Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Zmiana wiary
 |  Wersja do druku
karol_dabrowski
 marzec 26 2007 13:20   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Quote by Karinka18: myślę że wiarą którą chciałabym pogłebiac jest Islam i własnie w nim odnalazłam to czego szukałam jest jeden Bóg w którego wierzą i chrześcijanie i wyznawcy Islamu, to jest tolerancja dla innych wyznań lecz tych samych wartości i dogmatów. dlatego każda religia wyznająca wiare w jednego Boga jest tym w co powinnismy wierzyc.

Bardzo dobrze że szukasz Boga. Ja swojego czasu też szukałem tak jak Ty. Bóg - Jezus stał mi się bliski, widziałem jak realnie działa, jak objawia się moc Jego miłości i że można Go doświadczyć. To mnie urzekło, sprawiło że inaczej spostrzegłem chrześcijaństwo - jako żywe. Każdy ma swoją drogę, nie ustawaj w poszukiwaniach!
Dużo dobrego życzę

PS Potraktuj tą uwagę z przymróżeniem oka, ale np ja zupełnie inaczej myslałem mając lat 18 niż dzisiaj

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rekabita
 marzec 26 2007 13:28   
Forum

Od tego trzeba zacząć ze to nie jest jeden Bóg, Bóg Islamu i Bóg Chrzescijan stoją po przeciwnej stronie barykady.
Też tym tematem sie interesowałem i pewne opracowanie dałem na swoją stronę
Bóg Islamu a Bóg chrześcijan
Są tutaj podstawowe róznice pomiedzy osobą Boga w obu tych religiach+cytaty z koranu.
Zachecam Cię do zapoznania się z tym także i z innego punktu widzenia. Aby coś poznać uważam, ze należy rozważyć pewne rzeczy za i przeciw.
Islam to jednakze nie tylko Koran, nie wiem czy słyszałaś o Hadissach, są to również świete ksiegi Islamu, uznawane przez Muzułmanów, zachecam Cie do zapoznania się z tym
To są dwie zupełnie odmienne rzeczy i dlatego też jako chrześcijanin przedstawiam Ci tutaj pewne istotne fakty.
Sam islam jest bardzo podzilony (Wahabici, szkoła Izmaela, Assasyni i wiele innych) tak ze tam też nie licz na jednosć wśród nich.

===

"Ale ja wypatrywać będę Pana, wyczekiwać na Boga zbawienia mojego: Bóg mój mnie wysłucha." Micheasz 7.7

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Rafi F
 marzec 26 2007 13:38   
Forum Moderator
Moderator

Quote by kobieta:
Eh.... Rafi, jakże autorytatywnie wypowiadasz się w czyimś imieniu, gromiąc jednocześnie KrK za pychę!

Znów identyfikacja "my" to KRK.
Wypowiedź z linku jest prywatną opinią i nie identyfikuje KRK. Nie krytykuje KRK, a opinie z którą się identyfikujesz.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
kobieta
 marzec 26 2007 14:26   
Forum

Rafi, proponuję zakończyć ten jałowy spór - ja nie mam zamiaru przekonywać Cię, abyś identyfikował się z Kościołem Katolickim.
Ja jestem jego częścią i utożsamiam się z nim - nie wartościuję też ludzi według przynależności do tego, czy innego Kościoła - ale uważam, że w w KrK jest pełnia prawdy i tej pozycji bronię.!
Przynajmniej ja ją tam znajduję

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 marzec 26 2007 16:03   
Forum Moderator
Moderator

Quote by kobieta: Rafi, proponuję zakończyć ten jałowy spór - ja nie mam zamiaru przekonywać Cię, abyś identyfikował się z Kościołem Katolickim.
Ja jestem jego częścią i utożsamiam się z nim - nie wartościuję też ludzi według przynależności do tego, czy innego Kościoła - ale uważam, że w w KrK jest pełnia prawdy i tej pozycji bronię.!
Przynajmniej ja ją tam znajduję

Ależ ja się identyfikuję z KRK. Ale nie przytaczam swoich poglądów jako nauki KRK !

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
kobieta
 marzec 26 2007 16:55   
Forum

===

Profil   Email 
 Cytat 
Karinka18
 marzec 26 2007 17:40   
Forum

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 marzec 26 2007 18:47   
Forum

Quote by Karinka18: Każdy kto pisze mi że nie powinnam tego robić sprawia że wiara chrześcijańska stoi pod znakiem zapytania jesli chodzi o tolerancje innych religii a chyba nie na tym to polega.

To, co teraz robisz nazywa sie: szantaż.
I jest brzydkie.
Quote by Karinka18:
moze byc wielu zwolenników mojej decyzji jak także wielu wrogów lecz czy negowanie innych jest okazaniem mocnej wiary??

Oczywiście. Tylko ten, kto ma mocną wiarę, ma jakiekolwiek podstawy do tego, żeby krytycznie wypowiadać się o decyzjach innych
Quote by Karinka18:
wielu moich znajomych na wieść o mojej decyzji pyta czy warto to zrobic wiedząc ze ludzie "bedą krzywo patrzeć" ale czy to jest powod do tego zeby zrezygnowac z tego do czego chce sie dązyc i pogłębiac...

Masz rację. Nie to jest powodem

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Karinka18
 marzec 26 2007 19:02   
Forum

===

Profil   Email 
 Cytat 
Karinka18
 marzec 26 2007 19:07   
Forum

===

Profil   Email 
 Cytat 
kasandra_K80
 marzec 26 2007 19:15   
Forum

Quote by Karinka18: Każdy kto pisze mi że nie powinnam tego robić sprawia że wiara chrześcijańska stoi pod znakiem zapytania jesli chodzi o tolerancje innych religii a chyba nie na tym to polega. moze byc wielu zwolenników mojej decyzji jak także wielu wrogów lecz czy negowanie innych jest okazaniem mocnej wiary?? wielu moich znajomych na wieść o mojej decyzji pyta czy warto to zrobic wiedząc ze ludzie "bedą krzywo patrzeć" ale czy to jest powod do tego zeby zrezygnowac z tego do czego chce sie dązyc i pogłębiac...

Mam wrażenie, że zaczełaś klasyfikować religie na tzw. gorsze i lepsze.
Wiare gorsza i lepsza.
Jest zle podejscie.

Czy Bóg jeśli obdarowuje człowieka, to w jednej religii czyni to lepiej a w innej gorzej?
Albo w jednej udziela pokoju lepszego a w innej gorszego?
W jednej kocha ludzi bardziej a w innej mniej?
W jednej udziela milosierdzia obficiej niz w drugiej ?

Jeśli jest zawsze niezmiennym i obfitym Bogiem, to znaczy ze tylko nasze myslenie, podejscie jest niewlasciwe.
No chyba ze uwazasz, ze tylko w jednej religii jest prawdziwym Bogiem, a w innych nie...
ALe tak potrafią klasyfikować wszyscy.

Co do mnie to uważam, że Bóg jeśli chce przemówić do człowieka lub go obdarować, to może to uczynić w KAZDEJ religii.
Wiara jest niezależna od przynalezności do religii czy kościoła, tak jak i Łaska Boga.
Według mnie nie ma religii prawdziwych i fałszywych, jest po prostu wiele dróg prowadzących do Boga.

Oczywiście jest to moje prywatne zdanie.

Mnie Twoja postawa nie szokuje ani nie dziwi, ponieważ spotkałam już wypowiedzi Twojego typu połączone z przejściem na islam.
DZiewczyny te dyskutują o swojej nowej wierze w swoim gronie...

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 marzec 26 2007 19:58   
Forum

Karinka!
Od siebie dodam, że każda religia, która wprowadza nas na ścieżkę dobra miłości do Boga i bliźniego jest dobra. I nie w religii w której urodziliśmy się jest problem, lecz w jej wyznawcach i pasterzach. Każda religia jest drogą do Boga, jest ćwiczeniem dla duszy. W dobrej religii dusza powinna nauczyć się pokory, samodyscipliny, przestrzegania Boskiego Prawa i przede wszystkim miłości. Moim skromnym zdaniem we wszystkich obecnych religiach można się nauczyc dobra i zmienianie religii nie ma specjalnego sensu. W każdej wspólnocie religijnej znajdziesz ludzi wspaniałych, uduchowionych cudownych pasterzy, lub też duchownych tylko z nazwy, takich którzy zamiast paść owieczki po prostu wykorzystują sytuacje dla swoich planów, czy to materialnych, czy to duchowych. Więc nie w religii jest problem, a w ludziach, którzy są w niej duchownymi. Czy akurat w Islamie lepiej trafisz niż w dotychczasowym kościele, to pokaże czas. Ja osobiście nie widzę najmniejszego sensu w wędrówce od wspólnoty do wspólnoty, od sekty do sekty od konfesji do konfesji. To jest strata czasu i energii.
Żadna wspólnota religijna, czy konfesja i tak nie jest całkowicie w Prawdzie, w każdej jest trochę Światła i trochę tego co ludzie sami dołożyli. W jednych mniej w innych więcej. Na moje wyczucie jednak najwięcej Światła posiada chrześcijaństwo i mnie szczególnie bliski jest Krk. Uważam, że ponieważ Bóg postawił mnie w rodzinie katolickiej to uczynił to z jakiegoś powodu. Gdyby chciał, żebym poznawała Go oczami Islamu prawdopodobnie przyszłabym na świat w rodzinie wyznania Mahometańskiego. Moja rada w obliczu tego, co napisałam jest żebyś nie zmieniała religii, ale swoje nastawienie do niej, żebyś przemyślała co w religii w której wyrastałaś Cię tak bardzo drażni i co należy w Twoim Kościele zmienić. Jeżeli będziesz szła drogą miłości do Boga i bliźniego napewno dojdziesz do celu. Moim zdaniem, zmiana wyznania na Islam w naszej rzeczywistości nie przyniesie Ci wiele pożytku lecz więcej szkody. ALe to jest oczywiście moje zdanie a Ty uczynisz tak jak uważasz.
Pozdrawiam Cię serdecznie

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
Rekabita
 marzec 26 2007 20:19   
Forum

Każdy kosciół sam siebie przedstawia z dobrej strony.
Tak samo jak i złodziej nie powie- jestem złodziejem.
Podobnie przedstawiaja się także różne sekty, powyzej podałem Ci pewne ciekawe rzeczy.
Islam jest droga na której jeśli z niej zejdziesz to inni będą mieli prawo Cię skrzywdzić (Fatva)
Również w islamie zgodnie z nauczaniem Hadissy kobieta ma o połowę mniejsza wartość od mężczyzny.
Pan Jezus powiedział
"Ja jestem droga prawda i żywot wieczny, nikt nie przychodzi do Ojca jak tylko przeze mnie"
Twierdzenie Jezusa wyklucza jakiekolwiek inne religie.
Allah nie posłał swego syna na świat, aby umarł za Twoje grzechy (nawet na wzgórzu światynnym stoi meczet z napisem Allah nie ma syna!- to z koranu)
Mam takie pytanie do Ciebie, czy zapoznałaś się z nauczaniem Hadissy? Ta znajomość jest dla Ciebie szczególnie ważna, gdyż tam znajduje sie bardzo wiele istotnych nauk Islamu i można z nich wiele sie też dowiedzieć min na temat traktowania różnych ludzi i ludów ksiegi przez Islam.
Ja (nie)stety sporo sie interesuję chrześcijanami w krajach islamu i raczej jestem sceptycznie nastawiony, szczególnie tam, gdzie prawem państwowym jest prawo szariatu.

===

"Ale ja wypatrywać będę Pana, wyczekiwać na Boga zbawienia mojego: Bóg mój mnie wysłucha." Micheasz 7.7

Cytat 
Karinka18
 marzec 26 2007 20:22   
Forum

nasze realia nie pozwalają na skuteczne zagłębienie sie w danej wierze, nasze społeczeństwo , nie oszukujmy sie, nie przyjuje zbyt tolerancyjnie odmian, ktoś kto nie jest taki jak inni staje sie automatycznie tabu i zostaje odsunięty, chciałabym moc porozmawiac z kims na ten temat lecz w moim srodowisku nie znam osob ktorym moglabym na tyle zaufac tak wiec sama borykam siez tym problemem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 marzec 26 2007 20:28   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Karinka18: nasze realia nie pozwalają na skuteczne zagłębienie sie w danej wierze, nasze społeczeństwo , nie oszukujmy sie, nie przyjuje zbyt tolerancyjnie odmian, ktoś kto nie jest taki jak inni staje sie automatycznie tabu i zostaje odsunięty, chciałabym moc porozmawiac z kims na ten temat lecz w moim srodowisku nie znam osob ktorym moglabym na tyle zaufac tak wiec sama borykam siez tym problemem.

Tu nie chodzi o tolerancje. Nikt Ci nic nie zrobi kiedy zostaniesz muzulmanka. Nie oczekuj jednak, ze bedziemy klaskac i sie cieszyc, bo wielu z nas uwaza Islam za klamstwo. To nie jest kweestia tolerancji, ale prawdy.

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
kasandra_K80
 marzec 26 2007 20:44   
Forum

Quote by Karinka18: nasze realia nie pozwalają na skuteczne zagłębienie sie w danej wierze, nasze społeczeństwo , nie oszukujmy sie, nie przyjuje zbyt tolerancyjnie odmian, ktoś kto nie jest taki jak inni staje sie automatycznie tabu i zostaje odsunięty, chciałabym moc porozmawiac z kims na ten temat lecz w moim srodowisku nie znam osob ktorym moglabym na tyle zaufac tak wiec sama borykam siez tym problemem.

Piszesz ze chcialabys porozmawiac z kimś "na ten temat".
Nie zrozumialam na jaki: na temat islamu czy na temat konkretnego dylematu.
Pytam o czym chcesz konkretnie rozmawiac, poniewaz sporo dyskutowalam tu i tam...wiec moge podpowiedziec...

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 marzec 26 2007 23:36   
Forum

Autorko wątku! Co rozumiesz pod pojęciem "nie czuć się spełnionym w wierze?"

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
skans
 marzec 27 2007 01:00   
Forum

Piotrze,to moze ja odpowiem Ci,ze nie jestem spelniona w KK. Wierze w Boga i nigdy od wiary nie odejde,lecz nie znajduje duchownego,ktory bylby mi przykladem.Nie dziwie sie Karolince,ja tez jestem teraz na rozdrozu.
Zawsze wyczuwalam oblude i wlasny interes kosciola a nie wiernych.Ale teraz zrozumialam jeszcze wiecej,ze kaplan nie moze byc soba.Musi wykonywac to,co mu hierarchia nakazuje. Jak mozna zyc cale dorosle zycie w niewoli i odpowiadac wiernym niezgodnie z wlasnym sumieniem.Odpowiedzcie mi,bo ja nie moge sie z tym zgodzic.

===

skans

Profil   Email 
 Cytat 
skans
Forum

Piotrze,to moze ja odpowiem Ci,ze nie jestem spelniona w KK. Wierze w Boga i nigdy od wiary nie odejde,lecz nie znajduje duchownego,ktory bylby mi przykladem.Nie dziwie sie Karolince,ja tez jestem teraz na rozdrozu.
Zawsze wyczuwalam oblude i wlasny interes kosciola a nie wiernych.Ale teraz zrozumialam jeszcze wiecej,ze kaplan nie moze byc soba.Musi wykonywac to,co mu hierarchia nakazuje. Jak mozna zyc cale dorosle zycie w niewoli i odpowiadac wiernym niezgodnie z wlasnym sumieniem.Odpowiedzcie mi,bo ja nie moge sie z tym zgodzic.

===

skans

Profil   Email 
 Cytat 
skans
Forum

===

skans

Profil   Email 
 Cytat 
skans
 marzec 27 2007 01:03   
Forum

Przepraszam Krinka 18,ze przeinaczylam Twoj nick.

===

skans

Profil   Email 
 Cytat 
kobieta
 marzec 27 2007 01:19   
Forum

Skans, czy to, że członkowie Kościoła sprzeniewierzają się temu, czego sami nauczają w jakiś sposób świadczy o niesłuszności głoszonych poglądów?
Czy to, że my członkowie Kościoła, nie przestrzegamy Słowa Bożego , powodujeto, że w najmniejszym stopniu niesłuszny staje się Dekalog?

Uderzajmy się we własne piersi i niech każdy będzie odpowiedzialny przed Bogiem za własne czyny.
Jakże mamy być pewni swojej wiary, jeśli nie wystawimy jej na próbę?
Jakże słaba musi być nasza wiara, skoro patrzymy na grzeszników z myślą - oni grzeszą, to mnie też wolno i zaczynamy watpić w Słowo Boże.

Czy to, że na świecie jest obecny grzech powoduje, że obrażamy się na świat, chcemy "wypisać" się z niego?

===

Profil   Email 
 Cytat 
robaczek2
 marzec 27 2007 04:11   
Forum

Quote by kobieta: Skans, czy to, że członkowie Kościoła sprzeniewierzają się temu,

Czlonek Kosciola - Doktor Tereska opowiada:
"Żyje we wspólnocie pewna siostra, która potrafi zrazić mnie do siebie we wszystkim: jej obejście, jej słowa i jej charakter są dla mnie po prostu nieznośne. A jest to przecież święta zakonnica, będąca zapewne bardzo miła dobremu Bogu. Nie chcąc zatem ulegać przyrodzonej antypatii, powiedziałam sobie, że miłość nie polega na uczuciach, lecz na czynach. Zaczęłam więc starać się bardzo, by traktować tę siostrę jakby była kimś dla mnie najdroższym. Za każdym razem, gdy ją spotykałam, modliłam się za nią do dobrego Boga, ofiarując Mu wszystkie jej cnoty i zasługi. (...)

Lecz nie tylko modliłam się za siostrę, która była dla mnie źródłem tylu zmagań, ale i starałam się jej oddać każdą możliwą przysługę. A gdy cisnęła mi się na usta złośliwość, poprzestawałam na najmilszym z uśmiechów, starając się zmienić temat.....
Kiedy chcę wzmocnić w sobie tę miłość, zwłaszcza kiedy szatan próbuje skupić mój wzrok na wadach tej czy innej, do której czuję mniej sympatii, staram się szybko poszukać u niej cnót, dobrej woli "- dzialanie szatana widzimy na roznych forach dosyc czesto - doktor Tereska znalazla swietny system. I godny polecenia. Chyba to jest ta prawdziwa wiara, ktorej szukamy. Szukamy. Szukajcie a znajdziecie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 marzec 27 2007 08:22   
Forum

Quote by matejanka:W dobrej religii dusza powinna nauczyć się pokory, samodyscipliny, przestrzegania Boskiego Prawa i przede wszystkim miłości.

...A moim zdaniem, taka religia przede wszystkim nie powinna zwalniac od samodzielnego myslenia i poczucia empatii... i raczej nie powinno sie tez przesadzac z ta pokora.

Quote by kobieta: Skans, czy to, że członkowie Kościoła sprzeniewierzają się temu, czego sami nauczają w jakiś sposób świadczy o niesłuszności głoszonych poglądów?

Nie wiem czy dobrze interpretuje, ale wlasnie Skans stara sie powiedziec, ze nie swiadczy... I dla tego wlasnie napisala , ze "nie jestem spelniona w KK. Wierze w Boga i nigdy od wiary nie odejde...". Innymi slowy nadal wyznaje te wartosci, ale nie koniecznie chce to czynic pod sztandarem KRK.

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
kasandra_K80
 marzec 27 2007 08:44   
Forum

Karinko
Jeśli rzeczywiscie jesteś przekonana o swojej decyzji, to własnie dowiedziałam się, że jest ciekawy link na którym jest mnóstwo informacji na temat islamu:
http://www.planetaislam.com/

Tutaj mozesz też zapytać o polskojęzyczną grupę polskich muzułmanek, bodajze na serwerze Yahoo o nazwie "muzulmanka".
Są to w wiekszosci dziewczyny które wyszły za mąż za obokrajowców lub tak jak tylko czuly sie niespelnione w dawnej wierze i wybraly islam.

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
kobieta
 marzec 27 2007 09:50   
Forum

Karinka18, czy jesteś w stanie odpowiedzieć na pytanie czego brakuje Ci w chrześcijaństwie, że decydujesz sie je porzucić?
A może jest tak, że to w nim jest, a jedynie nie zdołałaś jeszcze tego odkryć?
I czy jesteś pewna, ze odnajdziesz to gdzie indziej?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 marzec 27 2007 09:56   
Forum

Jabłka w sadzie po drugiej stronie płotu zawsze smakują najlepiej

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
skans
 marzec 27 2007 13:28   
Forum

Medieval bardzo trafnie to okresliles. Wszedzie, gdzie pojdziemy odnajdziemy to samo.Czlowiek jest skazona istota,bardziej sklonna do zla,ktore sprzyja cialu.
Ciesze sie,ze moge dyskutowac na tym forum i dzieki Wam spojrzec z innej perspektywy na KK.
To naprawde pomaga.

===

skans

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 marzec 27 2007 14:48   
Forum

Nadal nie znam odpowiedzi na moje pytanie.
A niby dlaczego ewentualne błędy Kościoła czy naganna postawa co niektórych duchownych stanowi przeszkodę, która nie pozwala mi się czuć spełnionym w Krk.
Nie rozumiem.
Gdybym zaczął naśladować Twoją postawę, musiałbym co roku zmieniać konfesję...
Ponawiam pytanie.

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
kobieta
 marzec 27 2007 15:55   
Forum

Skans, poczytaj sobie listy, polecam Ci 1 List Pawła do Tymoteusza.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,41 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości