Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Betanki - w czym jest problem?
 |  Wersja do druku
Andrzej
 październik 17 2007 16:33   
Forum

Status: offline

Quote by kasandra_K80: Medieval_man
[Cytat za: kasandra_K80]
Kościół nie umie rozpoznać działania w nim Ducha Sw. ?

Jeżeli nie ma tam działania Ducha Świętego (kóry działa w miłości i posłuszeństwie na wzór Syna Bożego) to i Kosciół tego dzialania nie rozpoznaje

I w tym jest cały problem.
Kościół nie rozpoznał Jego działania np. w objawieniach Św. Marii Franciszki Kozłowskej, którą mariawici nazywają Mateczką.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Feliksa_Koz%C5%82owska

Za te objawienia była ekskumunikowana, a potem rehabilitowana i uznana świętą.
"W 1972 sekretarz Komisji Episkopatu do Spraw Ekumenizmu, ojciec jezuita Stanisław Bajko, badając mariawityzm oraz działalność Feliksy Kozłowskiej, przyznał, że postawa Kościoła rzymskokatolickiego wobec niej była dalece krzywdząca".

Nie wprowadzaj zamieszania.
To przez mariawitów została uznana za świętą.
Nie przez Kościół katolicki
To prawda, że prowadziła pobożne zycie, chwała jej za to, ale jednoczesnie prawdą jest, że jest tak zwane "objawienia" uznane zostały przez krk za "urojenia i mamidła".
Quote by kasandra_K80:

Piszesz, że zakonnice miały wybór i mogły wrócić do zakonu pod warunkiem, że wyrzekną się swoich przekonań.
Jeśli w nie wierzyły, to jest oczywiste że ten warunek nie był możliwy do spełnienia.

I znowu przekręcasz moje słowa. Dlaczego?
Nie chodziło o zmiane przekonań, ale o uznanie prawdziwego przełozonego w myśl reguły na ktora się same zgodziły.
To nie była kwestia przekonań
Quote by kasandra_K80:

Miłość bliźniego nie ma nic wspólnego z tolerowaniem przekraczania prawa, czy z tolerowaniem grzechu

Ale jak tego typu deklaracja ma się do krzywdzącego werdyktu wobec siostrzyczek i ich tułaczki?

Dlaczego krzywdzącego?
Jesli złodziejowi odbierzesz to, co ukradnie, to złodziej ma się czuć pokrzywdzony?
Niezłe
Quote by kasandra_K80:

CZyli w świetle dość częstych pomyłek kościola,
dlaczego bardziej mamy wierzyć jego opiniom niż osobom które mają objawienia?
W obu przypadkach prawdopodobieństwo pomyłki lub trafności oceny jest podobna.

Jesli chcesz, możesz bardziej wierzyć osobom, które twierdzą, że mają objawienia, bo czy rzeczywiście mają, stwierdzić nie możesz.
Co do prawdopodobieństwa pomyłki, to szkoda mi komentować.
Ja, jako członek Krk uważam, że jestem winien Kościolowi posłuszeństwo, a nie osobom, którym może wydawać się, że mają objawienia.

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Andrzej
 październik 17 2007 16:45   
Forum

Quote by matejanka:
My w Krk po prostu wierzymy, że jesli Bóg powołał kogoś do penienia służby przewodniczenia lokalnemu Kościołowi (biksup) to wyposazył go i w niezbedne do sparwowania tej funkcji charyzmaty.
Bardziej wierzę biskupowi niż nawiedzonej siostrzyczce

Widzisz Medieval man od razu piszesz z nutką pogardy "nawiedzonej siostrzyczce" i a z respektem biskupów. Czyżbyś zapomniał historii kościoła i grzechów biskupów? Czy znasz nawiedzone siostrzyczki które tyle złego narobiły ludziom co biskupi? Było kilka nawiedzonych, a potem uznanych jak siostra Eugenia, czy Siostra Faustyna.

Akurat siostra Faustyna nie forsowała swoich "widzeń", nie zgromadziła wokół siebie 60 buntowniczek, i do końca była posłuszna osoądowi władzy kościelnej.
Nie zachowywała się więc jak (świadomie znowu użyję tego określenia) "nawiedzona siostrzyczka".
Więc Twój przykład jest zwykłą manipulacją
Quote by matejanka:

Jeżeli nie ma tam działania Ducha Świętego (kóry działa w miłości i posłuszeństwie na wzór Syna Bożego) to i Kosciół tego dzialania nie rozpoznaje

Syn Boży działał w miłości i posłuszeństwie Ojcu a nie żadnej ludzkiej instytucji, podkreślając że władca tego świata nie ma nic do Niego i że nie jest z tego świata. A obowiązujący Żydów za Jego czasów, Zakon Mojżesza, uznał Go za oszusta i bluźniercę. Historia lubi się powtarzać!!!
Pozdrawiam

Znowu manipulujesz. To brzydkie.

Kościół, który jest Ciałem Chrystusa, dla ktorego Chrystus jest Głową również działa w miłości i posłuszeństwie Bogu, a nie ludzkim instytucjom.

Jako była katoliczka wiesz z pewnością, że posłuszeństwo Kościołow jest posłuszeństwem Bogu i nie ma tu żadnego paralelizmu z Zakonem Mojżeszowym.

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
matejanka
 październik 17 2007 16:53   
Forum

Jako była katoliczka wiesz z pewnością, że posłuszeństwo Kościołow jest posłuszeństwem Bogu i nie ma tu żadnego paralelizmu z Zakonem Mojżeszowym.

Posłuszeństwem Bogu? A na którym etapie historii koscioła?
Pozdrawiam

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
eob1
 październik 17 2007 17:14   
Forum

Quote by matejankaRazzosłuszeństwem Bogu? A na którym etapie historii koscioła?

To prawda KK wielokrotnie się dzielił i rozpadał np. schizma z powodu ordynarnej ingerencji w biblię na soborze w 325 r.

===

Profil   Email 
 Cytat 
skans
 październik 17 2007 19:51   
Forum

Podobnie okolo 2 tys.lat temu kaplani oskarzyli Jezusa
o wichrzycielsto i skazali na smierc, za to ze glosil Slowo otrzymane przez Ducha Swietego. Bog jest ciagle zywy, nie martwy i przemawia do swego ludu. Powiedzial: "bede z wami az do skonczenia swiata". A poza tym, czy slowa otrzymywane w objawieniach sa zle? Czy nawoluja do zlego? Nie, zawsze nawoluja do nawrocenia. Wiec o co w tym wszystkim chodzi, prawdopodobnie o bezmyslne posluszenstwo. Kosciol nie lubi wylamywania sie spod jego kontroli, broni swojej nieomylnosci. Takim zachowaniem daje zle swiadectwo, nie pierwszy raz.

===

skans

Profil   Email 
 Cytat 
kasandra_K80
 październik 17 2007 20:15   
Forum

Medieval_man

>Nie chodziło o zmiane przekonań, ale o uznanie prawdziwego przełozonego w myśl reguły na ktora się same zgodziły.
>To nie była kwestia przekonań

Oczekiwano, że zrezygnują z akceptacji tych objawien...
Sądzono, że zmiana przełożonej zakonu to ułatwi.

>Dlaczego krzywdzącego?
Jesli złodziejowi odbierzesz to, co ukradnie, to złodziej ma się czuć pokrzywdzony?

Nie pisało nigdzie, żeby cos ukradły...
Co do budynku, to ponoć siostra i zakon otrzymały go w darze o darczyńcy...

> Ja, jako członek Krk uważam, że jestem winien Kościolowi posłuszeństwo, a nie osobom, którym może wydawać się, że mają objawienia.

Od kiedy to objawienia prywatne są grzechem i nieposłuszeństwem?
Czyli bez zgody i wiadomosci kosciola nie mozna miec objawien prywatnych?
A gdy takie sie pojawią, to najlepiej zakryć sobie oczy i zatkac uszy, bo moga być kłopoty?

>Akurat siostra Faustyna nie forsowała swoich "widzeń", nie zgromadziła wokół siebie 60 buntowniczek, i do końca była posłuszna osoądowi władzy kościelnej.
Nie zachowywała się więc jak (świadomie znowu użyję tego określenia) "nawiedzona siostrzyczka".

Też traktowano ja jak nawiedzoną i upokarzano, zajrzyj do jej Dzienniczka...
A uznanie swoich objawien za prawdziwe zawdzicza WYŁĄCZNIE JPII.
Gdyby nie ten papież, który był jej wielkim orędownikiem, prawdopodobnie by ich nie uznano.

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 październik 17 2007 20:48   
Forum

Quote by matejanka:
Jako była katoliczka wiesz z pewnością, że posłuszeństwo Kościołowi jest posłuszeństwem Bogu i nie ma tu żadnego paralelizmu z Zakonem Mojżeszowym.

Posłuszeństwem Bogu? A na którym etapie historii koscioła?
Pozdrawiam

A na każdym.
Posłuszeństwo Kościołowi jest posłuszeństwem Bogu.
Czyzbyś uważała inaczej?
Pozdrawiam

===

Cytat 
Andrzej
 październik 17 2007 20:49   
Forum

Quote by eob1:
Quote by matejankaRazzosłuszeństwem Bogu? A na którym etapie historii koscioła?

To prawda KK wielokrotnie się dzielił i rozpadał np. schizma z powodu ordynarnej ingerencji w biblię na soborze w 325 r.

Za dużo czytania Dana Browna?

===

Cytat 
Andrzej
 październik 17 2007 20:58   
Forum

Quote by skans: Podobnie okolo 2 tys.lat temu kaplani oskarzyli Jezusa
o wichrzycielsto i skazali na smierc, za to ze glosil Slowo otrzymane przez Ducha Swietego.

Serio?
Jezus był posłany przez Ducha Świętego?
Głosił więc z pewnością Ewangelię Ducha Świetego?
Jakas nowa herezja?
Quote by skans:
Bog jest ciagle zywy, nie martwy i przemawia do swego ludu. Powiedzial: "bede z wami az do skonczenia swiata".

Faktycznie tak powiedział.
Do kogo?
Do swoich uczniów, do swoich apostołow, do swego Kościoła.
Quote by skans:
A poza tym, czy slowa otrzymywane w objawieniach sa zle? Czy nawoluja do zlego? Nie, zawsze nawoluja do nawrocenia.

Czy jesli napiszę - tu za 5 minut - tekst "objawienia" nawołujący do nawrócenia, uznasz, że przemawia przeze mnie Duch Święty i że cały Kościół ma się odczepic od mojego "objawienia", bo to ja je dostałem a nie on?
Przecież to brednie.
Objawienia, jesli są, są dla Kościoła. Więc to Kościół ma władze ich rozeznawania
Quote by skans:
Wiec o co w tym wszystkim chodzi, prawdopodobnie o bezmyslne posluszenstwo. Kosciol nie lubi wylamywania sie spod jego kontroli, broni swojej nieomylnosci. Takim zachowaniem daje zle swiadectwo, nie pierwszy raz.

Nie chodzi o bezmyślne posłuszeństwo.
Tak samo jak na przykład w ślubie jaki uczyniłem mojej żonie nie chodzi o bezmyślną wierność. Prawda?
O bezmyślność zazwyczaj oskarżają innych ci, kórzy sami mają kłopoty z samodzielnym myśleniem.

===

Cytat 
Andrzej
 październik 17 2007 21:07   
Forum

Widze Kasandro, że masz więcej wiadomości niż cała prasa i wszystkie media...

Oczekiwano, że zrezygnują z akceptacji tych objawien...
Sądzono, że zmiana przełożonej zakonu to ułatwi.

Nie wiem.
Nie słyszałem o tym.
Zmiana przełożonej lezy w gestii biskupa. Skoro się na to zdecydował, one miały obowiązek przyjąć taka decyzję.
Quote by kasandra_K80:
Nie pisało nigdzie, żeby cos ukradły...
Co do budynku, to ponoć siostra i zakon otrzymały go w darze o darczyńcy...

Otrzymał zakon. Cały zakon betanek. Nie żadna konkretna siostra.
Jesli przestały byc betankami, przestały mieć prawo do budynku
Quote by kasandra_K80:
Od kiedy to objawienia prywatne są grzechem i nieposłuszeństwem?
Czyli bez zgody i wiadomosci kosciola nie mozna miec objawien prywatnych?
A gdy takie sie pojawią, to najlepiej zakryć sobie oczy i zatkac uszy, bo moga być kłopoty?

masz talent do wypaczania cudzych wypowiedzi.

Alez można je mieć.... na zdrowie.
Nie sa ani grzechem, ani nieposłuszeństwem. Mozna je mieć, ale co innego je głosić bez wiedzy czy zgody Kościoła.
Jesli się pojawią, to normalną praktyką jest przedstawienie ich pod czyjś osąd, prawda?
Inaczej może zapanować chaos i bałagan.
Quote by kasandra_K80:

>Akurat siostra Faustyna nie forsowała swoich "widzeń", nie zgromadziła wokół siebie 60 buntowniczek, i do końca była posłuszna osoądowi władzy kościelnej.

Też traktowano ja jak nawiedzoną i upokarzano, zajrzyj do jej Dzienniczka...

I co?
Zbuntowała się?
Powiedziała, że nie będzie słuchała biskupa?
Czy raczej poddała się jego ocenie i modliła?
Quote by kasandra_K80:
A uznanie swoich objawien za prawdziwe zawdzicza WYŁĄCZNIE JPII.
Gdyby nie ten papież, który był jej wielkim orędownikiem, prawdopodobnie by ich nie uznano.

Pozdrawiam

Tego nie możesz wiedzieć.
A okazało się, że cierpliwość, a nie bunt, popłaca

===

Cytat 
kasandra_K80
 październik 17 2007 21:44   
Forum

Medieval_man

>

kasandra_K80]
Od kiedy to objawienia prywatne s± grzechem i nieposłuszeństwem?

Nie sa ani grzechem, ani nieposłuszeństwem. Mozna je mieć, ale co innego je głosić bez wiedzy czy zgody Kościoła.

Przecież ich nie głosiły publicznie lecz zachowywały w zgromadzeniu. Najlepszym na to dowodem jest brak jakichkolwiek przecieków na zewnątrz co do ich treści...

>Jesli się pojawią, to normalną praktyką jest przedstawienie ich pod czyjś osąd, prawda?

Tez tak myslałam do tej pory, ale po tych zdarzeniach mam już wątpliwości.
I dziwię się, że znając panujące układy w kościele postąpiły tak nierozsądnie, żeby je ujawnić biskupowi...

>Inaczej może zapanować chaos i bałagan.

Co masz konkretnie na mysli ?

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
eviva
 październik 17 2007 22:02   
Forum

Cytat medieval mana do matejanki:

W jakim Objawieniu o tym pisze? W NT pisze inaczej na ten temat:

I Tym.2.5.Albowiem jeden jest Bóg,jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi,człowiek Chrystus Jezus.

Kościół to nie Bóg,ani pośrednik między Bogiem a ludźmi.

Cytaty medieval mana do skans:
Jezus był posłany przez Ducha Świętego?
Głosił więc z pewnością Ewangelię Ducha Świetego?
Jakas nowa herezja?

Jeśli się coś nie zgadza,to napisz co?

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
Roman Zając
 październik 18 2007 07:54   
Forum

Quote by eviva:
Cytat medieval mana do matejanki:
W jakim Objawieniu o tym pisze? W NT pisze inaczej na ten temat:
I Tym.2.5.Albowiem jeden jest Bóg,jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi,człowiek Chrystus Jezus.

Kościół to nie Bóg,ani pośrednik między Bogiem a ludźmi.

Na przykład te fragmenty:

Łuk 10.16 Kto was słuch mnie słucha

Rz 13. 1n 1 Wszelka dusza niech będzie poddana wyższym zwierzchnościom; nie ma bowiem zwierzchności, jak tylko od Boga; te zaś, co są, od Boga są postanowione.
Tak więc, kto się sprzeciwia zwierzchności, sprzeciwia się postanowieniu bożemu. A ci, co się sprzeciwiają, ściągają na siebie potępienie.
Gdyż przełożeni nie są na postrach dobremu uczynkowi, ale złemu. Chcesz zaś nie bać się zwierzchności? Czyń, co dobre, a będziesz miał od niej pochwałę;

1 Tes 5, 12n Was zaś, bracia, prosimy, abyście uznawali tych, co pracują między wami i są przełożonymi waszymi w Panu i napominają was,żebyście ich bardziej miłowali dla ich pracy; pokój miejcie z nimi.
A prosimy was, bracia, karćcie niespokojnych, pocieszajcie małodusznych, przyjmujcie niemocnych, cierpliwi bądźcie dla wszystkich.

===

Roman Zając Mi ze maelim eca(h) beli daat lachen higgadeti welo awin niflaot mimmeni welo eda (Hi 42, 3)

Cytat 
Reguly
 październik 18 2007 08:20   
Forum

Quote by matejanka:Było kilka nawiedzonych, a potem uznanych jak siostra Eugenia, czy Siostra Faustyna.

Pozostaje mi powturzyc to, co zasygnalizowalem w moim komentarzu w podlinkowanym wczesniej na tym serwisie arcie... Jeszcze przyjdzie nam czytac o uznaniu zgromadzenia tychze zakonnic przez KK (a byc moze takze o uznaniu owych objawien) - wszystko zalezy jak powszechna i preznie rozwijajaca stanie sie owa nowa, planowana przez zakonnice, wspolnota (i co bedzie mozna dzieki niej zyskac)...

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
WcWojen
 październik 18 2007 08:33   
Forum

No tak... Chaos i bałagan w KK to nie jest to, co byśmy chcieli... Nawet gdyby Jezus ponownie zjawił się na ziemi i zapukał do bram Watykanu, to lepiej mu nie otwierać i udawać "że nikogo nie ma w domu" niż gdyby miałoby to wywołać jakieś niedogodności w Kościele...

===

Cytat 
matejanka
 październik 18 2007 08:54   
Forum

No tak... Chaos i bałagan w KK to nie jest to, co byśmy chcieli... Nawet gdyby Jezus ponownie zjawił się na ziemi i zapukał do bram Watykanu, to lepiej mu nie otwierać i udawać "że nikogo nie ma w domu" niż gdyby miałoby to wywołać jakieś niedogodności w Kościele...

Tak właśnie się stało ale to inna bajka!
Patrz wątek TT.
Pozdrawiam

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
Andrzej
 październik 18 2007 11:06   
Forum

Quote by kasandra_K80:
Przecież ich nie głosiły publicznie lecz zachowywały w zgromadzeniu. Najlepszym na to dowodem jest brak jakichkolwiek przecieków na zewnątrz co do ich treści...

Natomiast treści te zostały jednak przekazane wielu innym siostrom, czego skutkiem było postawienie tam innej przełozonej.
Zresztą głoszenie publiczne polegało na tym, że nawiedzona siostra zamiast zatrzymac treść objawień dla siebie, a ewentualnie dzielić się nimi dopiero po konsultacji z tymi, ktorzy zostali ustanowieni jej przełożonymi, rozpowszechniła objawienia wśród betanek
Quote by kasandra_K80:

>Jesli się pojawią, to normalną praktyką jest przedstawienie ich pod czyjś osąd, prawda?

Tez tak myslałam do tej pory, ale po tych zdarzeniach mam już wątpliwości.
I dziwię się, że znając panujące układy w kościele postąpiły tak nierozsądnie, żeby je ujawnić biskupowi...

Kasandro, wykazujesz zupełny brak znajomości realiów i zasad.
Układy w Kościele? No, nie osmieszaj się takimi sformułowaniami.
Własnie nie przekazanie biskupowi treści objawień wskazywałoby tym bardziej na stawianie się ponad biskupem.
Jest pewna hierarchia w Kościele i chyba normalne, ze osoba wyżej w hierarchii ma moc do podejmowania decyzji, których nie moga podejmowac osoby niżej w hierarchii?
Quote by kasandra_K80:

Własnie to, co napisałem.

A jesli Ci mało powtórzę za Pawłem:

Podobnie jak jedno jest ciało, choć składa się z wielu członków, a wszystkie członki ciała, mimo iż są liczne, stanowią jedno ciało, tak też jest i z Chrystusem.
Wszyscyśmy bowiem w jednym Duchu zostali ochrzczeni, [aby stanowić] jedno Ciało: czy to Żydzi, czy Grecy, czy to niewolnicy, czy wolni. Wszyscyśmy też zostali napojeni jednym Duchem.
Ciało bowiem to nie jeden członek, lecz liczne [członki].
Jeśliby noga powiedziała: «Ponieważ nie jestem ręką, nie należę do ciała» - czy wskutek tego rzeczywiście nie należy do ciała?
Lub jeśliby ucho powiedziało: Ponieważ nie jestem okiem, nie należę do ciała - czyż nie należałoby do ciała?
Gdyby całe ciało było wzrokiem, gdzież byłby słuch? Lub gdyby całe było słuchem, gdzież byłoby powonienie?
Lecz Bóg, tak jak chciał, stworzył [różne] członki umieszczając każdy z nich w ciele.
Gdyby całość była jednym członkiem, gdzież byłoby ciało?
Tymczasem zaś wprawdzie liczne są członki, ale jedno ciało.
Nie może więc oko powiedzieć ręce: «Nie jesteś mi potrzebna», albo głowa nogom: «Nie potrzebuję was».
Raczej nawet niezbędne są dla ciała te członki, które uchodzą za słabsze; a te, które uważamy za mało godne szacunku, tym większym obdarzamy poszanowaniem.
(...)
Wy przeto jesteście Ciałem Chrystusa i poszczególnymi członkami.
I tak ustanowił Bóg w Kościele najprzód apostołów, po wtóre proroków, po trzecie nauczycieli, a następnie tych, co mają dar czynienia cudów, wspierania pomocą, rządzenia oraz przemawiania rozmaitymi językami.
Czyż wszyscy są apostołami?
Czy wszyscy prorokują?
Czy wszyscy są nauczycielami?
Czy wszyscy mają dar czynienia cudów?
Czy wszyscy posiadają łaskę uzdrawiania?
Czy wszyscy przemawiają językami?
Czy wszyscy potrafią je tłumaczyć?

No, ale Ty uważasz, że jedno ciało może mieć wiele głów (biskupa i sześćdziesiąt niepokornych zakonnic)

===

Cytat 
Andrzej
 październik 18 2007 11:11   
Forum

Quote by WcWojen:

A poza tekstami pozbawionymi jakichkolwiek argumentów umiesz coś jeszcze pisać?
Jesli nie, to nie musisz tracić czasu.
I nie martw sie proszę o mój Kościół.
Martw się raczej o siebie samego.

Tak ci to przeszkadza, że w Kościele obowiązują pewne zasady (także porządkowe) zapewniające mu prawidłwoe funkcjonowanie?

===

Cytat 
Andrzej
 październik 18 2007 11:12   
Forum

Quote by matejanka:

Tak właśnie się stało ale to inna bajka!
Patrz wątek TT.
Pozdrawiam

Masz rację, matejanko.
To BAJKA

Pozdrawiam bajkopisarkę

===

Cytat 
matejanka
 październik 18 2007 12:18   
Forum

Masz rację, matejanko.
To BAJKA

Pozdrawiam bajkopisarkę

Dzięki Medieval man, już czuję się zdrowsza !
Faktem jest że sporo napisałam, ale ani Pierwszy, ani Drugi, ani Trzeci Testament nie jest moim dziełem, choć napisali je przecież ludzie...
Pozdrawiam

===

Cytat 
skans
 październik 18 2007 14:28   
Forum

Mediewal_man skoro oswiadczyles, ze moje slowa sa herezja, to prosze Cie wytlumacz mi istote "TROJCY SWIETEJ". Czyzby wiara w Trojce Swieta byla herezja. Czy podwazasz rowniez slowa: Gdy powzial te mysl, oto aniol Panski ukazal mu sie we snie i rzekl:"Jozefie, synu Dawida, nie boj sie wziac do siebie Maryi, twej Malzonki; albowiem z Ducha Swietego jest to, co sie w Niej poczelo (M 1, 18-25). Co wedlug Ciebie oznacza: Bog Ojciec, Syn Bozy i Duch Swiety, czy to nie jedna Osoba.question:

===

skans

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 październik 18 2007 15:16   
Forum

Quote by skans: Mediewal_man skoro oswiadczyles, ze moje slowa sa herezja, to prosze Cie wytlumacz mi istote "TROJCY SWIETEJ". Czyzby wiara w Trojce Swieta byla herezja. Czy podwazasz rowniez slowa: Gdy powzial te mysl, oto aniol Panski ukazal mu sie we snie i rzekl:"Jozefie, synu Dawida, nie boj sie wziac do siebie Maryi, twej Malzonki; albowiem z Ducha Swietego jest to, co sie w Niej poczelo (M 1, 18-25). Co wedlug Ciebie oznacza: Bog Ojciec, Syn Bozy i Duch Swiety, czy to nie jedna Osoba.question:

Przypominam Ci, że napisałaś:

Quote by skans:
]07-10-17 07:51

Podobnie okolo 2 tys.lat temu kaplani oskarzyli Jezusa
o wichrzycielsto i skazali na smierc, za to ze glosil Slowo otrzymane przez Ducha Swietego

Odniosłem wrażenie, ze takie sformułowanie jest ograniczeniem znaczenia i roli Jezusa do zwykłego proroka, człowieka, który mógł głosić Słowo Boże tylko dlatego, że natchnął go Duch Święty.
Tymczasem Jezus jest Synem Bożym, drugą Osobą Trójcy Świętej.
Niebo i ziemia przeminą, ale moje słowa nie przeminą (Mk 13,30-31).
Jezus, jako Syn Bozy głosił więc to, co otrzymał od Ojca, bo On od Ojca pochodzi.
Potwierdził to mówiąc:
poznacie, że JA JESTEM i że Ja nic od siebie nie czynię, ale że to mówię, czego Mnie Ojciec nauczył
J 8, 28

Więc Jezus nie głosił Słowa przekazanego Mu przez Ducha Świętego.

Teraz co do istoty Trójcy Świętej.
Wierzę w Trójcę Świętą tak jak wierzy w nią Krk.
Więc wiara w Trójcę Świętą nie jest herezją.
Nie podważam podanego przez Ciebie cytatu.

Bog Ojciec, Syn Bozy i Duch Swiety, czy to nie jedna Osoba?
Nie, to nie jedna Osoba. To trzy Osoby.

mam nadzieję, że zamkniemy tego off-topa w tym miejscu.

Dyskusja o Trójcy Świętej jest na tym forum tutaj

===

Cytat 
eob1
 październik 18 2007 17:16   
Forum

Quote by medieval_man:
Jesli chcesz, możesz bardziej wierzyć osobom, które twierdzą, że mają objawienia, bo czy rzeczywiście mają, stwierdzić nie możesz.

Tak samo nie można stwierdzić czy Jezus istniał. To jest kwestia wiary. Ty wierzysz w Jezusa ktoś inny wierzy że jedna z betanek miała objawienia.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 październik 18 2007 18:34   
Forum

Quote by eob1:
Quote by medieval_man:

Tak samo nie można stwierdzić czy Jezus istniał. To jest kwestia wiary. Ty wierzysz w Jezusa ktoś inny wierzy że jedna z betanek miała objawienia.

Powaliłeś mnie tym argumentem - co do historyczności postaci Jezusa to raczej żaden powazny historyk dziś jej nie neguje. Raczej jego przeciwnicy szukają zaciekle grobu, żeby udowodnić, że nie zmartwychwstał.

Natomiast takich "objawien" jakie miała jednak z betanek w Kościele jest rocznie dziesiątki, jesli nie setki. Większość to egzaltacja i wmawianie sobie. Wiekszość tez nie widzi światła dziennego.

Większość myślących zdrowo wiernych bardziej wierzy Kościołowi jako całości i hierarchii niż jednej betance, której mogło coś się wydawać

===

Cytat 
kasandra_K80
 październik 18 2007 20:30   
Forum

Medieval_man

>Zresztą głoszenie publiczne polegało na tym, że nawiedzona siostra zamiast zatrzymac treść objawień dla siebie, a ewentualnie dzielić się nimi dopiero po konsultacji z tymi, ktorzy zostali ustanowieni jej przełożonymi, rozpowszechniła objawienia wśród betanek

Takie tłumaczenie nie trzyma sie kupy.
Jeśli osoba prywatna mieszkająca w domu z rodzeństwem podzieli z nimi treścia objawienia, snu , czy innych doświadczeń i cała sprawa pozostaje między nimi,
to Ty to nazywasz upublicznieniem?

Dla mnie takie podejście to cos nowego.

>Natomiast takich "objawien" jakie miała jednak z betanek w Kościele jest rocznie dziesiątki, jesli nie setki. Większość to egzaltacja i wmawianie sobie. Wiekszość tez nie widzi światła dziennego.

No i co z tego.
Jeśli są to tylko "prywatne" objawienia i nie ma musu w to wierzyć i nikomu to nie szkodzi ani nie koliduje z codziennymi obowiązkami, to w czym widzisz problem?

A w ogóle to po co jest nam potrzebna w XXI w. instytucja Zakonu w tej formie jaka jest.
Nie powinno sie tego troche zmodyfikować, unowocześnić, sluby zakonne owszem ale nie wieczyste, ale warunkowe,
no i z możliwością kontaktu siostrzyczek z światem zewnętrznym.
Nie muszą być analfabetkami w tym co dotyczy spraw ziemskich.
Obecna forma zakonów to jakieś średniowieczne "niewolnictwo".

A nawet jeszcze lepiej.
Żadnych zakonów tylko więcej wspólnot modlitewnych z różnymi opcjami, podobnymi do tych w zakonach,
ale bez zamykania sióstr w odosobnieniu.
Niech się spotykaja i modlą, a potem wracają do swoich firm i zakładów pracy...
Tak powinien wyglądać NOWOCZESNY "zakon" na miarę potrzeb XXIw.

>A jesli Ci mało powtórzę za Pawłem:

Tak, tak...
Ładnie to brzmi, ale czy tę treść można zawrzeć w innej formie zewnętrznej?
Mam na myśli m.in. zakony oraz celibat wśród księzy...

>> Bog Ojciec, Syn Bozy i Duch Swiety, czy to nie jedna Osoba?

>Nie, to nie jedna Osoba. To trzy Osoby.

No właśnie. Pogubić się można.
Wiarygodniej brzmi wyjaśnienie tego tematu przez TT (Trzy Epoki i Trzy sposoby działania JEDNEGO Boga)
JEśli są TRZY OSOBY, to jak może być JEDEN Bóg ?
Ja rozumiem dlaczego i Żydów i muzułmanów kłuje to w oczy i traktuja takie sformuowanie jak politeizm, a nie monoteizm.
Rozumiem też, że wg chrześcijan TROJCA ŚW. to tajemnica i nie da się tego wyjaśnić (to życie wewnętrzne Boga).
Ale mimo wszystko na dnie duszy pozostaje wątpliwość: która z powyższych interpretacji jest słuszna.
Przynajmniej dla mnie jest to jeden z dylematów.

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
eviva
 październik 18 2007 20:36   
Forum

medieval man do skans:Jezus, jako Syn Bozy głosił więc to, co otrzymał od Ojca, bo On od Ojca pochodzi.

Potwierdził to mówiąc:
poznacie, że JA JESTEM i że Ja nic od siebie nie czynię, ale że to mówię, czego Mnie Ojciec nauczył J 8, 28.

Od jakiego Ojca pochodzi Jezus? W NT pisze,że jego ojcem jest Duch Święty lub Józef.

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 październik 18 2007 20:52   
Forum

Takie tłumaczenie nie trzyma sie kupy.

Dla jednych sie nie trzyma, dla innych trzyma
Quote by kasandra_K80:
Jeśli osoba prywatna mieszkająca w domu z rodzeństwem podzieli z nimi treścia objawienia, snu , czy innych doświadczeń i cała sprawa pozostaje między nimi,
to Ty to nazywasz upublicznieniem?

A gdzie jest granica między dwiema, czy trzema osobami a tłumem?
Quote by kasandra_K80:
Dla mnie takie podejście to cos nowego.

widzisz, codziennie dowiadujemy się czegoś nowego. To znaczy, że jestesmy młodzi (duchem)
Quote by kasandra_K80:
>Natomiast takich "objawien" jakie miała jednak z betanek w Kościele jest rocznie dziesiątki, jesli nie setki. Większość to egzaltacja i wmawianie sobie. Wiekszość tez nie widzi światła dziennego.

No i co z tego.
Jeśli są to tylko "prywatne" objawienia i nie ma musu w to wierzyć i nikomu to nie szkodzi ani nie koliduje z codziennymi obowiązkami, to w czym widzisz problem?

Ja nie widzę.
Ty widzisz.
Gorzej, kiedy na podstawie takich "prywatnych" objawień, ktos zaczyna zmieniac swoje publiczne zachowanie, jak własnie byłe betanki.
Temu nie zaprzeczysz?
Quote by kasandra_K80:
A w ogóle to po co jest nam potrzebna w XXI w. instytucja Zakonu w tej formie jaka jest.

Ech, a brałem Cię za powazną osobę
A jesteś zwykłym Kononowiczem - wszystko zlikwidować...
Quote by kasandra_K80:

Nie powinno sie tego troche zmodyfikować, unowocześnić, sluby zakonne owszem ale nie wieczyste, ale warunkowe,
no i z możliwością kontaktu siostrzyczek z światem zewnętrznym.
Nie muszą być analfabetkami w tym co dotyczy spraw ziemskich.
Obecna forma zakonów to jakieś średniowieczne "niewolnictwo".

Przykro mi to napisać, ale na pewno stać Cię na troche więcej myślenia.
Taka wypowiedź świadczy o totalnej ignorancji spraw wiary i życia Kościoła.
Śluby nie wieczyste, czekam kiedy zaproponujesz małzeństwo "na próbę"
Możliwość kontaktu ze światem zewnętrznym, po pierwsze to większość zakonnic kontaktuje się świetnie ze światem zewnętrznym za wyjątkiem najbardziej surowych zakonów mniszek, po drugie: nie uważasz, że skoro ktoś decyduje się na odejście od świata zewnętrznego, to nie po to, żeby potem domagać się możliwości kontaktu z tym światem?
Co do analfabetyzmu, to chyba nie chcesz nikogo, zwłaszcza tych sióstr obrazić?
Jesli zas chodzi o średniowieczne niewolnictwo to zważ, że nikt ich do tego niewolnictwa nie zmusza. Ostatecznie można uznać, że instytucja małżeństwa jest przejawem średniowiecznego niewolnictwa
Quote by kasandra_K80:
A nawet jeszcze lepiej.
Żadnych zakonów tylko więcej wspólnot modlitewnych z różnymi opcjami, podobnymi do tych w zakonach,
ale bez zamykania sióstr w odosobnieniu.
Niech się spotykaja i modlą, a potem wracają do swoich firm i zakładów pracy...
Tak powinien wyglądać NOWOCZESNY "zakon" na miarę potrzeb XXIw.

Takie też są.
Nic nowego nie wymyśliłaś.
Widocznie jednak nie każdemu odpowiadają
Quote by kasandra_K80:
>A jesli Ci mało powtórzę za Pawłem:

Tak, tak...
Ładnie to brzmi, ale czy tę treść można zawrzeć w innej formie zewnętrznej?
Mam na myśli m.in. zakony oraz celibat wśród księzy...

ta treść zawarta jest we wszystkich formach Kościoła: i w zakonach i poza nimi.

Quote by kasandra_K80:

>> Bog Ojciec, Syn Bozy i Duch Swiety, czy to nie jedna Osoba?

>Nie, to nie jedna Osoba. To trzy Osoby.

No właśnie. Pogubić się można.
Wiarygodniej brzmi wyjaśnienie tego tematu przez TT (Trzy Epoki i Trzy sposoby działania JEDNEGO Boga)

No cóż. Jeśli chcesz wierzyć w antychrześcijańskie oszustwa i wymysły, całkwoicie sprzeczne z Pismem świętym i świadectwem pierwszych wieków chrześcijaństwa, baw sie dobrze.
Nie zawsze to, co łatwiejsze jest bardziej prawdziwe.
Quote by kasandra_K80:

JEśli są TRZY OSOBY, to jak może być JEDEN Bóg ?
Ja rozumiem dlaczego i Żydów i muzułmanów kłuje to w oczy i traktuja takie sformuowanie jak politeizm, a nie monoteizm.
Rozumiem też, że wg chrześcijan TROJCA ŚW. to tajemnica i nie da się tego wyjaśnić (to życie wewnętrzne Boga).

Temat o Trójcy jest gdzie indziej tam możesz wyrażać wątpliwości. Tutaj Ci na nie nie odpowiem
Quote by kasandra_K80:
Ale mimo wszystko na dnie duszy pozostaje wątpliwość: która z powyższych interpretacji jest słuszna.
Przynajmniej dla mnie jest to jeden z dylematów.
Pozdrawiam

Chcąc rozwiązać dylematy trzeba czytać cokowleik na ich temat.
Co przeczytałaś z teologii, oprócz trzeciotestamentowego bajania, którym żaden normalny teolog, ba normalny chrześcijanin nawet nie chce się zajmować, tak bardzo uważa je za głupie?

===

Cytat 
Andrzej
 październik 18 2007 20:54   
Forum

Quote by eviva:
medieval man do skans:Jezus, jako Syn Bozy głosił więc to, co otrzymał od Ojca, bo On od Ojca pochodzi.

Potwierdził to mówiąc:
poznacie, że JA JESTEM i że Ja nic od siebie nie czynię, ale że to mówię, czego Mnie Ojciec nauczył J 8, 28.

Od jakiego Ojca pochodzi Jezus? W NT pisze,że jego ojcem jest Duch Święty lub Józef.

od swojego, evivo
Od Ojca Przedwiecznego.
Gdzie w NT jest napisane, że Duch Święty jest ojcem Syna Bożego? Albo Józef?

Sklad Apostolski:

Wierzę w Boga Ojca wszechmogącego, stworzyciela nieba i ziemi.
I w Jezusa Chrystusa, Syna Jego jedynego

===

Cytat 
eviva
 październik 18 2007 22:19   
Forum

Narodzenie Jezusa

Mat.1.18.A z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak:Gdy matka jego Maria była poślubiona Józefowi,okazało się,że zanim się zeszli ,była brzemienna z Ducha Świętego.
Mat.1.20...Józefie,synu Dawidowy,nie lękaj się przyjąć Marii,żony swej,albowiem to,co się w niej poczęło,jest z Ducha Świętego.
Łuk.1.30.I oto poczniesz w łonie,i urodzisz syna,i nadasz mu imię Jezus.
Łuk.1.32.Ten będzie wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego.
łuk.1.35...Duch Święty zstąpi na ciebie i moc Najwyższego zacieni cię.
Dlatego też to,co się narodzi będzie święte i będzie nazwane Synem Bożym.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 październik 18 2007 22:38   
Forum

Quote by eviva: Narodzenie Jezusa

Mat.1.18.A z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak:Gdy matka jego Maria była poślubiona Józefowi,okazało się,że zanim się zeszli ,była brzemienna z Ducha Świętego.
Mat.1.20...Józefie,synu Dawidowy,nie lękaj się przyjąć Marii,żony swej,albowiem to,co się w niej poczęło,jest z Ducha Świętego.
Łuk.1.30.I oto poczniesz w łonie,i urodzisz syna,i nadasz mu imię Jezus.
Łuk.1.32.Ten będzie wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego.
łuk.1.35...Duch Święty zstąpi na ciebie i moc Najwyższego zacieni cię.
Dlatego też to,co się narodzi będzie święte i będzie nazwane Synem Bożym.

a gdzie jest napisane, że Duch Święty jest ojcem?

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 1,66 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty