Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Betanki - w czym jest problem?
 |  Wersja do druku
eob1
 październik 19 2007 07:17   
Forum

Status: offline

Quote by medieval_man:
a gdzie jest napisane, że Duch Święty jest ojcem?

To wynika z definicji twojego boga według której:

1. Bóg składa się z trzech osób.
2. Każda osoba jest identyczna.

Czyli Duch jest Ojcem, Syn jest Duchem, Ojciec jest Synem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
kasandra_K80
 październik 19 2007 08:46   
Forum

Eviva

I Mojż.6.2.Że widząc Synowie Boży córki ludzkie,że były piękne,brali je sobie za żony,ze wszystkich,które sobie upodobali.
I Mojż.6.4...gdy weszli Synowie Boży do córek ludzkich,rodziły im synów...

Nie rozumiem twojego rozumowania.
Tego typu cytaty podawano zwykle jako dowód na "upadek" aniołów...

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 październik 19 2007 08:52   
Forum

Quote by medieval_man:Odniosłem wrażenie, ze takie sformułowanie jest ograniczeniem znaczenia i roli Jezusa do zwykłego proroka

I za takiego - co najwyzej - niektorzy go maja...

Quote by medieval_man:
Quote by eob1:
Quote by medieval_man:
Jesli chcesz, możesz bardziej wierzyć osobom, które twierdzą, że mają objawienia, bo czy rzeczywiście mają, stwierdzić nie możesz.

Tak samo nie można stwierdzić czy Jezus istniał. To jest kwestia wiary. Ty wierzysz w Jezusa ktoś inny wierzy że jedna z betanek miała objawienia.

Powaliłeś mnie tym argumentem - co do historyczności postaci Jezusa to raczej żaden powazny historyk dziś jej nie neguje.

...Eob1 uzyl dosc niefortunnego przykladu, ale tobie z kolei MM, umknol (jak mniemam) zasadniczy kontekst wypowiedzi... Pozwole wiec ją sobie przeredagowac: 'Tak samo nie można stwierdzić czy Jezus był tzw. synem bozym. To jest kwestia wiary. [...]' Czy teraz lepiej?

Quote by eviva:I Mojż.6.4...gdy weszli Synowie Boży do córek ludzkich,rodziły im synów...

Jaki ojciec tacy i synowie?

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Andrzej
 październik 19 2007 09:57   
Forum

Quote by eviva:
[Cytat za: medieval_man]

Mat.1.18.A z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak:Gdy matka jego,Maria,została poślubiona Józefowi,okazało się,że nim się zeszli,
była brzemienna z Ducha Świętego.

Wynika z tego,że Duch Święty jest ojcem?

Nie, słonko...
cytat brzmi:
znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego

teraz wyobrax sobie kobietę, która dzisiaj nie może zajść w ciążę. Udaje się do lekarza i dzieki zabiegom medycznym, nie współzyjąc z mężczyzną, staje się brzemienną.
Czy ten lekarz jest ojcem?
Oczywiście, porównanie jak każde porównanie troche kuleje, ale oddaje mozliwość innego rozumienia zdania:
znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego
Quote by eviva:
Sklad Apostolski:
Wierzę w Boga Ojca wszechmogącego, stworzyciela nieba i ziemi.
I w Jezusa Chrystusa, Syna Jego jedynego

...Syna Jego jedynego? A gdzie Skład Apostolski pogubił pozostałych Synów Bożych,którzy byli na Ziemi przed urodzeniem się Jezusa?

Daj spokój...
Poczytaj Biblie i egzegezę, a dowiesz się co to znaczy.

Poza tym do rozmów o Trójcy naprawde zapraszam do innego wątku.
Oddajcie betankom co betańskie....

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
kasandra_K80
 październik 19 2007 09:58   
Forum

Quote by eob1:
Quote by medieval_man:

No proszę, Medieval_man dziwił się mojemu dylematowi dotyczącemu Trójcy Sw. i odesłał do teologii i innego wątku.
Czyżby sam też się pogubił?

Co do książek teologicznych w tym zakresie, to chętnie skorzystam z rady, jeśli podacie mi rzeczowe pozycje z tego zakresu.

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 październik 19 2007 10:00   
Forum

Quote by eob1:
Quote by medieval_man:

Po pierwsze: Bog się nie składa
Po drugie: każda osoba jest inną osobą (jak bys nie wiedział słowo osoba ma związek ze słowem osobny

Oczywiście w życiu wewnętrznym Trójcy.

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Andrzej
 październik 19 2007 10:15   
Forum

Quote by kasandra_K80:
Quote by eob1:
Quote by medieval_man:

No proszę, Medieval_man dziwił się mojemu dylematowi dotyczącemu Trójcy Sw. i odesłał do teologii i innego wątku.

Co do książek teologicznych w tym zakresie, to chętnie skorzystam z rady, jeśli podacie mi rzeczowe pozycje z tego zakresu.

Pozdrawiam

więc po pierwsze na kwestie dotyczące Trójcy od tej pory odpowiadam tylko w watku: here

po drugie: nie, to nie ja sie pogubiłme droga Kasandro.
Raczej Ty wyglądasz na zagubioną w tym temacie

===

Cytat 
eob1
 październik 19 2007 10:17   
Forum

Quote by medieval_man:
Po pierwsze: Bog się nie składa
Po drugie: każda osoba jest inną osobą (jak bys nie wiedział słowo osoba ma związek ze słowem osobny

Oczywiście w życiu wewnętrznym Trójcy.

Czyli Bóg składa się z trzech osób ale się "nie składa".
Wszystkie osoby są identyczne ale są inne.

Jest to po prostu nielogiczna definicja boga. Wymyślona w 325 r. na jednym z chrześcijańskich zjazdów.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 październik 19 2007 10:21   
Forum

Quote by reguly:
Quote by medieval_man:Odniosłem wrażenie, ze takie sformułowanie jest ograniczeniem znaczenia i roli Jezusa do zwykłego proroka

I za takiego - co najwyzej - niektorzy go maja...

To zdanie jest prawdziwe, bez zadnej wątpliwości.
Tak samo jak jest prawdziwe: Krk uważa, że twierdzenie iż Jezus był zwykłym prorokiem, jest herezją
Quote by reguly:
Quote by medieval_man:
Quote by eob1:
Quote by medieval_man:
Jesli chcesz, możesz bardziej wierzyć osobom, które twierdzą, że mają objawienia, bo czy rzeczywiście mają, stwierdzić nie możesz.

Tak samo nie można stwierdzić czy Jezus istniał. To jest kwestia wiary. Ty wierzysz w Jezusa ktoś inny wierzy że jedna z betanek miała objawienia.

Powaliłeś mnie tym argumentem - co do historyczności postaci Jezusa to raczej żaden powazny historyk dziś jej nie neguje.

...Eob1 uzyl dosc niefortunnego przykladu, ale tobie z kolei MM, umknol (jak mniemam) zasadniczy kontekst wypowiedzi... Pozwole wiec ją sobie przeredagowac: 'Tak samo nie można stwierdzić czy Jezus był tzw. synem bozym. To jest kwestia wiary. [...]' Czy teraz lepiej?

Tak.
Teraz inaczej.
Ale jest to własnie kwestia zmiany kontekstu.
W kontekście betanek mamy dwa stanowiska w sporze:
Jakaś betanka twierdzi, że ma objawienia i ja (w kontekście mojego wyznania) nie muszę jej wierzyć.
Jeden z biskupów przywołuje ją do porządku twierdząc, że miała złudzenia i ja (w kontekście mojego wyznania) muszę jemu wierzyć

===

Cytat 
Andrzej
 październik 19 2007 10:22   
Forum

Quote by kasandra_K80: Co do książek teologicznych w tym zakresie, to chętnie skorzystam z rady, jeśli podacie mi rzeczowe pozycje z tego zakresu.

Pozdrawiam

I co, jeszcze mamy za Ciebie przeczytać?

===

Cytat 
Reguly
 październik 19 2007 10:54   
Forum

Quote by medieval_man:Jeden z biskupów przywołuje ją do porządku twierdząc, że miała złudzenia i ja (w kontekście mojego wyznania) muszę jemu wierzyć

...chyba nie tyle "musisz", co raczej "pownienes"... Ale generalnie - OK... Mnie osobiscie akurat nie ma potrzeby tlumaczyc, ze jak chca dalej postepowac w ten sposób, to niech robia to pod swoim wlasnym szyldem (a nie KRK, który w tej materii ma swoje wlasne regulacje - a których przestrzeganie, dla pozostania w tej wspólnocie, jest konieczne).

===

Cytat 
eob1
 październik 19 2007 12:40   
Forum

Oczywiste jest, że KK ma swoje prawo i dogmaty i jeśli ktoś ich nie akceptuje to znaczy nie należy do tego kościoła.

Eviva pisze o reinkarnacji, która KK bezwzględnie odrzuca.
Czyli eviva nie należy do kościoła.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 październik 19 2007 13:04   
Forum

Quote by eviva:
I Mojż.6.2.Że widząc Synowie Boży córki ludzkie,że były piękne,brali je sobie za żony,ze wszystkich,które sobie upodobali.
I Mojż.6.4...gdy weszli Synowie Boży do córek ludzkich,rodziły im synów

1.Mnie chodzi o ilość,a nie o jakość.Jak pisze w ST,że przed narodzeniem się Jezusa byli na Ziemi inni Synowie Boży,to logiczne jest,że

Jezus Chrystus nie jest jedynym Synem Bożym

jak to podaje Skład Apostolski.

2.To,że Synowie Boży byli na Ziemi przed narodzeniem się Jezusa nie świadczy,że znaleźli się tam w wyniku upadku aniołów.Mogli się inkarnować na na Ziemię z własnej woli ,aby pomagać nam jako upadłym aniołom.

Pozdrawiam.

W Starym Testamencie "synami Bozymi" nazywano aniołów
(por Hioba 1,6; 2,1; 38,7
Zdarzyło się pewnego dnia, gdy synowie Boży udawali się, by stanąć przed Panem, że i szatan też poszedł z nimi

Pewnego dnia, gdy synowie Boży udawali się, by stawić się przed Panem, poszedł i szatan z nimi, by stanąć przed Panem

ku uciesze porannych gwiazd,
ku radości wszystkich synów Bożych?

można na ten temat poczytać:
tutaj

A wyjasnienie wygląda zasadniczo tak:

Jest w Starym Testamencie jeden bardzo ciekawy fragment kojarzony z upadkiem aniołów. W Księdze Rodzaju na początku szóstego rozdziału mowa jest o tym jak, jeszcze przed potopem, na ziemię zstąpili "synowie Boga" i złączyli się z "córkami ziemi". Kim byli ci "synowie Boga"?
Różnie to usiłowano wytłumaczyć.
Pojawiła się nawet hipoteza, że są oni potomkami Abla, a "córki ziemi" pochodzą z rodu Kaina.
Najczęściej jednak w "synach" widziano aniołów, którzy sprzeciwili się Bogu.
Według współczesnych biblistów nie ulega jednak wątpliwości, że mamy tutaj do czynienia z tekstem politeistycznym.
Najprawdopodobniej jest to fragment jakiejś starszej, jeszcze pogańskiej tradycji, który gdzieś tu się zaplątał. Redaktorzy Księgi Rodzaju mieli tak duży szacunek do tekstu, że nie wyrzucili go, tylko wkomponowali w opis przedpotopowego rozluźnienia obyczajów. Co ciekawe, ta niejasna wzmianka posłużyła później autorowi apokryfu datowanego na koniec III w. p.n.e., tzw. Księgi Strażników (lub Księgi Czuwających) w Pierwszej Księdze Henocha, za podstawę do wysnucia szczegółowej opowieści o aniołach-strażnikach, którzy ulegli pokusie łącząc się z kobietami.

jak więc widzisz evivo, nie mozna czytac sobie i interpretować Biblii bez przygotowania

a może jednak wrócic w tym wątku do betanek?

===

Cytat 
WcWojen
 październik 19 2007 13:41   
Forum

No i tradycyjnie znów, wszystko zaczyna się (i to od jakiegoś już czasu) rozbijać o kwestie interpretacji treści biblijnych... a jak napisano w podlinkowanym tutaj wcześniej, pewnym artykule (choć akurat odnośnie NT): "Niektórzy właśnie tu [w jego dwuznaczności] upatrują cech jego świętości, zapominając choćby o tym, że Nowy Testament spisano potoczną greką, prostą i zrozumiałą dla większości mieszkańców Imperium Rzymskiego w pierwszych stuleciach naszej ery"

===

Cytat 
kasandra_K80
 październik 19 2007 13:51   
Forum

Quote by medieval_man:
Quote by kasandra_K80:
Quote by eob1:
Quote by medieval_man:

Pozdrawiam

więc po pierwsze na kwestie dotyczące Trójcy od tej pory odpowiadam tylko w watku: here

po drugie: nie, to nie ja sie pogubiłme droga Kasandro.
Raczej Ty wyglądasz na zagubioną w tym temacie

Ja przynajmniej się przyznaję, że przeczytane do tej pory pozycje na temat Trójcy św. mnie nie przekonały do końca, że wiarygodniej brzmią inne wersje...

Natomiast Ty sam też się plączesz w tym zagadnieniu, więc mnie nie dziwi, że nie podajesz żadnego tytułu.
Co nie znaczy, że nie podziwiam Twoich wypowiedzi w innych wątkach.

Co do betanek, to po przeczytaniu tego co piszesz, dalej mam te same wnioski...
I co tutaj dyskutować o nich, skoro w kościele nie mają nic do powiedzenia i nie mogą się bronić?
Co do posłuszeństwa, to wszystko jest względne i zależy od biskupa.
Być może inny biskup zachowałby sie inaczej w tej sytuacji, przyjaźniej i dyplomatycznie...

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 październik 19 2007 14:26   
Forum

Quote by kasandra_K80:
Ja przynajmniej się przyznaję, że przeczytane do tej pory pozycje na temat Trójcy św. mnie nie przekonały do końca, że wiarygodniej brzmią inne wersje...

To może zacznij od tego, że podasz, co na temat zagadnienia Trójcy Świętej do tej pory przeczytałaś?

oczywiście, w wątku o Trójcy....

na rynku polskim, w księgarniach katolickich (albo w bibliotekach) jest troche ksiązek na ten temat, więc na pewno znajdziesz.
Nie chcę polecać Ci czegos, co juz czytałaś, więc do Ciebie nalezy ograniczenie zakresu

===

Cytat 
Reguly
 październik 19 2007 14:36   
Forum

Quote by kasandra_K80:I co tutaj dyskutować o nich,

Na KK nie koncza sie wspolnoty wyznaniowe...

skoro w kościele nie mają nic do powiedzenia i nie mogą się bronić?

...Bo to nie jest rozprawa sadowa, albo jakies tam stowarzyszenie oparte na zasadach demokracji, tylko wyraznie zhierarchizowany zwiazek wyznaniowy, do tego przekonany o 'nieomylnosci swojego przywodcy'.

PS. Piszac o kosciele z malej litery zdajesz sie wskazywac, ze masz na mysli budynek sakralny, a nie zwiazek wyznaniowy.

Być może inny biskup zachowałby sie inaczej w tej sytuacji, przyjaźniej i dyplomatycznie...

Byc moze... Ten jednak zachowal sie tak, jak sie zachowal.

Podsumowujac - Kasandro_K80, co ty wlasciwie teraz (bo nie jestem pewien czy dobrze rozumiem) starasz sie dowiesc? To, jaki jest KK (i jakimi zasadami/regulami/dogmatami sie kieruje), kazdy widzi... tym bardziej, ze pod tym wzgledem nic sie specjalnie jakos ostatnio nie zmienilo. Tym, ktorym to odpowiada (zakladam ze mowimy o wiekszosci, o pewnej regule) zapewne odpowiadac bedzie dalej. Ci, ktorym to przeszkadza, zapewne juz dawno zorientowali sie (lub sami niebawem sie zorientuja), ze nie jest im wspolnie po drodze... Powiedzmy wiec sobie jasno - KK jest, jaki jest. Jesli sie komus nie podoba, nie ma (przynajmniej obecnie, wspolczesnie) obowiazku do niego nalezec. Nie chcialbym sie powtarzac, ale jesli ktos sie zapisuje do klubu plywackiego, gdzie wyraznie powiedziane jest, ze "wstep na basen wylacznie w czepkach" to niech potem nie pomstuje, ze za brak tego czepka (szczegolnie po kilku wczesniejszych upomnieniach) usunieto go z plywalni. Naturalnie, mozna sobie dyskutowac nad tym, z jakich powodow podoba nam sie lub nie podoba KK (z ktorymi z jego zalozen sie zgadzamy, a z ktorymi nie), jednak kwestia przestrzegania pewnych regul (i konsekwencji wynikających z ich naruszenia - zwlaszcza gdy chodzi o reguly we wspolnocie zakonnej), szczegolnie po tym gdy wczesniej samemu sie te reguly zatwierdzilo, jest dla mnie raczej dosc jednoznaczna.

===

Cytat 
Dezerter
 październik 19 2007 15:40   
Forum

A może jakieś wieści od lub o byłych Betankach?

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
skans
 październik 20 2007 14:24   
Forum

Tak, sa wiesci na Onecie. Jakas pani znalazla dla nich wolne gospodarstwo w Wielkopolsce. Tam maja zamieszkac.

===

skans

Profil   Email 
 Cytat 
kasandra_K80
 październik 20 2007 22:40   
Forum

Podsumowujac - Kasandro_K80, co ty wlasciwie teraz (bo nie jestem pewien czy dobrze rozumiem) starasz sie dowiesc? To, jaki jest KK (i jakimi zasadami/regulami/dogmatami sie kieruje), kazdy widzi... tym bardziej, ze pod tym wzgledem nic sie specjalnie jakos ostatnio nie zmienilo. Tym, ktorym to odpowiada (zakladam ze mowimy o wiekszosci, o pewnej regule) zapewne odpowiadac bedzie dalej. Ci, ktorym to przeszkadza, zapewne juz dawno zorientowali sie (lub sami niebawem sie zorientuja), ze nie jest im wspolnie po drodze... Powiedzmy wiec sobie jasno - KK jest, jaki jest. Jesli sie komus nie podoba, nie ma (przynajmniej obecnie, wspolczesnie) obowiazku do niego nalezec. Nie chcialbym sie powtarzac, ale jesli ktos sie zapisuje do klubu plywackiego, gdzie wyraznie powiedziane jest, ze "wstep na basen wylacznie w czepkach" to niech potem nie pomstuje, ze za brak tego czepka (szczegolnie po kilku wczesniejszych upomnieniach) usunieto go z plywalni. Naturalnie, mozna sobie dyskutowac nad tym, z jakich powodow podoba nam sie lub nie podoba KK (z ktorymi z jego zalozen sie zgadzamy, a z ktorymi nie), jednak kwestia przestrzegania pewnych regul (i konsekwencji wynikających z ich naruszenia - zwlaszcza gdy chodzi o reguly we wspolnocie zakonnej), szczegolnie po tym gdy wczesniej samemu sie te reguly zatwierdzilo, jest dla mnie raczej dosc jednoznaczna.

Nic się nie staram dowieść.
Próbuję się odnależć w tego typu informacjach.
Zbyt wiele tych i innych "złych" informacji i zdarzeń do mnie dociera i zastanawiam się co z tym zrobic lub może zrobię?
No i próbuję zachować wiarę i w Boga i w ludzi.
I to wszystko.

Pozdrawiam wszystkich cieplutko,
bo tutaj deszcze ulewne.

===

Profil   Email 
 Cytat 
eviva
 październik 21 2007 18:46   
Forum

Co mówią rodzice betanek można zobaczyć na:

here

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 październik 22 2007 09:12   
Forum

Moze jakas nowa ankieta na portalu, w tym temacie?

===

Cytat 
kasandra_K80
 październik 23 2007 11:50   
Forum

Sprawa byłych betanek nadal nierozwiązana.
Pojawił się kolejny artykuł tym razem w Tygodniku Powszechnym

http://www.kmdm.net/art.php?id=200710171303c70903749ed556d9
"Betanki w natarciu"

“Zgodnie z kryteriami teologicznymi i psychologicznymi grupie byłych betanek można nadać status sekty.
O tym, czy ta sekta zapoczątkuje nowy ruch religijny i doprowadzi do schizmy w Kościele, mówić jednak za wcześnie”
– pisze KS. JACEK PRUSAK w artykule “Betanki w natarciu”.
Autor jako teolog i psychoterapeuta analizuje zjawisko buntu zakonnic z Kazimierza.

“Jak poradzić sobie z rozczarowaniem Kościołem? Jeśli ktoś żył w nim świadomie, nie może po prostu postawić na nim krzyżyka. Czy w takim razie pozostaje jedynie nostalgia i życie w świecie nieprzezwyciężonej iluzji?” – pyta KS. JACEK PRUSAK w artykule “Nie ma wyjść awaryjnych”. Teolog i psychoterapeuta pokazuje mechanizmy radzenia sobie z religijną frustracją.

Żeby poczytać więcej, należy sięgnąć po najnowszy numer Tygodnika Powszechnego.
Czytał może ktoś całość artykułu?
O co tym razem chodzi?

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
kasandra_K80
 październik 23 2007 11:56   
Forum

Tygodnik Powszechny wspomina o możliwej apostazji byłych betanek.

Podaje również artykuł dotyczący tej sytuacji w KK która przestała być problemem marginalnym.

http://wiadomosci.onet.pl/1445187,240,kioskart.html

Proszę księdza, chcę odejść
Kto ucieka z Kościoła?
Episkopat stoi przed trudnym zadaniem. Powstaje instrukcja postępowania z ludźmi, którzy nie chcą figurować w spisach Kościoła katolickiego.

Półtora tysiąca na miesiąc to dużo.
Według Milewczyka istniejąca ponad rok strona www.apostazja.pl jest coraz popularniejsza.

Tylko we wrześniu ze strony internetowej Jarosława Milewczyka wzór aktu apostazji ściągnęło 1500 osób.

Na razie każda kuria radzi sobie z apostazją samodzielnie. Episkopat przygotowuje instrukcję, która będzie obowiązywać w całym kraju.

Zainteresowanie apostazją tłumaczy różnymi przyczynami. – Emocje, młodość, konflikt z księdzem, zranienia z konfesjonału – wylicza.

B., 30-letnia psycholożka z jednego z dużych polskich miast, przez telefon brzmi tak, jakby za chwilę miała się rozpaść na kawałki.
[...]Jej matka jest głęboko wierzącą osobą, B. do dzisiaj nie wie i nawet nie jest w stanie sobie wyobrazić, jak zareaguje na tę wiadomość.
[...]B. odeszła z Kościoła i znalazła się w pustce. Poza Kościołem, z którym czuje się nadal związana, poza wspólnotą. Niby wolna, a jednocześnie samotna.
Apostazja przyniosła jej ulgę, ale chwilową.

W najnowszym "Tygodniku" o problemie apostazji piszą też ks. Jacek Prusak i Artur Sporniak.

Czy ilość tego typu problemów świadczy, że Kościół przestał być misyjny i coś w swojej tożsamości zagubił?

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 listopad 06 2007 09:40   
Forum

Przy okazji bylych betanek inny ciekawy art (POLITYKA):
str. 1
str. 2
str. 3