Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Sejm: 40 mln zł na Świątynie Opatrzności Bożej
 |  Wersja do druku
piotr.
 styczeń 30 2007 16:39   
Forum

Status: offline

Mistrzostwa to niezły interes. Jak nie chcesz ich to wygraj wybory i przekonaj innych (oczywiście pod innym hasłem - coś ciekawego znajdziesz, najlepiej coś o obronie wartości narodowych ze wsparciem RM, mandat pewny)

Dlaczego ty nie wystartujesz w wyborach i nie powstrzymasz dofinansowań obiektów sakralnych? Sory, ale to nie beczę tylko ty.

No widzisz Piotr. Nie odróżniasz państwa od Koscioła.
Jestem ciekaw jakbyś się czuł, gdybyś żył w państwie "świeckim" z większością muzułmańską, a państwo pod przymusem ściągało dla ciebie pieniądze na budowę wielkiego meczetu o funkcjach tylko reprezentacyjnych, gdy inne meczety świeca pustkami, obok koczują bezdomni, a twoje dziecko byłoby w półrocznej kolejce na operacje kardiologiczną.

A jak bym miał się czuć?
Skoro państwo postanowiło dofinansować meczet, to znaczy że nie jest on potrzebny 1/4 społeczeństwa tylko 3/4.
A co mi tam. Niech się mają gdzie modlić.

----------------------

A powiedz mi ile kasy idzie do państwa ze sprzedaży paliwa? Ile jest podatku drogowego w cenie 1 litra benzyny? No i jakie mamy drogi? Na tym nie korzystam ani ja ani ty ani nikt z nas tylko mechanicy, którzy mają pełne ręce roboty przez to. Gdzie są te pieniądze?

-----------------------

W Polsce wydaje się bezsensownie o wiele cięższe pieniądze w skali roku niż te 40mln zl które pójdzie na ŚO. To o czym my mówimy?

-------------------------

Jeszcze raz powtarzam - ja nie mam problemu - wy macie.
Chce państwo sfinansować świątynię protestancką czy inną? Proszę bardzo. Czemu nie. Widać jest komuś potrzebna. Przynajmniej jakieś rozsądne zastosowanie znajdą te pieniądze i nie trafią na trzynastki i wcale nie małe wypłaty dla polityków i urzędników, których jest w Polsce stanowczo za dużo.

--------------------------

Nie rozróżniam Kościoła od państwa... hm...
Słuchaj. Mamy katolicki rząd, mamy w zdecydowanej większości katolickie społeczeństwo. Więc czego oczekujesz? No niestety, prawda jest taka, że z pewnymi sprawami należy się pogodzić. Tak jak ja się mogę pogodzić z dofinansowaniem stadionu, chociaż na cholerę mi się przyda, tak ty też możesz się pogodzić ze wsparciem świątyni. A co nam innego pozostaje? Czcza dyskusja a raczej paplanina?

--------------------------------------

No już zupełnie na koniec.
Dofinansowanie ŚO to nic innego jak owoc demokracji, bo tych którzy przyjęli ustawę wybrał w demokratycznych wyborach naród. Wydaje mi się, że niektórzy nie tyle nie mogą się pogodzić z decyzją władz, co z faktem w jakim to zakisiałym katolickim społeczeństwie muszą oni żyć. Takie odnoszę wrażenie.

Jak dla mnie temat zamknięty. No, chyba że się okaże, że pieniądze zostały przekazane nieprawnie.

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
WcWojen
 styczeń 30 2007 17:12   
Forum

Quote by piotr.:Jak dla mnie temat zamknięty. No, chyba że się okaże, że pieniądze zostały przekazane nieprawnie.

...A myślisz, że po co zmieniają to prawo?

PS. Ciekawe czemu ten temat nie pojawił się tutaj jako temat dnia...

===

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
piotr.
 styczeń 30 2007 17:24   
Forum

...A myślisz, że po co zmieniają to prawo? Wink

PS. Ciekawe czemu ten temat nie pojawił się tutaj jako temat dnia...

Nic na ten temat nie wiem, jakoby pod tym kątem zmieniano prawo. Być może nie na czasie jestem. Zresztą mówiłem o nieprawności. Zmienianie prawa jest prawne. Co nie znaczy, że muszę się z tym godzić i w pełni popierać takie praktyki.

===

Profil   Email 
 Cytat 
WcWojen
 styczeń 30 2007 17:33   
Forum

Quote by piotr.: Nic na ten temat nie wiem

Trzeba było przed wypowiedzią zapoznać się choćby z podlinkowanym artem...

===

Cytat 
piotr.
 styczeń 30 2007 17:50   
Forum

Najzwyczajniej w świecie przeoczyłem. Później zobaczymy co z tym artykułem i jakie tam "machlojki" są.

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 styczeń 30 2007 22:44   
Forum

Ok, zadanie domowe odrobione, teksty przeczytane.
Nie widzę tam nic nieprawnego.
Dla mnie temat póki co zamknięty.
Chyba, że ktoś podeśle jakąś ciekawą myśl...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 styczeń 31 2007 12:29   
Forum Moderator
Moderator

No to po kolei

1. Jestem przeciwny finansowaniu tej budowy z srodkow publicznych

2. Tak naprawde to muzeum to tylko przykrywka. Nie bylo planowane od poczatku dopiero kiedy sie okazalo, ze jest to jedyna furtka na przekazanie pieniedzy zabrano sie za zmiane statutu instytucji budujacej swiatynie

3. 40 mln PLN to jest wiele pieniedzy, za ktore moznaby nie tyle realizowac inne cele panstwa ale np wyremontowac walace sie juz dzis koscioly czy klasztory. Sa to zabytki, ktorych ochrone panstwo ma wspierac a nie kolejny kosciol i to w polu.

4. PRzekazanie tych pieniedzy rodzi kolejne konflikty i napiecia i jest naciaganiem prawa. Tak naprawde kiedy lewica dojdzie do wladzy to kosciol na tych 40 milionach straci.

5. Rozdzial kosciola od panstwa nie oznacza zakazu wypowiadania sie przez ksiezy na temat polityki, ale finansowania obiektow koscielnych owszem.

6. Prawda jest taka ze 40 mln udaloby sie zebrac w rok lub dwa lata. Budowa trwalaby dluzej, ale obylo by sie bez tych afer. Nic jednak nie poradzimy na ludzka pazernosc...

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
kobieta
 styczeń 31 2007 13:22   
Forum

Na przykładzie tej inwestycji widać cały absurd państwa opiekuńczego i do czego prowadzi budowanie takiego systemu.
W ludziach wytwarza się prosty mechanizm - jak dają nam jest dobrze, jaki im, niedobrze i trzeba to potępić.
A wystarczy nie dawać nikomu.

PiS nigdy nie ukrywał, że jest partia socjalistyczną.
We wszystkich wywiadach liderzy tej partii wygłaszają poglądy popierające budowę silnego państwa opiekuńczego.
Realizują rzetelnie to co obiecali i o co mieć do nich pretensje, że dotrzymują słowa??
Może lepiej przyglądać się poglądom tych, których wybieramy do władzy??

===

Profil   Email 
 Cytat 
WcWojen
 styczeń 31 2007 14:27   
Forum

Quote by piotr.: Ok, zadanie domowe odrobione, teksty przeczytane.

Skoro tak, to może wyjaśnisz nam czemu nie udało im się przekazać poprzednio planowanych 20 mln?

Quote by kobieta:A wystarczy nie dawać nikomu.

Albo dawać wszystkim na równych zasadach, prawach...

===

Cytat 
kobieta
 styczeń 31 2007 15:55   
Forum

Albo dawać wszystkim na równych zasadach, prawach...

Sprawiedliwość socjalistyczna, czy ludowa jak widać w narodzie wiecznie żywa, jak Lenin.
Każdemu po równo.

Lenin, Marks, Engles Reaktywacja.

Od pomagania, to jest bliźni i rodzina.
Państwo ma pilnować naszego bezpieczeństwa i porządku publicznego i na to powinny być przeznaczane podatki.

W czasie z jednej z powodzi był w telewizorze reportaż o ludziach przez nią pokrzywdzonych, czekających na pomoc państwa.
I jakaś zdesperowana kobieta wypowiedziała zdanie, które wprawiło mnie w zdumienie i do dzisiaj trzyma:
"Jeśli nie dostanę pieniędzy z gminy na podręczniki dla dzieci, to będę musiała chyba kupić sama!"

no comment

---------------------------------------------------------------------------

Dwa grzechy są odpowiedzialne z upadek ludzkości: pycha i socjalizm!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 styczeń 31 2007 22:08   
Forum Moderator
Moderator

Quote by kobieta:
Państwo ma pilnować naszego bezpieczeństwa i porządku publicznego i na to powinny być przeznaczane podatki.

Dobrze powiedziane. Nie dziw się, że mając podobne poglądy i ledwo przełykając polski socjalizm, tak bardzo się jeżę na myśl o tym "muzeum" i prostytuowaniu się Kościoła (w sumie tanio - 40 mln, taki Stokłosa mógłby dać więcej)

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Edmund Belter
 luty 01 2007 07:49   
Forum

Że Świątynia Opatrzności dzieli nie łączy to widać chociażby po tej dyskusji.
Zwolennicy projektu używają w swoich wypowiedziach demagogii. Przeciwnicy, zresztą też. Co ma wspólnego ze Świątynią Opatrzności biedny emeryt, stadion Wisły? Przekazanie pieniedzy podatników na budowe katolickiej świątyni nie jest "owocem demokracji", tylko tej demokracji brakiem...
Jestem zdecydownie przeciwny finansowaniu przez państwo budowy jakiejkolwiek światyni, jakiegokolwiek Kościoła. Państwo może i powinno dofinansowywać remonty, renowacje obiektów zabytkowych, bez wzgledu na to, czy to katolicki kościół, prawosławna cerkiew, protestancki zbór, żydowska synagoga. Nie powinien jednak mieszać się do budowy nowych obiektów...

===

Opin

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 luty 01 2007 08:08   
Forum Moderator
Moderator

Quote by piotr.:
Ok, zadanie domowe odrobione, teksty przeczytane.
Dla mnie temat póki co zamknięty.
Chyba, że ktoś podeśle jakąś ciekawą myśl...

Już służę.
Quote by opin:Co ma wspólnego ze Świątynią Opatrzności biedny emeryt

Emeryt ma dużo wspólnego z budową ŚO. Otóż owe 40 mln złotych zostanie przesuniete z FUS (Fundusz Ubezpieczeń Społecznych). Wpływy do FUS są po części z podatków (dofinansowanie z budżetu) a po części ze składek emerytalnych. Czuje się więc robiony podwójnie w trąbę: nie dość, ze moje składki emerytalne i podatki zasilają dzisiejsze emerytury, to w dodatku to co ze skadek emerytalnych zostanie jest "inwestowane" w ŚO.
Nie wiem co gorsze, koszty własne ZUSu w skorumpowanych państwie, czy w ramach taniego państwa i czystych rąk, w ramach prawa i sprawiedliwości koszty własne ZUSu+grabierz składek na ŚO.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Rafi F
 luty 01 2007 10:00   
Forum Moderator
Moderator

Quote by maxurd:
6. Prawda jest taka ze 40 mln udaloby sie zebrac w rok lub dwa lata. Budowa trwalaby dluzej, ale obylo by sie bez tych afer. Nic jednak nie poradzimy na ludzka pazernosc...

Maxurd, patrzysz na finanse z punktu widzenia pojedynczego zbioru. Te 40 mln, a nawet i więcej można uzyskać w ciągu jednego dnia, jednej niedzieli po przeczytaniu listu biskupa, kazaniu i zrzutce docelowej. Jeżeli kazania byłyby gorące, a list krótki i za serce chwytajacy, to nawet i 400 mln ! Dobrze dobierając czas i nawiązanie do Ofiary - np. Wielkanoc, zaryzykowałbym wręcz 800 mln, może miliard.

===

Cytat 
Edmund Belter
 luty 01 2007 12:35   
Forum

Quote by Rafi F: Emeryt ma dużo wspólnego z budową ŚO. Otóż owe 40 mln złotych zostanie przesuniete z FUS (Fundusz Ubezpieczeń Społecznych). Wpływy do FUS są po części z podatków (dofinansowanie z budżetu) a po części ze składek emerytalnych. Czuje się więc robiony podwójnie w trąbę: nie dość, ze moje składki emerytalne i podatki zasilają dzisiejsze emerytury, to w dodatku to co ze skadek emerytalnych zostanie jest "inwestowane" w ŚO.
Nie wiem co gorsze, koszty własne ZUSu w skorumpowanych państwie, czy w ramach taniego państwa i czystych rąk, w ramach prawa i sprawiedliwości koszty własne ZUSu+grabierz składek na ŚO.

DEMAGOGIA

===

Opin

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 luty 01 2007 13:55   
Forum Moderator
Moderator

Quote by opin:
Quote by Rafi F: Emeryt ma dużo wspólnego z budową ŚO. Otóż owe 40 mln złotych zostanie przesuniete z FUS (Fundusz Ubezpieczeń Społecznych). Wpływy do FUS są po części z podatków (dofinansowanie z budżetu) a po części ze składek emerytalnych. Czuje się więc robiony podwójnie w trąbę: nie dość, ze moje składki emerytalne i podatki zasilają dzisiejsze emerytury, to w dodatku to co ze skadek emerytalnych zostanie jest "inwestowane" w ŚO.

DEMAGOGIA

Co jest demagogią : przyjęta poprawka senatu czy mój komentarz ?
Dla przypomnienia:
Za demagogię uważane są kłamstwa, składanie popularnych i efektownych, ale nie dających się spełnić obietnic albo składanie obietnic bez intencji ich realizacji, schlebianie masom, szukanie kozła ofiarnego, stosowanie nielogicznych, ale przekonywających argumentów.
wiec w którym miejscu skłamałem, dałem jakąkolwiek obietnicę, schlebiałem komuś, na kogoś cos zwaliłem czy byłem nielogiczny ?
Otóż twój komentarz to czysta demagogia

===

Cytat 
Belle Star
 luty 01 2007 14:05   
Forum

Od pomagania, to jest bliźni i rodzina.

No cóż, pierwszy raz zgadzam się z kobietą, państwo zbyt dużo ingeruje w nasze życie. Po latach komuny w Polakach wyrobiło się przekonanie, że "czy się stoi czy się leży, wszystkim równo się należy". Jesteśmy narodem, który wiecznie tylko wymaga a jak trzeba się ruszyć i coś zrobić to nie potrafimy. Dlaczego zwolennicy budowy ŚO nie potrafią uzbierać tych pieniędzy? Wystarczy chcieć i złotówka do złotówki by się uzbierało. Ale Polak woli poczekać aż dostanie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
WcWojen
 luty 01 2007 16:27   
Forum

Quote by Belle Star:Ale Polak woli poczekać aż dostanie.

Jaki Polak? W tym przypadku katolicki, polski, odział wyznaniowy, z siedzibą w Watykanie...

===

Cytat 
kobieta
 luty 01 2007 17:01   
Forum

Jaki Polak? W tym przypadku katolicki, polski, odział wyznaniowy, z siedzibą w Watykanie...

Wypraszam sobie uogólnienia - katolicki, polski, oddział wyznaniowy, jak to ładnie określiłeś, z siedzibą w Watykanie odnosi się również do mnie.

----------------------------------------------------------------------------------
Dwa grzechy są odpowiedzialne za upadek ludzkości: pycha i socjalizm!

===

Profil   Email 
 Cytat 
sługa
 luty 01 2007 17:24   
Forum

Witam.
Jeśli pozwolicie to chciałbym przedstawić wam powody dla których powstał pomysł wybudowania takiego obiektu. Otóż idea wybudowania takiej świątyni narodziła się ponad 200 lat temu i mało to być wotum Sejmu czteroletniego za dar wolności, dzięki której została uchwalona Konstytucja 3 Maja 1791 roku. Pomysłodawcą był ówczesny król Polski Stanisław August oraz abp Michał Poniatowski. Przypomnę tylko że Polska była pierwszym państwem w Europie i drugim na świeci które posiadało własną konstytucje. Pracowały przy niej takie osobistości jak Stanisław Staszic, Ignacy Potocki czy Hugo Kołłątaj. Sam historia tego obiektu jest o wiele dłuższa i ciekawsza ale nie ma co się rozpisywać.
Najwięcej sporów budzi chęć z finansowania części muzealnej świątyni z państwowych pieniążków (Sławne 40mln).
Więc moim zdaniem sprawa ma się następująco:
- Żyjemy w Państwie świeckim więc takie obiekty nie powinny być sponsorowane przez Skarb Państwa ale z drugiej strony Konstytucja 3 Maja to jak najbardziej święto Państwowe i muzeum akurat w tej świątyni miało by sens historyczny. No więc mamy dylemat i pozostawiam go wam do rozwiązana.
- Teraz sprawa 40mln i kolejny dylemat. To spora suma i wiele dzieci miało by obiady w szkołach ale jak to się ma np. do 300mln za które Lepper wyda na świnie albo bardzo bogate budynki krusu. Czy nie można by było tam znaleźć oszczędności? FUS w 2006r z którego zostaną przesłane pieniądze ma ponad 800mln nadwyżki ale to tez nie powód do trwonienia ich.

Więc tak na dobrą sprawę cała ta historia sprowadza się do pytania czy chcemy mieć pamiątkę z tamtych czasów i czy w tej konkretnie świątyni! Moim zdaniem najwięcej kontrowersji budzi fakt że taka budowla mogła by być rozumiana przez kogoś jako symbolem " może mieszania się kościoła w politykę lub władzy kleru w Polsce" ale jest to także hołd wyrażony ludziom którzy walczyli o niepodległość i akurat ta świątynia jest z ta walką poniekąd związana przeszłością.
Pozdrawiam

===

"Aby ludzie widzieli dobre czyny w Was i chwalili Ojca który w niebie jest"

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 luty 01 2007 17:41   
Forum Moderator
Moderator

Pamiątka: Świątyń Opatrzności już jest kilka (pogubiłem się w liczeniu, ale chyba jakieś 6), wystarczy je rozpropagować, a i remont jako zabytkowi by się należał. Jedną przeznaczyć na nabożeństwa ekumeniczne - w końcu miała to być świątynia dla całego wielonarodowego i wielowyznaniowego społeczeństwa Rzeczypospolitej.

Muzeum : już takowe są, choć nie wiem czy mamy propagować owoc formalnie biorąc zamachu stanu, owoc nie podpisany przez króla.

To mała suma, bo świnie i Kruz biorą więcej: sąsiad kradnie, ja też mam kraść troszkę ? Argument słaby, tutaj wręcz niedopuszczalny. A może lepiej podwyższyć o te 50 groszy kwotę wolna od podatku skoro tej forsy budżet tak nie potrzebuje? Grosz do grosza, to może by wreszcie obniżyli raz podatki.

===

Cytat 
sługa
 luty 01 2007 20:13   
Forum

Może masz rację że tych świątyń może jest już ok sześciu ale ta którą zaczął budować Stanisław August Poniatowski ma swoje fundamenty na terenie dzisiejszego Ogrodu Botanicznego na Agrykoli w Warszawie i to właśnie ta miała być przeznaczona na wotum za wolność. Inne nie maja z tym nic wspólnego, no może tylko że mają taka samą nazwę.

Owocem zamachu stanu to raczej nie jest bo jak spojrzeć w przeszłość to Król Stanisław Leszczyński został nadany nam przez króla Szwecji ale go Rosjanie pogonili i dali nam Augusta III a po nim Stanisława Augusta Poniatowskiego (podobno zaważyło to że był kochankiem Carycy Katarzyny II ) więc tak na dobrą sprawę Polacy nie mieli Własnego Króla który mógłby zostać usunięty przez zamach stanu.

Nigdy nic nie napisałem o złodziejstwie tylko uważam że jak stać nas na wydanie 300mln na świnki lub jeszcze więcej na budynki krusu to dlaczego nie stać nas na muzeum.
Pozdrawiam

===

"Aby ludzie widzieli dobre czyny w Was i chwalili Ojca który w niebie jest"

Profil   Email 
 Cytat 
Jacek
 luty 01 2007 23:21   
Forum

z serwisu "konkurencji"

Już pod koniec XVIII wieku podjęto ponowną próbę zbudowania Świątyni Opatrzności. Sfinansowania jej, wobec pustki w królewskim skarbcu, podjął się Jan Onufry Ossoliński. Kiedy kontynuacja rozpoczętej już w Warszawie budowy okazała się niemożliwa, zmieniono pierwotną lokalizację i rozpoczęto budowę w Mokobodach k. Siedlec, na ziemi Ossolińskich.
Świątynia była budowana zgodnie z pierwotnym planem przez zwycięzcę królewskiego konkursu Jakuba Kubickiego. Ze względów finansowych wymiary budowli zostały zmiejszone i po trwającej 25 lat budowie Świątynia Opatrzności Bożej - votum Narodu Polskiego za Konstytucję 3 Maja - została ukończona.

W latach Polski Ludowej, w 1947 r. w otoczeniu Prymasa Polski kardynała Augusta Hlonda próbowano podjąć na nowo sprawę budowy świątyni. Z chwilą śmierci prymasa, projekt upadł.

W latach siedemdziesiątych XX wieku, tym razem na życzenie prymasa Stefana Wyszyńskiego ponownie rozpoczęto budowę Świątyni, tym razem w stolicy. Wzniesiono ją ogromnym wysiłkiem społecznym, a konsekrowana została w 1979 roku przez prymasa, który uznał ją wtedy za wypełnienie obietnicy złożonej przez Sejm Czteroletni. I tą Świątynię możemy oglądać do dziś - na ulicy Dickensa 5 w Warszawie.

Wynika z tego, że sa co najmniej DWIE Świątynie Opatrzności będące wypełnieniem obietnic narodu polskiego!!

===

Lux in tenebris...

Profil   Email 
 Cytat 
WcWojen
 luty 02 2007 16:06   
Forum

Senyszsyn o SOBie:

Idąca na pasku kleru katoprawica jest gotowa na każdą podłość, byle zyskać błogosławieństwo wyborcze Kościoła. Dawanie na tacę z budżetu jest najefektywniejsze, a łaskawców nic nie kosztuje. Wszak dają nie swoje, tylko publiczne.

Calosc na:
News 0net
Blog Senyszyn

===

Cytat 
Andrzej
 luty 03 2007 18:50   
Forum

widzę, że ktoś (WcWojen?) podbija sztucznie obydwa wątki do góry?
Jeśli trzeba je podbijać, to pytanie czy ich istnienie kogokolwiek (poza podbijaczem) interesuje?

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Reguly
 grudzień 24 2007 10:32   
Forum

Wszyscy zapłacimy za Centrum Opatrzności Bożej
Kościołowi po trzech latach starań uda się dobrać do państwowej kasy i dofinansować publicznymi pieniędzmi budowę Świątyni Opatrzności Bożej. Sejm przegłosował wczoraj udzielenie biskupom 30 mln zł dotacji.
Odrzucił za to poprawkę Lewicy i Demokratów, czyli propozycję, żeby wydać te pieniądze na wypoczynek letni dzieci z terenów wiejskich. Tym razem dotacji nie uda się zablokować - kościelni i rządowi prawnicy zadbali o to, by tego fragmentu ustawy budżetowej nie można było zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego.
Od trzech lat Sejm w każdym kolejnym budżecie gwarantował na Świątynię Opatrzności Bożej - ulubioną inwestycję budowlaną prymasa Józefa Glempa - 40 mln zł. Wypłaty tych pieniędzy jednak nie dało się uruchomić, ponieważ brakowało przepisów, na podstawie których można by to zrobić. Zgodnie bowiem z konstytucją, konkordatem oraz ustawą o stosunku państwa do Kościoła katolickiego, budowy obiektów sakralnych nie wolno finansować z pieniędzy publicznych.

Teraz jednak Kościołowi oraz sprzyjającym mu politykom prawicy udało się obejść prawo, a ŚOB dostanie 30 mln zł. W jaki sposób? Zmieniono oficjalne przeznaczenie dotacji. Pieniądze pójdą formalnie nie na świątynię tylko na "dofinansowanie przedsięwzięć w sferze kultury i dziedzictwa narodowego, w tym na budowę muzeum prezentującego wkład Kościoła katolickiego w dzieje Polski w kompleksie Świątynnym Opatrzności Bożej''.

Wcześniej bowiem nadzorujący budowę metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz wymyślił, że na polach wilanowskich powstanie już nie Świątynia Opatrzności Bożej, ale Centrum Opatrzności Bożej, instytucja nie religijna, ale... kulturalno-naukowa. A na to państwo ma prawo dać pieniądze.

- Sytuacja dojrzała do tego, by w Warszawie powstało narodowe centrum jednoczące wszystkich Polaków. Rozwój Kościoła i narodu stanowi w Polsce jedność - ogłosił pod koniec listopada br. Nycz. W środę arcybiskup ogłosił zaś, że budowa ŚOB ruszy wkrótce. Cały kompleks ma mieć aż 20 tys. mkw. powierzchni.

Czyim kosztem powstanie Świątynia Opatrzności Bożej? Choćby ubogich dzieci z terenów wiejskich. Sejm nie przyjął bowiem poprawki LiD, aby dotację kościelną przeznaczyć na organizację ich letniego wypoczynku. Do wspomnianych już 30 mln zł posłowie lewicy chcieli dołożyć 25 mln zł, jakie dodatkowo w przyszłym roku otrzymają dwie katolickie uczelnie - Uniwersytet kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Katolicki Uniwersytet Lubelski. Fiaskiem zakończyła się też próba "podczepienia'' przez posłów LiD do tej dotacji dwóch państwowych uczelni - Politechniki Częstochowskiej i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile.

Uchwalone dla Kościoła 30 mln zł to nie wszystkie pieniądze, jakie duchowni zawdzięczają koalicji PO-PSL. Warto przypomnieć zasługi zdominowanego przez Platformę i ludowców sejmiku woj. mazowieckiego dla budowy Świątyni Opatrzności. Samorząd Mazowsza zagwarantował już na ten cel w swoim budżecie 20 mln zł. Warto przypomnieć, że proboszczem ŚOB został ks. Zdzisław Struzik, brat Adama Struzika, wpływowego polityka PSL i marszałka województwa mazowieckiego, czyli sponsora ŚOB.

Cała sytuacja dowodzi, że PO nie zamierza zmieniać kursu wobec Kościoła i tak samo chce robić dobrze jedynie słusznemu wyznaniu w tym kraju, jak to dotychczas czyniło PiS. Tak Platforma odpłaca się za poparcie episkopatu dla swoich rządów. Nie bez powodów zaraz po wyborach parlamentarnych w wywiadzie dla TVN 24 Nycz podkreślił: - Teraz najważniejsze, by uznać wybór, którego dokonał naród, i dostrzec w nim kontynuację kreatywną.

Platforma ma co kontynuować. Ostatnie dwa lata należały do złotego okresu w finansach Kościoła. I to nie tylko dzięki koalicji PiS-Samoobrona-LPR, ale także PO wspierającej wszystkie inicjatywy, na jakich zależało duchowieństwu. To Platformie Kościół zawdzięcza 58 mln zł - prezent, jaki w czerwcu br. sprawiła mu sejmowa Komisja Finansów Publicznych pozytywnie akceptując pomysł Ministerstwa Finansów uregulowania z państwowych funduszy "zobowiązań wymagalnych'' skarbu państwa wobec Kościoła. Czyli na zapłacenie duchowieństwu haraczu za to, że nie przejmie ważnych nieruchomości w centrum Krakowa. Dodajmy - nieruchomości, które wcześniej podarował Kościołowi inny organ państwa Komisja Majątkowa. Gdyby nie zgoda posłów PO, wniosek by upadł.

Na niektóre pomysły dogodzenia wyborcom w sutannach PO wpadła osobiście. Na przykład, by wziąć na utrzymanie państwa trzy kolejne uczelnie katolickie. Partia Tuska napisała na początku 2006 r. projekty ustaw o finansowaniu przez państwo Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej Ignatianum w Krakowie oraz Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Na wszystkie trzy idzie z naszych podatków co roku kilkanaście milionów zł. Platforma popierała też zwiększenie Funduszu Kościelnego opłacanego z publicznych pieniędzy, a rządzone przez PO do spółki z PSL-em samorządy wojewódzkie grzecznie rozdzielają dotacje przeznaczone na remont zabytków niemal wyłącznie między instytucje kościelne.
Zrodlo

PS. Niektorych interesuje na co ida ich podatki...

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Reguly
 styczeń 03 2008 10:24   
Forum

Szkoła Rydzyka dostała więcej pieniędzy niż SGGW i UAM

Szkoła o. Rydzyka dostała z państwowego Funduszu Ochrony Środowiska więcej pieniędzy niż prestiżowe uczelnie publiczne - warszawska SGGW i poznański UAM - oburza się "Gazeta Wyborcza". Rydzyk ma uczyć ochrony środowiska.

Umowa o dotację dla szkoły o. Tadeusza Rydzyka w Toruniu została podpisana niespełna miesiąc po wyborach parlamentarnych - 19 listopada ub.r. Zawarł ją zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jeszcze z nominacji PiS-owskiego ministra środowiska Jana Szyszki.

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej o. Rydzyka dostanie 1,225 mln zł na uruchomienie dwusemestralnych studiów podyplomowych: polityka ochrony środowiska - kompensacja przyrodnicza. Pieniądze pokryją 50% kosztów, szkoła dostanie je w ratach w latach 2008-11.

WSKSiM jest jedną z czterech uczelni, które złożyły wniosek. I tak jak pozostałe miała rekomendację ministra środowiska - potwierdza Krzysztof Walczak, rzecznik Funduszu.

Pozostałe to: Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Akademia Rolnicza w Krakowie - wylicza dziennik.

UAM dostał niecały 1 mln zł. SGGW otrzymała 1 mln zł na uruchomienie studiów dziennych z rozwoju regionalnego. Mimo że jesteśmy renomowaną uczelnią na europejskim poziomie, ze wspaniałą tradycją i świetną kadrą mieliśmy problem ze skompletowaniem wykładowców, ale udało się nam - mówi rektor SGGW prof. Tomasz Borecki.

Szyszko rekomendował w Funduszu uczelnię o. Rydzyka, zanim wpłynął tam jej wniosek. Wcześniej Szyszko wielokrotnie bywał gościem Radia Maryja i TV Trwam, a 7 grudnia ub.r., w rocznicę powstania rozgłośni o. Rydzyka, przesłał list gratulacyjny. Życzył Rydzykowi "dalszej owocnej pracy dla prawdy, a więc Boga, Kościoła, Polski i Polaków". I podkreślił, że tylko w Radiu Maryja mógł prostować nieprawdziwe informacje z "polskojęzycznych środków masowego przekazu" - pisze "Gazeta Wyborcza". (PAP)

WP

Kto odpowie na pytanie: ile kosztuje medialna promocja w RM?

I za Onetem
Minister z PiS chciał bez wniosku dać pieniądze o. Rydzykowi

"Gazeta Wyborcza": Szkoła o. Rydzyka dostała z państwowego Funduszu Ochrony Środowiska więcej pieniędzy niż prestiżowe uczelnie publiczne - warszawska SGGW i poznański UAM. Rydzyk ma uczyć ochrony środowiska. Były minister środowiska Jan Szyszko rekomendował nawet uczelnię o. Rydzyka bez formalnego wniosku.
Umowa o dotację dla szkoły o. Tadeusza Rydzyka w Toruniu została podpisana niespełna miesiąc po wyborach parlamentarnych - 19 listopada ub.r. Zawarł ją zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jeszcze z nominacji PiS-owskiego ministra środowiska Jana Szyszki.

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej o. Rydzyka dostanie 1,225 mln zł na uruchomienie dwusemestralnych studiów podyplomowych: polityka ochrony środowiska - kompensacja przyrodnicza. Pieniądze pokryją 50 proc. kosztów, szkoła dostanie je w ratach w latach 2008-11. - WSKSiM jest jedną z czterech uczelni, które złożyły wniosek. I tak jak pozostałe miała rekomendację ministra środowiska - potwierdza Krzysztof Walczak, rzecznik Funduszu.

Pozostałe to: Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Akademia Rolnicza w Krakowie - wylicza dziennik.

UAM dostał niecały 1 mln zł. SGGW otrzymała 1 mln zł na uruchomienie studiów dziennych z rozwoju regionalnego. Jej rektor prof. Tomasz Borecki: - Mimo że jesteśmy renomowaną uczelnią na europejskim poziomie, ze wspaniałą tradycją i świetną kadrą mieliśmy problem ze skompletowaniem wykładowców, ale udało się nam - mówi jedynie.

Szyszko rekomendował w Funduszu uczelnię o. Rydzyka, zanim wpłynął tam jej wniosek. Wcześniej Szyszko wielokrotnie bywał gościem Radia Maryja i TV Trwam, a 7 grudnia ub.r., w rocznicę powstania rozgłośni o. Rydzyka, przesłał list gratulacyjny. Życzył Rydzykowi "dalszej owocnej pracy dla prawdy, a więc Boga, Kościoła, Polski i Polaków". I podkreślił, że tylko w Radiu Maryja mógł prostować nieprawdziwe informacje z "polskojęzycznych środków masowego przekazu" - pisze "Gazeta Wyborcza".

===

Cytat 
Reguly
 luty 08 2008 22:11   
Forum

Wpadla mi wlasnie w rece broszurka jaka w tym roku ksiedz zosatwil moim znajomym chodzac po koledzie... Taki tam "Gość (chyba niedzielny choc malymi loiterkami jest, ze to wydanie specjalne Goscia Warszawskiego), na kolędę"... Normalnie prawie jak "Straznica" SJ tylko mniej stron - grunt to umiec kozystac z doswiadczen innych ... Ale nie o tym chcialem. Na rozkladowce dwie strony poswiecone SOBowi z czego 1/2 to grafika budowli i polecenie przelewu (cel wiadomy). A teraz tersc. Pierwszy, podpisany TG - taki tam reklamowy tekst:

Cztery tysiące to niewiele. [jak dla kogo]
A tylko tyle z ponad 15 tyś. mkw. powierzchni Centrum Opatrzności Bożej w Wilanowie zajmie świątynia. Co z resztą?

Dla kilkudziesięciu tysięcy ludzi z oko­licznych osiedli Wilanowa kościół -wotum narodu za odzyskanie niepodle­głości - będzie przede wszystkim świąty­nią parafialną. Dla setek tysięcy innych -celem pielgrzymek: miejscem, gdzie w su­pernowoczesnym, interaktywnym muze­um Prymasa Tysiąclecia będą świadkami je­go niezwykłego życiorysu, od narodzin w Zuzeli, przez uwięzienie, aż do konklawe, które przyniosło nam Papieża Polaka. Jan Paweł II ma już tu zresztą swój instytut, a w podziemiach symboliczny grobowiec, z zamurowaną wewnątrz chustą, którą na ło­żu śmierci bp Stanisław Dziwisz ocierał mu twarz. Obok pielgrzymi modlić się będą przy grobach najwybitniejszych Polaków, ks. Jana Twardowskiego i ks. Zdzisława Peszkowskiego. [To juz wiemy jaki byl cel pochowanie ich tam wbrew ostatniej woli...] Przy świątyni staną szkoła oraz hospicjum. Dla ich podopiecznych ca­ły kompleks będzie stanowił jakby skrzyd­ła Opatrzności, pod którymi schowają swo­je nadzieje, a czasem także cierpienie.

Drugi to wypowiedz Nycza:
Chcemy wywiązać się z obiet­nicy złożonej przez króla w imieniu Polaków po uchwa­leniu Konstytucji 3 maja. [Szkoda tylko, ze fundujac to sobie z naszych podatkow] Taki jest zamysł Księdza Prymasa, by, budując tę świątynię, wypełnić obietnicę oraz stworzyć w Warszawie miejsce ważne, do którego warszawia­cy i Polacy mogliby przychodzić i dzię­kować Bogu za odzyskaną wolność, poznawać historię, uczyć się patrioty­zmu. [Rowniez tego bedacego udzilem niekatolikow?] Dlatego w kompleksie Świątyni Opatrzności Bożej jest nie tylko kościół, ale bardzo dużo pomieszczeń na działalność kulturalną i muzealną. [Zaczna zapewne inaczej mowic o tych proporcjach, jesli juz powstanie...] Świątynia ma być wotum całego naro­du, a nie tylko Kościoła warszawskiego. Dlatego wolimy mówić o Centrum Bożej Opatrzności, w obrębie które­go jest świątynia. Wszyscy mamy poważne powody do wdzięczno­ści, zważywszy na trudne drogi do wolności odzyskanej ostatecz­nie w roku 1989. [I dla tego nie ktorzy chcieliby teraz uczynic z Polski kraj wyznaniowy?] Ogromny udział miało na tej drodze dwóch wiel­kich ludzi Kościoła [dobrze, ze byli tez inni...], Wielki Papież Jan Paweł II i Prymas Tysiąclecia kardynał Stefan Wyszyński. Obydwaj byli narzę­dziami Bożej Opatrzności. Dla nich obu w Centrum Opatrzności będzie dużo miej­sca. W Wilanowie powinno się koncen­trować życie Kościoła, Polski i narodu, w wymiarze patriotycznym, religijnym i kulturalnym. Wotum całego narodu będzie miejscem pamięci o wybitnych rodakach, a dla niektórych z nich - miej­scem pochówku. [nawet jesli bedzie to wbrew ich ostatniej woli...]

...w kwadratowych nawiasach moje przypisy...

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,86 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty