Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Za co kochacie/lubicie/szanujecie Kościół Rzymskokatolicki?
 |  Wersja do druku
Liza Kowalska
 kwiecień 02 2007 10:45  (Czytany 5950 razy)  
Forum

Status: offline

Taka myśl mi się ostatnio nasuneła, za co zwykli ludzie są wdzięczni Kościołowi Katolickiemu. Bo za coś na pewno są.

===

Profil   Email 
 Cytat 
kobieta
 kwiecień 02 2007 11:18   
Forum

Ja nigdy nie rozpatrywałam przynależności do KrK w tych kategoriach, ale osobiscie cenię go za spójną i pełną naukę.
W nim odkryłam prawdziwego Jezusa Chrystusa, który pojednał Ziemię z Niebem, połączył to co ludzkie, z tym co Boskie.
I cenię go za to, że w nim jestem wolna, jakkolwiek niezrozumiale zabrzmi to dla niektórych.
Ale to w tym Kościele Chrystus ofiaruje mi miłość i wolność.

I po porannej prasówce znalazłam taki artykulik na temat:
http://www.prawica.net/node/6660

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 kwiecień 02 2007 11:53   
Forum

Quote by liza:
Taka myśl mi się ostatnio nasuneła, za co zwykli ludzie są wdzięczni Kościołowi Katolickiemu. Bo za coś na pewno są.

Ja tam nie jestem... choc z drugiej strony, na uwage niewatpliwie zasluguje sposob (i ilosc) gromadzonych na przestrzeni wiekow dobr materialnych.

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
kobieta
 kwiecień 02 2007 12:39   
Forum

Reguly, wpiszesz sie jak tytuł wątku będzie brzmiał:
"Uprzedzenia do KrK'

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 kwiecień 02 2007 14:03   
Forum

Quote by kobieta: Reguly, wpiszesz sie jak tytuł wątku będzie brzmiał:
"Uprzedzenia do KrK'

Po ematikonie wnosze, ze zartujesz... bo chyba nie odmawiasz mi rzeczywistego prawa do wypowiedzi (nawet jesli domniemujesz, ze zajmuje w omawianej kwestii odmienne stanowisko, ktore notabene swojego czasu omawiane bylo tutaj lub tutaj)? No chyba, ze uwazasz mnie za szczegolnie niezwyklego czlowieka...
...Po za tym, ja naprawde chcialbym byc w zarzadzie tak zorganizowanego przedsiebiorstwa (dzialajacego legalnie) i zarabiac chocby 1/10 tego co wplywa do watykanskiego skarbca... Moglbym nawet wowczas polowe z tego przeznaczac na biednych...

No ale nie odbiegajmy zbytnio od głównego tematu - tylko Kobieta kocha/lubi/szanuje Kościół Rzymskokatolicki czy innym moze brak ku temu jakichs szczegolnych powodow? A moze Liza - inicjatorka tego watku - zdradzi nam swoje powody? Zasadniczo wypadalo by...

PS. Swoja droga, odnosnie spojnosci jego 'nauki', to mozna by polemizowac - gdyby byla taka spojna i pelna, zbedne bylyby synody i takie tam na przestrzni wiekow... no, ale kazdy moze miec takie powody, na jakie go stac, jakie mu sie podobaja (i nawet ich zakwestionowanie, nie musi od razu dyskredytowac tychze powodow jako w zupelnosci wystarczajacych dla danej osoby). Proponuje wiec ewentualne rozwazania nad spojnoscia 'nauk' KRK pozostawic dla odrebnego watku (no chyba, ze juz gdzies taki zostal zalozony), by nie zasmiecac zbytnio niniejszego.

===

Cytat 
kobieta
 kwiecień 02 2007 15:26   
Forum

.. no, ale kazdy moze miec takie powody, na jakie go stac, jakie mu sie podobaja (i nawet ich zakwestionowanie, nie musi od razu dyskredytowac tychze powodow jako w zupelnosci wystarczajacych dla danej osoby

"Sękju/senkju wery macz" , łaskawco
Eh, te języki!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 kwiecień 02 2007 16:01   
Forum

Nie bierz tego tak osobiscie - glownie chodzilo mi o to, by zbytnio nie odbiegac od glownego, tak inspisrujacego, niezmiernie ciekawego, przewodniego tematu nieniejszego watka...

===

Cytat 
Rekabita
 kwiecień 02 2007 18:38   
Forum

Chwała Panu nie jestem w tej organizacji.
Za takie słowa papieży coś jednak można powiedzieć:

"...Toteż oznajmiamy, twierdzimy, określamy i ogłaszamy, że posłuszeństwo Biskupowi Rzymskiemu jest konieczne dla osiągnięcia zbawienia."
"Unam sanctam" papież Bonifacy VIII

"Między poleceniami zaś Chrystusa wcale nie ostatnie miejsce zajmuje nakaz, abyśmy przez chrzest włączyli się w Ciało Mistyczne Chrystuse, jakim jest Kościół, i abyśmy byli złączeni z Chrystusem i Jego zastępcą, przez którego On sam w sposób widzialny rządzi swym Kościołem na ziemi. Dlatego nie zbawi się nikt, kto wiedząc że Kościół został mocą Boską ustanowiony przez Chrystusa, nie chce jednak poddać się Kościołowi lub odmawia posłuszeństwa Rzymskiemu Biskupowi, zastępcy Chrystusa na ziemi."
List Świętego Oficjum do Abpa Bostonu Cushinga z 1949 roku.

===

"Ale ja wypatrywać będę Pana, wyczekiwać na Boga zbawienia mojego: Bóg mój mnie wysłucha." Micheasz 7.7

Cytat 
piotr.
 kwiecień 02 2007 19:25   
Forum

(Wtórny) analfabetyzm to niepokojąca sprawa.
Jeśli ktoś nie potrafi przeczytać ze zrozumieniem tematu wątku, to nie ma się co łudzić, że zrozumie swojego rozmówcę w dyskusji na forum.

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 kwiecień 02 2007 22:13   
Forum

Quote by kobieta: Reguly, wpiszesz sie jak tytuł wątku będzie brzmiał:
"Uprzedzenia do KrK'

nie mozna miec uprzedzenia do krk?

===

Profil   Email 
 Cytat 
kobieta
 kwiecień 02 2007 22:18   
Forum

nie mozna miec uprzedzenia do krk?

Milko, Milko !
Można, ale to nie ten temat - przeczytaj proszę jeszcze raz tytuł tego wątku.
Ajajajajaj, co z wami ludzie???

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 kwiecień 03 2007 09:23   
Forum

Quote by kobieta:Ajajajajaj, co z wami ludzie???

Najwyrazniej to, ze jestes osamotniona w swym kochaniu/lubieniu/szanowaniu Kościóła Rzymskokatolickiego - cokolwiek by to znaczylo...

===

Cytat 
Andrzej
 kwiecień 03 2007 10:26   
Forum

Najwyraźniej jedna kobieta zrozumiała pytanie i temat wątku.
Pozostali, mimo "błyskotliwych" wypowiedzi, więcej powiedzieli o sobie niżby chcieli

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 kwiecień 03 2007 10:58   
Forum Moderator
Moderator

Bo jest Chrystusowy! Za to można chyba najbardziej kochać i szanować swój Kościół.

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
Reguly
 kwiecień 03 2007 11:08   
Forum

Quote by medieval_manRazzozostali, mimo "błyskotliwych" wypowiedzi, więcej powiedzieli o sobie niżby chcieli

...a inni, niektorzy pozostali przez to, ze nic nie powiedzieli...

===

Cytat 
Dezerter
 kwiecień 03 2007 11:59   
Forum

Za to , że jest.
Bo wyobraźcie sobie jak by wyglądała nasz rzeczywistość _ ale pomyślcie przez chwile rozwożcie to proszę-
gdyby nie instytucja, która (jasne że niedoskonale , nieraz fatalnie, ale jednak działa stara się) na masową skalę (lekcje religii, media, kościół) mówi co jest dobre, każe miłować bliżniego, uczy moralności i odwodzi od czynienie złego (nawet strasząc piekłem ).
Te nauki od maleńkości "wciskane do głowy" gdzieś pozostają i dają później owoce (świadome lub nie).
Stawiam tezę , że nasza rzeczywistość codzienna byłaby o wiele brutalniejsza , zła i przykra dla każdego z nas gdyby nie to niedoskonałe nauczanie KRK
Więc dobrze, że jest choćby z tego powodu.

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Gość forum: gosc
 kwiecień 02 2007 20:27   

Witam Serdecznia jestem młodym polakiem i mam powazny problem wiary, szczególnie w dzisiejszym dniu,dniu rocznicy śmierci papieża Jana Pawła drugiego rozwazam nad tym co z resztą wszyscy widzimy ogladajac telewizje i zadaje sobie te szczególne pytanie gdyz nie wiem moze rzeczywiscie gdzies mi to umkneło ogladajac wiadomosci w jednym z reportaży napotkałem sie na tego typu komentarz "że liczba rzeczy ktorych dokonał nasz papierz nie pomiescila by stosów ksiag w całym watykanie "

===

Cytat 
kasandra_K80
 kwiecień 03 2007 12:27   
Forum

Tak na szybciutko....
Szanuje KRK za takie owoce jak:
1. JPII, Św.Faustyna, Matka Teresa z Kalkuty, św. Franciszka z Asyżu itp....
2. za wspólnoty: Odnowa w Duchu św. i Neokatechumenat (ciekawie świadczą o Bogu),
3. za objawienia Maryjne i inne ( są bardze ciekawe...)
4. za zakony i ich posługę wobec świata
5. za strukturę organizacyjną kościoła, jest bardzo ciekawa i sprawdza się od ponad 2000 lat
6. a także za medialne wypowiedzi, zwłaszcza Medieval_mana, kobiety, snafu, piotra....
którzy pozwalają nam porównywać nasze poglądy ze swoimi....

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
WcWojen
 kwiecień 03 2007 12:29   
Forum

Quote by Dezerter: Za to , że jest.%DŤo wyobraźcie sobie jak by wyglądała nasz rzeczywistość _ ale pomyślcie przez chwile rozwożcie to proszę- %D%Agdyby nie instytucja, która (jasne że niedoskonale , nieraz fatalnie, ale jednak działa stara się) na masową skalę (lekcje religii, media, kościół) mówi co jest dobre, każe miłować bliżniego, uczy moralności i odwodzi od czynienie złego (nawet strasząc piekłem ).
...Może wówczas zaistnieć miałaby szanse instytucja, która wykonując to samo, robiłaby tych błędów mniej?... I z mniejszą dozą hipokryzji?
Quote by kasandra_K80: Szanuje KRK za takie owoce jak: 1. [...] Matka Teresa z Kalkuty
Uchym... Proponuje zapoznać się z zarzutami krytycznymi dotyczącymi tej "świętej" np. Christophera Hitchensa czy Aroupa Chatterjee...
Quote by kasandra_K80:5. za strukturę organizacyjną kościoła, jest bardzo ciekawa i sprawdza się od ponad 2000 lat
To ona była taka sama, niezmienna przez 2000 lat???

===

Cytat 
kasandra_K80
 kwiecień 03 2007 14:50   
Forum

WcWojen
Może wówczas zaistnieć miałaby szanse instytucja, która wykonując to samo, robiłaby tych błędów mniej?... I z mniejszą dozą hipokryzji?

Łudzisz się, ponieważ człowiek jest skazany na wieczną rewolucję. To co tworzy, już za chwilę wymaga korekty ze względu na wypaczenia.

[Cytat za: kasandra_K80] Szanuje KRK za takie owoce jak: 1. [...] Matka Teresa z Kalkuty

Uchym... Proponuje zapoznać się z zarzutami krytycznymi dotyczącymi tej "świętej" np. Christophera Hitchensa czy Aroupa Chatterjee...

Może dopowiesz co masz na myśli ?

Cytat za: kasandra_K80]5. za strukturę organizacyjną kościoła, jest bardzo ciekawa i sprawdza się od ponad 2000 lat

To ona była taka sama, niezmienna przez 2000 lat???

Może dopowiesz co masz na myśli?
Taka jestem niedomyślna...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 kwiecień 03 2007 15:06   
Forum

Quote by WcWojen:
Quote by Dezerter: Za to , że jest.
...Może wówczas zaistnieć miałaby szanse instytucja, która wykonując to samo, robiłaby tych błędów mniej?... I z mniejszą dozą hipokryzji?

Zgoda z tym co napisała Kasandra + to powiedz mi jakaż to instytucja powstała a ateistycznych Czechach czy Rosji, gdzie wpływy cerkwi i ich zasięg jest nieporównywalnie mniejszy na społeczeństwo.
Zastanów się ponadto jaka by była nasza kondycja moralna po 90 roku gdyby nie nauki KRK a szczególnie JPII.

A poza tym mamy wolność i demokracje i jakoś wpływ tych twoich instytucji jest mało zauważalny.
Więc postaraj się docenić to co masz.

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Reguly
 kwiecień 03 2007 15:24   
Forum

Nie przesadzajmy - KRK nie jest np. jedynym zwiazkiem wyznaniowym w tym kraju, choc niewatpliwie skutecznie stosuje swoje praktyki monopolistyczne...

PS. Lepszym od Czech przykładem będzie tu np. Litwa i Romuva.

===

Cytat 
Rekabita
 kwiecień 03 2007 15:36   
Forum

zapomniałem dodać, ze ten kościół też szlachetnie i miłosiernie do 1960 roku miał Biblię w jezykach narodowych na liście ksiąg zakazanych.
A to co robiła inkwizycja (aż do XIX wieku w Hiszpanii) to też dowód łaskawości.
Jakoś ja do tych rzeczy nie jestem pełen uwiebienia.

===

"Ale ja wypatrywać będę Pana, wyczekiwać na Boga zbawienia mojego: Bóg mój mnie wysłucha." Micheasz 7.7

Cytat 
Reguly
 kwiecień 03 2007 15:44   
Forum

Quote by Rekabita: zapomniałem dodać, ze ten kościół też szlachetnie i miłosiernie do 1960 roku miał Biblię w jezykach narodowych na liście ksiąg zakazanych.
A to co robiła inkwizycja (aż do XIX wieku w Hiszpanii) to też dowód łaskawości.

I wyobraźcie sobie jak by bez tego (i tego rodzaju 'nauk od maleńkości' w jego krystalicznej przeszlosci) wygladala nasza obecna rzeczywistosc - ale pomyslcie przez chwile, rozwozcie to prosze...

Jak dla mnie zasadniczo EOT, bo ten watek zaczyna zmierzac w jakas dziwna strone...

===

Cytat 
Andrzej
 kwiecień 03 2007 15:50   
Forum

Quote by Rekabita: zapomniałem dodać, ze ten kościół też szlachetnie i miłosiernie do 1960 roku miał Biblię w jezykach narodowych na liście ksiąg zakazanych.

Poczytaj sobie wypowiedzi na tym forum i w źródłach zanim palniesz kolejną głupotę.
A w jakim to jezyku w Polsce funkcjonowąła Biblia w tlumaczeniu ks. Wujka?
Znajdź sobie sławetny indeks i przekonaj się, że Kosciół nie akceptował po prostu złych tłumaczeń, ktorych było bez liku.
Co do Inkwizycji (hiszpańskiej i rzymskiej) to po prostu nie ma sensu nawet Ci odpowiadać.
Jak każdy, tak zwany "biblijny protestant" opierasz się na półprawdach gloszonych przez fanstastów z XIX wieku.
Z uwagą czytałem wszystkie Twoje "produkcje" na tym forum i nie reagowałem na przytyki, ataki na Krk będące raczej przejawem kompleksów niz jakiejkolwiek wiedzy, ale teraz wykazałeś się skrajną ignorancją.
Poczytaj cos więcej niż protestanckie broszurki z cyklu: jak mału Kaziu protestant wyobraża sobie Kosciół rzymski, a potem zabierz głos
Pozdrawiam

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Andrzej
 kwiecień 03 2007 15:55   
Forum

Quote by reguly:
Jak dla mnie zasadniczo EOT, bo ten watek zaczyna zmierzac w jakas dziwna strone...

Ciekawe kto pierwszy go tam skierował?
Jakieś przypuszczenia, reguly?

===

Cytat 
Reguly
 kwiecień 03 2007 15:58   
Forum

Quote by medieval_man:Ciekawe kto pierwszy go tam skierował? Jakieś przypuszczenia, reguly?

Jakies sugestie?... Chodzilo mi wlasnie o to, co sam niejako podchwyciles... - nie zamierzam po raz kolejny sledzic dyskusji zwolennikow i przeciwnikow inkwizycji, szczegolnie w tym watku... sa w koncu na to stosowne zrodla i opracowania naukowe.

===

Cytat 
Andrzej
 kwiecień 03 2007 16:16   
Forum

Quote by reguly: Jakies sugestie?... Chodzilo mi wlasnie o to, co sam niejako podchwyciles... - nie zamierzam po raz kolejny sledzic dyskusji zwolennikow i przeciwnikow inkwizycji, szczegolnie w tym watku... sa w koncu na to stosowne zrodla i opracowania naukowe.

bardziej chodziło mi o post w tym watku, który ktoś pozostawił 07-04-02 11:53 odchodząc po raz pierwszy od tematu

===

Cytat 
kobieta
 kwiecień 03 2007 16:55   
Forum

Witam Serdecznia jestem młodym polakiem i mam powazny problem wiary, szczególnie w dzisiejszym dniu,dniu rocznicy śmierci papieża Jana Pawła drugiego rozwazam nad tym co z resztą wszyscy widzimy ogladajac telewizje i zadaje sobie te szczególne pytanie gdyz nie wiem moze rzeczywiscie gdzies mi to umkneło ogladajac wiadomosci w jednym z reportaży napotkałem sie na tego typu komentarz "że liczba rzeczy ktorych dokonał nasz papierz nie pomiescila by stosów ksiag w całym watykanie "

Nie ucz się Kościoła z telewizora - to co wyczynia z papieżem i Kościołem telewizja zwłaszcza tvn24 woła o pomstę do nieba!!

Doskonały Jezus Chrystus miał krytyków i wielu Go nienawidziło, cóż dopiero mówić o niedoskonałej ziemskiej instytucji....

zapomniałem dodać, ze ten kościół też szlachetnie i miłosiernie do 1960 roku miał Biblię w jezykach narodowych na liście ksiąg zakazanych.

Radzę solidnie zapoznać się z historią na temat Inkwizycji i nie tylko - prawda powinna wziąć górę nad wtłaczanym nam od maleńkości czarnym PR!

===

Profil   Email 
 Cytat 
kasandra_K80
 kwiecień 03 2007 18:52   
Forum

Nie przesadzajmy - KRK nie jest np. jedynym zwiazkiem wyznaniowym w tym kraju, choc niewatpliwie skutecznie stosuje swoje praktyki monopolistyczne...

Panowie, mamy demokracje i ekonomie...
Jest popyt na krk ? ano jest.
Jeśli jesteście tacy silni wiarą, zbudujcie inną instytucje, konkurencyjną do krk....
Wiele reformatorów i ideologów juz próbowało i nic z tego nie wyszło - vide wielość wyznań nadal słabych.
Kiedyś judaizm był monopolista w pewnym regionie, ale wyparł go chrystianizm, jako bardziej atrakcyjny...

W każdym razie zyczę powodzenia.

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,41 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty