Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Kościół
 |  Wersja do druku
Maciek
 maj 19 2008 21:32  (Czytany 14019 razy)  
Forum

Status: offline

Co robimy dla kościoła a co od niego otrzymujemy?

===

Maciek92

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 maj 20 2008 08:31   
Forum

Quote by Maciek92: Co robimy dla kościoła a co od niego otrzymujemy?

No... kosciol to mozna pozamiatac, kwiaty w wazonach wymienic, kurze wytrzec... No chyba, ze chodzilo ci o Kosciol... W tym wypadku chodzi ci o jakis konkretny czy rozpatrujesz kwestie ogolnie?

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Robert
 maj 20 2008 22:51   
Forum

Quote by Maciek92: Co robimy dla kościoła a co od niego otrzymujemy?

Mógłbyś konkretniej podjąć swoją kwestię?
Proponuję żebyś wyjaśnił co masz na myśli pisząc "kościół". Chyba, że tak jak Ci sugerował Reguły, miałeś na myśli Kościół. Zresztą wtedy też wyjaśnij co rozumiesz jako Kościół, no i o co Ci chodzi.

Pozdrawiam

===

Aby wszyscy stanowili jedno,jak TY, OjczE, we MniE, a JA w TobiE, aby i oni stanowili w NaS jedno, by swiat uwierzył, że TY MniE posłałeś!!!

Profil   Email 
 Cytat 
voyteck
 maj 21 2008 00:46   
Forum

Zanim padną odpowiedzi na powyższe pytania, chciałbym zadać inne.
Potrzebuję waszej rady. Co można powiedzieć komuś, kto nie wierzy w Kościół?
Ja, jako chrześcijanin, rozumiem, że Kościół idealny nie jest, ale ja jako jego członek zobowiązany jestem dbać o niego i wierzyć, skoro przecież jest nam dany przez Boga.
Jednak jak wytłumaczyć to komuś, kto patrzy na chrześcijaństwo z boku, z pozycji krytycznej, i widzi Kościół taki, jaki po trochu jest, z grzechami, z nie-prawdą? z tym wszystkim, o czym od czasu do czasu głośno, ale także z jego historią, inkwizycją, itp., a także widzi ludzi, którzy do Kościoła należą, z których spora część tak naprawdę nie wie, co w nim robi...?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 maj 21 2008 07:14   
Forum Moderator
Moderator

A co rozumiesz przez Kościół?
Ja przez Kościół rozumiem wszystkich chrześcijan złączonych w Jezusie Chrystusie.
Czy ludzie wierzący mogą być bez grzechu? Wg chrześcijan nie, bo grzeszą wszyscy i zawsze. Dążą natomiast, aby grzeszyć mniej - poprzez naśladownictwo i z miłości do Jezusa Chrystusa.
Oszem do kościołów chodza rózni ludzie, róznie reagujący, z róznymi problemami i szukający często róznych rzeczy, różnych rozwiązań.
W imię Boga ludzie robili i robią rózne dziwactwa, naginają jego prawa (prawa które nam dal, aby rozróznic dobro od zła).Im dany kościół ma dłuższa historię, tym więcej nieprawidłowości znajdziesz. Ludzie mylą się często a jednak sama nauka Jezusa pozostaje niezmienna.

Czy uwazasz, że jakaś religia ma sprawić, że ludzie będą idealni (pal licho wg jakiego wzorca)? To takiej nie znajdziesz, bo zawsze beda ja wyznawali jacys ludzie, a ci nigdy idealni nie będą.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Robert
 maj 21 2008 09:02   
Forum

Quote by Rafi F: A co rozumiesz przez Kościół?
Ja przez Kościół rozumiem wszystkich chrześcijan złączonych w Jezusie Chrystusie.

Piekne sformulowanie, powtarzane przez ksiezy przy kazdej okazji. I tak samo kiedys uwazalem. Teraz, gdy stoje troche z boku, widze ze Kosciol w dzisiejszym rozumieniu to cos innego. To instytucja, ktora ma swojego szefa-papieza, w pewien sposob zatrudnia tysiace pracownikow, ktora wydaje ksiazki i rozne dokumenty o znaczeniu dla wyznawcow wlasciwie ustawowym. Instytucja, ktora jest wlascicielem niezliczonych dobr (kosciolow, ziemi, dziel sztuki, innych ruchomosci i nieruchomosci). Instytucja, ktora bardzo niechetnie przyznaje sie do posiadania tych wszystkich rzeczy i chcaca, zeby ją okreslac jako "wiernych zlaczonych w Chrystusie". To wygodne, bo ani slowa tu o ogromnym bogactwie, ktore za nia stoi.
I mysle, ze w rozumieniu "instytucji" czesto ludzie mowia "kosciol". Kosciol katolicki to, kosciol katolicki tamto...

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 maj 21 2008 09:19   
Forum

Quote by voyteck: Co można powiedzieć komuś, kto nie wierzy w Kościół?

Ja przez Kościół rozumiem [...]

A ja (wg definicji) - religijną organizację wyznawców i ich duchowieństwa, posiadająca własną strukturę, ściśle określone zasady organizacyjne i prawne, własny system filozoficzny - doktrynę, określone normy postępowania - kultowego i etycznego.

...Odpowiedzec wiec by mozna pytaniem (choc to podobno niezbyt ladnie) - ale w ktory?

===

Cytat 
Rafi F
 maj 21 2008 10:54   
Forum Moderator
Moderator

Quote by suration:

Piekne sformulowanie, powtarzane przez ksiezy przy kazdej okazji. I tak samo kiedys uwazalem. Teraz, gdy stoje troche z boku, widze ze Kosciol w dzisiejszym rozumieniu to cos innego. To instytucja, ktora ma swojego szefa-papieza, w pewien sposob zatrudnia tysiace pracownikow, ktora wydaje ksiazki i rozne dokumenty o znaczeniu dla wyznawcow wlasciwie ustawowym. Instytucja, ktora jest wlascicielem niezliczonych dobr (kosciolow, ziemi, dziel sztuki, innych ruchomosci i nieruchomosci). Instytucja, ktora bardzo niechetnie przyznaje sie do posiadania tych wszystkich rzeczy i chcaca, zeby ją okreslac jako "wiernych zlaczonych w Chrystusie". To wygodne, bo ani slowa tu o ogromnym bogactwie, ktore za nia stoi.
I mysle, ze w rozumieniu "instytucji" czesto ludzie mowia "kosciol". Kosciol katolicki to, kosciol katolicki tamto...

Definicja nadal jest piękna i prawdziwa. Wg oficjalnej teologii KK cały Kościół zawiera się w KK i nadal wcale nie oznacza to instytucji (choć własnie ze względu na owe "zawieranie" jest z nia utożsamiane).
W innych wyznaniach Kościół ma szerokie ponad wyznaniowe znaczenie - z tym tez znaczeniem sie identyfikuję.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Pastor
 maj 21 2008 11:08   
Forum

Kościół tworzą wierzący iż Jezus jest Bogiem,Człowiekiem,Zbawicielem i próbujący go naśladować w życiu wypełniając przykazanie miłości. Cała reszta jest nie ważna.

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 maj 21 2008 11:10   
Forum

Quote by pijany pastor:Cała reszta jest nie ważna.

Dla kogo (bo dla mnie to akurat malo wazne jest to co napisales wyzej)?

===

Cytat 
Pastor
 maj 21 2008 11:49   
Forum

Quote by reguly: Dla kogo ?

Dla mnie to co napisałem jest najważniejsze. Reszta jest mniej ważna, niewiele znacząca.

Quote by reguly: (bo dla mnie to akurat malo wazne jest to co napisales wyzej)?

Vice versa.

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 maj 21 2008 13:49   
Forum

Quote by pijany pastorBig Grinla mnie [...]

No i tego mi jakos wczesniej zabraklo...

===

Cytat 
voyteck
 maj 21 2008 23:53   
Forum

Zgadzam się, i z tym co piszesz dalej również. Zatem Kościół można zrozumieć tylko poprzez wiarę w Jezusa. W takim razie czy nie jest tak, że wielu ludziom wydaje się, że do Kościoła należą, bo do niego chodzą, a tak naprawdę nie przychodzą tam z powodu wiary w Jezusa? Tylko z przyzwyczajenia, z tradycji, czy po prostu z powodu swoich problemów?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek
 maj 22 2008 19:47   
Forum

Kościół jako owczarnie Bożą.

===

Maciek92

Profil   Email 
 Cytat 
potwor
 maj 22 2008 20:36   
Forum

Quote by Maciek92:Co robimy dla kościoła

mercedesy, maybachy

Quote by Maciek92:a co od niego otrzymujemy?

polisę na niebo.

===

Dzięki Bogu jestem ateistą...

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 maj 22 2008 21:16   
Forum

Quote by mathias777:

mercedesy, maybachy

polisę na niebo.

Rozwiń swoją myśl.

===

"Jestem Twym najlichszym sługą, nędznym robakiem, daleko nędzniejszym i godnym pogardy, niż to pojmuję i umiem wyrazic"

Profil   Email 
 Cytat 
potwor
 maj 22 2008 22:02   
Forum

Quote by Tanczacy_Kruk:

Rozwiń swoją myśl.

dobra...

mercedesy, maybachy
czyli pieniądze.

polisę na niebo.
czyli gwarancję otrzymania nagrody za bycie w Kościele. a żeby być w kościele trzeba dawać na tacę.
na jednej mszy średnio zarabiają księża 1000 zł. powiedzmy, w miesiącu jest ok 100-200 mszy.
na co księża wydają te pieniądze?
przecież Kościół Katolicki to biznes. szkoda ze nie musza płacić podatków. bo po co?

===

Dzięki Bogu jestem ateistą...

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 maj 22 2008 22:11   
Forum

Quote by mathias777:
Quote by Tanczacy_Kruk:

Rozwiń swoją myśl.

dobra...

mercedesy, maybachy
czyli pieniądze.

polisę na niebo.
czyli gwarancję otrzymania nagrody za bycie w Kościele. a żeby być w kościele trzeba dawać na tacę.
na jednej mszy średnio zarabiają księża 1000 zł. powiedzmy, w miesiącu jest ok 100-200 mszy.
przecież Kościół Katolicki to biznes. szkoda ze nie musza płacić podatków. bo po co?

Wierzysz w to co piszesz? przecież ofiara na tace jest na potrzeby Kościoła, na utrzymanie świątyni itp sprawy.
I skąd Ci sie wzięły te mercedesy i maybachy(co kolwiek to jest)? Może i sie znajdzie paru takich księży ale co ma to wspólnego z KOŚCIOŁEM?

===

"Jestem Twym najlichszym sługą, nędznym robakiem, daleko nędzniejszym i godnym pogardy, niż to pojmuję i umiem wyrazic"

Profil   Email 
 Cytat 
Pastor
 maj 22 2008 22:43   
Forum

Quote by mathias777:

polisę na niebo.

No to masz niezłe rozeznanie w tym temacie. Można to dostać na allegro, czy tylko u proboszcza? Widocznie mają to opatentowane

Quote by mathias777:

Nieładnie zaglądać komuś do kieszeni i wypytywać o wydatki, zwłasza jeśli sie im osobiście nie dokładasz do tych mercedesów

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 maj 23 2008 11:00   
Forum

Quote by Tanczacy_Kruk:Wierzysz w to co piszesz?

A ty?

Quote by Tanczacy_Kruk:Może i sie znajdzie paru takich księży ale co ma to wspólnego z KOŚCIOŁEM?

Co maja wspolnego ksieza z Kosciolem?... No wlasnie... Co?...

Quote by pijany pastor:zwłasza jeśli sie im osobiście nie dokładasz do tych mercedesów

Przynajmniej swiadomie, z wlasnej woli...

===

Cytat 
Pastor
 maj 23 2008 11:21   
Forum

Quote by reguly:
Quote by pijany pastor:zwłasza jeśli sie im osobiście nie dokładasz do tych mercedesów

Przynajmniej swiadomie, z wlasnej woli...

To znaczy że katolicy dają na tace nieświadomie, bez pojęcia na co ta kasa idzie. Może wogule nie wiedzą co się wokół nich dzieje? Tylko poganie i ateiści myślą trzeźwie

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 maj 23 2008 11:30   
Forum

Zupelnienie nie o to chodzilo... Odwiedz link ktory zapodalem we wczensiejszej wypowiedzi to moze zrozumiesz o jakie m.in. "finansowanie" KK (nie koniecznie nawet przez katolikow) mialem na mysli...

===

Cytat 
Pastor
 maj 23 2008 12:51   
Forum

Quote by reguly: Zupelnienie nie o to chodzilo...

Niezauważenie z mercedesów przeszłeś na świątynie(jakby one byłe własnością księży). Osobiście nie jestem sympatykiem PISS-u, cała ta ich dwóletnia gangsterka nie była potrzebna, ale uważam że nie ma co dyskutować o polityce i tym na co Sejm wydaje nasze pieniądze bo będzie to dyskusja bez końca. Ten kraj jest dziwny i tak wiele rzeczy tutaj woła o pomste do nieba że sobie daruje.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 maj 23 2008 14:29   
Forum

Quote by pijany pastor: Niezauważenie z mercedesów przeszłeś na świątynie

Jak to niezauwazalnie (moze dla ciebie)? Nawet odzielilem cytowania poszeczegolnym osobom linia, tzw. HRem...

uważam że nie ma co dyskutować o polityce

To nie dyskutuj... Osobiscie tam gdzie zazebia sie to o kwestie religijne, uwazam zagadnienie za bardzo istotne...

===

Cytat 
Bielicka
 maj 24 2008 20:24   
Forum

Maciek

to my jestesmy Kosciolem i my mamy tylko tyle ile mozemy dac Panu Bogu-kazdy z nas.

===

Skarb twoj jest tam gdzie serce twoje.

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 maj 24 2008 21:48   
Forum

Quote by Bielicka:to my jestesmy Kosciolem i my mamy tylko tyle ile mozemy dac Panu Bogu-kazdy z nas.

Nie wiem, co masz na mysli. Co mozemy mu dac?
Poza tym nie uwazacie, ze mowienie "Pan Bog, Pan Jezus" jest troche infantylne? Przeciez nic Im nie ujmiemy, gdy bedziemy mowic "Bog, Jezus" itd.

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Bielicka
 maj 25 2008 00:23   
Forum

Suration,

odpowiem Ci to jak ja to rozumiem najlepiej.

Niektorzy wierzacy maja niedosyt uwielbienia Pana Boga i czesto slyszysz na pewno:
- Alleluja!
-Chwala Panu!
wiesz to jest takie uwielbienie, bo wszystko co taki prawdziwy Chrzescijanin robi, mowi czy pisze to pisze na Chwale Boga Zywego.
A wierzacy Chrzescijanie wierza ze to oni sa czlonkami Kosciola.
Pan Jezus jak odszedl z ziemi pozostawil Ducha Swietego-moze slyszalas cos o Chrzcie Duchem Swietym -i ten Duch Swiety jest obecny w prawdziwym BOzym Kosciele-ktorego my wierzacy jestesmy czlonkami -tzw czesciami "ciala" koscielnego.
I tak oto ten jeden , ktory idzie droga Chrystusowa -oswiecony jest Madroscia Ducha Swietego i to ma do zaofiarowania Bogu Panu Naszemu.
A inny, ktory idzie droga adamowa(od grzechu Adama)droga cielesna i popelnia cielesne zle uczynki-ma tylko te uczynki do zaofiarowania-w tym czlowieku nie ma Ducha Swietego .
Jest powiedziane, ze ten kto ma Ducha Swietego, nie potrafi bladzic i czynic grzechy-taki ktos brzydzi sie grzechem ,a musisz wiedziec ze istnieja juz grzechy gdzie grzeszyc mozesz wzrokiem-tylko patrzac sie i nic wiecej nie robiac.
O i takie tam .

===

Skarb twoj jest tam gdzie serce twoje.

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 maj 25 2008 10:50   
Forum

Quote by Bielicka: (...) Jest powiedziane, ze ten kto ma Ducha Swietego, nie potrafi bladzic i czynic grzechy-taki ktos brzydzi sie grzechem ,a musisz wiedziec ze istnieja juz grzechy gdzie grzeszyc mozesz wzrokiem-tylko patrzac sie i nic wiecej nie robiac.
O i takie tam .

Grzeszyc wzrokiem?? Czy wy teisci nie za bardzo przesadzacie z tym umartwianiem sie i podkreslaniem jak bardzo jestesmy grzeszni? Ja np nie popelniam prawie w ogole grzechow i nie spowiadalem sie od slubu, czyli juz 4 lata.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Pastor
 maj 25 2008 10:56   
Forum

Quote by suration:
nie uwazacie, ze mowienie "Pan Bog, Pan Jezus" jest troche infantylne? Przeciez nic Im nie ujmiemy, gdy bedziemy mowic "Bog, Jezus" itd.

Po pierwsze nie jest to infantylne ani troche.
Po drugie "ujmujemy" słówko Pan. Tzn. zwracajac się do Boga lub mówiąc o Nim wyrażamy większy szacunek nazywając go swoim Panem. Ale ty skoro nie wierzysz to masz pewnie innego Pana albo sam sobie jesteś panem surationem więc nie masz potrzeby tak mówić.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Pastor
 maj 25 2008 10:58   
Forum

Quote by suration: Grzeszyc wzrokiem?? Czy wy teisci nie za bardzo przesadzacie z tym umartwianiem sie i podkreslaniem jak bardzo jestesmy grzeszni? Ja np nie popelniam prawie w ogole grzechow i nie spowiadalem sie od slubu, czyli juz 4 lata.

No to moje gratulacje

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,74 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty