Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Nie wiem jak to zrobić. Pomocy!
 |  Wersja do druku
Mateusz Markiewicz
 lipiec 28 2007 19:35   
Forum

Status: offline

Quote by kacerz_Marek:Mateuszu,

albo byli prawosławnymi, zależy jak spojrzeć...

Tak rozkładając słowa na czynniki pierwsze, to katolicy ciągle są prawosławni.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 lipiec 28 2007 23:25   
Forum

Dezerterze,

pozwolę sobie zacząć od tego, że bynajmniej nie oskarżam Twojej drugiej połówki, jestem wręcz skłonny zupełnie ją usprawiedliwić, także pod żadnym pozorem nie przypuszczaj, że ją atakuję.

ZAKŁADAJĄC, że była to faktycznie Komunia przyjęta w Cerkwi (a nie, powiedzmy, z rąk kapłana unickiego), to sprawę strasznie zaniedbał przede wszystkim prawosławny swiaszczennik. Nie wiem, jakim cudem do Św. Priczastia w Polsce mogli przystąpić oazowicze, którzy na liturgii nie przystąpili do pokajania... A że Oaza czysta doktrynalnie nie jest, to mnie, związanego swego czasu luźno z tym ruchem, wcale nie dziwi, zresztą - tak samo jak niekoniecznie prawowierność katolicka Odnowy czy niekoniecznie legalnego teraz Neokatechumenatu. Ogółem - no pokpili sprawę duchowni i chyba powinni odpowiadać przed swoimi Kościołami za najzwyklejsze łamanie prawa.

W każdym razie nie chcę atakować Twojej żony pod żadnym pozorem, tylko wyjaśnić, że - tak samo jak od założenia Cerkwi - nie udzielamy Komunii poza naszą wspólnotą.

Mateuszu,

tak rozkładając z drugiej strony na czynniki pierwsze, to i prawosławni są ciągle katolikami.

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 lipiec 29 2007 16:42   
Forum

Marku - przestań z tym "atakowaniem" - przecież ja też jej wcale nie "bronie"
I ja i ty wyjaśniamy sobie - to dla mnie jasne

Piszesz :
"Nie wiem, jakim cudem do Św. Priczastia w Polsce mogli przystąpić oazowicze, którzy na liturgii nie przystąpili do pokajania..."

- brała udział w liturgii więc czemu myślisz, że: "nie przystąpili do pokajania..."??

Pozdrawiam

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Marek
 lipiec 30 2007 03:24   
Forum

Dezerterze,

wiesz, ja już tak mam, że wolę dmuchać na zimne.

W każdym razie z tego, co wiem, w Polszcze jeśli osoba nie przystąpiła do spowiedzi św. podczas Liturgii, a kapłan nie wie o niej, żeby przystąpiła w jakichś wyjątkowych okolicznościach przed Liturgią u jakiegoś innego batiuszki, to takiej osobie nie może udzielić Św. Priczastia. Jeśli kapłan wiedział, że to oazowicze, nie miał prawa udzielić im sakramentów. Jeśli nie wiedział, chyba zaniedbał sprawę na etapie pokajanija. Nie wiem, dla mnie to wygląda na to, że troszkę przegięto...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 lipiec 30 2007 09:04   
Forum

Dopytałem się żony i potwierdza, że na msze prawosławną to było wyjście zorganizowane z księdzem - druga strona też raczej wiedziała o tym bo to były spotkania ekumeniczne młodzieży wszystkich możliwych wyznań chrześcijańskich.
Najbardziej zapamiętała jednak komunię i przepych w cerkwi i "nawiedzone uduchowienie" zielonoświątkowców.

Marku
może z okazji ekumenicznych spotkań pewne "poluzowanie przepisów" było dopuszczone przez "górę".

Kasia Cię pozdrawia i jest zdziwiona bardzo waszymi zastrzeżeniami - w ekumenicznym zbrataniu wszyscy dzielili się ze wszystkimi swoją religią, zwyczajami i widzeniem Boga.
A ja również uważam , że ON ...popatrzył na to co się działo w Kodniu i....
"wiedział , że to jest dobre"

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 lipiec 30 2007 09:28   
Forum

Quote by Dezerter:Marku
może z okazji ekumenicznych spotkań pewne "poluzowanie przepisów" było dopuszczone przez "górę".

Kasia Cię pozdrawia i jest zdziwiona bardzo waszymi zastrzeżeniami - w ekumenicznym zbrataniu wszyscy dzielili się ze wszystkimi swoją religią, zwyczajami i widzeniem Boga.
A ja również uważam , że ON ...popatrzył na to co się działo w Kodniu i....
"wiedział , że to jest dobre"

Nie jest to adresowane do mnie, ale u mnie sytuacja jest podobna. Eucharystia to szczyt i źródło misji Kościoła. Do Komunii może przystąpić tylko ktoś, kto jest w pełnej łączności z Kościołem. Komunia to wyraz jedności Kościoła. Komunia to ostateczne potwierdzenie, że ludzie razem ją spożywający rzeczywiście stanowią jedność, wierzą tak samo, a ukoronowaniem tej wspólnoty wiary jest właśnie wspólne pełne uczestnictwo w Eucharystii. Wspólne uczestnictwo w Komunii bez jedności wiary jest jak wręczenie złotego medalu zawodnikowi maratonu, który przebiegł tylko 1 km i nie wiadomo, czy będzie biegł dalej.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 lipiec 30 2007 13:52   
Forum

Quote by Dezerter:

A może Twoja małzonka po prostu otrzymała na koniec liturgii antidoron?
Jest to cząstka poblogosławionego, ale nie przemienionego chleba (pozostałosci z prosfory użytej do przygotowania eucharystycznych darów), do której przyjęcia w wielu parafiach prawoslawnych zacheca się wszystkich, także i gości.
Przyjęcie takiego chleba ma symbolizować chrześcijańską miłośc i braterstwo...

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Marek
 lipiec 30 2007 14:02   
Forum

Dezerterze,

dziękuję za pozdrowienia i pozdrawiam również. Wiesz... Ja jestem jak najbardziej za dzieleniem się religią, zwyczajami i widzeniem Boga - ale nie jest to tożsame z 'otwartą Komunią', której po prostu nie uznaję (dla tych samych przyczyn, dla których nie uznaję interkomunii jako sprzecznej z charakterem Komunii w ogóle). I kanony cerkiewne to regulują, a że swiaszczennik je łamie, to cóż... No nie wiem, czy można to podciągnąc pod zasadę ekonomii i czy z błogosławieństwa biskupa się to stało... W każdym razie no stało się bez winy samych oazowiczów, duchowni chyba trochę przegięli. Co było, to było.

Mateuszu,

alergicznie reaguję na porównywanie Komunii do nagrody, od razu kojarzy mi się to z heretyckim jansenizmem... Raczej powiedziałbym, że Komunia bez zachowania tych warunków jest jak wypuszczenie na trasę WRC samochodu nieprzystosowanego - teoretycznie można, ale zamiast satysfakcji i osiągnięcia celu będzie dachowanko... Celem jest życie w Chrystusie, Komunia najdoskonalszym środkiem, bez którego stosowanego dobrze cel może być trudny do osiągnięcia...

Medievalu,

Dezerter pisał o obu postaciach, więc antidoron chyba to nie był...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 sierpień 12 2007 21:37   
Forum

Chciałaby , żeby życie było czarno-biale , ale nie jest i żeby była silną kobietą , ale nie jestem.I co z tego?Ludzką rzeczą jest bładzić.Mam wrażenie ,że demonizujecie trochę mojego męża. Nie jest takim potworem.I napisałam tylko,że to ja bardzo kocham . swojego męża.I nie byłoby dla mnie problemu z wiarą gdyby nie ten problem ,że do najbliższej cerkwi jest 60 km i mój mąż pracuje w ciągłych wyjazdach , więc kto ma syna nauczyć wiary p[rawosławnej. A tak swoją drogą to prawda ,że do pwenej strefy cerkwi kobiety nie mają wstępu tj. za rajskie wrota. A chłopca w 20 dni po uroodzeniu i po ochrzczeniu baciuszka tam wnosi.O zmianie wiary dowiedziałam się 2 tyg przed ślubem i nie mialam tyle odwagi cywilnej ,żeby wtedy zrezygnować.Wegług mnie jest tylko jeden bóg , bóg pierwszych chrześcijan a to my ludzie go podzieliliśmy.

===

misia30

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 sierpień 13 2007 10:20   
Forum

W moim przypadku, żeby zmienić wiarę musialam tylko podpisać prośbę o to , bez zadnych dodatkowych formalności.Wiem , że sama eucharuystia przyjęta świadomie włącza człowieka do kościoła prawosławnego.Sama byłam świadkiem rozmowy dziewczyny z kapłanem , która chciała wziąć ślub w cerkwi , choć ochrzczona została w kościele , ale przez cały czas chodziła do cerkwi i była przez niego traktowana jak prawosławna.Uwierzył jej na slowo. A swoją drogą nie jestem aż taki laikiem , żeby nie wiedzieć , że wraz z chrztem dziecko otrzymuje eucharystię i bierzmowanie , nie wiedziałam po prostu , czy te sakramenty są uznawane przez kościuł rzymskokatolicki.
A swoją droga uważam ,że pierwsi chrześcijanie , byli prawosławni.Bo zarówno w palestynie jak i innych terenach pobliskich chrześcijanie to głównie prawosławni.Dodatkowo pierwsi kapłani mieli żony i dzieci i nie były im tak obce problemy życia codziennego jak księdzom katolickim. Nie chcę oczywiście w tym miejscu obrazić czyjiś uczuć religijnych.
Czy jesli zmienię dziecku wyznanie ( bo według mnie nie zmieniam mu wiary)to czy moje dziecko pójdzie z innymi dziećmi do I , II komuni i bierzmowania , czy nie. Czy uznawany jest tylko chrzest czy i pozostałe sakramenty udzielone wraz z nim.Nie chcę , żeby potem moje dziecko miało problemów w szkole z powodu mojego wyboru. Niestety obecnie religia jest w szkole jednym z przedmiotów.Co jest moim zdaniem totalną pomyłką. Sama przeżyłam religie w salce katechetycznej i szkole.W pierwszym przypadku był to czas na spotkanie z Bogiem a w drugim dodatkowa lekcja,krórej się nie lubiło jak pozostalych.
Może na forum jest jakiś kapłan z podlasia , bo myślę , że w tych stronach takie problemy zdarzają się częściej

===

misia30

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,30 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty