Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 czy ściąganie na kartkówce to grzech ??
 |  Wersja do druku
jakub
 kwiecień 11 2008 21:40  (Czytany 14909 razy)  
Forum

Status: offline

?? a podpowiadanie to też grzech???
proszę o odp TAK lub NIE a nie jakieś bezsensowne które często się zdarzają

===

Profil   Email 
 Cytat 
potwor
 kwiecień 11 2008 22:11   
Forum

pójdziesz za to do piekła.

===

Dzięki Bogu jestem ateistą...

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 kwiecień 11 2008 22:54   
Forum Moderator
Moderator

Quote by murarz24: ?? a podpowiadanie to też grzech???

Mam przekorna naturę (wielu tu może być tego świadkiem), więc dam ci "bezsensowną" odpowiedź : czy oszustwo jest grzechem ?

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Kacper Światłowski
 kwiecień 11 2008 22:55   
Forum

TAK, jest to grzech, jezeli zobowizalas sie przed soba sumiennie sie uczyc danego materialu i przestrzegac narzuconych przez nauczyciela zasad.
NIE jest to grzech, jezeli przedmiot nie jest Tobie (a najczesciej nikomu) do czegokolwiek potrzebny. Taki przedmiot jest narzucony przez biurokratow i zwiazkowcow troszczacych sie o miejsca pracy swojej klienteli, kosztem czasu i zycia mlodego czlowieka; stanowi on przeszkode w nauce innych, a przydatnych rzeczy. Czesto trzeba takie cos przebrnac, aby dostac swiadectwo. Uwazam, ze sciaganie w tym przypadku jest forma samoobrony.

pozdrawiam.

ps. nigdy sciagac nie potrafilem.

===

Cytat 
Pastor
 kwiecień 11 2008 23:08   
Forum

Odpowiedź na pytanie: TAK

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 kwiecień 11 2008 23:14   
Forum Moderator
Moderator

Quote by swiatlo:
NIE jest to grzech, jezeli przedmiot nie jest Tobie (a najczesciej nikomu) do czegokolwiek potrzebny. Taki przedmiot jest narzucony przez biurokratow i zwiazkowcow troszczacych sie o miejsca pracy swojej klienteli, kosztem czasu i zycia mlodego czlowieka; stanowi on przeszkode w nauce innych, a przydatnych rzeczy. Czesto trzeba takie cos przebrnac, aby dostac swiadectwo. Uwazam, ze sciaganie w tym przypadku jest forma samoobrony.

pozdrawiam.

BZDURA! Ściągając oszukujesz oceniającego, i otoczenie co do stanu twojej wiedzy. Oszukujesz też wszystkich tych, dla których dany przedmiot jest znaczący i UCZCIWIE się nauczyli !

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Gocek
 kwiecień 15 2008 15:25   
Forum

Nasze narodziny są grzechem ciężkim!

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
tadeusz
 kwiecień 15 2008 15:40   
Forum

czy to bylo na lekcji religii

===

Tylko pytania moga byc proste ......niestety

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 kwiecień 16 2008 08:28   
Forum

Quote by murarz24: ?? a podpowiadanie to też grzech???

Tak, jesli przez grzech rozumiemy czyn moralnie naganny (postepowanie nieuczciwe), szkodzący innym...

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Jakub Jerzy Skoczylas
 kwiecień 17 2008 19:06   
Forum Moderator
Moderator

pozdrawiam.

Zgadzam się z Panem. Też tak uważam, że jeśli jest to forma samoobrony przed bezsensownym przymusem to tak. Jednak już jako forma samoobrony przed sensownym przymusem - to zupełnie co innego.

Sam również nigdy nie potrafiłem ściągać, ani nawet nie próbowałem. Nawet na tzw. maturze. Sam prawie nigdy tego jednak nie potępiałem u innych. Dziś byłbym bardziej surowy w ocenie tego, ale uważam że nie w każdym przypadku jest to gzechem. Tym bardziej, że coraz częściej w szkole pojawiają się niebezpieczne dyrdymały o aborcji, prawach człowieka, Unii Europejskiej i ich kolejnych generacjach itp. na które jedyną słuszną odpowiedzią ma być oczywiście bałwochwalcza afirmacja. W takim przypadku "nieuczciwe" traktowanie byłoby wręcz obowiązkiem. Jednak wciąż szkołę mamy w Polsce na tyle normalną, że ciężko mi sobie wyobrazić sytuację w której ściąganie nie byłoby grzechem. Dlatego byłbym bardzo ostrożny w usprawiedliwianiu.

===

Kwiecie Karmelu, módl się za nami!

Cytat 
Rafi F
 kwiecień 17 2008 19:28   
Forum Moderator
Moderator

Nie zgadzam się z relatywnością twojej oceny. Ściąganie jest oszustwem i nawet powszechność zjawiska, czy przedmiot tego nie usprawiedliwia. Wiedza na jakiś temat, znajomość teorii nie jest tożsame z utożsamianiem się z nimi. Ba, trzeba wiedzieć DLACZEGO się z tym nie zgadzamy.

Ściągałem, usprawiedliwiałem to podobnie i na dłuższą metę przyniosło mi to znacznie więcej szkody jak pożytku - tak to oceniam z perspektywy czasy

===

Cytat 
potwor
 kwiecień 17 2008 19:34   
Forum

moim zdaniem ściąganie jest dla tych co nie mają ochoty encyklopedii sie uczyć na pamięć.

===

Profil   Email 
 Cytat 
rychu987
 maj 05 2008 18:24   
Forum

Poruszyliśmy tenże problem w szkole na katechezie i nasz kapłan powiedział coś takiego, że ściąganie jest grzechem, owszem, ale nie musimy się z niego spowiadać, bo jest to grzech lekki, jednakże jeśli nie uczymy się, bo ciągle tylko liczymy na ściąganie to wówczas powinniśmy się z tego spowiadać bo jest to grzech ciężki.

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 maj 06 2008 07:57   
Forum Moderator
Moderator

Quote by rychu987: Poruszyliśmy tenże problem w szkole na katechezie i nasz kapłan powiedział coś takiego, że ściąganie jest grzechem, owszem, ale nie musimy się z niego spowiadać, bo jest to grzech lekki.....

Nie cierpię takiego stawiania sprawy. Grzech lekki bo powszechny ? W krajach kultury anglosaskiej ściąganie jest traktowane jak przestępstwo i może skutkować natychmiastowym wydaleniem ze szkoły czy uczelni. Jak tam by ksiądz sklasyfikował ściąganie ? Proszę o to zapytać !

Jeszcze niedawno trzeba było iść do Komunii na czczo. Jeżeli ktoś wypił rano kawę, to w południe do wieczerzy przystąpić nie mógł. Jeżeli coś rano zwędził, to do wieczerzy mógł spokojnie iść - grzech powszedni.

A tak przy okazji, co znaczy, że nie trzeba się spowiadać z jakiegoś grzechu? Choćby człowiek nie wiem w jakie paragrafy i suknie się przywdział, założył korony, tiary czy koloratki, to i tak przed Bogiem stoi nagi - nic nie ukryje. Idąc do Stołu idę wraz z Braćmi do Ojca, a nie do księdza i paragrafów.

===

Cytat 
jakub
 wrzesień 30 2008 19:03   
Forum

no a co z podpowiadaniem na sprawdzianie dla innych osób? osoba pyta sie np. mnie o odp do zadania no to ja jej podaje. czy to grzech? lekki czy ciężki?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Arek_Sz
 wrzesień 30 2008 21:07   
Forum

Ja bym to uznał jako pomoc w oszustwie.
Tak jakby współudział w przestępstwie...

===

Sercem można tak samo kochać jak i nienawidzić... ФΩΣ - ΖΩΗ OAZOWICZ

Profil   Email 
 Cytat 
potwor
 październik 01 2008 03:11   
Forum

zastanawiam się, czy myślenie "czy coś jest grzechem ciężkim czy lekkim" jest grzechem grzechem ciężkim czy lekkim?

przecież jak sie ktoś godzinami zastanawia tylko nad tym to wchodzi w to lenistwo. czyli jeden z siedmiu grzechów głównych.

===

Profil   Email 
 Cytat 
jakub
 październik 01 2008 16:31   
Forum

czemu porównujecie podpowiadanie do przestępstwa?? czy to nie przesada?? ludzie to raptem pare odpowiedzi a już to porównywać do przestępstwa?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 październik 01 2008 18:01   
Forum Moderator
Moderator

ściąganie równa sie lenistwo, no chyba ze ktoś nie mógł sie nauczyć, ale jeżeli mógł a tego nie zrobił:

- lenistwo : grzech główny = ściąganie grzech główny

===

Niech radują się rodziny, a ich miłość promienieje, jak chleba okruszyny nieśmy wiare i nadzieje...Nam pisane Krzyża bronic, teraz, dzisiaj, jutro, zawsze!

Cytat 
Robert
 październik 01 2008 18:01   
Forum

Moim zdaniem kaplan mial racje. Nie ma potrzeby sie z tego spowiadac.
Co innego, gdyby to byl egzamin, gdzie wynik decyduje o przyjeciu np. na studia i sciagasz od osoby, ktora tego o tym nie wie i mozesz jej przeszkodzic w dostaniu sie. Jest to nieuczciwe i jest to oszustwo, czyli i grzech.
Sprawa wyglada inaczej jesli sciagasz od osoby, ktora Ci na to pozwala i nie mozesz nikomu uczciwie zdajacemu w ten sposob zaszkodzic. Pomaganie komus jest normalna rzecza, zaciesnia wiezi miedzyludzkie. Nasze programy szkolne sa przeladowane informacjami kompletnie niepotrzebnymi w doroslym zyciu. Dlaczego date bitwy pod Cedynia trzeba znac raz w zyciu, majac 11 lat? Porownanie problemu z krajami zachodnimi nie ma wiekszego sensu, tam szkola jest bezstresowa i nie ma potrzeby sciagac. Tak jest od lat, wiec nie ma tradycji sciagania. U nas jest inaczej.

Czyli pozwolenie sciagac innym od siebie i sciaganie od innych jest w miare ok, jesli nie szkodzi innym. Choc najlepiej przylozyc sie samodzielnie do nauki...

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 październik 01 2008 18:03   
Forum Moderator
Moderator

Suration

Sprawa wyglada inaczej jesli sciagasz od osoby, ktora Ci na to pozwala i nie mozesz nikomu uczciwie zdajacemu w ten sposob zaszkodzic.

Szkodzisz własnej wiedzy.

Jest to wykroczenie przeciw przykazaniu : ...miłuj bliźniego swego jak SIEBIE SAMEGO...

===

Niech radują się rodziny, a ich miłość promienieje, jak chleba okruszyny nieśmy wiare i nadzieje...Nam pisane Krzyża bronic, teraz, dzisiaj, jutro, zawsze!

Cytat 
jakub
 październik 01 2008 18:18   
Forum

HMMM jednym z grzechów głównych jest : lenistwo W SłUżBIE BOżEJ a po za tym podpowiadając innym na kartkówce się lenie??? chyba właśnie pracuje a tak propo to teraz chciałbym poruszyć kwestię PODPOWIADANIA a kwestię ściągania narazie pozostawić - no bo są one powiązane aczkolwiek jak sami wiecie- ktoś prosi o podpowiedź (raczej o odpowiedź na zadanie) - ja jej udzielam == grzech lekki czy ciężki? jedni piszą tak, inni nie , to jak to jest?? rozumiem jak ktoś "zrzyna" perfidnie cały sprawdzian ale mi chodzi o pare podpunktów i piszcie serio prosze bo to jest ważne ponieważ podpowiadanie/ściąganie jest popularne wśród uczniów aha i jeżeli ktoś może to proszę spytać jakiegoś księdza (np. na jakimś spotkaniu z młodzieżą albo na religii)

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 październik 01 2008 18:27   
Forum Moderator
Moderator

Może tak. Generalnie podpowiadanie jest zakazane przez organizatora kartkówki (tu nauczyciela). Nauczyciel stawia jasno sprawę, że nie ściągamy na kartkówce bo jest to zwyczajnie mówiąc niesprawiedliwe (Jeden sie nauczy, jednak coś tam zawali i zamiast 5 dostanie 4. Ten który w ogóle sie nie przygotował, zerżnie wszystko i dostanie 5). Gdzie tu sprawiedliwość? Bóg jest sprawiedliwy i wymaga od nas sprawiedliwości.

===

Cytat 
Robert
 październik 01 2008 18:54   
Forum

Quote by Kruk: Może tak. Generalnie podpowiadanie jest zakazane przez organizatora kartkówki (tu nauczyciela). Nauczyciel stawia jasno sprawę, że nie ściągamy na kartkówce bo jest to zwyczajnie mówiąc niesprawiedliwe (Jeden sie nauczy, jednak coś tam zawali i zamiast 5 dostanie 4. Ten który w ogóle sie nie przygotował, zerżnie wszystko i dostanie 5). Gdzie tu sprawiedliwość? Bóg jest sprawiedliwy i wymaga od nas sprawiedliwości.

A przypowiesc o winnicy i denarze znasz?

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 październik 01 2008 19:33   
Forum Moderator
Moderator

co ma mrówka do leniwca?

===

Cytat 
jakub
 październik 01 2008 19:53   
Forum

ale ja tu nie mówie o zrzynaniu całego spr tylko pare pytań- rozumiem że jak ktoś czyta komuś wsie odp no to wtedy źle ale jak ktoś podpowie 4 odp ?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 październik 01 2008 20:03   
Forum Moderator
Moderator

Quote by murarz24: ale ja tu nie mówie o zrzynaniu całego spr tylko pare pytań- rozumiem że jak ktoś czyta komuś wsie odp no to wtedy źle ale jak ktoś podpowie 4 odp ?

To wtedy podpowiadający wykazuje że nie miłuje swego bliźniego, bo zamiast podpowiadać powinien po spr. zmotywować swojego kolegę do poprawki a nawet pomóc mu w nauce.

===

Cytat 
Robert
 październik 01 2008 20:31   
Forum

Quote by Kruk: co ma mrówka do leniwca?

Nie powinno Cie interesowac, co ktos dostal tylko, co sam dostales. Na tej samej zasadzie nie interesuj sie, czy kolega na podobnym stanowisku zarabia wiecej. Zgodziles sie na swoja pensje i juz. Jestes niezadowolony to wynegocjuj wiecej. Nie szukaj konfliktow, ktore zawsze w takich sytuacjach powstaja.
Teraz widzisz analogie do tej przypowiesci?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 październik 01 2008 20:41   
Forum Moderator
Moderator

Tak myślałem: pomyliłeś mrówkę z leniwcem, a co bardziej piernik z wiatrakiem. Ja pisałem o sprawiedliwości a nie wpychaniu nosa w cudze sprawy. Po za tym jak ktoś jest nie sprawiedliwy to mam prawo mu zwrócić uwagę i pouczyć A co do skupianiu się nad tym co otrzymuje od Boga to masz zupełną racje tyle że po za skupianiem się powinno sie to przyjąć z pokorą.

===

Cytat 
jakub
 październik 01 2008 21:43   
Forum

co to ma do rzeczy?? powiedzcie czy po takiej małej podpowiedzi na spr trzeba iść do spowiedzi aby przyjąć Komunię św. ??

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,63 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości