Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 ROZANIEC
 |  Wersja do druku
xxx
 kwiecień 07 2008 15:52   
Forum

Status: offline

Mnisi obrządków wschodnich modlą sie przez powtarzanie imienia Jezus czy są gadatliwi? Różaniec poza tym ze po części jest modlitwa biblijna na pewno osoba odmawiająca go nie jest wielomówna. Prędzej freestylowe emfatyczne modlitwy będą takowymi.

===

Czy jestem pyszny? Pysznię się paradą pychy, którą urządza we mnie geniusz.

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 kwiecień 07 2008 16:33   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Pius: Mnisi obrządków wschodnich modlą sie przez powtarzanie imienia Jezus czy są gadatliwi?

Typowa mantra.

Quote by Pius:
Różaniec poza tym ze po części jest modlitwa biblijna na pewno osoba odmawiająca go nie jest wielomówna.

Nie jest biblijna, biblijna jest Modlitwa Pańska. Różaniec jest zlepkiem sformułowań "biblijnych".
Modlitwa do ludzi nigdy nie była biblijna ! Bo co by tu nie mówić (jak tu nie kręcić) jest to modlitwa - takie są gorzkie owoce.

Quote by Pius:
Prędzej freestylowe emfatyczne modlitwy będą takowymi.

Jeden z tych "freestylowców" nago tańczył wychwalając Pana na dłuuugo, zanim urodzili się rodzice Marii !

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Matija
 kwiecień 07 2008 16:47   
Forum

Quote by Dezerter:
Quote by Matija: Panowie, walczycie o słowa...

Niestety nie Matija nie tylko o słowa tylko o kształt polskiego katolicyzmu, w którym boskość Maryi zatacza coraz większe kręgi a jak słusznie zauważyłeś:
"
Boskość jest tym co należy do istoty Boga."
Więc żadne stworzenie nie może być na ten sam sposób boskie, bo nie posiada istoty Boga, ale czlowieka, anioła..itd."

Co do przebóstwienia - do którego, moim zdaniem, wszyscy jesteśmy powołani jak i do świętości - to nie ma to nic wspólnego z "boskością" Maryi

Maryji należy się kult, ze względu że jest najdoskonalszym dzielem Boga, jest wzorem Nowego Czlowieka, którgo mamy naśladować.

Najdoskonalszym dziełem Boga to jest człowiek
Wzorem Nowego Człowieka to jest Jezus i to jego mamy naśladować!!

Cytuję ks. Franciszka Blachnickiego :
"Ona [Maryja] w pedagogii Nowego Człowieka staje się bliższym wzorem wychowawczym, albowiem Nowy Człowiek realizuje się w relacji do Chrystusa jako kresu swojego oddania. Maryja zaś jest dla nas najdoskonalszym wzorem tego oddania się Chrystusowi. Dlatego pedagogia Nowego Człowieka nazywa się też personalistyczno - maryjną koncepcją wychowania."

Jezus jest Nowym Człowiekiem. Maryja najdoskonalszym wzorem Nowego Człowieka w relacji do Boga. Właśnie dla tego też dla nas wzorem.
Jest w błędzie kto swiadomie nazywa Maryję jako boską, uwazając Ją za Boga, lub równą Jemu. Ale zazwyczaj to jest nieścisłość semantyczna, różnie rozumiane pojecia i przebóstwienie jest mylone z boskością. I wtedy nie walczy się o poglady, ale co najwyzej o czystość i adekwatność języka do myśli. Co z kolei też jest wartościowe, ale tzreba cierpliwości, wyrozumiałości i nie przeinaczania intencji. "Wczucia się w drugiego".

Pius modlitwa imieniem Jezus (modlitwa Jezusowa) nie tylko przez wschodnich chrześcijan jest praktykowana, ale także przez wielu, wielu tubylców. Ostatnio w moim rejonie były nawet salezjańskie konferencje takze o tym sposobie modlitwy. Sam ją praktykuję, właściwie dopiero "odkrywam" wraz z Duchem Swietym.
pozdrawiam

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 kwiecień 07 2008 16:55   
Forum

Rafi mylisz się. A co najmniej wprowadzasz innych w błąd. Modlitwa Jezusowa nie jest mantrą. Choć do pewnego stopnia wschodnie techniki medytacyjne mają zbieżne punkty z tą modlitwą. Obie wykorzystują te same mechanizmy, struktury duchowej człowieka. Ale to diametralnie różna rzecz.
Modlitwa Jezusowa ma głębokie korzenie w chrześcijanstwie, chociazby mnisi na górze Athos, szczególnie praktykowali ten rodzaj modlitwy. Wielu świetych poświeca uwagę tej modlitwie w swoich traktatach.
Modlitwa Jezusowa do mantry, ma się tak jak natchnienie do pokusy. Ta sama droga działania, technika..ale jakże różne intencje, i podmiot. No i treść.

Z Panem!

===

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 kwiecień 07 2008 17:20   
Forum

Quote by Rafi F:
Quote by Pius: Mnisi obrządków wschodnich modlą sie przez powtarzanie imienia Jezus czy są gadatliwi?

Typowa mantra.

Quote by Pius:
Różaniec poza tym ze po części jest modlitwa biblijna na pewno osoba odmawiająca go nie jest wielomówna.

Nie jest biblijna, biblijna jest Modlitwa Pańska. Różaniec jest zlepkiem sformułowań "biblijnych".
Modlitwa do ludzi nigdy nie była biblijna ! Bo co by tu nie mówić (jak tu nie kręcić) jest to modlitwa - takie są gorzkie owoce.

Quote by Pius:
Prędzej freestylowe emfatyczne modlitwy będą takowymi.

Jeden z tych "freestylowców" nago tańczył wychwalając Pana na dłuuugo, zanim urodzili się rodzice Marii !

1. Nie pytałem czy to mantra czy nie tylko czy jest to gadulstwo.

2. „Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami” (Łk 1,28).

3. I co? przed tym co napisałem przestrzegał Pan Jezus.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 kwiecień 07 2008 17:45   
Forum Moderator
Moderator

W wielkim skrócie, bo każdemu z wątków nalezałby się osobny temat.
1) Jest wielkim nieporozumieniem (i chyba takim jedynym w skali świata) tłumaczenie "błogosławić mnie będą". Wystarczy przeczytać cały ten hymn na cześć Pana, aby zauważyć zgrzyt. No bo będą Marię uszczęśliwiać (czy też przerysowując podlizywać się jej) z powodu dzieła Pana, czy też będą zwać ją błogosławioną (szczęśliwą, szczęściarą) jak to jest w pozostałych (także i polskich) katolickich tłumaczeniach ?

2) Technika używana (także i) w mantrze jest starsza niż chrześcijaństwo i przez niektórych chrześcijan przejęta - znajdź punkty rozbieżne (poza podmiotem, bo tu z naszego widzenia jest różnica : Bóg i bóg)!

3)Przed czy nas m.in. przestrzega Pismo Święte:
- przed kontaktem ze zmarłymi
- przed padaniem na kolana przed kimkolwiek innym niż przed Panem
- przed szukaniem innego pośrednika, innej Drogi niż Jezus
- przed wynoszeniem kogokolwiek z ludzi, bo wszyscy zgrzeszyli
- przed jakimikolwiek objawieniami, choćby był to i "anioł" w jakikolwiek sposób niespójnymi ze Słowem Bożym

Do czego zachęca:
- do osobistej modlitwy
- do zaufaniu Panu jak(o) Ojcu
- do przychodzenia do Jezusa ze wszystkim
- do szukania w Jezusie ukojenia
- do przyjęcia Miłości Bożej.

A teraz zapraszam na kółko różańcowe a zobaczysz wszystko przed czym nas przestrzegano i prawie nic od czego nas zachęcano.

4) Z całym szacunkiem dla Marii (jej odpowiedź na wezwanie Pana było wspaniałe i wielkim przykładem dla nas wszystkich, ryzykowała ledwo co dojrzewające życie), ale jak na wzór Nowego Człowieka, to troszkę jej nie wyszło : próbowała narzucić swą wolę Jezusowi (po uprzednim zruganiu na co jej z winem pozwolił, a następnie szybko niwelując skutki rankiem z większością światków chyłkiem uciekł), odzywała się nie pytana w synagodze w obecności nauczających rabinów (musiało to niezłe zgorszenie wywołać), a nawet próbowała w eskorcie rodziny przerwać nauczanie Jezusa i odciągnąć Go od swych uczni. Trochę tego duzo jak na nowy wzór.
Dla mnie niedościgłym (także) ludzkim wzorem jest Jezus - on jeden jest bez grzechu.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Ewa
 kwiecień 07 2008 17:59   
Forum

Czytajac wasze posty i porownaniu rozanca do mantry-nasunelo mi sie ,ze przeciez ta modlitwa tzw "jezykami"-chareustyczna, to tez jest taki sposob mantry-taka wlasnie harmonia slow, dziwieku.
Co o tym myslicie?
Dla mnie tez Matka Boska-pozostaje Matka Boska w czci wielkiej i chwale -ale co Boskie trzeba oddac Bogu.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 kwiecień 07 2008 18:13   
Forum

Rafii
a Objawienie jest czyms tak wielkim-a szkoda, ze ludzie nie sa przygotowywani na to, ze wlasnie komus moze sie przydazyc cud-i kazdy ten jest tego cudu godny -kogo wybierze na to BOG.
Ludzie nie potrafia sie obejsc w momencie tego niezwyklego spotkania z Bogiem byc moze -i traca...kto wie...moze ostatnia szanse!
To jest tak jak z ta jasnoscia.....mnie okazala sie ciemnosc-bylo to inne niz wszystko inne -te jasnosci i luny i nie wiem co!-a ja czulam dobro, tyle milosci i mialam wybor -i zle wybralam-i mysle, ze to byl wielki dar z ktorego nie skorzystalam-bo bylo mi dziwnie!!!
Mysle, ze te jasnosci to polowa tych rzeczy nie jest prawdziwa, ze wielu sposrod tych niby nawiedzonych jak Joanna Dark itp.
-to ludzie chorzy z psychozami.
I chocby taka wzmianka-Pan Bog nawet napominal, ze po owocach poznamy...co od Pana Boga pochodzi.
Nam sie wydaje, ze juz swieta osoba-to musi byc jakas specjalnie dobra, specjalnie nadzwyczajna-a to moze byc -taka szara mysz-czlowiecza.Nie musi byc Papiez, nie musi byc Biskup itp.i nie musi byc to ktos z klasztoru odcieta od swiata-i pozbawiony realnosci-to moze byc zwykly-ktos.
Kiedy sie mowi ludziom: po smierci...doczekacie sie czy tez po smierci jest zbawienie czy tez bedzie zbawiony po smierci-to wydaje sie to ludziom tak odlegle i oni sie nie personifikuja z tym-bo to po smierci-wydaje sie im tak odlegle.
Ale jak sie powie: nie znacie dnia ani godziny....bo cud moze sie zdazyc i przydazyc kazdemu-a nie wiadomo-kogo wybierze Pan Bog-to juz zaczynasie robic tak...ze to i mnie moze dotyczyc..i nie koniecznie po smierci-ale i za zycia.
I szkoda, ze ludzie nie sa na to przygotowywani, ze wlasnie nalezy wymowic: ze nie jestem godzien czy cos takiego-to jest wielka szkoda, ze brak jest takiego przygotowania.
Sorki za dlugi wywod..ale wlasnie te posty nasunely mi te mysli-pozdrawiam was.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 kwiecień 07 2008 18:19   
Forum Moderator
Moderator

Quote by corka: Czytajac wasze posty i porownaniu rozanca do mantry-nasunelo mi sie ,ze przeciez ta modlitwa tzw "jezykami"-chareustyczna, to tez jest taki sposob mantry-taka wlasnie harmonia slow, dziwieku.
Co o tym myslicie?

Glosaria mi się podobnie kojarzą, tyle, że nie ma reguły ile razy, jak długo itp, ani skupieniu na własnym ja. Nie trzeba koralików czy kamieni (a jak się pomylę, to - ojej- trzeba od początku, bo tak źle). Jest to jakby pewna myśl skierowana do Pana nie rozpraszana jakąś regułą. I w tym właśnie do mantry, czy różańca niepodobne.

Quote by corka:
Dla mnie tez Matka Boska-pozostaje Matka Boska w czci wielkiej i chwale -ale co Boskie trzeba oddać Bogu.

Corka jesteś mi SIOSTRĄ !!

===

Cytat 
Rafi F
 kwiecień 07 2008 18:35   
Forum Moderator
Moderator

Cokro, dziękuję.

Wiele razy spotkałem się z nauczaniem, że musimy znosić jakieś cierpienia i "krzyże" aby w mglistej wiecznej przyszłości dostąpić zbawienia. To bardzo odpychające.

A ja na przekór temu widzę wokoło tyle świętych (oddzielonych dla Pana), tyle zbawionych szarych ludzi. Zbawionych, bo głęboko wierzących i wiarę w sobie budujących. Grzesznych i brudnych tak jak ja, a jednak kochanych przez Pana i Pana kochających. I właśnie taką Dobrą Nowinę głosili Apostołowie : wszyscy ludzie potrzebują zbawienia, wszyscy ludzie mogą być zbawieni, wszyscy ludzie mogą być pewni swego zbawienia (bo Pan obietnic dotrzymuje) i wszyscy ludzie mogą zostać całkowicie przemienieni Bożą łaską ! Miłość Boża przemieni każdego, choć nadal grzesznikiem pozostanie, a wtedy największe ciężary przestana ciążyć bo nie będa miały żadnego znaczenia !

===

Cytat 
Dezerter
 kwiecień 07 2008 18:45   
Forum

Matija
Nie cytuj mi księdza, bo ja ci mogę zacytować 2, tylko spytaj
samego siebie w cichości serca
kto jest dla ciebie wzorem człowieka,
kogo w Biblii nazywa się jedynym bezgrzesznym
bracie - wybierz kto jest twoim Mistrzem i Wzorem i zastanów czy potrzebne są ci jacyś inni i czy Bogu to się może podobać
jeśli uznasz, że tak - twoja wola, szczęść Boże

Quote by Matija:

Pius modlitwa imieniem Jezus (modlitwa Jezusowa) nie tylko przez wschodnich chrześcijan jest praktykowana, ale także przez wielu, wielu tubylców. Ostatnio w moim rejonie były nawet salezjańskie konferencje także o tym sposobie modlitwy. Sam ją praktykuję, właściwie dopiero "odkrywam" wraz z Duchem Świętym.
pozdrawiam

Też to robie gdy zaczynam medytacje, a gdy umysł się wyciszy (efekt mantrowania czyli rytmicznego i monotonnego powtarzania), relaks pogłębi, to czuje się ukierunkowany na Boga - wówczas jestem gotów do prawdziwej modlitwy myślno/kontenplacyjnej, takie trwanie w Bogu jest piękne, ale nie będę zmyślał - cienko mi to na razie wychodzi choć
Jak śpiewał Dżem - w życiu piękne są tylko chwile - szkoda, że są to ułamki chwil, ale będzie lepiej.

Rafi - a co ty masz do mantry?! hm...

Modlitwa Jezusowa jest uświęcona tradycją i zbawienne jej owoce są szeroko potwierdzone i znane.
Ja bym ją propagował wręcz jako mantre - może wówczas młodzież zamiast mówić Hare Krysna, Hare Rama, albo recytować "święte" zgłoski - odkryje, że nasze chrześcijaństwo wcale nie jest nudne (różaniec- przepraszam tych co ich uraziłem, ale tak uważa młodzież)
Zachęcam spróbujcie bezpiecznie i po bożemu po mantrować, zakosztujcie owocu zakazanego z którego nie będziecie musieli się spowiadać
Panie Jezu, zmiłuj się nade mną

....

Ps
Jak miło się w czymś zgadzać z Piusem

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
xxx
 kwiecień 07 2008 18:47   
Forum

Quote by Rafi F: W wielkim skrócie, bo każdemu z wątków nalezałby się osobny temat.
1) Jest wielkim nieporozumieniem (i chyba takim jedynym w skali świata) tłumaczenie "błogosławić mnie będą". Wystarczy przeczytać cały ten hymn na cześć Pana, aby zauważyć zgrzyt. No bo będą Marię uszczęśliwiać (czy też przerysowując podlizywać się jej) z powodu dzieła Pana, czy też będą zwać ją błogosławioną (szczęśliwą, szczęściarą) jak to jest w pozostałych (także i polskich) katolickich tłumaczeniach ?

2) Technika używana (także i) w mantrze jest starsza niż chrześcijaństwo i przez niektórych chrześcijan przejęta - znajdź punkty rozbieżne (poza podmiotem, bo tu z naszego widzenia jest różnica : Bóg i bóg)!

- przed jakimikolwiek objawieniami, choćby był to i "anioł" w jakikolwiek sposób niespójnymi ze Słowem Bożym

Do czego zachęca:
- do osobistej modlitwy
- do zaufaniu Panu jak(o) Ojcu
- do przychodzenia do Jezusa ze wszystkim
- do szukania w Jezusie ukojenia
- do przyjęcia Miłości Bożej.

A teraz zapraszam na kółko różańcowe a zobaczysz wszystko przed czym nas przestrzegano i prawie nic od czego nas zachęcano.

4) Z całym szacunkiem dla Marii (jej odpowiedź na wezwanie Pana było wspaniałe i wielkim przykładem dla nas wszystkich, ryzykowała ledwo co dojrzewające życie), ale jak na wzór Nowego Człowieka, to troszkę jej nie wyszło : próbowała narzucić swą wolę Jezusowi (po uprzednim zruganiu na co jej z winem pozwolił, a następnie szybko niwelując skutki rankiem z większością światków chyłkiem uciekł), odzywała się nie pytana w synagodze w obecności nauczających rabinów (musiało to niezłe zgorszenie wywołać), a nawet próbowała w eskorcie rodziny przerwać nauczanie Jezusa i odciągnąć Go od swych uczni. Trochę tego duzo jak na nowy wzór.
Dla mnie niedościgłym (także) ludzkim wzorem jest Jezus - on jeden jest bez grzechu.

Złe tłumaczenie... jest tez uzytkownik ktory znajduje inne "zle tlumaczenia"...i wierzy w reinkarnacje.

Pewnie nie jesz kaszanki nie mówisz ojcze do taty swojego i jak ci ręka jest powodem do grzechu to ja obcinasz, kobieta krotko obstrzyżona uważasz za pohańbiona, nie pozwalasz im przemawiać i być bez nakrycia głowy na swoich nabożeństwach czy gdzie tam chodzisz.

Ten stek bzdur z punktu 4 niewart jest nawet odpowiedzi, nie wiem w jakim Ty tłumaczeniu czytasz Pismo Święte ale nawet najbardziej chore tłumaczenie nie powinno powodować tak chorych wniosków. Takim zgorszeniem jakim dla Ciebie jest NMP był dla faryzeuszy Pan Jezus i tyle samo jest w Niej winy ile było w nim.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 kwiecień 07 2008 18:53   
Forum

Rafi,
chetnie jestem Ci siostra w wierze.
I ciesza mnie Twoje slowa.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 kwiecień 07 2008 18:59   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Dezerter:
Rafi - a co ty masz do mantry?! hm...
....

Do TAKIEJ "mantry" nie mam nic !

===

Cytat 
Rafi F
 kwiecień 07 2008 19:20   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Pius:
Ten stek bzdur z punktu 4 niewart jest nawet odpowiedzi, nie wiem w jakim Ty tłumaczeniu czytasz Pismo Święte ale nawet najbardziej chore tłumaczenie nie powinno powodować tak chorych wniosków. Takim zgorszeniem jakim dla Ciebie jest NMP był dla faryzeuszy Pan Jezus i tyle samo jest w Niej winy ile było w nim.

Z tymi faryzeuszami to ostrożnie, bo właśnie z poglądami faryzeuszy zgadzał się Jezus najczęściej. Miał nawet wśród nich przyjaciół.

Inne katolickie polskie tłumaczenia:
Biblia Warszawsko-Praska (Łuk 1.46-49)
"A Maryja odrzekła: Uwielbia dusza moja Pana i duch mój rozradował się w Bogu, Zbawicielu moim, bo wejrzał na małość sługi swojej. Oto teraz będą mnie nazywać błogosławioną wszystkie narody. Bo wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny i święte jest imię Jego."

Biblia Poznańska (Łuk 1.46-49)
"Maryja rzekła: - Uwielbia dusza moja Pana. I rozradował się duch mój w Bogu, Zbawicielu moim. Bo spojrzał na swoją pokorną służebnicę. I odtąd nazywać mnie będą szczęśliwą wszystkie narody. Bo wielkie rzeczy uczynił dla mnie Wszechmocny. Święte jest Jego Imię."

PŚ NT "Najnowszy przekład z języków oryginalnych z komentarzem" (Łuk 1.46-49)
Wtedy Maryja powiedziała:
Moja dusza wielbi Pana
i rozradował się mój duch w Bogu, moim zbawicielu,
bo spojrzał na uniżenie swojej służebnicy.
Odtąd wszystkie pokolenia będą mnie nazywać szczęśliwą,
Gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmogący.
Święte jest Jego imię !"

===

Cytat 
xxx
 kwiecień 07 2008 19:32   
Forum

Z tego co ja czytałem Pismo to najczęściej ich gromił i to dosadnie. Nie wiem czy kojarzysz jak ich przywitał sw Jan i mam tez nadzieje ze nie jesteś zakwaszony.

Z tłumaczeniem to niestety od jakoś czasu nie mam internetu w domu ale postaram sie dowiedzieć o tej opoce co w innym wątku pisał apologeta i o ten wers.(kolega posiada wielki słownik Nowego Testamentu)

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 kwiecień 07 2008 20:03   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Pius:

Nie nienawidzę NMP. Dziwne, ze tak ostro reagujesz na moje wnioski pomimo, że nie sa niezgodne z doktryną KRK.

Proponuję tysiąclatkę.
Z Jana
"Zaproszono na to wesele także Jezusa i Jego uczniów. A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa mówi do Niego: Nie mają już wina. Jezus Jej odpowiedział: Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Czyż jeszcze nie nadeszła godzina moja? "
Więc jak, nie zrugał? Niewiasto do matki? Ja bym po pysku dostał, a 20 wieków minęło. Fakt, że dalej mnie poniosło. Tylko tyle, ze swego cudu nie objawił poza wtajemniczonymi : sługami i uczniami.
"Następnie On, Jego Matka, bracia i uczniowie Jego udali się do Kafarnaum, gdzie pozostali kilka dni."
Następnie po weselu nie został na dłużej aby cud rozpowszechnić i nauki głosić. Kto wie, czy nawet do końca wesela pozostał. Po prostu oddalił się bezzwłocznie - odpoczeli w Kafarnaum.

Z Łukasza
"Rodzice Jego chodzili co roku do Jerozolimy na Święto Paschy. Gdy miał lat dwanaście, udali się tam zwyczajem świątecznym. Kiedy wracali po skończonych uroczystościach, został Jezus w Jerozolimie, a tego nie zauważyli Jego Rodzice. Przypuszczając, że jest w towarzystwie pątników, uszli dzień drogi i szukali Go wśród krewnych i znajomych."
Dziecko na "imprezie" zgubili. Hmm, bywa ale ideałowi nie przystoi.

"Gdy Go nie znaleźli, wrócili do Jerozolimy szukając Go. Dopiero po trzech dniach odnaleźli Go w świątyni, gdzie siedział między nauczycielami, przysłuchiwał się im i zadawał pytania. Wszyscy zaś, którzy Go słuchali, byli zdumieni bystrością Jego umysłu i odpowiedziami. Na ten widok zdziwili się bardzo, a Jego Matka rzekła do Niego: Synu, czemuś nam to uczynił? Oto ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie.
Jezus w świątyni pobiera nauki od rabinów, a tu w Maria zamiast spuścić głowę wobec wielkości Pana wychodzi przed Józefa i wyzywa syna ! Syna, który w tym wieku był już pod opieka mężczyzn !!! Wyskoczyła jak Filip z konopi. Pewnie i Józef był zaskoczony !!!

Co do wyciągnięcia Jezusa z tłumu - fakt, przesadziłem i głupotę napisałem - wybaczcie.

===

Cytat 
Rafi F
 kwiecień 07 2008 20:11   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Pius: Z tego co ja czytałem Pismo to najczęściej ich gromił i to dosadnie. Nie wiem czy kojarzysz jak ich przywitał sw Jan i mam tez nadzieje ze nie jesteś zakwaszony.

Gromił za obłudę i absurdalnie rozbudowane prawo (czego i dzisiaj jesteśmy świadkami), nie za poglądy religijne. Sam sobie porównaj. Co do przyjaciół : wynajdę ich, ale proszę, nie dziś.

Quote by Pius:
Z tłumaczeniem to niestety od jakoś czasu nie mam internetu w domu ale postaram sie dowiedzieć o tej opoce co w innym wątku pisał apologeta i o ten wers.(kolega posiada wielki słownik Nowego Testamentu)

Ze słownikami to ostrożnie. Własnie kupiłem "Historię chrzescijaństwa" po czy okazało się, ze to historia z grubsza chrześcijaństwa w Europie, oraz dowiedziałem się, ze Biblia Wujka była tłumaczona z oryginałów i była tak dobrym tłumaczeniem, ze wydawali i czytali ją protestanci (a o Biblii Gdańskiej ani słowa). Słownik opisuje uzywane znaczenia, a nie je tworzy czy uzasadnia gramatycznie (patrz : swetr i sweter).

===

Cytat 
kazema
 kwiecień 07 2008 21:23   
Forum

...do usuniecia.

===

'Od momentu, gdy zaczniesz podróż przez życie w jakimś obranym kierunku,nieustannie musisz korygować kurs' ('Plan lotu')

Profil   Email 
 Cytat 
kasandra_K80
 kwiecień 08 2008 07:33   
Forum

Czyli konieć z tradycją Halloween ?
O to chodzi ?
Bo jak inaczej należy rozumieć to zdanie ?

Jaśniej proszę....

Czyli instytucja Kościoła i pozycja kapłana jest zbędna ?

Czyli koniec z kanonizacją kogokolwiek i koniec z prorokami?

Czyli mamy Biblię i zakładamy, że Bóg na tym etapie zakończył przemawianie do ludzi?

2) Technika używana (także i) w mantrze jest starsza niż chrześcijaństwo i przez niektórych chrześcijan przejęta

No właśnie, co jest złego w stosowanej technice?
Przecież ważna powinna być treść i intencja.

Do czego zachęca:
- do osobistej modlitwy

Czyli do jakiej modlitwy?
Tylko Ojcze nasz i czytanie fragmentu Biblii?
Wszystkie inne formy są złe lub grzeszne?

Mysle, ze te jasnosci to polowa tych rzeczy nie jest prawdziwa, ze wielu sposrod tych niby nawiedzonych jak Joanna Dark itp.

I tak ją osądzono w przeszłości - spalono na stosie.

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 kwiecień 08 2008 11:59   
Forum

Quote by kasandra_K80:

Jaśniej proszę....

... po prostu nie licz już na tradycyjne oświadczyny

trzymajmy się tematu Różaniec.... i okolice
Maryjnych tematów mamy wiele - tam się przenieśmy

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Rafi F
 kwiecień 08 2008 13:36   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Dezerter:
Quote by kasandra_K80:

Jaśniej proszę....

... po prostu nie licz już na tradycyjne oświadczyny

Muszę przyznać, ze ostatnio wyjątkowo do mnie trafiasz swym poczuciem humoru.

Quote by Dezerter:
Maryjnych tematów mamy wiele - tam się przenieśmy

OK. Co wy na to : cudowny medalik. Ciekawy owoc kultu Marii. Proszę, przeczytajcie uważnie.
Właściwie, to nie kult Matki Bożej, bo ta bogobojna niewiasta by na to nie pozwoliła.

===

Cytat 
Rafi F
 kwiecień 08 2008 20:12   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Rafi F:
Quote by Pius: Z tego co ja czytałem Pismo to najczęściej ich gromił i to dosadnie. Nie wiem czy kojarzysz jak ich przywitał sw Jan i mam tez nadzieje ze nie jesteś zakwaszony.

Gromił za obłudę i absurdalnie rozbudowane prawo (czego i dzisiaj jesteśmy świadkami), nie za poglądy religijne. Sam sobie porównaj. Co do przyjaciół : wynajdę ich, ale proszę, nie dziś.

Faryzeusze to była "klasa średnia", rzemieślnicy czy kupcy. Kładli duży nacisk na nauczanie dzieci i przestrzeganie praw Tory. Wierzyli w zmartwychwstanie i życie wieczne.
Wielokrotnie Jezus był proszony przez faryzeuszy na obiad, nawet przez liderów (Łuk. 7:36, 11:37, 14:1) Uprzedzili Jezusa przed Herodem. Wśród pierwszych chrześcijan w Judei byli faryzeusze. A jeden z poważanych faryzeuszy (Gamaliel) stanął w obronie pierwszych chrześcijan. Ale najbardziej znanym faryzeuszem jest uczeń Gamaliela : Paweł z Triasu.
Jezus wytykał na każdym kroku legalizm i obłudę faryzeuszy. Coś co i dziś nie jest nam obce. Ale podzielał wiarę w autorytet Pisma Świętego.
Jan napisał ewangelię po prześladowaniach chrześcijan i zniszczeniu świątyni, do czego przyczyniło się radykalne skrzydło faryzeuszy (ortodoksyjni dzisiejsi Żydzi wywodzą się z liberalnych faryzeuszy - aż nie do wiary, nieprawdaż?).
Dobrze, ze przypomniały mi się "Sekrety Biblii" A.J.Palla. za leniwy jestem dziś, aby to samemu szukać.

===

Cytat 
tadeusz
 kwiecień 08 2008 20:30   
Forum

Quote by corka: Rafii
a Objawienie jest czyms tak wielkim-a szkoda, ze ludzie nie sa przygotowywani na to, ze wlasnie komus moze sie przydazyc cud-i kazdy ten jest tego cudu godny -kogo wybierze na to BOG.
Ludzie nie potrafia sie obejsc w momencie tego niezwyklego spotkania z Bogiem byc moze -i traca...kto wie...moze ostatnia szanse!
To jest tak jak z ta jasnoscia.....mnie okazala sie ciemnosc-bylo to inne niz wszystko inne -te jasnosci i luny i nie wiem co!-a ja czulam dobro, tyle milosci i mialam wybor -i zle wybralam-i mysle, ze to byl wielki dar z ktorego nie skorzystalam-bo bylo mi dziwnie!!!
I chocby taka wzmianka-Pan Bog nawet napominal, ze po owocach poznamy...co od Pana Boga pochodzi.
Nam sie wydaje, ze juz swieta osoba-to musi byc jakas specjalnie dobra, specjalnie nadzwyczajna-a to moze byc -taka szara mysz-czlowiecza.Nie musi byc Papiez, nie musi byc Biskup itp.i nie musi byc to ktos z klasztoru odcieta od swiata-i pozbawiony realnosci-to moze byc zwykly-ktos.
Kiedy sie mowi ludziom: po smierci...doczekacie sie czy tez po smierci jest zbawienie czy tez bedzie zbawiony po smierci-to wydaje sie to ludziom tak odlegle i oni sie nie personifikuja z tym-bo to po smierci-wydaje sie im tak odlegle.
Ale jak sie powie: nie znacie dnia ani godziny....bo cud moze sie zdazyc i przydazyc kazdemu-a nie wiadomo-kogo wybierze Pan Bog-to juz zaczynasie robic tak...ze to i mnie moze dotyczyc..i nie koniecznie po smierci-ale i za zycia.
I szkoda, ze ludzie nie sa na to przygotowywani, ze wlasnie nalezy wymowic: ze nie jestem godzien czy cos takiego-to jest wielka szkoda, ze brak jest takiego przygotowania.
Sorki za dlugi wywod..ale wlasnie te posty nasunely mi te mysli-pozdrawiam was.

tylko jedno slowo : brawo

===

Tylko pytania moga byc proste ......niestety

Profil   Email 
 Cytat 
kasandra_K80
 kwiecień 09 2008 12:47   
Forum

OK. Co wy na to : cudowny medalik. Ciekawy owoc kultu Marii. Proszę, przeczytajcie uważnie.
Właściwie, to nie kult Matki Bożej, bo ta bogobojna niewiasta by na to nie pozwoliła.

A więc trzymajmy się tematu, ale jak ?
hmmm....razem odmawiajmy różaniec ????
To masz na myśli ?

Jeśli chodzi o medalik...
Mnie tam nie przeszkadza medalik czy inne formy kultu zewnętrznego, niechaj każdy wierzy jak umie.
A tak w ogóle to co masz przeciwko Maryi i jej opiece ?
Jeśli Bogu nie przeszkadza kult maryjny, kult aniołów, kult świętych, to w czym problem ?

Najłatwiej to jest ludziom odbierać ich wiarę i przekonania, ale co proponujesz wzamian?
Naukowe rozważania teologów, jakąś nową modę, a może zreformowaną ideologicznie religię ?
Jeśli tak, to zreformować trzeba by wszystkie religie, bo one wszystkie trochę "przestarzałe" są ...

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 kwiecień 09 2008 15:47   
Forum

Dezerter
Cytuję księdza Blachnickiego, bo znajduję w nim autorytet.
Jezus jest moim Panem i Zbawicielem. I to jest prawda, którą staram się na co dzień żyć. Ale to nie wyklucza dostrzegania w innych ludziach, w Jego świętych, Jego obecności, Jego działania, i wzoru dla nas. Wzoru bliskiego. I to w żadnym razie nie umniejsza, czci Jezusowi. Wierzę, ze w tym przejawia się Jego ekonomia zbawienia. W końcu to On planuje ten swiat, a nie my sobie wybieramy, co może być po Jego myśli, a co nie mogłoby raczej należeć do Jego zbawczych planów wobec nas.

Byłbym ostrożny, i nie nazywał modlitwy Jezusowej mantrą. Mantra to pojecie wschodnie należace do obcej kultury. Modlitwa Jezusowa o korzeniach sięgajacych w chrzescijanstwie wschodnim, mogła powstać niezależnie od wschodnich medytacji.
Nie twórzmy religijnego synkretyzmu. Jedna jest prawda, a wszystko co ma chociaż pozory zła odrzućmy. Radzę nie mieszać w głowach, i nie nazywać MJ mantrą.
Ponadto medytacje wschodnie mają powiązania demoniczne, a nazywając MJ mantrą, stawia się ją na równi ze wschodnimi medytacjami, co jest kolejnym niebezpieczenstwem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 kwiecień 09 2008 18:32   
Forum

Zajrzałem do kilku wątkow na forum, bo niestety do soboty jestem poza domem i mam niewiele czasu na wymianę zdań.ale kiedy czytam wątki rozpoczynane przeze Petroniusza to podejrzewam prowokację.

No bo jak rozumieć zastrzeżenia typu:

Ktos rozpoczal modlitwe rozancowa . Moje dzieci przezyly szok : prawie pol godzinne nierowne , nieskladne ,niezorganizowane "modlenie" sie pozostawilo na calej mojej rodzinie poczucie zorganizowanej grupy placzek pogrzebowych odprawiajacej rytualny obrzed

I co? Jako, bądź co bądź, katolik nie zdążyłeś do tej pory nauczyć dzieci modlitwy różańcowej?
To naprawdę taki szok, widzieć że ktoś się modli (forma nieistotna). A Ty co robiłeś wtedy? I twoje dzieci? Uznałeś, że na chrześcijańskim pogrzebie nie ma sensu się modlić?

I jeszcze:
Styl tej modlitwy, sposob jej przekazania , brak jakiegokolwiek zabarwienia uczuciowego wywarlo jak najgorsze wrazenie

Nie rozumiem: więc w modlitwie ważny jest styl? Ważny jest sposób jej przekazania (komu)? Ważne jest zabarwienie uczuciowe?
Co to ma być? Wykonanie pisenki na konkursie Eurowizji?
Czuję się jakiś niedzisiejszy przy Tobie...

Cale szczęście na koniec pytanie z sensem:
Czy ktos jest w stanie wyjasnic mi sens tej modlitwy ?

Gdybyś poszperal na tym forum odnalzłbyś wypowiedzi o różańcu

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Andrzej
 kwiecień 09 2008 19:01   
Forum

Quote by Matija:
Byłbym ostrożny, i nie nazywał modlitwy Jezusowej mantrą. Mantra to pojecie wschodnie należace do obcej kultury. Modlitwa Jezusowa o korzeniach sięgajacych w chrzescijanstwie wschodnim, mogła powstać niezależnie od wschodnich medytacji.
Nie twórzmy religijnego synkretyzmu. Jedna jest prawda, a wszystko co ma chociaż pozory zła odrzućmy. Radzę nie mieszać w głowach, i nie nazywać MJ mantrą.
Ponadto medytacje wschodnie mają powiązania demoniczne, a nazywając MJ mantrą, stawia się ją na równi ze wschodnimi medytacjami, co jest kolejnym niebezpieczenstwem.

Jak najbardziej słuszne podejście.
Ani modlitwa Jezusowa ani modlitwa różańcowa, ani też żadna forma modlitwy litanijnej istniejąca w Kościołach chrześcijańskich nie ma nic wspólnego z mantrą.
To pojecie typowo wschodnie (buddyzm, hinduizm), kótre oznacza sposób przechodzenia w inne stany świadomości mające na celu roztopienie sie we wszechobecnej Sobości, a więc utratę indywidualnego Ja na rzecz bezosobowej Całości świata.

Podobieństwo mantry do modlitw litanijnych jest tylko zewnętrzne.
Mantra to technika modlitewna powiązana z mistykami naturalistycznymi, ktora ma uwolnić w sferze mojego ego dostęp do światow zewnętrznych (te wszystkie ciała suntelne, eteryczne) i sprawić, że to one zaczynają dominować i przejmować nade mną kontrolę.

Tymczasem modlitwy o charakterze litanijnym są uczeniem się montemplacji poprzez medytowanie.

Medytowanie to w skrocie skupianie się w śwwiadomy sposób na wydarzeniach naszego zbawienia i na prawdach teolgicznych.

Medytacja zmierza do skupienia całej uwagi na osobowym Bogu i do uformowania swojej osoby na podobieństwo Tego, z ktorym w medytacji sie spotykamy.
Ostatecznym celem praktyk medytacyjnych w chrześijaństwie jest takie uksztaltowanie władz naszej psychiki, abyśmy mogli bez zbędnych rozproszeń skupiać się na modlitwie, na kontakcie z Bogiem, przez co wchodzimy w kontemplację czyli w doświadczanie Bożej obecności (nieba) już na ziemi.

Dlatego sugestia Matthiasa o tym, że modlitwy litanijne (w tym modlitwa różańcowa) podobnie jak mantra sprowadzają się do dochodzenia do stanów odmiennej świadomości nie ma żadnego uzasadnienia w nauce Kościoła o modlitwach litanijnych.

Wręcz przeciwnie: podaje się do wiadomości, że kto modli się na różańcu jak to określa uroczo petroniusz:
PYTANIE dotyczy raczej sensu rytmicznego powtarzania tej samej modlitwy

ten po prostu modli się źle.
Modlitwa rożańcowa nie polega na rytmicznhm powtarzaniu.
Owszem,kiedy odmawiana jest w grupie, rytmiczność jest jej cechą tak samo jak śpiewanie pieśni.
Petroniuszu: jaki jest sens modlitwy śpiewem skoro to też tylko rytmiczne powatrzanie?
I jeszcze:

Mysle ze tylko osoba "wyrobiona" (przepraszam za to wyrazenie - brakuje mi odpowiedniego slowa a to brzmi raczej niefortunnie)duchowo i psychicznie potrafi z tej modlitwy uczynic duchowe przezycie

W pewien sposób tak. Ale nie chodzi tu o "wyrobienie" w sensie jakiegokolwiek wtajemniczenia.
To tylko "wyrobienie" w sensie rozumienia o co tak naprawdę chodzi.
A chodzi o zwykłą anamnezę. Chodzi o przypominanie sobie podczas modlitwy zdarzeń, faktow, zdań, łask, itd i skupianie sie na nich a nie na na sobie.

Dalej:
Apologeta porównuje modlitwę różańcową i modlitwy litanijne do "wielomówstwa" pogan.
Oczywiście, mechaniczne odmawianmie różańca jest pewnego rodzaju "wielomóstwem".
Jednak idąc tą drogą można "wielomóstwem" określić też czytanie Biblii (jeśli będzie dokonywalo się mehaniocznie), śpiewanie psalmów, czy pieśni (jesli będzie dokonywalo się mechanicznie), modlitwę językami (jeśli bedzie dokonywała się mechanicznie).

A co, Apologeto, jesli nie będzie to mechaniczne?

Podsumowując stronę praktyczną różańca (nie zajmuję się tu teologią: Maryja, jej rola, mmiejsce, itd) jest on raczej spełnieniem zachęty Apostoła: "Nieustannie się módlcie".

A p[ropos: czy ktoś z was czytał "Opowieści rosyjskiego pielgrzyma"?, albo "Filokalię"?

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Rafi F
 kwiecień 14 2008 10:42   
Forum Moderator
Moderator

Do przemyślenia:
Salka ministrancka, około 10-ciu młodych ministrantów i ksiądz wokoło stołu, na ścianie obok duży krucyfiks (drewniany krzyż z metalowym Chrystusem), kilka kroków dalej rodzice.
Po omówieniu kilku spraw wychowawczych ksiądz zwraca się do wszystkich z wezwaniem: "pomódlmy się do Pana", napomina aby wszyscy zwrócili sie w stronę krzyża i zaczął "Zdrowaś....". Zamarłem, nie jedyny - dysonans był aż nadto widoczny.

===

Cytat 
Ewa
 kwiecień 14 2008 18:53   
Forum

W ksiazeczce do nabozenstwa Rafii- zagladales tam? -tam jest jedyne Ojcze Nasz jeszcze jest Wierze w Boga i Litania do Ducha Swietego- te inne modlitwy to do swietych, za biskupow papieza i ksiezy itp.
Jedyna skarbnica modlitw wychwalajacych Pana Boga jest Pismo Swiete- ale szare spoleczenstwo ma wszczepione , ze z Pismem Swietym to lataja Swiadkowie Jehowa!.
Medalion Maryji-ten owalny-no jak moze takie cos Kosciol tolerowac?-przeciez to trzeba zabronic-to jest bezczeszczenie rzeczy sweitych.
Ja mam tu podejscie podobne do Muslimanow-i jestem zdania, ze nie mozna ukazywac twarzy swietych.
Albo takie stwierdzenie: "Maryjo Krolowo Polski"-czy jezeli juz to tylko Polski?a jaka to krolowa?
To jest moim zdaniem mieszanie poboznosci z powszechnoscia.Nie jestem za tym i nie podoba mi sie to.
Wspaniale sA Kurs Filipa, czy Kurs modlitewny-o dziwo nie wszyscy ksieza sa zdania, ze tego rodzaju katechezy-sa przydatne.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 1,00 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty