Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 V dogmat maryjny
 |  Wersja do druku
eviva
 luty 18 2008 10:54   
Forum

Status: offline

medieval man

a wystarczy przyjąć jedno proste założenie: charyzmat Piotra obiecany mu osobiście przez Jezusa trwa nadal w Jego (Jezusa) Kościele.
Tego prostego założenia nie potwierdza NT i V Ewangelia:

44.4.Cała prawda jest w Bogu,a Ja świadczę o tej prawdzie,

Ja Jestem prawdziwą opoką,a na tej opoce zbuduję Kościół Swój,

a bramy piekła nie zwyciężą go i z tej opoki popłyną strumienie Żywej Wody,aby dac życie narodom tej ziemi.

Trzeba rozróżnic między tym prawdziwym,Jego,Chrystusa Kościołem,którym jest Wewnętrzny Kościół Chrystusa,a Zewnętrznymi Kościołami.Wewnętrzny Kościół Chrystusa tworzą ci ludzie,których Osobistym Zbawicielem,jest obecny w każdym z nas Chrystus.Zewnętrzne Kościóły tworzą ci ludzie,którzy wskazują drogę do Wewnętrznego Kościoła Chrystusa.

Kościoły Zewnętrzne-->Wewnętrzny Kościół Chrystusa-->Zbawienie

Wewnętrzny Kościół Chrystusa jest jeden,a cała pozostała reszta są to Kościoły Zewnętrzne.Z racji charyzmatu obiecanego Piotrowi osobiście przez Jezusa,KRK jeśli o nim piszesz,powinien spełniac szczególną rolę, w kierowaniu wiernych do Wewnętrznego Kościoła Chrystusa.

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 luty 18 2008 11:11   
Forum

Quote by eviva: medieval man
a wystarczy przyjąć jedno proste założenie: charyzmat Piotra obiecany mu osobiście przez Jezusa trwa nadal w Jego (Jezusa) Kościele.
Tego prostego założenia nie potwierdza NT i V Ewangelia:

Nie obchodzi mnie tak zwana V ewangelia.
I Ciebie też nie powinna obchodzić, jako dziełko oszusta powstałe w XIX wieku
Quote by eviva:
44.4.Cała prawda jest w Bogu,a ja świadczę o tej prawdzie,

Pobożne, ale pochodzące z dziełka, które całe jest kłamstwem
Quote by eviva:

Ja Jestem prawdziwą opoką,a na tej opoce zbuduję Kościół Swój,

a bramy piekła nie zwyciężą go i z tej opoki popłyną strumienie Żywej Wody,aby dac życie narodom tej ziemi.

To też z Piątej?
Pobożne, ale jak wyżej.
Quote by eviva:
Trzeba rozróżnic między tym prawdziwym,Jego,Chrystusa Kościołem,którym jest Wewnętrzny Kościół Chrystusa,a Zewnętrznymi Kościołami

Odpowiem Ci jak Ty sama odpowiadasz: gdzie w NT jets napisane o WKC?
Quote by eviva:
Wewnętrzny Kościół Chrystusa tworzą ci ludzie,których Osobistym Zbawicielem,jest obecny w każdym z nas Chrystus.Zewnętrzne Kościóły tworzą ci ludzie,którzy wskazują drogę do Wewnętrznego Kościoła Chrystusa.

Pobożne, ale naciagane

Quote by eviva:
Kościoły Zewnętrzne-->Wewnętrzny Kościół Chrystusa-->Zbawienie

Wewnętrzny Kościół Chrystusa jest jeden,a cała pozostała reszta są to Kościoły Zewnętrzne.Z racji charyzmatu obiecanego Piotrowi osobiście przez Jezusa,KRK jeśli o nim piszesz,powinien spełniac szczególną rolę, w kierowaniu wiernych do Wewnętrznego Kościoła Chrystusa.

Co do charyzmatu Piotra, masz go tutaj:

Szymonie, Szymonie, oto szatan domagał się, żeby was przesiać jak pszenicę; ale Ja prosiłem za tobą, żeby nie ustała twoja wiara. Ty ze swej strony utwierdzaj twoich braci».

oraz:

Rzekł do niego Jezus: «Paś owce moje!

jesli ktos stawia sie ponad Piotrem wykłóca się z Chrystusem o jego postanowienia

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Piotr
 luty 18 2008 14:14   
Forum

Quote by medieval_man:

jesli ktos stawia sie ponad Piotrem wykłóca się z Chrystusem o jego postanowienia

A rzekł: "A kto będzie po Tobie niech je pasie za ciebie."?

A może rzekł: "A jak spotkasz kogo wartościowego na połoninie to poproś go i paście razem."?

===

Mt6:7-8 [..]Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich!

Cytat 
matejanka
 luty 18 2008 14:51   
Forum

Ale wy nie pozwalajcie się nazywać Nauczycielami, bo jeden tylko jest Nauczyciel wasz Chrystus, a wy wszyscy jesteście braćmi. Nikogo też na ziemi nie nazywajcie ojcem swoim, albowiem jeden jest Ojciec wasz, Ten w niebie. Ani pozwalajcie się nazywać przewodnikami, gdyż jeden jest przewodnik wasz, Chrystus. Kto zaś jest największy pośród was, niech będzie sługą waszym. A kto się będzie wywyższał, będzie poniżony" [Mt. 23, 8-12].
Pozdrawiam

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
Andrzej
 luty 18 2008 15:18   
Forum

Quote by skałosz:
Quote by medieval_man:

A może rzekł: "A jak spotkasz kogo wartościowego na połoninie to poproś go i paście razem."?

Rozumiem więc, że przyjmujesz chętniej stwierdzenie:
"A jak juz skończysz pasać, bo umrzesz, nie będziesz miał już żadnego następcy".
Można i tak.
Moża wierzyć, że pierwsi uczniowie i pierwsze nastepne pokolenie nie miało zadnej świadomości eklezjalnego wymiaru ich wspólnot i po śmierci wszystkich Apostołów, w tym i Piotra, powiedziało sobie: "Hulaj dusza, nie ma Pastucha".
Przeczy temu tekst:

Wtedy Piotr w obecności braci, a zebrało się razem około stu dwudziestu osób, tak przemówił: (...)
A urząd jego niech inny obejmie!
Trzeba więc, aby jeden z tych, którzy towarzyszyli nam przez cały czas, kiedy Pan Jezus przebywał z nami, począwszy od chrztu Janowego aż do dnia, w którym został wzięty od nas do nieba, stał się razem z nami świadkiem Jego zmartwychwstania».
(..)
I tak się pomodlili: «Ty, Panie, znasz serca wszystkich, wskaż z tych dwóch jednego, którego wybrałeś, by zajął miejsce w tym posługiwaniu i w apostolstwie

Dla mnie, ten tekst świadczy o tym, że Apostołowie mieli świadomość tego, że Kościół cechuje sie pewną kontynuacją, a wybór kolejnego uczestnika ich kolegium jest wyborem dokonywanym w ciągłości przez Tego, który zna serca wszystkich, wskutek czego żądali, by uczniowie, by członkowie Kościoła byli posłuszni przełożonym i byli im ulegli, ponieważ oni czuwają nad duszami (...) i muszą zdać sprawę z tego. Niech to czynią z radością, a nie ze smutkiem, bo to nie byłoby dla was korzystne.

Przekonanie o trwałym charyzmacie Piotrowym zresztą bylo obecne pośród chrześcijan wszystkich - nie tylko rzymskich) w czasach pierwszych soborów (są na to dokumenty) i nie widzę powodu, by sie od tego przekonania odcinać.

Ale rozumiem, ze komus może to nie pasować

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Andrzej
 luty 18 2008 15:21   
Forum

Quote by matejanka:

Ale wy nie pozwalajcie się nazywać Nauczycielami, bo jeden tylko jest Nauczyciel wasz Chrystus, a wy wszyscy jesteście braćmi. Nikogo też na ziemi nie nazywajcie ojcem swoim, albowiem jeden jest Ojciec wasz, Ten w niebie. Ani pozwalajcie się nazywać przewodnikami, gdyż jeden jest przewodnik wasz, Chrystus. Kto zaś jest największy pośród was, niech będzie sługą waszym. A kto się będzie wywyższał, będzie poniżony" [Mt. 23, 8-12].
Pozdrawiam

Rozumiem matejanko
Biedne dzieci w szkołach - codziennie grzeszą nazywając swoich nauczycieli nauczycielami.
Biedne dzieci w rodzinach - codziennie grzeszą nazywając swoich ojców ojcami.
Biedni turysci - grzesza nazywając swoich przewodników przewodnikami.

masz rację, matejanko - lepiej wrócic do starych dobrych zwyczajów i na nauczycieli w szkole tudzież na swoich ojców mowić "towarzyszu"

a może przy okazji skończyć OT?

===

Cytat 
Piotr
 luty 18 2008 16:13   
Forum

Quote by medieval_man:
Quote by skałosz:
Quote by medieval_man:

Rozumiem więc, że przyjmujesz chętniej stwierdzenie:
"A jak juz skończysz pasać, bo umrzesz, nie będziesz miał już żadnego następcy".
Można i tak.(..)

Źle rozumiesz.
napisałem :
a nie:
A może rzekł: "A jak juz skończysz pasać, bo umrzesz, nie będziesz miał już żadnego następcy"?

===

Mt6:7-8 [..]Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich!

Cytat 
eviva
 luty 18 2008 18:10   
Forum

medieval man

Co do charyzmatu Piotra, masz go tutaj:

Szymonie, Szymonie, oto szatan domagał się, żeby was przesiać jak pszenicę; ale Ja prosiłem za tobą, żeby nie ustała twoja wiara. Ty ze swej strony utwierdzaj twoich braci».

oraz:

Obecny w nas Chrystus,jest naszym jedynym Duszpasterzem

Pasienie owiec i pasienie dusz,to nie jest to samo.

Piotr otrzymał administracyjny charyzmat,ale tylko do pasienia owiec w Zewnętrznym Administracyjnym KRK.To pasienie owiec polega na tym,aby je doprowadzic do obecnego w nas Chrystusa,ponieważ:

Chrystus jest jedynym Duszpasterzem wszystkich owiec i dusz.

I Piotra 2.25.Byliście bowiem zbłąkani jak owce,lecz teraz nawróciliście się do

pasterza i stróża dusz waszych.

W Jan.10 pisze;" O owczarni" i "O dobrym pasterzu":

Ja Jestem drzwiami dla owiec;jeśli kto przeze Mnie wejdzie,zbawiony będzie...

Jeśli obecny w nas Chrystus jest jedynym Arcypasterzem i Osobistym Zbawicielem naszych dusz,to wszystkim Administracyjnym Kościołom Zewnętrznym,pozostaje jedynie rola drogowskazów dla owiec,prowadzących do obecnego w nas Chrystusa.

Droga zbawienia :

Administracyjne Kościoły Zewnętrzne-->obecny w nas Chrystus--> Zbawienie

Wszyscy inni,którzy chcą się uważac za duszpasterzy i stawiają się ponad Chrystusem,to wg Jan.10.8.."złodzieje i zbójcy".

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 luty 18 2008 19:11   
Forum

Quote by medieval_man:
Quote by Dezerter:
Quote by medieval_man:
Chce przez to powiedzieć, że każdy ewentualny "nowy dogmat" nie jest w rozumieniu Krk żadnym nowym dogmatem.
Nie jest żadnym nowem tworem.
Jest czymś, co już istnieje i jest tylko odkrywane albo precyzowane.

...nic dodać nic ująć - kwintesencja katolickiej teologii.....potrafiącej uzasadnić wszystko
Widzę tu "metodę małych kroków"

Nie wszystko, drogi dezerterze.
Na przykad katolicka teologia nie udowodni Ci niczego co już jest sprzeczne z jej dogmatami.

Ufffff, to mnie trochę uspokoiłeś , to może jest jeszcze przed nami katolikami jakaś jasna przyszłość, że gdy Jezus Powróci to rozpozna nas jeszcze! jako swoich uczniów

Quote by medieval_man:
Quote by Dezerter:

Dlatego nie boję się "nowych dogmatów"

a ja się boje , bo mam nieodparte wrażenie, że każdy z nich oddala nas od nauki Jezusa i apostołów, ojców apostolskich i ojców Kościoła

Przyjmuje! - dopóki to co głosi Kościół jest zgodne i nie różniące sie zbyt dużo od pierwowzoru
Działanie Ducha podobnie jak i "charyzmat" musi być rozpoznawalny "po owocach".

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Andrzej
 luty 18 2008 19:32   
Forum

Quote by eviva:

Jeśli obecny w nas Chrystus jest jedynym Arcypasterzem i Osobistym Zbawicielem naszych dusz,to wszystkim Administracyjnym Kościołom Zewnętrznym,pozostaje jedynie rola drogowskazów dla owiec,prowadzących do obecnego w nas Chrystusa.

Uważasz więc tak naprawdę, ze nie ma żadnego Koscioła tylko to, co kazdy sam sobie w swojej duszyczce odnajdzie.
Funkcjonujące Kościoły sa tylko ludzkimi instytucjami nie mającymi nic wspólnego z Ciałem Chrystusa.

To bardzo wygodne.
Pozwala bowiem na pełną, egoistyczną, egocentryczną niezależność i nieliczenie sie z nikim i z nikim pod pozorem tego, że "ma się Ducha Chrystusowego".

Nieważne stają się słowa św. Pawła:
Wy przeto jesteście Ciałem Chrystusa i poszczególnymi członkami. I tak ustanowił Bóg w Kościele najprzód apostołów, po wtóre proroków, po trzecie nauczycieli, a następnie tych, co mają dar czynienia cudów, wspierania pomocą, rządzenia oraz przemawiania rozmaitymi językami

A przecież te słowa poprzez wymienianie konkretnych charyzmatów, posług i funkcji w konkretnej wspólnocie, w konkretnym zgromadzeniu wskazują nie na Kościół Urojony, Wewnętrzny, Wyimaginowany, ale na twardą rzeczywistość Kościoła będącego także Widzialną Instytucją.

No, ale nie musisz, evivo zgadzac się ze św. Pawłem.

===

Cytat 
Andrzej
 luty 18 2008 20:06   
Forum

Quote by Dezerter:
Quote by medieval_man:

Przyjmuje! - dopóki to co głosi Kościół jest zgodne i nie różniące sie zbyt dużo od pierwowzoru
Działanie Ducha podobnie jak i "charyzmat" musi być rozpoznawalny "po owocach".

hmmm.

Podobnie też [jest] jak z pewnym człowiekiem, który mając się udać w podróż, przywołał swoje sługi i przekazał im swój majątek
(...)
Przyszedł i ten, który otrzymał jeden talent, i rzekł: "Panie, wiedziałem, żeś jest człowiek twardy: chcesz żąć tam, gdzie nie posiałeś, i zbierać tam, gdzieś nie rozsypał. Bojąc się więc, poszedłem i ukryłem twój talent w ziemi. Oto masz swoją własność!"

No ale on przeciez chciał, żeby to, co otrzymał to co otrzymał było zgodne i nie różniące sie zbyt dużo od pierwowzoru

===

Cytat 
Maciek Janson
 luty 19 2008 13:16   
Forum Moderator
Moderator

No to jazda

Racje ma medieval kiedy twierdzi, ze koscil nie ustanawia dogmatow, ale je odkrywa. W tym sensie kosciol jest sluga dogmatu jak jest sluga kanonu

Problem jest jednak inny - co kiedy dogmat rozmija sie z kanonem?? Szczegolnie dogmat pozniejszy?? To znaczy, ze dogmat jest nieprawdziwy. I tak kiedy teza o bezgrzesznosci Marii (doskonalosci jej zycia) czy hipotetyczny dogmat o roli wspolodkupicielki narusza prawde kanoniczna to zgodnie z moim przekonaniem jest to dzialanie wbrew tradycji i kanonowi. Uchwalajac taki czy inny dogmat (nadajac mu ramy instytucjonalne) kosciol przekracza swoje uprawnienia, z roli odkrywcy zamienia sie w kreatora - to jest szkodliwe i niedobre.

Postaram sie wytlumaczyc to na przykladzie. jezeli do tej pory nie byloby w koscile dogmatu o trojcy, nic nie staloby na przeszkodzie przeciwko takiemu "nowemu dogmatowi) byloby to wyrazenie prawdy uznawanej przez kosciol i znajdujacej odzwierciedlenie w kanonie. Jezeli jednak kosciol postanawia uchwalac dogmat o wspolodkupicielu zielonym krasnoludku to nie moge z tym zgodzic To jest nadinterpretacja.

I teraz o Piotrze

Rzecz zostala powiedziana do Piotra, ktorego Jezus potrafil nazwac szatanem, ktory sie Jezusa trzy razy zaparl, i ktory nie byl obecny pod krzyzem w momencie smierci Jezusa. Rzecz zostala powiedziana do czlowieka ulomnego... (to pierwsza obserwacja, z ktora nie trzba polemizowac, taka obserwacja zeby bylo tlo)

Po drugie, Jezus przyszedl na ziemie w okreslonym celu. Kiedy wypelnil swoje zadanie to nie zostalo na ziemi nic co mialoby zostac przez niego zrobione wiecej. Ukazal ojca, odkupil ludzkosc, zalozyl kosciol. Na ziemi nie potrzebuje zastepcow, szczegolnie, ze uczniom obiecal Ducha Swietego...

W tym sensie Piotr nie posiada monopolu na prawde, racje i przywodztwo, szczegolnie widac to w kilku sytuacjach z Pawlem, ktory w rownie wielkim (nie wiadomo czy nie daleko wiekszym stopniu) przyczynil sie do rozrostu kosciola.

Nastepstwo, o ktorym tutaj piszesz medievalu to konsekwencja relacji mistrz i uczen. Zadne szczegolne namaszczenie. Dowodzi tego w jaskrawy sposob powolanie Pawla czy nawet wczesniej Jana Chrzciciela czy innych prorokow. Bog objawial sie w ich zyciu i ich powolywal. Bez zwiazku z istniejaca i widzialna hierarchia. Poprostu Bog staial czlowieka w pewnej sytuacji i mowil do niego. Pawel nie byl czlonkiem kosciola, nie zostal namaszczony ani wyznaczony przez kogokolwiek z owczesnego kosciola. Wybral go i poslal Bog. Tak mu sie podobalo. Wierze, ze dzis tez tak sie dzieje na calym swiecie i nie sa to akty samowoli i ludzkiej pychy, ale bozego dzialania...

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 luty 19 2008 13:35   
Forum

Bog objawial sie w ich zyciu i ich powolywal. Bez zwiazku z istniejaca i widzialna hierarchia. Poprostu Bog staial czlowieka w pewnej sytuacji i mowil do niego. Pawel nie byl czlonkiem kosciola, nie zostal namaszczony ani wyznaczony przez kogokolwiek z owczesnego kosciola. Wybral go i poslal Bog. Tak mu sie podobalo. Wierze, ze dzis tez tak sie dzieje na calym swiecie i nie sa to akty samowoli i ludzkiej pychy, ale bozego dzialania...

Maxurd!
Nic na to nie poradzisz że uważam tak samo .
W związku z tym mam pytanie. Dlaczego wobec tego nie uznać, że Bóg poprzez objawienia Marii w dalszym, ciągu ma nam coś do powiedzenia. I jeżeli Jej rola nie została w czasie życia Pana na ziemi dostatecznie podkreślona ze zględu na ważnośc Jezusa jako Drogi to dlaczego nie przyjąć, że Bóg teraz nam to ukazuje i uwzględniając Pismo Swięte pokazuje miejsca które wskazują na Nią jako na Współodkupicielkę Orędowniczkę i Pośredniczkę. O ten dogmat bowiem upomina się sama Maria w objawieniah Amsterdamskich zwracając siędo teologów i pokazując na jakiej podstawie mogą jej zalecenia wypełnić,
Objawienia te bardzo trudno jest uznać za działanie szatana! Raczej szatańskie jest zaprzeczanie roli Marii w Jej miażdżeniu głowy wężowi!
Pozdrawiam

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
Maciek Janson
 luty 19 2008 13:43   
Forum Moderator
Moderator

Maria nie deptala glowy weza. To do czego nawiazujesz to tylko wadliwy przeklad greckiego oryginalu. Jej udzial w zwyciestwie Jezusa nad szatanem jest z przyczynowego punktu widzenia identyczny z udzialem Judasza (Maria urodzila Jezusa, dzieki Marii Jezus przyszedl na swiat i odkupil ludzi na krzyzu - Judasz zdradzil Jezusa - dzieki temu Jezus odkupil ludzi na krzyzu) - to jest herezja. Maria byla kochajaco Boga zydowka. Kochajaca Boga, ale jednoczesnie grzeszna jak wszyscy inni ludzie. Niesamowita historia wcielenia Jezusa polega na tym, ze ten, ktory jest zbawicielem swiata, zdecydowal sie przyjsc na swiat w najbardziej prozaicznych i zwyczajnych sposobow jaki mozemy sobie pomyslec...

Maria juz dawno nie zyje a pismo zabrania kontaktowania sie ze zmarlymi

Zadne objawienie nie moze stac w sprzecznosci z dotychczasowymi objawieniami. Jezeli stoi w sprzecznosci to znaczy, ze jest falszywe. Na tej zasadzie odrzucamy wszystkie meksyki, amsterdamy i Bog jeden wie co jeszcze.

===

Profil   Email 
 Cytat 
kasandra_K80
 luty 19 2008 14:25   
Forum

Maxurd

Maria juz dawno nie zyje a pismo zabrania kontaktowania sie ze zmarlymi

Skąd wiesz, że Maria nie żyje? i jest duchem/marą ?

Pismo mówi, że zasnęła i została wzięta do nieba, została WNIEBOWZIĘTA.
I o dziwo, tak jak NIE MA CIAŁA JEZUSA, bo Zmartwychwstał,
tak też NIE MA CIAŁA MARYI, bo Wstąpiła do Nieba z Duszą i Ciałem.
Maryja jest JEDYNA Niewiastą, której Ciało nie zaznało skazenia śmierci i grobu.
Tak zadecydował Bóg. Wziął Ją z Ciałem i duszą do Nieba.

I dopóki NIKT nie znalazł grobu z ciałem Jezusa
oraz grobu z ciałem Maryi,
będzie głoszona prawda o Zmartwychwstaniu Jezusa i Wniebowzięciu Maryi,
i Jezus będzie Synem Bożym, a Maryja Matką Bożą.

Gdy obydwa groby z ciałami się odnajdą,
Jezus i Maryja utracą w swoim tytule nazwę "Syn Boży/ Matka Boża" .

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 luty 19 2008 14:49   
Forum Moderator
Moderator

Quote by kasandra_K80: Maxurd
Skąd wiesz, że Maria nie żyje? i jest duchem/marą ?

Pismo mówi, że zasnęła i została wzięta do nieba, została WNIEBOWZIĘTA.

1. Jakie pismo? Fakty i mity czy moze VII ewangelia Szanghajsko Australijska??

2. Maria nie zyje, bo trudno byloby jej dozyc 2000 lat.

3. I tyle offtopu. W tym watku rozmawiamy o potencjalnych skutkach ogloszenia dogmato o wspolodkupicielce dla ekumenizmu. Mysle, ze mozna rozwijac watek dalej w kierunku znaczenia kultu maryjnego dla ekumenizmu. Natomiast o samej Marii jest temat aktualny obok. Jezeli chcesz odpowiadac na moj post to tam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 luty 19 2008 15:22   
Forum Moderator
Moderator

Moderatorsko:

KONIEC Z OFFTOPAMI

O Marii, jej cudach, przeslaniach niewiadomo czym w innym temacie. Matejanka, Kasandra, evivia i kazdy inny offtopowicz za kolejne offtopny w tym watku moze liczyc sie z wakacjami. O Marii JEST INNY TEMAT. TO jest o ekumenizmie i tym co z nim zwiazane. Kazdy watek dot. dogmatow co do ich tresci i uzasadnienia ma byc tam. Tutaj rozmawiamy o tym, jakie znaczenie dla chrzescijan i ekumenizmu maja te dogmaty.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 luty 19 2008 16:44   
Forum

Quote by maxurd: No to jazda

Racje ma medieval kiedy twierdzi, ze koscil nie ustanawia dogmatow, ale je odkrywa. W tym sensie kosciol jest sluga dogmatu jak jest sluga kanonu

Cieszę się, że się zgadzasz.
Musze jednak to stwierdzenie uzupełnić o, mam nadzieję, rzeczy, które Ty tez zaakceptujesz.

Fakt, że Kosciół jest sługa dogmatu czy sługa kanonu można łatwo poszerzyć o stwierdzenie, że jest slugą Bożej Prawdy w tym, co dotyczy Objawienia a jest ujawniane przez skład Pisma (kanon), jak i Sklad Apostolski (czyli wyznanie wiary - Credo).

Konieczność zabrania przez Kościół głosu w sprawie kanonu czy Credo pojawia się zawsze w takich samych okolicznościach.
Jesli chodzi o kanon, to obrazowo można to przedstawić tak, że w pewnym bardzo początkowym okresie istnienia Kościoła czytano i przyjmowano powszechnie, wykorzystując do nauczania te same mniej więcej księgi.
Problem pojawił sie dopiero wtedy gdy jakiś chrześcijanin w dobrej wierze zaczał posługiwać się jakąś inną księgą, innym pismem, z którego moglo to, czy owo wynikać. Poniewaz pismo to, mimo swej niewątpliwej pobożności jednak odbiegało od wiary Kościoła, tenże Kościół zdecydował się na oficjalne, publiczne ogłoszenie kanonu.
Co to zmieniło?
W samych księgach kanonicznych - nic. Jak były natchnione tak pozostały.
W ksiegach pozakanonicznych też nic - jak były nienatchnione tak pozotsały nienatchnione.

Zmieniło się natomiast traktowanie tych ksiąg: powoływanie się na kanoniczne było wskazane i bezpieczne, powoływanie się na niekanoniczne stało się niewskazane i niosące zagrożenie dla wiary.

To samo z prawdami wiary.
Tak długo funkcjonują one normalnie w świadomości Kościoła, jak długo nikt nie wymysla czegos "nowinkarskiego".
Wtedy Kościół ponownie - publicznie i oficjalnie ogłasza pewne prawdy wiary za pochodzace od Boga a inne za fałszywe.
Nic się nie zmienia w jednych i drugich jak z księgami Pisma.
Te ogłoszone publicznie przez Kościół nazywane sa dogmatami (głupie słowo, ale trudno).

Tak więc dogmaty Kościoła nie sa żadnymi nowinkami ale jedynie oficjalnym potwierdzeniem przez Kościół zasadności przyjmowania danej nauki, która tak czy owak jest prawdziwa.

Quote by maxurd:
Problem jest jednak inny - co kiedy dogmat rozmija sie z kanonem??

To powazny zarzut.
W swietle tego, co napisalem wyżej, zarówno prawdy wiary są obiektywne, jak i kanon jest obiektywny.
Kanon to jeden zbiór A, prawdy wiary (brzydko: dogmaty) to drugi zbiór B.
Obydwa mieszczą się, są częscią jednego dużego zbioru Alfa-Omega, też obiektywnego, bo Bożego.
Zbiory A i B nie wykraczaja poza zbiór Alfa-Omega, ale nie pokrywają się ze sobą dokładnie.
Ich "rozmijanie się" jest wynikiem pełnego ufności przeświadczenia, że zarówno kanon jak i dogmat są elementami wyższego zbioru - wynikają z Objawienia: kanon z Objawienia biblijnego, dogmat z Obajwienia przez Tradycję

Mozna ewentualnie rozważać przypadek sprzeczności.
Gdyby treść kanonu sprzeciwiała się treści dogmatu.
Wtedy zarzut byłby uzasadniony.

Quote by maxurd:
Szczegolnie dogmat pozniejszy?? To znaczy, ze dogmat jest nieprawdziwy. I tak kiedy teza o bezgrzesznosci Marii (doskonalosci jej zycia) czy hipotetyczny dogmat o roli wspolodkupicielki narusza prawde kanoniczna to zgodnie z moim przekonaniem jest to dzialanie wbrew tradycji i kanonowi.

A jesli nie narusza, lecz prawdę kanonu rozbudowuje w świetle Tradycji?
To, że niektórzy nie widza w tym rozbudowy, nie zmienia samego faktu, lecz co najwyżej może świadczyc o złym wzroku.

Quote by maxurd:

Uchwalajac taki czy inny dogmat (nadajac mu ramy instytucjonalne) kosciol przekracza swoje uprawnienia, z roli odkrywcy zamienia sie w kreatora - to jest szkodliwe i niedobre.

Gdyby tak było, zgodziłbym się z Tobą.
Ale nie widzę ani jednego takiego "naruszenia"

Quote by maxurd:

Postaram sie wytlumaczyc to na przykladzie. jezeli do tej pory nie byloby w koscile dogmatu o trojcy, nic nie staloby na przeszkodzie przeciwko takiemu "nowemu dogmatowi) byloby to wyrazenie prawdy uznawanej przez kosciol i znajdujacej odzwierciedlenie w kanonie.

Calkiem słuszny przykład i prawdziwy.
jestem jak najbardziej "za"

Quote by maxurd:
Jezeli jednak kosciol postanawia uchwalac dogmat o wspolodkupicielu zielonym krasnoludku to nie moge z tym zgodzic To jest nadinterpretacja.

Ani ja.
Na szczęscie nie rozmawiamy w kontekście istnienia zielonych krasnoludkow.

===

Cytat 
Rafi F
 czerwiec 02 2009 09:53   
Forum Moderator
Moderator

No i temat Coredemptrix powraca. Podobno zebrano już 7 milionów podpisów wiernych z ponad 170 krajów.

Może jeszcze nie dziś, ale za rok, pięć lat BXVI może sie do tego przychylić. Coraz więcej jest maryjności w jego wypowiedziach. Myślałem, że jestem paranoik i tylko ja to zauważyłem, ale okazuje sie, że nawet spisują jego wypowiedzi na temat roli Marii w Odkupieniu i spisali już 25 stron .

Powiem szczerze, że dla mnie osobiście byłby to koniec mojej obecności w KRK. Nie byłbym w stanie pogodzić tego z własnym sumieniem.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Andrzej
 czerwiec 02 2009 11:01   
Forum

a rozumiesz o co chodzi w Coredemptrix?

===

Cytat 
Rafi F
 czerwiec 02 2009 11:43   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: medieval_man

a rozumiesz o co chodzi w Coredemptrix?

Znam wymiar zarówno "wysokiej teologii" jak i "teologii" ludu.

Co przedstawisz? Bo jak na razie wszystko się rozbija o Biblię. Choć oczywiście można niektóre rzeczy reinterpretować, papier cierpliwy.
Np "I nie ma w nikim innym zbawienia ; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni" można reinterpretować, że nie ma tu mowy o wspólnikach.
"Jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus, który wydał siebie samego na okup za wszystkich" że sa pośrednicy do posrednika
itd itp

Ale słucham co napiszesz cos takiego:
"Maryja Jest Współokupicielką gdyż, podczas Konania Najświętszego Pana Jezusa złączyła Swe Ogromne Cierpienia z Cierpieniami Zbawiciela...które przyjął Ojciec Niebieski razem jako Zadośćuczynienie za grzechy ludzkie. Teologia głosi ze nie tylko Maryja Jest Wpółodkupicielką świata ale że i my tez możemy stać się Współodkupicielami świata! Jeśli tylko weźmiemy swój Krzyż ( Ofiarujemy trudności i cierpienia dla Zbawiania Dusz) , zaprzemy sie samych siebie (tzn nic cię od dzisiaj nie obchodzi poza służbą Braciom i Panu) oraz zaczniemy naśladować Pana ( wypełniając Przykazanie Miłości). Wiec i ty stań sie Współodkupicielem!"
To z forum Wiara. Oczywiście nic to wobec słow Pawła, że wypełniając wolę Pana ledwo robimy swoje i żadna tu zasługa nasza.

Ale proszę. Pisz. A potem napisz co zrobi z tym lud.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Angelika Mojeścik
 czerwiec 02 2009 14:03   
Forum Moderator
Moderator

Dlaczego została wniebowzięta z ciałem i bez grzechu pierworodnego żyła? Bo była normalna?
To ja też tak mogę?

A może ten fragment z Biblii jest już pisany w cudzysłowie??

Swoją drogą bardzo chwytliwe hasło: każdy może być Bogarodzicem! I wielkie famfary Smile

--------------

nie podważysz że była Bogarodzicą, nie podważysz jej braku grzechu pierworodnego, nie zrobisz nic z wniebowzięciem - a czemu podważasz "współdziałanie w tajemnicy odkupienia" oraz "bycie matką wszystkich wierzących".

Oto matka Twoja - testament Jezusa. I co nagle słowa Jezusa zamykają się tylko do znaczenia historycznego?
Jesteś bardzo nie obiektywny

---------------

[b]Dogmat wprowadziłby jasność w kwestii, że katolicy nie czczą Marii jako bogini,
ale że wierzą, iż jest ona duchową Matką, a nie czwartą Osobą Trójcy

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 czerwiec 02 2009 14:34   
Forum

Quote by: Rafi+F

Co przedstawisz? Bo jak na razie wszystko się rozbija o Biblię. Choć oczywiście można niektóre rzeczy reinterpretować, papier cierpliwy.
Np "I nie ma w nikim innym zbawienia ; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni" można reinterpretować, że nie ma tu mowy o wspólnikach.
"Jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus, który wydał siebie samego na okup za wszystkich" że sa pośrednicy do posrednika
itd itp

To dla tych co mają jeszcze jakieś wątpliwości ja pociągnę dalej :
Do domu Ojca
Jana 14
1 Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie1 w Boga? I we Mnie wierzcie! (...) Odpowiedział mu Jezus: «Ja jestem drogą i prawdą, i życiem2. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie. (...)
Ja idę do Ojca4. 13 A o cokolwiek prosić będziecie w imię moje, to uczynię, aby Ojciec był otoczony chwałą w Synu. 14 O cokolwiek prosić mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię.

Pytam gdzie tu jest miejsce dla Maryji - ktoś powie
Jezus odszedł a my sami na tym łez padole - potrzebna nam pocieszycielka strapionych
otóż Pan pomyślał i o tym aby nie zostawić nas sierotami bo już w następnej linijce :
Zapowiedź Pocieszyciela

15 Jeżeli Mnie miłujecie, będziecie zachowywać moje przykazania. 16 Ja zaś będę prosił Ojca, a
innego Pocieszyciela5 da wam, aby z wami był na zawsze
- 17 Ducha Prawdy, którego świat przyjąć nie może, ponieważ Go nie widzi ani nie zna. Ale wy Go znacie, ponieważ u was przebywa i w was będzie. 18 Nie zostawię was sierotami: Przyjdę do was. 19 Jeszcze chwila, a świat nie będzie już Mnie oglądał. Ale wy Mnie widzicie, ponieważ Ja żyję i wy żyć będziecie. 20 W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was.

"aby z wami był na zawsze"
czyżby zmienił zdanie?, albo Duch się nie wyrabiał, potrzebował pomocy?
Czyż te zapewnienia nie są kompletne i wystarczające?
Czy chrześcijanin musi i czy powinien wobec takich słów szukać kogoś więcej?
czy nie obraża tego, który go zbawił odrzucając te słowa?
...
wolna wola

===

Cytat 
Dezerter
 czerwiec 02 2009 15:03   
Forum

Quote by: paraklet

Dlaczego została wniebowzięta z ciałem i bez grzechu pierworodnego żyła? Bo była normalna?
To ja też tak mogę?

Jaki fragment z jakiej Biblii? Eek!
Gdzie ty wyczytałaś, że "została wniebowzięta z ciałem i bez grzechu pierworodnego żyła" - podaj te nieznane teksty źródłowe .
Później zwróć uwagę z jakiego są wieku i zastanów się skąd autor wziął te rewelacje?
Bo, że nie od naocznych świadków jak w przypadku Jezusa - to pewne!

nie podważysz że była Bogarodzicą

nie bo znam fakty "jak było z Jezusem....),
nie podważysz jej braku grzechu pierworodnego,

nie, bo przemawia do mnie argument teologów, że Jezus nie mógł się narodzić z "grzesznego ciał" - choć mógłbym z dwóch powodów
- w Bibli nie wspominająo tym słowem a jest to tak niezwykły i donośny fakt, że powinni
- Pierwsi Ojcowie kościoła stwierdzili, że wszyscy ludzie są nim obciążeni
nie zrobisz nic z wniebowzięciem

patrz początek
- a czemu podważasz "współdziałanie w tajemnicy odkupienia" oraz "bycie matką wszystkich wierzących".

Oto matka Twoja - testament Jezusa. I co nagle słowa Jezusa zamykają się tylko do znaczenia historycznego?

co do 'testamentu" - zastanów się czy gdyby Jezus chciał nam przekazać, że jego Matka ma być Matką nas wszystkich czy powiedział by "oto matka twoja" tylko do najbliższego krewnego i ucznia czy do wszystkich wierzących pod krzyżem "oto Matka wasza" a do niej "oto dzieci twoje"
i wszystko , by było jasne i proste
Czy myślisz, że nasz Pan był niedoskonały i ułomny?... no dobra nieprecyzyjny?

Dogmat wprowadziłby jasność w kwestii, że katolicy nie czczą Marii jako bogini,

skoro jest człowiekiem to Jezus znów się musiał pomylić Confused bo powiedział:
Mt 11, 11-15
Nie ma większego człowieka od Jana Chrzciciela.

Jezus powiedział do tłumów: "Zaprawdę powiadam wam: Między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela.

Ale mam pomysł dla teologów - skoro Maryja tak bardzo różni się od nas ludzi to pewnie i z jej narodzinami było inaczej.... Idea

Przepraszam jeśli uraziłem czyjeś uczucia - wybaczcie

===

Cytat 
Rafi F
 czerwiec 02 2009 17:21   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: Dezerter

Ale mam pomysł dla teologów - skoro Maryja tak bardzo różni się od nas ludzi to pewnie i z jej narodzinami było inaczej.... Idea

E, nie sil się na oryginalność: Św. Anna. Zobacz na podobieństwa do pewnych wydarzeń opisanych w NT ale dotyczących innych ludzi.
Tak jak nie było większego mężczyzny (ach te dwuznaczności Wink ) jak Jan Chrzciciel tak nie było większych kobiet niż Maria i Anna. I też cudownie narodzona i ojciec też kapłan i był na pustyni 40 dni i nocy i był aniołek zwiastujący itd itp. Takie puzle. Kto wie, czy się nie odrodzi tak jak współodkupicielka. No i w zasadzie to Anna wychowała Jezusa .... Idea
Nic to, że Biblia i pierwsi chrześcijanie o tym milczą, czy tylko o tym? Podobno milczenie jest złotem! Niech lepiej milcza, bo gdyby Apostołowie mieli teraz przemówić ....

===

Cytat 
Rafi F
 czerwiec 02 2009 17:32   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: paraklet

To ja też tak mogę?

A który to fragment?
Swoją drogą bardzo chwytliwe hasło: każdy może być Bogarodzicem! I wielkie famfary Smile
Ona grała famfary Bogu - zastanawiające.

nie podważysz że była Bogarodzicą, nie podważysz jej braku grzechu pierworodnego, nie zrobisz nic z wniebowzięciem - a czemu podważasz "współdziałanie w tajemnicy odkupienia" oraz "bycie matką wszystkich wierzących".
Pytam jeszcze raz: które to fragmenty Biblii?

Jesteś bardzo nie obiektywny
Fakt, Jana. Moja i innych przy krzyżu nie. Niektórzy widzieli tu Piotra i z tego snuli matkę kościoła, ale Piotra tam nie było - wyparł się Jezusa.

[b]Dogmat wprowadziłby jasność w kwestii, że katolicy nie czczą Marii jako bogini,

W Biblii jasno, że tylko Jezus pośrednikiem, tylko Jezus odkupieniem i wybawieniem, a tu nagle "jasność", że współodkupicielka ... faktycznie zbliża się do człowieka nie do Boga Twisted Evil Już muzułmanie mówili o 3-cy świętej : Ojciec, Jezus i Matka - Maria.

===

Cytat 
JMG
 czerwiec 02 2009 17:34   
Forum

Quote by: maxurd

http://info.wiara.pl/index.php?grupa=4&art=1202852075

Czytam i naprawde nie wierze. Generalnie temat walkowany wiele razy, ale osobiscie bylem przekonany, ze ta idea zginela w odmetach historii. A tu nagle takie BUM. I chcialbym porozmawiac, ale nie o Marii, ale o tym jakie skutki moze wywolac uchwalenie takiego dogmatu

Reaktywacja antybiblijnego kultu Izydy w katolickiej formie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 czerwiec 02 2009 18:28   
Forum Moderator
Moderator

Czy w Biblii jest mowa o Wniebowzięciu czy Niepokalanym Poczęciu Maryi?

Nie znajdujemy w Biblii żadnych wyraźnych tekstów mówiących o tych dwóch maryjnych dogmatach. Jednak obie te prawdy są głęboko zakorzenione w Piśmie Świętym. Warto w tym miejscu zajrzeć do dwóch papieskich dokumentów: „Ineffabilis Deus” Piusa IX oraz „Munificentissimus Deus” Piusa XII, w których papieże wskazują na szereg tekstów biblijnych natury ogólnej, które potwierdzają słuszność tych prawd. Jeśli mówimy o Niepokalanym Poczęciu, to szczególną wymowę mają słowa z pozdrowienia archanioła Gabriela: „łaski pełna”, czyli wolna od grzechu, Ta, w Której nie ma miejsca na żaden grzech, w tym grzech pierworodny. Natomiast Wniebowzięcie należy pojmować jako nagrodę za jakość życia Maryi. Matka Boża została wzięta do nieba z duszą i ciałem, nie zaznając w ten sposób skutków śmierci, co nie wyklucza, że Maryja po prostu nie umarła.

Bardzo spodobał mi się ten artykuł Smile
do ściągnięcia

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 czerwiec 02 2009 22:35   
Forum Moderator
Moderator

Czytaliśmy nie jeden taki. Czysta retoryka.
Tu juz na samym poczatku jest przegięcie.
Wpierw stwierdzenie, że Paweł VI nazwał Marie matką kościoła, ale co prawda nie nazwał za to nazwał matką Jezusa (a Jezus głową kościoła jest) i chciał ja pierwotnie tak nazwać (nie wiedzieć czemu zmnienił zdanie)
Z tego samego można wnosić, że skoro Jezus jest Bogiem, to i Jego matka jest Bogiem i nie wiadomo dlaczego Paweł VI tego nie powiedział wprost, ale przecież przyznał że Jezus jest Bogiem, a Maria Jego matką Twisted Evil
Następny błąd: pierwszym chrześcijaninem był Jan Chrzciciel - już w łonie Matki. Maria sama nie rozumiała do końca drogi Jezusa o czym dyskutowaliśmy przy chęci pojmania Jego przez braci (niech będzie krewnych).
Albo patrzysz całościowo albo z Biblii pornografie robisz. Ja starając się patrząc całościowo osobiście nie widze uzasadnienia do klękania przed Marią i modlenia się do Marii (zapraszam na dowolne nabożeństwo majowe lub np. do Częstochowy), a współodkupicielstwo to dla mnie czysta herezja która nie wiem czemu jest tolerowana w KRK.
Ja swoje poglady umiem bronić sam, ty swoje sama potrafisz czy bedziesz cudzymi słowami się wyręczała? Jeżeli chcesz mnie przekonać, to przekonaj wpierw, że to twoje zdanie - wtedy będziesz bardziej wiarygodna.

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 czerwiec 02 2009 22:51   
Forum Moderator
Moderator

zazwyczaj mówię ci to prywatnie ale teraz się nie powstrzymam: na palmę!

Jeśli Tobie przeszkadza w wierze to, że innych do Boga prowadzi ten dogmat - to świadczy to tylko o Twojej wierze.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 1,14 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty