Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 "życie wieczne"
 |  Wersja do druku
potwor
 czerwiec 01 2008 17:36  (Czytany 4518 razy)  
Forum

Status: offline

wg filozofii Jezusa z Nazaretu trzeba oddać wszystko co się ma, dorobek, kasa, dom osobie biednej aby mieć życie wieczne.

pytania:

1. Po co? Żeby biedny nie miał życia wiecznego?
2. co sie stanie jeśli biedny odda bogatemu wszystko co dostał? bogaty i biedny będą mieli życie wieczne?

===

Dzięki Bogu jestem ateistą...

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 czerwiec 01 2008 18:53   
Forum Moderator
Moderator

Quote by mathias777: wg filozofii Jezusa z Nazaretu trzeba oddać wszystko co się ma, dorobek, kasa, dom osobie biednej aby mieć życie wieczne.

Nic bardziej błędnego. Wg NAUCZANIA Jezusa aby osiągnąć życie wieczne, trzeba postawić Boga ponad kasą czy jakimkolwiek innym doczesnościom, a nie oddać cały majątek biednemu. Nie wiem skąd taki u ciebie pogląd. Totalne nieporozumienie.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
potwor
 czerwiec 01 2008 19:00   
Forum

Bogaty młodzieniec7

16 A oto zbliżył się do Niego pewien człowiek i zapytał: «Nauczycielu, co dobrego mam czynić, aby otrzymać życie wieczne?» 17 Odpowiedział mu: «Dlaczego Mnie pytasz o dobro? Jeden tylko jest Dobry8. A jeśli chcesz osiągnąć życie, zachowaj przykazania». 18 Zapytał Go: «Które?» Jezus odpowiedział: «Oto te: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, 19 czcij ojca i matkę oraz miłuj swego bliźniego, jak siebie samego!»9 20 Odrzekł Mu młodzieniec: «Przestrzegałem tego wszystkiego, czego mi jeszcze brakuje?» 21 Jezus mu odpowiedział: «Jeśli chcesz być doskonały, idź, sprzedaj, co posiadasz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną!» 22 Gdy młodzieniec usłyszał te słowa, odszedł zasmucony, miał bowiem wiele posiadłości.

i co ty na to?
czyżbyś znał słabo swoją ulubioną cegłę?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 czerwiec 01 2008 19:18   
Forum

Quote by mathias777: Bogaty młodzieniec7

16 A oto zbliżył się do Niego pewien człowiek i zapytał: «Nauczycielu, co dobrego mam czynić, aby otrzymać życie wieczne?» 17 Odpowiedział mu: «Dlaczego Mnie pytasz o dobro? Jeden tylko jest Dobry8. A jeśli chcesz osiągnąć życie, zachowaj przykazania». 18 Zapytał Go: «Które?» Jezus odpowiedział: «Oto te: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, 19 czcij ojca i matkę oraz miłuj swego bliźniego, jak siebie samego!»9 20 Odrzekł Mu młodzieniec: «Przestrzegałem tego wszystkiego, czego mi jeszcze brakuje?» 21 Jezus mu odpowiedział: «Jeśli chcesz być doskonały, idź, sprzedaj, co posiadasz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną!» 22 Gdy młodzieniec usłyszał te słowa, odszedł zasmucony, miał bowiem wiele posiadłości.

i co ty na to?
czyżbyś znał słabo swoją ulubioną cegłę?

No i właśnie Rafi F odpowiedział Ci prawidłowo ponieważ, z tego tekstu wynika że należy w miejsce swojego JA wstawić Boga. Po za tym w początkach chrześcijaństwa taka postawa tak jak ta opisana w Ewangelii(dosłownie) musiała być podstawą, inaczej Kościół nie mógłby się rozwinąć tak jak się rozwinął.

===

"Jestem Twym najlichszym sługą, nędznym robakiem, daleko nędzniejszym i godnym pogardy, niż to pojmuję i umiem wyrazic"

Profil   Email 
 Cytat 
Pastor
 czerwiec 01 2008 19:40   
Forum

Quote by mathias777: wg filozofii Jezusa z Nazaretu trzeba oddać wszystko co się ma, dorobek, kasa, dom osobie biednej aby mieć życie wieczne.

pytania:

1. Po co? Żeby biedny nie miał życia wiecznego?
2. co sie stanie jeśli biedny odda bogatemu wszystko co dostał? bogaty i biedny będą mieli życie wieczne?

Nie osobie biednej tylko ubogim, którzy potrzebują pomocy - sens - zrób ze swojego majątku taki użytek by wspomóc tych którym wszystkiego brakuje, a nie znajdź sobie biednego i oddaj mu wszystko.
Dosłownie zalecenie Jezusa wypełnił Giovanni Bernardone któy był w niemal identycznej sytuacji jak ów bogaty młodzieniec z Ewangelii.

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 czerwiec 01 2008 19:51   
Forum Moderator
Moderator

Nie zniechęcaj się 777, pytaj dalej. Wyprostujemy wszystkie nieporozumienia.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
tadeusz
 czerwiec 01 2008 20:39   
Forum

Skoro tak , to KK gromadzący bogactwa ,kapiący złotem i przepychem staje sie zasmuconym mlodziencem a żebrak pod drzwiami kościola wyrzutem sumienia tej instytucji??????

===

Tylko pytania moga byc proste ......niestety

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 czerwiec 01 2008 21:35   
Forum

Quote by petroniusz100: Skoro tak , to KK gromadzący bogactwa ,kapiący złotem i przepychem staje sie zasmuconym mlodziencem a żebrak pod drzwiami kościola wyrzutem sumienia tej instytucji??????

Wladza bez bogactwa nigdy nie istnieje. To smutne, ze KRK, choc prowadzi wiele akcji charytatywnych, to tez gromadzi nie wiadomo po jakiego grzyba te wszystkie dziela sztuki i inne kosztownosci. A gdyby tak te niepotrzebne rezerwy wystawic na aukcje i wspomoc jakies cele? Te akcje, ktore prowadzi kosciol najczesciej sa finansowane z datkow wiernych, wiec trudno tu mowic, ze to kosciol pomaga. Kosciol raczej gromadzi niz uplynnia swoje bogactwo.

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Pastor
 czerwiec 01 2008 22:45   
Forum

Quote by petroniusz100: Skoro tak , to KK gromadzący bogactwa ,kapiący złotem i przepychem staje sie zasmuconym mlodziencem a żebrak pod drzwiami kościola wyrzutem sumienia tej instytucji??????

Myśle że historii z bogatym młodzieńcem nie można odwoływać do instytucji KRK. To raczej uniwersalne napomnienie dla tych którzy chcą być doskonali by wyrzekli się bogactw, by wyrzekli się świata, przyjemności i poszli za Chrystusem znosząc dla niego niedostatek i cierpienia.

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
tadeusz
 czerwiec 01 2008 23:59   
Forum

Uniwersalne napomnienie tylko dla wiernych ? Kosciol ponad prawem ? Czy KRK nie chce byc doskonaly ? Niedostatek i cierpienie dla owieczek a pasterz w luksusach ? Nie znam na pamiec Pisma Swietego, ale cos bylo o tych, co nagrode JUZ odebrali tu na ziemi - czy cos pokrecilem?

===

Tylko pytania moga byc proste ......niestety

Profil   Email 
 Cytat 
Pastor
 czerwiec 02 2008 00:37   
Forum

Quote by petroniusz100: Uniwersalne napomnienie tylko dla wiernych ? Kosciol ponad prawem ? Czy KRK nie chce byc doskonaly ? Niedostatek i cierpienie dla owieczek a pasterz w luksusach ? Nie znam na pamiec Pisma Swietego, ale cos bylo o tych, co nagrode JUZ odebrali tu na ziemi - czy cos pokrecilem?

Inna jest rola owieczek, inna pasterzy, pewnie też inne napomnienia.
Kościół pomaga, wspiera działalność charytatywną, uważasz że robi za mało?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 czerwiec 02 2008 07:13   
Forum Moderator
Moderator

Kościół ma sporo dobra z różnych przyczyn. Część na pewno w celach działalności, część nagromadzona jako atrybut władzy (niestety, ta choroba dotknęła bardziej lub mniej wszystkie kościoły historyczne), część jest zwykłym zabezpieczeniem (były już czasy gdy KRK miał długi i pustą kasę).
Na pewno pełna jawność finansowa na poziomie parafii rozjaśniłaby sytuację. Niestety czasami jest tylko teoretyczna (z różnych względów).

===

Cytat 
Reguly
 czerwiec 02 2008 10:00   
Forum

Quote by Rafi F:Nic bardziej błędnego. Wg NAUCZANIA Jezusa aby osiągnąć życie wieczne, trzeba postawić Boga ponad kasą czy jakimkolwiek innym doczesnościom, a nie oddać cały majątek biednemu. Nie wiem skąd taki u ciebie pogląd. Totalne nieporozumienie.

No ale taki tez byl chyba spotykany w przeszlosci w chrzescijanstwie, a i wspolczesnie kutywowany jest przez przynajmniej jeden z zakonow (franciszkanie?)?

Przy okazji przypomne pewien wczesniejszy watek dotzcyacz ogolnie zycia wieczego.

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
eviva
 czerwiec 02 2008 14:17   
Forum

pijany pastor

Inna jest rola owieczek, inna pasterzy,...

Bardzo dobrą odpowiedź dał skałosz w temacie:"Trzeci testament":

"Owce mają swój rozum i wiedzą co mogą jeść nawet gdy pasterz się zmienia, raz po raz, gdy pasterze zmieniają hale, sposoby i częstotliwość strzyżenia.

Owce wiedzą czym się żywić, a pasterzom chodzi tylko o strzyżenie".

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 czerwiec 02 2008 14:51   
Forum Moderator
Moderator

Quote by reguly:
Quote by Rafi F:Nic bardziej błędnego. Wg NAUCZANIA Jezusa aby osiągnąć życie wieczne, trzeba postawić Boga ponad kasą czy jakimkolwiek innym doczesnościom, a nie oddać cały majątek biednemu. Nie wiem skąd taki u ciebie pogląd. Totalne nieporozumienie.

No ale taki tez byl chyba spotykany w przeszlosci w chrzescijanstwie, a i wspolczesnie kutywowany jest przez przynajmniej jeden z zakonow (franciszkanie?)?

Ale ubóstwo nie jest traktowane jako droga do zbawienia.

===

Cytat 
Reguly
 czerwiec 02 2008 15:47   
Forum

Quote by Rafi F:Ale ubóstwo nie jest traktowane jako droga do zbawienia.

Nawet jako jedna z nich (lub jako jeden z istotniejszych jej elemntow)?

===

Cytat 
Bielicka
 czerwiec 02 2008 19:26   
Forum

Pan Bog nie nakazywal nie miec pieniedzy-ale nauczal zeby w nie nie wierzyc-bo czlowiek staje sie "kupny" i zatraca sie w materializmie.(korupcja)

===

Skarb twoj jest tam gdzie serce twoje.

Profil   Email 
 Cytat 
potwor
 czerwiec 02 2008 20:18   
Forum

średnio zrozumieliście ten temat. skupmy sie na samym zyciu wiecznym poprzez pozbycie sie majątku.
wyobrażmy sobie ze są na swiecie tylko 3 osoby. 1 bogaty i 2 biednych.
Jezus nakazał rozdać biednym wszystko by mieć życie wieczne.

pytanie pierwsze mówi ze jeśli bogaty odda pieniądze biednym to ma zapewnione zycie wieczne.
czyli jeśli bogaty ma 1mln zł i odda po pół miliona biednym to ci biedni stają sie bogaci.

teraz biedni chcą mieć zycie wieczne, i muszą komuś oddać majątek. komu? temu co zawsze był bogaty?
a jak oddadzą majątek bogatemu to wszyscy trzej będą mieli życie wieczne? [na tym polegało drugie pytanie]

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 czerwiec 02 2008 20:51   
Forum Moderator
Moderator

777, wcale nie zrozumiałes odpowiedzi. Ów młodzieniec bardziej kochał mamonę niż Boga, zrobiłby wszystko aby majątek zatrzymać włącznie z przestępstwem. Dlatego otrzymał taka odpowiedź. Jezus ustawił dla niego indywidualne warunki krańcowe w których musiał się opowiedzieć po jednej ze stron: albo pójdzie za Jezusem albo za mamoną. Chłopiec odkrywszy prawdę o sobie odszedł zasmucony.
Nie chodzi o rozdanie czy otrzymanie pieniędzy, nie chodzi o majątek, chodzi o pryncypia, o hierarchię wartości.
Z powodu błędnego założenia dalsze pytania są zupełnie bezpodstawne.

===

Cytat 
Rafi F
 czerwiec 02 2008 20:52   
Forum Moderator
Moderator

Quote by reguly:

Nie jest żadną drogą, nawet najmniejsza ścieżką.

===

Cytat 
Pastor
 czerwiec 02 2008 21:05   
Forum

Quote by mathias777:
średnio zrozumieliście ten temat. skupmy sie na samym zyciu wiecznym poprzez pozbycie sie majątku.
wyobrażmy sobie ze są na swiecie tylko 3 osoby. 1 bogaty i 2 biednych.

A kto cie zrozumie

Quote by mathias777:
Jezus nakazał rozdać biednym wszystko by mieć życie wieczne.

Wcale NIE Oto co powiedział:
16 A oto zbliżył się do Niego pewien człowiek i zapytał: «Nauczycielu, co dobrego mam czynić, aby otrzymać życie wieczne?» 17 Odpowiedział mu: «Dlaczego Mnie pytasz o dobro? Jeden tylko jest Dobry8. A jeśli chcesz osiągnąć życie, zachowaj przykazania». 18 Zapytał Go: «Które?» Jezus odpowiedział: «Oto te: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, 19 czcij ojca i matkę oraz miłuj swego bliźniego, jak siebie samego!»

Quote by mathias777:
pytanie pierwsze mówi ze jeśli bogaty odda pieniądze biednym to ma zapewnione zycie wieczne.

Wcale NIE
21 Jezus mu odpowiedział: «Jeśli chcesz być doskonały, idź, sprzedaj, co posiadasz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną!»

Tak na marginesie też lubie Housa. Odcinek: 4x09 Games
"There are three choses in this life: be good, get good or give up"

===

Profil   Email 
 Cytat 
potwor
 czerwiec 02 2008 21:18   
Forum

Quote by pijany pastor:
Quote by mathias777:

Wcale NIE
21 Jezus mu odpowiedział: «Jeśli chcesz być doskonały, idź, sprzedaj, co posiadasz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną!»

po co w takim razie miał sprzedać i rozdać wszystko co posiada

i dlaczego to:
16 A oto zbliżył się do Niego pewien człowiek i zapytał: «Nauczycielu, co dobrego mam czynić, aby otrzymać życie wieczne?» 17 Odpowiedział mu: «Dlaczego Mnie pytasz o dobro? Jeden tylko jest Dobry8. A jeśli chcesz osiągnąć życie, zachowaj przykazania». 18 Zapytał Go: «Które?» Jezus odpowiedział: «Oto te: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, 19 czcij ojca i matkę oraz miłuj swego bliźniego, jak siebie samego!»

nie wystarczyło?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 czerwiec 02 2008 21:28   
Forum Moderator
Moderator

No to ci wyłożę jak krowie na rowie.
Był sobie majętny młodzieniec o dużym ego. Uważał się za dobrego, jednocześnie wiedział jednak jak dużo znaczy dla niego majątek. Czuł się z tym trochę nieswojo i szukał jakiegos usprawiedliwienia dla takiego stanu rzeczy (tak jak my często szukamy usprawiedliwienia dla swoich grzeszków).
Podszedł do Jezusa i próbował się usprawiedliwić, że przecież robi wszystko ok - przykazania przestrzega. Jezus przejrzał jednak młodzieńca i trafił w sedno sprawy : twoje bogactwo jest dla ciebie ważniejsze od Boga. Jezus postawił sprawę na ostrzu noża : albo będziesz oddawał cześć bogactwu, albo Bogu. Młodzieniec pojął, że nie znajdzie usprawiedliwienia dla swej słabości, że mamona jest dla niego najważniejsza i na nic wykręty i pozory, tzw. "dobre życie".
Czy teraz 777 zrozumiałeś? Sprawa jest indywidualna, nie uniwersalna.
Uniwersalna jest konkluzja : dwóm bogom służyć nie można, albo ważniejszy jest Bóg (i wtedy nie zdobywasz majątku cudza krzywdą) albo mamona (i wtedy Bóg, wszelkie nauki , przykazania, zwykła uczciwość schodzą na dalszy plan)

===

Cytat 
Pastor
 czerwiec 02 2008 22:12   
Forum

Quote by mathias777:
po co w takim razie miał sprzedać i rozdać wszystko co posiada

i dlaczego to:

nie wystarczyło?

Ale zauważ że wystarczyło! Młodzieniec spełniał warunki by osiągnąc życie wieczne - przestrzegał przykazań, ale dręczy go sumienie, nie jest przekonany co do swojej doskonałości i pyta:
20 Odrzekł Mu młodzieniec: «Przestrzegałem tego wszystkiego, czego mi jeszcze brakuje?»
Jezus mu wyjaśnił czego mu brakuje by być doskonałym, jaka jest jego wada co ma zrobić by Bóg był w pełni najważniejszy w jego życiu.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 czerwiec 03 2008 08:41   
Forum

Quote by Rafi F:
Quote by reguly:

W takim razie ponowie pytanie o tzw. sw. Franciszka... Jak on to rozumial?

===

Cytat 
Rafi F
 czerwiec 03 2008 10:02   
Forum Moderator
Moderator

Quote by reguly:
Quote by Rafi F:
Quote by reguly:

W takim razie ponowie pytanie o tzw. sw. Franciszka... Jak on to rozumial?

Sam Franciszek rozumiał płytko i dosłownie to, co wyczytał z jakiegoś tłumaczenia NT (czy raczej jakieś Ewangelii, wątpię, czy przeczytał np. Listy) tak jak tutaj 777. A taki ludowy ascetyzm spodobał sie papieżowi i pozwolił założyć zakon. Po śmierci Franciszka zakon się podzielił, a formuły pozmieniały.
I przypadek Franciszka nie zmienia nauk Jezusa, co najwyżej jest potwierdzeniem, że NT nie czyta się jak Koran - nie jest wypunktowanym spisem zachowań i praw.

===

Cytat 
kazema
 czerwiec 03 2008 10:46   
Forum

Rafi. Czy rzeczywiście NT nie jest wypunktowanym spisem zachowań i praw?
Ja po lekturze NT mam przekonanie, ze NT jest spiem pewnych zachowań ludzkich. Są tam m.in opisane postawy ludzi błądzących, nierozumnych, nie pochodzących od Dobrego, fałszywych,podstępnych. Takich osob mamy sie wystrzegać. Jest tam też napisane, co należy robić,jak postępować, kogo przyjąć aby osiągnąć pełnię szczęscia (może to byc odcytywane jako zbawienie).

Oczywiscie. Historia, jaką Mathias przytoczył ma głębszą wymową (popieram nie pierwszy juz raz...pastora i Bielicką). Nie chodzi w niej o to, że każdy kto ma więcej niż inni musi oddac wszystko ubogim, ale chodzi tu o wyzbycie sie bożka, który nie pozwala nam w pelni pojednac się z Bogiem. W jego przypadku był to pieniądz.

===

'Od momentu, gdy zaczniesz podróż przez życie w jakimś obranym kierunku,nieustannie musisz korygować kurs' ('Plan lotu')

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 czerwiec 03 2008 11:48   
Forum Moderator
Moderator

Kazema, NT jak wiesz jest zbiorem Ewangelii i Listów, każda Ewangelia do kogos innego skierowana, każdy List równiez. I o tym nie należy zapominać. Najlepiej ogarnąć w miarę całość, na pojedynczych opowieściach czy punktach nic nie zdziałasz. Przykład: "Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie."

Ale w pewien sposób masz rację. NT jest dla nas wyraźnym drogowskazem, choć różnie w szczegółach czytanym.

===

Cytat 
eviva
 czerwiec 03 2008 13:28   
Forum

Najlepiej ogarnąć w miarę całość, na pojedynczych opowieściach czy punktach nic nie zdziałasz. Przykład: "Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie."

Bardziej by mi pasowało do tematu zdanie:

Błogosławieni ubodzy,albowiem w Duchu jest ich Królestwo Niebios.

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 czerwiec 03 2008 13:44   
Forum Moderator
Moderator

Quote by eviva:
Najlepiej ogarnąć w miarę całość, na pojedynczych opowieściach czy punktach nic nie zdziałasz. Przykład: "Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie."

Bardziej by mi pasowało do tematu zdanie:

Błogosławieni ubodzy,albowiem w Duchu jest ich Królestwo Niebios.

Wiem, ze Chrzescijaństwo ci nie pasuje. Ale "makarioi oi ptwcoi tw pneumati oti autwn estin h basileia twn ouranwn" nijak do twojego "pasowało" nie naciągniesz.

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 1,06 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty