Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Zmiana wiary
 |  Wersja do druku
Karinka18
 marzec 25 2007 15:57  (Czytany 17750 razy)  
Forum

Status: offline

mam 18 lat i chcialabym zmienic wiarę, nie sprzeciwiam sie oczywiscie wierze chrześcijańskiej lecz nie czuję sie w niej spełniona. czy ktoś posiada może wiedze na temat procesu w jakim sie odbywa taka zmiana. ? jeśli jest ktoś kto potrafiłby odpowiedziec na moje pytania prosze o napisanie. Laughing Out Loud

===

Profil   Email 
 Cytat 
karol_dabrowski
 marzec 25 2007 16:43   
Forum Moderator
Moderator

Cześć Karinka.
Na początku pewnie dobrze byłoby gdybys napisała trochę - na jakie wyznanie chcesz przejść. Jeśli chcesz dodaj co Cię skłoniło do tego, swoje przemyślenia. Myślę że właściwy proces zachodzi tylko w Twoim wnętrzu, jak on wygląda pewnie sama wiesz najlepiej Chyba że chodzi ci o proces administracyjny ...
Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
eviva
 marzec 25 2007 17:45   
Forum

Karinka 18

Jeśli np.nie wiesz do jakiej przejść wiary,to najlepiej zwrócić się w modlitwie do Boga lub Chrystusa o wskazanie Ci właściwej drogi.Mimo,że nie dostaniesz odpowiedzi na głos,Pan Ciebie poprowadzi do prawdziwej wiary,bo On zna najlepiej każdego z nas.

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
kobieta
 marzec 25 2007 19:23   
Forum

Karinka18:

Pierwsza podstawowa rzecz: wiara nie jest tym, co można sobie zmieniać, wtedy, gdy nam nie odpowiada.
Jeśli i nie czujesz się spełniona, to powinnaś swoją wiarę po prostu pogłębiać poprzez codzienny kontakt z Bogiem.
I dwa: jeśli możesz powiedzieć czego Ci brakuje, może zdołamy Ci pomóc i nie będzie konieczności "zmiany wiary".

W ogóle nie rozumiem takiego pojęcia - wiara jest łaską daną od Boga i możemy ją jedynie przyjąć albo odrzucić.

Co innego poznawanie i pogłębianie wiary - to nasze dzieło.
Może zacznij od tego, a problem zniknie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 marzec 25 2007 20:10   
Forum Moderator
Moderator

Quote by eviva: Karinka 18

Jeśli np.nie wiesz do jakiej przejść wiary,to najlepiej zwrócić się w modlitwie do Boga lub Chrystusa o wskazanie Ci właściwej drogi.Mimo,że nie dostaniesz odpowiedzi na głos,Pan Ciebie poprowadzi do prawdziwej wiary,bo On zna najlepiej każdego z nas.

1. Chrystus jest Bogiem to raz

2. Karinka 18 - przestajesz chodzic do kosciola i tyle.

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 marzec 26 2007 08:57   
Forum

Quote by Karinka18: mam 18 lat i chcialabym zmienic wiarę, nie sprzeciwiam sie oczywiscie wierze chrześcijańskiej lecz nie czuję sie w niej spełniona. czy ktoś posiada może wiedze na temat procesu w jakim sie odbywa taka zmiana. ? jeśli jest ktoś kto potrafiłby odpowiedziec na moje pytania prosze o napisanie.

Apostazja (albo tu, zas na tym forum tu).

Quote by kobietaRazzierwsza podstawowa rzecz: wiara nie jest tym, co można sobie zmieniać, wtedy, gdy nam nie odpowiada.

Generalnie racja... Wiara jest albo jej nie ma - albo wierzysz albo nie wierzysz (jesli natomiast wierzysz, to tylko raczej pytanie w co)... Zmienić to zasadniczo możesz natomiast religie (czyli system wierzeń i praktyk), rodzaj kultu lub przynaleznosc do danego związku wyznaniowego, Kosciola.

Quote by kobieta:Jeśli i nie czujesz się spełniona, to powinnaś swoją wiarę po prostu pogłębiać poprzez codzienny kontakt z Bogiem.

A jesli nie ma czego poglebiac (lub nie masz pewnosci o kontakt z ktorym Bogiem chodzi), to radze poszukac w innych systemach wyznaniowych tego co jest ci najblizsze (i co byc moze daje mozliwosc poglebieia), lub tez wypracowac wlasne koncepcje i dopiero wowczas poszukac w innych systemach tego, co bedzie temu najblizsze...

Quote by kobieta:I dwa: jeśli możesz powiedzieć czego Ci brakuje

lub uscislic czego poszukujesz...

Quote by kobieta:, może zdołamy Ci pomóc i nie będzie konieczności "zmiany wiary".

...bo nieoficjalnie naprzyklad wcale nie bedzie konieczna... W niekturych systemach przystepujac do innego Kosciola niejednokrotnie zostajesz ze wczesniejszej wspolnoty wykluczona automatycznie.

Quote by maxurd:1. Chrystus jest Bogiem to raz

Jakos nie jestem przekonany... za to z cala pewnoscia mozna stwierdzic, ze byl czlowiekiem...

Quote by maxurd:2. Karinka 18 - przestajesz chodzic do kosciola i tyle.

No tez nie tak do konca... chocby dla tego, ze wg. pewnych statystyk, prawdopodobnie nadal nalezec bedziesz do danej wspolnoty. Jesli wiec naprawde chcesz oficjalnie doprowadzić sprawe do formalnego konca, to nalezaloby dokonac aktu apostazji (czyli wystapienia), o ktorym wspomnialem wyzej...

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
kasandra_K80
 marzec 26 2007 09:24   
Forum

Quote by Karinka18: mam 18 lat i chcialabym zmienic wiarę, nie sprzeciwiam sie oczywiscie wierze chrześcijańskiej lecz nie czuję sie w niej spełniona. czy ktoś posiada może wiedze na temat procesu w jakim sie odbywa taka zmiana. ? jeśli jest ktoś kto potrafiłby odpowiedziec na moje pytania prosze o napisanie.

Naprawdę wierzysz, że istnieją lepsze i gorsze religie? Cos takiego nie istnieje - w każdej religii są nakazy, zakazy, klątwy, błogosławieństwa itp, itd. itp. Ale jeśli Ci się uda znależć coś naprawde fantastycznego - to daj znać...

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 marzec 26 2007 09:35   
Forum

Quote by kasandra_K80:Naprawdę wierzysz, że istnieją lepsze i gorsze religie?

Niewątpliwie systemy wyznaniowe sa rozne (to, ktory uznac za lepszy czy gorszy, nalezy raczej od indywidualnej, subiektywnej oceny)... Np. mniej lub bardziej dogmatyczne... Np. mniej lub bardziej ortodoksyjne... Np. mono~, poli~, pante~, heno~ istyczne... Tak bowiem jak ludzie sa rozni, tak rozne bywaja tez sposoby zblizenia sie do Boga oraz pruby opisania, zrelacjonowania tego...

w każdej religii są nakazy, zakazy, klątwy, błogosławieństwa itp, itd. itp.

Pewnie tak ale np. w jednych systemach wyznaniowych jest ich wiecej, a w drugich mniej... w jednych sa bardziej dogmatyczne w innych mniej... w jednych dotycza bardziej tych a w drugich tamtych zagadnien...

Ale jeśli Ci się uda znależć coś naprawde fantastycznego - to daj znać...

Przypuszczam, iz wiekszosc tu obecnych przyjmuje za "najfajniejszy", wlasnie ten obrany przez siebie...

===

Cytat 
Rafi F
 marzec 26 2007 09:45   
Forum Moderator
Moderator

Quote by reguly:
Ale jeśli Ci się uda znależć coś naprawde fantastycznego - to daj znać...

Przypuszczam, iz wiekszosc tu obecnych przyjmuje za "najfajniejszy", wlasnie ten obrany przez siebie...

Cóż, Chrześcijaństwo to nie religia, a wiara. Chociaż znajdą się tacy, co ci przyklasną. Np. część chrześcijan uważa, że tylko oni znają prawdę, a reszta to dzieło szatana : część katolików, część prawosławnych, część sobotnich, ŚJ i kilku innych.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Rafi F
 marzec 26 2007 09:52   
Forum Moderator
Moderator

Jeżeli szukasz czegoś idealnego, to nie znajdziesz nigdy. Jeżeli jednak znajdziesz i się przyłączysz, to nie będzie już idealne
Jeżeli szukasz pokoju, ukojenia, miłości i wsparcia to Jezus wszystko Tobie to da. Wystarczy się przed nim otworzyć, cała reszta to otoczka (choć wielu myli priorytety i woli otoczkę).
Życzę Tobie wielu błogosławieństw.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Reguly
 marzec 26 2007 10:02   
Forum

Quote by Rafi F:Cóż, Chrześcijaństwo to nie religia, a wiara.

Czy np. badacze opisujacy Chrzescijanstwo, aby napewno wiedza o tym? Czyli np. taka prube jego zdefiniowa: Chrześcijaństwo - religia monoteistyczna i rodzina związków wyznaniowych głoszących nauczanie o mesjaństwie i synostwie bożym Jezusa Chrystusa, jego męczeńskiej i odkupieńczej śmierci oraz zmartwychwstaniu. uwazasz za zdecydowanie bledna? Ciekawe tez czy w ogolnej, powszechnej klasyfikacji i terminoligii, Chrzescijanstwo nie jest traktowane jako relgia?... Wiesz, trudno mi bowiem dyskutowac z twoimi osobistymi przekonaniami... jest to moliwe jedynie na plaaszczyznie powszechnie urzywanej i przyjetej terminologi.

===

Quote by Rafi F: Jeżeli szukasz pokoju, ukojenia, miłości i wsparcia to Jezus wszystko Tobie to da.

Swietowit zas (tudziez generalnie Bog Najwyzszy, pojmowany jako absolut utozsamiany z wiecznym, nieskonczonym i nieograniczonym metawszechswiatem, niezaleznie od tego pod jakim imieniem wyznawany - chocby i nawet jako JAHWE) juz teraz, daje tobie zycie wieczne w sobie.

===

Cytat 
kasandra_K80
 marzec 26 2007 10:03   
Forum

reguly
[Cytat w każdej religii są nakazy, zakazy, klątwy, błogosławieństwa itp, itd. itp.
Pewnie tak ale np. w jednych systemach wyznaniowych jest ich wiecej, a w drugich mniej... w jednych sa bardziej dogmatyczne w innych mniej... w jednych dotycza bardziej tych a w drugich tamtych zagadnien...

No tak. W jednej religii Ciebie tylko zbluzgają, w innej pogrozą nu..nu..nu.. a w jeszcze innej skrócą o głowę, jeśli wierzysz inaczej jak wszyscy...
Faktycznie, jest różnica...

Cóż, Chrześcijaństwo to nie religia, a wiara. Chociaż znajdą się tacy, co ci przyklasną. Np. część chrześcijan uważa, że tylko oni znają prawdę, a reszta to dzieło szatana : część katolików, część prawosławnych, część sobotnich, ŚJ i kilku innych.

No coż w encyklopedii przy haśle chrześcijaństwo pisze: religia, która ....
Czyli to jednak religia.
Co do wiary, to jest ona cechą wspólną wszystkich wierzących w Boga, boga, bogów.
Szatan - cóż to jest takiego? Niektóre omamy własnego umysłu, lęki, niewiedza, nizgodność czyjejs interpretacji wiary z obowiązującą w danej religii - to jest z reguły to coś "anty"...czyli szatańskie.
Z reguły demony, których się tak boimy, to nasze własne strachy.

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 marzec 26 2007 10:13   
Forum Moderator
Moderator

Quote by reguly:
Quote by Rafi F:Cóż, Chrześcijaństwo to nie religia, a wiara.

Czy np. badacze opisujacy Chrzescijanstwo, aby napewno wiedza o tym? Czyli np. taka prube jego zdefiniowa: Chrześcijaństwo - religia monoteistyczna i rodzina związków wyznaniowych głoszących nauczanie o mesjaństwie i synostwie bożym Jezusa Chrystusa, jego męczeńskiej i odkupieńczej śmierci oraz zmartwychwstaniu. uwazasz za zdecydowanie bledna? Ciekawe tez czy w ogolnej, powszechnej klasyfikacji i terminoligii, Chrzescijanstwo nie jest traktowane jako relgia?... Wiesz, trudno mi bowiem dyskutowac z twoimi osobistymi przekonaniami... jest to moliwe jedynie na plaaszczyznie powszechnie urzywanej i przyjetej terminologi.

A co mnie obchodzą te definicje ? To nie taka czy inna nauka jest moim Bogiem. Niektórzy zaliczają do religii Amway, AA czy fankluby
Istotą Chrześcijaństwa nie są ani doktryny, ani kulty, ani organizacja/wspólnoty, ani poczucie dystansu czy lęku wobec świętości, ani zespół czynności - to wszystko jest zupełnie wtórne.

===

Cytat 
kobieta
 marzec 26 2007 10:15   
Forum

Karinka18, jeśli znajdziesz chwilkę czasu, przeczytaj to:

Czym jest dla nas Kościół:
http://www.ultramontes.pl/Pesch_1_XXXVII.htm

Przeciw wyznawcom wieloryba:
http://www.fronda.pl/arch/07/062.htm

Któż mnie wyzwoli z ciała, co wiedzie ku śmierci:
http://www.mateusz.pl/ksiazki/ja-cd/ja-cd-404.htm

I życzę Ci, abyś odnalazła Prawdę, jaką jest Jezus Chrystus.

===

Profil   Email 
 Cytat 
kasandra_K80
 marzec 26 2007 10:19   
Forum

Jeżeli szukasz pokoju, ukojenia, miłości i wsparcia to Jezus wszystko Tobie to da. Wystarczy się przed nim otworzyć, cała reszta to otoczka (choć wielu myli priorytety i woli otoczkę).

Czyli każda religia, w której odnajdziesz to o czym pisze Rafi, powinna byc Twoją - ponieważ da Ci wewnetrzne spełnienie.

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 marzec 26 2007 10:29   
Forum Moderator
Moderator

Quote by kobieta: Karinka18, jeśli znajdziesz chwilkę czasu, przeczytaj to:

Czym jest dla nas Kościół:
http://www.ultramontes.pl/Pesch_1_XXXVII.htm

Przeciw wyznawcom wieloryba:
http://www.fronda.pl/arch/07/062.htm

Któż mnie wyzwoli z ciała, co wiedzie ku śmierci:
http://www.mateusz.pl/ksiazki/ja-cd/ja-cd-404.htm

I życzę Ci, abyś odnalazła Prawdę, jaką jest Jezus Chrystus.

Wybacz kobieto, ale w pierwszym linku jest (co najwyżej) co dla części katolików znaczy Kościół. Przy czym jest raczej świadectwem pychy niż miłości. Ja tam wolę Kościół celnika od kościoła faryzeusza.

===

Cytat 
Rafi F
 marzec 26 2007 10:30   
Forum Moderator
Moderator

Quote by kasandra_K80:

Czyli każda religia, w której odnajdziesz to o czym pisze Rafi, powinna byc Twoją - ponieważ da Ci wewnetrzne spełnienie.

Pozdrawiam

To ty dopowiedziałaś, nie ja. I życzę powodzenia, być może "coś" znajdziesz.

===

Cytat 
Reguly
 marzec 26 2007 10:31   
Forum

Quote by kasandra_K80:No tak. W jednej religii Ciebie tylko zbluzgają, w innej pogrozą nu..nu..nu.. a w jeszcze innej skrócą o głowę, jeśli wierzysz inaczej jak wszyscy...
Faktycznie, jest różnica...

Liberalizm tez wystepouje w roznych religiach, z roznym nacechowaniem... nie warto też wszystkiego oceniac wylacznie przez pryzmat monoteizmow.

===

Cytat 
Reguly
 marzec 26 2007 10:42   
Forum

Quote by Rafi F:A co mnie obchodzą te definicje ?

Pozwole sobie zacytowac samego siebie: wiesz, trudno mi bowiem dyskutowac z twoimi osobistymi przekonaniami... jest to moliwe jedynie na plaszczyznie powszechnie urzywanej i przyjetej terminologi. Innymi slowy jesli zalezy ci na komunikacji, wymianie pogladow, dyskusji (do czego generalnie, z zalozenia, sluzy forum) to przynajmniej wypadalo by operowac terminologia, zblizona w swym zanczeniu - powszechna, ogolnie przyjeta. W innym razie, rownie dobrze w tej dyskusji mozemy analogicznie uzywac bez wzajemnego zrozumienia dwoch roznych jezykow obcych - efekt bedzie dokladnie ten sam.

Quote by Rafi F:To nie taka czy inna nauka jest moim Bogiem. Niektórzy zaliczają do religii Amway, AA czy fankluby
Istotą Chrześcijaństwa nie są ani doktryny, ani kulty, ani organizacja/wspólnoty, ani poczucie dystansu czy lęku wobec świętości, ani zespół czynności - to wszystko jest zupełnie wtórne.

A to Chrzescijanizm jest dla ciebie Bogiem? Generalnie jak wyzej...

===

Cytat 
Rafi F
 marzec 26 2007 10:54   
Forum Moderator
Moderator

Jeden problem. Powszechność nie oznacza prawdy. A nauka kompromitowała nie raz już sama siebie.
Dla ciebie bogiem jest człowiek i jego myśl, ja mam innego Boga. Masz prawo do swej wiary, ja mam do swojej. Nie musimy mieć żadnej wspólnej płaszczyzny.

===

Cytat 
Reguly
 marzec 26 2007 11:08   
Forum

Quote by Rafi F: Jeden problem. Powszechność nie oznacza prawdy.

I nikt tego w tym watku nie twierdzil - zachowaj kontekst wczesniejszych wypowiedzi... Tu nie chodzi o powszechnosc prawdy ale o mozliwosc wzajemnej komunikacji ze zrozumieniem, ktora umozliwa operowanie tym samym jezykiem. Jaki bowiem sens jest uzywanie tych samych slow w tym samym jezyku jesli kazdy bedzie im przypisywal wlasne, odmienne od powszechnie przyjetych znaczen?

Quote by Rafi F: A nauka kompromitowała nie raz już sama siebie.

Tego rodzaju kompromitacje moze nauce zarzucac tylko ten, kto nie jest w stanie pojac, iz nauka nie jest religia dogmatyczna... Nauka nie zaklada nieomylnosci... Jednym zdaniem - znow przeklamania wynikajace z twojej nieznajomsici uzywanej terminologi (lub jej blednej interpretacji).

Dla ciebie bogiem jest człowiek i jego myśl, ja mam innego Boga.

Moze lepiej w swych wypowiedziach ogranicz sie do kwestii dotyczacych ciebie... Nie mow mi co dla mnie jest a co nie jest... bo nawet nie masz o tym bladego pojecia (jesli natomiast chcesz uscislenia tego zagadnienia, to dla mnie Bogiem Najwyzszym jest otaczajacy nas Metawszechswiat).

Masz prawo do swej wiary, ja mam do swojej. Nie musimy mieć żadnej wspólnej płaszczyzny.

I znow komus ulecial kontekst wczensiejszych wypowiedzi... Owszem - juz konstytucja gawarantuje nam wolne prawo do roznej wiary. Prawda tez jest, ze wiary te wcale nie musza posiadac wspolnych plaszczyzn (i swoja droga moze i lepiej żeby nie posiadaly). Jesli jednak rozmawiamy tu, na tym forum - to warunkiem wzjaemnej komunikacji jest wspolna plaszczyzna chocby jezykowa (dzieki ktorej chocby nie tracilibysmy teraz polowy tego watku na jalowe dyskusje dotyczace roznic terminologi)...

===

Cytat 
Rafi F
 marzec 26 2007 11:20   
Forum Moderator
Moderator

Quote by reguly: Jesli jednak rozmawiamy tu, na tym forum - to warunkiem wzjaemnej komunikacji jest wspolna plaszczyzna chocby jezykowa...

Nie musi to oznaczać wspólnej płaszczyzny autorytetów, rozumienia zjawisk, pojęć itd. Inaczej będzie definiował i rozumiał świat człowiek żyjący po jasnej stronie księżyca, inaczej ten żyjący po stronie ciemnej. Temat uważam za wyczerpany.

===

Cytat 
kobieta
 marzec 26 2007 11:25   
Forum

Wybacz kobieto, ale w pierwszym linku jest (co najwyżej) co dla części katolików znaczy Kościół. Przy czym jest raczej świadectwem pychy niż miłości. Ja tam wolę Kościół celnika od kościoła faryzeusza.

Wybaczam Rafi

To nie jest kwestia pychy, tylko realnej samooceny!
Dzięki temu Kościół przetrwał jako instytucja przez tyle wieków i ma kto w ogóle jeszcze głosić niezmienioną naukę Jezusa i wolne od indywidualnej interpretacji Słowo Boże.
Widzisz na przykładzie wypowiedzi niektórych osób na tym forum, jakie farmazony się plecie, interpretując Biblię po swojemu, albo w oparciu o inne autorytety, pozakościelne.

===

Profil   Email 
 Cytat 
kasandra_K80
 marzec 26 2007 11:41   
Forum

reguly
Swietowit zas (tudziez generalnie Bog Najwyzszy, pojmowany jako absolut utozsamiany z wiecznym, nieskonczonym i nieograniczonym metawszechswiatem, niezaleznie od tego pod jakim imieniem wyznawany - chocby i nawet jako JAHWE) juz teraz, daje tobie zycie wieczne w sobie.

Tą wypowiedzią zbliżyłeś się do buddyzmu który uważa, że jesteśmy cząstką pewnej CAŁOŚCI.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 marzec 26 2007 12:02   
Forum Moderator
Moderator

Quote by kobieta:

Wybaczam Rafi

To nie jest kwestia pychy, tylko realnej samooceny!
Dzięki temu Kościół przetrwał jako instytucja przez tyle wieków i ma kto w ogóle jeszcze głosić niezmienioną naukę Jezusa i wolne od indywidualnej interpretacji Słowo Boże.
Widzisz na przykładzie wypowiedzi niektórych osób na tym forum, jakie farmazony się plecie, interpretując Biblię po swojemu, albo w oparciu o inne autorytety, pozakościelne.

1) Tyle że nie jest to nauka KRK, a jednego z jego członków. A ogromna pycha jego, jak i jego zwolenników przejawia się miedzy innymi w tym, że wypowiadają się autorytatywnie w imieniu całego KRK
2) Kościół to nie instytucja (na szczęście !) i nie jest zadaniem przetrwania Kościoła jako instytucji, tym bardziej instytucji "u władzy"
A to że niektórzy od nowa szukając błądzą, nie oznacza że ci którzy od 2000 lat szukając pod każdy kamień zaglądając utrzymali się we wszystkim na szlaku. Że nie utrzymywali sie, świadczą zarówno oddzielające sie grupy, jak i korekty wewnątrz samej kolumny. Podstawa wszelkiego prawa jest miłość, a jak tłumaczyć, że wg twojego tekstu powinni być za wszelką cenę nawróceni ci, którzy o Jezusie słyszeli, a we wszystkim sie z autorem tekstu nie zgadzają ?
3)Autor tej publikacji chciałby wszelkimi metodami nawracać nawet prawosławnych, bo wg niego idą prosto do piekła. Wg takiej zasady do teraz postępują niektórzy muzułmanie gwałcący chrześcijańskie kobiety, aby były odrzucone przez rodziny i "nawrócone" na Islam.

A juz przerażające jest to, ze napisałaś "Czym jest dla nas Kościół". Gwarantuje, ze nie dla "nas", ani dla katolików, ani dla społeczności tego portalu.

===

Cytat 
Reguly
 marzec 26 2007 12:16   
Forum

Quote by Rafi F:Nie musi to oznaczać wspólnej płaszczyzny autorytetów, rozumienia zjawisk, pojęć itd.

Dziad swoje, a baba swoje (co notabene doskonale obrazuje to, o czym caly czas pisalem wczesniej)...

Inaczej będzie definiował i rozumiał świat człowiek żyjący po jasnej stronie księżyca, inaczej ten żyjący po stronie ciemnej.

Lecz jesli beda prubowac sie porozumiec, to bez wspolnej plaszczyzny, o ktorej mowa w kontekscie wczesniejszych wypowiedzi, nie bedzie to mozliwe...

Temat uważam za wyczerpany.

To daj tego wyraz nie bijac ciagle piany o tym samym, tylko poprzez brak odpowiedzi...

===

Quote by kasandra_K80:Tą wypowiedzią zbliżyłeś się do buddyzmu który uważa, że jesteśmy cząstką pewnej CAŁOŚCI.

No jesli panteizm tak czyni... generalnie natomiast siegam do rodzimowierstwa slowianskiego (p. link w moim profilu).

===

Cytat 
kobieta
 marzec 26 2007 12:37   
Forum

A juz przerażające jest to, ze napisałaś "Czym jest dla nas Kościół". Gwarantuje, ze nie dla "nas", ani dla katolików, ani dla społeczności tego portalu.

Eh.... Rafi, jakże autorytatywnie wypowiadasz się w czyimś imieniu, gromiąc jednocześnie KrK za pychę!

Muszę Ci powiedzieć, że mam znajomych i Świadków Jehowy i Wolnych Chrześcijan i Zielonoświątkowców - i to nie ja ich ciągle nawracam, ani nie atakuję ich nominacji - to ja jestem bez przerwy ofiarą napaści z ich strony.
Ja szukam tego co wspólne z nimi - Jezusa Chrystusa i na tym się koncentruję w rozmowach.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Karinka18
 marzec 26 2007 13:00   
Forum

myślę że wiarą którą chciałabym pogłebiac jest Islam i własnie w nim odnalazłam to czego szukałam jest jeden Bóg w którego wierzą i chrześcijanie i wyznawcy Islamu, to jest tolerancja dla innych wyznań lecz tych samych wartości i dogmatów. dlatego każda religia wyznająca wiare w jednego Boga jest tym w co powinnismy wierzyc.

===

Profil   Email 
 Cytat 
kasandra_K80
 marzec 26 2007 13:06   
Forum

Quote by Karinka18: myślę że wiarą którą chciałabym pogłebiac jest Islam i własnie w nim odnalazłam to czego szukałam jest jeden Bóg w którego wierzą i chrześcijanie i wyznawcy Islamu, to jest tolerancja dla innych wyznań lecz tych samych wartości i dogmatów. dlatego każda religia wyznająca wiare w jednego Boga jest tym w co powinnismy wierzyc.

Masz rację. Jest Jeden Bog.

I jeśli w Islamie znalazłaś to czego szukałaś: pokoj, ukojenie, miłość i wsparcie i spełnienie, to nie ma co dalej szukać. No i Jezus też jest w niej obecny.

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
kobieta
 marzec 26 2007 13:16   
Forum

Karinka18 - ponieważ zwróciłaś się o poradę do ludzi na forum, mogę Ci podpowiedzieć:
- poczytaj sobie o islamie z różnych źródeł;
- zobacz jakie są argumenty za i przeciw;
- szukaj nie tylko u zwolenników, ale i u przeciwników, abyś miała pełny obraz czym jest wybrany przez Ciebie system religijny;
- nie kieruj się tylko emocjami, dołóż do tego zdrowy rozsądek i logikę
- i pamiętaj - nic pochopnie;
- zawsze możesz wrócić, jeśli zauważysz, że zabłądziłaś;

Powodzenia na drodze poszukiwań Prawdy.!
I niech Bóg Cię prowadzi prostą drogą do Siebie!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,46 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości