jest przesuwany.

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 luty 18 2007 19:17   
Forum

Odpoczywał w dniu 7 czyli w sabat.

Gdzie jest napisane, że Jezus odpoczywał w sabat?

I wcale go nie łamał

Np.

Wj 31,15
Potem tak rzekł Pan do Mojżesza: [...] Przez sześć dni będzie się wykonywać pracę, ale dzień siódmy będzie szabatem odpoczynku, poświęconym Panu, i dlatego ktokolwiek by wykonywał pracę w dniu szabatu, winien być ukarany śmiercią.
(BT)

Jr 17,21
21. To mówi Pan: Strzeżcie się - jeśli wam życie miłe - by nie nosić rzeczy ciężkich w dzień szabatu ani nie wnosić ich przez bramy Jerozolimy.
(BT)

J 5,8-10
8. Rzekł do niego Jezus: Wstań, weź swoje łoże i chodź!
9. Natychmiast wyzdrowiał ów człowiek, wziął swoje łoże i chodził. Jednakże dnia tego był szabat.
10. Rzekli więc Żydzi do uzdrowionego: Dziś jest szabat, nie wolno ci nieść twojego łoża.
(BT)

-----------------------

Jeśli stwierdzić, że Jezus zachowywał szabat bo chodził do synagogi w ten dzien, to podążając za takim tokiem rozumowania musiałabyś i Ty chodzić do synagogi a nie do kościoła/zboru (?) chcąc zachować prawdziwie szabat

-----------------------

Jeśli przyjąć, że szabat obowiązuje po wsze czasy bo kamienne tablice spoczęły w Arce Przymierza, która wg ciebie znajduje się w niebiańskiej świątyni, to czym są zatem dla Ciebie przykazania, które Jezus wymienia jako najważniejsze i których nie było na kamiennych tablicach ? (mowa o nich w Mk. 12:28-31) Wg Twojej koncepcji powinny być one ulotne, nietrwałe.

------------------------------

Dlaczego to niby szabat nie został ustanowiony tylko dla Żydów ale dla całej ludzkości, skoro Ez. 20:12-13 mówi o tym, że sabat był znakiem między Bogiem a Izraelem?

Gdyby szabat miał obowiązywać wszystkich, pierwszy Sobór Jerozolimski (49r) zalecając nawróconym poganom przestrzeganie pewnych żydowskich praktyk raczej nie pominąłby kwestii świętowana sabatu.
Poza tym Dzieje Apostolskie przedstawiają szabat jako dzień, w którym gromadzą się Żydzi a nie chrześcijanie.

"I dałem im moje przykazania, i objawiłem im moje prawa, które jeżeli człowiek wykonuje, żyje dzięki nim. Nadałem im również moje sabaty, aby były znakami między mną a nimi, aby wiedzieli, że Ja, Pan jestem tym, który ich uświęca... Święćcie moje sabaty i niech będą znakiem między mną a wami, aby wiedziano, że Ja, Pan, jestem waszym Bogiem! (Ez. 20, 11.12.20).

Dałem IM także szabaty, aby były znakiem między Mną a nimi, aby poznano, że Ja jestem Pan, który ich uświęca. 13 Ale DOM IZRAELA zbuntował się przeciwko Mnie na pustyni.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,78 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty