Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 V dogmat maryjny
 |  Wersja do druku
Rafi F
 czerwiec 02 2009 23:15   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

NA SZCZĘŚCIE to nie jest dogmat. Jako dogmat doprowadziłby miliony katolików do konfliktu sumienia albo wręcz wykluczył z KK.
Jeżeli prowadzi do Jezusa do bardzo okrężną drogą. Jak na razie prowadzi do tego, że ludzie klękają przed Marią od czegoś tam i jej oddają cześć i chwałę. 99% ludzi i tak nie zrozumie nic z akademickiej teologii, 99% ludzi dopasuje to sobie do "teologii" ludowej i będą się modlić (już to robią) do Marii o zbawienie, nie o wstawiennictwo ale aby ich zbawiła. A z tolerancją takiej herezji wewnątrz mojego kościoła to na drzewo!

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 czerwiec 03 2009 00:16   
Forum Moderator
Moderator

nie sądź nie będziesz sądzony

to nie dogmat jest zły tylko jego interpretacja przez niektórych ludzi

A stawisz na szali swoje teściowanie o to że Bóg pozwoli na dopuszczenie tego dogmatu?

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 czerwiec 03 2009 00:30   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: paraklet

nie sądź nie będziesz sądzony

to nie dogmat jest zły tylko jego interpretacja przez niektórych ludzi

A stawisz na szali swoje teściowanie o to że Bóg pozwoli na dopuszczenie tego dogmatu?

A co ma Bóg do tego? To my szalejemy! Nie takie rzeczy działy sie w kościele. Np. aż dzi bierze, że Kościół przetrwał bikuspów Rzymu sprzed Ottonów. Przy współczesnych mediach poszedłby w rozsypkę. To ludzie spowodowali wielka schizme kłócąc się o władzę i tereny misyjne, To ludzie spowodowali ośmieszenie Kościoła, gdy miał trzech papieży, to ludzie idąc za własnym interesem i mieszając Kościół z władzą świecką i finansami nie potrafili się dogadać powodując schizmę po reformacji, to ludzie ....
Także ludzie zwołali SW2 i wreszcie przyznali, że ci, z którymi dzielili wspólną wiarę przez 1000 lat, jak i inni są także chrześcijanami.
A Bóg ... Bóg sobie bez nas poradzi, to my Jego potrzebujemy.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Morzan
 czerwiec 03 2009 10:10   
Forum

dziś jest środa i w naszym kościele odmawia się nowennę do matki boskiej nieustającej pomocy. w pewnym momencie modlitwa brzmi: ".... o współodkupicielko, proszę najgoręcej abyś wyprosiła ...". czy to oznacza, że w krk już dawno uważana jest ona za współodkupicielkę tylko , że nikt oficjalnie nie chce tego mówić z obawy na konflikt wyznaniowy? osobiście nie jestem dobry w teologicznych zawiłościach, ale nie widzę w tym nic złego. uważam bowiem, że każdy z nas jest (może) być współodkupicielem, tylko maryja ze względu na swoją niepowtarzalną świętość, swoimi cierpieniami mogła wyjednać więcej miłosierdzia niż inny człowiek. opieram się tu na słowach z pisma które brzmią: "ze swej strony w moim ciele dopełniam braki udręk chrystusa dla dobra jego ciała, którym jest kościół." nie widzę więc powodu, dla którego miały by nastąpić masowe odejścia z krk. chrystus był tym odkupicielem, bez którego ofiary żadna inna nawet matki boskiej nie miałaby żadnego znaczenia. ale dzięki temu nawet ja gdy jestem chory, czy gdy poszczę mogę ofiarować swe cierpienia dla zbawienia innej osoby, to właśnie dla mnie znaczy udział we współodkupieniu. może głoszę jakąś herezję, ale jest to zgodne z moim sumieniem, za które uważam głos boga więc dopóki co takie będzie moje stanowisko. sądzę, że trochę przesadzamy. ja należąc do krk uważam, że jednak bóg obojętnie jakie cuda na kiju by się działy nie dopuści do upadku kościoła, bo wtedy oznaczałoby to klęskę apostołów namaszczonych przez chrystusa, czyli też porażkę samego Boga.

poza tym uważam, ze nie trzeba wierzyć we wszystko, co proponuje nam krk aby być jego członkiem. dla mnie na przykład trochę głupotą są posty w piątek, polegające na niejedzeniu mięsa, i gdy zjem jakieś mięsiwo nie czuję się specjalnie źle. jeśli chodzi o kult maryjny to pierwszy raz w zeszłym roku byłem w częstochowie na czuwaniu przed obrazem matki boskiej. myślałem, że będzie extra, bo wcześniej byłem w fatimie, i tam naprawdę czułem się niezwykle, gdyż miałem świadomość, że tam kiedyś działy się wielkie rzeczy z udziałem samej matki boskiej. ale u nas w polsce, na miejscu, doszedłem do wniosku, że ludzie modlą się nie do boga, do maryi, ale przede wszystkim do.....obrazu. "obraz łaskami słynący" mówią. dla mnie było to trochę za płytkie. nie mogłem tam się skupić czy poczuć czegoś niezwykłego jak w fatimie. chyba już tam więcej nie zawitam. ten obraz po prostu przytłacza wszystko. dla większości tych ludzi w tym miejscu najświętszy był obraz, a nie chrystus w eucharystii.

pozdrawiam

===

"poznacie Prawdę, a Prawda was wyzwoli" JEZUS

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 czerwiec 03 2009 14:36   
Forum

Quote by: paraklet

Czy w Biblii jest mowa o Wniebowzięciu czy Niepokalanym Poczęciu Maryi?

Nie znajdujemy w Biblii żadnych wyraźnych tekstów mówiących o tych dwóch maryjnych dogmatach. Jednak obie te prawdy są głęboko zakorzenione w Piśmie Świętym. Warto w tym miejscu zajrzeć do dwóch papieskich dokumentów: „Ineffabilis Deus” Piusa IX oraz „Munificentissimus Deus” Piusa XII, w których papieże wskazują na szereg tekstów biblijnych natury ogólnej, które potwierdzają słuszność tych prawd. Jeśli mówimy o Niepokalanym Poczęciu, to szczególną wymowę mają słowa z pozdrowienia archanioła Gabriela: „łaski pełna”, czyli wolna od grzechu, Ta, w Której nie ma miejsca na żaden grzech, w tym grzech pierworodny. Natomiast Wniebowzięcie należy pojmować jako nagrodę za jakość życia Maryi. Matka Boża została wzięta do nieba z duszą i ciałem, nie zaznając w ten sposób skutków śmierci, co nie wyklucza, że Maryja po prostu nie umarła.

co nie wyklucza niczego Wink bo o śmierci Maryji nie wiemy absolutnie nic! a dziwne, że apostołowie, pisarze nowotestamentowi i inni z I weku nie uważali za stosowne i ważne przekazać potomnym te "cudowne i nadprzyrodzone" rzeczy wyjątkowe w skali Kościoła
Nie znamy nie tylko groby Maryji, ale również Józefa Jana Chrzciciela i większości apostołów - i co z tego!
łaski pełna czyli wolna od grzechu

Anioł wszedł do Niej i rzekł: «Bądź pozdrowiona11, pełna łaski, Pan z Tobą, ».
29 Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie. 30 Lecz anioł rzekł do Niej: «Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. 31 Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus.

Łaski pełen był również :
„8 Szczepan pełen łaski i mocy działał cuda i znaki wielkie wśród ludu.„
może jego też uznamy za bezgrzesznego i bez grzechu pierworodnego
otóż nie – bo jak Maryja „ rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie „
tak i ja rozważę podpierając się dziś zakupionym Słownikiem Biblijnym Cool

Łaska – w ST to lojalność i przychylność Boga wobec ludu(Zach. 12,10); Przebaczanie grzechów (wj. 33,19,); Dobrodziejstwo-niezasłużony dar miłość (IZ 63,7)
Takie jest podstawowe znaczenie tego słowa, które w NT związane jest z Jezusem, który swoją osobą reprezentuje boże miłosierdzie. Jezus sam jest pełnią łaski i prawdy [ stąd łaski pełna bo Pan z tobą!- dez] (J 1,14); Wszyscy wierzący są obdarzeni/powołani Łaską, a życie w łasce jest życiem w posłuszeństwie wiary, którego celem jest świętość (Rz 6,15) Łaska (charis) jest darem (charisma)
W rzeczywistości NT trudno rozdzielić Łaskę i Ducha Św.

My też w stanie Łaski jesteśmy pełni Ducha Św, ale co to ma do grzechu pierworodnego lub bezgrzeszności permanentnej? Jeden był we wszystkim nam podobny za wyjątkiem grzechu – jeden!
Cdn - później ustosunkuje się do podanego przez ciebie art , ale ty zechciej odp na mojego wcześniejszego posta
szalom

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,20 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty