Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Jak przyciagnac mlodych do kosciola?
 |  Wersja do druku
tadeusz
 kwiecień 16 2008 16:28  (Czytany 4210 razy)  
Forum

Status: offline

Qrcze - uparty jestem w tym temacie , co nie?
Po kilku postach atakujacych KRK chcialbym jednak razem z Wami poszukac sposobow na ten problem. Mysle ze gra jest warta swieczki, bo idzie o miejsce kosciola w mlodych duszach. Zaznaczylem juz brak w internecie duchownych przygotowanych na dyskusje typu forum . Ataki na religie odpierane przez nas ludzi nie zwiazanych koniecznie z kaplanstwem (czyli amatorow)sa cenne tylko w tedy kiedy wiedza teologiczna wykracza ponad przecietna.
wiec wniosek pierwszy:
Ksztalcenie kadr "internetowych" w srod kaplanow i rozpoczecie dyskusji z mlodym pokoleniem tam gdzie jest go najwiecej

===

Tylko pytania moga byc proste ......niestety

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 kwiecień 16 2008 16:51   
Forum Moderator
Moderator

W sieci przyciagac moga pedofile najwyzej... Ludzi sie pozyskuje osobistym swiadectwem i zazyla relacja a nie przez dyskusje na forum...

I o co chodzi z tym amatorstwem? Ze jestem kaplan amator? Czy mzoe, ze chrzescijanin amator??

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 kwiecień 16 2008 17:01   
Forum Moderator
Moderator

Nie mogę się nie zgodzić z maxurdem w obu kwestiach:
1) do mnie bardziej przemawia staruszek, który trzymając w trzęsących się rękach kawałem chleba i kubek kawy zbożowej dziękuje za te dary Panu niż ksiądz z tysiącami fakultetów.
2) amatorsko można grać w piłkę, chrześcijaninem amatorem nie sposób być

Nie mogę się także zgodzić z tobą w tej kwestii księży: księży na forach nie brak, wybierz tylko inne fora.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
tadeusz
 kwiecień 16 2008 17:12   
Forum

Powoli - powoli..... nie tak nerwowo
Mlodzi siedzacy w internecie to nie tylko zboczency pedofile.....(byl juz jeden co tak ocenial internautow)Tu spotkac mozna mlodziez myslaca i co wazniejsze poszukujaca Tematy wiary i kosciola sa codziennoscia na prawie kazdym forum . Zgoda - nie jest to "latwa" mlodziez , jest agresywna wulgarna i nie majaca respektu przed sutanna . Ale czy ktos obiecywal kaplanom "latwizne"? Internet jest miejscem spotkan, dyskusji - jesli tam zabraknie kaplanow to poslannictwo "idzcie i nauczajcie" jest tylko poboznym zyczeniem . A amatorstwem nazywam (MOJE PRYWATNE ZDANIE)niekompetencje w odpowiedziach
(naprzyklad: lepiej modlic sie z ksiazeczki bo wlasnymi slowami mozna obrazic Boga)

===

Profil   Email 
 Cytat 
tadeusz
 kwiecień 16 2008 17:27   
Forum

Quote by maxurd: W sieci przyciagac moga pedofile najwyzej... Ludzi sie pozyskuje osobistym swiadectwem i zazyla relacja a nie przez dyskusje na forum...

I o co chodzi z tym amatorstwem? Ze jestem kaplan amator? Czy mzoe, ze chrzescijanin amator??

I jeszcze jedno : nie wiem "maxurd" czy jestes kaplanem czy nie (chodz przyslowie o stole i nozyczkach daje do myslenia) proponuje jednak ciut uwazniej czytac posty - chodzilo mi w koncu o ludzi nie obeznanych z teologia tak jak kaplani po latach studiow

===

Profil   Email 
 Cytat 
tadeusz
 kwiecień 16 2008 17:39   
Forum

Quote by Rafi F: Nie mogę się nie zgodzić z maxurdem w obu kwestiach:
1) do mnie bardziej przemawia staruszek, który trzymając w trzęsących się rękach kawałem chleba i kubek kawy zbożowej dziękuje za te dary Panu niż ksiądz z tysiącami fakultetów.
2) amatorsko można grać w piłkę, chrześcijaninem amatorem nie sposób być

Nie mogę się także zgodzić z tobą w tej kwestii księży: księży na forach nie brak, wybierz tylko inne fora.

Rafi F cenie Cie za spokojne i rowne odpowiedzi ale czy nie spotkales w swoim zyciu chrzescijan amatorow - takich jakich wielu w niedziele na mszach Sw kierujacych nastepnie swoje kroki do karczmy , spedzajacych caly tydzien na awantorach z zonami mezami dziecmi a amatorsko ta jedna godzine w kosciele na niedzielnej mszy?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 kwiecień 16 2008 18:10   
Forum Moderator
Moderator

Quote by petroniusz100:nie wiem "maxurd" czy jestes kaplanem czy nie (chodz przyslowie o stole i nozyczkach daje do myslenia)

Wystarczy zobaczyc w profilu aby rozwiać wątpliwości.
Quote by petroniusz100: proponuje jednak ciut uwazniej czytac posty

Ekhe, cóż. Maxurd nie nazwał młodych pedofilami...
Quote by petroniusz100: - chodzilo mi w koncu o ludzi nie obeznanych z teologia tak jak kaplani po latach studiow

A mnie chodzi o to, że forum to nie sala wykładowa, gdzie jedna strona ma posłusznie wchłaniać wszystko co zechce przekazać druga. Jeżeli ktoś uważa tak jak z tą książeczką, to jest to jego prywatne zdanie nie będące gorsze do wielu "nauk kościoła" czy "nauk ojców kościoła". Można z tym dyskutować, ale gdy przyjdzie nam modlić się razem również sięgnę po książeczkę - po co słabych dodatkowo narażać ?

Pełna wykładów jest "Opoka"

Na marginesie : czy kiedykolwiek młodzież była "łatwa" ???

Quote by petroniusz100:
..czy nie spotkales w swoim zyciu chrzescijan amatorow - takich jakich wielu w niedziele na mszach Sw kierujacych nastepnie swoje kroki do karczmy , spedzajacych caly tydzien na awantorach z zonami mezami dziecmi a amatorsko ta jedna godzine w kosciele na niedzielnej mszy?

Dziękuję za miłe słowa. Nie śmiem oceniać tych ludzi, choćby dlatego że niczym się od nich nie różnię : również grzeszę i również moje poznanie Boga jest w różny sposób ograniczone.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Maciek Janson
 kwiecień 16 2008 18:37   
Forum Moderator
Moderator

Drogi Petroniuszu

Myslisz, ze nerwowo, bo nie miales do czynienia jeszcze ze mna nerwowym To o czym piszesz to temat wazny, ale moim zdaniem chcesz rozwiazywac stare problemy starymi metodami tylko zmieniajac narzedzia.

Owszem fajnie jest kiedy znamy teologie - wiedza nie szkodzi chociaz jak maiwal pewien starozytny moze przyprowadzic do zguby... Rzecz w tym, ze rozmawiajac z przecietnym czlowiekiem nie musze byc teologiem. Teologia bowiem nie jest dla wszystkich a Jezus tak Nie trzeba skonczyc 5 lat studiow, zeby zrozumiec co Jezus mial na mysli kiedy mowil:

Mateusza 11:28 Pójdźcie do mnie wszyscy, którzy jesteście spracowani i obciążeni, a Ja wam dam ukojenie.

Rozpoczynanie ewangelizacji od wykladu na temat istoty trojjedynego Boga jest tak madre jak prowadzenie nauki czytania za pomoca lektor w rodzaju "W poszukiwaniu straconego czasu" M. Prousta.

Dzieci potrzebuja mleka - A tym mlekiem jest wiadomosc, ze

Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.
Jana 3:16

Ewangelizacja to nie jest rozmowa w internecie (przynajmniej nie ta ewangelizacja, w ktora wierze, ze jest skuteczna) - To w co wierze to pokazanie watpiacemu czlowiekowi, ktory nazywa ta historie bajka, ze ta "bajka zmienia moje zycie"

Wtedy Natanael rzekł do niego: Czy z Nazaretu może być coś dobrego? Filip na to: Pójdź i zobacz!
Jana 1:46

Ludzi przyciaga prawda. Jakiej strategii bysmy nie sprzedali tak dlugo bedzie nieskuteczna, bo ludzie sie poznaja na falszu - dlategow kulturze jest tak duzo zmian roznych trendow - ludzie ida za czyms, potem ich to nudzi i odkrywaja, ze to co ich pociagalo nie wypelnia pustki, ktora maja w sobie - Ta pustke moze wypelnic jedynie Jezus. Nie nasze strategie czy podstepy, ale Jezus, ktory mieszka w kazdym czlowieku, ktory go wyznaje jako zbawiciela...

No i na koniec do zastanowienia... Jaka strategie ewangelizacyjna mial Jan Chrzciciel?? Co mowil tym, ktorzy z nim chcieli rozmwiac? Czy stal w centralnych punktach miast??

Mateusza 3:1 A w one dni przyszedł Jan Chrzciciel, każąc na pustyni judzkiej i mówiąc:
2 Upamiętajcie się, albowiem przybliżyło się Królestwo Niebios.
3 Albowiem ten ci to jest, o którym Izajasz prorok mówił, wypowiadając te słowa: Głos wołającego na pustyni: Gotujcie drogę Pańską, prostujcie ścieżki jego.
4 A sam Jan miał odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany wokół bioder swoich, a za pokarm miał szarańczę i miód leśny.
5 Wtedy wychodziła do niego Jerozolima oraz cała Judea i cała okolica nadjordańska.
6 I byli chrzczeni przezeń w rzece Jordanie, wyznając grzechy swoje.
7 A gdy ujrzał wielu faryzeuszów i saduceuszów, przychodzących do chrztu, rzekł do nich: Plemię żmijowe, kto was ostrzegł przed przyszłym gniewem?
8 Wydawajcie więc owoc godny upamiętania;

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 kwiecień 16 2008 19:25   
Forum

Quote by petroniusz100:
Po kilku postach atakujacych KRK chcialbym jednak razem z Wami poszukac sposobow na ten problem. Mysle ze gra jest warta swieczki, bo idzie o miejsce kosciola w mlodych duszach.

A czemu atakujesz KRK - bo ci na nim zależ , zależy ci na jego kształcie, i treści jaka go wypełnia - nie atakujesz KRK ale to co według ciebie w nim jest złego.
A to, to twój chrześcijański biblijny obowiązek napominania błądzących i grzeszących.
Jedna uwaga jesteśmy na portalu ekumenicznym, traktujmy więc problemy szerzej bo są podobne i wspólne. Młodzi staja sie neopoganami również u prawosławnych czy protestantów.

Zaznaczylem juz brak w internecie duchownych przygotowanych na dyskusje typu forum . Ataki na religie odpierane przez nas ludzi nie zwiazanych koniecznie z kaplanstwem (czyli amatorow)sa cenne tylko w tedy kiedy wiedza teologiczna wykracza ponad przecietna.
wiec wniosek pierwszy:
Ksztalcenie kadr "internetowych" w srod kaplanow i rozpoczecie dyskusji z mlodym pokoleniem tam gdzie jest go najwiecej

Popieram - prawie na każdym forum jest dział religia i przyznam, że mało tam chrześcijam "przygotowanych" do dyskusji. Wiedza religijna jest u nas na niskim poziomie. Ale w internecie jest Kościół dobrze reprezentowany , ale w swoich enklawach - dla szukających jest obfitość.
Co z zagubionymi owieczkami?
Czy pasterze ich szukają?
Z tym to raczej gorzej.
Czy są wśród ludzi kościoła tacy ludzie, którzy postępują tak jak pewien żyd, który wchodzi na fora narodowców, kiboli itp i tam ich "oswaja", przyjmując dzielnie razy i pokazując, że nie taki "diabeł" straszny jak go malują.
Efekty zadziwiające - czasami

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
tadeusz
 kwiecień 16 2008 19:35   
Forum

Dzieki za obszerna odpowiedz Jednak (czy ja zawsze musze sie sprzeczac ????)zeby mowic trzeba miec do kogo...
Mlodziez siedzaca godzinami w sieci nie slyszy nawolywania kosciola ,walesa sie po internecie w poszukiwaniu roznych rzeczy ,czesto sa to strony typu sex ale przeciez nie tylko. Na tym portalu tez zjawiaja sie ciekawscy szukajac zaczepki na temat wiary. Polemika prowadzona z wyczuciem mogla by uspokoic emocje - dac sygnal do zastanowienia sie A TO JUZ jest cos !!! Niestety prowadzenie rozmowy z pozycji wszystkowiedzacego jest z gory skazana na niepowodzenie Dlatego myslalem o kaplanach przygotowanych nie tylko teologicznie (jak to ma miejsce obecnie) ale psychologicznie do dyskusji z mlodym pokoleniem

===

Profil   Email 
 Cytat 
Kacper Światłowski
 kwiecień 17 2008 14:21   
Forum

Najlepiej rozdawac PlayStation.
Tak jak proponuje strona landoverbaptist

===

Cytat 
potwor
 kwiecień 17 2008 18:05   
Forum

Quote by swiatlo: Najlepiej rozdawac PlayStation.

super... zmuszanie dzieci do przyjęcia religii chrześcijańskiej.
to sie nazywa indoktrynacja.

ja jestem za tym żeby chrzest przyjmowali ludzie którzy są w pełni świadomi i mają skończone 18 lub 21 lat.
dzieciom najprościej zrobić z mózgu papkę.
i zakładam ze księża o tym doskonale wiedzą.

nie wiem czy wy to zauważyliście taki efekt:
spytajcie dziecko, z czym kojarzy sie im... komunia święta?
co odpowie??
ja sie spytałem. oto odpowiedzi:
- dostałem zajefajny rowerrrrr!!!
- mam fajny komputer z athlonem 4.0....
- MP3 player!!!!!
- zobacz moją nokię N71
- dostałam jakąś tam grubą ksionszke...

[bledy ortograficzne zamierzone]

===

Dzięki Bogu jestem ateistą...

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 kwiecień 17 2008 18:34   
Forum Moderator
Moderator

Quote by mathias777:
Quote by swiatlo: Najlepiej rozdawac PlayStation.

super... zmuszanie dzieci do przyjęcia religii chrześcijańskiej.
to sie nazywa indoktrynacja.

Przeczytaj wpierw ta stronę - to szydercza próba wyłudzenia nr karty kredytowej lub czeku.

Quote by mathias777:
ja jestem za tym żeby chrzest przyjmowali ludzie którzy są w pełni świadomi i mają skończone 18 lub 21 lat.
dzieciom najprościej zrobić z mózgu papkę.
i zakładam ze księża o tym doskonale wiedzą.

A w tym czasie inni będą robić dzieciom papkę z mózgu np. Marksem i Engelsem lub inną ideologią.
Jak masz dzieci, to twoja wola jak je wychowasz, jaką "papkę" im zaserwujesz.

Quote by mathias777:
nie wiem czy wy to zauważyliście taki efekt:
spytajcie dziecko, z czym kojarzy sie im... komunia święta?
co odpowie??
ja sie spytałem. oto odpowiedzi:
- dostałem zajefajny rowerrrrr!!!
- mam fajny komputer z athlonem 4.0....
- MP3 player!!!!!
- zobacz moją nokię N71
- dostałam jakąś tam grubą ksionszke...

[bledy ortograficzne zamierzone]

Tak widzę i takie patologie. Widać nie wszyscy rodzice są dobrzy w owej "indoktrynacji".
Widzę także i rodziny, w których jest to święto pełnoprawnego/całkowitego/pełnego przyjęcia do wspólnoty Jezusa.

===

Cytat 
Kacper Światłowski
 kwiecień 17 2008 22:57   
Forum

Quote by Rafi F: Przeczytaj wpierw ta stronę - to szydercza próba wyłudzenia nr karty kredytowej lub czeku.

Potraktowales strone zbyt serio. To jest raczej kpina z chrzescijanistwa, taka karykatura (w wielu miesjcach sluszna i prawdziwa). Autorzy to pewnie amerykanskie srodowiska lewicy antykoscielnej, przy okazji zarabiajace na sprzedarzy gadzetow.

===

Cytat 
tadeusz
 kwiecień 18 2008 00:22   
Forum

Do "mathias777" - jakos trudno mi sie z Toba zgodzic . Nie wyobrazam sobie wychowywanie dziecka bez zasad moralnych ktore sam uznaje .Nie moge przeciez dziecka zostawic samego w domu idac do kosciola. Nie wyobrazam sobie wigili kiedy mial bym sie z dzieckiem nie "polamac" oplatkiem ,ani wielkanocy bez podzielenia sie "swieconym"- to nie realne. Nawet z punktu widzenia psychologii takie odtracenie czlonka rodziny od uroczystosci rodzinnych jest nie do pomyslenia - i tak 18 lat? albo 21? To chyba tylko w teorii mozliwe jest wychowanie dziecka wbrew wartosciom uznawanym przez rodzicow. Wiec to raczej utopia - chodz gdyby wprowadzic chrzest w wieku 18 lat rodzice bardziej by dbali o swiadomosc religijna swoich pociech

===

Profil   Email 
 Cytat 
Piotr
 kwiecień 18 2008 08:32   
Forum

Quote by petroniusz100: Do "mathias777" - jakos trudno mi sie z Toba zgodzic .

Nie wyobrazam sobie wychowywanie dziecka bez zasad moralnych ktore sam uznaje.
Nie moge przeciez dziecka zostawic samego w domu idac do kosciola. Nie wyobrazam sobie wigili kiedy mial bym sie z dzieckiem nie "polamac" oplatkiem ,ani wielkanocy bez podzielenia sie "swieconym"- to nie realne.

Mylisz zasady moralne z tradycją!

Quote by petroniusz100:
Nawet z punktu widzenia psychologii takie odtracenie czlonka rodziny od uroczystosci rodzinnych jest nie do pomyslenia - i tak 18 lat? albo 21? To chyba tylko w teorii mozliwe jest wychowanie dziecka wbrew wartosciom uznawanym przez rodzicow. Wiec to raczej utopia - chodz gdyby wprowadzic chrzest w wieku 18 lat rodzice bardziej by dbali o swiadomosc religijna swoich pociech

...ale w sensie ogólnym zgadzam się z Tobą. Rodzice chcąc nie chcąc wychowują swoje dzieci w ramach własnych norm...

===

Mt6:7-8 [..]Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich!

Cytat 
Reguly
 kwiecień 18 2008 09:47   
Forum

Quote by petroniusz100:mysle ze gra jest warta swieczki, bo idzie o miejsce kosciola w mlodych duszach.

...A nie Boga?

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Piotr
 kwiecień 18 2008 13:54   
Forum

Quote by petroniusz100:Jak przyciagnac mlodych do kosciola?
Mysle ze gra jest warta swieczki, bo idzie o miejsce kosciola w mlodych duszach.[...]

Zanim spróbuję odpowiedzieć na to pytanie, chciałbym poznać jego kontekst. Proszę o odpowiedź na pytanie:

Po co przyciągać młodych do kościoła? Czemu ma to służyć? Jaki miałby być tego cel? pytania skierowane do autora wątku

(Jak słyszę o przyciąganiu do kościoła, to przypomina mi się proboszcz z dzieciństwa który podczas mszy wychodził na zewnątrz i zaganiał wszystkie dzieciaki do środka - chyba, że jakieś zdążyły uciec! )

===

Mt6:7-8 [..]Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich!

Cytat 
tadeusz
 kwiecień 18 2008 17:05   
Forum

Quote by skałosz:
Quote by petroniusz100:Jak przyciagnac mlodych do kosciola?
Mysle ze gra jest warta swieczki, bo idzie o miejsce kosciola w mlodych duszach.[...]

Zanim spróbuję odpowiedzieć na to pytanie, chciałbym poznać jego kontekst. Proszę o odpowiedź na pytanie:

Po co przyciągać młodych do kościoła? Czemu ma to służyć? Jaki miałby być tego cel? pytania skierowane do autora wątku

(Jak słyszę o przyciąganiu do kościoła, to przypomina mi się proboszcz z dzieciństwa który podczas mszy wychodził na zewnątrz i zaganiał wszystkie dzieciaki do środka - chyba, że jakieś zdążyły uciec! )

Znam to z wlasnego doswiadczenia tez uczestniczylem w tz lapankach
A teraz na powaznie- kosciol obecnie oparl sie na wiernych akceptujacych bez mrugniecia oka jego zalecenia i nakazy. Mlodziez a w szczegolnosci pokolenie nie znajace komunizmu na to gdzies 18 lat po zwyciestwie Kosciola nad tamta epoka on sam zmarnowal te lata. Zajal sie materialna strona (odzyskiwanie majatkow, budowa kosciolow plebani)Te lata zbieraja teraz plon stukrotny
Ktos wpadl na pomysl ratowania poprzez polityke. Ideia prosta - zwyciestwo partii popieranej przez kosciol da mu wladze.Krzyze w instytucjach panstwowych .Religia w szkolach . Zakaz aborcji........i tak dalej. Mlodziez pozostawiona w tym czasie sama sobie skrecila zdecydowanie w strone sexu alkoholu ,narkotykow. AUTORYTET KOSCIOLA to utopia w relacji z mlodzieza . Kaplani wystraszeni agresywnoscia i brakiem poszanowania wycofali sie do wiernych zapatrzonych w ksiedza jak w obrazek.To wymierajace pokolenie . Bez mlodach kosciol za kilkanascie lat bedzie zabytkiem - czyms fajnym ale martwym.Oczywiscie mozna zawsze powiedziec- przesada .

Mieszkam na zachodzie - znam swiatynie ktore przerobiono na dyskoteki (podobno swietna akustyka).
Sa pelne mlodziezy w dni wolne

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 kwiecień 18 2008 18:15   
Forum Moderator
Moderator

Petroniusz - Ty nic nie rozumiesz?? Samo w sobie przyciaganie ludzi do kosciola nic nie da! Chodzenie do kosciola dla chodzenia do kosciola jest obrazaniem Boga. Najwiekszy z grzechow czlowieka nie polega na jakims tam niedomaganiu moralnym, ale na lekkim traktowaniu Boga, albo wrecz traktowaniu go jako idei w kolo ktorj jestesmy zgromadzeni. Nie ma nic wartosciowego w tym, ze ludzie ida do kosciola jezeli nie wiedza dlaczego tam ida. Niech zostana w domu a kosciol niech przerobia na dyskoteke.

Powiem kolokwialnie - wisi mi to luznym kalafiorem co bedzie w tym kosciele. Moze byc galeria i piwiarnia, moze byc wedzarnia serow. Koscio bez ludzi jest bez sensu. Jeszcze bardziej bez sensu od tego jest przyciaganie ludzi do kosciola tylko po to zeby nie byl pusty...

Co chcesz zaoferowac mlodym ludziom, ktorzy mowia, ze seks i alkohol jest fajny?? Chcesz im powiedziec, ze nie jest fajny i kazac sluchac kazan "uczonych" teologow??

===

Profil   Email 
 Cytat 
tadeusz
 kwiecień 18 2008 19:19   
Forum

Quote by maxurd: Petroniusz - Ty nic nie rozumiesz?? Samo w sobie przyciaganie ludzi do kosciola nic nie da! Chodzenie do kosciola dla chodzenia do kosciola jest obrazaniem Boga. Najwiekszy z grzechow czlowieka nie polega na jakims tam niedomaganiu moralnym, ale na lekkim traktowaniu Boga, albo wrecz traktowaniu go jako idei w kolo ktorj jestesmy zgromadzeni. Nie ma nic wartosciowego w tym, ze ludzie ida do kosciola jezeli nie wiedza dlaczego tam ida. Niech zostana w domu a kosciol niech przerobia na dyskoteke.

Powiem kolokwialnie - wisi mi to luznym kalafiorem co bedzie w tym kosciele. Moze byc galeria i piwiarnia, moze byc wedzarnia serow. Koscio bez ludzi jest bez sensu. Jeszcze bardziej bez sensu od tego jest przyciaganie ludzi do kosciola tylko po to zeby nie byl pusty...

Co chcesz zaoferowac mlodym ludziom, ktorzy mowia, ze seks i alkohol jest fajny?? Chcesz im powiedziec, ze nie jest fajny i kazac sluchac kazan "uczonych" teologow??

Zeby ta dyskusja miala sens uzgodnijmy kilka rzeczy:
1 Chrzescijanstwo niesie ponadczasowe wartosci
2 Wiara pozwala uspokoic
3 Wiara pozwala poukladac w logiczny ciag zycie i smierc
4 Kosciol jest ostoja wartosci moralnych
5 Kosciol to nie kaplani ani biskupi
Tez mialem Twoje poglady. Zmienilem je.Kosciol to nie instytucja papieza biskupow kaplanow. To pokolenia - ktore przyjda po nas, moga przez nas zostac pozbawione tej wartosci.Zabralismy juz tym pokoleniom czyste powietrze , krystaliczne wody w rzekach, dzika nature. Zostawimy efekt cieplarniany, ginace gatunki zwierzat.
Bronie wartosci wiary przechowywanej w tych kosciolach .One moga byc brudne ,moga byc zaplugawione przez ludzi ale przeciez tam jest przechowywana ta wartosc o ktorej wspomnialem Oczywiscie moge sie mylic ,moze juz nie ma odwrotu ale w imie tych wartosci ( nie w imie kaplanow i biskupow) ja mysle ze warto sprobowac........

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 kwiecień 19 2008 10:51   
Forum Moderator
Moderator

Aby nie było nieporozumień, to proponuję od teraz dyskutować na temat : jak przyciągnąć młodzież do Boga.

===

Cytat 
Pastor
 kwiecień 19 2008 12:34   
Forum

Z własnego doświadczenia: Obserwuje że największą grupą osób odwiedzających kościół są babcie w moherowych beretach, analogicznie klimat i przesłanie z ambony dostosowane są do słuchaczy. Na rekolekcje przyjechał jakiś tam ksiądz - bojówkarz radia maryja, który krzyczał że dla osób mieszkajacych razem bez ślubu nie ma i nie będzie przebaczenia(sakramentu pokuty) - wierny cytat z kazania. Oprócz tego babcie dowiedziały sie wielu rzeczy na temat narkotyków i przystanku woodstock. Tak radykalne postawienie sprawy i dużo bardzo mocny słów które usłyszałem wzbudziły moje wątpliwości czy to pomoże w nawróceniu grzeszników.
Wydaje mi sie że potrzeba chodzenia do kościoł wypływa z wnętrza człowieka, nie wiem w jaki sposób można by na siłe zachęcać ludzi do tego.

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 kwiecień 19 2008 13:13   
Forum

petroniusz100

Zeby ta dyskusja miala sens uzgodnijmy kilka rzeczy:
1 Chrzescijanstwo niesie ponadczasowe wartosci
2 Wiara pozwala uspokoic
3 Wiara pozwala poukladac w logiczny ciag zycie i smierc
4 Kosciol jest ostoja wartosci moralnych
5 Kosciol to nie kaplani ani biskupi

ad 1. To prawda, jednak nie można chrześcijaństwa sprowadzać tylko do wartości, bo chrześcijaństwo niesie Słowo Boże.

ad 2. Wiara pozwala uspokoić? hmm, może i coś w tym jest, ale wiara przede wszystkim pozwala poznać Boga.

ad 3. Teraz pytanie o jakiej wierze w jakiej religii piszesz? Bo jest wiele religii, które głoszą taki logiczny układ życia i śmierci. Jeżeli jesteś chrześcijaninem to powinieneś wiedzieć, że Syn Boży swoją śmiercią zbawił nas i dzięki temu teraz my możemy być dziećmi Bożymi, naszym głównym celem, przy pomocy Łaski uświęcającej jest dojście do poznania Boga i stawanie się do niego podobnymi, troszcząc się o Królestwo Boże.

ad 4. Jest ostoją wartości moralnych dlatego próbują Go zniszczyć. Trzeba młodym uświadomić, że jedna jest moralność.

ad 5. Tu sie nie zgodzę bo biskupi i kapłani też są członkami Kościoła i razem ze wszystkim świeckimi członkami stanowią Kościół.

===

"Jestem Twym najlichszym sługą, nędznym robakiem, daleko nędzniejszym i godnym pogardy, niż to pojmuję i umiem wyrazic"

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 kwiecień 19 2008 14:43   
Forum Moderator
Moderator

Quote by pijany pastor: Z własnego doświadczenia: Obserwuje że największą grupą osób odwiedzających kościół są babcie w moherowych beretach, analogicznie klimat i przesłanie z ambony dostosowane są do słuchaczy. Na rekolekcje przyjechał jakiś tam ksiądz - bojówkarz radia maryja, który krzyczał że dla osób mieszkajacych razem bez ślubu nie ma i nie będzie przebaczenia(sakramentu pokuty) - wierny cytat z kazania. Oprócz tego babcie dowiedziały sie wielu rzeczy na temat narkotyków i przystanku woodstock. Tak radykalne postawienie sprawy i dużo bardzo mocny słów które usłyszałem wzbudziły moje wątpliwości czy to pomoże w nawróceniu grzeszników.
Wydaje mi sie że potrzeba chodzenia do kościoł wypływa z wnętrza człowieka, nie wiem w jaki sposób można by na siłe zachęcać ludzi do tego.

Z doświadczenia wiem, że do kościoła przychodzą rodziny z dziećmi, a w zależności od wieku dzieci kazanie dostosowane jest albo do nich (dzieci 7+), albo do rodziców (dzieci do 6/7). A na rekolekcje przyszedł miły wiekowy mocno ksiądz mówiący o miłości Bożej.
Jak różne ludzie mają doświadczenia ... albo jak inaczej spostrzegają.

===

Cytat 
tadeusz
 kwiecień 19 2008 15:10   
Forum

Quote by Rafi F: Aby nie było nieporozumień, to proponuję od teraz dyskutować na temat : jak przyciągnąć młodzież do Boga.

Tez tak mysle
Co powiecie na zmiane ideii samego nauczania. Obecnie kaplani nauczaja wiary (?) pokazujac miejsca nakazow i zakazow - pomijaja calkowicie duchowa strone. Moge sie mylic ale: wskazujac droge do duchowego kontaktu z Panem , do zrozumienia istoty wiary jako zmiane sposobu myslenia i patrzenia na swiat pozwolic mlodemu pokoleniu wnioski wyciagac samemu. Wiem ze to heroiczna praca nad kazdym mlodym czlowiekiem ale czy Jezus nie zostawial stada w poszukiwaniu jednej owieczki?Taka moze mala analogia dla jasnosci: czlowiek w wodzie aby plynac MUSI wykonywac odpowiednie ruchy
2.
Rap- jeden z stylow muzyki mlodego pokolenia jak zaden chyba inny wspolgral by rytmice modlitwy (osobiscie... brrr). Sam pamietam kiedy na msze "mlodziezowe" w latach 70-tych wnosilismy perkusje i gitary a przy podniesieniu walili w beben az witraze sie trzesly. Ale kosciol pekal w "szwach". Wiec skonczyc z tradycjonalizmem - pootwierac okna ........Ale moze to w koncu tylko nierealne mazenia

===

Profil   Email 
 Cytat 
Pastor
 kwiecień 19 2008 15:39   
Forum

Quote by Rafi F:
Z doświadczenia wiem, że do kościoła przychodzą rodziny z dziećmi, a w zależności od wieku dzieci kazanie dostosowane jest albo do nich (dzieci 7+), albo do rodziców (dzieci do 6/7). A na rekolekcje przyszedł miły wiekowy mocno ksiądz mówiący o miłości Bożej.
Jak różne ludzie mają doświadczenia ... albo jak inaczej spostrzegają.

Msza była w poniedziałek o 17tej w któryś tam dzień grudnia, dzieci nie widziałem więc kazanie było "dostosowane". Incydentalny przypadek co prawda ale wiele mówiący.
Jak przyciągnąć młodzież do Boga Miejmy nadzieje że to sie samo kiedyś stanie.

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 kwiecień 19 2008 21:17   
Forum Moderator
Moderator

W tym roku ProChrist odbył się w katowickim Spodku. W sumie, razem z transmisjami live, uczestniczyło w nim ponad 80 tys ludzi. W ProChrist uczestniczyły wszystkie kościoły polskie (poza PAKP). Był jeden temat : Jezus. wystrzegano się rozmów na jakikolwiek temat mogący wskazać na różnicę w wyznaniach (odsyłano wtedy krótko do książek - a i te można było nabyć). Przez osiem dni ewangelizacja i muzyka chrześcijańska. Wg naocznych światków (duchownych różnych wyznań) codziennie na zakończenie tysiąc młodych ludzi w Spodku podchodziło do krzyża, aby przyjąć Jezusa jako swego Pana, a nie wiadomo ile młodzieży przyjęło Chrystusa w wielu miejscach transmisji satelitarnej w Polsce, Czechach i Anglii.
Więcej na www.prochrist.pl

Więc można ! Można nawet wspólnie !!

===

Cytat 
Maciek Janson
 kwiecień 19 2008 22:17   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Rafi F: W tym roku ProChrist odbył się w katowickim Spodku. W sumie, razem z transmisjami live, uczestniczyło w nim ponad 80 tys ludzi. W ProChrist uczestniczyły wszystkie kościoły polskie (poza PAKP). Był jeden temat : Jezus. wystrzegano się rozmów na jakikolwiek temat mogący wskazać na różnicę w wyznaniach (odsyłano wtedy krótko do książek - a i te można było nabyć). Przez osiem dni ewangelizacja i muzyka chrześcijańska. Wg naocznych światków (duchownych różnych wyznań) codziennie na zakończenie tysiąc młodych ludzi w Spodku podchodziło do krzyża, aby przyjąć Jezusa jako swego Pana, a nie wiadomo ile młodzieży przyjęło Chrystusa w wielu miejscach transmisji satelitarnej w Polsce, Czechach i Anglii.

Bylem

Fajna akcja, oby takich wiecej. Mam jednak dwa ale... To nie bylo dla mlodych ludzi, przynajmniej nie tylko dla mlodych. Po drugie ludzie, ktorzy wychodzili do przodu to nie zawsze byli ludzie, ktorzy postanawiali oddac swoje zycie Bogu... W ostatni dzien do przodu wyszlo chyba pol spodka w tym masa ksiezy i zakonnic Takie wyjscie do przodu to czesto jest jakies odnowienie wiary, czesto jej manifestacja a czasem poprostu pojscie tam gdzie ida ludzie.

Apropo metod

www.slot.org.pl

===

Profil   Email 
 Cytat 
tadeusz
 kwiecień 20 2008 00:22   
Forum

Quote by Rafi F: W tym roku ProChrist odbył się w katowickim Spodku. W sumie, razem z transmisjami live, uczestniczyło w nim ponad 80 tys ludzi. W ProChrist uczestniczyły wszystkie kościoły polskie (poza PAKP). Był jeden temat : Jezus. wystrzegano się rozmów na jakikolwiek temat mogący wskazać na różnicę w wyznaniach (odsyłano wtedy krótko do książek - a i te można było nabyć). Przez osiem dni ewangelizacja i muzyka chrześcijańska. Wg naocznych światków (duchownych różnych wyznań) codziennie na zakończenie tysiąc młodych ludzi w Spodku podchodziło do krzyża, aby przyjąć Jezusa jako swego Pana, a nie wiadomo ile młodzieży przyjęło Chrystusa w wielu miejscach transmisji satelitarnej w Polsce, Czechach i Anglii.

Pisales o transmisji - ??????
Kapitalna sprawa - wiec mozna !!!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,93 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.