Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Za co kochacie/lubicie/szanujecie Kościół Rzymskokatolicki?
 |  Wersja do druku
piotr.
 kwiecień 03 2007 19:06   
Forum

Status: offline

W dyskusji należy trzymać się rozpoczętego wątku, bez zbędnych dygresji.

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
kasandra_K80
 kwiecień 03 2007 19:35   
Forum

Quote by piotr.:
W dyskusji należy trzymać się rozpoczętego wątku, bez zbędnych dygresji.

masz rację! Juz się poprawiam.
Punkt 7. Fajne w krk są pielgrzymki do miejsc świętych, siegające już wieków średnich.
Punkt 8. Ciekawe budowle sakralne ...
Punkt 9. Kult świetych
Punkt 10. Nauka o aniołach...
Punkt 11 Ciekawe tradycje i zwyczaje świątyczne
Punkt 12 Ciekawa symbolika dotycząca modlitwy i liturgii

Dalsze punkty później, jak sobie przypomnę.

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
kasandra_K80
 kwiecień 03 2007 21:46   
Forum

Nie wymieniałam bardzo ważnego punktu - niechaj będzie to punkt 13. Sakramenty św.:
chrzest, komunia św., spowiedz, bierzmowanie, małżeństwo (kapłaństwo), sakrament chorych.

Piotrze, nic nie napisałeś od siebie, za co Ty sznujesz kościół...

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
kasandra_K80
 kwiecień 03 2007 22:13   
Forum

Zadziwia róznorodność form modlitewnych: ustna, myślna, uwielbienia, dziękczynienia, przebłagalna, medytacyjna, kontemplacyjna, jako akt strzelisty, za posrednictwem Biblii, książeczki modlitewnej, Brewiarza, różańca, pieśni religijnej,litanii, koronki, godzinek, Anioł Pański, Ojcze nasz.... no i najwżniejszych: eucharystyczna, liturgiczna, ofiarna.

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 kwiecień 03 2007 23:48   
Forum

za to że daje mi siły znosić złośliwość ludzką Twojego kalibru.

===

Profil   Email 
 Cytat 
kasandra_K80
 kwiecień 04 2007 06:33   
Forum

Quote by piotr.:

za to że daje mi siły znosić złośliwość ludzką Twojego kalibru.

Jeśli tak to oceniasz, to nie powiem już ani jednego zdania o krk, już od tej chwili ten temat mnie nie interesuje...

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 kwiecień 04 2007 08:51   
Forum

Piotrze - walnąłeś jak łysy grzywką o beton!
Kasandra to pisała na poważnie
a nie ironicznie!
może nie wiesz ale, też jest katoliczką - a że tak jak ja krytyczną, poszukującą i pragnącą zmian - nie upoważnia cię do bezpodstawnych! i ......(nie chce się "wyrażać"!....) oskarżeń.
NALEżĄ się Jej PRZEPROSINY!!!!

Rebeka - a gdzie ja napisałem, że jestem "pełen uwielbienia" dla okresu wypaczeń w KRK to samo Reguly manipulujesz rodzimowierco moją wypowiedzią (Perum się za ciebie wstydzi ) nigdy nie pisałem i nie uważałem że KRK ma "krystaliczną przeszłość"
Czy naprawdę musicie mieć klapki na oczach i oceniać wszystko jako czarne lub białe (Rebeka, Reguly, Piotr).

Wracając do tematu to ja cenie KRK za Sobór Wat. II i za zwrot, który tam się dokonał.

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
karol_dabrowski
 kwiecień 04 2007 09:45   
Forum Moderator
Moderator

Z Twoich punktów Kasandro wybieram właściwe tylko 2. Poza tym za osoby takie jak Jan XXIII (ten z 20 wieku), Emilien Tardif, Jose Prado Flores, Robert Faricy i za to że pozwolił rozwinąc się przebudzeniu charyzmatycznemu.
Dwa - zgoda z Dezerterem - nie zauważyłem nigdzie złosliwości w Kasandrze. Choć często wyraża różne mniej lub bardziej wiarygodne poglądy, to jednak są to jej poglądy do których ma prawo, poza tym robi to uprzejmie i często pyta. Piotrze wyluzuj trochę zamiast wszędzie dopatrywać się ataków na siebie i swój kosciół.

===

Profil   Email 
 Cytat 
kasandra_K80
 kwiecień 04 2007 10:23   
Forum

Z tego co wymieniasz zetknęłam się z książką Tardifa i ruchem charyzmatycznym, a także z medytacją transcecndetalną.

Ponieważ wykazałam zbyt małą wrażliwość i wyczucie sytuacji, więc PRZEPRASZAM Piotra, że poczuł się zraniony.

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
WcWojen
 kwiecień 04 2007 10:29   
Forum

Quote by medieval_man:bardziej chodziło mi o post w tym watku, który ktoś pozostawił 07-04-02 11:53 odchodząc po raz pierwszy od tematu
Gdzie tam zaraz odejście... W końcu podał powód dla którego, według niego, zasługuje na uwagę...
Quote by kobieta:Nie ucz się Kościoła z telewizora
...Słusznie... Tylko z radia... Najlepiej wyłącznie tego preferowanego przez Kobietę czyli (na co wskazuje wątek Czy naprawdę wszytkie religie są równe?) RM.
Quote by kasandra_K80Razzanowie, mamy demokracje i ekonomie... Jest popyt na krk ? ano jest.
Po pierwsze ta demokracja nie koniecznie sprawdza się w przypadku Kościołów i związków wyznaniowych działających na podstawie odrębnych ustaw (konkordat)... Po drugie - nie szalałbym tak z określaniem tego popytu... Obserwowane jest raczej zwiększające się zainteresowanie właśnie innymi związkami wyznaniowymi (także w Polsce).
Quote by kasandra_K80:Jeśli jesteście tacy silni wiarą, zbudujcie inną instytucje, konkurencyjną do krk....Wiele reformatorów i ideologów juz próbowało i nic z tego nie wyszło - vide wielość wyznań nadal słabych. Kiedyś judaizm był monopolista w pewnym regionie, ale wyparł go chrystianizm, jako bardziej atrakcyjny...
Słyszałaś o prawie Kopernika/Greshama? Jak nie to polecam powiedzonko z muchami i ich liczbowo przełożonymi upodobaniami kulinarnymi... To, że coś jest (jak to określiłaś) atrakcyjniejsze, nie oznacza od razu, że jest lepsze. Odnośnie np. twojego przykładu - judaizm nie stanowi religii ekspansywnej (choćby przez to - a nie jest to nawet najistotniejszy z powódów teologicznych - że łatwiej jest dorosłemu, dojrzałemu mężczyźnie przystąpić do danej wspólnoty wyznaniowej przez polanie głowy wodą niż np. obrzezanie). Nie bez powodu też swoją obecną pozycje chrześcijaństwo musiało sobie wywalczyć ogniem i stalą, w przeszłości często przyczyniając się do pogrążenia wielu społeczeństw w okresach ciemnoty i zabobonu.
Quote by kasandra_K80Razzunkt 7. Fajne w krk są pielgrzymki do miejsc świętych, siegające już wieków średnich.
Zdecydowana wiekszość tych miejsc była wcześniej miejscami pielgrzymek innych wyznań...
Quote by kasandra_K80Razzunkt 8. Ciekawe budowle sakralne ...
Czy decydującego w tym udziału nie mieli tak przez niektórych potępiani masoni?
Quote by kasandra_K80Razzunkt 9. Kult świetych
Nie ma to jak monoteizm...
Quote by kasandra_K80Razzunkt 10. Nauka o aniołach...
Jak wyżej...
Quote by kasandra_K80Razzunkt 11 Ciekawe tradycje i zwyczaje świątyczne
Z których zdecydowana większość ma tzw. pogańską genezę?
Quote by Dezerter:Kasandra to pisała na poważnie a nie ironicznie!
Czytając powyższe to mam poważne wątpliwości...

===

Cytat 
Andrzej
 kwiecień 04 2007 10:59   
Forum

No to ja też odpowiem, dlaczego...

Dlatego, że dla mnie w Kościele rzymskim trwa (subsistit) w pełni Kościół Chrystusowy.

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Reguly
 kwiecień 04 2007 11:05   
Forum

Quote by Dezerter:manipulujesz rodzimowierco moją wypowiedzią

Uderz w stol... to, ze w swojej wypowiedzi nawiazalem do sformulowan wczesniej uzytych przez ciebie, jeszcze o niczym nie swiadczy...

Perum się za ciebie wstydzi

Perun sie nie wstydzi... za nikogo...

Czy naprawdę musicie mieć klapki na oczach i oceniać wszystko jako czarne lub białe

Nie oceniaj od razu wszytskich swoja miarka...

===

Quote by WcWojen:
Quote by kasandra_K80Razzunkt 7. Fajne w krk są pielgrzymki do miejsc świętych, siegające już wieków średnich.
Zdecydowana wiekszość tych miejsc była wcześniej miejscami pielgrzymek innych wyznań...
Quote by kasandra_K80Razzunkt 11 Ciekawe tradycje i zwyczaje świątyczne

Zdecydowana wiekszość z tego zostala zaanektowana (delikatnie rzecz ujmujac) przez KRK od roznego rodzaju etnicznych systemow wyznaniowych...

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
kasandra_K80
 kwiecień 04 2007 11:31   
Forum

[Cytat za: kasandra_K80]Punkt 7. Fajne w krk są pielgrzymki do miejsc świętych, siegające już wieków średnich.

Miałam na mysli te najstarsze szlaki:
1. do grobu Apostoła Jakuba w Santiago de Compostela Hiszpanii
2. do grobu św. Piotra w Rzymie
3. do Jerozolimy

Cytat za: kasandra_K80]Punkt 8. Ciekawe budowle sakralne ...

Czy decydującego w tym udziału nie mieli tak przez niektórych potępiani masoni?

O masonach jeszcze nie czytałam...

[Cytat za: kasandra_K80]Punkt 9. Kult świetych

Nie ma to jak monoteizm...

Właśnie...

[Cytat za: kasandra_K80]Punkt 10. Nauka o aniołach...

Jak wyżej...

Jej podstawy są w judaizmie...

[Cytat za: kasandra_K80]Punkt 11 Ciekawe tradycje i zwyczaje świątyczne

Mnie tam to nie przeszkadza...

[Cytat za: Dezerter]Kasandra to pisała na poważnie a nie ironicznie!

Czytając powyższe to mam poważne wątpliwości...

Ech....kto wpadł na pomysł na wprowadzenie tego wątku?
Toz to prawdziwa pułapka...nie wiadomo jak tutaj się poruszać...

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 kwiecień 04 2007 11:40   
Forum Moderator
Moderator

Czytając powyższą rozmowę przychylam się do zdania kasandry "Toz to prawdziwa pułapka...nie wiadomo jak tutaj się poruszać..." i nie wchodzę na to pole minowe.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Thomas Z
 kwiecień 04 2007 11:49   
Forum

Stawiam tezę , że nasza rzeczywistość codzienna byłaby o wiele brutalniejsza , zła i przykra dla każdego z nas gdyby nie to niedoskonałe nauczanie KRK

Podpisuje się pod tym. Powiem nawet więcej, że gdyby nie KRK to moglibyśmy być tam gdzie teraz jest Białoruś. Jeśli chodzi o demokrację to KRK odegrał olbrzymią rolę w jej wprowadzeniu, a także za komuny był łącznikiem z zachodnią wolnością. Swego czasu prof. Środa twierdziła że KRK jest w Polsce odpowiedzialny za przemoc wobec kobiet, nic bardziej mylnego. Według mnie jest dokładnie odwrotnie, tam gdzie nie było silnej religii (a np. przymusowa ateizacja) tam szacunek wobec kobiet był według mnie o wiele mniejszy.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 kwiecień 04 2007 15:12   
Forum Moderator
Moderator

LUDZIE!!!

Zachowujcie sie jak ludzie dorosli. Temat brzmi: Za co kochacie lubicie i szanujecie kosciol Rzymskokatolicki...

"Niech sie wpisuja wszyscy, ktorzy lubia kremowki" i kiedy wpisuje sie ktos, ze kremowek nie lubi to jest troll i baran. To nie jest temat swietnie nadajacy sie do dyskusji juz w tym momencie. Proponuje poczekac i popisac troszke o powodach, dla ktorych mamy takie a nie inne pozytywne uczucia i potem podyskutowac...

Moje propozycje

Kosciol szanuje i rzymskokatolicki lubie za:
1. Prymasowska Serie Biblijna
2. Sw. Augustyna, Sw. Franciszka, Sw. Irneriusza i wielu innych swietych, ktorzy na codzien pozostaja dla mnie wielka insiracja do szukania Boga na drogach mojego zycia
3. Za ks. Twardowskiego, ktorego poezja w doskonaly i zarazem prosty sposob wyraza prawde, ze Bog jest miloscia
4. Za to, ze wielu ludzi odnajduje w tym kosciele prawde, o Bogu a kosciol pomaga im ta prawda zyc
5. Za to, ze ludzie kosciola, ktorych spotykalem na swojej drodze, byli glowne luzmi dobryi, kochajacymi, oddanymi i serdecznymi
6. Za to, ze Benedykt przyjechal do Polski i powiedzial, ze budowac na skale oznacza budowac na Jezusie i za to, ze Duch odmienil oblicze tej ziemi
7. Za tysiace organizacji dobroczynnych, ktore znajduja swoje miejsce w kosciele. Np. za salezjanska adopcje na odleglosc
8. Za Chestertona
9. I w koncu za to, ze w XXI wieku nikt nie chcial spalic mnie na stosie kiedy zostalem protestantem

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Michał Pająk
 kwiecień 04 2007 22:39   
Forum

Dlatego, że Chrystus go założył i jest w nim obecny.

===

"Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny." (Mt 25,13)

Profil   Email 
 Cytat 
Rekabita
 kwiecień 05 2007 00:00   
Forum

1. Za Biskupa Strossmayera i jego przemówienie w 1870 roku na I soborze watykańskim
2. Za wydanie na świat takich autorytetów jak Luter, Kalwin, Simons
3. Za Piotra Waldo i Johna Wyclifa.
4, Za Jana Husa i jego powrót do źródła.

===

"Ale ja wypatrywać będę Pana, wyczekiwać na Boga zbawienia mojego: Bóg mój mnie wysłucha." Micheasz 7.7

Cytat 
Łukasz Gawryś
 kwiecień 05 2007 01:01   
Forum Admin
Admin

Jeżeli już to szanuje.

Za trzymanie sie niektórych konserwatywnych ideałów: rodziny, sprzeciwu wobec jej redefioniowania i atakowania, też za sprzeciw wobec aborcji (choć niekoniecznie sposób w jaki jest to czasami czynione).

Za działalność społeczną - prowadzenie szkół, domów samotnej matki etc, prowadzenie działalności charytatywnej oraz za oczywiście za misjonarstwo.

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 kwiecień 07 2007 18:15   
Forum

Oprócz tego, ze jest dla mnie prawdziwym Kościołem Chrystusowym, kocham Go równiez za:

- niezłomne bronienie fundamentalnych prawd wiary i Tradycji apostolskiej przez te 2000 lat
- za piękną liturgię (chociaż głodny jestem Mszy Weszechczasów)
- za piękne pieśni, szczególnie Exsultet i Te Deum laudamus, które będzie okazja posłuchać (bo Exultet śpiewa kapłan) i pośpiewać (bo Te Deum śpiewają wszyscy :] ) dziś podczas przepięknej Wigilii Paschalnej.
- za wybitnych ojców Kościoła
- za światowe dni młodzieży
- i długo by można jeszcze wymianiać... ale po co?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mogrim
 kwiecień 21 2007 21:52   
Forum

Za misje, za nieodchodzenie od nauczania PŚ, za ruchy odnowy, za działanie Ducha Świętego, za Jana Pawła II i Benedykta XVI i wiele, wiele innych.

===

"Nie argumenty, ale codzienny harmider pomoże ci najlepiej, aby utrzymać twojego pacjenta z dala od Kościoła" - Listy starego diabła do młodego; C.S. Lewis

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,88 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty