Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Zmartwychwstanie
 |  Wersja do druku
eviva
 listopad 06 2007 10:59   
Forum

Status: offline

Gocek

Zatem do końca świata jeszcze daleko Wink

Do końca świata jest daleko i nie ma się o to co martwić.Gorzej jest z tym,co nas ewentualnie czeka przed nadejściem Królestwa Pokoju Chrystusa.Mówi się dużo o roku 2012,ale nikt nie wie dokładnie,kiedy ono nastąpi.

Ale jakby nie patrzeć to Bóg jest pierwszą przyczyną.
Sami się też pewnie stworzyliśmy Wink

W Niebie mieliśmy wszystko dane od Boga,to nam się to nie podobało.A teraz mamy to,co mamy i narzekamy.Sami z własnej i niewymuszonej woli stworzyliśmy ten cały bagaż grzechu,który oddziela nas od nieśmiertelności.

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 listopad 06 2007 11:09   
Forum

MEDIEVAL MAN

Wiem, że na kazde słowo można znaleźć jaką się chce definicję.

Mylisz się.
Jednak kiedy rozmawiamy o Apokalipsie w sensie chrześcijańskim to proponuję ograniczyc się do tego, czym w zamierzeniu była księga Apokalipsy.

Co niby oznacza "w zamierzeniu"? Możesz jako specjalista w tej dziedzinie wytłumaczysz mi co ona oznacza obecnie - konkretnie, a nie w zamierzeniu? I jeszcze co uznajemy za wymysły a co za prawdziwe - natchnione?
Na pewno nie katastroficzną wizją, czy groźną wizja przyszłości, albo wydarzeniami niosącymi chaos i zniszczenie.

Trudno mi w to uwierzyć - to już nie ma ona na celu straszenia wiernych?
EVIVA
Do końca świata jest daleko i nie ma się o to co martwić.Gorzej jest z tym,co nas ewentualnie czeka przed nadejściem Królestwa Pokoju Chrystusa.Mówi się dużo o roku 2012,ale nikt nie wie dokładnie,kiedy ono nastąpi.

Z tym 2012 to Bóg chyba zawarł jakieś przymierze z Cywilizacją Majów . Niestety została ona zniszczona - więc chyba wszystko spali na panewce.
W Niebie mieliśmy wszystko dane od Boga,to nam się to nie podobało.A teraz mamy to,co mamy i narzekamy.Sami z własnej i niewymuszonej woli stworzyliśmy ten cały bagaż grzechu,który oddziela nas od nieśmiertelności.

Wybacz ale ja nie miałem wszystkiego danego od Boga, ani nie dokonywałem żadnego wyboru, przede wszystkim nie byłem w Niebie - zatem mnie to nie dotyczy. Proszę Cię nie wmawiaj mi jakiś urojeń. Może Ty sobie coś wybierałeś - Ja nie.

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 listopad 06 2007 11:33   
Forum

Quote by Gocek: MEDIEVAL MAN
Wiem, że na kazde słowo można znaleźć jaką się chce definicję.

Mylisz się.

Przykład apokalipsy pokazuje, że tak jest - to znaczy nie mylę się
Quote by Gocek:
Jednak kiedy rozmawiamy o Apokalipsie w sensie chrześcijańskim to proponuję ograniczyc się do tego, czym w zamierzeniu była księga Apokalipsy.

Co niby oznacza "w zamierzeniu"? Możesz jako specjalista w tej dziedzinie wytłumaczysz mi co ona oznacza obecnie - konkretnie, a nie w zamierzeniu? I jeszcze co uznajemy za wymysły a co za prawdziwe - natchnione?

Przesłaniem Apokalipsy jest nowina o ostatecznym zwycięstwie Boga nad tym wszystkim, co Bogu się sprzeciwia.
Ponieważ została napisana w czasie kiedy chrzescijanie byli prześladowani za rządów Domicjana, jej leitmotiv o ostatecznym zwycięstwie Boga (nawet w obliczu największych możliwych katastrof i prześladowań) miał byc wsparciem duchowym dla chrześcijan. Nieważna jest potega prześladowców chrześcijaństwa, Gocku, i tak w świetle Apokalipsy zostaną oni pokonani, a tryumfować będzie Chrystus, zaś wszelkie zło zostanie zniszczone. Przyszłość jawi się jako zjednoczenie ludzi z Bogiem w wiecznej szczęśliwości.
Quote by Gocek:
Na pewno nie katastroficzną wizją, czy groźną wizja przyszłości, albo wydarzeniami niosącymi chaos i zniszczenie.

Trudno mi w to uwierzyć - to już nie ma ona na celu straszenia wiernych?

Jak widzisz powyżej: nigdy Apokalipsa nie miała tego celu

Natomiast fakt, że z Apokalipsy ludzie (w tym i Ty Gocku) najbardziej pamiętają obrazy nieszczęść, kataklizmów, to sorry winnetou - cóż Ci na to poradzę?
Wyrywkowe czytanie jest zawsze bezsensowne.
Innymi słowy: tekst bez kontekstu jest tylko pretekstem

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Gocek
 listopad 06 2007 13:13   
Forum

MEDIEVAL MAN

Przykład apokalipsy pokazuje, że tak jest - to znaczy nie mylę się

Nie chce mi się spierać - ale "na każde słowo, jaką się chce definicję" - jest absurdem.
Przykład apokalipsy jest wynikiem wieloznaczności słowa, które swoją etymologię wywodzi z Biblii - oraz jej wieloznaczności w rozumieniu, czy trudności będących wynikiem wykładni. Mimo wszystko zwycięstwo Boga nie było tam przedstawione w jasnych kolorach - wręcz przeciwnie wiele tam symboliki, wizji przerażających, wręcz cierpienia. Koniec świata nie jest taki piękny - to pewne skrajne apogeum. Stąd mamy potoczne rozumienie słowa apokalipsa, które jednak swoje znaczenie nie wywiodło z KOSMOSU lecz właśnie z greckiego słowa użytego w kontekście biblijnym.
Przesłaniem Apokalipsy jest nowina o ostatecznym zwycięstwie Boga nad tym wszystkim, co Bogu się sprzeciwia.
Ponieważ została napisana w czasie kiedy chrzescijanie byli prześladowani za rządów Domicjana, jej leitmotiv o ostatecznym zwycięstwie Boga (nawet w obliczu największych możliwych katastrof i prześladowań) miał byc wsparciem duchowym dla chrześcijan. Nieważna jest potega prześladowców chrześcijaństwa, Gocku, i tak w świetle Apokalipsy zostaną oni pokonani, a tryumfować będzie Chrystus, zaś wszelkie zło zostanie zniszczone. Przyszłość jawi się jako zjednoczenie ludzi z Bogiem w wiecznej szczęśliwości.

No właśnie to niszczenie zła - owa apokalipsa ma tak okrutny wydźwięk i przeprowadzana będzie w tak mrocznej atmosferze, że już chyba domyślasz się czemu owo słowo nabrało takiego zabarwienia.
Jak widzisz powyżej: nigdy Apokalipsa nie miała tego celu

No przepraszam jak to nie miała? Przecież całe zło zostanie pokonane - to przecież ma przerazić wszystkich złych.
Natomiast fakt, że z Apokalipsy ludzie (w tym i Ty Gocku) najbardziej pamiętają obrazy nieszczęść, kataklizmów, to sorry winnetou - cóż Ci na to poradzę?

Bo jakoś trudno to pogodzić z miłością i mądrością bożą. Jakoś ta forma końca świata jest niegodna takiego Boga i nie dziwię się, że była (pewnie nadal jest) przedmiotem sporów wielu grup wyznaniowych w obrębie chrześcijaństwa.
Wyrywkowe czytanie jest zawsze bezsensowne.
Innymi słowy: tekst bez kontekstu jest tylko pretekstem

Z tym się zgodzę.

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 listopad 06 2007 13:59   
Forum

Nie chcę się powtarzać, ale zmuszasz mnie do tego.

Zasady rozumienia tekstu polegają na wyodrębnieniu z niego idei głównej (mens).
Do idei takiej dołączone są idee podrzędne (imago), które odgrywają role służebną wobec idei głównej.

W Apokalipsie ideą główną jest przekonanie, że wszystko zmierza do szczęśliwego końca w Bogu. Stop.

Idee podrzędne, to obrazowe, alegoryczne, paraboliczne przedstawienia sposobów realizacji idei głównej, i argumenty, które mają wobec idei głownej rolę tylko służebną.

Pierwsi chrześcijanie czytający Apokalipsę (Objawienie) wiedzieli o co w niej chodzi. Rozumieli mens Apokalipsy, nie przejmując się zbytnio imago.
Nie oczekiwali dosłownego zrealizowania, urzeczywistnienia się imago, ale nadejścia tego, co było wyrazone przez mens

OT(W wielu systemach szkolnych współczesnej Europy, wykłada się uczniom taki sposób podchodzenia do każdego tekstu, z całą masą ćwiczeń, przykładów, rozbudowaną metodologią. Pierwszy z brzegu przykład albo drugi - ta strona w ogóle zawiera podstawy nauki rozumienia tekstu dla uczniów
Nie uczy się tego, między innymi w Polsce, stąd potem niezawioniony brak rozumienia i braki metodologiczne większości wykształconych Polaków. )

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Gocek
 listopad 06 2007 14:41   
Forum

MEDIEVAL MAN

Nie chcę się powtarzać, ale zmuszasz mnie do tego.

Wydaje mi się jednak, że piszesz tutaj z własnej, nieprzymuszonej - jak to nazywacie "wolnej" woli.
Zasady rozumienia tekstu polegają na wyodrębnieniu z niego idei głównej (mens).
Do idei takiej dołączone są idee podrzędne (imago), które odgrywają role służebną wobec idei głównej.

Tak
W Apokalipsie ideą główną jest przekonanie, że wszystko zmierza do szczęśliwego końca w Bogu. Stop.

Nie wszystko! Przecież będą ludzie potępieni, którzy nie będą partycypowali w szczęśliwym końcu w Bogu.
Idee podrzędne, to obrazowe, alegoryczne, paraboliczne przedstawienia sposobów realizacji idei głównej, i argumenty, które mają wobec idei głownej rolę tylko służebną.

To sobie fajnie wymyślili, że apokalipsa kojarzy się z tym co najgorsze
Pierwsi chrześcijanie czytający Apokalipsę (Objawienie) wiedzieli o co w niej chodzi. Rozumieli mens Apokalipsy, nie przejmując się zbytnio imago.
Nie oczekiwali dosłownego zrealizowania, urzeczywistnienia się imago, ale nadejścia tego, co było wyrazone przez mens

Należałoby wywalić to całe niepotrzebne Imago, bądź je zmodyfikować - ale teraz już byłoby trudno taki zabieg uzasadnić.
OT(W wielu systemach szkolnych współczesnej Europy, wykłada się uczniom taki sposób podchodzenia do każdego tekstu, z całą masą ćwiczeń, przykładów, rozbudowaną metodologią. Pierwszy z brzegu przykład albo drugi - ta strona w ogóle zawiera podstawy nauki rozumienia tekstu dla uczniów
Nie uczy się tego, między innymi w Polsce, stąd potem niezawioniony brak rozumienia i braki metodologiczne większości wykształconych Polaków. )

Miejmy nadzieję, że w tym sensie nastąpi poprawa. U nas preferuje się system nauczania uniwersalistyczny - preferujący wybitne osobistości, lecz jak już się takie znajdą, to niestety nie ma pieniędzy na ich pielęgnację.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 listopad 06 2007 15:30   
Forum

Quote by Gocek:

Nie wszystko! Przecież będą ludzie potępieni, którzy nie będą partycypowali w szczęśliwym końcu w Bogu.

O tym jednak Apokalipsa nie mówi (przynajmniej w idei głownej)
Quote by Gocek:

Należałoby wywalić to całe niepotrzebne Imago, bądź je zmodyfikować - ale teraz już byłoby trudno taki zabieg uzasadnić.

Wywalić?
Więc Jan powinien był napisać:

Objawienie Jezusa Chrystusa,
które dał Mu Bóg,
aby ukazać swym sługom, co musi stać się niebawem:

Bóg ostatecznie zwycięży

Tyle.
Jednak Apokalipsa jest dziełem literackim należącym do gatunku (nomen-omen) apokaliptycznego
Jan musiał dodać trochę opisów przyrody...

Niestety, niektórzy wykładacze Pisma bardziej koncentruja się na opisach przyrody niż na idei głownej

===

Cytat 
Gocek
 listopad 06 2007 16:10   
Forum

MEDIEVAL MAN

Niestety, niektórzy wykładacze Pisma bardziej koncentruja się na opisach przyrody niż na idei głownej

Dobrze, że może jeszcze ktoś to sprostować

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,28 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty