Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Co rozumiemy przez slowo medytacja i co ona nam daje?
 |  Wersja do druku
kobieta
 marzec 31 2007 10:56   
Forum

Status: offline

Bez medytacji nie doświadczy się osobowej obecności w nas DUCHA BOŻEGO,OJCA jako BOGA i DUCHA CHRYSTUSOWEGO,SYNA jako CHRYSTUSA.

W z wcześniejszych wypowiedzi wynikało, że ta obecność jest w nas, bez względu na to czy medytujemy, czy nie!
Mamy tego Ducha, czy nie w końcu?
Czy aby dostał się do nas, musimy otworzyć się na niego medytując?

Pytanie retoryczne Evivo nie trudź się odpowiadaniem

===

Profil   Email 
 Cytat 
skans
 marzec 31 2007 11:47   
Forum

Czy medytacja jest zlem? Moim zdaniem jest forma modlitwy,rozwazania,pragnienia i poszukiwania Boga.
Pozdrawiam.

===

skans

Profil   Email 
 Cytat 
Michał Pająk
 marzec 31 2007 12:42   
Forum

Dla mnie osobiście to jest tak, że każda modlitwa do Boga jest medytacją, ale sama medytacja nie jest modlitwą.

Medytacja może być okej jako technika relaksacyjna, sposób na wyciszenie, bez różnych kosmicznych energii czy nirwany. Ot tak po prostu, jak masaż czy różne sposoby likwidowania napięcia mięśniowego.

P.S.
Rafi, jeśli chodzi o migrenę to też odziedziczyłem, ciężka sprawa, ale da się żyć.

===

"Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny." (Mt 25,13)

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 marzec 31 2007 13:33   
Forum

Quote by eviva: kasandra K80,skans

Chrześcijaństwo ma błędne założenie,że Chrystus przez swoją smierć na krzyżu dokonał naszego zbawienia i uwolnił nas od wszystkich grzechów...

W końcu otwartym tekstem powiedziałaś, gdzie masz całe chrześcijaństwo.
Czemu więc powołujesz się na chrześcijańskie Pisma?

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
skans
 marzec 31 2007 14:05   
Forum

Snafu masz racje.Zalezy kto jaka medytacje ma na mysli.
Pozdrawiam.

===

skans

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 marzec 31 2007 17:58   
Forum

Bardzo ciekawy przykład drogi duchowej, w której zaplątała się także Medytacja Transcendentalna

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Andrzej
 marzec 31 2007 18:22   
Forum

Quote by skans: Czy medytacja jest zlem? Moim zdaniem jest forma modlitwy,rozwazania,pragnienia i poszukiwania Boga.
Pozdrawiam.

zachęcam do przeczytania bardzo ciekawego artykułu karmelity, o. Mariany Zawady

dla zachęty:

Medytacja jest prostą modlitwą wewnętrzną, myślną, refleksją nad prawdami wiary, przenikaniem w głębię ich wewnętrznego znaczenia; jest ona karmieniem duszy. Hans Urs von Balthasar daje wystarczająco jasne określenie: "Medytacja chrześcijańska, w samym swoim rdzeniu, może być tylko miłującym, posłusznym przypatrywaniem się temu Człowiekowi, który jest samowyrażaniem się Boga".
(...)
Analizując powyższe określenia, zauważamy, że medytacja proponowana przez inne religie jest czymś zupełnie innym od medytacji chrześcijańskiej.

Linia demarkacyjna formułuje się w podziale: wymiar naturalny — nadprzyrodzony. Medytacje typu wschodniego stanowią naturalne metody koncentracji i przemiany świadomości, natomiast chrześcijańska medytacja jest spotkaniem ze Stwórcą, zwłaszcza z Chrystusem, rozważaniem Jego dzieł i tajemnic. Dotyczy ona, jak to Teresa określa — "nieograniczonej wielkości łaski. Gdy rozmawiacie z Bogiem, nie myślcie o rzeczach obcych; kto tak czyni, ten nie wie, co to modlitwa myślna" (D 22, 8).

Należy zauważyć, że samo myślenie nie jest jeszcze modlitwą, musi poruszać serce ku Bogu, dotyczyć boskich tajemnic. Medytacja, modlitwa wewnętrzna nie jest również koncentracją na sobie, na swoich sprawach ani na swoich stanach świadomości, ale na żywym Chrystusie. Jest więc dogłębnym przyswojeniem sobie słowa Bożego, tak jak mówi św. Teresa z Awili, by przeżyć jakiś szczegół z życia Chrystusa, tak "jakoby się spełniał w duszy" (Ż 4, 7). Celem medytacji jest poznanie Chrystusa.

O ile medytacje niechrześcijańskie pozostają głównie techniką koncentracji czy przemiany świadomości (np. jej rozszerzenia), o tyle medytacja chrześcijańska jest przemianą w Chrystusie i w Chrystusa.

Tak w ogóle, to witryna karmelitów bosych , tu akurat prowincji krakowskie, jest warta czytania!

===

Cytat 
skans
 kwiecień 01 2007 09:37   
Forum

Mam jeszcze jeden przyklad medytacji chrzescijanskiej
opierajacej sie na zyciu Jezusa. W ostanim dniu rekolekcji ignacjanskich na wykladzie ksiadz zadal nam medytacje na dowolny temat z zycia Jezusa. Podpowiadal przyklady miedzy innymi,ze moze to byc gaj oliwkowy,sciezki,ktorymi chodzil Jezus i apostolowie a my sprobujmy znalezc sie posrod nich. Odrabiajac zadanie domowe w pokoju,pomodlilam sie i zasiadlam do medytacji.Wyobrazilam sobie dokladnie gaj oliwkowy,zielona trawe poprzecinana bialymi wydeptanymi sciezkami. Z wielkim zaciekawieniem szukalam Jezusa i apostolow. Niestety gaj byl pusty.Moje wyczekiwanie spelzlo na niczym,wiec chcialam sie wycofac.W tym czsie zobaczylam pociag a wlasciwie przedzial w wagonie. Na srodkowych siedzeniach z lewej strony siedzial Jezus a obok ja.
Widzialam to od tylu,jakby przez sciane z odleglosci mniej wiecej dwoch krokow. Jezus zwrocil sie do mnie,siedzacej obok mowiac: "kazdy krok uzgadniaj ze Mna".Medytacja skonczona.
Wracajac z rekolekcji wchodzac do pociagu i dalej do przedzialu zauwazylam wolne jedno miejsce z lewej stronu posrodku.Kiedy stanelam w drzwiach przedzialu pan,ktory siedzial obok pustego miejsca wstal,wychodzac na korytarz. Zostaly dwa puste miejsca
na srodku.Druga strona byla cala zajeta. Usmiechnelam sie przypominajac sobie medytacje.Usiadlam na swoim miejscu,drugie,gdzie siedzial Jezus bylo puste.Rozmyslalam medytacje.Bylam bardzo szczesliwa,przypominajac sobie slowa: "kazdy krok uzgadniaj ze Mna".

===

skans

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 kwiecień 12 2007 23:07   
Forum

Znalazłem ciekawą stronę o medytacji chrześcijańskiej - teoria i praktyczne rady dla tych wszystkich, którzy chcą medytować ale nie chcą wzorować się na medytacji "wschodniej"

http://www.wccm.szczecin.pl/medytacja.html

CEL I OWOCE MEDYTACJI CHRZEŚCIJAŃSKIEJ

Medytacja chrześcijańska jest modlitwą serca. Jej głównym celem jest spotkanie z Bogiem, polegające na byciu z Nim, przebywaniu w Jego obecności i doświadczaniu jej w głębi naszych serc. W medytacji chrześcijańskiej realizujemy wezwanie Jezusa do porzucenia samych siebie. Medytacja chrześcijańska nie jest skupianiem się na sobie i na tym, co podsuwa nam nasze ego. To raczej „wejście do swojej izdebki”, gdzie w ciszy umysłu i serca z ufnością powierzamy się Bogu tacy, jacy jesteśmy. Poprzez praktykowanie medytacji chrześcijańskiej uczymy się być „tu i teraz”, co otwiera nas na otaczającą rzeczywistość oraz sprawia, że nawet drobne czynności możemy wykonywać z uwagą. Regularna praktyka medytacji uczy nas prostoty, wytrwałości i wierności w modlitwie, a także, wyznaczając przebieg dnia, porządkuje nasze życie codzienne.

Polecam też zajrzenie do czytelni a tam dwa świetne teksty:
John Main OSB: Jak medytować?

Jan M. Bereza OSB: Medytacja - Modlitwa serca.

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
eviva
 kwiecień 13 2007 13:07   
Forum

skans

Wreszcie za ktoryms razem udalo mi sie wyobrazic tlum ludzi a w samym srodku ja. Naraz zobaczylam ,ze ten tlum sie rozdziela robiac szczeline,poprzez ktora zobaczylam Jezusa z odleglosci mniej wiecej 20 m.Pewnie nie uwierzycie,ale palal On tak wielka miloscia do mnie,ze czulam te Milosc fizycznie.Oczywiscie pobieglam do Jezusa,klekajac u Jego stop,a On polozyl rece na mojej glowie.To wszystko dzialo sie w mojej wyobrazni,ale ja nie spodziewalam sie tak wielkiego odczucia
Najprawdopodobniej przeniosłaś się w czasie medytacji do jednego ze swoich poprzednich wcieleń,w czasie którego byłaś wśród osób,które nauczał i błogosławił Chrystus.To zdarza się wielu osobom,które medytują.Np.stygmatyk G.Bongiovanni,w czasie medytacji przeniósł się do czasów kiedy nauczał Jezus,a on był w tym czasie pastuszkiem.

Dezerter
za medieval man
"Medytacja, modlitwa wewnętrzna nie jest również koncentracją na sobie, na swoich sprawach ani na swoich stanach świadomości, ale na żywym Chrystusie. Jest więc dogłębnym przyswojeniem sobie słowa Bożego..."

Czy żywy Chrystus,Słowo Boże,to obecny w naszych sercach Duch Chrystusowy,o którym ja tak często piszę?
za Dezerter
"Medytacja chrzescijańska jest modlitwą serca.jej głównym celem jest spotkanie z Bogiem,polegające na byciu z Nim,"przebywaniu" w Jego obecności i doświadczaniu jej w głębi naszych serc."

To też potwierdza obecność Ducha Chrystusowego w nas. Dlaczego wobec tak oczywistych faktów,niektórzy poważni "chrześcijanie"na tym forum,nie chcą tej obecności potwierdzić?

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 kwiecień 13 2007 22:56   
Forum

Eviwo
Nie wiem czy mnie nazywasz "poważnym" chrześcijaninem?
a na temat obecności w nas Ducha Chrystusowego wypowiadam się szeroko w moim wątku
"Czy jest w nas obecny.Duch/cząstka Boga.." i wcale tej obecności nie zaprzeczam!

Tu mówimy o medytacji
A właściwie to teraz mówi - De Mello:

Medytacja
- Uczeń zapadł w sen. Śniło mu się, że znalazł się w raju. Jakież było jego zdziwienie, kiedy ujrzał tam Mistrza wraz z pozostałymi uczniami. Wszyscy pogrążeni byli w medytacji. - Czy to właśnie jest rajska nagroda? - wykrzyknął. - Przecież dokładnie to samo robiliśmy na ziemi! Usłyszał głos: - Głupcze! Myślisz, że ci medytujący, których widzisz są w raju? Wprost przeciwnie: raj jest w tych, którzy medytują.

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Reguly
 czerwiec 12 2008 03:19   
Forum

Pierwszy raz z techniką medytacyjną spotkałem się na treningu relaksacyjnym. W trakcie zajęć osoba prowadząca powiedziała: "Teraz będziemy wykonywać następujące ćwiczenie. Znajdźcie sobie ładnie brzmiące słowo, bez znaczenia, np. bim-bam czy bam-bam, i powtarzajcie je w myślach przez 15 minut". Trudno mi było uwierzyć, że taka prosta czynność może tak odprężyć człowieka. Dla mnie to było duże odkrycie. W końcu znalazłem sposób na to, by nie tylko zrelaksować ciało, ale też umysł. Spokój, który wtedy przychodzi, jest porównywalny z poczuciem wyspania się po kilku zarwanych nocach. Po tamtym doświadczeniu chciałem kontynuować medytację. Tak się znalazłem w krakowskiej grupie medytacji chrześcijańskiej.

Calosc...

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
eviva
 sierpień 21 2008 18:31   
Forum

requly

Fragment z tego artykułu:

ale często zapominamy o Bogu, który jest w nas, w naszym sercu. A przecież Duch Święty w nas mieszka.

Medytacja służy osiągnięciu tych wszystkich dobrodziejstw,które wynikają z obecności w każdym z nas (nie wszyscy w to wierzą!)Ducha Świętego.

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,51 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty