Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Zmiana wiary
 |  Wersja do druku
Reguly
 marzec 28 2007 20:36   
Forum

Status: offline

Quote by piotr.:nie jest to dla mnie powodem, aby moja wiara ustała

Wczesniej uzyles sformulowania o innym znaczeniu, gdybys byl laskaw sobie przypomniec...

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Desdemona
 marzec 29 2007 00:20   
Forum

Karninko18 przeczytaj świadectwo dawnego kowertyty na islam
http://www.eurojihad.org/Article8565.html
więcej napiszę jutro, bo muszę iść teraz spać

===

Profil   Email 
 Cytat 
kasandra_K80
 kwiecień 03 2007 09:06   
Forum

Medieval_man
wto 27 mar 2007 20:30:13 CEST
[Cytat za: Karinka18] dlaczego tak trudno jest zrozumiec osobę która chce zmienic wiare?

Pozwoliłam sobie powrócic do wątku, na który nie odpowiedziała Karina.
Ponieważ sama dyskutowałam o islamie na forum i mam pewne przemyślenia z tym związane, więc sie z Wami podzielę.
Może ta wypowiedź ułatwi sformuowanie swoich myśli przez Karine.

> Co Ci przeszkadza najbardziej w chrześcijaństwie?
Podział na denominacje i brak jedności w nauczaniu.

> Co nie pozwala Ci sie odnaleźć?
Brak jednoznaczności w nauczaniu i skłócenie chrześcijan.

> I co to znaczy "odnaleźć"?
Odnaleźć w sobie i w nauce kościoła (kościołów) jasne odpowiedzi na trudne pytania.

>Co jest dla Ciebie synonimem zbawienia?
W islamie: "Prorok powiedział także: 'Allah zabronił piekła dla osoby która powie: 'Nikt nie zasługuje na cześć jak tylko Allah'".
Czyli prosta zasada - wierzysz w Boga (szehada) poddajesz się Jego woli i jesteś w niebie?
U chrześcijan warunki zbawienia są skomplikowane: sakramenty (chrzest , bierzmowanie, i inne...) + wiara w Jezusa + wiara w Buch św. + Łaska Boga (nie wiadomo jak ją rozumieć) + inne niewiadome.

Jak się odnajdujesz w islamie?
Czym islam Cie przekonuje?
Na co w chrześcijaństwie nie znalazłaś odpowiedzi?
Jakie problemy rozwiązął Ci islam?
Czym jest dla Ciebie chrześcijaństwo, a czym islam?
Kim jest dla Ciebie Bóg?
Kim jest dla Ciebie Jezus?

Czego spodziewasz się od Boga?
Jak jest twoja wiedza religijna?
Jakie masz braki w tej wiedzy?
Czy wierzysz w Boga żywego?
Czy przebierasz między systemami?

Oto co ja zauważyłam istotnego w kontekście porównania obu religii:
W islamie jest Jeden Bóg - u chrześcijan trudna do zrozumienia nauka o Trójcy św. (Trzech Bogach)
W islamie jest proste przesłanie i nauczanie - u chrześcijan skomplikowane i zagmatwane nauczanie, którego chrześcijanie nie są w stanie między soba uzgodnic (spory teologiczne miedzy denominacjami i nie tylko...)

W islamie Jezus jest Prorokiem - u chrześcijan Jezus jest Synem Boga czyli Bogiem.
W islamie widać pokorę wyznawców wobec Boga i jego nakazów (wypełnianie zaleceń islamu) - u chrześcijan wyznawcy dyskutują o słuszności nakazów i ich konieczności wypełniania, nie szanują często własnych autorytetów, a same autorytety nauczają sprzecznych dogmatów (patrz różne denominacje).

Podobieństwa:
W islamie kładzie się nacisk na poddanie się woli Boga i sprawiedliwość - u chrześcijan zaś nacisk na miłość Boga i miłosierdzie.
Islam oznacza "poddanie się wymogom tego wyznania, którymi są obowiązki wykonywane szczerze dla Allaha, poszukując jedynie Jego upodobania"

W islamie- składa się szehade, wyznanie wiary, po jej wypowiedzeniu już jest się wyznawcą islamu,
u chrześcijan - początkiem jest chrzest, który zmazuje nasz grzech pierworodny i po którym jest sie chrześcijaninem.

Według mnie istotne są dwa aspekty islamu, trudne do przyjęcia przez chrześcijan:
1. Brak sprawiedliwego prawa dla kobiet, ponieważ kobieta jest całe zycie podporządkowana mężczyźnie, nigdy nie dysponuje swoją wolnością, nie jest równa mężczyźnie wobec prawa.
2. Temat kontrowersyjny na linii islam i chrześcijaństwo to: wiara w Jednego Boga (Allah) - wiara w Trzech Bogów (Trójca św.)

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rekabita
 kwiecień 03 2007 15:50   
Forum

Co do podziałów to w Islamie są one jeszcze bardziej drastyczne.
Są główne nurty Sunnici Wahabici i Szyici. Ale i ci wzajemnie od szkół interpretacji dzielą sie na kolejne zwalczajace sie szkoły (vide szkoła alego i ismaela w Afganistanie)
Sam dogmat trójcy jest nierozumiany i przjęty od sekt w rozumeiniu Islamu trójca to Jezus, Maria i Bóg Ojciec, czyli pomieszanie z poplątaniem.
Jeśli ktoś chce jeszcze wiecej wiedzieć także na temat tego jak może być zbawiona kobieta w islamie (co jest rzeczą bardzo za co i moze wiele osób to zaskoczyć

porównanie islamu i chrześcijaństwa

===

"Ale ja wypatrywać będę Pana, wyczekiwać na Boga zbawienia mojego: Bóg mój mnie wysłucha." Micheasz 7.7

Cytat 
milka
 kwiecień 03 2007 22:07   
Forum

kasandra,
wybacz, ale napisalas niesamowita glupote na temat islamu i chrzescianstwa.

===

Profil   Email 
 Cytat 
kasandra_K80
 kwiecień 03 2007 22:18   
Forum

Quote by milka: kasandra,
wybacz, ale napisalas niesamowita glupote na temat islamu i chrzescianstwa.

Teraz już wiesz, dlaczego Karina nie wypowiada sie na ten temat. Na pewno usłyszała by takie samo zdanie.

Hm...może napiszesz mądrzej ?

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Karinka18
 kwiecień 03 2007 22:28   
Forum

Kasandra masz racje naczesciej mozna sie spotkać wlasnie z czyms takim. a w takim razie kto mowi "nie brdury" dla mnie bardzo ciezko jest wypowiadac sie na tamat wiary, i czym ona dla mnie jest napewno dla mnie wiele znaczy ale nie potrafie tego zinterpretowac. a i przepraszam za nie odwiedzanie naszego cudownego forum ale komputer mi sie zepsul

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 kwiecień 04 2007 09:24   
Forum Moderator
Moderator

Można mówić bardzo wiele i o chrześcijaństwie i o islamie, o wyobrażeniach jakie sa po obu stronach na temat "przeciwników" itd itp. Problemem jest jednak inne pytanie : czy Jezus zmartwychwstał. Odpowiadając "nie" można przebierać w religiach, odpowiadając "tak" nie ma już odwrotu, wystarczy przyjąć ofiarę Jezusa za swe grzechy (przyznając się do nich) i kroczyć w stronę miłości, kwestia wyznania jest już drugorzędna.
Zakładam osobny wątek i proponuję próby "obalenia" zmartwychwstania Jezusa.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Dezerter
 kwiecień 04 2007 10:01   
Forum

Karinko
Zostań z nami podyskutuj, poczytaj, poznaj chrześcijaństwo głębiej - a mas u nas przegląd wszystkich możliwych odmian.
Ja kiedyś i to taż jako nastolatek byłem zdecydowany odejś od chrześcijaństwa i zostać wyznawcą Kriszny, czytałem Gite i inne "Wedy", medytowałem, mantrowałem, itp.
Na decydującą rozmowę z księdzem namówiła mnie przyjaciółka (obecna żona)- dobrze trafiłem bo to był ksiądz Madej (kto poznał wie o czym mówię).
Wyjaśnił mi wątpliwości i zastrzeżenia, które miałem i powiedział: dobrze, że czytasz inne święte księgi, ale czy znasz swoją!, czy wgłębiłeś się w swoją wiarę/religię"
I jak widzisz pozostałem chrześcijaninem, choć do Indii sympatia pozostaje(już słyszę te przytyki )
Mam nadzieję, że Ty też dobrze trafiłaś z twoim katechetą! - jeśli nie to podaj przynajmniej województwo czy bliższy region z którego pochodzisz bo są chętni do pomocy.
Jestem zbudowany Waszą( no prawie wszystkich) postawą w tym wątku

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
kasandra_K80
 kwiecień 04 2007 10:35   
Forum

Quote by Karinka18: Kasandra masz racje naczesciej mozna sie spotkać wlasnie z czyms takim. a w takim razie kto mowi "nie brdury" dla mnie bardzo ciezko jest wypowiadac sie na tamat wiary, i czym ona dla mnie jest napewno dla mnie wiele znaczy ale nie potrafie tego zinterpretowac. a i przepraszam za nie odwiedzanie naszego cudownego forum ale komputer mi sie zepsul

Mam również potrzebę wiary i zrozumiałam Twój problem.
Przyjrzałam się różnym systemom religijnym i nie wszystko jest tam OK.
Najbardziej odpowiadało by mi coś podobnego do TT - patrz wątek "Trzeci Testament", ale nie wiadomo na ile jest to temat wiarygodny.

Hm...powiadasz, że odpowiada ci Islam, no i dobrze, chociaż ja mam inne zdanie.
Według mnie - islam NIE jest przyjazny dla kobiety.
Kobieta gdy dorasta - jest pod władzą ojca, potem już męża, a gdy owdowieje lub zestarzeje się - pod władzą syna lub krewnych w linii męskiej.
Ma ona niebywałe szczęście jeśli "trafi się" jej dobry mąż, inaczej...
To jedna strona medalu. Druga to taka, że musi mieć zgodę mężczyzny aby się kształcic, podróżować, pracować, działać publicznie itp...

W dziale "pytania, problemy i opinie" możesz załozyć wątek, na który chciałabys dyskutować.
Mnie zainteresowały tematy:
Trzeci Testament
Żyjemy w czasach ostatnich ?
Chrześcijańskie proroctwa niebiblijne
Duch, dusza, ciało-jedność, czy trójca?
Czy jest w nas obecny duch/cząstka/iskra/promień Boży?
wegetarianizm

Kultura i Media » To( czytam) warto przeczytać bo.
Kultura i Media » Strony w internecie na które warto zajrzeć (polecić)

Ostatnio przeglądam tematy:
Milosierny i dobry czy wszechmocny?
Czy zwierzęta mają duszę?
Ekspansja islamu w europie, czy europa stanie pod znakiem meczetu.
Gdzie jest Bóg?
Wiara wyprzedza rozum
Chrześcijaństwo a islam

Mam nadzieję, że komputer będzie niedługo sprawny i coś napiszesz...

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Karinka18
 kwiecień 04 2007 21:19   
Forum

teraz to juz w ogóle mam mętlik w głowie nie wiem co mam robić a może zostawic to niech samo sie rozwiąze... podejscie Islamu do kobiet nie przeraza mnie bo nie zyjemy w kraju w którym tak sie postepuje.wszystko sie zmienia systemy sie zmieniają. narazie nie będę podejmować żadnych decyzji poznam dokładnie wiary zacznę od tej którą posiadam, byc moze odnajdę w niej miejsce dla siebie..i moje wątpliwości znikną.

===

Profil   Email 
 Cytat 
kobieta
 kwiecień 04 2007 21:47   
Forum

Karinka18, nie kłopocz sił swoim mętlikiem.
Powierz swój problem Panu!
Na razie ciesz się zbliżającą się Wielką Nocą, w którą Jezus Chrystus zmartwychwstał.
Weź udział w Triduum Paschalnym, idź na Rezurekcję i bądź spokojna, że Bóg zajmie się Twoim problemem.

Jeszcze Ci tylko powiem, że miałam też w swoim życiu wiele takich sytuacji, gdzie nie mogłam już nic poradzić, szarpałam się z czymś, wymyślałam rozwiązania, a jedno okazywało sie być gorszym od drugiego.
A gdy powierzałam sprawę Bogu, rozwiązywała się w prosty i cudowny sposób.

"Przerzuć swą troskę na Pana, a On cię podtrzyma; nie dopuści nigdy, by miał się zachwiać sprawiedliwy."
Psalm 55,23

===

Profil   Email 
 Cytat 
kasandra_K80
 kwiecień 05 2007 08:10   
Forum

Quote by Karinka18: teraz to juz w ogóle mam mętlik w głowie nie wiem co mam robić a może zostawic to niech samo sie rozwiąze... podejscie Islamu do kobiet nie przeraza mnie bo nie zyjemy w kraju w którym tak sie postepuje.wszystko sie zmienia systemy sie zmieniają. narazie nie będę podejmować żadnych decyzji poznam dokładnie wiary zacznę od tej którą posiadam, byc moze odnajdę w niej miejsce dla siebie..i moje wątpliwości znikną.

Kobieta pisze dobrze, na razie powstrzymaj się od decyzji i powierz swój problem Bogu.

Islam jest już obecny w Europie (Francja, Hiszpania, Niemcy, inne).
Trzy państwa starają się o wejście do UE: Turcja, Tunezja, Maroko.
Może to wszystko sprawi, że islam będzie przyjazny również kobiecie,
no i pod względem obyczajów kulturalnym trochę inny, mniej obcy Europie.

Pośpiech jest wrogiem poprawnych decyzji.

Mam nadzieję że na razie będziesz z nami, że wymienimy się poglądami.
No i przy okazji nasza wiara się wzbogaci.

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
bodyw
 kwiecień 05 2007 08:48   
Forum

Zmiana wiary – czy,to tak jakby zmienić ubranie? ...czy „szata” – zdobi człowieka ?
Moją wiarą powinno być moje sumienie ..bo co z tego że identyfikuję się z Kościołem –gdy me serce jest z kamienia ...
Niech żywi nie tracą nadziei ....ktoś powiedział –nadzieja, ufność ,miłość ....to jest dostępne pod każdą szerokością geograficzną , nawet ludy pierwotne potrafią usłyszeć głos Stwórcy w swoim sumieniu ...

-„Jestem Ojcem każdego człowieka i będę przy każdym z was ,który Mnie uzna i miłosierdziu mojemu zawierzy.
-Jesteście nieśmiertelni, dzieci , a chociaż przestaliście wierzyć w ludzką godność i waszą przyszłość w Królestwie moim, Ja nadal obiecuję ją wam. A ponieważ czasu możecie nie mieć na odmianę , żal i naprawienie krzywd , obiecuję wam że odpuszczę wam wszystkie wasze winy za jedną myśl skruchy.
Wystarczy Mi wasze „Żałuję „ , „Przebacz”, „Ojcze!”, abym dał wam życie wieczne – gdyż Jezus , Syn Boży wykupił was swoją Krwią .
Wszyscy , bez względu na waszą religię lub jej brak, bez względu na wasze winy, zostaliście już opłaceni przede Mną ofiarą śmierci Krzyżowej Boga –Człowieka. Krew Boga ma moc zbawczą leżącą w samej naturze Boga i wszyscy możecie być przez nią obmyci – jeśli zechcecie.
Nie ma wśród was ludzi czystych. Wszyscy uczestniczycie we wspólnej winie nienawiści do braci swoich. Inaczej nie powstały by śmiercionośne bronie. Wszyscy podlegacie sądowi sprawiedliwości mojej. Ale ponad wszystko góruje miłosierdzie moje.
Dlatego obiecuję przebaczenie i darowanie win – wszystkich ,nawet najcięższych – każdemu, kto będzie żałował za nie i wezwie miłosierdzia mego. Obiecuję to wszystkim ludziom ziemi, biednym , zabłąkanym , dzieciom moim.
Kto zaś ufa Mi i zna miłość moją, niech nie ustaje w prośbach za zagrożonych i ginących braci swoich .Niech wzywa miłosierdzia mojego przez ofiarę Krwi Jezusa Chrystusa na głowy ślepych i zniewolonych. Niech sam miłosierdzie świadczy wokół, polega na Mnie i mój pokój rozdaje. Proście ,dzieci , proście nieustannie, bo nie znacie godziny własnej śmierci , tym bardziej więc litujcie się nad umierającymi! „

Czy zmiana mojej wiary –otworzy mi oczy i zobaczę Ojca –takiego jakim jest naprawdę ?
Warto zmienić wszystko.... żeby poznać prawdziwe oblicze Boga Ojca....

cytaty z www.annapisze.webpark.pl
www.annapisze2.republika.pl

pozdrawiam serdecznie

===

Profil   Email 
 Cytat 
Karinka18
 kwiecień 05 2007 09:47   
Forum

Wlasnie chcę przezyć te swięta jak nigdy wcześniej, pamiętam jak była u mnie na swiętach moja koleżnaka z Bułgarii będąc w kościele stwierdziła ze jest jak w filmie i nigdy nie myślała ze istnieją takie piekne kościoły i ze u nich stoi sie cztery godziny i nie mozna sie ruszyc... to mi dalo do myślenia.
te święta chcę spędzic najpiękniej jak potrafie... ale nie będę zbyt wiele od siebie wymagac..

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zeld
 kwiecień 05 2007 23:00   
Forum

Pamiętam jak raz ksiądz mówił w szkole że można jako chrześcijanin zmienić wiarę, byle by to nie była wiara politeistyczna. Nieco dziwne przyznam.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Karinka18
 kwiecień 07 2007 18:02   
Forum

Quote by Zeld: Pamiętam jak raz ksiądz mówił w szkole że można jako chrześcijanin zmienić wiarę, byle by to nie była wiara politeistyczna. Nieco dziwne przyznam.
to sie nazywa tolerancja dla wyznań.

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 kwiecień 07 2007 18:25   
Forum

Quote by reguly:Wczesniej uzyles sformulowania o innym znaczeniu, gdybys byl laskaw sobie przypomniec...

Niby o jakim znaczeniu?
Cytuj wypowiedzi z łaski swojej coby było łatwiej cię zrozumieć.

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
Karinka18
 kwiecień 09 2007 13:46   
Forum

jakaś nerwowa atmosfera powstaje na forum. chociaz prawde mowiac tez troche tego nie rozumiem. moje swieta jednak nie przebiegly jak planowalam. ale byly fajne nawet jesli nawet ich nie odczulam.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Adrian Arkadiusz
 kwiecień 09 2007 21:33   
Forum

Quote by Karinka18:

Wlasnie chcę przezyć te swięta jak nigdy wcześniej, pamiętam jak była u mnie na swiętach moja koleżnaka z Bułgarii będąc w kościele stwierdziła ze jest jak w filmie i nigdy nie myślała ze istnieją takie piekne kościoły i ze u nich stoi sie cztery godziny i nie mozna sie ruszyc... to mi dalo do myślenia.
te święta chcę spędzic najpiękniej jak potrafie... ale nie będę zbyt wiele od siebie wymagac..

mam nadzieje Karinko że ten świąteczny czas był dla ciebie choć trochę wyjątkowy. Ale w gruncie rzeczy każdy czas jest dobry na poszukiwanie Boga. Przyznam że rozumiem Twoje poszukiwania, ja też kiedys szukałem, co prawda nie odważyłem sie odważniej wejść w te religie ale też byłem zafascynowany Buddyzmem a i Islam wydawał mi się ciekawą religią. Aż do czasu gdy usłyszałem prawdziwą ewangelię i poznałem Chrystusa w jednnym z Kościołow Protestanckich (nie będę mowił w którym żeby nie robic rekalmy i nie być posądzanym o przekabacanie). W każdym razie poznałem i doświadczyłem Boga o którym wczesniej wiedziałem że istnieje, nawet wierzyłem w pewne fakty historyczne dotyczące osoby Chrystusa (którego jako proroka uważają też muzułmanie) ale nie poznałem go sercem. W momencie gdy powierzyłem mu Swoje zycie On zaczął działać w niesamowity sposób i odmienił całe moje życie, uwolnił mnie od nałogów, sprawił że stałem się innym człowiekiem.

Kiedyś też tego nie rozumiałem, wcześniej byłem ateistą, a gdy zacząłem poszukiwania Boga rózne myśli i pomysły przychodziły mi do głowy. Wiem jedno, osobiście doświadczyłem Bożego działania w swoim życiu, działania którego w żaden racjonalny sposób wytłumaczyc nie można, a w niesamowite zbiegi okoliczności w konkretnym czasie to ja raczej nie wierzę. Szukaj, pytaj, ale najlepiej zwróc się do Boga aby Ci się objawił i pomógł odkryc prawdę. Zaręczam że On odpowiada na szczere modlitwy , spróbój i daj się zaskoczyć. Pozdrawiam i życzę powodzenia.

===

Umiemy już latać w powietrzu jak ptaki i pływać w wodzie jak ryby, ale nie znamy prostej sztuki życia razem jak bracia. autor: Martin Luther King

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 kwiecień 10 2007 17:15   
Forum

Karinko, nie znajdziesz takiej religii która da ci "spełnienie" , jeśli będziesz traktowała je jako coś co uczyni Ciebie szczęśliwą a Twoje życie bezproblemowe.

W życie religijne trzeba się samemu zaangażować. Właściwie to nie o samo życie religijne chodzi, co o życie wewnętrzne, duchowe. Ale by to życie zaczęło sie w Tobie, musisz od siebie wymagać, musisz działać. Nie dostaniesz tego za darmo.

W ten sposób znajdziesz spełnienie w jakimś stopniu właśnie poprzez Twoje zycie wewnętrzne. W jakimś stopniu, bo poznane i doświadczone tam dobro, wzbudzi w Tobie olbrzymie pragnienie. Dobrem tym jest Bóg. Pragnienie to jest Twoją miłością, wzbudzoną przez Jego miłość do Ciebie.

To osiagniesz w religii, którą właśnie chcesz porzucić. W chrześcijaństwie. Pragnę Cię odwieść od tego zamiaru, dopóki naprawdę nie poznasz co to oznacza chrześcijaństwo, co to znaczy być przy Jezusie.
Proponuję chociażby rekolekcje oazowe takie jak Ruchu Światło-Życie, organizowane latem. Jeśli wybierzesz się na nie jako osoba poszukująca, jestem pzrekonany, ze nie pozostaną bez echa na Twojej duszy, w Twoim życiu.

Dlaczego polecam taką formę akurat? Bo trudno jest zbudzić nas z uśpienia nawet poprzez literaturę duchową, ale forma przekazu osobowego która ma miejsce na oazie pozwoli Tobie naprawdę poznać te rzeczywistosć i spełnienie które dokonuje się realnie w innych ludziach.

pozdrawiam

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
 Cytat 
Zeld
 kwiecień 17 2007 22:46   
Forum

Quote by Karinka18:
Quote by Zeld: Pamiętam jak raz ksiądz mówił w szkole że można jako chrześcijanin zmienić wiarę, byle by to nie była wiara politeistyczna. Nieco dziwne przyznam.

Najwidoczniej nie dla hindusów.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rekabita
 kwiecień 17 2007 23:53   
Forum

ja też miałem swoje wątpliwości, nie ma kosciołów ani wyznań idealnych. Tak naprawdę w poszczególnych kościołach sa przeróżni ludzie, ale jeśli czerpią ze Słowa to umią znaleźć jedność w Chrystusie.
Często ludzie są zawiedzeni swoim kościołem a potem po odejsciu do innego okazuje sie po pewnym czasie że wcale tak idealnie nie jest w tym innym.
Na drodze wiary zawsze będą się piętrzyły problemy
Są tutaj też ludzie o przeróżnych pogladach, ale to nie przeszkadza budować dialogu
Jestem protestantem, tam poznałem Słowo Boże, widziałęm Boże działanie, widziałęm jak prawdziwy Bóg przemieniał ludzi i dął im siłę by pracowali wśród takich spośród których smai wyszli i by nieśli im światło ewangeli
Nie z nakazów, nie z przepisów, ale z miłosci, bo taki wzór dłą nam Jezus

===

"Ale ja wypatrywać będę Pana, wyczekiwać na Boga zbawienia mojego: Bóg mój mnie wysłucha." Micheasz 7.7

Cytat 
Reguly
 kwiecień 18 2007 09:30   
Forum

Quote by piotr.:Cytuj wypowiedzi z łaski swojej coby było łatwiej cię zrozumieć.

...Jak ktos nie pamieta, co sam wczesniej pisal... Moze powinien bardziej skupic sie nad trescia, a nie iloscia swoich wypowiedzi?...
PS. Cytuje wypowiedzi gdy wedlug mnie jest to szczegolnie istotne dla danej dyskusji, gdy odnosze sie do konkretnego fragmentu (ow) lub gdy odpowiadam po pewnym dluzyszm okresie czasu na dana wypowiedz... nie musze tego czynic na czyjes zadanie, bo dana osoba nie jest np. w stanie ogarnac kontekstu dialgu, w ktorym bierze udzial.

Quote by Zeld:
Quote by Karinka18:
Najwidoczniej nie dla hindusów.

...M.in. nie dla hinduizmu... M.in. dla tego tzw. ekumenizm jest mozliwy wylacznie w srod monoteizmow.

===

Cytat 
Dezerter
 kwiecień 18 2007 10:10   
Forum

Quote by Rekabita: ja też miałem swoje wątpliwości, nie ma kosciołów ani wyznań idealnych. Tak naprawdę w poszczególnych kościołach sa przeróżni ludzie, ale jeśli czerpią ze Słowa to umią znaleźć jedność w Chrystusie.
Często ludzie są zawiedzeni swoim kościołem a potem po odejsciu do innego okazuje sie po pewnym czasie że wcale tak idealnie nie jest w tym innym.
Na drodze wiary zawsze będą się piętrzyły problemy

Drugi raz dzisiaj pochwalę cię za twoją bardzo trafną i mądrą wypowiedź.
żadna instytucja/kościół nie załatwi nic za nas i żadna nie jest idealna - jeśli ktoś takiej (ziemskiej )szuka to jest skazany na ciągłe rozczarowania
Doskonalić musimy się sami aby swoim przykładem/wpływem/swoją rozsiewaną wokół miłością i dobrem oddziaływać na najbliższych i kościół w którym jesteśmy

A odnośnie hinduizmu to jest to - może wieli zaskoczę religia (głównie - ze wzgledu na różnorodność)monoteistyczna!
za wikipedia:
" Koncepcja Boga [edytuj]

Z uwagi na to, że hinduizm nie jest jednolitym zbiorem wierzeń, z jasno zdefiniowaną doktryną, można w obrębie hinduizmu napotkać różne poglądy na naturę bóstwa. Odłamy hinduizmu zawierają cechy monoteizmu, monizmu, panteizmu, henoteizmu, panenteizmu, a nawet, według niektórych, swoiście pojmowanego politeizmu czy ateizmu. Upaniszady i inne święte traktaty hinduistyczne takie jak Shrimad Bhagavatam, księgi takie jak Bhagavad Gita czy Bhagavata Purana prezentują pogląd, że istnieje tylko jeden jedyny Bóg.

W hinduizmie istnieje wiara w bóstwa (sanskr. dewa, np. Brahma, Wisznu, Saraswati), które w większości odłamów hinduizmu traktowanie są jako różne postacie i emanacje jedynego Boga bądź też jako istoty astralne, niższe od Boga (podobnie jak anioły w chrześcijaństwie czy islamie). Hinduizm ma najbogatszy panteon ze wszystkich religii. Hinduizm określany jest przez niektórych mianem "pseudopoliteizmu"; według tego poglądu pod powierzchowną warstwą wielobóstwa kryje się warstwa monoteistyczna (jedyny Bóg i jego emanacje, czyli wcielenia).

Współczesny (dziewiętnasto i dwudziestowieczny hinduizm) - jego przedstawiciele tacy jak Ramakryszna, Mahatma Gandhi, Ramana Maharshi, Paramahansa Jogananda, Swami Rama czy Sathya Sai Baba nauczali i nauczają monoteistycznych koncepcji Boga.

Inne encyklopedie rozpoczynają od słów
"Religia monoteistyczna"

Pamiętajcie drodzy chrześcijanie, że żydzi i muzułmanie nie uważają nas za monoteistów!!!.
Jak widać wszystkie nieporozumienia biorą się z niezrozumienia
ale oczywiście zgoda, że jest to specyficzny monoteizm.

===

Cytat 
Reguly
 kwiecień 18 2007 10:26   
Forum

Quote by Dezerter:A odnośnie hinduizmu to jest to - może wieli zaskoczę religia (głównie - ze wzgledu na różnorodność)monoteistyczna!

Jesli juz to chyba raczej henoteistyczna... no i zalezy, jeszcze ktory odlam... Trafnie jednak zauwazyles, ze te klasyfikacje czeto nie sa jednoznaczne w obrebie danych systemow wyznaniowych (czesto sie wrecz przenikaja). Co ciekawe np. jeden z Koscilow rodzimowierstwa slowianskiego (odwolujacy sie do przedchrzescijanskich wierzen Slowian) w swoim ogolnym opisie zawiera stwierdzenie, ze jego wiara "opiera się na henoteizmie czyli przekonaniu, że o losie świata decyduje siła kosmiczna zwana bogiem, którego kolejnymi wcieleniami / poszczególnymi przejawami są inni pomniejsi bogowie." (w innym miejscu "z jednej strony opiera się na henoteizmie, a z drugiej na syntezie panteizmu (czy nawet panenteizmu) i politeizmu - czyli na przekonaniu, że o losie świata decyduje siła kosmiczna zwana Bogiem Najwyższym [...], którego poszczególnymi przejawami (kolejnymi wcieleniami) są inni, pomniejsi bogowie.") - takze wiec mamy wyraznie zaznaczony henoteizm, ktory przez niektorych (przy dostatecznej ilosci dobrej woli) moze byc interpretowany jako forma monoteizmu... Z tego co sie jednak orientuje m.in. KRK henoteizmy raczej nie klasyfikuje jako monoteizmy - jednoznacznie okresla, ze ekumenizm mozliwy jest wylacznie w srod monoteizmow (ktory to z reszta definiuje b. restrykcyjnie). Jakakolwiek wiec akceptacja innych bogow (chocby jedynie jako uznanie poszczególnych bóstw za wcielenia jednej istoty najwyższej - jak to jest w czesci systemow henoteistycznych) jest wedlug niego nie do przyjecia (mimo ze woczas nie stoi to nawet w sprzecznosci z przykazaniem - nie bedziesz mial bogow (cudzych/innych) przede mna ).

===

Cytat 
Karinka18
 kwiecień 19 2007 21:45   
Forum

zastanawia mnie to jakie bylyby opinie gdyby ktores z nas naezalo do wyznania poli ja tak naprawde nie rozmumiem dlaczego na swiecie sa konflitky na tle religijnym. chyba cel jest ten sam a ze inne dogmaty czy prawdy to chyba nie jest nic zlego

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 kwiecień 20 2007 10:02   
Forum

Quote by Karinka18: zastanawia mnie to jakie bylyby opinie gdyby ktores z nas naezalo do wyznania poli ja tak naprawde nie rozmumiem dlaczego na swiecie sa konflitky na tle religijnym. chyba cel jest ten sam a ze inne dogmaty czy prawdy to chyba nie jest nic zlego

Przypuszczam, ze podobne do mojej - w koncu (tez) jestem slowianskim Rodzimowierca... Jesli natomiast interesuje cie wiecej tego rodzaju stanowisk (bo brac pod uwage nalezy, ze rodzimowierstwo raczej nie jest systemem dogmatycznym), to z pewnoscia znajdziesz je na forum serwisu do ktorego link zapodalem wyzej.

===

Cytat 
Rose
 kwiecień 22 2007 20:32   
Forum

Quote by Karinka18: mam 18 lat i chcialabym zmienic wiarę, nie sprzeciwiam sie oczywiscie wierze chrześcijańskiej lecz nie czuję sie w niej spełniona. czy ktoś posiada może wiedze na temat procesu w jakim sie odbywa taka zmiana. ? jeśli jest ktoś kto potrafiłby odpowiedziec na moje pytania prosze o napisanie.
. Spelnienie - co tak naprawde przez to rozumiesz ? Kazdy z nas kiedys zadaje sobie pytanie - po co zyje ? Jaki jest sens , dokad zmierzam ,czy warto sie trudzic skoro i tak umre ? W naszych sercach wyryte jest pragnienie milosci -pragnienie Boga ktore niestety nie od razu rozumiemy wiec szukamy ale zmieniajac wyznanie - nic nie osiagniesz nadal bedziesz szukac bo wszytko czego pragniemy poza Nim nie da nam spelnienia , moze dobrze jest zapytac siebie czego ja tak naprawde szukam ?Widzisz Krolestwo Milosci - Krolestwo Boze jest jak ukryty skarb i On jest ukryty w Twej duszy aby Go odnalesc potzrebujesz dobrych wskazowek i masz je w Kosciele w ktorym Jestes - miej szeroko otwarte oczy Swej duszy i wytez sluch - bo ci co szukaja znajduja Jezus to obiecal a On Jest wiarygodny. Pozdrawiam serdecznie i zycze swiatla Ducha Swietego

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 kwiecień 22 2007 22:04   
Forum

Rose
witam na forum i gratuluje pierwszej wypowiedzi
moja pierwsza nie była pewnie tak mądra i dojrzała.

Boga trzeba odnaleźć samemu w sobie i żadna religia za nas tego nie załatwi. Owszem może pomóc ale to my sami musimy zrobić krok aby "wypłynąć na głębie" i zaufać Panu , że nie utoniemy.

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,44 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty