Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Jan Paweł II jest "iskrą" ! Jaką ? Przeczytaj !
 |  Wersja do druku
skierka
 luty 09 2011 11:32   
Forum

Status: offline

Może prościej.
1 Kiedy Polska wstępował do UE wobec ścierających się we względnej równowadze opinii przeważył głos kościoła i zdanie Jana Pawła II
o tym ,że Polska jest potrzebna Europie do reewangelizacji,dlatego pisałem o polu ekspansji.
Tymczasem ... złapał kozak Tatarzyna. o buńczucznych zapowiedziach co do Europy zapomniano
/dobrze ,że red. Urban tego nie wykorzystuje / zamiast ewangelizacji mamy utratę niepodległości i to zanim
została ukończona Świątynia Op. Bożej .... wotum na odzyskanie niepodległości , mamy przyspieszoną erozję kościoła

2.Dlaczego tak jest ? 70-8% nauki społecznej Jana Pawła II nie nadaje się do realizacji w kategoriach indywidualnych.
Kościół rezygnując zdziałań organizacyjnych na rzecz werbalnych de facto rezygnuje z poważnego zamiaru jej wprowadzenia w życie
.... piękny prezent... nie ma co...

3. Ale co ja tu...
Przecież to na Kujawach w Twoim regionie działa znana radiostacja...
Nie chcąc wywoływać upiorów gorących polemik wokół znanego redemptorysty
chciałbym jedynie zwrócić uwagę na to ile / niezależnie od sympatii i poglądów / daje aktywny stosunek do rzeczywistości,
Przecież ten zakonnik formalnie jest szeregowym kapłanem ale jego rzeczywiste znaczenie w społeczeństwie
jest większe aniżeli niejednego z biskupów .
To jest właśnie potęga pracy o której tyle pisał nasz papież.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 luty 09 2011 22:47   
Forum

Quote by: skierka

No... zdaje się ,że dochodzimy do sedna problemu.

Moja wiedza podpowiada mi ,że potrzebna jest POMOCNICZA , zmienna w czasie regulacja systemowa pomagająca
wiernym żyć jakby Bóg istniał.
(...)
Dlaczego osamotnieni a nie w grupie ?... dobrze zorganizowanej grupie ?
"Gdzie dwóch się spotka w imię Moje ..."
Rzeczywistość wspólnoty jest bardziej boska /J. Maritain /
Jeżeli bardziej boska to i silniejsza niż indywidualna.(...)
Jak to zrobić ? zacząć myśleć kategoriami MY / nie lekceważyć JA?
I.... wziąć od czasu do czasu podręcznik preakseologii, teorii org. i zarządzania,
zaręczam że nie jest to "wiedza tajemna "

w drugim poście piszesz "Kościół rezygnując zdziałań organizacyjnych" i dajesz wprawiający mnie w zakłopotanie przykład sprawnej organizacji...
Odpowiem Ci tak - Toruń to już nie Kujawy Wink Big Grin
Organizacji formalnych przeróżnych to KRK ma grubo ponad setkę, a do tego wiele regionalnych, "przy zakonnych" czy wręcz parafialnych, wiele for internetowych i grup - a owoce jak sam zauważasz coraz mniejsze
ale czy nie coraz smaczniejsze, dojrzalsze i słodsze?
Ja nie chce władzy i uznania "tego świata" dla wiary chrześcijańskiej - marzę o tym, by świat "znów" powiedział patrząc np na polaków-katolików tak jak kiedyś o chrześcijanach
zobaczcie jak oni się kochają
a póki co to słyszę ludzi wracających z Francji, Anglii... opowiadający jak tam się ludzie szanują, jacy są uprzejmi, mili - sam byłem i miałem podobne odczucia, podzieliłem się nimi z młodym i uduchowionym księdzem, pokiwał głową na zgodę (wrócił właśnie z Francji) i w zasmuceniu zamilkliśmy przytłoczeni swymi wnioskami na temat jakości naszej miłości bliźniego....

Może ja jestem dziedzicznie (z socjalizmu) obciążony niechęcią do wstępowania i zapisywania się...

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
skierka
 luty 12 2011 12:28   
Forum

Wiesz, szatan to musi być niewiarygodnie inteligentną osobą , bo tkwi w szczegółach.
To nie jest istotne czy mamy setką org. religijnych czy tysiąc , ważne jest CO SOBĄ REPREZENTUJĄ.

Dlaczego liczba mnoga ? dlaczego nie jedna uniwersalna organizacja zrzeszająca laikat ?
Wiesz, jest taka bajka rosyjska, stary ojciec zwołał swoich synów i kazał im złamać związany pęk gałęzi , żaden nie podołał temu wysiłkowi,
wtedy on rozwiązał ów pęk,zniszczył więzi łączące gałęzie po czym każdą z nich bez trudu złamał...
W dobie globalizacji liczą się jedynie organizacje duże, poważne, żaden tam przy parafialny klub miłośników małej czarnej.

Można mieć organizację dużą, ale i tak będzie to twór o małym znaczeniu bo zajmuje się rzeczami nieistotnymi, gdybyś zebrał bo ja wiem
milion zbieraczy znaczków poczty watykańskiej to i tak będzie to nieistotna organizacja.
Kto decyduje o tematyce ? nie ja , nie Ty, nie biskup ani nawet papież .... On , przemawia do ludzi poprzez znaki czasu / Mater et Magistra /
Jakie one są dzisiaj ?
ekonomia, ponadnarodowe i ideologiczne centra władzy ekonomiczno -polityczne . itd.
Jeżeli org. o których mówiłeś zajmują się czymś innym to... jakby ich nie było , to opłotki życia, Zresztą we wskazaniach do w/w encykliki chyba w rejonach
nr 260-270- jest bardzo kąśliwa uwaga Jana XXIII i działaczach kat. którzy nadmiernie teoretyzują ,po cóż dublować prace księdza ? przecież mówić o wierze on i tak potrafi lepiej.
lepiej

Jeżeli laikat to + - 97,7% to nie trzeba być matematykiem aby stwierdzić,ze silny laikat to silny kościół ,
dowód ? masz lata osiemdziesiąte mający podstawy org. w postaci "S" laikat stanowił o potędze kościoła, zabranie tej podstawy zrujnowało wspólnotę ,
jej erozja była widoczna jeszcze za życia wielkiego Polaka.

Nie chcesz sie zapisywać , no cóż, jesteś wolny, ja mam wątpliwości czy aby tzw. "wolna miłość" w chrześcijaństwie to jest ta miłość
o którą nam chodzi, przyznaję ,bez zobowiązań życie jest przyjemniejsze.
U podstaw tego stanowiska leży pogląd abp.a Hosera o tym że odejście od wiary dzisiaj nie jest aktem spontanicznym
ale sterowanym , to walka systemów organizacyjnych, tragedia kościoła polega na tym ,że jeszcze nie "załapał " sedna problemu,
usiłuje przeciwstawiać heroiczny opór eremitów doskonale pracującej machinie.
A co ma z tym Jan Paweł II ?
"CHRZEŚCIJAŃSTWO TO NIE PACYFIZM " w 1987r powiedział żeby nie dezerterować .
/ oczywiście nie jest to jakakolwiek aluzja do Twojego pseud. /

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 luty 14 2011 18:49   
Forum

Quote by: skierka

W dobie globalizacji liczą się jedynie organizacje duże,
ekonomia, ponadnarodowe i ideologiczne centra władzy ekonomiczno -polityczne . itd.

powołajmy więc Międzynarodowy Bank Światowy Chrześcijański z
Międzynarodowym Funduszem Pieniężnym

Confused Frown
nie po drodze nam, ja się nie zapisuje...

"CHRZEŚCIJAŃSTWO TO NIE PACYFIZM " - i nie militaryzm, czy liberalizm i co z tego?
gdzie JPII potępił pacyfizm - wskaż proszę

"w 1987r powiedział żeby nie dezerterować" - prawda, ale ta wypowiedź nie miała nic wspólnego z pacyfizmem - mówił o obronie wyznawanych wartości. Dokładnie w tym roku poszedłem do socjalistycznego WKU, by odmówić służby wojskowej, bo uwierzyłem Pismu, gdzie mówiono o przekuciu mieczy na lemiesze, gdzie kazano schować miecz wyciągnięty dla obrony Mistrza, gdzie kazano kochać nieprzyjaciół i nadstawiać drugi policzek - takie były źródła mojego pacyfizmu i dezercji.... Zdajesz sobie sprawę ile odwagi kosztowała mnie ta "dezercja", to było moje Westerplate, ów graniczny postarunek o którym mówił nasz JP II Wielki
"Każdy z Was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje "Westerplatte". Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można "zdezerterować". Wreszcie - jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba "utrzymać" i "obronić", tak jak na Westerplatte, w sobie i wokół siebie".

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
skierka
 luty 16 2011 17:02   
Forum

Oczywiście ze znam ten cytat / wszyscy go znają / jeśli jednak zdecydowałem się na inną formę jego przypomnienia to dlatego
że uważam że chrześcijaństwo en block jednak dezerteruje , w jaki sposób ?

1. Każdy zna ten fragmenty Biblii , zaparcie się św. Piotra ale czy tylko on ? co z pozostałymi apostołami ? gdzie byli w godzinie próby ?
Nie,nie zaparli się wprost , po prostu dyskretnie usunęli.
Usunąć się można i dzisiaj , w jaki sposób ? np. podejmując niekonfliktowe tematy, przykład :
W roku 1993 Jan Paweł II ogłosił w/w Rokiem Rodziny , w tymże roku P.I.P. odnotowała ok 17-19 tys. przypadków niewypłacenia robotniczych pensji,
szacunki podnoszą tę cyfrę o pięć ,sześć razy , mam na myśli przypadki niezgłoszone z przyczyn różnych np. braku wiary w skuteczną egzekucję.
Co my tutaj mamy ? grzech tak potężny ,ze aż wołający o pomstę do nieba /św. Jakub / i to w skali masowej,
a jakie reakcje ? .... piękny list pasterski o tym jak wielką wartością jest rodzina i o... zgubnym wpływie alkoholizmu na jej życie.
Wiesz jak wygląda rodzina bez możliwości zapłacenia czynszu ? taka której głównym składnikiem menu jest margaryna .

2. Cóż to ma wspólnego z Biblią ? ano ma, chwałę Boga należy głosić na tarasach i na pagórkach, dzisiaj użylibyśmy słowa
T R A N S P A R E N T N O Ś Ć.
Właśnie JP2 był osobą niezwykle znaną transparentną, a cóż może być bardziej transparentnego niż bycie " na topie " wydarzeń ?
Dlatego ostatni list pasterski..... także o zgubnych skutkach społ. alkoholizmu /wytrenowany temat / w dobie rosnącego niedostatku
najuboższych traktuję jako taki dyskretny / i zręczny / unik.
Nie ukrywam ,że ekonomia i moralność są ze sobą ściśle związane , sam tego nie wymyśliłem, to zdanie Hobsona o tym że to co jest
wyborem ekonomicznym jest też wyborem etycznym , także w przypadku ucieczki od dominującego zagadnienia.

3. No dobrze a skąd wziąłeś ten bank ?
Zanim dobierzemy sobie narzędzie trzeba najpierw ustalić CO właściwie chcemy zrobić ,a dopiero później zastosować dobór środków,
nigdy inaczej.

4 Czym w takim wypadku powinno się kierować chrześcijaństwo ? jakimi metodami pracy ?
Jakiś tydzień ,dwa temu bezmyślnie przeskakując po kanałach TV trafiłem na transmisję mszy św. Kaznodzieja , arcybiskup stwierdził...
że od biskupów nie należy domagać się jakichkolwiek programów działania.... że jedynym programem są... życie i przykład świętości
kanonizowanych świętych... wiesz , jak to się mówi,zatkało mnie....
Życie świętych zawiera w sobie wszystkie odpowiedzi ? ...OK
To jakiego świętego wskazałby j.e.rodzicom , takim co to nie wiedzą jak wychować dzieci , na takiego bezwzględnego "twardziela "
co to bez skrupułów "przysoli konkurencji " czy na miłosiernego takiego bitego i wykorzystywanego przez przedsiębiorczych ,
tak to wybór także etyczny ,i co ? jest taki święty ?

Widzisz hierarcha może uciec w wygodne tematy, ale rodzice jakąś opcję jednak wybrać muszą...czy zostali do takiego wyboru przyuczeni ?
Jak myślisz co wybiorą. Jakby co, to na Sądzie mogą się tłumaczyć,że pasterze zachowywali milczącą akceptację / p. Bonifacy VIII /
Tylko co ma wspólnego "miłosierne kopanie konkurencji" z miłością ? "Wyścig szczurów" zaczyna się juz w szkole powszechnej
e. tego nie wie ? doprawdy ? a może jednak nie chce wiedzieć ....

Widzisz j.e. może się posługiwać przykładami np. bohaterskiej matki która mając do wyboru ratować życie swoje czy dziecka
wybrała drugie rozwiązanie, ale w ilu wypadkach wierni mają brać z niej przykład ? toż to ułamek promila w populacji !!!
Być może życie świętych to jest światło kościoła... ale ustawione na rozdrożach, tam gdzie docierają nieliczni, ulice gęsto zaludnionych miast
pozostają w tym porównaniu nieoświetlone.

5 . Szkoda ze go nie ma... on nie uciekał, nie czekał co przyniesie los ... po to aby później się" podłączyć "
Obecny kryzys finansowy wynika z naruszenia podstawowych norm moralnych.

a / możliwości przywłaszczania sobie owoców pracy bliźniego.
b/ możliwościami bogacenia się z pominięciem pracy / różnego typu "inżynierie finansowe"/

Ekonomiści zasłaniają się kolubryniastymi wzorami ujawniającymi chyba dość proste zależności / to nie fizyka kwantowa , bez przesady /
ale jak ognia boją się mówienia o moralności tak jakby to uwłaczało godności naukowca, cóż każdy czas ma swoje zabobony
i swoje czarownice , myślę ,że on by jednak nie milczał.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 marzec 04 2011 00:14   
Forum

Skierko,

tak pomyslalam ze aby utrzymac wspolnote europy- nieodlacznym tu tematem staje sie wiara! i jak kto chce-moze to jest i nie wygodne dla wielu-ze wierzymy w Boga-jednakze bez tego nie ma EUROPY! bo spojzmy-ma sie moze rozwinac islam? czy jest to mozliwe? islamska europa?......

A co do pomnikow,to nic dziwnego ze czekano az Papieza zabraknie z ich stawianiem.

Ja mam wrazenie ze cos lub ktos zakradlo sie do kosciola i rozbiera go na kawalki....

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
skierka
 marzec 05 2011 15:12   
Forum

Dobre ujęcie problemu Córko , tak oczywiście , wiara może być czynnikiem spajającym Europę ,
tak, to prawda ale dotyczy to jedynie WIARY ŻYWEJ,

Spierając się zapominamy o najważniejszym , co może dać Polsce Jan Paweł II ?
Co może dać kościołowi, światu, zdaje się ,że my sobie wcale z tego nie zdajemy sprawy, także hierarchia i teolodzy
z tytułem poważniejszym od magistra , skąd to wiem ? ... bo nie jestem teologiem...

Gdyby tak zebrać ,skodyfikować całe jego nauczanie społeczne to uzbierałby się całkiem niezły i obszerny materiał cywilizacyjno-twórczy,
czy kościół to docenia ,traktuje poważnie jako wyjście do realizacji czy też chce jedynie ją oklaskiwać ?

TAKA POSTAWA JEST WYNIKIEM ... BIEDY

Tak, bieda jest zjawiskiem nie tylko materialnym ale i psychicznym .
Gdyby tak człowieka bogatego napaść, odebrać mu wszystko to co posiada , pozbawić wszystkich dotychczasowych kontaktów i kazać żyć
niejako od nowa oraz to samo uczynić z człowiekiem biednym, to może się okazać,że po jakimś czasie ten bogaty będzie jednak bogatszy od
tego co był ubogi , to nie tylko kwalifikacje zawodowe to SPOSÓB MYŚLENIA.

W 1975 r. bokser Muhamad Ali / vel Casius Clay/ za jedną tylko walkę z G.Foremanem otrzymał nagrodę w wys. 7 milionów USD.
Jak astronomiczna była to kwota wtedy.... przypominam ,że średnio zarabiający Polak licząc kurs czarnorynkowy / innego dostępnego nie było /
zarabiał ok. dwudziestu dol. W latach dziewięćdziesiątych Ali nie mógł już zapłacić rachunków telefonicznych , nie miał czym...
Bo Ali to duchowe dziecko slumsów.

Istnieją też odniesienia szersze, kiedy kiedyś nie nauczyłem się sumiennie materiału z geografii a belfer zapytał mnie gdzie na świecie
istnieją złoża np. kadmu czy tytanu odpowiadałem że ... w Związku Radzieckim ... i były !
To w takim razie dlaczego oni są tacy biedni ? nie mówię o " wierchuszce" gdyby ni ropa naftowa czy gaz ziemny to... to państwo by już mogło nie istnieć.
ich bieda to rezultat właśnie takiego a nie innego sposobu myślenia.

Obserwowałem młodego człowieka , chłopisko jak dąb ,gdyby chciał wyrugować konkurentów w kategorii pracowników u których zaletą jest siła,
mógłby to uczynić bez trudu , a jednak woli stać w kolejce po zasiłek socjalny...

"Ecce Homo" te słowa kojarzą mi się głównie z niepospolitym pędzlem A. Chmielowskiego, zniszczony, zmaltretowany nasz Mistrz zachowuje
jednak godność ! to Ktoś bogaty ... !
Jest wiele przykładów z literatury np. Twaina "Książę i żebrak" w którym widać jak inaczej od siebie zachowują się ludzie w odmiennym
położeniu społecznym, cóż to ma wspólnego z kościołem i Janem Pawłem II ?

Kościół w Polsce może mieć do swojej dyspozycji profesorów prawa, ekonomii , zarządzania itp. specjalności , tacy też są członkami kościoła,
gdyby POWAŻNIE traktował osobę Jana Pawła II to czy nie zebrałby tych specjalistów i chociaż nie spróbowałby zgrubnie określić
możliwości realizacji jego nauczania ?
Sam JP2 w encyklice /Centes. An./ 1991r wyraźnie powiedział ,ze nauka kościoła nie może być jedynie tematem rozważań ale stanowić
punkt wyjścia do realizacji.Któż to ma zrobić ? pogańskie państwo czy kościół ? wolałbym jednak atmosferę powagi.

Przecież potencjał społeczny k.k. w Polsce jest taki ,że nie musi pytać o zgodę nikogo , sam mając pełnię autonomii może wcielać nauczanie
Jana Pawła II WEWNĄTRZ kościoła stanowiąc przykład dla Polski , Europy i świata jak owi pierwotni chrześcijanie nie pytali o zgodę
imperatora i żyli wg. własnych zasad,nie prosili nikogo o wsparcie , na co czekamy ? na dalsze osłabianie potencjału ?

Jeżeli czekamy na " łaskę" państwa to czy nie przypominamy kogoś kto choć jest silny i zdrowy czeka z wyciągniętą ręką po zasiłek socjalny,
Jeżeli tak , to słaba jest nasza wiara .Bo to może być tak, staramy się nauczyć świat zasad wiary podczas gdy w rzeczy samej
nie wierzymy w jej sprawczą moc , dlaczego więc się dziwimy ,że świat traktuje przesłanie Jana Pawła II jako
" pobożne westchnienie " ?

Na razie to wszystko przypomina... Polski Związek Piłki Nożnej...
Co jakiś czas emituje się filmy jak to Deyna , Lato, Szarmach bramki Argentynie, Włochom czy Brazylii gole strzelali a zapomina się,że ci piłkarze
w niczym nie ustępowali wyszkoleniem graczom z zagranicy.
Przypuszczam ,ze i tym razem będzie się przypominać "Niech zstąpi Duch Twój " a zapomni się ,że wtedy miał wsparcie organizacyjne
oraz zajmował się jednak sprawami zasadniczymi sprawiedliwością społeczną , wolnością , itp. zagadnieniami które miały
znaczenie OGÓLNONARODOWE ,jeżeli zajmował się sprawami wielkimi to i wielki być musiał , taki też był...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,39 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości