Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Co tak naprawdę wiecie o demonach?
 |  Wersja do druku
Reguly
 październik 08 2007 11:51  (Czytany 4379 razy)  
Forum

Status: offline

Analogicznie do tematu o aniolach, proponuje kwestie demonow ujac w tym, nowym watku...

Demon (gr. δαίμων daimon - dosł. ten, który coś rozdziela lub ten, który coś przydziela, także: nadprzyrodzona potęga, dola; łac. daemon) – istoty występujące w wielu wierzeniach ludowych, mitologiach i religiach, które zajmują pozycję pośrednią między bogami a ludźmi, między sferą ziemsko-ludzką, materialną a sferą boską, czysto duchową; istoty o cechach na wpół ludzkich, na wpół boskich; najczęściej są to nieprzyjazne człowiekowi duchy, związane pierwotnie z pojęciem nieczystości sakralnej.

W religii greckiej demon to początkowo nieosobowa moc nadprzyrodzona, którą z czasem zaczęto wyobrażać sobie w postaci różnych duchów podrzędnych bogom. Pierwotnie pojęcie to miało charakter ambiwalentny, stanowiło zarówno pozytywne jak i negatywne określenie nadludzkiej istoty - demony bywały groźne, ale i dobrotliwe (jako takie pełniły na przykład funkcję duchów opiekuńczych - w takim rozumieniu pisali o demonach m.in. Platon, Sokrates, Heraklit). Od czasów Ksenokratesa, wraz z rozwojem koncepcji dualizmu, demony zaczęto utożsamiać przede wszystkim ze złem, bowiem wszelkie uwikłanie w materię uważano za złe (więc i istoty powiązane z materią choćby częściowo).

W historii religii można zaobserwować, że często demonami stawały się zdegradowane bóstwa politeistyczne wyparte w toku rozwoju wierzeń z panteonu głównych bóstw. Często też podporządkowywano obcych bogów własnemu Bogu (w religiach monoteistycznych), degradując ich do poziomu demonów (dobrym przykładem takiego zjawiska jest „zdemonizowanie” Baala w Starym Testamencie).

Na kształtowanie się demonologii w judaizmie (a za judaizmem w chrześcijaństwie i islamie) wielki wpływ miały irańskie wierzenia: manicheizm, mazdaizm i zaratusztrianizm. Demony w tych religiach także zajmują pośrednią pozycję między ludźmi a Bogiem. Od czasów św. Augustyna uznano je za istoty jednoznacznie złe i zidentyfikowano z diabłami.
Za Wiki

Wczesniejsze watki poruszajace niniejsze zagadnienie:
* Wgryzając w demonologię
* O demonologii (publikacje)
* Wywoływanie duchów

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Reguly
 październik 08 2007 11:54   
Forum

i jeszcze z demonologii słowianskiej

Demony słowiańskie - byty nadprzyrodzone, które w mitologii słowiańskiej zajmowały pozycję pośrednią między bogami, a ludźmi (między sferą ziemsko-ludzką, materialną, a sferą boską, czysto duchową), o cechach na wpół ludzkich i na wpół boskich. Podobnie jak w mitologii greckiej pierwotnie pojęcie to miało charakter ambiwalentny, stanowiło zarówno pozytywne jak i negatywne określenie nadludzkiej istoty - demony bywały groźne, ale i dobrotliwe (jako takie pełniły na przykład funkcję duchów opiekuńczych; mogły się przyczynić do zyskania przez człowieka bogactwa i władzy, ale też do utraty zdrowia, a nawet życia). Często też pełniły także funkcję strażników, chroniących określone terytorium (np. ostępy leśne, akweny wód lub rzek). Takie demony najczęściej przedstawiano w postaci pół ludzkiej i pół zwierzęcej. Ponadto wiele wyobrażeń demonicznych odwołuje się do postaci, które na ogół są człowiekowi życzliwe, a szkodzą mu jedynie w słusznym gniewie (np. Skarbnik).

Wraz z rosnącym wpływem chrześcijaństwa demony zaczęto utożsamiać przede wszystkim ze złem, bowiem wszelkie uwikłanie w materię uważano za złe (a więc i istoty powiązane z materią choćby częściowo). W późniejszym okresie, w raz z ekspansją katolicyzmu, często jako demony zaczęto przedstawiać również etnicznych Bogów słowiańskich (degradując ich do poziomu demonów, rzadziej ich nadpisując świętymi katolickimi).

Przed demonami mają chronić m.in. amulety, specjalne zaklęcia, ofiary błagalne.

Za Wiki

===

Cytat 
Reguly
 październik 08 2007 11:58   
Forum

I ciekawy aspekt wyszczegolniony przez Kasandre w watku o aniolach...

Quote by kasandra_K80:Kilka słów o stanowisko islamu na temat aniolow i szatana:

1. Anioly zostaly stworzone ze swiatla, nie maja wolnej woli ( u chrześcijan mają wolną wolę), zostaly stworzone by sluzyc Bogu i nic wiecej. Wykonuja Jego polecenia.

2. szatan zostal stworzony, jak inne dziny, z ognia, a on szczególnie z ognia bezdymnego

3. Inaczej niz w przypadku chrzescijanstwa, aniol nie moze sie ze swej natury zbuntowac przeciw Bogu, bo nie ma w sobie takiej mozliwosci.

4. szatan jest dzinem, i jako jedyny ma wolna wole i moze sie buntowac
(dzinow mozna przyrownac do ludzi, tzn sa wsrod nich wierni niewierni, z ta roznica ze zyja w innym wymiarze niz my, a kontakt miedzy ludzmi i dzinami jest zabroniony).
Dzina można porównać do chrześcijańskiego demona.

Pozdrawiam

===

Cytat 
Bartosz
 październik 08 2007 13:26   
Forum

Mam do Ciebie jedną prośbę i kilka pytań przyjacielu

Wiem że znasz bardzo dobrze mitologie słowian.Poleciłbyś mi dobrą książke o mitologii słowian?taką w której opisują TYLKO mity i opis stworzeń dobrych ,jak i złych?Nie opisywać jak ludzie ich czcili itp,tylko mity i opis stworzeń.

Przygotowuje sie do matury, i mam temat "Motyw buntu w literaturze i innych dziedzinach sztuki. Omów temat na wybranych przykładach".Zamiast zwykłych ksiażek, wole sie opierać na mitologiach bo akurat sie nimi interesuje.Znasz moze jakieś motywu buntu w obojętnie jakiej mitologii?Jeśli tak,moge prosić?przyda mi sie do matury.

I czy opis dwoch buntów w niebie,jeden w piekle jest dobrym tematem na motyw buntu do matury?oczywiście podajac wszystkie źródła,nie tylko Biblię.

I niewiem czy to dobry wątek do matury,ale chciałbym spytać czy z mitologii nordyckiej dobrym pomysłem byloby przedstawienie zabicie Olbrzyma Ymira przez Odyna i jego braci?Z racji tego że wcześniej jak pamietam żyli w zgodzie, a później po zabiciu Ymira stworzyli świat którym sami ludzcy bogowie władali?

A jeśli trzymać sie też tematu to slyszałem o pewnym stworzeniu zwanym Behemot.Słyszałem że dawniej był jak nie dobrą istotą,to napewno nie złą.Dopiero później niepamietam czy w Judaizmie czy Chrześcijaństwie zrobili z niego demona.DLACZEGO?jak jest z nim wkońcu tak naprawdę?I mógłbys mi bardziej ukazać wygląd tegoż demonaistote?Jedyne jak kojarze Behemota to tylko z IV częsci Herosów,ale wiem że błędnie,wiec prosze tez przedstawić mi sylwetke.

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Cytat 
Dezerter
 październik 08 2007 14:20   
Forum

Jedyne jak kojarze Behemota to tylko z IV częsci Herosów,ale wiem że błędnie,wiec prosze tez przedstawić mi sylwetke.

Ech ...ta dzisiejsza młodzież
Ale nadrobisz to do matury - maturzysta Behemota powinien kojarzyć z sympatycznym-demonicznym kotem dwunożnym z "Mistrza i Małgorzaty" - Bułhakowa.

Ale ciebie bardziej zainteresuje to co piszą na Kosciol.pl here

...a w ogóle to czemu ty nie w szkole!!?

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Bartosz
 październik 08 2007 14:35   
Forum

mam prawie 21 lat dopiero.Liceum skonczyłem, ucze sie zaocznie teraz,wiec tylko weekendy mam zajęte to moge wchodzić więc mogę sie teraz na spokojnie do maturki przygotowywać

Ja innej sylwetki Behemota prócz tej z Herosów nieznam,ale wiem że ona jest błędna,dlatego dociekam,zresztą nie tylko wyglądu Behemota ,ale też jego natury

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Cytat 
Andrzej
 październik 08 2007 14:49   
Forum

to forum pomału zamienia się w forum mitologiczne (wątki o aniołach i demonach, Lucyferze, Trzecim Testamencie)
rozpacz

O ile rozumiem regulego to zaskoczony jestem jak bardzo ludzie uważający się za chrześcijan moga chciec dyskutować o mitach, opowiastkach, legendach.

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Reguly
 październik 08 2007 15:03   
Forum

Quote by BLyy: Mam do Ciebie jedną prośbę i kilka pytań przyjacielu

Wiem że znasz bardzo dobrze mitologie słowian.Poleciłbyś mi dobrą książke o mitologii słowian?taką w której opisują TYLKO mity i opis stworzeń dobrych ,jak i złych?Nie opisywać jak ludzie ich czcili itp,tylko mity i opis stworzeń.

Co by nie robic oftopa zapraszam tutaj (pon 08 paź 2007 14:36:18).

A jeśli trzymać sie też tematu to slyszałem o pewnym stworzeniu zwanym Behemot.Słyszałem że dawniej był jak nie dobrą istotą,to napewno nie złą.Dopiero później niepamietam czy w Judaizmie czy Chrześcijaństwie zrobili z niego demona.DLACZEGO?jak jest z nim wkońcu tak naprawdę?I mógłbys mi bardziej ukazać wygląd tegoż demonaistote?Jedyne jak kojarze Behemota to tylko z IV częsci Herosów,ale wiem że błędnie,wiec prosze tez przedstawić mi sylwetke.

Google prwade ci powie ... A na powaznie - tego rodzaju mechanizm przemianowywania tego co obce i nie przystajace, a tym bardziej sprzeczne, do wlasnej koncepcji bylo np. w katlicyzmie dosc powszechne. Nie inaczej postapowano z Bogami etnicznymi wielu kultur, ktorych katolicyzm w czasie swej ekspansji prubowal sprowadzic do roli demonow.

behemot ryc. opis, ciekawa wzmianka w arcie o Templariuszach

Quote by medieval_man:zaskoczony jestem jak bardzo ludzie uważający się za chrześcijan moga chciec dyskutować o mitach, opowiastkach, legendach.

Gdyby nie było potrzeby, nie byłoby dyskusji...
PS. O ile naturalnie wszelka wzmianka w twoim systemie wyznaniowym o 'aniołach i demonach' jest mitem jeno...

===

Cytat 
Bartosz
 październik 08 2007 15:04   
Forum

ja jestem ateistą, więc ja jestem na każdy temat otwarty

===

Cytat 
Andrzej
 październik 08 2007 15:20   
Forum

Quote by reguly:
Quote by medieval_man:zaskoczony jestem jak bardzo ludzie uważający się za chrześcijan moga chciec dyskutować o mitach, opowiastkach, legendach.

Gdyby nie było potrzeby, nie byłoby dyskusji...
PS. O ile naturalnie wszelka wzmianka w twoim systemie wyznaniowym o 'aniołach i demonach' jest mitem jeno...

Nie zaprzeczysz jednak, że w wymienionych tematach przytacza się jedynie mity, ba nawet najrozmaitsze wymysły: kiedy czytam co Blyy cytuje w wątku o aniołach to widzę jedynie fantasmagorie fantazjujących fantastów nie podparte nawet żadnymi rodzimymi czy innymi mitami.
Co do potrzeby.... mnie własnie taka potrzeba i dziwi i przeraża

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Andrzej
 październik 08 2007 15:23   
Forum

Quote by BLyy: ja jestem ateistą, więc ja jestem na każdy temat otwarty

rozmywanie, przyjacielu
Zamierzasz pisać o rzeczywistości aniołow i demonów? Przeciez jako ateista w nią nie wierzysz? Więc czym jest takie pisanie jak nie pustosłowiem?
Dlatego stwierdzam, że piszecie o mitach (żeby to chociaż) i tworzonych na bieżąco bajkach.

===

Cytat 
Reguly
 październik 08 2007 15:33   
Forum

No to znamy juz Medieval_man twoja opinie w temacie i nie ma co dluzej nabijac oftopa... Pozowlisz wiec, ze wrocimy do glownego tematu, pozostawiajac cie sam na sam z twoimi osobistymi dywagacjami?

===

Cytat 
Andrzej
 październik 08 2007 15:43   
Forum

Quote by reguly: No to znamy juz Medieval_man twoja opinie w temacie i nie ma co dluzej nabijac oftopa... Pozowlisz wiec, ze wrocimy do glownego tematu, pozostawiajac cie sam na sam z twoimi osobistymi dywagacjami?

Nie, drogi reguly.
Owszem, nie mam nic przeciwko Waszemu zafascynowaniu mitami i bajkami. Bawcie się dobrze.
Jednak jako chrześcijanin mam zamiar wskazywać chrześcijanom goszczącym na tym forum, gdzie zdaniem mojego Koscioła jest mowa o bajkach i mitach, a gdzie znajdują sie treści wuznawane przez chrześcijaństwo w ogólności a mój Kościół w szczególności.
Nie robiłbym tego gdybyśmy znajdowali się na forum "Mity i Bajania", ale znajdujemy się na forum o konkretnej innej nazwie, gdzie, wpadający z ciekawością na nie chrześcijanie mogą czuć się zaskoczeni niektorymi treściami.

===

Cytat 
Bartosz
 październik 08 2007 15:46   
Forum

zamierzam pisać o tym co mówią zapiski i inne źródła, w tym Biblia,Koran i nie tylko.Bajek jak najbardziej nie wymyślać.Pozdrawiam

===

Cytat 
Reguly
 październik 08 2007 15:50   
Forum

Quote by medieval_man:Jednak jako chrześcijanin mam zamiar wskazywać chrześcijanom goszczącym na tym forum, gdzie zdaniem mojego Koscioła jest mowa o bajkach i mitach, a gdzie znajdują sie treści wuznawane przez chrześcijaństwo w ogólności a mój Kościół w szczególności.
Nie robiłbym tego gdybyśmy znajdowali się na forum "Mity i Bajania", ale znajdujemy się na forum o konkretnej innej nazwie, gdzie, wpadający z ciekawością na nie chrześcijanie mogą czuć się zaskoczeni niektorymi treściami.

W takim razie pamietaj rowniez o tematyce tego watka (ktory, jesli nie zostal wykasowany przez moderatorow, najwyrazniej miesci sie w dopuszczalnych ramach tego serwisu - nawet jesli nie miesci sie w twoich), bys rozpisujac sie w nim nie robil oftopa (co jak zdazylismy zauwazyc, wychodzi ci najlepiej).

===

Cytat 
Andrzej
 październik 08 2007 16:03   
Forum

Quote by reguly:
Quote by medieval_man:Jednak jako chrześcijanin mam zamiar wskazywać chrześcijanom goszczącym na tym forum, gdzie zdaniem mojego Koscioła jest mowa o bajkach i mitach, a gdzie znajdują sie treści wuznawane przez chrześcijaństwo w ogólności a mój Kościół w szczególności.

W takim razie pamietaj rowniez o tematyce tego watka (ktory, jesli nie zostal wykasowany przez moderatorow, najwyrazniej miesci sie w dopuszczalnych ramach tego serwisu), bys rozpisujac sie w nim nie robil oftopa.

Nie ma sprawy.
A jaki jest tak naprawdę temat:
Co wiemy o demonach?
Których demonach?
Tych, o których pisze Biblia i naucza Kościół, a wiedza o których może być ewentualnie przydatna chrześcijaninowi, czy też o demonach bedacych tematami różnych mitów, bajek i science-fiction?

Czy można pisac o demonach z Dunwich?

===

Cytat 
Gocek
 październik 08 2007 16:11   
Forum

Popieram stronę Medievala. Jakbym był Chrześcijaninem zachowałbym się w podobny sposób.

Pozdrawiam

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 październik 08 2007 16:28   
Forum

Quote by medieval_man:Nie ma sprawy.
A jaki jest tak naprawdę temat:
Co wiemy o demonach?
Których demonach?
Tych, o których pisze Biblia i naucza Kościół, a wiedza o których może być ewentualnie przydatna chrześcijaninowi, czy też o demonach bedacych tematami różnych mitów, bajek i science-fiction?

Na poczatek (jesli nie znajdujesz zaczepienia w zadnym z pierwszych postow wymienionych w tym temacie) mozesz zaczac od tych, o których pisze Biblia i naucza Kościół, a wiedza o których może być ewentualnie przydatna chrześcijaninowi (czyli w zakresie, o ktorych przypuszczalnie wiesz najwiecej).

===

Cytat 
Bartosz
 październik 09 2007 12:02   
Forum

Więc może by niekoniecznie w 100% było tylko o mitach nic nie wspólnego z chrześcijaństwem.To może zaczniemy rozmowe o stworkach które miały na chrześcijaństwo jakieś oddziaływanie.

Utoplec (inne nazwy: Utopek, Utopiec) - demon wodny według baśni, przypowieści, wierzeń i anegdot występujących na Górnym Śląsku oraz Śląsku Cieszyńskim tożsamy z Wodnikiem. Opowieści o Utoplcu są trwałym elementem folkloru śląskiego. Siedzibą Utoplca miały być mokradła, rzeki, jeziora, stawy.

Także wiara w utopce (podobnie jak w wodniki) była na tyle mocno zakorzeniona, iż swój oddźwięk znalazła w folklorze chrześcijańskim. Chrześcijaństwo ostatecznie zaczęło wręcz upowszechnić własne sposoby ochronne przed nimi - głoszono np. iż tonącemu dobrze jest na szyję zarzucić różaniec, co odstraszy Utopca. W kronikach z XIV w. zapisano: Szczególną ostrożność przy wodzie zachowaj, by utopca w porę spostrzec. Pomylić się sposobu nie ma, bo brzydki on okrutnie i do ludzi nie podobien. Gdy więc mokrego stwora obaczysz, co głowę ma wielką zielonymi włosami zdobioną i odnóża jak patyki cienkie - uciekaj człeku, by śmierci w odmętach nie ponieść. Gdy zaś ostrożnym nie dość będziesz i wodnicy dasz się złapać, ciepnij jej różańcem w oczy, a bestię precz odgonisz.

W folklorze istnieje także podanie, iż przed utopcami strzeże św Jan Nepomucen. Jego kapliczki stawiane są w miejscowościach, gdzie strach przed utopcem był szczególnie silny. W szczególności dużo tego typu kapliczek istnieje na Śląsku. Najbardziej znanym utopkiem jest wodzisławski Zeflik, o którym powstało wiele przypowieści.

Utopiec (Topielice, Topce, Topielce) - w mitologii słowiańskiej demony wodne lęgnące się z dusz niektórych topielców - zazwyczaj ludzi, którzy popełnili samobójstwo wskutek utonięcia. Dusze te zwykle zachowywały postać jaką miały w momencie śmierci, ale można je było łatwo poznać po nienaturalnie dużej lub małej głowie, cienkich, wręcz pajęczych, nogach, takoż zielonych włosach. Niekiedy utopiec był dodatkowo napuchnięty jak bania. Zawsze odznacza się natomiast wilgotnym ubranie, z którego sączą się strumyki wody. W przeciwieństwie do Wodnika, Utopiec zawsze stara się szkodzić ludziom. Jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się głównie topieniem nieostrożnych pływaków. Bardzo nie lubi, gdy ktoś przeszkadza mu w tym zajęciu, więc często zdarza się, że topi nie tylko tego, kogo chciał, ale i tego, kto rusza tonącemu z pomocą. Zasadniczo przed utopcami nie było skutecznej obrony, więc najlepiej jest nie wchodzić im w drogę. W tym rozumieniu nie należy mylić Utopca z Wodnikiem (demonem opiekuńczym dużych i małych śródlądowych zbiorników wodnych), choć sam termin w późniejszym folklorze - głównie śląskim - często stosowany był zamienne.

Znacie jeszcze jakieś inne prócz Utoplca i Behemota?

Aha a w średniowieczu wizerunek dziewicy z jednorożcem na kolanach był częstym motywem sztuki chrześcijańskiej jako symbol Najświętszej Marii Panny, a sam jednorożec symbolizował Chrystusa.

A Surtra z mitologii wikingów ,boga ognia,trzymający w ręku płomienny miecz, często utożsamiano z Serafinem.

===

Cytat 
Reguly
 październik 09 2007 12:07   
Forum

Quote by BLyy: Więc może by niekoniecznie w 100% było tylko o mitach nic nie wspólnego z chrześcijaństwem.To może zaczniemy rozmowe o stworkach które miały na chrześcijaństwo jakieś oddziaływanie.

Rozmowa byc moze tak, choc nie sadze by wieskszy sens mialo w tym miejscu samo wylicznie poszczegolnych demonow (szczegolnie, ze gotowy, bogaty ich spis, prezentuje juz np. Wiki).

===

Cytat 
Szymon Astery
 październik 09 2007 12:11   
Forum

Informacje na Wikipedii nie powinny być w ogóle brane pod uwagę - w kwestiach religijnych, teologicznych i dogmatycznych to najczęściej stek amatorskich wypocin. Tych wypocin na ogół nie można zmienić bo grupa dyletantów broni tzw. "obiektywności" i nie uznaje żadnych autorytetów w myśl zasady że nie liczy sią wiedza i doświadczenie.. Już więcej prawdy w temacie aniołów i demonów można znaleźć w Encyklopedii OKIEM

===

Cytat 
Reguly
 październik 09 2007 12:16   
Forum

Quote by Dopler: Informacje na Wikipedii nie powinny być w ogóle brane pod uwagę

Chyba troche przesadzasz... Faktem jest, ze niektore tresci Wiki pozostawiaja czasem wiele do zyczenia i wymagaja np. rozwiniecia lub weryfikacji (co poniekad wynika z otwartej formy edycyjnej tego projektu - stad tamtejszy nacisk na podawanie zrodel), ale to jeszcze nie znaczy, ze wszystkie opracowywane tam hasla sa takie (a tym bardziej, ze nie moga stac sie one podstawa do dalszej dyskusji tutaj). Nikt ci tez nie kaze wyzbywac sie krytycyzmu czy stosowania metod porownawczych (miedzy innymi dla tego wczesniej BLyy podalem link do innego watku, gdzie wymieniona została stosowna literartura na ten temat). Odnosnie natomiast twoich zarzutow - odnosnie stosowanych na Wiki zasad obiektywizmu - to jestem w stanie sobie wyobrazic, ze trudno ci to zrozumiec, zwlaszcza odwiedzajac zaprezentowany przez ciebie link, gdzie tzw. "encykopedia" jak sama o sobie pisze "zawiera głównie fakty [ ] oraz ciekawostki [ ]. Przedstawia jak Katolik widzi takie problemy jak wiara, kościół, polityka, życie, miłość, aborcja, moralność, nauka, media. Leksykon, liczne książki i ich recenzje, ciekawostki, tapety uzupełniają obszerny zbiór. Jest to stanowisko z założenia subiektywne. Katolickie. Wszelkie informacje podawane są za dostępnymi publikacjami, za zgodą albo na prawach cytatu. Wszelkie opinie i wnioski są stwierdzeniami prywatnymi i nie stanowią wykładni oficjalnego stanowiska Kościoła Katolickiego. Jednak do tego stanowiska starają się jak najlepiej pasować."

Inna sprawa, ze w mojej wczesniejszej wypowiedzi nie do konca o to chodzilo... Po prostu nie ma sensu robic z tego watku wylacznie miejsca opisujacego/klasyfikujacego poszczegolne demony, tym bardziej, ze takowe miejsca juz w sieci istnieja (a co wiecej, uczynienie tego tutaj, wcale nie gwarantuje lepszej wartosci merytorycznej). Jeszcze raz wiec powtorze: dyskusja, rozmowa o nich - jak najbardziej tak (w koncu od tego jest forum), samo ich wymienianie - raczej pozbawione jest sensu (zwlaszcza jesli jest tylko skopiowanie tresci z innych stron internetowych, bez nawiazania dyskusji w jakims konkretnym kierunku - to juz lepiej zwyczajnie podac link).

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,77 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty