Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Czy dusza jest nieśmiertelna i co to znaczy?
 |  Wersja do druku
matejanka
 czerwiec 04 2007 10:29   
Forum

Status: offline

Jezus nie zanegował Prawa, które ON sam dał Mojżeszowi. Powiedział jedynie, żeby ten, który jest bez grzechu pierwszy rzucił w nią kamieniem. Czytaj uważnie.

Czy uważasz że Jezus popierał Prawo Mojżesza nakazujące kamienować códzołożnice? Czy uważasz, że Jezus, gdyby ją ukamienowali, uważałby że Prawu stało się zadość? A dlaczego sam, jako bez grzechu, nie ukamienował niewiasty, aby Prawo wypelnić? Przecież powiedział, że przyszedł Prawo wypełnić a nie znosić. Odpowiedz mi na te pytania, gdyż są kluczowe do dyskusji z Tobą. Nie zasłaniaj się cytatami, które wszyscy znają,tylko napisz co dla Ciebie z nich wynika.
Pozdrawiam

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
eviva
 czerwiec 04 2007 13:35   
Forum

kasandra K80

Eviva, mam jedno pytanie: czy muzułmanin i buddysta, którzy wiernie przestrzegają reguł swojej wiary, tez mają Ducha Chrustusowego?
Dla mnie z NT wynika,a wymienieni wcześniej Papieże to potwierdzają,że Chrystus jako Duch Chrystusowy,Syn itd, jest obecny w każdym człowieku.

Przecież wzyscy w duchu jesteśmy Dziećmi Bożymi,a Jezus umarł za wszystkich.

Apologeta

"Kto wierzy w Syna, ma życie wieczne; kto zaś nie wierzy Synowi, NIE UJRZY ŻYCIA, lecz grozi mu gniew Boży." (J.3:26).

Wcześniej powoływałeś się na:

I Jana.5.12.Kto ma Syna ,ma żywot..{wieczny}...

Nadal nie chcesz widzieć obecności w każdym z nas Syna,który czyni naszą

duszę nieśmiertelną ?

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
Apologeta
 czerwiec 04 2007 15:39   
Forum

Eviva: Wcześniej powoływałeś się na:
I Jana.5.12.Kto ma Syna ,ma żywot..{wieczny}...
Nadal nie chcesz widzieć obecności w każdym z nas Syna,który czyni naszą
duszę nieśmiertelną ?

Sposób w jaki wykorzystujesz Biblię dla swoich celów jest dla mnie niesmaczny i nieetyczny. Przeczytaj sobie scene kuszenia Jezusa, a zobaczysz kogo naśladujesz, kiedy cytujesz w połowę wersetu, a zatajasz drugą, któa obala to, czego chcesz dowieść (Mat.4:3; 4:6). Cóż to za religię wyznajesz, która pozwala na taki brak etyki?

"Kto ma Syna, ma żywot, kto nie ma Syna Bożego, nie ma żywota" (1J.5:12).

===

Nie ma niczego bardziej rozumnego niż wiara w Boga, ani bardziej nierozumnego niż ślepa wiara w rozum.

Profil   Email 
 Cytat 
Michał Pająk
 czerwiec 04 2007 15:50   
Forum

Quote by Apologeta:Każdy, choć trochę zorientowany w dogmatyce potwierdzi, iż kanonizowanie świętych NIE jest biblijną praktyką, lecz dopiero średniowieczną.

Kult męczenników i świętych obecny był już starożytności.

Quote by Apologeta:
Przeanalizuj poniższe wypowiedzi Pisma Świętego i odpowiedz sobie szczerze na pytanie: Czy można z nimi pogodzić pośrednictwo świętych, a także czy nie odbiera ono chwały należnej wyłącznie Chrystusowi?

Rz 15,30-32
30 Proszę więc was, bracia, przez Pana naszego Jezusa Chrystusa i przez miłość Ducha, abyście udzielili mi wsparcia modłami waszymi za mnie do Boga, 31 abym wyszedł cało z rąk niewiernych w Judei i by moja posługa na rzecz Jerozolimy została dobrze przyjęta przez świętych 32 i żebym za wolą Bożą z radością do was przybył i mógł się dzięki wam pokrzepić.

Wiara w pośrednictwo świetych nic nie ujmuje chwały Chrystusowi. Paweł powyżej prosi współwyznawców o modlitwę za niego, my prosimy o to samo świętych.

===

"Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny." (Mt 25,13)

Profil   Email 
 Cytat 
Apologeta
 czerwiec 04 2007 15:52   
Forum

Kasandra: Odpowiedziałam,że tak powiedza Ci nie tylko chrześcijanie, ale też wierni innych religii.
Czym więc rózni się chrześcijaństwo od pozostałych religii? Piszesz też, że warunkiem zbawienia są: wiara Bogu, nawrócenie myśli skierowane na sprawy Boga, karmienie się słowem Boga (Biblią). Tak też czynią również wyznawcy innych religii np. muzułmanie,żydzi, hindusi - chociaż nie zawsze w oparciu o Biblię, ale w oparciu o ich święte księgi. Czy prawda jest więc rozproszona pośród nas i nie należy tylko do chrześcijan ?

Co oznacza termin "przemieniony" ?

Już Ci odpowiadałem na wszystkie te pytania. Zajrzyj na poprzednie zakładki.

Przecież przez dwa poprzednie wątki oraz obecny wątek próbowalismy dociec tego, o co teraz pytasz.
Dlatego w którymś momencie skarżyłam się, że nie można się doprosić logicznej odpowiedzi w tym temacie i czy mam sądzić, ze jej nie ma.

Dezerter przedstawił biblijne definicje wszystkich terminów, które w Biblii dotyczą natury człowieka, a więc ruah, neszmah, nefesz, psyche, pneuma, włacznie z tymi, które bywają tłumaczone na polski jako "dusza".
Cytowałem w tej sprawie biblistów, w tym katolickich, którzy stwierdzili to samo, co ja, a mianowicie, że żaden z tych terminów nie świadczy o istnieniu nieśmiertelnej, niezniszczalnej, świadomej cząstki, raczej przeciwnie. Przeczytaj poniżej, jakie jest znacznie słowa "dusza" wg Encyklopedii Biblii:

"Biblia postrzega istotę ludzką jako jedność. Nie mówi o nieśmiertelnej 'duszy' zamkniętej w przemijającym, grzesznym ciele. To była grecka idea, choć przez stulecia wyznawało ją także wielu chrześcijan. Kiedy czytamy słowo 'dusza' w Starym Testamencie, oznacza ono całą osobę. Kiedy psalmista mówi: 'Chwal duszo moja Pana' (Ps.103:1), nawołuje on, by odpowiedziała Bogu cała jego osoba. Nowy Testament używa słowa 'dusza' podobnie. Jest to słowo, które pokazuje, że ludzie to nie tylko ciało i kości: mają oni umysł, wolę i osobowość." Encyklopedia Biblii, red. Pat Alexander, Warszawa: Świat Książki, 1997, s. 145.

Wez pod uwagę, że gdyby ap. Paweł wierzył w to, że po śmierci dusze idą do nieba, bo są nieśmiertelne, dlaczego by pisał, że nawet ludzie wierzący jeszcze NIE MAJĄ nieśmiertelności, ale dopiero ku niej zmierzają?

"Tym, którzy przez trwanie w dobrym uczynku
DĄŻĄ DO chwały i czci, i NIEŚMIERTELNOŚCI,
DA żywot wieczny" (Rz.2:7).

Apostoł Paweł wierzył, że Bóg przyoblecze zbawionych w nieśmiertelność, ale dopiero (czas przyszły!) w dniu zmartwychwstania:

"Albowiem to, co skażone, musi przyoblec się w to, co nieskażone, a to, co śmiertelne, musi przyoblec się w nieśmiertelność. A gdy to, co skażone, przyoblecze się w to, co nieskażone, i to, co śmiertelne, PRZYOBLECZE SIĘ w NIEŚMIERTELNOŚĆ, wtedy wypełni się słowo napisane: Pochłonięta jest śmierć w zwycięstwie!” (1Kor.15:53-54).

===

Nie ma niczego bardziej rozumnego niż wiara w Boga, ani bardziej nierozumnego niż ślepa wiara w rozum.

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 czerwiec 04 2007 16:11   
Forum

A może w tej dyskusji pomiędzy Evivą a Apologetą pomoże takie rozumowanie.
Czy człowiek posiada słońce? Czy są tacy kórzy je posiadają i tacy którzy są go pozbawieni?
Wszyscy wiemy ze słońcem i powietrzem jesteśmy wszyscy obdarowani przez Boga.
Ale aby dobrodziejską moc słońca odczuwać, trzeba pozwolić paść jego promieniom na nasze ciało. Słońce jest wszystkim jednakowo dostępne, a więc wszyscy w jakiś sposób posiadamy słońce. Słońce daje naszemu ciału życie inaczej mowiąc jest życiem dla naszego ciała. Daje nam je nawet jak bezpośrednio go nie oglądamy, gdyz żyjemy dzięki pokarmom które powstają przy jego udziale.
Podobnie jest z Duchem Chrystusa. Jego Zbawcze Życiodajne Światło opromienia wszystkich ale od stopnia naszego otwarcia się, wystawienia na to Świało zależy stopień Jego życiodajnego dobroczynnego działania na naszą duszę. Jeżeli ktoś całkowicie odcina swoją duszę od działania tego Światła, to jest duchowo martwy chociaż fizyczne żyje. Natomiast ktoś kto pozwala się temu Światłu oświecać, chociaż fizyczne umrze, duchowo żyć będzie.
Pozdrawiam

ps.
Apologeto czekam na odpowiedź na mÓj poprzedni post dotycząy wypełniania Prawa Mojżeszowego przez Jezusa. Nie dlatego, że chcę się spierać ale z powodu wyjaśnienia tego, czym jest Boskie Prawo.

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
Apologeta
 czerwiec 04 2007 16:12   
Forum

za Snafu: 30 Proszę więc was, bracia, przez Pana naszego Jezusa Chrystusa i przez miłość Ducha, abyście udzielili mi wsparcia modłami waszymi za mnie do Boga, 31 abym wyszedł cało z rąk niewiernych w Judei i by moja posługa na rzecz Jerozolimy została dobrze przyjęta przez świętych 32 i żebym za wolą Bożą z radością do was przybył i mógł się dzięki wam pokrzepić.

Święci w czasach biblijnych to po prostu wierzący:

"Paweł, z woli Bożej apostoł Chrystusa Jezusa, do świętych w Efezie i wierzących w Chrystusa Jezusa" (Efez.1:1).

Paweł powyżej prosi współwyznawców o modlitwę za niego, my prosimy o to samo świętych.

Dobrze byśmy naśladowali ten wzorzec, modląc się nawzajem za siebie. Tylko dlaczego utożsamiasz modlitwę żywych za żywimi z modlitwami do zmarłych? Czy możesz podać jakieś biblijne przykłady modlitw kierowanych do zmarłych? Jeśli nie, to dlatego że pośrednictwo świętych jest kolejnym pokłosiem niebiblijnej nauki o niesmiertelnej duszy (po wiecznych mekach piekielnych, czyśćcu, i spirytyzmie).

Wiara w pośrednictwo świetych nic nie ujmuje chwały Chrystusowi.

Jeśli pośrednictwo świętych jest biblijną nauką, wo wyjaśnij proszę, dlaczego stoi w wyraznej sprzeczności z poniższymi wersetami?

1. „Albowiem jeden jest Bóg, JEDEN TEŻ POŚREDNIK między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus” (1Tm.2:5).

2. „Ja jestem droga i prawda, i żywot, NIKT NIE PRZYCHODZI do Ojca, TYLKO przeze Mnie” (J.14:6).

3. "Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam, kto nie wchodzi przez drzwi do owczarni, lecz w inny sposób się tam dostaje, ten jest złodziejem i zbójcą... Ja jestem drzwiami dla owiec” (J.10:1.7).

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 czerwiec 04 2007 16:20   
Forum

No a z tymi zmarłymi, to przecież jest to takie jasne. Nikt nie umiera całkiem. Umiera tylko ciało i to jest najmniejszy powód do zmartwienia. Natomiast gdy dusza jest na zatraceniu to jest to powód do smutku i taka dusza wymaga pomocy i to najlepiej pomocy tych w ciele. Tą pomocą jest modlitwa. Wolno się modlić za zmarłych ,jak i wolno prosić świętych o wstawiennictwo u Pana. Nie wolno natomiast modlić się do zmarłych aby oddawać im Boską cześć, tego nie wolno gdyz jest to bałwochwalstwo. Najwięksi święci w naszych oczach to tylko nasi bracia i siostry.(zmarli, to ci pozbawieni ciała, a czy duchowo żywi to osobny temat)
Pozdrawiam

===

Cytat 
Andrzej
 czerwiec 04 2007 16:22   
Forum

Quote by Apologeta: Jeśli pośrednictwo świętych jest biblijną nauką, wo wyjaśnij proszę, dlaczego stoi w wyraznej sprzeczności z poniższymi wersetami?

1. „Albowiem jeden jest Bóg, JEDEN TEŻ POŚREDNIK między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus” (1Tm.2:5).

2. „Ja jestem droga i prawda, i żywot, NIKT NIE PRZYCHODZI do Ojca, TYLKO przeze Mnie” (J.14:6).

3. "Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam, kto nie wchodzi przez drzwi do owczarni, lecz w inny sposób się tam dostaje, ten jest złodziejem i zbójcą... Ja jestem drzwiami dla owiec” (J.10:1.7).

Nie stoi drogi Apologeto.
Powyższe cytaty mówią o tym, że tylko Jezus jest jedynym Pośrednikiem między Bogiem a człowiekiem wdziele zbawienia.

Co nie przeczy tezie, że jedni za drugich mogą się modlić i byc w ten sposób pośrednikami w modlitwie.
Takie fragmenty w NT gdzie jedni za drugich się modkla sa obecne dość często i nie przeczą jedyne,u pośrednictwu Jezusa w zbawieniu.

To, co piszesz to w moim przekonaniu zwykły, banalny fundamentalizm biblijny

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Apologeta
 czerwiec 04 2007 16:22   
Forum

Matejanka: Czy uważasz że Jezus popierał Prawo Mojżesza nakazujące kamienować códzołożnice? Czy uważasz, że Jezus, gdyby ją ukamienowali, uważałby że Prawu stało się zadość? A dlaczego sam, jako bez grzechu, nie ukamienował niewiasty, aby Prawo wypelnić? Przecież powiedział, że przyszedł Prawo wypełnić a nie znosić. Odpowiedz mi na te pytania, gdyż są kluczowe do dyskusji z Tobą. Nie zasłaniaj się cytatami, które wszyscy znają,tylko napisz co dla Ciebie z nich wynika.

Faryzeusze byli hipokrytami, dlatego starali się wydać Go w ręce Rzymian albo skompromitować Go w oczach ludu.

Jezus swoim postępowaniem nie zignorował Prawa Mojżeszegowego, którego On sam był dawcą (1Kor.10:4), ani nie wystąpił przeciwko autorytetowi panstwa rzymskiego, które zabraniało wykonywać takich wyroków Zydom. Jeśli więc szukasz w tym epizodzie argumentu za lekceważeniem Prawa Bożego, to go nie znajdziesz. On jako prorok, znał kontekst grzechu tej kobiety, dlatego wiedział, że faryzeusze przyprowadzając ją do Niego, nie powiedzieli całej prawdy o styuacji w jakiej została przyłapana, bo gdyby powiedzieli, to wraz z nią bylby cudzołożnik, a kara za cudzołóstwo obejmowała nie tylko kobietę. Jezus okazał jej miłosierdzie, ale też powiedział jej: "Idz i nie grzesz więcej", podkreślając ważność życia w posłuszenstwie wobec Słowa Bożego.

Historia ta uczy, że zanim wytkniemy innym ich grzechy, mamy najpierw spojrzeć na siebie, a wtedy widząc, jakimi sami grzesznikami jesteśmy, łatwiej nam będzie okazać miłosierdzie i wyrozumiałość bliźnim, a także jeśli sami zakosztowaliśmy łaski Chrystusa i Jego przebaczenia, będziemy wiedzili do Kogo mamy ich przyprowidzć, aby wyznali swe grzechy i przyjęli Jego łaske.

Bóg jest miłością i pragnie, aby wszyscy byli zbawieni, ale nikogo nie zmusi do tego, by przyjął sprawiedliwość Chrystusa i żył wiecznie, tak jak NIE przymusił Adama i Ewy, aby wierzyli Jego Słowu, zamiast zwodzicielowi. Zapowiedział, że zginą, jeśli zlekceważą Jego Słowo i zginęli. Bóg się nie zmienia. Jesli, zamiast zaufać Bogu, odrzucimy Jego łaskę, albo zlekceważymy Jego Słowo, czeka nas ten sam los.

Bóg musi usunąć grzech z kosmosu, aby kosmos mógł powrócić do swego doskonałego stanu. Dopóki na swiecie będzie szatan z niezbożnymi,dopoty świat nie może być doskonały. Dlatego Bóg niczym chirurg, który musi wyciąc i unicestwić komórki zarażone rakiem, będzie musiał usunąc tych, którzy są zarażeni grzechem, a odrzucili Jego lekarstwo (łaskę).

Masz rację w tym, że dzieło zniszczenia nie pasuje do miłującego Pana, ale niejeden chirurg to także dobry człowiek, a jednak musi dokonywać cięć. Biblia nazywa ten akt "dziwnym":

"I Pan bowiem powstanie jak na górze Perazym, jak w dolinie Gibeon się uniesie, aby dokonać swojego dzieła - niesamowite to jego dzieło, aby wykonać swoją pracę - DZIWNA ta jego praca!

Teraz więc nie drwijcie, aby nie zacieśniły się wasze więzy, gdyż słyszałem od Wszechmocnego, Pana Zastępów, że postanowiona jest ZAGŁADA całej ziemi." (Iz.28:21-22).

Jeśli wątpisz, że tak będzie, to weź pod uwagę, że Bóg wyniszczaył już raz świat w czasie potopu, a później także Sodomę i Gomorę, inaczej cały swiat zostałby skazony nieprawością. Św. Piotr zapowiedział, że Bóg uczyni to samo w czasach konca, aby usunac grzech z kosmosu:

1. "Również starożytnego świata nie oszczędził, lecz ocalił jedynie ośmioro wraz z Noem, zwiastunem sprawiedliwości, zesławszy potop na świat bezbożnych;
miasta Sodomę i Gomorę spalił do cna i na zagładę skazał jako przykład dla tych, którzy by mieli wieść życie bezbożne,natomiast wyrwał sprawiedliwego Lota, udręczonego przez rozpustne postępowanie bezbożników,
gdyż sprawiedliwy ten, mieszkając między nimi, widział bezbożne ich uczynki i słyszał o nich, i trapił się tym dzień w dzień w prawej duszy swojej. Umie Pan wyrwać pobożnych z pokuszenia, bezbożnych zaś zachować na dzień sądu celem ukarania." (2P.2:5-10).

2. "Obstając przy tym, przeoczają, że od dawna były niebiosa i była ziemia, która z wody i przez wodę powstała mocą Słowa Bożego, ale teraźniejsze niebo i ziemia mocą tego samego Słowa zachowane są dla ognia i utrzymane na dzień sądu i ZAGŁADY bezbożnych ludzi." (1P.3:5-7).

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 czerwiec 04 2007 16:33   
Forum

Apologeto!
Czy naprawdę nie możesz zrozumieć że Jezus pokazał na przykładzie cudzołożnicy, że umrzeć musi grzech a nie grzesznik. Właśnie na jej przykładzie pokazał jak wygląda Jego sąd nad człowiekiem. Potępiony jest grzech, a nie człowiek.
Sformułowanie... że karą za grzech jest śmierć odnosi się do odłączenia od Boga poprzez grzech a więc śmiercią jest odłączenie się od Źróła Życia ale nie śmierć ciała. I ta śmierć wraz ze zwalczeniem grzechu na ziemi przestanie istnieć, symbolicznie zostanie spalona w jeziorze ognia, którym są oczyszczjące duszę wyrzuty sumienia.
Pozdrawiam

===

Cytat 
matejanka
 czerwiec 04 2007 16:42   
Forum

Jeśli wątpisz, że tak będzie, to weź pod uwagę, że Bóg wyniszczaył już raz świat w czasie potopu, a później także Sodomę i Gomorę, inaczej cały swiat zostałby skazony nieprawością. Św. Piotr zapowiedział, że Bóg uczyni to samo w czasach konca, aby usunac grzech z kosmosu:

Ale jak wiesz to wyniszczenie dotyczyło zwyrodniałych od grzechu ludzkich ciał. Dusze natomiast poszły w zaświaty na sąd i tam oczyszczały się w ogniu nazwijmy to jak lubisz, piekielnym. Gdyż ogień trawiący duszę po śmierci ciała jest nie do ugaszenia i trwa tak długo aż grzeszna dusza zrozumie swoje błędy, będzie za nie żałować i postanowi zadośćuczynić za swoje grzechy. W czasie tego ognia dusza płacze i można powiedzieć zgrzyta duchowymi zębami. ALe nie na całą wieczność tylko tak długo jak jest to konieczne w zależności od stopnia grzeszności duszy.Zniszczenie może dotyczyć tylko materii, a nigdy duchowej częci Stworzenia. Dlatego o duszy mówi się że jest zatracona
Pozdrawiam

===

Cytat 
Andrzej
 czerwiec 04 2007 16:48   
Forum

Quote by matejanka:

Ale jak wiesz to wyniszczenie dotyczyło zwyrodniałych od grzechu ludzkich ciał. Dusze natomiast poszły w zaświaty na sąd i tam oczyszczały się w ogniu nazwijmy to jak lubisz, piekielnym. Gdyż ogień trawiący duszę po śmierci ciała jest nie do ugaszenia i trwa tak długo aż grzeszna dusza zrozumie swoje błędy, będzie za nie żałować i postanowi zadośćuczynić za swoje grzechy. W czasie tego ognia dusza płacze i można powiedzieć zgrzyta duchowymi zębami. ALe nie na całą wieczność tylko tak długo jak jest to konieczne w zależności od stopnia grzeszności duszy.Zniszczenie może dotyczyć tylko materii, a nigdy duchowej częci Stworzenia. Dlatego o duszy mówi się że jest zatracona
Pozdrawiam

Poza tym opowieść o potopie jest opowieścią symboliczną, mająca pokazać, że Bóg zmywa grzech ze świata (taka zapowiedź wód chrztu).
Chyba Apologeta nie wierzy w dosłowną realność potopu, tak jak opisuje go Biblia?
Przykro mi Apologeto, że musisz jeszcze raz płakac nad moim rozumieniem Biblii, ale nigdy nie byłem i nie będę fundamentalistą.

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Apologeta
 czerwiec 04 2007 16:48   
Forum

Medieval Man: Nie stoi drogi Apologeto.
Powyższe cytaty mówią o tym, że tylko Jezus jest jedynym Pośrednikiem między Bogiem a człowiekiem wdziele zbawienia.

Stary druhu, znów musisz coś dodać do Pisma Świętego, żeby je obejść? Choć ono przestrzega, że Bóg doda plag temu, kto tak czyni . Wskaż mi gdzie w poniższych wersetach znajdujesz słowa "w dziele zbawienia"?

W świetle biblijnych nauk pośrednictwo świętych jest więc drogą nieistniającą. I nic dziwnego, skoro czytamy:

"Ponieważ Bóg przewidział ze względu na nas coś lepszego, a mianowicie, aby oni NIE OSIĄGNĘLI CELU BEZ NAS" (Hbr.11:40).

Celem wierzących jest nieśmiertelność. Gdyby ap. Paweł wierzył, że zbawieni otrzymują ją po śmierci, dlaczego napisał, że nawet święci jeszcze NIE MAJĄ nieśmiertelności, ale dopiero ku niej zmierzają?

Apostoł Paweł wierzył, że Bóg przyoblecze zbawionych w nieśmiertelność, ale dopiero (czas przyszły!) w dniu zmartwychwstania:

"Albowiem to, co skażone, musi przyoblec się w to, co nieskażone, a to, co śmiertelne, musi przyoblec się w nieśmiertelność. A gdy to, co skażone, przyoblecze się w to, co nieskażone, i to, co śmiertelne, PRZYOBLECZE SIĘ w NIEŚMIERTELNOŚĆ, wtedy wypełni się słowo napisane: Pochłonięta jest śmierć w zwycięstwie!” (1Kor.15:53-54).

Dlatego NT milczy, gdy chodzi o pośrednictwo świętych, a Jezus ukazany jest jako JEDYNY pośrednik i JEDYNA droga do Boga.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 czerwiec 04 2007 16:56   
Forum

Quote by Apologeta:
Medieval Man: Nie stoi drogi Apologeto.

Stary druhu, znów musisz coś dodać do Pisma Świętego, żeby je obejść? Choć ono przestrzega, że Bóg doda plag temu, kto tak czyni . Wskaż mi gdzie w poniższych wersetach znajdujesz słowa "w dziele zbawienia"?

Oczywiście, że nie pokażę Ci, gdzie to się znajduje, bo to miejsce jest najczęściej dobrze ukryte: w umyśle.

Natomiast tak ciasno interpretujac powyższe cytaty, będziesz musiał potepic na przykład Apostola Paweła, który prosi: Módlcie się jednocześnie i za nas, aby Bóg otworzył nam podwoje [dla] słowa, dla wypowiedzenia tajemnicy - Chrystusa, za co też jestem do tej pory więźniem.
No, paweł wręcz domaga się pośrednictwa w modlitwie.
Co za niebiblijny heretyk!

Quote by Apologeta:
Dlatego NT milczy, gdy chodzi o pośrednictwo świętych, a Jezus ukazany jest jako JEDYNY pośrednik i JEDYNA droga do Boga.

Czyżby rzeczywiście w świetle powyższego milczało?

===

Cytat 
Apologeta
 czerwiec 04 2007 17:04   
Forum

Matejanka: Gdyż ogień trawiący duszę po śmierci ciała jest nie do ugaszenia i trwa tak długo aż grzeszna dusza zrozumie swoje błędy, będzie za nie żałować i postanowi zadośćuczynić za swoje grzechy.

A jeśli nie zrozumie, nie będzie żałować i nie postanowi zadośćuczynić za swoje błędy, co wtedy

===

Profil   Email 
 Cytat 
Apologeta
 czerwiec 04 2007 17:13   
Forum

Medieval: Natomiast tak ciasno interpretujac powyższe cytaty, będziesz musiał potepic na przykład Apostola Paweła, który prosi: Módlcie się jednocześnie i za nas, aby Bóg otworzył nam podwoje [dla] słowa, dla wypowiedzenia tajemnicy - Chrystusa, za co też jestem do tej pory więźniem. No, paweł wręcz domaga się pośrednictwa w modlitwie. Co za niebiblijny heretyk!

Gdyby te słowa powiedział ktoś nieżyjący, istotnie trzeba by go uznać nie tylko za heretyka, ale i demona, ALE - cóż za wielka niespodzianka - napisał je żywy apostoł do żywych świętych

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 czerwiec 04 2007 17:32   
Forum

Quote by Apologeta:
Medieval: Natomiast tak ciasno interpretujac powyższe cytaty, będziesz musiał potepic na przykład Apostola Paweła, który prosi: Módlcie się jednocześnie i za nas, aby Bóg otworzył nam podwoje [dla] słowa, dla wypowiedzenia tajemnicy - Chrystusa, za co też jestem do tej pory więźniem. No, paweł wręcz domaga się pośrednictwa w modlitwie. Co za niebiblijny heretyk!

Gdyby te słowa powiedział ktoś nieżyjący, istotnie trzeba by go uznać nie tylko za heretyka, ale i demona, ALE - cóż za wielka niespodzianka - napisał je żywy apostoł do żywych świętych

Brawo.
Widzę, że reagujesz szybko, choc czasami nie widzisz na co.

Pomijam przecież na razie sprawę czy mówił to święty (w znaczeniu osoby przebywającej już w niebie - to wtórne) czy święty w sensie NT czyli żyjący apostoł.

Najwazniejsze jest w tym, że nie bał się innego niz Jezusowe pośrednictwa w modlitwie

===

Cytat 
eviva
 czerwiec 04 2007 17:35   
Forum

Apologeta

"Biblia postrzega istotę ludzką jako jedność.

W NT pisze,że człowiek jest jednym ludzkim duchem,jako zrodzony z Ducha.
Nie mówi o nieśmiertelnej 'duszy' zamkniętej w przemijającym, grzesznym ciele. To była grecka idea, choć przez stulecia wyznawało ją także wielu chrześcijan
W NT pisze o nieśmiertelnym ludzkim duchu,który jedynie ma wartość przed Bogiem.To on jest zamknięty w przemijającym,grzesznym i śmiertelnym ciele.
Dyskutujemy o duszy,a zapominamy o naszej właściwej istocie

duchu ludzkim.

Jeśli przyjmiemy,że duch i dusza oznacza mniej więcej to samo,to nie można pomijać tego,co pisze o duchu.Nie można przyjmować,że:

ludzki duch ,to jest oddech życia,ruah,pneuma itd.
Módlcie się jednocześnie i za nas, aby Bóg otworzył nam podwoje [dla] słowa, dla wypowiedzenia tajemnicy - Chrystusa, za co też jestem do tej pory więźniem.

To odnosi się do obecnego w nas SŁOWA,DUCHA CHRYSTUSOWEGO,więc nie pisz o Chrystusie z małej litery jako słowo,tylko zgodnie z prawdą jako Słowo.

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
Apologeta
 czerwiec 04 2007 18:48   
Forum

Medieval Man: Chyba Apologeta nie wierzy w dosłowną realność potopu, tak jak opisuje go Biblia?
Przykro mi Apologeto, że musisz jeszcze raz płakac nad moim rozumieniem Biblii, ale nigdy nie byłem i nie będę fundamentalistą.

Oj Medieval Man, zaczynasz mi się kojarzyć z przewrotnością . Bajkę o Łazarzu czytasz literalnie, za to historię o potopie jak bajkę.

Myślę, że nie jestem w złym towarzystwie, skoro tacy "fundamentaliści", jak Jezus, św. Piotr czy autor listu do Hebrajczyków wierzyli w realność potopu i zniszczenia niepobożnych w jego wodach (Mt.24:37-39; Łk.17:26-27; 1 P.3:20; 2 P.2:5; Hbr.11:7).

Ciekawe kogo św. Piotr miał na myśli, pisząc, że w czasach konca niektorzy będą podważać realność opisanych w Biblii wydarzen?

3:3 Wiedzcie przede wszystkim to, że w dniach ostatecznych przyjdą szydercy z drwinami, którzy będą postępować według swych własnych pożądliwości
3:4 i mówić: Gdzież jest przyobiecane przyjście jego? Odkąd bowiem zasnęli ojcowie, wszystko tak trwa, jak było od początku stworzenia.
3:5 Obstając przy tym, przeoczają, że od dawna były niebiosa i była ziemia, która z wody i przez wodę powstała mocą Słowa Bożego
3:6 przez co świat ówczesny, zalany wodą, zginął.
3:7 Ale teraźniejsze niebo i ziemia mocą tego samego Słowa zachowane są dla ognia i utrzymane na dzień sądu i zagłady bezbożnych ludzi.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Apologeta
 czerwiec 04 2007 20:08   
Forum

Medieval: Najwazniejsze jest w tym, że nie bał się innego niz Jezusowe pośrednictwa w modlitwie

Widzę, że nie rozumiesz problemu:

Mamy się wstawiać za sobą w modlitwie, ale w modlitwie kierowanej BEZPOŚREDNIO DO BOGA, a nie do drugiego człowieka. W świetle poniższych wypowiedzi Jezusa, modlitwa do człowieka, choćby najświętszego, żywego czy martwego, byłaby formą bałwochwalstwa, czyż nie?

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 czerwiec 04 2007 20:56   
Forum

A jeśli nie zrozumie, nie będzie żałować i nie postanowi zadośćuczynić za swoje błędy, co wtedy

Apologeto!
Wiesz tak jak i ja, że wszystko jest tylko kwestią czasu. W końcu stępią jej się te duchowe zęby i dojdzie do wniosku że inni już się świetnie bawią i coraz mniej wokół niej tych zgrzytających. Będzie słyszała odgłosy Nowego Jeruzalem i dołączy do zbawionych. Każdy ludzki duch jest Boskim ziarnem które w końcu w każdej duszy wykiełkuje. Jest tyle przypowieści o tym, czym jest Królestwo Niebieskie że możemy się nie bać o żadną duszę. ALe oczywiście nie należy lekceważyć cierpienia jakie pociąga za sobą łamanie Boskiego Prawa i setki lat zatracenia na jakie narażają się niepoprawne dusze, szczególnie że dobrnęliśmy do Czasów Ostatecznych a więc musimy wiedzieć że Nowa Ziemia jest w budowie a na niej będzie miejsce tylko dla Sprawiedliwych.
Pozdrawiam

===

Cytat 
matejanka
 czerwiec 04 2007 21:10   
Forum

DA żywot wieczny" (Rz.2:7)

Apologeto!
Zwróć uwagę że da żywot wieczny, a nie nieśmiertelność. Gdyż nieśmiertelnośc jest wynikiem bezgrzeszności, na nią trzeba zasłużyć. A żywot wieczny jest dla dusz, które nie grzeszą.W domu Ojca jest mieszkań wiele i w tych mieszkaniach będą bezgrzeszne dusze, oczyszczone z grzechów, rozwijać się wiecznie do swojej doskonałości, coraz bardziej zbliżając się do Nieba Boskiego Ducha.
Pozdrawiam
Ps. Medieval man czy już zaczynam Ci się narażać ?

===

Cytat 
Andrzej
 czerwiec 04 2007 21:12   
Forum

Quote by Apologeta:
Medieval: Najwazniejsze jest w tym, że nie bał się innego niz Jezusowe pośrednictwa w modlitwie

Widzę, że nie rozumiesz problemu:

Mamy się wstawiać za sobą w modlitwie, ale w modlitwie kierowanej BEZPOŚREDNIO DO BOGA, a nie do drugiego człowieka. W świetle poniższych wypowiedzi Jezusa, modlitwa do człowieka, choćby najświętszego, to forma bałwochwalstwa, czyż nie?

I tu takze nie widzę żadnego problemu:

1.Rzeczywiście Jezus jest jedynym Pośrednikiem między Ojcem a ludźmi - co znaczy, że gdyby nie było Wcielenia Syna Bożego nie byloby dla nas zbawienia.

2.Wstawiamy się za sobą nawzajem w modlitwie, ale możemy też zwracać się do siebie nawzajem prosząc o wstawiennictwo, czyli pośrednictwo w modlitwie. To czy zwracamy się do żyjącego brata jak na przykład czynisz Ty, lub to czy zwracamy się też do brata, ktory już ukończył bieg i otrzymał nagrodę jak czynię ja, to tylko kwestia wtórna.
Zwracamy się do brata, co do którego wierzymy, że zrobi to dla nas.
I na prawdę - nie modlimy się do świętych w sensie modlitwy jako bezpośredniego zwrócenia do Boga.
Przedstawiamy nasze modlitwy braciom jak czynił to Paweł, mówiąc: Módlcie się jednocześnie i za nas.
Tak czyniąc nie wierzymy w boskość naszych braci, ale w to, że będą solidarni z nami w modlitwie.

Dlatego: nie ma modlitwy do drugiego człowieka w katolicyzmie.
Jest prośba kierowana do drugiego człowieka w katolicyzmie.
Ta prośba jest nazywana modlitwą nieadekwatnie. Ot, takie nadużycie semantyczne. Co prawda denerwujące wielu, i dlatego trzeba to wyjaśniać.

===

Cytat 
Andrzej
 czerwiec 04 2007 21:15   
Forum

Quote by matejanka: Ps. Medieval man czy już zaczynam Ci się narażać ?

Oj, tak
Nieustannie

===

Cytat 
matejanka
 czerwiec 04 2007 21:44   
Forum

Apologeto!
Kilka cytatów dla Ciebie wybranych z Pisma o duszy.
listśw. Piotra 1,9
Osiągając cel wiary, zbawienie dusz.

Jasno napisane że celem zbawienia nie jest człowiek lecz jego dusza.

W tym samym liście czytamy parę wersów dalej

Gdyż wszelkie ciało jest jak trawa
A wszelka chwała jego jak kwiat trawy
Uschła trawa
I kwiat opadł
Ale Słowo Pana trwa na wieki
A jest to Słowo które wam zostało zwiastowane

Więc jak widzisz św. Piotr świetnie rozróżnia w cżłowieku ciało i duszę i nie mówi, że celem wiary jest zbawienie całego człowieka, lecz celem tej wiary jest zbawienie duszy. A o ciele i jego zaletach wyraża się chyba niedwuznacznie i jasno, że więdnie jak trawa nie dodając przy tym, że celem wiary jest zmartwychwstanie tego ciała.
Natomiast na Nowej Ziemi odnowione ciało to znaczy ciało bez defektów genetycznych stanie się uduchowione a więc przyoblecze się w nieśmierteną duszę z duchem. Ciało to, wreszcie, zamiast być pokusą i przeszkodą w rozwoju duszy, stanie się jej posłusznym narzędziem w wypełnianiu Boskiego Prawa. O tym mówił św. Paweł mówiąc, że śmiertelne musi przyoblec się w nieśmiertelne, a nie że śmiertelne ciało stanie się nieśmiertelne. I tak są "siane ciała ziemskie, a zmartwychwstają duchowe". Duchowe czyli uduchowione, przemienione przez ducha.
Pozdrawiam

===

Cytat 
Apologeta
 czerwiec 04 2007 22:00   
Forum

Wiesz tak jak i ja, że wszystko jest tylko kwestią czasu. W końcu stępią jej się te duchowe zęby i dojdzie do wniosku że inni już się świetnie bawią i coraz mniej wokół niej tych zgrzytających. Będzie słyszała odgłosy Nowego Jeruzalem i dołączy do zbawionych.

A jesli sie nie stępią? Jeśli nie dołączy? Jeśli bedzie, jak szatan, który mimo iż był z Bogiem w niebie i znał milosc Boga, jednak wybrał oddalenie od Niego, i nawet ofiara na krzyzu niczego w nim nie zmienila, a wiec powiedz mi, co wtedy, jesli ktos mimo tych doskonalych warunkow nie będzie chcial zmienic swej grzesznej natury? Co wtedy?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Apologeta
 czerwiec 04 2007 22:19   
Forum

Matejanka: Apologeto!
Kilka cytatów dla Ciebie wybranych z Pisma o duszy.
listśw. Piotra 1,9
Osiągając cel wiary, zbawienie dusz.
Jasno napisane że celem zbawienia nie jest człowiek lecz jego dusza.
W tym samym liście czytamy parę wersów dalej
Gdyż wszelkie ciało jest jak trawa

Wszystko pięknie. Lubię te teksty, które zacytowałaś i zgadzam się z nimi. Zapewniam, że nie są w kolizji z warunkową nieśmiertelnością. Ale dlaczego Ty nie potrafisz pogodzic poniższego świadectwa apostoła Pawła z wiarą w nieśmiertelną duszę? Dlaczego nawet wierzący wg niego nie posiadają jeszcze nieśmiertelności, ale dopiero ku niej zmierzają? Jak to godzisz ze swoją wiarą?

Czemu nie wierzysz razem z apostołem Pawłem, że Bóg przyoblecze ciała zbawionych w nieśmiertelność w dniu zmartwychwstania:

A skoro nie chcesz dostosowac swoich poglądów do nauk Pisma Świętego, to po co się w ogóle powołujesz się na jego autorytet, skoro swój stawiasz wyżej?

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 czerwiec 04 2007 22:23   
Forum

Apologeto!
Czy uważasz że Bóg nie potrafi wychować swoich dzieci. Jeżeli na ziemi istnieją Ojcowie którzy potrafią wychować nawet najkrnąbrniejsze z natury dziecko to uważasz że Ojciec Niebieski sobie nie poradzi mając całą wiecznośc do dyspozycji? Pamiętej że w każdej duszy znajduje się zbawcze Boskei Swiatło i każdy ludzki duch jest dzieckiem Boga na Jego Obraz i podobieństwo. I to podobieństwo w końcu pomimo wolnej woli się odezwie. Dar wolnej woli pozwolił nam pójść własnymi drogami ale one wszystkie i tak prowadzą do Ojca. Od nas zależy jak długo będziemy nimi iść. Czy nie widzisz jak doświadczenia potrafią zmienić cżłowieka już tu na ziemi w jednym życiu, a co dopiero jak jest na to cała wieczność?
Kto oprze się Ogniowi Boskiej Miłości i Sprawiedliwości? - nikt!!!!!
A oto cytat. z listu do Hebrajczyków 12,9 ilustrujący to co napisałam

"Ponadto szanowaliśmy naszych ojców podług ciała, chociaż nas karali
Czy nie daleko więcej powinniśmy poddać się Ojcu Duchów aby żyć?
Tamci bowiem karcili naswedług swego uznania na krótki czas,
Ten zaś czyni to dla naszego dobra abyśmy mogli uczestniczyć w Jego Świętości...
Pozdrawiam

===

Cytat 
matejanka
 czerwiec 04 2007 22:37   
Forum

To co skażone jest duszą ubraną w poplamioną szatę i ta szata musi być wyprana we krwi Baranka. I wtedy stanie się nieskazitelna i biała.
Ludzie którzy przyjdą w czasie pierwszego zmartychwstania z takimi duszami na świat, ci przyobleką swoje ciała w nieskażone dusze i ci ludzie już nie umrą, Ale to nie chodzi o smierć ciała, bo ta jest bez znaczenia dla sprawiedliwej duszy. Tych dusz nie dotyczy już śmierć ducha, czyli odłączenie przez grzech od Boga. Czy tego tak nie rozumiesz? DLatego Jezus gdy mówił o śmierci, najczęściej mówił o śmierci ducha, a nie ciała i dlatego o Łazarzu czy dzieweczce mówił że śpią.
W naszych ostatecznych czasach tym Łazarzem są nasze dusze które Jezus wzywa do zmartwychwstania. To jest wymowa Ewangelii będącej wezwaniem ludzkiego ducha do zmartwychwstania za Mistrzem. Drogę przecież nam wskazał. Ciało jest jak trawa i posiadając ziemskiego Ojca tak jak on przemija. Nasz duch posiada Niebieskiego Ojca i ten nasz duch nie przemija należąc do Ojca i do wieczności.
Pozdrawiam

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 1,10 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty