Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Czy ciało ma duszę i gdzie ?
 |  Wersja do druku
eviva
 styczeń 08 2008 21:42   
Forum

Status: offline

Dezerter

Rozbieżność między nami jest następująca:
Ty
Podpierasz się KKK a w nim nie ma nic o naszym duchu - to raz.
Dwa - Zwróć uwagę, że JPII nie odwołuje się do "i tchnął w niego" - i nie bez powodu bo to nie ten sam "Duch , który unosił się nad wodami"
Cytujesz fragment, że "Bóg zsyłał swojego Ducha {Świętego} na ludzi słabych i przemieniał ich w charyzmatycznych przewodników obleczonych w Boską moc"
To ja pytam!
po co zsyłał coś co ma każda żywa istota???????
sama widzisz, że duch są dwa
1.
2.
Ty zazwyczaj 1. nazywasz "naszym duchem" na co mogę się zgodzić pamiętając o Prawdziwym Właścicielu.

Nie wiem czy dobrze cię rozumię co masz na myśli mówiąc o Duchu osobowym i nieosobowym
Czy nieosobowy to może być mój 1.
a osobowy 2.?

1.Duch ludzki jest naszą właściwą istotą.Nie jest to dech życia,Duch Święty.

Jak.4.5...Zazdrośnie chce On{Bóg} mieć tylko dla siebie
ducha{ludzkiego},któremu dał w nas mieszkanie.
1 Kor.2.11.Bo któż z ludzi wie,kim jest człowiek,prócz ducha ludzkiego,który w nim jest?..
Fil.3.20...nasza ojczyzna jest w Niebie.
2 Kor.4.16.Dlatego nie upadamy na duchu,bo choć zewnętrzny nasz człowiek{ciało fizyczne}niszczeje,to jednak ten nasz wewnętrzny{duch ludzki} odnawia się z każdym dniem.
2 Kor.4.18...albowiem to co widzialne{ciało fizyczne{jest doczesne,a to co niewidzialne{duch ludzki},jest wieczne.
2Kor.5.9.Dlatego też dokładamy starań,żeby,niezależnie od tego,czy mieszkamy w ciele{jako duch ludzki},czy jesteśmy poza ciałem,jemu się podobać.

Jan Pawel II w swoich katechezach o Duchu Świętym pisze:

"Duch Święty ma być tutaj,najwyższym przewodnikiem człowieka;światłem ducha ludzkiego".

2.Ducha Świętego,dech życia,rozumiany jako Bożą energię,życie,każdy otrzymuje w takiej ilości,jaka jest potrzebna do naszego życia.Jezus otrzymał go więcej,aby z jego pomocą czynić cuda,uzdrawiać,wypędzać złe duchy itd.A arcykapłani i starsi ludu pytali się:"Jaką mocą to czynisz i kto ci dał tę moc?".{Mat.21.23}Kiedy wysłał 12 apostołów też dał im tę moc:

Łuk.9.1.I zwoławszy dwunastu,dał im moc i władzę nad wszystkimi demonami,i aby uzdrawiali choroby. Moc należy rozumieć jako Ducha Świętego,Bożą energię,dech życia,który jest dany w bardzo dużej ilości.

3.Ducha Świętego rozumianego:

-osobowo,trzeba traktować jak osobę,
-nieosobowo,trzeba traktować jako Bożą energię.

Duch Święty powinien być rozumiany jednocześnie osobowo i nieosobowo,jako Osoba i Boża energia.Tak pisze też o nim Jan Paweł II w swoich Katechezach o Duchu Świętym.Tak samo pisze w Objawieniu Marii,Matki Jezusa:

"Dla niektórych ludzi jest kwestią problematyczną,traktowanie Boga osobowo,a równocześnie nieosobowo".

4.Niezależnie od tego,że Duch Święty przepływa przez każdego z nas,ożywiając naszego ducha-duszę i ciało fizyczne,jest w nas obecny na stałe jako osoba:

-Syn,nasz Osobisty Zbawiciel,
-Ojciec,serce naszego ducha-duszy przez,które wpływa w nas Duch Święty rozumiany jako dech życia.

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
kazema
 styczeń 09 2008 09:52   
Forum

Pozwolilam sobie sprawdzic, jeden z zaproponowanych przez EVIVE cytatow, rzekomo pochodzacych z Pisma Swietego. I prosze bardzo:

2 Kor.4.16.Dlatego nie upadamy na duchu,bo choć zewnętrzny nasz człowiek{ciało fizyczne}niszczeje,to jednak ten nasz wewnętrzny{duch ludzki} odnawia się z każdym dniem.

Eviva sprytnie polaczyla w jedno zdanie czesc zdania z 2 Kor 4,1 i czesc zdania z 2 Kor 4,16. Czytajac te fragmenty oddzielnie i czytajac je w calosci otzrymujemy inny sens. Proponuje przeczytac 2 Kor 4,1-5(ew-6) i na pewno 2 Kor 4,15-17. Co wiecej, 2 Kor 4,16 mowi nam: nie poddajemy sie zwatpienu(eviva te czesc zdania zastapila nie popadamy na duchu z 2 Kor 4,1).

No nic. sami przeczytajcie chociazby te wskazane fragmenty z Pisma(swojego) i ocencie.

Pozdrawiam

===

'Od momentu, gdy zaczniesz podróż przez życie w jakimś obranym kierunku,nieustannie musisz korygować kurs' ('Plan lotu')

Profil   Email 
 Cytat 
eviva
 styczeń 09 2008 10:47   
Forum

kazema

Quote by kazema: Pozwolilam sobie sprawdzic, jeden z zaproponowanych przez EVIVE cytatow, rzekomo pochodzacych z Pisma Swietego. I prosze bardzo:

Eviva sprytnie polaczyla w jedno zdanie czesc zdania z 2 Kor 4,1 i czesc zdania z 2 Kor 4,16. Czytajac te fragmenty oddzielnie i czytajac je w calosci otzrymujemy inny sens. Proponuje przeczytac 2 Kor 4,1-5(ew-6) i na pewno 2 Kor 4,15-17. Co wiecej, 2 Kor 4,16 mowi nam: nie poddajemy sie zwatpienu(eviva te czesc zdania zastapila nie popadamy na duchu z 2 Kor 4,1).

No nic. sami przeczytajcie chociazby te wskazane fragmenty z Pisma(swojego) i ocencie.

Pozdrawiam

Cytat pochodzi z Nowego Testamentu i nic nie było w nim zmieniane:

II Kor.4.16.Dlatego nie upadamy na duchu,bo choć zewnętrzny nasz człowiek{ciało fizyczne}niszczeje,to jednak ten nasz wewnętrzny{duch ludzki} odnawia się z każdym dniem.

Nawet jeśli Ty "sprytnie"zamienisz "nie upadamy na duchu" na"nie poddajemy się zwątpieniu",to w niczym nie zmienia to sensu zdania.Pozostała jego część mówi wyraźnie o zewnętrznym człowieku{ciele fizycznym}i wewnętrznym{duchu ludzkim}.Pod spodem tego fragmentu jest odnośnik do:

Efez.3.16.By sprawił według bogactwa chwały swojej{Ojciec},żebyście byli przez Ducha{Świętego}jego mocą{Bożą energią}utwierdzeni w wewnętrznym człowieku.

I wrócimy do:

II Kor.4.18.Nam,którzy patrzymy na to,co widzialne,ale na to,co niewidzialne;albowiem to,co widzialne{ciało fizyczne}jest doczesne,a to,co niewidzialne{duch ludzki},jest wieczne.

To o co ci chodzi moja duszko,że posądzasz mnie o niecne zamiary fałszowania,jedynie natchnionego Pisma Świętego? Nic nie było zmieniane,w podanych przeze mnie cytatach z Nowego Testamentu,co zaświadczam z ręką na sercu!

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 styczeń 09 2008 11:07   
Forum

Dla Matejanki i Evivy.

"Kto żyje uczciwie, żyje bezpiecznie,
zdradzi się ten, kto szuka dróg krętych."

oraz

"Niech mądrość wychodzi z ust prawych,
język przewrotny będzie wyrwany"

Miłego dnia.

===

"Jestem Twym najlichszym sługą, nędznym robakiem, daleko nędzniejszym i godnym pogardy, niż to pojmuję i umiem wyrazic"

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 styczeń 09 2008 11:12   
Forum

Tanczacy_Kruk] Dla Matejanki i Evivy.

oraz

Dziękuję w swoim i Evivy imieniu za pomoc! Podałeś ładne cytaty na to, że co człowiek sieje, to żąć musi!
Miłego dnia i pozdrawiam

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
eviva
 styczeń 09 2008 11:19   
Forum

Quote by Tanczacy_Kruk: Dla Matejanki i Evivy.

oraz

Miłego dnia.

Głęboka mądrość przemawia przez Ciebie Tańczący Kruku.
Ma rację matejanka,że jest to potwierdzenie prawa przyczyny i skutku.

Dziękujemy za życzenia i też życzymy miłego dnia.Pozdrawiamy.

===

Profil   Email 
 Cytat 
kazema
 styczeń 09 2008 12:13   
Forum

Evivo. Dlatego kazdego zachecam do wziecia Pisma Swietgo w formie analogowej,ksiazkowej(chyba kazdy posiada Pismo w takiej formie) i sam niech przeczyta wskazane fragmenty. Nie prosilam nikogo, aby niesprawdzajac, zawierzyli mi.

Pozdrawiam.

===

'Od momentu, gdy zaczniesz podróż przez życie w jakimś obranym kierunku,nieustannie musisz korygować kurs' ('Plan lotu')

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 styczeń 09 2008 12:18   
Forum

Hej hej hej drogie Panie!

Ależ te cytaty niczego nie potwierdzają.
To miała wyjść taka ironia No ale cóż, nie wyszło...

Prawda jest taka, że Bóg wyciąga do nas rękę, a czy my ją przyjmiemy zależy od nas - to tak upraszczając.

===

"Jestem Twym najlichszym sługą, nędznym robakiem, daleko nędzniejszym i godnym pogardy, niż to pojmuję i umiem wyrazic"

Profil   Email 
 Cytat 
kazema
 styczeń 09 2008 12:31   
Forum

Wezmy kolejne zdanie:
[QUOTE cytat za:eviva]2Kor.5.9.Dlatego też dokładamy starań,żeby,niezależnie od tego,czy mieszkamy w ciele{jako duch ludzki},czy jesteśmy poza ciałem,jemu się podobać.[/QUOTE]

A ja mam napisane tak(2 Kor 5, 9):

'Dlatego, tez staramy sie Jemu podobac, czy to gdy z Nim, czy gdy z daleka od Niego jestesmy.'

podobac-byc w Jego lasce.
dalsza czesc opisuje dwa stany 'zywi/umarli, czuwajcy, spiacy'(chodzi chyba o obecnosc w nas Ducha Swietego)...prosba do Medievala czy Tanczacego Kruka - jak Wy to rozumiecie?

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 styczeń 09 2008 13:03   
Forum

Quote by kazema: Wezmy kolejne zdanie:
[QUOTE cytat za:eviva]2Kor.5.9.Dlatego też dokładamy starań,żeby,niezależnie od tego,czy mieszkamy w ciele{jako duch ludzki},czy jesteśmy poza ciałem,jemu się podobać.

A ja mam napisane tak(2 Kor 5, 9):

'Dlatego, tez staramy sie Jemu podobac, czy to gdy z Nim, czy gdy z daleka od Niego jestesmy.'

podobac-byc w Jego lasce.
dalsza czesc opisuje dwa stany 'zywi/umarli, czuwajcy, spiacy'(chodzi chyba o obecnosc w nas Ducha Swietego)...prosba do Medievala czy Tanczacego Kruka - jak Wy to rozumiecie?[/QUOTE]
Kazema ! Weź pod uwagę, że posiadamy różne przekłady Pisma Swiętego , które nieraz bardzo się od siebie różnią!!!
Pozdrowienia

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
Łukasz
 styczeń 09 2008 13:15   
Forum

Dlatego, tez staramy sie Jemu podobac, czy to gdy z Nim, czy gdy z daleka od Niego jestesmy.

Z takiego krótkiego fragmentu nie wiele odczytamy.
Prosze poniżej:

[2Kor 5, 1-10]
Wiemy bowiem, że jeśli nawet zniszczeje nasz przybytek doczesnego zamieszkania, będziemy mieli mieszkanie od Boga, dom nie ręką uczyniony, lecz wiecznie trwały w niebie. Tak przeto teraz wzdychamy, pragnąc przyodziać się w nasz niebieski przybytek, o ile tylko odziani, a nie nadzy będziemy. Dlatego właśnie udręczeni wzdychamy, pozostając w tym przybytku, bo nie chcielibyśmy go utracić, lecz przywdziać na niego nowe odzienie, aby to, co śmiertelne, wchłonięte zostało przez życie. A Bóg, który nas do tego przeznaczył, dał nam Ducha jako zadatek. Tak więc, mając tę ufność, wiemy, że jak długo pozostajemy w ciele, jesteśmy pielgrzymami, z daleka od Pana. Albowiem według wiary, a nie dzięki widzeniu postępujemy. Mamy jednak nadzieję... i chcielibyśmy raczej opuścić nasze ciało i stanąć w obliczu Pana. Dlatego też staramy się Jemu podobać czy to gdy z Nim, czy gdy z daleka od Niego jesteśmy. Wszyscy bowiem musimy stanąć przed trybunałem Chrystusa, aby każdy otrzymał zapłatę za uczynki dokonane w ciele, złe lub dobre.

Większa część tego tekstu to paruzja. Ówcześni chrześcijanie mieli nadzieje, że doczekają czasów ostatecznych jeszcze za życia i przyobleką nowe chwalebne ciało.

Jak wiadomo Chrystus, już nie przebywa w sposób cielesny na ziemi, więc wydawać się może że jest daleko od nas. Jednak my jako chrześcijanie musimy się Jemu podobać( żyć zgodnie z nauką Kościoła), by dostąpić życia wiecznego, lub "nie być zdziwionymi" w przypadku ludzi , którzy doczekają dnia ostatecznego.

===

Profil   Email 
 Cytat 
kazema
 styczeń 09 2008 13:53   
Forum

Matejanka! Ale nie az tak, zeby sens byl inny! Wy po prostu na udowodnienie swoich pogladow robicie wstawki typu:
cytat za:eviva2Kor.5.9.Dlatego też dokładamy starań,żeby,niezależnie od tego,czy mieszkamy w ciele{jako duch ludzki},czy jesteśmy poza ciałem,jemu się podobać.

Jak to sie ma do tego cytatu ponizej????

gdzie tu mowa o ciele???? Tu jedynie jest mowa o lasce i o dwoch stanach: czuwaniu/spaniu, obecnosci w nas Ducha Swietego, czy Jego braku.

Ale popieram Kruka. Trzeba uwzglednic calosc a nie tylko wyrwana czesc.
Mam nadzieje, ze forumowicze,czytajac cytaty(rzekomo przepisane z NT)sami wezma do reki Pismo i zweryfikuja to co na forum pisane.

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 styczeń 09 2008 20:36   
Forum

Quote by kazema: Matejanka! Ale nie az tak, zeby sens byl inny! Wy po prostu na udowodnienie swoich pogladow robicie wstawki typu:
cytat za:eviva2Kor.5.9.Dlatego też dokładamy starań,żeby,niezależnie od tego,czy mieszkamy w ciele{jako duch ludzki},czy jesteśmy poza ciałem,jemu się podobać.

Jak to sie ma do tego cytatu ponizej????

gdzie tu mowa o ciele???? Tu jedynie jest mowa o lasce i o dwoch stanach: czuwaniu/spaniu, obecnosci w nas Ducha Swietego, czy Jego braku.

Ale popieram Kruka. Trzeba uwzglednic calosc a nie tylko wyrwana czesc.
Mam nadzieje, ze forumowicze,czytajac cytaty(rzekomo przepisane z NT)sami wezma do reki Pismo i zweryfikuja to co na forum pisane.

Pozdrawiam

Kazema!
Niestety nie masz racji i ten fragment Pisma nie wiem z jakich względów został aż tak zmieniomy. Nie oskarżaj dlatego niesłusznie Evivy!!!!!
Zacytuję Ci go z mojej Biblii w tłumaczeniu Wujka. Wymowa tego cytatu jest rzeczywiście inna niż w wersji którą Ty posiadasz. Jak znajdę czas popatrzę jak to wygląda w Biblii niemieckiej
cyt.kor,5,6
6.Więc też zawsze jestesmy pełni ufności i wiemy że dopóki przebywamy w ciele, jestesmy oddaleni od Pana
7.Gdyż w wierze a nie w ogladaniu pielgrzymujemy
8.Jesteśmy więc pełni ufności i wolelibyśmy raczej wyjśc z ciała i zamieszkać u Pana
9. Dlatego też dokładamy starań, żeby niezależnie od tego czy mieszkamy w ciele czy jestesmy poza ciałem Jemu się podobać
10. Albowiem my wszyscy musimy stanąc przed sądem Chrystusowym, aby każdy odebrał zapłate za uczynki swoje dokonane w ciele dobre czy złe.

Pozdrawiam

===

Cytat 
Łukasz
 styczeń 09 2008 20:57   
Forum

Kazema!
Niestety nie masz racji i ten fragment Pisma nie wiem z jakich względów został aż tak zmieniomy. Nie oskarżaj dlatego niesłusznie Evivy!!!!!
Zacytuję Ci go z mojej Biblii w tłumaczeniu Wujka. Wymowa tego cytatu jest rzeczywiście inna niż w wersji którą Ty posiadasz. Jak znajdę czas popatrzę jak to wygląda w Biblii niemieckiej
cyt.kor,5,6
6.Więc też zawsze jestesmy pełni ufności i wiemy że dopóki przebywamy w ciele, jestesmy oddaleni od Pana
7.Gdyż w wierze a nie w ogladaniu pielgrzymujemy
8.Jesteśmy więc pełni ufności i wolelibyśmy raczej wyjśc z ciała i zamieszkać u Pana
9. Dlatego też dokładamy starań, żeby niezależnie od tego czy mieszkamy w ciele czy jestesmy poza ciałem Jemu się podobać
10. Albowiem my wszyscy musimy stanąc przed sądem Chrystusowym, aby każdy odebrał zapłate za uczynki swoje dokonane w ciele dobre czy złe.

Pozdrawiam

Żeby zrozumieć ten fragment listu trzeba go przeczytać od początku, a nie, jak to Pani robi, od połowy...

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 styczeń 09 2008 21:39   
Forum

Żeby zrozumieć ten fragment listu trzeba go przeczytać od początku, a nie, jak to Pani robi, od połowy...

I co ja mam na to napisać Bracie?
No to może zacytuję wcześniejszy fragment który podkreśla sens wypowiedzi Pawła
IIkor4,16

"Dlatego nie opadajmy na duchu bo chociaż zewnętrzny nasz człowiek niszczeje, to jednak nasz wewnętrzny odnawia się z każdym dniem
Albowiem nieznaczny chwilowy ucisk przynosi nam przeogromną obfitośc wiekuistej chwały
Nam którzy nie patrzymy na to co widzialne, ale na to co niewidzialne, albowiem to co widzialne jest doczesne, a to co niewidzialne jest wieczne,

Czy Paweł mógł się jaśniej wyrazić. Wewnętrzny człowiek to nasz duch i nasz duch jest niewidzialny i wieczny. Ciało jest widzialne i doczesne i przemijalne i niszczeje każdego dnia.
Pozdrawiam

===

Cytat 
matejanka
 styczeń 09 2008 21:51   
Forum

Kazema!
Dla Ciebie zamieszczam fragment z Biblii Gdańskiej
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13

[edytuj] 2 Kor 5
1 Wiemy bowiem, że jeźli tego naszego ziemskiego mieszkania namiot zburzony będzie, budowanie mamy od Boga, dom nie rękoma urobiony, wieczny w niebiesiech.
2 Albowiem w tym namiocie wzdychamy, domem naszym, który jest z nieba, żądając być przyobleczeni.
3 Jeźliż tylko przyobleczonymi a nie nagimi znalezieni będziemy.
4 Bo którzyśmy w tym namiocie, wzdychamy, będąc obciążeni, ponieważ nie żądamy być zewleczeni, ale przyobleczeni, aby pożarta była śmiertelność od żywota.
5 A ten, który nas ku temuż właśnie przygotował, jestci Bóg, który nam też dał zadatek Ducha.
6 Przetoż mając zawsze ufność i wiedząc, że póki mieszkamy w tem ciele, pielgrzymujemy od Pana:
7 (Bo przez wiarę chodzimy, a nie przez widzenie).
8 Lecz ufamy i wolimy raczej wynijść z ciała, a iść na mieszkanie do Pana.
9 Przetoż też usiłujemy, bądź w ciele mieszkamy, bądź z ciała wychodzimy, onemu się podobać.
10 Albowiem musimy się wszyscy pokazać przed sądową stolicą Chrystusową, aby każdy odniósł, co czynił w ciele, według tego, co czynił, lub dobre, lub złe.
11 Przetoż wiedząc o tym strachu Pańskim, ludzi do wiary namawiamy, a Bogu jawnymi jesteśmy; i mam nadzieję, iż w sumieniach waszych jawnymi jesteśmy.
12 Albowiem nie samych siebie wam znowu zalecamy, ale wam dajemy przyczynę, abyście się chlubili nami i żebyście mieli co mówić przeciwko tym, którzy się chlubią z powierzchownych rzeczy, a nie z serca.
13 Bo choć od rozumu odchodzimy, Bogu odchodzimy, choć przy rozumie jesteśmy, wam jesteśmy.
14 Albowiem miłość Chrystusowa przyciska nas, jako tych, którzyśmy to osądzili, iż ponieważ jeden za wszystkich umarł, tedy wszyscy byli umarłymi;
15 A że za wszystkich umarł, aby ci, którzy żyją, już więcej sobie nie żyli, ale temu, który za nich umarł i jest wzbudzony.
16 Dlatego my od tego czasu nikogo według ciała nie znamy, a chociaśmy też znali Chrystusa według ciała, lecz już teraz więcej nie znamy.
17 A tak jeźli kto jest w Chrystusie, nowem jest stworzeniem; stare rzeczy przeminęły, oto się wszystkie nowemi stały.
18 A to wszystko z Boga jest, który nas z samym sobą pojednał przez Jezusa Chrystusa i dał nam usługiwanie tego pojednania,
19 Ponieważ Bóg był w Chrystusie, świat z samym sobą jednając, nie przyczytując im upadków ich, i położył w nas to słowo pojednania:
20 Przetoż na miejscu Chrystusowem poselstwo sprawujemy, jakoby was Bóg upominał przez nas, prosimy na miejscu Chrystusowem, jednajcie się z Bogiem;
21 Albowiem on tego, który nie znał grzechu, za nas grzechem uczynił, abyśmy się my stali sprawiedliwością Bożą w nim.
Pozdrowienia

===

Cytat 
Andrzej
 styczeń 09 2008 22:52   
Forum

Quote by matejanka: "Dlatego nie opadajmy na duchu bo chociaż zewnętrzny nasz człowiek niszczeje, to jednak nasz wewnętrzny odnawia się z każdym dniem
Albowiem nieznaczny chwilowy ucisk przynosi nam przeogromną obfitośc wiekuistej chwały
Nam którzy nie patrzymy na to co widzialne, ale na to co niewidzialne, albowiem to co widzialne jest doczesne, a to co niewidzialne jest wieczne,

Czy Paweł mógł się jaśniej wyrazić. Wewnętrzny człowiek to nasz duch i nasz duch jest niewidzialny i wieczny. Ciało jest widzialne i doczesne i przemijalne i niszczeje każdego dnia.
Pozdrawiam

A gdzie to Pawel napisał, że wewnętrzny człowiek to nasz duch?
Paweł nie wierzył w duchy matejanko

Wewnętrzny człowiek, (tak jak nowy człowiek, duch) w tym cytacie jak i wszędzie u Pawła, to po prostu personifikacja dążenia do dobra i dążenia do Boga. Natomiast to wszystko, co pcha człowieka do zła, Pawel nazywa: starym człowiekiem, czlowiekiem zewnetrznym, ciałem.
Podobnie pisze w liście do Efezjan:
Trzeba porzucić starego człowieka który ulega zepsuciu na skutek zwodniczych żądz, odnawiać się duchem w waszym myśleniu i przyoblec człowieka nowego, stworzonego według Boga (Ef 4, 22-24).

Kłania się odczytywanie cytatów w całościowym kontekście

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Andrzej
 styczeń 09 2008 23:16   
Forum

Quote by matejanka: Kazema!

kazema ma rację
eviva zniekształciła ten cytat
Quote by matejanka:
Zacytuję Ci go z mojej Biblii w tłumaczeniu Wujka.

Wole cytat z języka oryginalnego - greka:

ΔΙΟ ΚΑΙ ΦΙΛΟΤΙΜΟΥΜΕΘΑ ΕΙΤΕ ΕΝΔΗΜΟΥΝΤΕΣ ΕΙΤΕ ΕΚΔΗΜΟΥΝΤΕΣ ΕΥΑΡΕΣΤΟΙ ΑΥΤΩ ΕΙΝΑΙ
czyli:
(w literach łacińskich) DIO KAI PhILOTIMOUMEThA EITE ENDĒMOUNTES EITE EKDĒMOUNTES EUARESTOI AUTŌ EINAI
czyli:
DIO - z tego powodu
KAI - po to
PhILOTIMOUMEThA - pracujemy
EITE - czy to
ENDĒMOUNTES - byc obecnym (przebywać w domu, w kraju)
EITE - czy to
EKDĒMOUNTES - nieobecni (być z daleka od domu, od kraju)
EUARESTOI - przyjętym być
AUTŌ - przez niego
EINAI - aby

ba
nawet tlumaczenie Wulgaty św. Hieronima było jasne:
et ideo contendimus sive absentes sive praesentes placere illi
Pozostawiam wam przyjemność rozgryzania Wulgaty

Jakieś pytania?

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
matejanka
 styczeń 09 2008 23:45   
Forum

Quote by medieval_man:

kazema ma rację
eviva zniekształciła ten cytat
Quote by matejanka:
Zacytuję Ci go z mojej Biblii w tłumaczeniu Wujka.

Wole cytat z języka oryginalnego - greka:

ΔΙΟ ΚΑΙ ΦΙΛΟΤΙΜΟΥΜΕΘΑ ΕΙΤΕ ΕΝΔΗΜΟΥΝΤΕΣ ΕΙΤΕ ΕΚΔΗΜΟΥΝΤΕΣ ΕΥΑΡΕΣΤΟΙ ΑΥΤΩ ΕΙΝΑΙ
czyli:
(w literach łacińskich) DIO KAI PhILOTIMOUMEThA EITE ENDĒMOUNTES EITE EKDĒMOUNTES EUARESTOI AUTŌ EINAI
czyli:
DIO - z tego powodu
KAI - po to
PhILOTIMOUMEThA - pracujemy
EITE - czy to
ENDĒMOUNTES - byc obecnym (przebywać w domu, w kraju)
EITE - czy to
EKDĒMOUNTES - nieobecni (być z daleka od domu, od kraju)
EUARESTOI - przyjętym być
AUTŌ - przez niego
EINAI - aby

ba
nawet tlumaczenie Wulgaty św. Hieronima było jasne:
et ideo contendimus sive absentes sive praesentes placere illi
Pozostawiam wam przyjemność rozgryzania Wulgaty

Jakieś pytania?

5:6 {At home in the body} (endemountes en twi swmati). Rare verb endemew from endemos (one among his own people as opposed to ekdemos, one away from home). Both ekdemew (more common in the old Greek) and endemew occur in the papyri with the contrast made by Paul here.
i z innego źródła
“We know that while we are at home (endemountes) in the body we are away from (ekdemoumen) the Lord...We would rather be away from (ekdemesai ek) the body and at home (endemesai pros) with the Lord” [2 Cor 5.6 & 8].
DLaczego piszesz że Eviva coś zniekształciła jeżeli ona tylko cytowła chrześcijańską Biblię?????
To na razie tyle, idę szukać jeszcze innych wersji
Co do reszty wypowiem się jutro

Pozdrawiam

===

Cytat 
matejanka
 styczeń 10 2008 09:07   
Forum

Znalazłam na internecie ten tekst zapisany w tej formie i tutaj nawet nie znając języka widać jaka jest logiczna konstrukcja tej wypowiedzi i czym jest owo bycie poza mieszkaniem i czym jest owo mieszkanie. Jeżeli w w pierwszym zdaniu mieszkaniem jest nasze ciało to logicznym jest że jeżeli Paweł dalej używa słowa mieszkanie to chodzi o ciało!!!!

2 kor, 5,8tharreO de kai eudokeO mallon ekdEmeO ek ho sOma kai endEmeO pros ho kurios

2kor,5,9 dio kai philotimeomai eimi endEmeO eimi ekdEmeO euarestos autos eimi

Z tego tekstu widać że słowo ekdEmeo i endEmeo oznaczają bycie poza i bycie w,(przy) mieszkaniu, a przynajmniej tak to wygląda na mój babski rozum. I jeszcze raz pragnę podkreślić, że wiele tłumaczeń używa w tym miejscu słowa ciało jako logiczną konsekwencję. Tak więc Evivie należą się przeprosiny.
A Medieval man powinien najlepiej z nas wszystkch wiedzieć, że teksy Biblijne można w bardzo wieloraki sposób tłumaczyć i że z kontekstu wynika znaczenie poszczególnych słów!!!!
Pozdrawiam

===

Cytat 
Gocek
 styczeń 10 2008 10:47   
Forum

Tak śledzę sobie te niekończące się opowieści i nasuwa mi się taka konkluzja: Co za różnica co jest napisane o Bogu, w jakichś tam Starych, Nowych i Najnowszych testamentach? Spójrzcie na prozaiczny wniosek Tanczancego Kruka:

Prawda jest taka, że Bóg wyciąga do nas rękę, a czy my ją przyjmiemy zależy od nas - to tak upraszczając.

To jest najważniejsze - Bóg musi być taki, jaki chcemy żeby był (i taki dla każdego z "was" w istocie jest). Najważniejsze, że jest i będziemy zbawieni. A, że w Księdze często napotyka się na sprzeczności oraz, że interpretacji Pisma są setki jest nieważne. Bo nie o to chodzi, lecz o komfort psychiczny jaki daje świadomość istnienia tego wyimaginowanego, subiektywnego bytu.
Bóg istnieje, bo człowiek ma taką potrzebę

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 styczeń 10 2008 11:05   
Forum

Quote by Gocek: Tak śledzę sobie te niekończące się opowieści i nasuwa mi się taka konkluzja: Co za różnica co jest napisane o Bogu, w jakichś tam Starych, Nowych i Najnowszych testamentach? Spójrzcie na prozaiczny wniosek Tanczancego Kruka:

To jest najważniejsze - Bóg musi być taki, jaki chcemy żeby był (i taki dla każdego z "was" w istocie jest). Najważniejsze, że jest i będziemy zbawieni. A, że w Księdze często napotyka się na sprzeczności oraz, że interpretacji Pisma są setki jest nieważne. Bo nie o to chodzi, lecz o komfort psychiczny jaki daje świadomość istnienia tego wyimaginowanego, subiektywnego bytu.
Bóg istnieje, bo człowiek ma taką potrzebę

Nie jestem teologiem ani filozofem, jednak napisze Ci krótko: MYLISZ SIE a dlaczego? Bo masz potrzebe twierdzic, ze Bog nie istnieje.

===

Profil   Email 
 Cytat 
kazema
 styczeń 10 2008 17:57   
Forum

DLaczego piszesz że Eviva coś zniekształciła jeżeli ona tylko cytowła chrześcijańską Biblię?????

Matejanko. Nie trudz sie. Poswiec ten czas na cos innego.

Ja mam swoje zrodla i swoich informatorow. Pewnie nie spodoba Ci sie to co napisze, ale tym informatorem jest Kosciol Kat. Przemierzylam dosc dluga droge zeby byc swiadomym czlonkiem wlasnie tego Kosciola.Jeden cytat nie odmieni calego mojego pogladu wiec nie trudz sie.

Trzymaj sie!

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 styczeń 10 2008 18:52   
Forum

Quote by kazema:

Matejanko. Nie trudz sie. Poswiec ten czas na cos innego.

Ja mam swoje zrodla i swoich informatorow. Pewnie nie spodoba Ci sie to co napisze, ale tym informatorem jest Kosciol Kat. Przemierzylam dosc dluga droge zeby byc swiadomym czlonkiem wlasnie tego Kosciola.Jeden cytat nie odmieni calego mojego pogladu wiec nie trudz sie.

Trzymaj sie!

Kazema!
My się chyba w ogóle nie rozumiemy! Co ma przekład Biblii do Krk? A już zupełnie nie widzę związku z Twoją przynależnością do Kościoła Katolickiego. Fragmenty o któych mówimy i ich tłumaczenia wszystkie pochodzą z chrześcijańsjkiej Biblii. Ta, z której ja korzystam pochodzi właśnie z Krk!!!Dostałam ją od mojej cioci katoliczki i znawczyni Biblii. Ona w katolickim kościele wykłada Biblię. To, że wersje katolickiej Biblii różnią się od siebie świadczy tylko o tym, że tłumaczenia są niespójne i należy ustalić wersje najbardziej zbliżoną do oryginału. I wszystko!!!
Ty też się trzymaj i nie ulegaj manii prześladowczej, bo to niezdrowo
Pozdrawiam

===

Cytat 
eviva
 styczeń 10 2008 20:06   
Forum

medieval man

A gdzie to Pawel napisał, że wewnętrzny człowiek to nasz duch?
Paweł nie wierzył w duchy matejanko Wink

Wewnętrzny człowiek, (tak jak nowy człowiek, duch) w tym cytacie jak i wszędzie u Pawła, to po prostu personifikacja dążenia do dobra i dążenia do Boga. Natomiast to wszystko, co pcha człowieka do zła, Pawel nazywa: starym człowiekiem, czlowiekiem zewnetrznym, ciałem.
Podobnie pisze w liście do Efezjan:
Trzeba porzucić starego człowieka który ulega zepsuciu na skutek zwodniczych żądz, odnawiać się duchem w waszym myśleniu i przyoblec człowieka nowego, stworzonego według Boga (Ef 4, 22-24).

Kłania się odczytywanie cytatów w całościowym kontekście

1.To sadaceusze nie wierzyli w duchy.Paweł był faryzeuszem i to wtajemniczonym.Dlatego wierzył w duchy,reinkarnację i że człowiek jest duchem ludzkim,czy
duchem-duszą.Kiedy został apostołem Chrystusa,tak samo w to wierzył,że wewnętrznym człowiekiem jest duch ludzki.

I Tes.5.23.A sam Bóg pokoju niechaj was w zupełności poświęci,a cały duch wasz i dusza i ciało...
I Piotra 3.4.Lecz ukryty wewnętrzny człowiek,z niezniszczalnym klejnotem łagodnego i cichego

ducha{ludzkiego},który jedynie ma wartość przed Bogiem.

Jeśli weźmiesz pod uwagę fragmenty z moich wcześniejszych postów,to będziesz tak jak i matejanka miał pewność,kim jesteś.W razie dalszych wątpliwości, możesz sobie zrobić zdjęcie w BioFotonie swojego wewnętrznego człowieka,tzn.ducha-duszy.

2.Stary człowiek,to jest nasza grzeszna dusza,która obecnie kieruje ludźmi.Ciało fizyczne nie może istnieć bez ducha-duszy,który je ożywia i nadaje mu świadomość.

Efez.4.23.I odnówcie sie w duchu umysłu waszego.
Efez.4.24.A obleczcie się w nowego człowieka,który jest stworzony według Boga.

Tym nowym człowiekiem,który został stworzony na podobieństwo Boże,jest wewnętrzny człowiek,duch ludzki.
To on ma kierować naszym życiem,a nie grzeszna dusza.

3.Jak się czyta całościowo Biblię,to wynika z niej,że wewnętrznym człowiekiem jest duch ludzki.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 styczeń 10 2008 21:51   
Forum

Quote by eviva: Paweł był faryzeuszem i to wtajemniczonym. Dlatego wierzył w duchy,reinkarnację i że człowiek jest duchem ludzkim,czy
duchem-duszą.

No tak: Paweł był inicjowany, pewnie w loży masońskiej

===

Cytat 
Dezerter
 styczeń 11 2008 14:00   
Forum

Quote by medieval_man:
Quote by eviva: Paweł był faryzeuszem i to wtajemniczonym. Dlatego wierzył w duchy,reinkarnację i że człowiek jest duchem ludzkim,czy
duchem-duszą.

No nie: Paweł spad z konia, pewnie na głowe i mu się wszystko pomieszało ...
- równie śmieszne jak twoje Medievalu ,
Tym razem czepiasz sie Evivy
Paweł był faryzeuszem, uczniem znanego i sławnego faryzeusza, który niewątpliwie wtajemniczał go czyli uczył, była relacja Mistrz-uczeń - nie wiem czy u faryzeuszy były stopnie/etapy przekazywania nauki/wiedzy, ale możemy sie domyślać, że Paweł zaszedł wysoko w hierarchii faryzeuszy - czyż nie? - więc pisanie o wtajemniczeniu jest usprawiedliwione a, że tobie wszystko się kojarzy z ezoteryką, masenerią i innymi spiskami to już....
Paweł jako faryzeusz mógł wierzyć zarówno w życie/istnienie po śmierci naszego ducha-duszy jak i w reinkarnacje gdyż tak wierzyli faryzeusze w I wieku ne.- czyż nie?

Ps
Nie wszystko co pisze Eviva jest niewłaściwe - przecież sam zauważyłeś, że ..."ostatnio zbliżasz się do chrześcijaństwa" więc nie zniechęcaj

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
anthem
 styczeń 12 2008 10:32   
Forum

A może to dusza ma ciało?

===

Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana.

Cytat 
Andrzej
 styczeń 12 2008 11:24   
Forum

Quote by Dezerter:
Quote by medieval_man:

No nie: Paweł spad z konia, pewnie na głowe i mu się wszystko pomieszało ...
- równie śmieszne jak twoje Medievalu ,
Tym razem czepiasz sie Evivy
Paweł był faryzeuszem, uczniem znanego i sławnego faryzeusza, który niewątpliwie wtajemniczał go czyli uczył, była relacja Mistrz-uczeń - nie wiem czy u faryzeuszy były stopnie/etapy przekazywania nauki/wiedzy, ale możemy sie domyślać, że Paweł zaszedł wysoko w hierarchii faryzeuszy - czyż nie? - więc pisanie o wtajemniczeniu jest usprawiedliwione a, że tobie wszystko się kojarzy z ezoteryką, masenerią i innymi spiskami to już....

Dezerterze, używanie słowa "wtajemniczony" ma jednoznaczną konotację. Zawsze chodzi o wiedzę tajemną, ezoteryczną, o wprowadzanie adepta z jednego stopnia wiedzy tajemnej na drugi poprzez obrzęd o charakterze magicznym, a nie poprzez kursy, czy wykłady.
Można powiedzieć, że Paweł był wykształcony, ale nie "wtajemniczony"
Quote by Dezerter:
Paweł jako faryzeusz mógł wierzyć zarówno w życie/istnienie po śmierci naszego ducha-duszy jak i w reinkarnacje gdyż tak wierzyli faryzeusze w I wieku ne.- czyż nie?

I gdzieś o tym wspomniał?
Quote by Dezerter:
Ps
Nie wszystko co pisze Eviva jest niewłaściwe - przecież sam zauważyłeś, że ..."ostatnio zbliżasz się do chrześcijaństwa" więc nie zniechęcaj

Nie zniechęcać nie oznacza akceptowac wszystko

===

Cytat 
Andrzej
 styczeń 12 2008 11:31   
Forum

My się chyba w ogóle nie rozumiemy! Co ma przekład Biblii do Krk? A już zupełnie nie widzę związku z Twoją przynależnością do Kościoła Katolickiego.

Poniewaz kazema widocznie nie ma czasu, odpowiem ja:

Aby zaś Ewangelia była zawsze w swej całości i żywotności w Kościele zachowywana, zostawili Apostołowie biskupów jako następców swoich «przekazując im swoje stanowisko nauczycielskie». Ta więc Tradycja święta i Pismo Święte obu Testamentów są jakby zwierciadłem, w którym Kościół pielgrzymujący na ziemi ogląda Boga, od którego wszystko otrzymuje, aż zostanie doprowadzony do oglądania Go twarzą w twarz, takim jaki jest (por. 1 J 3, 2).

I tak Kościół w swej nauce, w swym życiu i kulcie uwiecznia i przekazuje wszystkim pokoleniom to wszystko, czym on jest, i to wszystko, w co wierzy.
Tradycja ta, wywodząca się od Apostołów, rozwija się w Kościele pod opieką Ducha Świętego.
Wzrasta bowiem zrozumienie tak rzeczy, jak słów przekazanych, już to dzięki kontemplacji oraz dociekaniu wiernych, którzy je rozważają w sercu swoim (por. Łk 2, 19 i 51), już też dzięki głębokiemu, doświadczalnemu pojmowaniu spraw duchowych, już znowu dzięki nauczaniu tych, którzy wraz z sukcesją biskupią otrzymali niezawodny charyzmat prawdy.
Albowiem Kościół z biegiem wieków dąży stale do pełni prawdy Bożej, aż wypełnią się w nim słowa Boże.
Wypowiedzi Ojców świętych świadczą o obecności tej życiodajnej Tradycji, której bogactwa przelewają się w działalność i życie wierzącego i modlącego się Kościoła. Dzięki tej samej Tradycji Kościół rozpoznaje cały kanon Ksiąg świętych, a i samo Pismo św. w jej obrębie głębiej jest rozumiane i nieustannie w czyn wprowadzane.
Tak więc Bóg, który niegdyś przemówił, rozmawia bez przerwy z Oblubienicą swego Syna ukochanego, a Duch Święty, przez którego żywy głos Ewangelii rozbrzmiewa w Kościele, a przez Kościół w świecie, wprowadza wiernych we wszelką prawdę oraz sprawia, że słowo Chrystusowe obficie w nich mieszka (por. Kol 3, 16).
Zadanie zaś autentycznej interpretacji słowa Bożego, spisanego czy przekazanego przez Tradycję, powierzone zostało samemu tylko żywemu Urzędowi Nauczycielskiemu Kościoła, który autorytatywnie działa w imieniu Jezusa Chrystusa.
Urząd ten Nauczycielski nie jest ponad słowem Bożym, lecz Jemu służy, nauczając tylko tego, co zostało przekazane. Z rozkazu Bożego i przy pomocy Ducha Świętego słucha on pobożnie słowa Bożego, święcie go strzeże i wiernie wyjaśnia. I wszystko, co podaje do wierzenia jako objawione przez Boga, czerpie z tego jednego depozytu wiary.
Jasne więc jest, że święta Tradycja, Pismo św. i Urząd Nauczycielski Kościoła, wedle najmądrzejszego postanowienia Bożego, tak ściśle ze sobą się łączą i zespalają, że jedno bez pozostałych nie może istnieć, a wszystkie te czynniki razem, każdy na swój sposób, pod natchnieniem jednego Ducha Świętego przyczyniają się skutecznie do zbawienia dusz.

Z Konstytucji dogmatycznej o Objawieniu Bożym

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 1,04 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty