Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek
 Religia w szkole
 |  Wersja do druku
Łukasz
 styczeń 22 2009 10:44   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Medieval_Man

Niechże ateiści ucza się na przykład dodatkowo fizyki (przecież twierdzą, że nauki ścisłe lepiej tlumaczą świat niż religia) lub ateiści czy wyznawcy innych religii bądź wyznań - historii (na której przerabialiby dodatkowo dzieje doktryn religijnych). Specjalistów od tego chyba nie brakuje?

No tak, ale czy przykładowo taki nauczyciel fizyki ateista, oprócz tego że będzie przekazywał wiedzę z fizyki, jako suplement zacznie śpiewkę o "bogu przpadku" - to czy to nie będzie indoktrynacja (ide tropem rozumowania niektórych antyklerykałów). Ileż to razy na wykładach spotkałem się z promocją własnych myśli przez nauczycieli akademickich i ileż to razy na egzaminach czy kolokwiach nie można było się temu sprzeciwić pod, wiszącą gdzieś w powietrzu, groźbą utraty pozytywnej oceny - czyż to nie jest indoktrynacja?.

czytałem komentarze do arta zapodanego przez Regulego i natrafiłem na ciekawą wypowiedź: "Religia to nie nauka". Otóż właśnie religia w szkole jako przedmiot jest nauką. Ileż trzeba grubych ksiąg przeczytać by poznać choćby historię kształtowania się dogmatów - i niech ktoś powie, że ten proces poznawania to nie nauka? (fakt że tego nie uczą w szkołach - w ogóle moim skromnych zdaniem w polskich szkołach niczego nie uczą, polskie szkoły, a raczej system edukacji to kpina).

===

Niech radują się rodziny, a ich miłość promienieje, jak chleba okruszyny nieśmy wiare i nadzieje...Nam pisane Krzyża bronic, teraz, dzisiaj, jutro, zawsze!

Profil   Email   Strona www 
Rafi F
 styczeń 22 2009 10:55   
Forum Moderator
Moderator

Jeszcze a propos etyków z wolnego rynku... jak sobie to wyobrażasz? Przyśpieszone kursy dla nauczycieli z etyki-moralistyki jak dawniej z materializmu dialektycznego?[/p]

Nie tak. Wyobrażam sobie raczej tak, jak było przy wprowadzaniu religii.
Ba, będzie nawet lepiej !
Podyplomowe, licencjackie, drugie fakultety (często niestacjonarnie), jako roczna magisterka po licencjacie np. z filozofii czy teologii ( Twisted Evil , po licencjacie z teologii można w ciągu roku niestacjonarnie zostać np. socjologiem, jakbym sie rozejrzał to może i etykiem). Możliwości mnóstwo.

Poziom początkowy etyków będzie większy niż poziom początkowy (a niestety nierzadko i dzisiejszy) przeróżnych katechetów. Będzie większy, bo wymagania MEN wobec nauczycieli są większe niż Kurii wobec katechetów.

Dlaczego zamiast etyki nie nauczać fizyki? A dlaczego wierzący mieliby być karani jedną lekcja fizyki mniej? Dlatego musi być cos z poza programu, najlepiej zbliżonego. Stąd etyka (może filozofia byłaby lepsza, ale chcesz małe dzieci filozofią katować?).

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Robert
 styczeń 22 2009 22:23   
Forum

Quote by: Kruk[/uczytałem komentarze do arta zapodanego przez Regulego i natrafiłem na ciekawą wypowiedź: "Religia to nie nauka". Otóż właśnie religia w szkole jako przedmiot jest nauką. [/p]

Nie jest nauka. Jesli jest, to rownie dobrze nauka mozna nazwac wiedze o taktyce i postaciach z gry Heroes of Might and Magic. Tez sa tam anioly i sily zla. Powinno sie uczyc tego w szkolach...

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
Łukasz
 styczeń 22 2009 23:24   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: suration

Quote by: Kruk[/uczytałem komentarze do arta zapodanego przez Regulego i natrafiłem na ciekawą wypowiedź: "Religia to nie nauka". Otóż właśnie religia w szkole jako przedmiot jest nauką. [/p]

Nie jest nauka. Jesli jest, to rownie dobrze nauka mozna nazwac wiedze o taktyce i postaciach z gry Heroes of Might and Magic. Tez sa tam anioly i sily zla. Powinno sie uczyc tego w szkolach...

Sorry ale nie bede polemizował na ten temat z Tobą, skoro wyjeżdżasz mi z grą komputerową....

===

Niech radują się rodziny, a ich miłość promienieje, jak chleba okruszyny nieśmy wiare i nadzieje...Nam pisane Krzyża bronic, teraz, dzisiaj, jutro, zawsze!

Rafi F
 styczeń 26 2009 11:19   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: suration

Faktycznie, "Religia" nie nauką, jest przedmiotem (tak jak np. "Nauczanie początkowe" czy "Jęz. polski"). Nauką jest natomiast teologia (należy do nauk społecznych), filozofia religii i socjologia religii zajmujące się badaniem religii (podobnie jak religioznawstwo bedace zespołem nauk o religii).

Rozumiem, że wg twoich kryterium należałoby znieść takie przedmioty jak "Nauczanie początkowe" czy "Jęz. polski" (nie są one nauką).

Oczywiście można nauczać "o taktyce i postaciach z gry Heroes of Might and Magic" jeżeli taką chęć wyrażą rodzice. W niektórych szkołach uczą brydża czy szachów (szczególnie dzieci grające w brydża mają lepsze wyniki z matematyki niż ich rówieśnicy).

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Rafi F
 styczeń 29 2009 07:56   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: reguly

no cóż wynika z tego, że tylko Kościół katolicki

...Wynika przede wszystkim tyle, ze inni na swe utrzymanie musza zarabiac sami.

Jako moderator

W cytowanym poście reguly insynuuje, że katolicy to darmozjady, w tym katecheci, a w szczególności wszyscy konsekrowani katolicy. Dalszych wyjaśnień odmawia licząc, że obroni się "wieloznacznością" wypowiedzi.

Narusza to dobre obyczaje jak i zasady publikacji na forum. Ponadto, pomimo wielokrotnego edytowania, a nawet usuwania tej wypowiedzi ciągle ją w tym miejscu ponawia.

Jak dla mnie pomówienie to jest to objawem braku poszanowania dla ludzi w ogólności, dla chrześcijan w szczególności, a uchylanie się od dalszych wyjaśnień objawem tchórzostwa autora.

===

Dezerter
 styczeń 29 2009 09:05   
Forum

Quote by: reguly

no cóż wynika z tego, że tylko Kościół katolicki

...Wynika przede wszystkim tyle, ze inni na swe utrzymanie musza zarabiac sami.

Nie rozumiem cię Reguly - możesz twierdzić, że według ciebie uczenie religii jest niepotrzebne, czy nawet szkodliwe, ale nie możesz nazywać nauczycieli (czegokolwiek! a już na pewno nie religii odkąd ocena weszła do "średniej" i stała się pełnoprawnym przedmiotem) religii darmozjadami, bo:
- uczą tak samo jak inni nauczyciele i wypełniają te same obowiązki
- ich przedmiot jest szczególnie trudny ze względu na "opór" czy wręcz wrogość części młodzieży (powinni dostawać dodatek szkodliwy!)
A na koniec rzucę ci chińskie przekleństwo "obyś cudze dzieci uczył" - jak się spełni to przestaniesz bajki gadać o darmozjadach i docenisz jaki to bardzo trudny kawałek chleba.

Ps
Czemu Rafi piszesz "jako admin" - czyżby Państwo Gaccy cię "adoptowali" (do zarządu) Big Grin

Czemu forum zapadło w sen zimowy?

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Rafi F
 styczeń 29 2009 09:19   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: Dezerter

Ps
Czemu Rafi piszesz "jako admin" - czyżby Państwo Gaccy cię "adoptowali" (do zarządu) Big Grin

Ach te tytuliki, pomyliłem fora Oops!

===

Andrzej
 styczeń 29 2009 09:40   
Forum

Nie rozumiem cię Reguly -

takie stwierdzenie jak Twoje pozyżej tylko podnieca regulego - przecież jego nikt tutaj nie rozumie Laughing Out Loud

Czemu forum zapadło w sen zimowy?

no, nie wiem... ja na przykład jestem teraz do końca tygodnia w oświeceniowej Francji, co napawa mnie smutkiem i obrzydzeniem.
A dzisiaj jeszcze cala komunikacyjna Francja strajkuje. Zaraz muszę wyjść z domu, a że mieszkam niedaleko Bastylii, obawiam się najgorszego. Może lepiej pospać jeszcze? 40% Francuzów nie wyjechało dzisiaj do pracy - na wszelki wypadek

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

robaczek2
 styczeń 29 2009 17:23   
Forum

Mt 10,32 - nie moge nie przedstawic swojego zdania:
Jestem calkowicie przekonany, ze nauczanie religii jest tak waznym skladnikiem w ksztaltowaniu mlodego (i nie tylko) pokolenia, ze religia w szkole jest absolutnie konieczna.

===

Profil   Email 
Zawartość wygenerowana w: 0,49 sekund
Nowy wątek

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty