Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Samoświadomość, zjawiska kwantowe, teoria strun.
 |  Wersja do druku
Piotr
 maj 29 2008 12:23   
Forum

Status: offline

Quote by Dezerter: Ciekawe, ze mamy podobne widzenie rzeczywistości i czasu, bo ja o teorii strun wiem prawie nic.
To nasze widzenie jest spójne, logiczne proste i uniwersalne - ktoś widzi jakieś słabe strony?
Quote by skałosz:
On jest w nas, on jest nami , my jestesmy jego częścią od zawsze i na zawsze.
Tworząc mikrotubule, dał materii możliwość oddziaływania/komunikowania się z samym sobą, udzielił nam świadomość bytu, wolną wolę, radość istnienia i jego troski.

Na swój obraz i podobieństwo.

"on jest nami , my jestesmy jego częścią od zawsze i na zawsze"
- jak to rozumiesz i skąd to teoria?

Wyobrażam sobie, że nasza esencja jest cały czas zanużona w tej nieskończonej wielowymiarowej przestrzeni.
W chwili urodzin,...

..ale ja o Boga pytałem , a ty mi o nas opowiadasz.

"nasza esencja" - w sensie duch/dusza?

No chyba, że Bóg to "nieskończonej wielowymiarowej przestrzeni." (Bóg jest ponad/transcendentny - nie jest stworzeniem)
a nawet jeśli...to ...ryba jest "zanurzona cały czas" w wodzie, ale to jeszcze nie znaczy , że jest "jego częścią"

Pasuje mi. Osobiscie uważam, że ja-świadomość-umysł i Moje ciało to dwie oddzielne rzeczywistości spętane na czas jego materialnego życia.

ok a co z duszą/duchem - jest tożsama z ja-ś-u
bo ja tu raczej bym oddzielał
Świadomość i umysł 'stoją najniżej'(nie obejmują znaczącego wpływu podświadomości), ja obejmuje już i podświadomość i świadomość i wpływ umysłu z jego ideami koncepcjami itd.
ale
to tylko pojedynczy plaster, "poprzeczne przejscie" strumienia rzeczywistość - dusza/duch zobaczy całość cały film), ale dopiero w chwili śmierci i zachowuje wówczas tożsamość ja, ale myślę, że jest to tylko jądro/esencja naszego ziemskiego ja...i ...co to ma wspólnego z...mikrotubulami?

przydałoby się kilka definicji i opisów pojęć którymi operujemy....

uzgodnijmy... najpierw spróbuję przekazać moją opcję i proszę o ustostunkowanie się, przedstawienie swojej alternatywy, propozycji modyfikacji...

Najpierw rzeczywistość:

Rzeczywistość obserwowana przez nas - czterowymiarowy wszechświat - trójwymiarowa przestrzeń i czas, którego upływ jest przenikaniem przez "warstwy wszechświata", jest projekcją trójwymiarowych wszechświatów w czwartym wymiarze.

Metarzeczywistość, metawszechświat - rzeczywistość obejmująca wszystkie zjawiska znane i nieznane, wszystkie zjawiska fizyczne, teorie i ich implikacje. Metawszechwświat jest wszystkim co może być opisane za pomocą M-teorii, czy teorii superstrun.
Wielowymiarowe przekroje tej metarzeczywistości mogą tworzyć różne rzeczywistości eteryczne, duchowe. Czterowymiarowym przekrojem tej metarzeczywistości z zaimplementowanym przenikaniem wzdłuż jednego z wymiarów jest nasz materialny świat i upływ czasu.

Duch/dusza - w kilku wypowiedziach na tym forum próbuje się rozdzielać te dwie definicje. Dając jednej z nich boska naturę, a drugiej ludzką. Wychodząc z założenia, że Bóg jest wszędzie i jest wszystkim, obydwie te definicje mają boską naturę. Założę, że mamy jedno pojęcie - dusza - w nieopisywalny sposób będąca cząstką wszystkiego, w tym także Boga, ma osobową świadomość widzianą przez nas jako JA! Dusza ta jest bytem wielowymiarowym siegającym poza 3(4) wymiary, albo wręcz istniejąca poza nimi.

Ciało człowieka jest częścią 3(4)-wymiarowej rzeczywistości podlegające jej prawom. Ciało jest jedną całością, żywym organizmem zdolnym do samostnego istnienia i podejmowania decyzji na podstawie odbieranych bodźców zewnętrznych i procesów zachądzących w układzie nerwowym. Ciało składa się z wielu narządów. Między innymi z neuronów, które posiadają mikrotubule (sic!).

Na mikrotubule mogą działać zjawiska kwantowe związane z metarzeczywistością, z metawszechświatem. Właśnie one mogą być łącznikiem między 3(4)wymiarowym ciałem - a wielowymiarowym JA - duszą.

Bóg jest wszystkim i wszędzie. Ciężko mówić jednak o tym, że jest zawsze, bo obejmując wszystkie wymiary widzi wszystkie projekcje wszystkich wymiarów. My widzimy zmiany wszechświatów jako upływ czasu, On widzi te wszystkie wszechświaty i przejścia między nimi, wszystkie alternatywne przejścia!

Tak widzę to Ja.

===

Mt6:7-8 [..]Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Reguly
 maj 30 2008 21:08   
Forum

Quote by Dezerter:No chyba, że Bóg to "nieskończonej wielowymiarowej przestrzeni." (Bóg jest ponad/transcendentny - nie jest stworzeniem)
a nawet jeśli...to ...ryba jest "zanurzona cały czas" w wodzie, ale to jeszcze nie znaczy , że jest "jego częścią"

Tu sobie pozowle przypomniec pewien starszy watek...

ok a co z duszą/duchem - jest tożsama z ja-ś-u
bo ja tu raczej bym oddzielał
Świadomość i umysł 'stoją najniżej'(nie obejmują znaczącego wpływu podświadomości), ja obejmuje już i podświadomość i świadomość i wpływ umysłu z jego ideami koncepcjami itd.

Z tym ze dusza moze skaldac sie z wiecej niz jednego aspektu (i tu tez mialbym do przypomnienia dwa watki: pierwszy, drugi).

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Piotr
 maj 31 2008 11:22   
Forum

Quote by reguly:
Tu sobie pozowle przypomniec pewien starszy watek...
[...]

Z tym ze dusza moze skaldac sie z wiecej niz jednego aspektu (i tu tez mialbym do przypomnienia dwa watki)

...a możesz wyciągnąć z tych wątków to co uważasz w nich za najważniejsze związane z duszą i duchem, i po prostu tu wpisać konkret tutaj...? ...czy koniecznie czytacze musza biegać po wszystkich wątkach??!

===

Mt6:7-8 [..]Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich!

Cytat 
Reguly
 czerwiec 02 2008 09:54   
Forum

Quote by skałosz:...a możesz wyciągnąć z tych wątków to co uważasz w nich za najważniejsze związane z duszą i duchem, i po prostu tu wpisać konkret tutaj...?

Mozna by sie pokusic o pewna synteze zakladajac, ze nie bedzie jej nastepnie trzeba tutaj rozwijac - jeszcze raz omawiajac to samo, co dyskutowane juz bylo we wskazanych wlasnie watkach. Niemniej - na twoja specjalna prosbe - tym razem sprobuje, w takim dosc ogolnym zarysie....

Odnosnie pierwszej kwestii - utozsamijac Boga Najwyzszego z wiecznym, nieskonczonym, nieograniczonym Metawszechswiatem (bedacym Absolutem), z nasza percepcja postrzegania (jako istot skonczonych i ogrniczonych np. przez czas i przestrzen), nigdy nie bedzie nam dane w pelni Go poznac czy zrozumiec (a nasze kryteria nie koniecznie sa odekwatne by Go opisc - co najwyzej pewne jego aspekty)... Mozemy co najwyzej dazyc by w pewnym (dostepnym nam) zakresie zblizyc sie do Jego istoty...

Odnosnie drugiej kwestii - przyjmujac ze aspektow duchowych jest w czlowieku wiecej niz jeden, poszczegolne aspekty podelgac moga innym procesom... Tym samym przedstawione tu koncepcje dotyczace tego, wcale nie koniecznie musza sie od razu wzajemnie wykluczac (jednak - przynajmniej dalsze kwestie dotyczace duszy - proponowalbym przenisc do wskazanego wyzej, poswieconego temu watku).

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,24 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty