Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Cennik w Kosciele
 |  Wersja do druku
Ewa
 maj 16 2007 00:27  (Czytany 3165 razy)  
Forum

Status: offline

Chcialabym sie dowiedziec:
1. czy ksieza maja wyplaty?

2. skad wiadomo ile co w kosciele kosztuje i kto ustala te ceny?istnieje jakis cennik?
3.i czy ksieza maja renty?.
4. jak traktowany jest temat oplat za sluby,chrzty i komunieitp.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 maj 16 2007 10:59   
Forum

Quote by corka: Chcialabym sie dowiedziec:

2. skad wiadomo ile co w kosciele kosztuje i kto ustala te ceny?istnieje jakis cennik?

ja nie wiem jak to wygląda, ale kiedy zadaje sobie pytanie jak chcialbym, żeby to wyglądało, gdybym to ja był księdzem, byłoby jeszcze drożej

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 maj 16 2007 12:23   
Forum

Zależy w której wspólnocie. Każda denominacja ma to inaczej rozwiązane. W KRK - o ile mi wiadomo - system jest rozwiązany "feudalnie" (co nie znaczy, że źle), tzn. proboszcz zbiera na tacę, część wysyła do kurii, z reszty pokrywa koszty działalności parafii i swoje utrzymanie.
W KEA opłacana jest składka parafialna i skłądka kościlena (po 1% od dochodu), których opłacenie jest warunkiem korzystania z praw wyborczych w Kościele. Za ślub płaciliśmy 600 zł (w tym wystrój i organista). Proboszcz ma umowę o pracę i wypłatę.
U ewangelicznych (nie wiem, czy wszystkich) jest zbierana dziesięcina, ale tu niech się wypowiedzą zainteresowani.

===

Kto umie czynić dobrze, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

Cytat 
eviva
 maj 16 2007 14:37   
Forum

corka
W naszym parafialnym KrK obowiązuje cennik:

"Co łaska,ale nie mniej niż..."

Tak to tłumaczą księża parafianom,popołując się na wytyczne proboszcza w tej materii.

Nie znam dokładnie ostatniego cennika proboszcza,ale za za mszę za duszę mojego znajomego,który umarł ponad 2,5 roku temu,jego żona zapłaciła 1050 zł.

Biorąc pod uwagę inflację ,obecnie za taką mszę trzeba zapewne zapłacić jeszcze więcej.A najdziwniejsze w tym wszystkim było to,że ten mój znajomy nie chodził do Kościoła i nie przyjmował księdza,jak ten chciał go pokropić święconą wodą,żeby się nawrócił,co proboszcz miał zanotowane w jego tajnych aktach.

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 maj 16 2007 14:53   
Forum

Quote by eviva: A najdziwniejsze w tym wszystkim było to,że ten mój znajomy nie chodził do Kościoła i nie przyjmował księdza,jak ten chciał go pokropić święconą wodą,żeby się nawrócił,co proboszcz miał zanotowane w jego tajnych aktach.

Przestałabys się ośmieszać.
Tajne akta... tfu
I Ty, oczywiscie pierwsza masz dostep do tych rzekomych tajnych akt
Fantastka i mitomanka?

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Maciek Janson
 maj 16 2007 15:21   
Forum Moderator
Moderator

Jezli chodzi o rente to jest tam jakas ustawa i to jest regulowane na jej podstawie. Co do oplat u ewangelicznych to wszedzie jest inaczej. Dziesiecina i owszem. Natomiast nie spotkalem sie raczej z placeniem za slub chrzest, pogreb czy cos takiego.

Bardziej kierujemy sie realnymi potrzebami kosciola, ktore bardzo latwo ocenic w przypadku nieduzej wspolnoty.

PS
Moderatorsko. Jak zaczniecie mi tu o tajnych aktach proboszcza to bede cial.

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek
 maj 16 2007 16:28   
Forum

"Za ślub płaciliśmy 600 zł (w tym wystrój i organista). Proboszcz ma umowę o pracę i wypłatę."
Ile weźmie ksiądz, a ile organista?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 maj 16 2007 16:52   
Forum

U mnie naprawdę jest "co łaska". Z tego co wiem, to taca nie idzie na utrzymanie duchownych. Przynajmniej u mnie w parafii duchowni utrzymują się ze stypendiów mszalnych albo z pensji katechety.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
eviva
 maj 16 2007 17:19   
Forum

medieval man

Przestałabys się ośmieszać.
Tajne akta... tfu
I Ty, oczywiscie pierwsza masz dostep do tych rzekomych tajnych akt Rolling Eyes
Fantastka i mitomanka?

Piszę tak jak jest w rzeczywistości,a Ty nigdy tego nie chcesz przyjąć do wiadomości.

U nas ksiądz chodzi z wizytą duszpasterską z teczką na pieniądze i z zeszytem,w którym zapisuje każdą swoją obecność i coś tam jeszcze.Te tajne akta to była przenośnia,bo chodzi o ten zeszyt,w którym było zanotowane,że ten mój znajomy księdza wizyt nie przyjmował.

I znów się okazuje,że mam rację i niesłusznie mi się dostaje z Waszych szczodrych serc.

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 maj 16 2007 17:50   
Forum

Hmmm.. a do mnie przyszedl z kolędową wizytą duszpasterską ksiądz z parafii i na widok koperty jaką chciałem mu przy wyjściu wręczyć stwierdził, że nie po to przyszedł i że przyjmie ode mnie te pieniądze jeśli dam mu słowo, że nie będzie to ze szkodą dla rodziny.

Za ślub nie zapłaciłem - kapłan odmówił przyjęcia datku
Za chrzest moich dzieci nie zapłaciłem - na widok "ofiarki" kapłan mnie chciał pogonić.

Chodzi oczywiście o kapłana Krk

===

Cytat 
piotr.
 maj 16 2007 22:44   
Forum

Chcialabym sie dowiedziec:

Pewnie, że mają. Jak pracują w szkołach ucząc religii (albo WFu jak to było w moim przypadku w 5 klasie podstawówki )

Poza ty z tego co się orientuję, to część kasy ze składek muszą odprowadzać do kurii. Nie wiem jaki to procent dokładnie, zapewne zależny od wielkości parafii etc., ale ponoć suma ta jest większa od tej, którą mogą zatrzymać dla siebie.

Jako takiego uniwersalnego ustalonego cennika po prostu nie ma.

Za coś muszą w sumie żyć.
Prosze, renty i emerytury na przykładzie Archidiecezyji Lebelskiej. :]

Emerytura w rozumieniu niniejszego dekretu jest to dożywotnie comiesięczne świadczenie pieniężne wypłacane emerytowi z funduszu kościelnego, o którym w n. 8 niniejszego dekretu.

Rentę w rozumieniu niniejszego dekretu, stanowi okresowe świadczenie pieniężne wypłacane z funduszu kościelnego, o którym w n. 8 niniejszego dekretu.

More:

http://kuria.lublin.pl/www/Status_ksiedza_emeryta_i_rencisty

Różnie różniście.
Kwestia "dogadania się".
Na fakturkę Vat od księdza nie masz co liczyć

U nas w parafii księża nie są wybredni. Osobiście za mszę (intencję) daje zawsze 20 PLN.
Za pogrzeb daliśmy 200 zł. a koledze udzielił ślubu za... 30 (!!!) PLN I nigdy nie wysuwał propozycji. Zawsze parafianie dają tyle, ile uważają. I taki był praktycznie każdy ksiądz, który się przez naszą parafię przewinął. A nie jest ona wcale taka biedna.

No, ale różnie z tymi księżmi bywa- jak to z ludźmi zresztą.
Są ludzie i ludziska, są księża i księżyska.

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 maj 16 2007 22:56   
Forum

U nas ksiądz chodzi z wizytą duszpasterską z teczką na pieniądze i z zeszytem,w którym zapisuje każdą swoją obecność i coś tam jeszcze.

No ja bym się zaczął na twoim miejscu bać. Pieron wie, co on tam sobie zapisuje.

A nie był to czasem komornik?
Albo super tajny agent (naszej ukochanej) skarbówki w kamuflażu?
Tym bardziej zacząłbym się bać.

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 maj 17 2007 01:43   
Forum

Dziekuje za wasze wypowiedzi.

Pytanie ile taki przecietny ksiadz zarabia stalej wyplaty pewnie byloby nie na miejscu-ale ciekawi mnie to.
Ale jezeli to wszystko jest co laska to jaki podatek? jak to jest ?.Ja mam potracane z mojej wyplaty na Koscio-RK co miesiac-to jest chyba duzo.
Kiedy bralam slub koscielny placilismy wszedzie i za wszystko-tylko ksiadz za slub nie chcial bo zekomo "taca "od gosci byla tak obfita-ze ksiadz wrecz zaprotestowal.
Tak wszedzie sa ludziska i KsiezaWinki etc. etc.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 maj 17 2007 10:34   
Forum

Quote by corka: Ale jezeli to wszystko jest co laska to jaki podatek? jak to jest ?.Ja mam potracane z mojej wyplaty na Koscio-RK co miesiac-to jest chyba duzo.

Patrz na tekst Opodatkowanie kościołów oraz duchownych w Polsce

I wszystko jasne

Masz potrącenia z wypłaty na rzecz Krk? W Polsce?

===

Cytat 
joanna
 maj 17 2007 15:10   
Forum

Quote by medieval_man: Hmmm.. a do mnie przyszedl z kolędową wizytą duszpasterską ksiądz z parafii i na widok koperty jaką chciałem mu przy wyjściu wręczyć stwierdził, że nie po to przyszedł i że przyjmie ode mnie te pieniądze jeśli dam mu słowo, że nie będzie to ze szkodą dla rodziny.

Za ślub nie zapłaciłem - kapłan odmówił przyjęcia datku
Za chrzest moich dzieci nie zapłaciłem - na widok "ofiarki" kapłan mnie chciał pogonić.

Chodzi oczywiście o kapłana Krk

Bardzo Ci zazdroszczę tak wspaniałych księży w twojej parafii. U nas w mieście są cztery kościoły i jeśli młodzi chcą wziąć ślub w ni swojej parafii tylko np. w klasztorze/ który jest bardzo piękny/, to wówczas płacą jak za dwa śluby. Płacą proboszczowi własnej parafii,jak również proboszczowi parafii gdzie chcą brać ślub. Więc w efekcie koszt zawarcia sakramentu małżeństwa wacha sie w granicach 1600zł.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 maj 17 2007 15:27   
Forum

Quote by malineczka:U nas w mieście są cztery kościoły i jeśli młodzi chcą wziąć ślub w ni swojej parafii tylko np. w klasztorze/ który jest bardzo piękny/, to wówczas płacą jak za dwa śluby. Płacą proboszczowi własnej parafii,jak również proboszczowi parafii gdzie chcą brać ślub. Więc w efekcie koszt zawarcia sakramentu małżeństwa wacha sie w granicach 1600zł.

Ja wiem jak to jest na przykładzie wrocławskiej katedry. Jeżeli ślub chcą brać ludzie spoza parafii archikatedralnej, to wtedy płacą 500 zł. A jeżeli chociaż jedna osoba jest parafianinem, to jest "co łaska". Jak ktoś chce mieć łądną scenerię, to niech dopłaci. Utrzymanie klasztoru, a tym bardziej katedry, do tanich nie należy. Całkowicie rozumiem wysokie stawki za ślub w kościele, który nie jest parafialnym.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,38 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty