Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 czy ściąganie na kartkówce to grzech ??
 |  Wersja do druku
Rafi F
 październik 02 2008 08:28   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Quote by murarz24: co to ma do rzeczy?? powiedzcie czy po takiej małej podpowiedzi na spr trzeba iść do spowiedzi aby przyjąć Komunię św. ??

To musisz rozpatrzyć we WŁASNYM sumieniu. Ty znasz okoliczności, ty znasz swoje motywacje. Moja rada: pomódl się w spokoju do Boga, poproś o pomoc, zrób rachunek swojego sumienia i przeproś Go w osobistej rozmowie za wszystkie swoje popełnione, a często nawet nieuświadomione winy. Jeżeli to będzie szczere, to nic lepszego zrobić nie możesz.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Robert
 październik 02 2008 22:33   
Forum

Quote by murarz24: co to ma do rzeczy?? powiedzcie czy po takiej małej podpowiedzi na spr trzeba iść do spowiedzi aby przyjąć Komunię św. ??

Do jakiej spowiedzi? Nie masz wiekszych dylematow egzystencjalnych?
Podpowiadanie i sciagania to czesc zycia szkolnego. Sam wiele razy podpowiadalem kolegom, bo byli slabsi z matematyki i to rozwiazywalo ich stres. Przy okazji staralem sie ich tez podciagnac w tym przedmiocie. Dzieki podpowiedziom moglem liczyc na jakas ich pomoc w przyszlosci z przedmiotu, w ktorym ja nie mialem duzych zdolnosci. Czy to zle? Dzieki takiemu zjawisku nastapil rozwoj ludzkiej cywilizacji. Poza tym to brutalne, ze glupie oceny w podstawowce, czy sredniej czesto maja ogromny wplyw na pozniejsze zycie. A teraz nawet nie wiem, gdzie mam swiadectwa szkolne i nie interesuje mnie to.
To normalne wsrod ssakow (i nie tylko), ze wprowadzamy w zycie stosunki nieantagonistyczne.

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 październik 03 2008 10:26   
Forum Moderator
Moderator

Surationie, nie do ciebie było skierowane pytanie, prawda? Ty przeciez nigdy sie nie spowiadasz w zadnej formie.
Czy pod utrwalanie stosunków nieantagonistycznych podczepisz także dość powszechne do dziś drobne kradzieże w firmach? Owe "załatwianie" ?

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Andrzej
 październik 03 2008 10:30   
Forum

Kochani, o jakie rzeczy Wy w ogole pytacie?
Czy wolno ściągać lub podpowiadać?
Czy można przystąpić do Komunii po takim "uczynku"?

Zadajcie sobie zwykłe pytanie czy ściągając lub podpowiadając jesteście po ludzku uczciwi.
I nie ważne jaka jest waga tego "uczynku".
Albo jest się uczciwym, albo nie.
Nie można być uczciwym częściowo

A potem drugie - czy Wasza tak ujawniona uczciwość pozwoli Wam na spotkanie z Waszym Bogiem bez konieczności wbijania wzroku w ziemię.
Oczywiście nie chcę wzbudzać w nikim poczucia winy, nie to. Tylko poczucie odpowiedzialności za bycie uczciwym albo nie.

I ne przerzucajcie na innych (osoby na forum) odpowiedzialności za rozwiązywanie swoich problemów.

Nawet jeśli tysiąc osób powie Wam, że postępujecie dobrze podczas gdy obiektywnie nie jesteście uczciwi, to liczy się nie opinia innych, ale obiektywna prawda

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Łukasz
 październik 03 2008 10:55   
Forum Moderator
Moderator

Poza tym to brutalne, ze glupie oceny w podstawowce, czy sredniej czesto maja ogromny wplyw na pozniejsze zycie.

No jak ktoś z nauki robi bożka

===

Niech radują się rodziny, a ich miłość promienieje, jak chleba okruszyny nieśmy wiare i nadzieje...Nam pisane Krzyża bronic, teraz, dzisiaj, jutro, zawsze!

Cytat 
Rafi F
 październik 03 2008 12:08   
Forum Moderator
Moderator

Quote by medieval_man:
I ne przerzucajcie na innych (osoby na forum) odpowiedzialności za rozwiązywanie swoich problemów.

Nawet jeśli tysiąc osób powie Wam, że postępujecie dobrze podczas gdy obiektywnie nie jesteście uczciwi, to liczy się nie opinia innych, ale obiektywna prawda

Wybacz medieval, ale to plon takiego, a nie innego wychowywania typu: jak postąpisz wg takiego a takiego przepisu to masz zbawienie (jakby to od nas zależało), a nie wskazuje się na źródło : winę, pokutę (różnie często ją rozumiemy), ofiarę, łaskę, przebaczenie, usynowienie itd. Nie pokazuje się Drogi, tylko wydaje jakiś FAQ (podobieństwo fonetyczne do "f.ck" aż uderzające ). Sami często tak postępujemy, czemu więc się dziwisz ?

===

Cytat 
Andrzej
 październik 03 2008 15:15   
Forum

Zgadzam się, że jest to przejaw bardzo niedojrzałego chrześcijaństwa, ba, bardzo niedojrzałego człowieczeństwa.
Pragnienie, żeby podano mi jak na tacy zbiór konkretnych przepisów, instrukcję zachowania w każdej sytuacji.
Legalizm.
Bezrefleksyjność.
Jak w szabat wykonam drogę do 2000 łokci to jest ok. Jak przekroczę ten dystans to beee...

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Andrzej
 październik 03 2008 15:21   
Forum

Quote by Rafi F: Surationie, nie do ciebie było skierowane pytanie, prawda? Ty przeciez nigdy sie nie spowiadasz w zadnej formie.
Czy pod utrwalanie stosunków nieantagonistycznych podczepisz także dość powszechne do dziś drobne kradzieże w firmach? Owe "załatwianie" ?

Masz racje Rafi F.
Podam inny przykład. Niedawno z racji pracy byłem z grupą polskich robotników na Zachodzie. Pracowali tam przez kilka tygodni będąc świetnie i na czas wynagradzani.
Pod koniec kontraktu zaczęli z zakładu znosić do samochodów różne "drobiazgi": od narzędzi po ubrania czy produkty pozostawione przez miejscowych pracowników.
Gdzy zapytałem czy im nie wstyd usłyszałem w odpowiedzi, że w taki sposób dokonuje sie "prywatyzacja".
Przecież to nie grzech - oni zbierali tylko to, co leżało nie pilnowane.
A samopoczucie mieli świetne, nieantagonistyczne....

===

Cytat 
Robert
 październik 03 2008 15:27   
Forum

Pytanie bylo do wszystkich forumowiczow, wiec takze do mnie.
Jak bardzo czujecie sie lepsi ode mnie, prawda drodzy wierzacy? Znacie cala prawde i wszystkie odpowiedzi. Problemy zyciowe sa dla was zawsze czarne albo biale. Jesli ksiadz mowi, ze nie trzeba sie spowiadac z tego, to wy wiecie lepiej. No bo jak bedzie mozna spojrzec Bogu w oczy, po kartkowce na ktorej sciagalismy?

Kto z was nie sciagal?? Oczywiscie wykluczam z tego grona MM, bo to juz calkiem nieziemska postac- wie wszystko ze wszystkich dziedzin zycia, wiec z pewnoscia nie sciagal tylko sie uczyl.

Zastanowcie sie, czy nie wpadacie w jakas paranoje. Przeciez wyraznie napisalem, ze moim zdaniem jest to nieuczciwe i lepiej sie uczyc. Ale z drugiej strony nie ma nic zlego we wzajemnej pomocy uczniowskiej.

Wszyscy sciagaliscie i myslicie, ze co, ze dopiero od niedawna jest to grzech? Kazdy musi przez to przejsc. Dzieci tego mlodego czlowieka tez beda w przyszlosci sciagac, bo nie wydaje mi sie, ze cos sie zmieni w naszym systemie nauczania.

Oczywiscie Rafi, mozesz sobie sciaganie porownac do kradziezy w pracy, a nawet do morderstwa. Przeciez dla Ciebie swiat jest czarno-bialy...

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 październik 03 2008 16:03   
Forum

suration
problem nie leży w tym czy ktoś to robił czy nie robił, ale w tym, czy łamanie przyjętych zasad ma coś wspólnego z uczciwością czy nie.

Nawet jesli wszyscy ludzie na świecie zaczną popełniac ten sam zły czyn, to jego powszechnośc nie spowoduje jego przekwalifikowania na czyn dobry.

Nikt też nie próbuje w tym wątku (jak odniosłem wrażene) uznać siebie samego za lepszego od innych, bo czegoś tam nie zrobił.

Chce też jeszcze raz wskazać na fakt, że bezsensowne jest poszukiwanie dla kazdego naszego zachowania, co do którego mamy jakieś wątpliwości, odpowiedniej pozycji w jakiejś urojonej liście, instrukccji bezgrzesznego zachowania czy czegoś podobnego.
Sensowne natomiast jest nabycie umiejętności zadawania sobie pytania o to, co wybieramy: uczciwość czy nieuczciwość. I to w każdej sprawie. Nawet drobnej czy glupiej jak sciąganie czy podpowiadanie.

===

Cytat 
Robert
 październik 03 2008 18:18   
Forum

Quote by medieval_man: Podam inny przykład. Niedawno z racji pracy byłem z grupą polskich robotników na Zachodzie. Pracowali tam przez kilka tygodni będąc świetnie i na czas wynagradzani.
Pod koniec kontraktu zaczęli z zakładu znosić do samochodów różne "drobiazgi": od narzędzi po ubrania czy produkty pozostawione przez miejscowych pracowników.
Gdzy zapytałem czy im nie wstyd usłyszałem w odpowiedzi, że w taki sposób dokonuje sie "prywatyzacja".
Przecież to nie grzech - oni zbierali tylko to, co leżało nie pilnowane.
A samopoczucie mieli świetne, nieantagonistyczne....

Nie mozna tych rzeczy porownywac. To, co przedstawiasz to patologia. Niestety w polskiej mentalnosci jest cos takiego, ze jesli np. lezy niepilnowana deskorolka na ulicy i w promieniu 50m nikt nie stoi, to masz prawo to wziac. Jest to straszne, zawsze mnie to wkurzalo w Polsce. Bedac na zachodzie zauwazylem, ze nie jest to norma. W Szwajcarii ludzie zostawiaja rowery pod domem oparte o sciane i nikt nie wezmie. U nas z piwnic kradna. Jak bys zobaczyl jakie mam zamki w moim mieszkaniu za granica, to bys sie zdziwil, ze w swojej piwnicy masz duzo lepsze. Niestety zlodziejstwo w Polsce to norma. Natomiast kradzieze olowkow w pracy moim zdaniem zdarzaja sie na calym swiecie. Jesli przez to nie mozecie spojrzec Bogu w oczy, to juz wasza sprawa...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 październik 03 2008 18:25   
Forum

Quote by medieval_man: suration
problem nie leży w tym czy ktoś to robił czy nie robił, ale w tym, czy łamanie przyjętych zasad ma coś wspólnego z uczciwością czy nie.

MM, dlatego napisalem wczesniej, ze sciaganie od kogos jest nieuczciwe. Jak mnie corka kiedys spyta, czy powinna pozwolic od siebie sciagnac koledze na klasowce, to powiem, ze tak.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 październik 03 2008 19:22   
Forum

Quote by suration:

MM, dlatego napisalem wczesniej, ze sciaganie od kogos jest nieuczciwe. Jak mnie corka kiedys spyta, czy powinna pozwolic od siebie sciagnac koledze na klasowce, to powiem, ze tak.

A więc uważasz, że przyzwalanie na nieuczciwość (zły moralnie czyn), albo wręcz udzielanie pomocy w nieuczciwym czynie jest dozwolone i dobre?
Niezależnie od jego wagi?
Gdzie więc wtedy postawisz granicę?
Dla ciebie moralnie dobre jest pozwolenie na moralnie zły czy jakim jest ściąganie.
Czy więc pozwolenie komuś (lub wręcz pomoc) w kradzieży, zabójstwie jest także dobre?
Gdzie widzisz granicę?

===

Cytat 
Robert
 październik 03 2008 22:11   
Forum

Quote by medieval_man:
Quote by suration:

A więc uważasz, że przyzwalanie na nieuczciwość (zły moralnie czyn), albo wręcz udzielanie pomocy w nieuczciwym czynie jest dozwolone i dobre?
Niezależnie od jego wagi?
Gdzie więc wtedy postawisz granicę?
Dla ciebie moralnie dobre jest pozwolenie na moralnie zły czy jakim jest ściąganie.
Czy więc pozwolenie komuś (lub wręcz pomoc) w kradzieży, zabójstwie jest także dobre?
Gdzie widzisz granicę?

Nie jestem przekonany, czy pozwolenie komus sciagnac ode mnie jest czynem zlym moralnie. Granica? Trudno ja postawic, ona sie gdzies rozmydla.
Czy spluniecie na chodnik nie jest czyms zlym? Jest. Ale czy trzeba sie z niego spowiadac i miec moralnego kaca?
Pisalem wczesniej- sciaganie nie jest czyms dobrym, ale w Pl jest wynikiem socjologicznym troche bardziej skomplikowanym niz np. w UK.
Dlaczego bym pozwolil dziecku? Bo pomoc komus nie jest zlym czynem. A czy sciagac od kogos? Jesli byloby to sporadyczne, czemu nie. Uczy to troche radzenia sobie w zyciu, sztuki przetrwania. Sorry ale swiat jest brutalny i zeby przezyc, trzeba czasem lamac pewne reguly. Komu to sie nie podoba, niech sie zamknie razem z Amishami w jakies komunie i cieszy sie idealnym swiatem...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 październik 03 2008 22:36   
Forum

Quote by suration: Dlaczego bym pozwolil dziecku? Bo pomoc komus nie jest zlym czynem.

Pomóc komuś nie jest złym czynem?
Jesli pomogę złodziejowi coś ukraść to jest to dobry czyn?
Jesli pomogę maltretowanej kobiecie zabić jej męża to będzie dobry czyn?
Oczywiscie podaję skrajne przykłady.
Suration
Pomóc komuś w złym czynie jest złym czynem.
Nie można tego usprawiedliwiać "chęcią pomocy"..
Jeśli czyn jest obiektywnie zły to żadne okolicznosci, motywacje nie zmienią jego kwalifikacji.
Zawsze będzie złym czynem.
Oczywiscie można pomóc komuś w czynie złym o mniejszej wadze jak ściąganie, czy większej wadze jak kradziez czy nawet zabójstwo.
Kiedy pytałem o granicę to właśnie w takim "pomaganiu".

A skoro granica się rozmywa to może warto postawić ją sobie w zdecydowany sposób, żeby nie wpaść w pułapkę "znieczulenia się" na popelnianie coraz to większego zła?
Quote by suration:
A czy sciagac od kogos? Jesli byloby to sporadyczne, czemu nie. Uczy to troche radzenia sobie w zyciu, sztuki przetrwania. Sorry ale swiat jest brutalny i zeby przezyc, trzeba czasem lamac pewne reguly. Komu to sie nie podoba, niech sie zamknie razem z Amishami w jakies komunie i cieszy sie idealnym swiatem...

Pewnie masz trochę racji, pod warunkiem, że rozmawiamy o cwaniactwie i przyzwyczajaniu sie do istnienia zła w swiecie a nie rozmawiamy o moralności.
Zasada jak wyżej.
Pewnie drobne oszustwa, kłamstewka, drobne kradzieże, itd można uzasadniać jakimś rzekomo wyższym dobrem.
Na przykład nabywaniem umiejętności "radzenia sobie w życiu".
To wszystko jednak nie zmienia obiektywnej oceny danego czynu. Jest on zły.
I do nas należy decyzja czy chcemy popełniać złe czyny nawet uzasadniajac je jakimś (rzekomym czy prawdziwym) wyższym dobrem, czy też decydujemy się na ich unikanie.

===

Cytat 
Robert
 październik 03 2008 23:59   
Forum

MM, zgadzamy sie w pewnym, moze nawet duzym zakresie problemu. Tez uwazam, ze pomoc w czyms zlym jest czyms zlym. Sciaganie to jednak cos innego. Mimo, ze nie jest dobre i w zasadzie jest to oszustwo, to jednak jest elementem tradycji uczniowskiej, swoista forma walki miedzy nauczycielem i uczniem, proby przechytrzenia nauczyciela. Nie wyeliminujemy problemu w jednej chwili.
Zatem podtrzymuje swoja wczesniejsza opinie: nie jest to cos, z czym trzeba isc do ksiedza. Nie jest to dobre zjawisko, ale tez rzeczywistosc szkolna, jak i nasza mentalnosc wypracowala ta patologie. Znowu popatrzmy na to z punktu widzenia nauk biologicznych - jest to pewna walka o przetrwanie, korzystam z pewnych trickow, by nie narazac sie na stres i ponowne zdawanie. W naturze trwa ewolucyjny wyscig zbrojen i wymyslania sposobow, by przetrwac. Dlaczego mialoby to omijac ludzi? Zjawisko, choc zle, jest jednak bardzo ludzkie i zwierzece, bo w glebi nas ciagle rozbrzmiewa echo naszych zwierzecych przodkow...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 październik 04 2008 18:57   
Forum Moderator
Moderator

W naturze trwa ewolucyjny wyscig zbrojen i wymyslania sposobow, by przetrwac. Dlaczego mialoby to omijac ludzi? Zjawisko, choc zle, jest jednak bardzo ludzkie i zwierzece, bo w glebi nas ciagle rozbrzmiewa echo naszych zwierzecych przodkow...

Mrauuuu!

===

Niech radują się rodziny, a ich miłość promienieje, jak chleba okruszyny nieśmy wiare i nadzieje...Nam pisane Krzyża bronic, teraz, dzisiaj, jutro, zawsze!

Cytat 
Robert
 październik 04 2008 22:51   
Forum

Quote by Kruk:
W naturze trwa ewolucyjny wyscig zbrojen i wymyslania sposobow, by przetrwac. Dlaczego mialoby to omijac ludzi? Zjawisko, choc zle, jest jednak bardzo ludzkie i zwierzece, bo w glebi nas ciagle rozbrzmiewa echo naszych zwierzecych przodkow...

Mrauuuu!

Chyba kraaa, kraaa!

A tak na marginesie, fajna ta piosenka z Twojego podpisu...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Wieslaw1gr
 październik 05 2008 22:53   
Forum

Do szkoły chodzimy po to żeby się uczyć. Każda nauka rozwija umysł.
Ściąganie zawsze było jest i będzie oszustwem niezależnie od intencji i okoliczności.
Nie można dzieci uczyć, że zło da się wytłumaczyć inną, wyższą racją, bo potem będą wcielać to w życie. Znamy z życia polityki liczne tego przykłady.

Nie mówię, że nigdy nie ściągałem, ale mam tego świadomość, że skrzywdziłem przez to przede wszystkim samego siebie - nie rozwinąłem w pełni wszystkich swoich talentów, a znacie chyba wszyscy przypowieść o talentach?

===

Nawet diabeł wierzy, że Bóg istnie. Czy więc wystarczy to do zbawienia?!

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 październik 06 2008 08:50   
Forum

Wiadomo, ze dzieci bardzo nie lubia osoby, ktora jest samolubna i nie pomoze na sprawdzianie. Wolelibyscie, zeby wasze dziecko bylo znienawidzone przez klase, czy zeby mialo mala nieuczciwa pomoc na sumieniu?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 październik 06 2008 09:05   
Forum Moderator
Moderator

Quote by suration: Wiadomo, ze dzieci bardzo nie lubia osoby, ktora jest samolubna i nie pomoze na sprawdzianie. Wolelibyscie, zeby wasze dziecko bylo znienawidzone przez klase, czy zeby mialo mala nieuczciwa pomoc na sumieniu?

To jesteś tak słaby, że uginasz się pod naciskiem otoczenia? Upijesz się, bo inni się upijają, ukradniesz, bo inni kradna, przeklniesz kogoś i wyszydzisz, bo inni przeklinają ?
Ja uczę dzieci koleżeństwa, umawiają się ze słabszymi i pomagają w nauce. Jak chce ktoś ściągać, to niech następnym razem przyjdzie pouczyć się razem w grupie, gdzie kazdy kazdemu pomaga jak i w czym potrafi. Tak, są lubiani.
Jest takie pytanie : kogo byś zabrał ze sobą na wyprawę lub bezludna wyspę, oraz kogo uważasz za przyjaciela. Okazuje się, ze podpowiadacze, ściagacze i inne błazny wzięcia nie mają - nie na tym przyjaźń polega i nie na takich więziach dzieciakom w starszych klasach podstawówki i w gimnazjum zależy.
Chrześcijanin wędkę daje, a nie rybę (jak to socjaliści/racjonaliści praktykują).

===

Cytat 
Robert
 październik 06 2008 16:05   
Forum

Quote by Rafi F: To jesteś tak słaby, że uginasz się pod naciskiem otoczenia? Upijesz się, bo inni się upijają, ukradniesz, bo inni kradna, przeklniesz kogoś i wyszydzisz, bo inni przeklinają ?
Ja uczę dzieci koleżeństwa, umawiają się ze słabszymi i pomagają w nauce. Jak chce ktoś ściągać, to niech następnym razem przyjdzie pouczyć się razem w grupie, gdzie kazdy kazdemu pomaga jak i w czym potrafi. Tak, są lubiani.
Jest takie pytanie : kogo byś zabrał ze sobą na wyprawę lub bezludna wyspę, oraz kogo uważasz za przyjaciela. Okazuje się, ze podpowiadacze, ściagacze i inne błazny wzięcia nie mają - nie na tym przyjaźń polega i nie na takich więziach dzieciakom w starszych klasach podstawówki i w gimnazjum zależy.
Chrześcijanin wędkę daje, a nie rybę (jak to socjaliści/racjonaliści praktykują).

Dalej nic nie rozumiesz, a to dlatego, ze swiat nadal widzisz jedynie w dwoch barwach.
Na pytanie odpowiadam: na bezludna wyspe zabralbym przyjaciela, ktory jest w stanie dla mnie sklamac, zlamac prawo, czy w inny sposob zgrzeszyc. Kogos zdolnego do poswiecenia i zaryzykowania w imie przyjazni. I tak samo ja bym sie wzgledem tej osoby zachowal. Nie potrzebowalbym przy sobie zalosnego swietoszka, ktory nie zabije i nie zje zwierzaka, bo dzis jest Wielki Post (jak to katolicy/ciemnogrodzianie praktykuja)...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 październik 06 2008 19:13   
Forum Moderator
Moderator

Suration

Nie potrzebowalbym przy sobie zalosnego swietoszka, ktory nie zabije i nie zje zwierzaka, bo dzis jest Wielki Post (jak to katolicy/ciemnogrodzianie praktykuja)...

Ulżyło? Jaśnie Panie?
Jeżeli twoje lub moje życie jest zagrożone z powodu braku żywności to nawet w Wielki Piątek możesz zabić sobie zwierzaczka i go zjeść! Ale Ty oczywiście wiesz o nas więcej niż my sami wiemy o sobie. Agnostycy, Ateiści "Oświeceni" Szamani!

na bezludna wyspe zabralbym przyjaciela, ktory jest w stanie dla mnie sklamac, zlamac prawo, czy w inny sposob zgrzeszyc.

nie licząc się z tym że inni mogą cierpieć z tego powodu, wyklucza sens:
poswiecenia i zaryzykowania w imie przyjazni

===

Cytat 
Robert
 październik 06 2008 20:13   
Forum

Quote by Kruk:
Nie potrzebowalbym przy sobie zalosnego swietoszka, ktory nie zabije i nie zje zwierzaka, bo dzis jest Wielki Post (jak to katolicy/ciemnogrodzianie praktykuja)...

Ulżyło? Jaśnie Panie?
Jeżeli twoje lub moje życie jest zagrożone z powodu braku żywności to nawet w Wielki Piątek możesz zabić sobie zwierzaczka i go zjeść! Ale Ty oczywiście wiesz o nas więcej niż my sami wiemy o sobie. Agnostycy, Ateiści "Oświeceni" Szamani!

Urazony? To Rafi zaczal z przyrownaniem socjalistow do ateistow. Juz nie raz tez wielu z was przyrownywalo tych drugich do komunistow. Wiec to byla odpowiedz na to.
Chodzilo mi o to, ze wiele z katolickich zwyczajow jest dla mnie jest malo sensownych i utrudniajacych zycie. Myslisz, ze nie wiem, ze zjadlbys zwierzatko w Wielki Post gdybys umieral? To byla przenosnia. Powienienes to odgadnac, przeciez jestes biegly w czytaniu Biblii. (ironia...)

Dlaczego tak bardzo atakujecie niewierzacych w waszego Boga? Uszczypliwosci i ostrego jezyka chyba Biblia nie uczy... Ja to co innego, dla mnie ta ksiega nie jest przepisem na zycie, ale wy...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 październik 06 2008 20:54   
Forum Moderator
Moderator

Suration

Urazony?

Wcale nie

Chodzilo mi o to, ze wiele z katolickich zwyczajow jest dla mnie jest malo sensownych i utrudniajacych zycie. Myslisz, ze nie wiem, ze zjadlbys zwierzatko w Wielki Post gdybys umieral? To byla przenosnia. Powienienes to odgadnac, przeciez jestes biegly w czytaniu Biblii. (ironia...)

Przenośnia? Może raczej ukryta szydera? a może jawna..sam już nie wiem. To że dla Ciebie katolickie zwyczaje są (tyle że to nie są zwyczaje) bezsensowne nie znaczy wcale że dla innych takie są.

Dlaczego tak bardzo atakujecie niewierzacych w waszego Boga?

Jakie atakowanie? ja bym sie tu dopatrywał bronienia.

Uszczypliwosci i ostrego jezyka chyba Biblia nie uczy

Ja to co innego, dla mnie ta ksiega nie jest przepisem na zycie, ale wy...

Pysznie

===

Cytat 
Rafi F
 październik 07 2008 08:50   
Forum Moderator
Moderator

Wyzywam was obydwóch lub pojedynczo na pojedynek na poduszki.
Uwaga ! Jako tradycjonalista uznaję tylko te z puchem i delikatnym, cieniutkim poszyciem. Rozmiar, rodzaj puchu (może być i kacze) i waga wkładu do uzgodnienia przez sekundantów.

===

Cytat 
Robert
 październik 07 2008 13:53   
Forum

Quote by Rafi F: Wyzywam was obydwóch lub pojedynczo na pojedynek na poduszki.
Uwaga ! Jako tradycjonalista uznaję tylko te z puchem i delikatnym, cieniutkim poszyciem. Rozmiar, rodzaj puchu (może być i kacze) i waga wkładu do uzgodnienia przez sekundantów.

Nie mam zamiaru walczyc, jako ze ateisci sa nastawieni pokojowo i tolerancyjnie do swiata. Mozecie sie okladac poduszkami beze mnie...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 październik 07 2008 22:12   
Forum Moderator
Moderator

Quote by suration:
Quote by Rafi F: Wyzywam was obydwóch lub pojedynczo na pojedynek na poduszki.

Nie mam zamiaru walczyc, jako ze ateisci sa nastawieni pokojowo i tolerancyjnie do swiata. Mozecie sie okladac poduszkami beze mnie...

Suration to tylko poduszki choć sam osobiście wole japońskie miecze to jednak pozostańmy przy poduszkach

===

Cytat 
jakub
 listopad 26 2008 20:57   
Forum

hmmm no tak - oszustwo jest grzechem. Ale chyba wiecie jak to jest w szkole - sam nie ściągasz ale inni ściągają. czasami nawet stosują jakąś osobę jako pośrednika , który np: przekazuje karteczkę z zadaniem do rozwiązania. ja sam nie ściągam - wolę dostać 1 uczciwie niż pozytywną nieuczciwie - ale co mam zrobić gdy kolega wręcza mi kartkę do przekazania koleżance żeby zrobiła zadanie? wiem że to jest złe, ja tego nie chce ale co mam zrobić? odizolować się od innych? wam łatwo mówić jak już skończyliście zapewne szkołę - ja jeszcze nie. I wychodzi na to że co tydzień muszę do spowiedzi chodzić - :-/ bo koledzy ściągają a ja to toleruję - ja nie chce żeby ściągali, czasem nawet ich lekko upominam ale już po sprawie - no ale co mam zrobić? po kolei 25 osób upomnieć a jak chcą chcą przesłać karteczkę to ją porwać? ludzie wiem że oszustwo jest złe no ale co na to poradzę? %%% się wystrzegam, palenia też, ściągania na własną korzyść także a i tak mam co tydzień być u spowiedzi??? hmm poza tym nie wiem czy moją sytuację/postawę zalicza się do grzechów lekkich czy ciężkich- ?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 listopad 26 2008 21:49   
Forum Moderator
Moderator

Quote by murarz24:hmm poza tym nie wiem czy moją sytuację/postawę zalicza się do grzechów lekkich czy ciężkich- ?

A jak lekki, to po sprawie?
Faktycznie, trudno być chrześcijaninem. W twoim wieku nie miałem takich dylematów, widać większym szują byłem.

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 1,06 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty