Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Niewygodna prawda - wniebowstąpienie
 |  Wersja do druku
kasandra_K80
 styczeń 16 2008 14:10   
Forum

Status: offline

kazema

Nie wykorzystuj mojej osoby (mojego ewentualnego niezrozumienia) do wyciagania argumentow przeciw teologii gloszonej przez Medievela.

Sorry jeśli tak to odebrałaś.

A tak w ogole: poddalam sie z czym?

O ile zrozumiałam Twoją wypowiedź, to po krytyce zrezygnowałaś z próby jej ujęcia w słowa ?
Jeśli się nie poddałaś, to napisz jak obecnie (po tych wyjaśnieniach) rozumiesz pojęcie Trójcy św.

Nie jest nigdzie napisane (a przynajmniej nic mi takiego nie przemnkelo przed oczami), ze aby owy 'maluczki' zostal zbawiony MUSI posiasc cala teologiczna wiedze.

Całej wiedzy teologicznej nie musi posiadać, ale Trójca św. jest podstawą wiary, a prawie nikt jej nie rozumie albo udaje że rozumie.
A ponoć mamy uzasadniać naszą wiarę.

Medieval_man
Nie można tego wytłumaczyć prosto.

Dlaczego ?

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 styczeń 16 2008 14:31   
Forum

Quote by kazema: [QUOTEza:kasandra]Medieval_man, to nie moja wina że czujesz się sfrustrowany tym trudnym tematem, który ma być zrozumiały nawet dla "maluczkich".

Kasandro. Nie jest nigdzie napisane (a przynajmniej nic mi takiego nie przemnkelo przed oczami), ze aby owy 'maluczki' zostal zbawiony MUSI posiasc cala teologiczna wiedze.
Cytat zaproponowany przez Matejanke:

Zaprawdę powiadam wam, ktokolwiek by nie przyjął Królestwa Bożego jak dziecię, nie wejdzie do niego

jest jedynie wycietym fragmentem z szerszego fragmentu opisujacego scene, jak to dzieci nie chciano dopuscic do Jezusa. Dziecko jest symbolem niewinnisci, czystego umyslu i serca. Dziecko podejmujac decyzje, ktore sa spontaniczne (spontanicznosc jest wpisana w wiek dzieciecy)kieruje sie swoja dziecieca intuicja, nie kalkuluje (w przeciwienstwie do doroslego)Jezus mowiac:'ktokolwiek by nie przyja Krolestwa Bozego jak dziecie' mial jedynie na mysli przujecie Krolestwa z czystym, niekalkulujacym sercem, a nie przyjecie Krolestwa przez 'maluczkich' w znaczeniu jakim ty proponujesz.[/QUOTE]
Nie mam czasu bo się pakuję ale szybko wobec tego zapytam. rowniez Medieval mana
A co miał Jezus na myśli mówiąc, że do starych bukłaków nie wlewa się młodego wina i że do starej sukni nie przyszywa się nowej łaty?
Pozdrawiam

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Andrzej
 styczeń 16 2008 14:37   
Forum

Quote by kasandra_K80: Medieval_man

Dlaczego ?

Wytłumacz mi prosto implementację algorytmów rekurencyjnych biorąc pod uwagę, że nie przerobiłem jeszcze pojęcia silni

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Andrzej
 styczeń 16 2008 14:38   
Forum

Quote by matejanka: Nie mam czasu bo się pakuję ale szybko wobec tego zapytam. rowniez Medieval mana
A co miał Jezus na myśli mówiąc, że do starych bukłaków nie wlewa się młodego wina i że do starej sukni nie przyszywa się nowej łaty?
Pozdrawiam

Po co?
Przeciez Tobie i tak objawił to "Duch Prawdy"

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
kazema
 styczeń 16 2008 14:40   
Forum

ile zrozumiałam Twoją wypowiedź, to po krytyce zrezygnowałaś z próby jej ujęcia w słowa ?
Jeśli się nie poddałaś, to napisz jak obecnie (po tych wyjaśnieniach) rozumiesz pojęcie Trójcy św.

Kasandro, to forum to nie konkurs, gdzie bedziemy sie przekamarzac kto wie wiecej, kto szybciej'wymieknie', kogo zaskoczyc pytaniem. To forum chyba ma inny cel.
Skoro juz wczesniej napisalam, ze na chwile obecna nie rozumiem co oznacza 'trynitarny Bog', to po co Ci ponowne tlumaczenie mojego stanowiska? Czy ty, jesli do konca czegos nie rozumiesz, lubisz sie wymadrzac? Nie do mnie z tym pytaniem wiec. Jesli czegos bede pewna, napisze.

===

'Od momentu, gdy zaczniesz podróż przez życie w jakimś obranym kierunku,nieustannie musisz korygować kurs' ('Plan lotu')

Profil   Email 
 Cytat 
kasandra_K80
 styczeń 16 2008 14:51   
Forum

Quote by medieval_man:
Quote by kasandra_K80: Medieval_man

Dlaczego ?

Wytłumacz mi prosto implementację algorytmów rekurencyjnych biorąc pod uwagę, że nie przerobiłem jeszcze pojęcia silni

Czyli usprawiedliwione jest szukanie prawdy w innych miejscach i branie pod uwagę innej interpretacji.
A także teza, że każda religia zawiera w sobie tylko część prawdy, a suma prawd wszystkich religii daje w przybliżeniu całą prawdę.
Religie różnią się między sobą "językiem" i "prorokami" którzy ją niosą, a autor jest zawsze ten sam: Bóg.

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 styczeń 16 2008 14:55   
Forum

Quote by kasandra_K80: kazema
Nie wykorzystuj mojej osoby (mojego ewentualnego niezrozumienia) do wyciagania argumentow przeciw teologii gloszonej przez Medievela.

Sorry jeśli tak to odebrałaś.

A tak w ogole: poddalam sie z czym?

O ile zrozumiałam Twoją wypowiedź, to po krytyce zrezygnowałaś z próby jej ujęcia w słowa ?

Nie jest nigdzie napisane (a przynajmniej nic mi takiego nie przemnkelo przed oczami), ze aby owy 'maluczki' zostal zbawiony MUSI posiasc cala teologiczna wiedze.

Całej wiedzy teologicznej nie musi posiadać, ale Trójca św. jest podstawą wiary, a prawie nikt jej nie rozumie albo udaje że rozumie.
A ponoć mamy uzasadniać naszą wiarę.

Medieval_man

Dlaczego ?

Kasandro odpowiedź jest dość prosta!
Gdyby chrześcijaństwo przyjęło(
pomimo tego że Joachim de Fiore prorokował o istnieniu Trzech Czasów w rozwoju ludzkości, ale niestety nie wszystko prorokował dobrze)
jakże prostą Prawdę, że Duch Prawdy to Trzecie Boskie Objawienie to teologowie odebraliby sobie prawo do nieomylności i posiadania Ducha Prawdy!
Stąd ten karkołomny dogmat o Trójcy na który w Biblii nie ma żadnego potwierdzenia a wprost przeciwnie jest w wielu miejscach podkreślana jedyność Boga, a nawet padają słowa, że w owym dniu przekonamy się że Bóg jest tylko jeden. Takie słowa wydają się nonsensem w obliczu tego że całe chrześcijaństwo i większośc ludzi na świecie to twierdzi i Bóg mówiąc przez Izajasza te słowa świetnie o tym wiedział. Jeżeli jednak je wypowiedział to napewno miał coś innego na myśli!!! Jak myślisz co?
Ten "owy dzień" to Trzeci Dzień Boskich Objawień, to Dzień Ducha Prawdy, to Dzień Boskiego Zmartwychwstania w ludzkich sercach w Duchu i Prawdzie ale jak wiesz Boski Dzień może trwać i tysiąc lat.
Zwróc uwagę że Bóg tłumaczy nam, gdy Boskie pojęcia rozmijają się z naszymi.
Tak więc nie musimy domyślać się co znaczy Syn co znaczy Dziś, co znaczy Osoba. i dokonywać jakiś przedziwnych wolt intelektualnych. Syn to Syn , osoba to osoba a "dziś" jest konkretnym czasem dla jakiegoś zdarzenia odbywającego się na ziemi w którymś "dziś".no i zrodził też oznacza to co jest nam znane. Używany przez Boga język jest dostępny przeciętnemu rozumowi. DLatego też Bóg nie może mówić że ma Syna, który nigdy się nie urodził lecz jest wypowiadany, że dziś jest wiecznością nieustannie trwającą itd ....
Jeżeli Bóg chce nam przekazać jakąś niepojmowalną dla nas prawdę to używa symboli ,ale nam znanych z naszego życia i ta prawda jest w tych symbolach zawarta ale nie ukryta gdyż Bóg niczego przed nami nie ukrywa!!!
Prawda zawarta w symbolach czeka na naszą dojrzałość duchową i ewentualnie na kolejne Boskie Objawienie które ją wyjaśni w świetle zachodzących wydarzeń. Z faktu że Prawda została sformułowana, choć symbolicznie i któregoś dnia staje się rzeczywistością, możemy otrzymać pewność że Proroctwa pochodziły od Boga!!!!

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
kazema
 styczeń 16 2008 14:58   
Forum

Czyli usprawiedliwione jest szukanie prawdy w innych miejscach i branie pod uwagę innej interpretacji.
A także teza, że każda religia zawiera w sobie tylko część prawdy, a suma prawd wszystkich religii daje w przybliżeniu całą prawdę.
Religie różnią się między sobą "językiem" i "prorokami" którzy ją niosą, a autor jest zawsze ten sam: Bóg.

Bardziej blednego wniosku wyciagnac juz chyba nie moglas. Zeby za bardzo nie sprowokowac ta wypowiedzia, dodam: jest to moje zdanie.

===

'Od momentu, gdy zaczniesz podróż przez życie w jakimś obranym kierunku,nieustannie musisz korygować kurs' ('Plan lotu')

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 styczeń 16 2008 15:02   
Forum

Quote by kasandra_K80:

Nie
Skąd taki pochopny wniosek?
Quote by kasandra_K80:

Nie.
Skąd taki pochopny wniosek?
Z trudności wyjasnienia czegoś prostym językiem nie wynika, że nalezy to zostawić.

Jesli nie jestes w stanie wytłumaczyć mi implementacji algorytmów rekurencyjnych to nie znaczy wcale, że pragnąc zgłębić matematykę zacznę szukać wyjaśnienia w teorii memetyki i bedę udawał, że mogę napisac choćby licencjat z matematyki dyskretnej
Quote by kasandra_K80:

Choćby nawet tak było, czy oznacza to, że jeśli nie jesteś w stanie (bo jesteś nieprzygotowana) przyswoić sobie koncepcji Trójcy Świętej, możesz w zamian wyznawać zastępczo Swiatowida o czterech twarzach?

===

Cytat 
Andrzej
 styczeń 16 2008 15:09   
Forum

Quote by matejanka: Kasandro odpowiedź jest dość prosta!
Gdyby chrześcijaństwo przyjęło jakże prostą Prawdę, że Duch Prawdy to Trzecie Boskie Objawienie to teologowie odebraliby sobie prawo do nieomylności i posiadania Ducha Prawdy!

A gdyby matejanka przyjęła jakże prostą prawdę, że Duch Święty jest obecny w Kościele będącym Ciałem Chrystusa, to odebralaby sobie możliwość powoływania się na urojonego "Ducha Prawdy"
Quote by matejanka:
Stąd ten karkołomny dogmat o Trójcy na który w Biblii nie ma żadnego potwierdzenia

"Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego."
Reszta teologii jest tylko rozwinięciem.

Reszta tego, co piszesz w poście, na ktory odpowiadam nie ma żadnego związku z naszą dyskusją

===

Cytat 
matejanka
 styczeń 16 2008 17:43   
Forum

A gdyby matejanka przyjęła jakże prostą prawdę, że Duch Święty jest obecny w Kościele będącym Ciałem Chrystusa, to odebralaby sobie możliwość powoływania się na urojonego "Ducha Prawdy"

Medieval man!
Zaraz wyjeżdżam ale sobie nie odmówię
Popatrz mogłabym Cię sparafrazować i napisać, że gdyby Medieval man nie powoływał się na urojony Kościół, jako ciało Chrystusa, to już dawno pojąłby proste Objawienie Ducha Prawdy.
Ale napiszę inaczej!
Który kościół ma patent na posiadanie Ducha Prawdy, który jest ciałem Chrystusa????????
Pomijam już fakt, że ciało Chrystusa jak wszyscy wiemy było bezgrzeszne, a tego warunku nie spełnia żaden z ziemskich kościołów.
Kościół mistyczny natomiast nie wydaje żadnych dekretów, postanowień ani dogmtów i nie uprawia teologii!!!
Do zobaczenia po niedzieli!!!
Pozdrawiam

===

Cytat 
kasandra_K80
 styczeń 16 2008 20:06   
Forum

Medieval_man

Choćby nawet tak było, czy oznacza to, że jeśli nie jesteś w stanie (bo jesteś nieprzygotowana) przyswoić sobie koncepcji Trójcy Świętej, możesz w zamian wyznawać zastępczo Swiatowida o czterech twarzach?

Tego nie wiem bo niewiele wiem o Światowidzie.
Wiem jednak że np. 3 religie monoteistyczne (judaizm, chrześcijaństwo, islam)
wyznają tego samego Boga, ale mają odrębną teologię tak jakby było 3 Bogów, każdy dla innego obszaru kulturowego.
Jeśli jest Jeden, to każda z nich powinna uznawać trzy rodzaje interpretacji lub mieć wspólne wnioski.
Nie powinien również istnieć problem wybierania jednej z nich lub jej zmiany.
Jeśli jest to niemożliwe, to chyba dlatego że prawdą jest TT.

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 styczeń 16 2008 20:13   
Forum

Quote by matejanka:

Medieval man!
Zaraz wyjeżdżam ale sobie nie odmówię

Wiem, że matejanka zaraz wyjeżdża i trochę niezręcznie mi odpowiadać nieobecnej.
Ale niech tam...
Wróci, przeczyta i odpowie jak zawsze
Quote by matejanka:
Popatrz mogłabym Cię sparafrazować i napisać, że gdyby Medieval man nie powoływał się na urojony Kościół, jako ciało Chrystusa, to już dawno pojąłby proste Objawienie Ducha Prawdy.

Pudło, matejanko
Kościół przynajmniej jest jakims Ciałem, ktore wprowadza porządek w zamieszanie terminologiczne.
Podczas gdyby każdy miał tylko swojego własnego, hmmm... "Ducha Prawdy", to każdy tak naprawdę tworzyły swoje własne pseudo-objawienia i system, ktory nie trzyma się kupy.

Jak sama twierdzisz, Bóg bierze pod uwagę naszą naturę, dlatego własnie Jezus wyraźnie, jak świadczy Pismo, powołał Kościół, zeby był jeden jasny, konkretny znak, w którym mozna się odnaleźć (a piszę tylko o płaszczyźnie organizacyhnej, nie duchowej) zamiast żeby każdy słuchał swojego, hmmm... "Ducha Prawdy" i wygadywał co mu ślina na język przyniesie
Quote by matejanka:

Ale napiszę inaczej!
Który kościół ma patent na posiadanie Ducha Prawdy, który jest ciałem Chrystusa????????

Żaden nie ma patentu na posiadanie Ducha Prawdy, bo takiego patentu i takiego Ducha nie ma.
To wytwór Twojej i zwiedzionych ludzi, wyobraźni.

Na szczęście Jezus był madrzejszy od tego wszystkiego i rzeczywiście założył swój Kościół.
Jako rzymski katolik będę uważał, że pełnia Chrystusowego Kościoła trwa w Krk, co wcale nie oznacza, że Kościoła Chrystusowego nie ma w innych wyznaniach - chrześcijańskich, a więc tych, które głoszą, że Jezus Chrystus jest Bogiem, Synem-Boga, że Bóg jest jeden w Trójcy Świętej, że Syn Bozy stał sie czlowiekiem i umarł na krzyżu dla naszego zbawienia i że dusza ludzka jest niesmiertelna a łaska Boża jest dla zbawienia potrzebna
Quote by matejanka:

Pomijam już fakt, że ciało Chrystusa jak wszyscy wiemy było bezgrzeszne, a tego warunku nie spełnia żaden z ziemskich kościołów.

Pomijasz też fakt, że nie ma czegos takiego jak bezgrzeszne ciało, bo czy to ciało będzie sadzone, czy dusza?
Pomijasz ten fakt, że Jezus nigdzie nie gwarantował swojemu Kościołowi, że jego członkowie będą bezgrzeszni, ale że On bedzie z Kościołe po wszystkie dni aż do skończenia świata
Quote by matejanka:

Kościół mistyczny natomiast nie wydaje żadnych dekretów, postanowień ani dogmtów i nie uprawia teologii!!!

Jednym słowem Kościół mistyczny to taka konstrukcja tworzona ad hoc na potrzeby tych, ktorzy mają za mało pokory, by zmieścić się w Kościele składającym się ze zwykłych ludzi, choc ożywianych jednym Duchem.
To wytwór fantazji mający przynajmniej tę zaletę, że nikt nie może go za rękę złapać i wykazać błędy.
To urojenie będace niczym innym jak manipulacją, w której mieszczą się wszyscy, ktorzy chcą przedkładac własne wyobrażenia ponad naukę Bożą w pobożnym i jakże pokrętnym sformułowaniu o tak zwanym Kościele mistycznym, czyli o Kościele ktorego nie ma
Quote by matejanka:

Do zobaczenia po niedzieli!!!
Pozdrawiam

Życzę, żeby w drodze Pan zwalił Cię na ziemię

===

Cytat 
Andrzej
 styczeń 16 2008 20:20   
Forum

Quote by kasandra_K80: Wiem jednak że np. 3 religie monoteistyczne (judaizm, chrześcijaństwo, islam)
wyznają tego samego Boga, ale mają odrębną teologię

Mjaa odrębną teologie gdyż przyjmują zupelnie inne źródła Objawienia.
To natomiast, że głoszą tego samego Boga nie jest jeszcze powodem do obojętności wyznaniowej, gdyż wyznania te nie sa komplementarne, ale się wykluczają.

Natomiast TT - to bajka spisana w XIX wieku przez (moim zdaniem) chorych ludzi, jeśli wierzyć niesprawdzalnym swiadectwem.
Porównywanie TT z trzema monoteizmami jest po prostu nie na miejscu

===

Cytat 
kasandra_K80
 styczeń 16 2008 20:48   
Forum

Jest Jeden Bóg, a różne religie i różne źródła Objawień, różne teologie, które się wykluczają.
To w końcu jaki jest Bóg? Jak go należy pojmować?

Może TT to tylko bajanie, a może jedyne sensowne połączenie odmiennych teologii i to w oparciu o Objawienia w Meksyku ?

===

Profil   Email 
 Cytat 
kazema
 styczeń 16 2008 21:52   
Forum

Wiem jednak że np. 3 religie monoteistyczne (judaizm, chrze¶cijaństwo, islam)
wyznaj± tego samego Boga, ale maj± odrębn± teologię tak jakby było 3 Bogów, każdy dla innego obszaru kulturowego.

Judaizm i Chrzescijanstwo wyznaja tego samego Boga. Ale co do islamu, to juz taka pewna bym nie byla. Islam nie jest religia objawiona. Jedyne, za co mozna cenic Islam to, za fundamentalizm. To jest zdanie ksiezy. Czy Allah to Bog??Sa na ten temat dyskusje. Ale ja swojego Boga Allahem nie nazwe.

===

Profil   Email 
 Cytat 
kazema
 styczeń 16 2008 22:15   
Forum

Może TT to tylko bajanie, a może jedyne sensowne połączenie odmiennych teologii i to w oparciu o Objawienia w Meksyku ?

Jak mysle o TT przychodzi mi na mysl takie stwierdzenie:

'Klamstwo nigdy nie odnosi tak wielkiego sukcesu jak wtedy, dgy na swoj haczyk zaklada przynete prawdy'

===

Profil   Email 
 Cytat 
eviva
 styczeń 17 2008 00:37   
Forum

kasandra K80

To w końcu jaki jest Bóg?Jak należy go pojmować?

Moje wyjaśnienie jaki jest Bóg,zgodnie z prośbą Dezertera jest na stronie o Bogu:here
Pojęcie Trójcy Świętej wyjaśnię następnym razem.

kazema

Jak mysle o TT przychodzi mi na mysl takie stwierdzenie:

'Klamstwo nigdy nie odnosi tak wielkiego sukcesu jak wtedy, dgy na swoj haczyk zaklada przynete prawdy'

A ja jak czytam Twoje stwierdzenie,to zapewne wiesz co mam na myśli.Jedynie Duch Prawdy decyduje,co jest prawdą,a co jest kłamstwem,a nie człowiek.Z tego wynika,że nawet nieomylny Papież jest omylny.

Czy Allah to Bog??Sa na ten temat dyskusje. Ale ja swojego Boga Allahem nie nazwe.

Mnie się widzi,że Allah,Brahman,Jahwe itd,są to nazwy Boga w języku ich wyznawców.To oznacza zawsze tego samego,jedynego Boga.

Niech cię Allah ma w swojej opiece".

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
kasandra_K80
 styczeń 17 2008 08:51   
Forum

Eviva

Mnie się widzi,że Allah,Brahman,Jahwe itd,są to nazwy Boga w języku ich wyznawców.To oznacza zawsze tego samego,jedynego Boga.

Mam też takie wrażenie.
A różnice w pojmowaniu Boga wynikają z tego, że poszczególne religie kształtowały się w różnych przedziałach wiekowych i w odmiennej kulturze.

===

Profil   Email 
 Cytat 
aszug
 listopad 25 2008 22:45   
Forum

Stąd fakt takiego odejścia Jezusa jak to opisał autor jest nie do przyjęcia jako wiarygodny, ani jako rozsądny, stąd też mam pewność, ze autor zmyślał.

Masz silne braki jeśli chodzi o wiedzę historyczną, wyciąganie wniosków, rozumienie tekstu, itd. Zanim się zacznie w ogóle poważnie z czymś walczyć należy się zorientować z czym się walczy i czy w ogóle jest z kim-czym się bić. A tu nie ma nic takiego.

Na Wschodzie wyobrażenie piekieł czy Hadesu było takie, że leży ono pod ziemią, w ciemnościach, nieba zaś takie, że leży ono w górze, była to kraina wyższego i niezakłóconego szczęścia, czego symbolem był błękit i pokój nieba. Gdy Jezus mówił "szukajcie tego, co w górze" nie miał na myśli łapania ptaków lub szukania czarnych dziur we wszechświecie, a mimo to wyrażenie to jest ścisłe i jasne dla wszystkich, zwłaszcza dla ludzi jego czasów. Były tylko dwa sposoby, aby odejść z tego świata pozostając żywym, jak On: zniknąć tak po prostu, nie unosząc się nad ziemią ani nie schodząc w jej głębiny, albo wznieść się i ukazać symbolicznie, że idzie On tam, gdzie nie dochodzi zgiełk ziemi, gdzie już nie ma śladów trudnego losu ludzkiego, na 'wysokości', tam, dokąd nie prowadzi żadna droga z ziemi i do świata oddalonego od niej. To dosyć proste do zrozumienia i nie ma tu żadnej podstawy do tego, by uważać, że ktokolwiek tu kłamał lub kogoś oszukiwał.

Jezus wielokrotnie mówił o tym, że Królestwo nie jest ani tam, ani tu, że już jest pośród ludzi, a więc jest czymś niewidzialnym i duchowym, nie mającym umiejscowienia geograficznego i zlokalizowanym gdziekolwiek w sferze widzialnej. Św. Paweł pisał, że Bóg jest niedaleko każdego z nas, że "w Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy", a Królestwo-Niebo-Wieczność to właśnie Bóg.

Wniebowstąpienie było aktem publicznym i symbolicznym,do tego uroczystym, oznaczało, że Pan i Zbawiciel odchodzi na zawsze z tej ziemi na miejsce niedostępne, poza tym miało zebranym ukazać, ze Jezus żywy odchodzi w Tamten świat, już choćby z tego powodu wzniesienie się było czymś sensownym aby wszyscy to widzieli i mogli to póżniej głosić. Trzeba dużego wysiłku i małego rozeznania, aby dojść do takich wniosków, co autor postu.

Pozdrawiam.

--------------------------------
Wyciąnięte z otchłani. Rafi F

===

Ilekroć poszedłem między ludzi, mniejszy wróciłem.

Profil   Email 
 Cytat 
aszug
 grudzień 12 2008 17:14   
Forum

Quote by matejanka:Nazwano Go imieniem: Przedziwny Doradca, Bóg Mocny, Odwieczny Ojciec, Książę Pokoju. Wielkie będzie Jego panowanie w pokoju bez granic na tronie Dawida i nad Jego królestwem, które On utwierdzi i umocni prawem i sprawiedliwością, odtąd i na wieki. Zazdrosna miłość Pana Zastępów tego dokona. (Iz 9, 5-6)

I właśnie o to chodzi, że BĘDZIE panował (z nadania przez Ojca) i otrzyma tron Dawida z powodu zasług i tego, co uczyni dla ludzkości. A tytuły mówią o godności podobnej do tej, jaką posiada Ojciec, nie o tożsamości.
Św. Paweł mówi, że Jezus za dni swojego życia zanosił błagania i modły do Boga i że ze względu na swoje zasługi został wysłuchany, dlatego otrzymał imię Pana. Jesteś niekonsekwentna w traktowaniu św. Pawła.

A ze Jezus modlił się do Ojca? Jako Syn Człowieczy posiadał ludzką duszę, która z perspektywy wcielenia modliła się do Ojca. Fakt że Duch Jezusa był Duchem Ojca w niczym nie przeszkadzał!

Jezus nie mówił w Ogrójcu "Ojcze, oddal od duszy mojej ten lęk" i nie skupiał się w sobie, aby dojść do swojej boskiej świadomości Ojca i sam sobie pomóc, tylko "Oddal ode mnie tą straszną śmierć i cierpienie fizyczno-duchowe (jakich się bał - kielich), ale nie jak Ja chcę, ale jak Ty". Gdyby był Ojcem nie mówiłby też, że o tej godzinie nie wie nikt, nawet Syn, ani nie mówiłby do Piotra "Czyż nie wiesz, że Ojciec Mój mógłby mi wystawić 12 legionów aniołów?". Nie mówiłby też "Ojcze, a teraz otocz Mnie tą chwałą, jaką miałem u Ciebie zanim świat powstał" ani "Idę do Ojca Mojego i Ojca waszego, Boga Mojego i Boga waszego", itd.

Z trudem próbuję zrozumieć jak można czytać uważnie NT, traktować go poważnie i mieć takie poglądy jak TY.

===

Profil   Email 
 Cytat 
aszug
 grudzień 12 2008 17:34   
Forum

Quote by kasandra_K80:

Nie do końca. To, że nauka o Trójcy Św. nie jest prosta nie znaczy, że nie wiadomo o co w niej chodzi. Przeciwnie, jest jasna i spójna, co nie oznacza, że prosta i 'łatwa'. To tak jak z transsubstancjacją (przemianą chleba w prawdziwe Ciało) - okropne słowo i całe traktaty wyjaśnień, zawiłości teologiczne i spekulacje, ale prawda jedna i prosta: podczas mszy św. substancja chleba przemienia się realnie w Jezusowe ciało, pozostawiając tylko zewnętrznie postać chleba.

Religie nie mówią o tym samym i nie prowadzą też do tego samego. Jest wiele religii sprzecznych ze sobą i głoszących całkiem inne prawdy, choćby buddyzm i chrześcijaństwo - dwa najbardziej różniące się od siebie światopoglądy, nie do pogodzenia nigdy ze sobą.

===

Profil   Email 
 Cytat 
aszug
 grudzień 12 2008 17:44   
Forum

Quote by matejanka:
Gdyby chrześcijaństwo przyjęło(
pomimo tego że Joachim de Fiore prorokował o istnieniu Trzech Czasów w rozwoju ludzkości, ale niestety nie wszystko prorokował dobrze)
jakże prostą Prawdę, że Duch Prawdy to Trzecie Boskie Objawienie to teologowie odebraliby sobie prawo do nieomylności i posiadania Ducha Prawdy!

Joachim z Fiore był zakonnikiem katolickim i wierzył we wszystko, co głosił Kościół. Nie twierdził on, że Duch Św. to Nowe, Przyszłe objawienie tylko trzecia Osoba Boska, a era Ducha Św. będzie erą, w której działanie tego osobowego Ducha będzie najbardziej owocowało.

Stąd ten karkołomny dogmat o Trójcy na który w Biblii nie ma żadnego potwierdzenia a wprost przeciwnie jest w wielu miejscach podkreślana jedyność Boga, a nawet padają słowa, że w owym dniu przekonamy się że Bóg jest tylko jeden. Takie słowa wydają się nonsensem w obliczu tego że całe chrześcijaństwo i większośc ludzi na świecie to twierdzi i Bóg mówiąc przez Izajasza te słowa świetnie o tym wiedział. Jeżeli jednak je wypowiedział to napewno miał coś innego na myśli!!! Jak myślisz co?

Jest tylko Jeden Bóg, a jak kościół musiał od zawsze tłumaczyć mało zorientowanym, w tym muzułmanom istnienie trzech Osób w Bogu nie przeczy Jego Jedności i Jedyności. Zanim zacznie się coś negować najlepiej wcześniej zorientować się o co w tym chodzi.
Prawda o Trójcy św. pochodzi głównie z NT, bez niego w ogóle nikomu nie przyszłaby do głowy.
Jedne z najbardziej nielogicznych, niekonsekwentnych i absurdalnych twierdzeń jakie słyszałem to te, które mówią o tym, że Syn i Ojciec to jedna Osoba. Nikt poważny, kto żyje Ewangelią i nauką Jezusa nigdy nie potrafiłby głosić czegoś takiego. Jest to możliwe tylko u tych ludzi, którzy swoje poglądy czerpią spoza Biblii i chrześcijaństwa a Pismo św. traktują instrumentalnie na popieranie swoich tez.

===

Profil   Email 
 Cytat 
aszug
 grudzień 12 2008 17:55   
Forum

Quote by matejanka:

I tu jest właśnie ta niekonsekwencja w traktowaniu św. Pawła. Nikt tak jak on nie rozwinął nauki o Kościele jako Mistycznym Ciele Chrystusa, organizmie działania Ducha Świętego, który jest zaczynem dla świata i przedsmakiem Królestwa. Przecież to jego sformułowanie.
Już bardziej kpić nie można...

Ale napiszę inaczej!

'Patent' ma Kościół wywodzący się od Niego, od św. Piotra i Pawła, których powołał sam Jezus. Przecież po to właśnie Jezus powołał uczniów (Kościół) i posłał ich w świat, aby głosili prawdę, której nikt inny nie zna, żaden naród i żadna jednostka. A po co innego ich posłał?

Kościół mistyczny - nie ma takiego określenia w Piśmie, to wymysł ezoteryków. Jest tylko Mistyczne Ciało Chrystusa, czyli nie fizyczna ale duchowa przestrzeń, w której żyje i działa Jego Duch. I właśnie dlatego został tak nazwany Kościół przez Pawła bo poza nim Duch ten albo nie działa, albo działa szczątkowo i w sposób anonimowy.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,92 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty