Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Czy mogę być ekskomunikowana?
 |  Wersja do druku
tosia
 styczeń 14 2007 22:08  (Czytany 5695 razy)  
Forum

Status: offline

Witam wszystkich!
Od jakiegoś (dłuższego) czasu ,aktywnie uczestniczę w życiu Parafii Ewangelickiej. Regularnie jestem na nabożeństwach na których się spowiadam i przyjmuję komunię, uczę się na religii ewangelickiej (jestem jeszcze w wieku szkolnym)oraz angażuję się we wszystkie przedsięwzięcia organizowane przez kościół. Mimo to ,że jestem katoliczką oddałam się całą duszą Kościołowi Ewangelickiemu, czego rezultatem jest to ,ze jestem traktowana już przez pastora i parafian jak ewangelik. Z przyczyn prawnych nie mogę jeszcze dostąpić do konwersji, czy nim to się stanie jest możliwość ,aby Kościół Katolicki mnie ekskomunikował?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 styczeń 14 2007 23:13   
Forum

Kan. 1323 - Nie podlega żadnej karze, kto w chwili przekraczania ustawy lub nakazu:

1° nie ukończył jeszcze szesnastego roku życia;

(...)

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Reguly
 styczeń 15 2007 09:24   
Forum

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Artur Rumpel
 styczeń 15 2007 11:30   
Forum

Quote by medieval_man: Kan. 1323 - Nie podlega żadnej karze, kto w chwili przekraczania ustawy lub nakazu:

1° nie ukończył jeszcze szesnastego roku życia;

(...)

Bardzo się cieszę, że jest atki przeopis, bo ja mając lat pięć "pobiłem" biskupa

===

Zapraszam na mojego bloga: http://svetomir.blox.pl/html

Cytat 
polskokatolik
 styczeń 15 2007 13:43   
Forum

wświetle prawa myślę że3 tak chociaż ja jako były członek KRK a teraz KPK nie przejmuje się w tym ludzie w twoim wieku wychodzą z kościoła i są członkami kościoła Zielono Światkowego i czują się lepiej wybrałaś tak i chwała panu amenn

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 styczeń 15 2007 15:55   
Forum

Myślą, że ekskomunikowana na pewno nie! przecież dążymy do jedności i mamy ekumenizm.
Na tym forum katolicy i protestanci mówią do siebie czasem siostro/bracie w Chrystusie i dobrze by było abyś o tym pamiętał, że byłaś i będziesz chrześcijanką.

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Jakub Retmaniak
 styczeń 15 2007 18:24   
Forum

Witaj!
Jestem w podobnej sytuacji tyle, że nie uczęszczam na luterańską religię i ot cała różnica. Jeżeli przystępujesz do luterańskiej komunii to tym samym zrywasz komunię z Rzymem, co oznacza tyle, że jesteś ekskomunikowana. Na oficjalną nadaną przez biskupa ekskomunikę trzeba sobie jednak zasłużyć .
Ale radzę się o to nie starać. Ja prawie dwa lata temu (w lutym będzie dokłądnie dwa) zerwałem komunię z papi..., przepraszam rzymskimi katolikami . I jakoś wolę nie mieć publicznej ekskomuniki, tak samo jak nie chcę być palony na stosie

===

Słowo Twoje jest pochodnią nogom mym. Słowo Twoje jest światłością ścieżce mej (Śpiewnik Ewangelicki #346)

Profil   Email 
 Cytat 
Mehmed
 styczeń 15 2007 21:50   
Forum

[QUOTEz kubiak]Witaj!
Jestem w podobnej sytuacji tyle, że nie uczęszczam na luterańską religię i ot cała różnica. Jeżeli przystępujesz do luterańskiej komunii to tym samym zrywasz komunię z Rzymem, co oznacza tyle, że jesteś ekskomunikowana. Na oficjalną nadaną przez biskupa ekskomunikę trzeba sobie jednak zasłużyć Wink .
Ale radzę się o to nie starać. Ja prawie dwa lata temu (w lutym będzie dokłądnie dwa) zerwałem komunię z papi..., przepraszam rzymskimi katolikami Razz . I jakoś wolę nie mieć publicznej ekskomuniki, tak samo jak nie chcę być palony na stosie Smile[/QUOTE]
O ile wiem to:
pierwsze primo inkwizycji nie ma i nikt nie pali na stosie
drugie primo( a może raczej secundo) w jakim czasie ty żyjesz średniowiecze sie dawno sie skończyło a od soboru watykańskiego II formalnie odstąpienie od KRK nie jest grzechem( szczególnie jeśli przchodzi sie do Bratniego kościoła AUGSBURSKO-Ewangelicznego, Prawosławnego czy innego obrządku chrześcijańskiego[ dla mnie chrześcijaninem jest ten kto uznaje trójce świętą i boskość chrystusa] bo od kilku lat nawet chrzest przy zmianie wyznania chrześcijańskiego nie jest potrzebny bo wszystkie kościoły uznają chrzest innego kościoła jak długo jest on w imie TRÓJCY ŚWIETEJ( nie mówie tu o pseudo chrześcijanach czyli JEHOWYCH I SCJENTOLOGACH]
do wiadomości żeby nikt sie nie czepiał nie jestem w pełni tolerancyjny wie c prosze mi tego nie wytykać wiem to.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Retmaniak
 styczeń 15 2007 22:40   
Forum

Quote by Mehmed: [QUOTEz kubiak]Witaj!
Jestem w podobnej sytuacji tyle, że nie uczęszczam na luterańską religię i ot cała różnica. Jeżeli przystępujesz do luterańskiej komunii to tym samym zrywasz komunię z Rzymem, co oznacza tyle, że jesteś ekskomunikowana. Na oficjalną nadaną przez biskupa ekskomunikę trzeba sobie jednak zasłużyć Wink .
Ale radzę się o to nie starać. Ja prawie dwa lata temu (w lutym będzie dokłądnie dwa) zerwałem komunię z papi..., przepraszam rzymskimi katolikami Razz . I jakoś wolę nie mieć publicznej ekskomuniki, tak samo jak nie chcę być palony na stosie Smile

O ile wiem to:
pierwsze primo inkwizycji nie ma i nikt nie pali na stosie
drugie primo( a może raczej secundo) w jakim czasie ty żyjesz średniowiecze sie dawno sie skończyło a od soboru watykańskiego II formalnie odstąpienie od KRK nie jest grzechem( szczególnie jeśli przchodzi sie do Bratniego kościoła AUGSBURSKO-Ewangelicznego, Prawosławnego czy innego obrządku chrześcijańskiego[ dla mnie chrześcijaninem jest ten kto uznaje trójce świętą i boskość chrystusa] bo od kilku lat nawet chrzest przy zmianie wyznania chrześcijańskiego nie jest potrzebny bo wszystkie kościoły uznają chrzest innego kościoła jak długo jest on w imie TRÓJCY ŚWIETEJ( nie mówie tu o pseudo chrześcijanach czyli JEHOWYCH I SCJENTOLOGACH]
do wiadomości żeby nikt sie nie czepiał nie jestem w pełni tolerancyjny wie c prosze mi tego nie wytykać wiem to.[/QUOTE]

Prawo kościelne się nie zmieniło. Nadal efektem odstąpienia od KRK jest ekskomunika. Chrzest jest już uznawany od wieków, tyle, że oficjalnie od paru lat.

Po drugie. Bratniego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego? Proszę poprosić papieża (nieomylnego biskupa rzymskich katolików) aby on to powtórzył. Bo jak był w Kościele Sw Trójcy to ciągle dodawał "wspólnot Kościelnych".

===

Słowo Twoje jest pochodnią nogom mym. Słowo Twoje jest światłością ścieżce mej (Śpiewnik Ewangelicki #346)

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 styczeń 24 2007 15:14   
Forum

Quote by tosia: Witam wszystkich!
Od jakiegoś (dłuższego) czasu ,aktywnie uczestniczę w życiu Parafii Ewangelickiej. Regularnie jestem na nabożeństwach na których się spowiadam i przyjmuję komunię, uczę się na religii ewangelickiej (jestem jeszcze w wieku szkolnym)oraz angażuję się we wszystkie przedsięwzięcia organizowane przez kościół.
... Z przyczyn prawnych nie mogę jeszcze dostąpić do konwersji, czy nim to się stanie jest możliwość ,aby Kościół Katolicki mnie ekskomunikował?

Jeśli o mnie chodzi to jest to kiepska prowakacja.
Karać kogoś za to że się modli w innej wspólnocie?
To chyba już przesada. Jakiej odpowiedzi oczekujesz? Jeśli całą duszą jesteś w Parafii Luterańskiej to co cię interesuje Kościół Katolicki i jego kary. Tam na pewno nie chcą ludzi tak zastraszonych, poczuj się więc wolna.

===

Nikt nie ma obowiązku być szczęśliwym.

Profil   Email 
 Cytat 
ags
 luty 12 2007 12:35   
Forum

tosiu, napisałaś
Mimo to ,że jestem katoliczką oddałam się całą duszą Kościołowi Ewangelickiemu, (...)Z przyczyn prawnych nie mogę jeszcze dostąpić do konwersji, czy nim to się stanie jest możliwość ,aby Kościół Katolicki mnie ekskomunikował?
1) Jestem Katoliczką - urodziłaś się w Kośściele Katolickim, i po części wychowałaś. Ale z takim podejściem nie jesteś już katoliczką.
2) Kosciół cie nie ekskomunikuje - ekskomunikujesz się sama popełniając czyn zabroniony - w tym przypadku apostazję. Co prawda - do 16 lat jesteś przez prawo traktowana jako "nie w pełni używająca rozumu" - ale później (jeśli nie zmienisz zdania...) sama wyłaczysz sią z Kościoła. Ale o ile wiem - o to Ci właśnie chodzi...
3) Ekskomunika - wyłacza w zasadzie tylko z możliwości kożystania z sakramentów (chyba że pod groźba zagrożenia życia...)
4) Aby ekskomunikowano cię publicznie, musiała byś publicznie wyrzec się Kościoła... Tylko przestępstwa publiczne mogą liczyć na publiczną reakcję Kościoła...
5) Po piąte primo;-) - inkwizycja sama z siebie na stosie nie paliła. Załatwiali to świeccy...
6) Karać kogoś za to że się modli w innej wspólnocie? - nie. Jeśli przeszedł do innej wspólnoty, to nie może być w tej...
7) Jeśli całą duszą jesteś w Parafii Luterańskiej to co cię interesuje Kościół Katolicki i jego kary - dołączam się do pytania.
Obawiam się, że skoro jż zdecydowałaś, nie ma sensu rozmawiac o motywach. Niech cię wiec Pan Bóg prowadzi...

===

"Kościół nie może iść z duchem czasów - z tego prostego powodu, że duch czasów donikąd nie idzie." Gilbert Keith Chesterton

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 luty 12 2007 17:01   
Forum

Szanowni Państwo! Już Sobór Trydencki potępiał powtarzanie chrztu i uznawał ważność chrztu heretyków (określenie figuruje w dokumentach soborowych).

Pomimo Soboru Watykańskiego II i ekumenizmu Kościół ciągle kara za przęstępstwa przeciwko jedności: herezję, schizmę i apostazję.

Kan. 751 - Herezją nazywa się uporczywe, po przyjęciu chrztu, zaprzeczanie jakiejś prawdzie, w którą należy wierzyć wiarą boską i katolicką, albo uporczywe powątpiewanie o niej ; apostazją - całkowite porzucenie wiary chrześcijańskiej, schizmą - odmowa uznania zwierzchnictwa Biskupa Rzymskiego lub utrzymywania wspólnoty z członkami Kościoła, uznającymi to zwierzchnictwo.

Kan. 1364 -

§ 1. Odstępca od wiary, heretyk lub schizmatyk podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa, przy zachowaniu przepisu kan. 194, § 1, n. 2; duchowny może być ponadto ukarany karami, o których w kan. 1336, § 1, n. 1,2 i 3.

§ 2. Jeśli tego domaga się długotrwały upór lub wielkość zgorszenia, można dołączyć także inne kary, nie wyłączając wydalenia ze stanu duchownego.

Przyjmując wiarę protestancką odrzuca się wiele z nauczania potrzebnego do zbawienia, jak chociażby nieomylność papieska, niepokalane poczęcie NMP, wniebowzięcie NMP. Ogólnie przyjmując protestantyzm odrzuca się wiele z czystej nauki chrześcijańskiej. Ponadto dokonuje się przestępstwa schizmy, gdyż odmawia się uznania zwierzchnictwa Wikariusza Chrystusa. Oprócz tego przystępując u protestantów do "Komunii" popełnia się grzech bałwochwalstwa, gdyż oddaje się cześć należną Bogu zwykłemu chlebu i zwykłemu winu. Kościół katolicki uczy, że przez brak ważnych święceń protestanci utracili Eucharystię i nie zachodzi żadna konsekracja. Po prostu chleb pozostaje chlebem, a wino winem.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 luty 12 2007 17:17   
Forum Moderator
Moderator

Zasadniczo nic dodać nic ująć....i podobnie nie rozumiem wątku i pytania. Jeśli bym przeszedł (uchowaj Dobry Boże!) gdziekolwiek, to na karę Kościoła, z którego odszedłem zwyczajnie bym się "wypiął".

Jeszcze:
ad.1. Zasadniczo w świetle nauki Kościoła, katolikiem nie przestaje się być nigdy. Sam chrzest włącza we wspólnotę Kościoła nierozerwalnie (w końcu chrzest wyciska nieusuwalne znamię DS)...owszem ową wspólnotę można dotkliwie naruszyć, niemalże przerwać...
ad.2. Oba stwierdzenia są jakoś tak mimo. Cięzko mówić o czynności ekskomunikowania... Poprawniej jest mówić o nakładaniu ekskomuniki oraz podleganiu jej mocą samego prawa.

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
LuTom
 luty 12 2007 17:22   
Forum

Cytat Kan. 751 - Herezją nazywa się uporczywe, po przyjęciu chrztu, zaprzeczanie jakiejś prawdzie, w którą należy wierzyć wiarą boską i katolicką, albo uporczywe powątpiewanie o niej ; apostazją - całkowite porzucenie wiary chrześcijańskiej, schizmą - odmowa uznania zwierzchnictwa Biskupa Rzymskiego lub utrzymywania wspólnoty z członkami Kościoła, uznającymi to zwierzchnictwo.
To by miało sens, gdyby do chrztu przystępowali dorośli, którzy sami decydują o chrzcie (ale to chyba dyskusja na nowy wątek )

Tosiu, a tych słów "Przyjmując wiarę protestancką odrzuca się wiele z nauczania potrzebnego do zbawienia, jak chociażby nieomylność papieska, niepokalane poczęcie NMP, wniebowzięcie NMP. " to nie bierz sobie do serca. Do zbawienia niepotrzebne Ci nauczanie, jeżeli mocno wierzysz, to będziesz zbawiona

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 luty 12 2007 17:40   
Forum Moderator
Moderator

Dlatego ekskomunika obowiązuje dopiero od 16 roku zycia, kiedy osoba świadomienie (z pełną wiedzą dot. udrzucanej wiary) jest w stanie podjać taką decyzję.

LuTom....a gratuluję Ci...wierz se i rób co chcesz...i z kim chcesz...

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
Andrzej
 luty 12 2007 18:33   
Forum

Quote by LuTom: Tosiu, a tych słów "Przyjmując wiarę protestancką odrzuca się wiele z nauczania potrzebnego do zbawienia, jak chociażby nieomylność papieska, niepokalane poczęcie NMP, wniebowzięcie NMP. " to nie bierz sobie do serca. Do zbawienia niepotrzebne Ci nauczanie, jeżeli mocno wierzysz, to będziesz zbawiona

Równie dobrze można napisać:
Tosiu, a tych słów "Do zbawienia niepotrzebne Ci nauczanie, jeżeli mocno wierzysz, to będziesz zbawiona " - to nie bierz sobie do serca

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 luty 12 2007 20:01   
Forum

Quote by LuTom:Tosiu, a tych słów "Przyjmując wiarę protestancką odrzuca się wiele z nauczania potrzebnego do zbawienia, jak chociażby nieomylność papieska, niepokalane poczęcie NMP, wniebowzięcie NMP. " to nie bierz sobie do serca. Do zbawienia niepotrzebne Ci nauczanie, jeżeli mocno wierzysz, to będziesz zbawiona

To ja radzę poczytać pisma wybitnych Papieży na wspomniane wyżej tematy i konsekwencje odrzucania prawdy.

Quote by bł. Pius IX - Ineffabilis Deus:
Zanieśliśmy przeto nieustanne modły i posty prywatnie i publicznie wraz z całym Kościołem do Ojca Niebieskiego przez Syna Jego, aby mocą Ducha Świętego, umysłem naszym raczył kierować i utwierdzać. A tak wezwawszy pomocy całego dworu niebieskiego i z westchnieniem przywoławszy Ducha Świętego za Jego natchnieniem ku chwale świętej i nierozdzielnej Trójcy, ku czci i sławie Bogurodzicy Dziewicy, dla podniesienia wiary katolickiej i dla wzrostu religii chrześcijańskiej powagą Pana naszego Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz Naszą oświadczamy, stanowimy i wyrokujemy, że od Boga jest objawiona, a przeto przez wszystkich wiernych mocno i stale ma być wiarą wyznawana nauka, według której Najświętsza Dziewica Maryja w pierwszej chwili swego Poczęcia za szczególniejszą łaską i przywilejem Boga Wszechmogącego, przez wzgląd na przyszłe zasługi Jezusa Chrystusa Zbawiciela rodzaju ludzkiego zachowana była wolną od wszelkiej zmazy pierworodnej winy.

Z tego powodu jeśliby ktoś inaczej, Boże uchowaj, miał sądzić, niż My o tym zawyrokowaliśmy, niechże pozna i na przyszłość o tym wie, że sam na siebie wydał wyrok potępienia, że stał się rozbitkiem w sprawach wiary i odpadł od jedności z Kościołem, a nadto przez sam ten fakt ściągnął na siebie kary prawem przewidziane, jeżeli błędną swoją myśl przekazuje innym w słowie, piśmie albo jakimś innym sposobem to uzewnętrznia.

Quote by Sobór Powszechny Watykański I - Pastor aeternus:
My zatem, wiernie zachowując tradycję otrzymaną od początku wiary chrześcijańskiej, na chwałę Boga, naszego Zbawiciela, dla wywyższenia religii katolickiej i dla zbawienia narodów chrześcijańskich, za zgodą świętego soboru, nauczamy i definiujemy jako dogmat objawiony przez Boga, że gdy biskup Rzymu przemawia ex cathedra, to znaczy, gdy wykonując urząd pasterza i nauczyciela wszystkich chrześcijan, na mocy swego najwyższego apostolskiego autorytetu określa naukę dotyczącą wiary lub moralności obowiązującą cały Kościół, dzięki opiece Bożej obiecanej mu w [osobie] św. Piotra, wyróżnia się tą nieomylnością, w jaką boski Zbawiciel zechciał wyposażyć swój Kościół dla definiowania nauki wiary lub moralności. Dlatego takie definicje biskupa Rzymu - same z siebie, a nie na mocy zgody Kościoła - są niezmienne.

Gdyby zaś ktoś, nie daj Boże, odważył się sprzeciwiać tej naszej definicji - niech będzie wyklęty.

Quote by Pius XII - Munificentissimus Deus:
Dlatego zaniósłszy do Boga wielokrotne korne błaganie i wezwawszy światła Ducha Prawdy, ku chwale Boga Wszechmogącego, który szczególną Swą łaskawością obdarzył Maryję Dziewicę, na cześć Syna Jego, nieśmiertelnego Króla wieków oraz Zwycięzcy grzechu i śmierci, dla powiększenia chwały dostojnej Matki tegoż Syna, dla radości i wesela całego Kościoła, powagą, Pana Naszego Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz Naszą ogłaszamy, wyjaśniamy i określamy, jako dogmat przez Boga objawiony, ŻE NIEPOKALANA BOGARODZICA ZAWSZE DZIEWICA MARYJA, PO ZAKOŃCZENIU BIEGU ŻYCIA ZIEMSKIEGO, ZOSTAŁA Z CIAŁEM I DUSZĄ WZIĘTA DO NIEBIESKIEJ CHWAŁY.

Dlatego też, gdyby ktoś, nie daj Boże, dobrowolnie odważył się temu cośmy określili przeczyć, lub o tym powątpiewać, niech wie, że odstąpił zupełnie od wiary Boskiej i katolickiej. (...)
Niech więc nikt z ludzi nie odważy się naruszać tekstu tego Naszego orzeczenia, ogłoszenia i określenia, ani też w niebacznej zuchwałości sprzeciwiać się mu i przeciwdziałać. Gdyby jednak ktoś spróbował się na to odważyć, niech wie, że narazi się na gniew Wszechmogącego Boga i świętych Jego Apostołów Piotra i Pawła.

Proszę tak nie lekceważyć prawd chrześcijańskich.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
karol_dabrowski
 luty 12 2007 20:57   
Forum Moderator
Moderator

Ludzie skąd tyle jadu w was? Gosciu tylko stwierdził odmienne zdanie w temacie a tu cała lawina na niego leci. Co się porobiło z tym katolicyzmem. Dobrze że nie mieliście kamieni pod reką. Zapraszam do lektury Biblii szczególnie o owocach Ducha w nowo narodzonym chrześcijaninie. A wiecie co? Ja też widzę sprawy inaczej. I co teraz?

mateuszwroc: na tym portalu prawda nie jest równa prawdzie tradycji katolickiej. Post poprzedni ulgowo zostaje, dlasze tego typu posty będa sukcesywnie kasowane.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 luty 12 2007 21:14   
Forum Moderator
Moderator

Post Mateusza jak najbardziej jest poprawny z punktu wiary katolickiej. Dialog ekumeniczny nie polega na ogłaskiwaniu się, ale na wymianie i wzajemnym poznaniu.

I jego komentarz nie pozostał wyjątkowo...mam szczególne powierzenie kontrolowania przejawów trydenciactwa (a nad MWrocem mam swoistą kuratelę portalową) i nie uważam, że gdzieś przesadził. Inaczej, o czym sam MWroc zaświadczy zostałby ucięty krótko, i być może na długo...

Natomiast jeśli zamierzasz usuwać czyjąś wypowiedź tylko dlatego, że wykłada/prezentuje naukę jednej z konfesji, będę pierwszy, który zaprotestuje.

===

Cytat 
karol_dabrowski
 luty 12 2007 21:30   
Forum Moderator
Moderator

Absolutnie nie zamierzam usuwac postów z powodu tego że ktoś wyznaje konkretną konfesję. Kto mnie zna wie że staram się postepowac obiektywnie. Reaguje tylko na fakt pogardliwego odnoszenia się do innych konfesji i braci w Chrystusie i nie obchodzi mnie z jakiej strony to nastepuje - niedawno mielismy na portalu przykład ze strony protestanckiej i też musiałem zainterweniować. Niemniej jesli ktoś czuje sie urażony i uważa że się zapędziłem to prosze o wybaczenie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 luty 12 2007 22:35   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Jakub:
mam szczególne powierzenie kontrolowania przejawów trydenciactwa (a nad MWrocem mam swoistą kuratelę portalową) i nie uważam, że gdzieś przesadził. Inaczej, o czym sam MWroc zaświadczy zostałby ucięty krótko, i być może na długo...

Super. W takim razie zaufam Tobie i z czystym sumieniem przestane MWroca czytać.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
piotr.
 luty 12 2007 22:36   
Forum

Tak w ogóle to tego typu pytania powinny być kierowane do działu "Pytania i odpowiedzi", w którym to kompetentne osoby jasno i rzeczowo odpowiedziały by na nurtujące pytanie. Zamiast tego pytanie wrzucane jest na forum dyskusyjne i zamiast konkretnej odpowiedzi na konkretne pytanie zaczyna się dyskusja, z której dla osoby pytającej tak naprawdę niewiele wynika. Bo albo piszą niekompetentne osoby, albo osoby do których pytanie nie jest kierowane.

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 luty 12 2007 23:48   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Rafi F:
Quote by Jakub:
mam szczególne powierzenie kontrolowania przejawów trydenciactwa (a nad MWrocem mam swoistą kuratelę portalową) i nie uważam, że gdzieś przesadził. Inaczej, o czym sam MWroc zaświadczy zostałby ucięty krótko, i być może na długo...

Super. W takim razie zaufam Tobie i z czystym sumieniem przestane MWroca czytać.

Czytac jak najbardziej mozesz....czlowiek czlowiekiem tylko i nie wszystko zauwazy....

===

Cytat 
LuTom
 luty 13 2007 13:15   
Forum

MateuszWroc: cytaty są ok, szkoda, ze o tym nie pisali apostołowie natchnięci Duchem Św, może inaczej do tego bym podchodził. "Przyjmując wiarę protestancką odrzuca się wiele z nauczania potrzebnego do zbawienia, jak chociażby nieomylność papieska, niepokalane poczęcie NMP, wniebowzięcie NMP. Akurat to konkretne nauczanie NIE JEST potrzebne do zbawienia, poniewaz protestanci, może nawet buddyści, żydzi czy jeszcze inni wierzący mimo że się o tym nie uczą także będą zbawieni. I chwała za to Najwyższemu

Jakubie, dziękuję za gratulacje, chociaż nie wiem za co, jeżeli jest w tym jakaś cienka aluzja, to niestety nie zrozumiałem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 luty 13 2007 16:21   
Forum

Quote by LuTom: MateuszWroc: cytaty są ok, szkoda, ze o tym nie pisali apostołowie natchnięci Duchem Św, może inaczej do tego bym podchodził. "Przyjmując wiarę protestancką odrzuca się wiele z nauczania potrzebnego do zbawienia, jak chociażby nieomylność papieska, niepokalane poczęcie NMP, wniebowzięcie NMP. Akurat to konkretne nauczanie NIE JEST potrzebne do zbawienia, poniewaz protestanci, może nawet buddyści, żydzi czy jeszcze inni wierzący mimo że się o tym nie uczą także będą zbawieni. I chwała za to Najwyższemu

Kościół katolicki twierdzi inaczej. A tłumaczenie, że coś nie jest potrzebne, bo się ktoś o tym nie uczy wogóle się logiki nie trzyma. Chrystus powiedział o Sobie, że jest Drogą, PRAWDĄ i ŻYCIEM. Mistycznym Ciałem Chrystusa jest Kościół. To on ma prawo określać w sposób definitywny jakie prawdy są do zbawienia konieczne.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 luty 13 2007 16:27   
Forum

Quote by karol_dabrowski:mateuszwroc: na tym portalu prawda nie jest równa prawdzie tradycji katolickiej. Post poprzedni ulgowo zostaje, dlasze tego typu posty będa sukcesywnie kasowane.

A mogę poprosić o cytat z regulaminu, który zakazuje twierdzenia, że tylko jedna religia jest prawdziwa, albo cytowania dokumentów własnego Kościoła, które to potwierdzają.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 luty 13 2007 17:11   
Forum Moderator
Moderator

Quote by mateuszwroc:
Quote by LuTom: MateuszWroc: cytaty są ok, szkoda, ze o tym nie pisali apostołowie natchnięci Duchem Św, może inaczej do tego bym podchodził. "Przyjmując wiarę protestancką odrzuca się wiele z nauczania potrzebnego do zbawienia, jak chociażby nieomylność papieska, niepokalane poczęcie NMP, wniebowzięcie NMP. Akurat to konkretne nauczanie NIE JEST potrzebne do zbawienia, poniewaz protestanci, może nawet buddyści, żydzi czy jeszcze inni wierzący mimo że się o tym nie uczą także będą zbawieni. I chwała za to Najwyższemu

Kościół katolicki twierdzi inaczej. A tłumaczenie, że coś nie jest potrzebne, bo się ktoś o tym nie uczy wogóle się logiki nie trzyma. Chrystus powiedział o Sobie, że jest Drogą, PRAWDĄ i ŻYCIEM. Mistycznym Ciałem Chrystusa jest Kościół. To on ma prawo określać w sposób definitywny jakie prawdy są do zbawienia konieczne.

1) Znaczenie słowa Kościół zostało ostatnio w KRK znacznie poszerzone.
2) Wg twojej definicji i twoich poglądów niewielu katolików prze te 19 pierwszych wieków zostało zbawionych

Nie przejmuj się dziewczyno żadnymi ludzkimi wyklęciami. Skoro będziesz w KEA, to nie będziesz w KRK. Na dwóch koniach na raz nie usiądziesz. A różnica pomiędzy konwertytą na ewangelizm, a ewangelikiem z punktu widzenia KRK jest praktycznie żadna (jeżeli to w ogóle powinno ciebie w tej sytuacji obchodzić).

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
karol_dabrowski
 luty 13 2007 18:18   
Forum Moderator
Moderator

Quote by mateuszwroc:A mogę poprosić o cytat z regulaminu, który zakazuje twierdzenia, że tylko jedna religia jest prawdziwa, albo cytowania dokumentów własnego Kościoła, które to potwierdzają.

Po dokładniejszym przemysleniu i oglądzie sytuacji przyznaję się że rzeczywiście naduzyłem lekko swoich kompetencji w poście z 20:57 dnia 12 lutego. Wynikło to z faktu udzielenia mi się zanadto destruktywnej atmosfery napięcia międzydenominacyjnego i wskutek tego przejawiłem postawe którą sam chciałem zwalczać. Na swoje usprawiedliwienie mam to że w konsekwencji nic nie usunałem Niniejszym więc mateuszwroc - proszę przyjmij moje przeprosiny i nie chowaj mi złego Przy okazji chciałem przypomnieć fragment z regulaminu
"(...) Głównym celem dyskusji powinno być wspólne poszukiwanie prawdy, a nie udowadnianie własnych racji, czy próba "nawrócenia" kogokolwiek - szczególnie jeśli dotyczy to pochodzącego z innego wyznania brata w Chrystusie.(..)"
Prosze o dostosowywanie się. Pozdrawiam serdecznie Panu

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 luty 13 2007 18:31   
Forum Moderator
Moderator

Quote by mateuszwroc:
Quote by karol_dabrowski:mateuszwroc: na tym portalu prawda nie jest równa prawdzie tradycji katolickiej. Post poprzedni ulgowo zostaje, dlasze tego typu posty będa sukcesywnie kasowane.

A mogę poprosić o cytat z regulaminu, który zakazuje twierdzenia, że tylko jedna religia jest prawdziwa, albo cytowania dokumentów własnego Kościoła, które to potwierdzają.

- Głównym celem dyskusji powinno być wspólne poszukiwanie prawdy, a nie udowadnianie własnych racji, czy próba "nawrócenia" kogokolwiek - szczególnie jeśli dotyczy to pochodzącego z innego wyznania brata w Chrystusie.

Ponadto istnieje cos takiego jak orzecznictwo forumowe , z ktorego wynika, ze minimum jakie trzeba spelnic dla wspolnej dyskusji to nazywanie siebie chrzescijanami. Z tego wynika koniecznosc szanowania sie i powstrzymania od wylewania wszelkich swoich przekonan na forum. Dotyczy to wszystkich braci traktujacych KRK jako nierzadnice babilonska oraz wszystkich podobnych Tobie traktujacych bycie protestantem jako sciaganie na siebie klatwy... To jest konieczne zebysmy mogli rozmawiac. Temu sluzy ta strona. Jezeli nie chcesz rozmawiac z protestantami to jest wiele stron dla takich chlopcow jak Ty w intenrecie gdzie moze poczujesz sie lepiej...

Biblia, prawdy wiary, wszystko co jest nam dane sluzyc ma budowaniu w nas pokory i szukaniu Boga a nie wygrywaniu malych prywatnych wojenek internetowych.

I jeszcze na koniec ode mnie.

Ten Pius XI sie bardzo mylil

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 luty 13 2007 19:32   
Forum

Quote by karol_dabrowski:Niniejszym więc mateuszwroc - proszę przyjmij moje przeprosiny i nie chowaj mi złego

Przyjmuję i nie chowam urazy. Każdy się może unieść. Ja się unoszę na forum Fidelitas. Tam mogę pisać jak chcę i ganię protestantów.

Do Maxurda: A czy ja cytowałem Piusa XI?

P.S. Nie dyskutujmy na temat dogmatów, bo to jest off-topic.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,38 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty