Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Chrześcijaństwo a Islam - Bóg a Allah
 |  Wersja do druku
Ewa
 sierpień 18 2007 12:01   
Forum

Status: offline

Zacznijmy od tego trudnego zdefiniowania pojecia:Czym jest dla WAS Chrzescijanstwo?. Jacy ludzie sa Chrzescijaninami?. Mehmed-mnie nie zalezy na Watykanie i nieomylnosci Papieza, na imperium swietych-nie to jest moja wiara.
Ja mam nadzieje ze jako niby(historyk,archeolog) to masz wiecej do powiedzenia niz?Cytat: kiedy obudzimy sie z przys³owiow± rêk± w nocniku gdy islam bêdzie dominowa³ w europie
Czy tu nie stac na tym temacie nikogo na tresciwe wypowiedzi, lepiej sie czujecie z tym ze staracie sie obrazic juz nie moje poglady-ale mnie i godnosc mojej osoby??. To przeciez gorsze jest od islamu...wychodzi z ust nie-analfabetycznych ludzi,swiadomych niby uczestnikow budujacych wspolny swiat-pokoju i pojednania-gdyz temu miedzy innymi ma sluzyc ekumenizm. To wytlumaczmy sobie moze:
Czym jest dla was Chrzescijanizm,i kto to taki jest Chrzescijanin w sferze zycia- nie w sferze teorii-bo przeciez nie ksiedzem!.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Mehmed
 sierpień 18 2007 12:41   
Forum

jak grochem o ścianę... nieważne co bym powiedział i tak byś obrzuciła to błotem... ale trudno ja wiem jak to sie na m wszystkim odbije a historia ma to do siebie że nieważne jakie lekcje daje człowiek nigdy sie tego nie uczy żegnaj... odsyłam do dzieła Ks. Kościelniaka grecy i Arabowie jako lektury obowiązkowej i popatrz na historie islamu i jego dogmatykę ... dziękuje

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 sierpień 18 2007 14:42   
Forum

Córko,

Milka wypowiada się w swoim własnym imieniu, podobnież jak każdy z nas, nigdzie nie wyczytałem, żeby wypowiadała się w imieniu całego portalu. Po co miałby być czyjś sprzeciw, skoro to dość oczywiste?...

Mehmed wypowiedział się dość treściwie jak na potrzeby dyskusji. Jeśli chcesz czytać długie publikacje na ten temat, to choćby u śp. Fallaci.

W każdym razie jestem po naprawdę dobrej katechezie ostatnio wysłuchanej i jeśli czymś Cię uraziłem, to szczerze przepraszam. Temat zaś o chrześcijaństwie proponuję przenieść do innego wątku, żeby tu nie rozwijać offtopa.

Mehmed,

czyżby na Twoim avatarze św. Jan Damasceński, autor tej krytyki islamu?

Pozdrawiam serdecznie,
Marek

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 sierpień 19 2007 01:19   
Forum

Kiedy nasz Papiez zacytowal slowa Manuela II( tekst z 14 wieku), ktory chronil chrzescijan przed muzulmanami a pozniej 62-63 lata po tym muslimanie zdobyli Konstantynopol-to nie byla tylko recytacja slow-to bylo rowniez ostrzezenie w tym przeslaniu.
Oto tekst, ktory wstrzasnol swiatem:rozmowa cesarza Manuela IIPaleologus z perskim medrcem:"Pokaz mi tylko, co nowego przyniosl ze soba Mohamet, a znajdziesz w tym tylko to, co zle, nieludzkie,jak jego rozkaz,by wiare, ktora glosil, za pomoca miecza szerzyc"-i dodal nasz Papiez, ze natura Boga w Islamie jest niedostepna dla rozumu ludzkiego.
Ja szanuje Naszego Papieza,ale nie zgadzam sie z nim-bo historia juz nie raz okazala, ze natura Boga niedostepna jest dla rozumu ludzkiego i w Katolicyzmie.
I te slowa byly obrazliwe, byly aktem odmiennym od tego, ktory zapoczatkowl Jan Papiez II-calujac KOran i oddajac szacunek w pokojowym pocalunku.Ale oczywiscie nasz Benedyktus 16-robi taka polityke jaka to On chce. Ale nie dajmy sie omamic-i w naszej Europie istnieja i zyja i skladaja sie na nia nie tylko Chrzescijanie ale i wyznawcy Islamu.I czy sie to komus podoba czy nie-to tak jest.
Jest bowiem napisane:
"Bracia nie oczerniajcie jeden drugiego(...) Jden jest Prawodawca i Sedzia w ktorego mocy jest zbawic lub potepic. A ty kimze jestes , bys sadzil blizniego".Jk4,11-12
Islam jest czescia tego kontynentu, a nam Chrzesciajnom .
Z Islamem jak juz taki jeden Ksiadz sie wyrazil:Lukasz Kamykowski laczy nas chociazby wzywanie imienia tego samego Boga Allah akbar i prosze przemyslec w odroznieniu od naszego Papieza i strzec sie z osadzaniem i obrazaniem i potepianiem-bo my nie przeprosilismy Islamczykow za nasze krucjaty prowadzone przez Papieza Urbana II.
Zydow zdazyl nasz Papiez Jan Pawel przeprosic, na inne wazne w historii Swaiata z milosci do blizniego -akty przebaczenia i prosba o przebaczenie-wydaja sie w dzisiejszym czasie za niemozliwe.....zabraklo Jana Pawla i zabraklo sposobu patrzenia jego oczyma na swiat.
To czy obudzimy sie z ta "reka" czy nie -okaze oczywiscie czas, tak ze i Epikurejczycy sa jaknajbardziej na "fali".
Ten pocalunek zlozony przez Jana Pawla na Koranie , poszedl w gruzy...a muzulmanie do dzis nie przyznaja sie do zamachu na USA-i twierdza (daje im racje-tym ciemnym braciom)-ze to legitymowalo tego wielkiego mocarza do wjazdu, do wypowiedzenia wojny niewinnemu narodowi-bo kto cierpi podczas wojny?-ten co ja wypowiedzial? ten co jest winien?.
A teraz zastanowmy sie, dlaczego ten biedny kraj do dzis sie nie poddal,tylko wola Boza moze sie za tym kryc! bo ja inaczej sobie tego cudu nie potrafie wytlumaczyc-tylko z Woli Bozej.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
triskaidekafil
 listopad 06 2007 00:58   
Forum

Kolejny długi temat, ale ten wyjątkowo ciekawie mi się czyta Nie będę odnosił się do wszystkich kwestii, ale może na początek dwie uwagi.. hm.. językoznawcze. Właściwie podstawy jeżeli już ktoś chce dyskutować o Islamie.

Po pierwsze: żadni islamczycy, islamczykowie czy jak by jeszcze nie napisać, tylko muzułmanie. I przy okazji - żadni "wyznawcy Mahometa" (czy Muhammada, obie formy są do przyjęcia ).

Po drugie: błąd tkwi już w samym tytule tematu. Równie dobrze mógłby napisać: "(...) - God a Bóg?" Allah to nie jest żadne imię Boga. To słowo po arabsku oznacza: "Bóg" (tak bardzo ogólnie pisząc, nie będę wnikał w szczegóły). Sytuacja analogiczna z angielskim słowem God. Pisząc "Boga Allaha" piszecie "Boga God(a?)". Wystarczy wspomnieć, że chrześcijanie żyjący na Bliskim Wschodzie, posługujący się językiem arabskim na określenie "chrześcijańskiego" Boga również używają słowa "Allah".

===

...saddam...

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 listopad 06 2007 01:59   
Forum

Jak to by bylo cudownie-gdyby nasz Papiez w internetowym przebranku mogl sobie to nasze skromne forum odwiedzic, ale nie ma go juz posrod nas.
Mowi sie , ze nie ma ludzi niezastapionych-moze co do pracy fizycznej-bo jesli chodzi o taka postac jak nasz Paul II- to sie nie zgadzam! - odszedl, pozostanie tylko w pamieci-ale na zawsze.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
triskaidekafil
 listopad 06 2007 02:05   
Forum

Chciałoby się powiedzieć "Hej!" gdyż innego powiązania wypowiedzi z tematem znaleźć już nie potrafię

===

...saddam...

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 listopad 06 2007 02:07   
Forum

Tak, dokladnie, uwazam ten temat dla mnie za zakonczony.
A slowa o Papiezu naszym Polaku -niech beda pleta.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
triskaidekafil
 listopad 06 2007 02:21   
Forum

W takim razie będę musiał przeczytać temat "od deski do deski", bo puenta mnie zaintrygowała Musiały nastąpić zdumiewające zwroty akcji coby przejść od porównania "Boga i Allaha" (sic) do wspominania papieża...

PS.

Czy tu nie stac na tym temacie nikogo na tresciwe wypowiedzi, lepiej sie czujecie z tym ze staracie sie obrazic juz nie moje poglady-ale mnie i godnosc mojej osoby??. To przeciez gorsze jest od islamu...

Może jednak nie będę czytał... Po takich tekstach widzę, że rzeczywiście lepiej, że ta dyskusja jest ucięta...

===

...saddam...

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 listopad 06 2007 02:32   
Forum

Quote by triskaidekafil: Kolejny długi temat, ale ten wyjątkowo ciekawie mi się czyta Nie będę odnosił się do wszystkich kwestii, ale może na początek dwie uwagi.. hm.. językoznawcze. Właściwie podstawy jeżeli już ktoś chce dyskutować o Islamie.

Po pierwsze: żadni islamczycy, islamczykowie czy jak by jeszcze nie napisać, tylko muzułmanie. I przy okazji - żadni "wyznawcy Mahometa" (czy Muhammada, obie formy są do przyjęcia ).

Po drugie: błąd tkwi już w samym tytule tematu. Równie dobrze mógłby napisać: "(...) - God a Bóg?" Allah to nie jest żadne imię Boga. To słowo po arabsku oznacza: "Bóg" (tak bardzo ogólnie pisząc, nie będę wnikał w szczegóły). Sytuacja analogiczna z angielskim słowem God. Pisząc "Boga Allaha" piszecie "Boga God(a?)". Wystarczy wspomnieć, że chrześcijanie żyjący na Bliskim Wschodzie, posługujący się językiem arabskim na określenie "chrześcijańskiego" Boga również używają słowa "Allah".

Formy : islamczycy, islamczykowie chyba faktycznie nie istnieją. Ale jest na pewno słówko: islamista –iście; isści, -tów . Zwrot "wyznawcy Mahometa" jest językowo j poprawy inna sprawą jest to czy podoba on się muzułmanom.

Co do słowa „Allah” to faktycznie chrześcijanie użyją go do nazywanie tak Boga w Trójcy. Lecz dla muzułmanina Allah (alif-lam-lam-hah) oznacza „Boga Jedynego" . Wydaje mi się ze dla nich odpowiednikiem słowa God będzie „ilah” i tak nazywają bogów innych religii w tym prawdziwego Boga w Trójcy.

Allahu ath-Thaluth al-Muqaddas!!!

===

Czy jestem pyszny? Pysznię się paradą pychy, którą urządza we mnie geniusz.

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 listopad 06 2007 02:41   
Forum

Papiez, pocalowal Ksiege Koranu-(co do tematu-o czym zdajesz sie nie wiedziec i nierozumiec).
Ach, tu kazdy moze czytac i wszystko.
Zdumiewajace jest to,ze znow zrobilam blad!-nie pleta -tylko puenta.Przeciez wiedzialam .Przynajmniej tego moge sie od Ciebie nauczyc.
Ciebie cos zaintrygowalo? no popatrz-a to zdumiewajace.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
triskaidekafil
 listopad 06 2007 02:42   
Forum

Zwrot "wyznawcy Mahometa" jest językowo j poprawy inna sprawą jest to czy podoba on się muzułmanom.

Nie wiem czy jest to nawet kwestia poprawności językowej, czy może bardziej zgodności z Islamem. Stwierdzenie "wyznawcy Mahometa" może sugerować (sugeruje?), że muzułmanie oddają Mahometowi cześć boską, co już nie jest prawdą. Dla nich Mahomet był Prorokiem. Ciężko jest o jakieś trafne analogie (chociażby ze względu na specyfikę Islamu i jego odmienność od chrześcijańskiego systemu religijnego), ale odbieram to częściowo tak, jakby chrześcijanina nazwać np. "wyznawcą Jana Chrzciciela" (kolejne duże uproszczenie, ale ciężko inaczej...).

Co do słowa „Allah” to faktycznie chrześcijanie użyją go do nazywanie tak Boga w Trójcy. Lecz dla muzułmanina Allah (alif-lam-lam-hah) oznacza „Boga Jedynego" . Wydaje mi się ze dla nich odpowiednikiem słowa God będzie „ilah” i tak nazywają bogów innych religii w tym prawdziwego Boga w Trójcy.

Racja. Napisałem, że było to pewne uproszczenie sprawy. Chodziło głównie o to, że stwierdzenie "Boga Allaha" jest swego rodzaju pleonazmią

Ciebie cos zaintrygowalo? no popatrz-a to zdumiewajace.

Widzę że już mnie bardzo dobrze znasz skoro wiesz, co w moim przypadku może być zdumiewające, a co jest wyłącznie moim chlebem powszednim...

Co zaś do papieża... Przez ucałowanie Koranu nie zrobił nic więcej jak tylko przypomniał o tym, o czym już dawno zapomnieliśmy - że tak naprawdę nie różnimy się aż tak bardzo, jak nam się zdaje. To tylko fanatyzm - zarówno z jednej jak i z drugiej strony - może nas naprawdę poróżnić. Poza tym zaryzykuję tezę, że jest na świecie jeszcze wielu ludzi, którzy robią wiele dla rozbudowania wzajemnego dialogu i przezwyciężenia wzajemnych nieufności. Z tymże nikt z tych ludzi nie jest papieżem a jego gesty nie są aż tak "widoczne"... Co poradzić, że niektórzy już chyba tylko na gesty papieża reagować potrafią...

PS. Nie wiem też, czy ucałowanie Koranu nie było gestem "nad wyraz"...

===

...saddam...

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 listopad 06 2007 02:47   
Forum

poprawnosci jezykowe?-te wynikaja z niewiedzy-lub z zapomnienia .
Ale nie ograniczaj sie az tak co do poprawnosci jezykowej-przeciez mozna wyczytac co adwersarz mial do powiedzenia-i jakimi argumentami sie posluguje.
Inaczej zaden cudzoziemiec-nie moglby sie porozumiec z innym -nie wladajac perfekt danym jezykiem.
Bo nie bardzo wiem, do czego to piszesz. Blad w rozumieniu-to OK,ale pisownia nie zmienia mentalnosci czlowieka.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 listopad 06 2007 02:55   
Forum

Podzielam tu Twoje zdanie.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
triskaidekafil
 listopad 06 2007 03:06   
Forum

Quote by corka: poprawnosci jezykowe?-te wynikaja z niewiedzy-lub z zapomnienia .

O tych sprawach językowych tak tylko wspomniałem bo widzę, że były wyjaśniane a nadal się mieszają. Żeby nie było - sam również za dobrze nie znam arabskiego i ograniczam się do wiedzy mi dostępnej - a co ponad to - tego również się uczę

Inaczej zaden cudzoziemiec-nie moglby sie porozumiec z innym -nie wladajac perfekt danym jezykiem.

Tu właściwie mniej chodzi o perfekt język, bardziej zaś o wychwycenie pewnych drobnych, niby nic nie znaczących różnic - które w praktyce mają nieraz ogromne znaczenie. Chociażby kwestia rozumienia prawa w islamie i w ogólnie pojętym świecie chrześcijańskim. Temat na wiele tomów książek, choć wydaje się całkiem jasny i przejrzysty...

Ale nie ograniczaj sie az tak co do poprawnosci jezykowej-przeciez mozna wyczytac co adwersarz mial do powiedzenia-i jakimi argumentami sie posluguje.

Tyle tylko, że dyskusja rozmyła się na tyle wątków, że nawet nie wiedziałbym, czego najpierw się chwycić. Dlatego dałem ogólne zdanie na temat islamu Religia jak każda inna - z nurtami ekumenizmu, fanatyzmu, prób laicyzowania... Tyle że to wszystko choć wydaja się takie podobne, niejednokrotnie się różni od tego, co my rozumiemy pod tymi pojęciami. Diabeł tkwi w szczegółach

I nigdzie nie twierdziłem, że pisownia zmienia czyjąkolwiek mentalność Było to wyłącznie k'woli sprostowania

PS. Przypomniało mi się, że ktoś napisał tutaj, że islam jest na poziomie chrześcijańskiej religii epoki średniowiecza... Z tym również zgodzić się nie mogę, bo tego właściwie nie da się w żaden sposób porównać...

===

...saddam...

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,23 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty