Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Trójca Święta - czy istnieje?
 |  Wersja do druku
kasandra_K80
 lipiec 25 2008 07:23   
Forum

Status: offline

Bóg jest Jeden ale w Trzech Osobach wg relacji Miłości. Ja dopuszczam taką możliwość.

Matija, czy umiesz odpowiedzieć, dlaczego tylko chrześcijanie otrzymali tę naukę?
I jak to pogodzić z zarzutem politeizmu ?

Ja nie potrafię, dlatego zastanawiam się czy nie należy mówić,
że Jeden Bóg manifestuje swoją obecność w trzech formach działania.

Wiem że Rafi za te słowa się wkurzy i mnie "ubiczuje" ale nic nie poradzę na te mysli,
chyba że będę znała odpowiedź na te dwa pytania.

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 lipiec 25 2008 07:39   
Forum Moderator
Moderator

Quote by kasandra_K80:
Matija, czy umiesz odpowiedzieć, dlaczego tylko chrześcijanie otrzymali tę naukę?

No właśnie nie chrześcijanie, o chrześcijaństwie można mówić później. A wszystko wyszło z narodu wybranego.
Quote by kasandra_K80:

I ja rozumiem to tak samo : trzy Osoby to trzy manifestacje jednego Boga, trzy manifestacje Jego działania, Jego obecności.
Quote by kasandra_K80:

I jak widzisz zarzut bezpodstawny.
Quote by kasandra_K80:
Wiem że Rafi za te słowa się wkurzy i mnie "ubiczuje" ale nic nie poradzę na te mysli,
Pozdrawiam

Pozdrawiam.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
kasandra_K80
 lipiec 25 2008 11:28   
Forum

Rafi

za: kasandra_K80]

No właśnie nie chrześcijanie, o chrześcijaństwie można mówić później. A wszystko wyszło z narodu wybranego.

Jeśli tak, to dlaczego judaizm do dzisiaj nie traktuje nauki o Trójcy serio, a Jezusa za Boga?

I ja rozumiem to tak samo : trzy Osoby to trzy manifestacje jednego Boga, trzy manifestacje Jego działania, Jego obecności.

OK, ale występuje tu określenie "trzy Osoby".
W potocznym rozumieniu osoba to jednostka indywidualna działająca samodzielnie.
Trzy Osoby to 3 jednostki czyli 3 Bogów ?
Tak to widzą i intepretują: judaizm i islam...
A może wyznawcy tych religii natchnionych coś przeoczyli ???

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 lipiec 25 2008 12:33   
Forum

Quote by kasandra_K80: Bóg jest Jeden ale w Trzech Osobach wg relacji Miłości. Ja dopuszczam taką możliwość.

Pozdrawiam

.
Dlaczego tylko chrzescijanie?
Hmm, tę naukę dostał człowiek. I ten, który przyjmie tę naukę staje się chrześcijaninem.
Bóg to objawił grupce ludzi, której powiedział: idźcie i głoście!
Nie wiem, czy dobrze Cię zrozumiałem. Ale tak jak zrozumialem, tak odpowiadam : Pan dał to człowiekowi, każdemu. Ale nie wszystkim bezpośrednio, ale czyni to cały czas przez tych, którzy głoszą tę naukę innym.
..
W politeizmie, bogowię się różnią od siebie. Są dopiero razem siłą, która rzadzi światem. Są często hierarchiczni. Są obok siebie, a w wielu religiach nei są wcale traktowani jako osoby, prędzej jakieś siły mające imiona. Symbolizujące energie. Bogowie mają każdy własną wolę. Są różni na sposób ludzki, dostzrega się różnice w "charakterach". Każdy z nich jest niedoskonały. Dopiero razem się dopełniają.

Natomiast Osoby Trójcy świętej są jednością natury, woli, działania, te Osoby są nierozdzielne. Ta komunia miłości jest nierozdzielna. Oni nie są obok siebie, ale w sobie.
...
Kasandro, mi jakoś nie pasują słowa "manifestacja".
Kojarzy mi się z hinduizmem i Brahmanem, który manifestuje sie w swoich avatarach.
Wg. mnie zaciera to osobowy charakter naszego Pana.
Kazda z tych Osób manifestuje swoją miłość, to jest ten dynamizm, życie wewnętrzne Trójcy.

Suration,
mam wrażenie, że nie zrozumiałeś mnie.
Ja miałem na myśli, że opisując swoje doświadczenie, nie wyjdę poza słowa, którymi posługuje się Kościół.
Moje doświadczenie tylko utwierdziło mnie co do nauki Kościoła. Ja jestem w Kościele, ja tworzę Kościół.
Przez to, że wiem, że jestem 'w' a nie 'obok' Kościoła nie ma we mnie jakiegoś strachu, jak odbierze moje doświadczenie reszta Kościoła, gdyż Jeden Duch działa w Kościele, i ożywia Jedno Ciało. I na tego samego Ducha, ja się otwieram i pozwalam by mógł działać przeze mnie, jak On chce.

Pozdrawiam

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 lipiec 25 2008 12:38   
Forum Moderator
Moderator

Quote by kasandra_K80: Rafi

Jeśli tak, to dlaczego judaizm do dzisiaj nie traktuje nauki o Trójcy serio, a Jezusa za Boga?

Część żydów nie przyjeła Jezusa, część stworzyła chrześcijaństwo. Dlaczego nie wszyscy uznali Jezusa ? Interes własny, wiara ojców, inne wyobrażenie proroka, a najczęściej zapewne zbyt mała wiara.
Quote by kasandra_K80:

OK, ale występuje tu określenie "trzy Osoby".
W potocznym rozumieniu osoba to jednostka indywidualna działająca samodzielnie.
Trzy Osoby to 3 jednostki czyli 3 Bogów ?
Tak to widzą i intepretują: judaizm i islam...
A może wyznawcy tych religii natchnionych coś przeoczyli ???

Pozdrawiam

Islam wiele przeoczył. Wg koranu 3-ca Święta chrześcijan to Ojciec, Jezus i Maria (bez komentarza).
Duch Święty jest w ST. Pewnie jest rozumiany jako objawienie działania Boga.
O osobach można mówić właściwie dopiero od Jezusa. W końcu Jezus JEST osobowy.
Boskość Jezusa saduceusze rozumieli doskonale, za to go ukrzyżowali.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Marianna
 lipiec 25 2008 19:50   
Forum

Czy istnieje Trojca Sw? Bez wahania odpowiadam TAK.
Jest to jeden z podstawowych problemow naszej wiary, co widac po obszernosci postow. Dolaczam swoj, chcac dzielic sie pewnymi spostrzezeniami.
Kiedys powiedzialam dziecku: -pojac Trojce Sw. nie jest latwo. -Alez to proste- odparlo dziecko, dodajac- skoro Pan Bog wszystko moze, a wzystko to wszystko, to takze wystapic w trzech osobach jesli tylko zechce.
Ta prostota mysli juz nie towarzyszy tej osobie,ktora dzis jest dorosla i juz nie wie jak ma Trojce Sw. rozumiec. Poprzez odniesienia materialne ciezko jest sobie wyobrazic, jak to jest mozliwe.
- Skoro jestesmy stworzeni na podobienstwo Boga, to dlaczego nie wystepujemy w trzech osobach? -uslyszalam zarzut. Skoro jestesmy tylko podobni, to nie mozemy byc tacy sami. Zwrocmy uwage na to w czym jestesmy do Boga podobni. Rozpatrzmy to tak: Bog Ojciec - inteligencja, rozum, Syn Bozy - cialo, Duch Swiety - mysl, wrazenie, intuicja. Czyz tego nie ma w nas? Intelekt, cialo, mysl- to kazdy z nas. Zwrocmy uwage na Jezusa. Bedac na ziemi wystepowal jednoczesnie w dwoch triadach. 1- triada ludzka : intelekt, cialo, mysl; 2- triada boska : Trojca Sw. Potwierdzeniem jej byl moment chrztu Jezusa. Nie mozna ropatrzec np. intelektu jako osobnej osoby, bo musi on wystepowac razem z cialem i mysla nierozerwalnie. To moim zdaniem nastepne podobienstwo do nierozerwalnosci Trojcy Sw. Wyrazny podzial na trzy osoby jest dla nas nieosiagalny, bo nie jestesmy identyczni z Bogiem, a tylko do Niego podobni. Tylko Bog moze wszystko.
Zyczeniem Jezusa bylo, abysmy byli jak dzieci (nie dziecinni,lecz czysci i otwarci). Moze wyciszajac harmider swiata, zauwazymy cos wiecej, czego kazdemu goraco zycze. Sobie tez.

Serdecznie pozdrawiam

Aby poznac Boga trzeba poznac siebie, aby poznac siebie trzeba poznac Boga, ...

===

Gdzie milosc wzajemna i dobro, tam znajdziesz Boga zywego

Profil   Email 
 Cytat 
eviva
 lipiec 26 2008 11:04   
Forum

1.KIM JEST TRÓJCA ŚWIĘTA?

Trójca Święta nie jest trzema osobami.Zarówno w ST jak i NT pisze,że Bóg jest jeden.Jest nim Bóg jako Duch Święty,Boża energia,życie i świadomośc,z którego wszystko powstało i powstaje.Nawet najmniejsza Iskra Ducha Świętego posiada Bożą świadomośc,osobowośc i trzeba ją traktowac osobowo jak osobę,chociaż nią nie jest.Dwiema odrębnymi osobami są Bóg Ojciec i Chrystus jako Pierworodny Syn Boży.

TRÓJCA ŚWIĘTA=BÓG DUCH ŚWIĘTY+BÓG OCIEC+BÓG SYN CHRYSTUS

2.TRÓJCA ŚWIĘTA W CZŁOWIEKU

W każdym człowieku żyjącym na Ziemi oraz w każdym duchu-duszy przebywającej w obszarach oczyszczania jest obecna Trójca Święta.

TRÓJCA ŚWIĘTA=DUCH ŚWIĘTY+OJCIEC+SYN

Duch Święty- jest Bożą energią,która ożywia naszego ducha-duszę,wpływając w nią,a z niej w nasze ciało fizyczne i z niego powraca do Ducha Świętego.

Ojciec-reprezentuje w nas Boga Ojca.Jest sercem naszego ducha ludzkiego,obecny w naszym niebie duchowym.To przez niego wpływa do nas Duch Święty jako Boża energia.To do niego jest kierowana modlitwa "Ojcze nasz...".W NT obecny w każdym z nas Ojciec,jest też określany jako Królestwo Boże w nas,którego znalezienie nakazywał Chrystus mówiąc:

"Szukajcie najpierw Królestwa Bożego i tajemnic jego,a wszystko inne będzie wam dodane" i "...oto bowiem Królestwo Boże jest w was".

Syn-reprezentuje w nas Chrystusa.Jest obecny w naszym sercu duchowym jako PAN i OSOBISTY ZBAWICIEL naszej grzesznej duszy.W NT ta obecnośc Chrystusa w każdym człowieku jest określana jako:Syn,Słowo,Słowo Boże,Duch Prawdy,Pocieszyciel itd.

Obecni w nas Ojciec i Syn tworzą jednośc.Są też Duchem Prawdy,który jedynie wprowadza w prawdę,a nie żadne kościelne ludzkie dogmaty wiary.Jak się modlimy do Ojca,ma to taki sam skutek jak modlimy się do Syna i odwrotnie.
----
Marianna

Chrystus przebywający w Jezusie na Ziemi był Synem Bożym-duchem ludzkim,jedną boską naturą,przebywającą w jednym fizycznym ciele.

Jako ducha ludzkiego,rozumiem naszą prawdziwą istotę duchową bez grzechu,stworzoną w Niebie(Fil.3.20).To kim jesteśmy jako stworzeni przez Boga na Jego podobieństwo.Tym się różnimy od Chrystusa,że jako duch-dusza mamy grzeszną duszę,określaną jako naturę ludzką,którą trzeba zbawic.Ciało fizyczne nie ma osobnej świadomości.Życie i świadomośc nadaje mu przebywający w nim duch-dusza.

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 lipiec 26 2008 15:13   
Forum

Droga Eviva.
Bardzo sie ciesze z twojego tekstu, tym bardziej, ze choc nie spostrzeglas piszemy o tm samym. Istnieje tylko roznica w podejscu i nazewnictwie. Nie uwazam, bym na forum mogla zaglebiac sie w sprawy Ducha Swietego tak daleko posuniete, ze az siegajace mistyki. Dlaczego? Proste. Chodzi mi o mozliwie krotki i nieskomplikowany przekaz stanowiacy punkt wyjsciowy do zastanowienia sie. Nie mona dociekac niczego, bez zastanowienia sie.
(Jesli we wzorze fizycznym zastapie jedna literke inna, to nie wszyscy beda wiedzieli o co chodzi, jezeli wczesniej nie zrozumieli, nie dociekali, co ten wzor tak naprawde przedstawia).

Raz jeszcze. Prostota przekazu. Sprawa nazewnictwa. Wsszystko ma znaczenie ze wzgledu na odbior. Kazdy odbiera troche inaczej. Dlatego Twoj tekst uwazam za trafiony w miejscu i czasie.

Chce jednak podkreslic, ze nie odebralas wlasciwie (tu moja porazka) roznicy miedzy tym co podobne, a identyczne. Jesli corka do matki jest podobna jak dwie krople wody, to nie znaczy, ze jest identyczna. Napeweno bedzie miec choc troche inny charakter ( cechy fizyczne tez) i napewno bedzie miec inne grzechy na sumieniu niz matka, choc duza szansa, podobne. Miedzy nami, a Jezusem roznica jet przeciez znacznie wieksza. Jeszcze raz z mocnym akcentem.

To co podobne nie jest identyczne

Dlatego wlasnie wszyscy wiedza, ze chocby ktos nie wiem jak sie staral, Jezusowi nie dorowna. Bo choc czlowiek podobny jest do Jezua, to Mu nie dorowna, bo nie jest z Nim identyczny. Wchodzi w to tez sprawa Boskosci. (I tu chyba tez sie zgadzamy, choc pisze innymi slowami).

Serdecznie pozdrawiam.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 lipiec 26 2008 17:12   
Forum

Rafi
Islam wiele przeoczył. Wg koranu 3-ca Święta chrześcijan to Ojciec, Jezus i Maria (bez komentarza).

To jest tylko przypuszczenie, a nie fakt.

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Cytat 
kasandra_K80
 lipiec 26 2008 20:39   
Forum

Rafi

Już rozumiem źródło Twoich niechęci do objawień maryjnych...

No cóż... nie wiem czy takie poglądy o religii chrzescijańskiej mają muzułmanie, ale wiem że w pierwszych wiekach krążyło więcej niż 4 ewangelie uznane przez sobory powszechne.
Może muzułmanie mieli podstawy do przypisywania poglądom chrześcijańskim takiej właśnie interpretacji Trójcy Św.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 lipiec 26 2008 22:09   
Forum

Quote by suration:
Quote by Matija: Jeśli miałbym napisac czego doświadczylem ,to nie byłoby to nic, co by wykraczało poza naukę Kościoła...

Tu musisz byc ostrozny. Bo jesli bys cokolwiek doswiadczyl, co wykracza poza nauke Kosciola, to zostalbys postrzegany jako szalbierz, oszust, szaleniec.

a tobie sie epoki nie pomyliły

Quote by suration:
Quote by Matija:Ja czulem, ze powinienem sie tym podzielić. Tym, że od tamtego momentu rok temu...nie potzrebuję cytatów, dowodów, bo ja jestem PEWNY, ja WIDZIALEM, ze On jest Jeden w Trzech. I ze On właśnie taki jest niesamowicie piekny
Skoro mi dał tę łaskę, to może ją dać KAżDEMU. Proście , a otrzymacie. Ja już nie mam pragnienia dochodzenia jak to jest z Trójcą Swietą.

Tak, wiele osob chcialoby tego tez doswiadczyc. Ja nie chce miec takich wizji. Moze nie wiesz, ale ludzie bardzo gleboko wierzacy, doswiadczaja wizji i roznych tego typu zjawisk nie dlatego, ze sam Bog im je wyswietla, tylko dlatego ze mozg czlowieka ma takie zdumiewajace wlasciwosci...

Nie przejmuj się Matija takimi opiniami - co ja pisze przecież ty sie wcale nie przejmujesz
Suration - a nawet jeśli - jesli nasz mózg ma taka moc sprawczą, że po śmierci stanie sie z nami to co " w naszym mózgu sobie zaprojektowaliśmy ( w co wierzymy - jest to coraz częstsza opinia nawet wśród niewierzących)" to
wówczas: Matija spotka się z Trójcą
na mnie będzie czekał Jezus aby poprowadzić do wyznaczonego miejsca,
a co sie z tobą stanie niedowiarku - rozpłyniesz się w nicość?

Marianno - Witaj na forum i pisz często bo podoba mi sie twoje świeże i oryginalne widzenie wiary i Boga

Kasandro
a w jakiej apokryficznej ewangelii mieli niby to wyczytać - bo pierwsze słyszę?!

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Bartosz
 lipiec 26 2008 22:25   
Forum

Już rozumiem źródło Twoich niechęci do objawień maryjnych... Smile

No cóż... nie wiem czy takie poglądy o religii chrzescijańskiej mają muzułmanie, ale wiem że w pierwszych wiekach krążyło więcej niż 4 ewangelie uznane przez sobory powszechne.
Może muzułmanie mieli podstawy do przypisywania poglądom chrześcijańskim takiej właśnie interpretacji Trójcy Św.

Droga Kasandro

To, że pierwsi muzułmanie myśleli, że chodzi o Trójca to Ojciec, Jezus i Maria to tylko przypuszczenie które nie ma odzwierciedlenia w faktach.

Może to być prawdą, ale nie musi. Ale skoro piszemy o faktach, ten wątek należy zostawić.

Co do Ewangelii jakimi posługiwali się muzułmanie, to głównie opierali się na Ewangelii Barnaby. Nie wiadomo czy istniała, już w I wieku chrześcijaństwa, mogła ale musiała. Choć na niejednej stronie chrześcijańskiej pisze, że o tejże Ewangelii wspominali pierwsi ojcowie kościoła. Gdybym tylko wiedział jakich, to można by udowodnić czy istniała czy nie.

A jeśli chodzi o Ewangelię kanoniczne, to uznawali je, tylko z jednym ale. Uważali, że została zmieniona treść Ewangelii o czym pisał choćby Celsus.

Dla przykładu "J 1.1 w greckim tekście słowo theos jest bez zaimka osobowego dlatego nie może być tłumaczone jak to robią chrześcijanie: "Bogiem", bardziej prawidłowe byłoby boskie, niewielka różnica a zmienia wszystko." To może być prawda, gdyż później oba słowa theos i theós tłumaczono jako Bóg, wcześniej znowu, w czasie pisania Ewangelii była różnica. Nie jest to moje zdanie, tylko tak słyszałem.

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Cytat 
Dezerter
 lipiec 26 2008 22:38   
Forum

Blyy a ty ciągle z tą nieistniejącą w starożytności ewangelią Barnaby zobacz sam, że nikt o niej nie wspominał do przełomu IV/V w.(a jest wymienione 8 apokryficznych ewangelii)here i skup sie na realnie istniejącym Liście Barnaby

===

Cytat 
albert1972
 lipiec 27 2008 00:10   
Forum

Panie Boże - przepraszam... Nie wiem czy ta nagła mgła to Twój Duch ale wiem że nawet podczas srogiej burzy takie rzeczy się nie zdarzają. Już wiem i dziękuję Ci z całego serca. Prowadź mnie Panie w ilu osobach chcesz... Proszę Cię tylko daj mi czasem wskazówkę bym sie nie pogubił.

===

Profil   Email 
 Cytat 
albert1972
 lipiec 27 2008 00:24   
Forum

Wam też się należy wyjaśnienie.Stało się coś w co i tak nikt nie uwierzy więc nie będę zanudzał. Jednak ja już wiem. Bóg chce być postrzegany w trzech "wymiarach" ,"osobach". A jeśli chce to tak ma być! Choć każdy z Was - (Nas) doświadczy tego odpowiednim dla siebie czasie. W medycznym terminie to brzmi "osobniczo - zmienne"...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 lipiec 27 2008 00:26   
Forum

Do Dezertera.

Jest mi milo. Postaram sie Ciebie nie zawiesc. Mam nadzieje, ze tez bedziesz czesto.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 lipiec 27 2008 00:33   
Forum

Quote by Dezerter:
Suration - a nawet jeśli - jesli nasz muzg ma taka moc sprawczą, że po śmierci stanie sie z nami to co " w naszym mózgu sobie zaprojektowaliśmy ( w co wierzymy - jest to coraz częstsza opinia nawet wśród niewierzących)" to
wówczas: Matija spotka się z Trójcą
na mnie będzie czekał Jezus aby poprowadzić do wyznaczonego miejsca,
a co sie z tobą stanie niedowiarku - rozpłyniesz się w nicość?

Czyli na muzulmanskich zamachowcow czeka niebo wypelnione dziewicami?
Moze zaczne sobie wyobrazac tez jakies fantazje w takim razie... Ja bede wachlowany przez piekne skapo odziane kobiety a Ty spedzisz reszte snu w towarzystwie Pana Jezusa. Tez fajnie.
Nie wiem, co bedzie po smierci, w przeciwienstwie do Ciebie. Ty zyjesz uluda, a ja wole sie nad tym pozastanawiac...

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 lipiec 27 2008 10:14   
Forum

Blyy a ty ciągle z tą nieistniejącą w starożytności ewangelią Barnaby zobacz sam, że nikt o niej nie wspominał do przełomu IV/V w.(a jest wymienione 8 apokryficznych ewangelii)here i skup sie na realnie istniejącym Liście Barnaby

Ja nie twierdze, że to fakt, tylko przypuszczenie drogi Dezerterze. Chociaż muzułmanie się nią posługiwali, choć nie wiadomo z jakiś czasów ona jest.

Jak wielką popularnością cieszył się w pierwotnym chrześcijaństwie św. Barnaba, świadczą liczne apokryfy: Dzieje Barnaby, Ewangelia Barnaby oraz List Barnaby. Dzieje Barnaby opisują walki, jakie Apostoł musiał staczać z Żydami, którzy go wreszcie mieli spalić żywcem. Prochy jego miał zebrać ze czcią św. Marek. Dziełko powstało ok. roku 400 na Cyprze. Ewangelię Barnaby mieli napisać gnostycy. Jest wspomniana w pismach niektórych ojców apostolskich, ale jej treści bliżej nie znamy.
http://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/06-11a.php3
http://www.kefas-piotr.wiara.pl

‘Ewangelia Barnaby’ (nieuchronnie) pojawiła się w wiekach średnich, być może oparta na starożytnym oryginale. Niektórzy muzułmanie lubią tak myśleć. Jej Jezus nie jest niczym więcej, niż człowiekiem. Judasz jest tym, który został ukrzyżowany; I ewangelia oczekuje nadejścia Mahometa!
http://www.jesusneverexisted.com/beginnings-polish.html

takich chrześcijańskich stron jest dużo więcej.

Ale zadałem te samo pytanie muzułmanom. Żaden nie potrafił przytoczyć, żadnego źródła. Uznajmy, że tematu nie było, bo to nie rozmowa o tym. Pozdrawiam.

===

Cytat 
Rafi F
 lipiec 27 2008 13:39   
Forum Moderator
Moderator

Quote by albert1972: Wam też się należy wyjaśnienie.Stało się coś w co i tak nikt nie uwierzy więc nie będę zanudzał. Jednak ja już wiem. Bóg chce być postrzegany w trzech "wymiarach" ,"osobach". A jeśli chce to tak ma być! Choć każdy z Was - (Nas) doświadczy tego odpowiednim dla siebie czasie. W medycznym terminie to brzmi "osobniczo - zmienne"...

Dziękuję

===

Cytat 
Matija
 lipiec 27 2008 15:18   
Forum

Dzięki Dez za Twoje słowa
Nie przejmuje sie..boć to dyskusje, ale miło jak ktos (Ty) wrzuci taki promyk swiatla w te dysputy

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 lipiec 29 2008 22:01   
Forum

Quote by suration:
Quote by Dezerter:
Suration - a nawet jeśli - jesli nasz mózg ma taka moc sprawczą, że po śmierci stanie sie z nami to co " w naszym mózgu sobie zaprojektowaliśmy ( w co wierzymy

.
Nie wiem, co bedzie po smierci, w przeciwienstwie do Ciebie. Ty zyjesz uluda, a ja wole sie nad tym pozastanawiac...

Nie oceniaj tak łatwo i bezpodstawnie, gdybyś poczytał więcej postów na tym forum wiedział byś, że to co z nami sie stanie po śmierci wcale nie jest takie pewne i jasne ani dla mnie ani dla wielu wierzących i wielokrotnie sie nad tym zastanawialiśmy

albercie
podpowiem ci, że jest taki dział forum - ŚWIADECTWA - jeśli dojrzejesz do dania świadectwa, aby sarution i wszyscy inni nie musieli wątpić to zapraszam...
ech zazdroszczę(ale tak z uśmiechem radości z wami i podziwem) wam TYCH doświadczeń - u mnie ...

===

Cytat 
albert1972
 lipiec 29 2008 23:00   
Forum

<b>albercie</b>
podpowiem ci, że jest taki dział forum - ŚWIADECTWA - jeśli dojrzejesz do dania świadectwa, aby sarution i wszyscy inni nie musieli wątpić to zapraszam...
ech Frown zazdroszczę(ale tak z uśmiechem radości z wami i podziwem) wam TYCH doświadczeń - u mnie ... Frown [/QUOTE]

Przysięgam że nie wiem co się wydarzyło i nie mogę uznać tego za świadectwo. Może tylko bardzo czekałem i teraz nad interpretuję...? Poczekajmy...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 lipiec 29 2008 23:53   
Forum Moderator
Moderator

Wyciągnięte z otchłani:

Quote by albert1972:

albercie
ech zazdroszczę(ale tak z uśmiechem radości z wami i podziwem) wam TYCH doświadczeń - u mnie ...

Przysięgam że nie wiem co się wydarzyło i nie mogę uznać tego za świadectwo. Może tylko bardzo czekałem i teraz nad interpretuję...? Poczekajmy...

===

Cytat 
Bartosz
 lipiec 30 2008 18:00   
Forum

Czytałem tutaj nie raz, że ten kto przyjmuje Trójce, staje się Chrześcijaninem. Bo mam wrażenie, że mówicie w stylu, albo uznajesz Trójce, albo nie jesteś Chrześcijaninem.

Myślę, że to błąd, można być Chrześcijaninem nie uznając Trójcy, ale wtedy nie można się nazwać katolikiem. Bo wiele nurtów Chrześcijańskich, też traktowało go jak proroka przecież, o czym pisze nawet Biblii.

===

Cytat 
kasandra_K80
 lipiec 30 2008 21:06   
Forum

Quote by BLyy: Czytałem tutaj nie raz, że ten kto przyjmuje Trójce, staje się Chrześcijaninem. Bo mam wrażenie, że mówicie w stylu, albo uznajesz Trójce, albo nie jesteś Chrześcijaninem.

Myślę, że to błąd, można być Chrześcijaninem nie uznając Trójcy, ale wtedy nie można się nazwać katolikiem. Bo wiele nurtów Chrześcijańskich, też traktowało go jak proroka przecież, o czym pisze nawet Biblii.

Blyy wg wikipedii podstawą wiary chrześcijańskiej jest Trójca św.
Patrz link: http://pl.wikipedia.org/wiki/Tr%C3%B3jca_%C5%9Awi%C4%99ta
Cytuję: "Trójca Święta – dogmatyczne określenie w większości wyznań chrześcijańskich, niemające jako termin bezpośredniego źródła w Biblii, ujmujące istnienie Boga w Trzech Osobach. Formuła Trójcy zatwierdzona została w 325 roku podczas soboru nicejskiego."

Jeśli byłoby inaczej, to rację miałby nawet i islam który uznaje Jezusa za proroka.

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 lipiec 30 2008 21:24   
Forum

Blyy wg wikipedii podstawą wiary chrześcijańskiej jest Trójca św.
Patrz link: http://pl.wikipedia.org/wiki/Tr%C3%B3jca_%C5%9Awi%C4%99ta
Cytuję: "Trójca Święta – dogmatyczne określenie w większości wyznań chrześcijańskich, niemające jako termin bezpośredniego źródła w Biblii, ujmujące istnienie Boga w Trzech Osobach. Formuła Trójcy zatwierdzona została w 325 roku podczas soboru nicejskiego."

- Trójca Święta – dogmatyczne określenie w większości wyznań chrześcijańskich.

Czy jak będę należał do mniejszości nie można mnie nazwać Chrześcijaninem?

Poza tym przed soborem było wiele nurtów chrześcijaństwa. W 325 roku, zwyciężył jeden z wielu nurtów i później stał się dominujący, cóż, gdyż rzymian później niedawno masowo nawracano. A resztę uznali wtedy za heretyków i co z takimi robiono wówczas?

Wtedy było wiele zgromadzeń, kościołów które nie uznawały tego co ustalono na soborze. I w istocie Ewangelii i Trójcy. Cóż, nie wszyscy mogli uznawać to, co zwołał Konstantyn i później tego uznać. Ja też tego nie uznaję. Mam do tego prawo?

Jeśli byłoby inaczej, to rację miałby nawet i islam który uznaje Jezusa za proroka.

Też, ale myślę, że też Ci chrześcijanie, którzy nie uznali soboru zwołanego przez Konstantyna. Nawet gdy byłem wierzący nigdy się nie modliłem do Jezusa, gdyż miałem go za proroka, a nie Boga.

Pozdrawiam

Również pozdrawiam

===

Cytat 
kasandra_K80
 lipiec 31 2008 08:08   
Forum

W moim odczuciu najbliżej prawidłowego sformuowania jest rafi, który pisze:

trzy Osoby to trzy manifestacje jednego Boga, trzy manifestacje Jego działania, Jego obecności.

Tylko jak rozumieć początek zdania "trzy Osoby" ?
- Trzy Osoby jak 3 odrębne Osoby istniejące od zawsze w czasie, przestrzeni i poza czasem, które działają na ziemi w różnym czasie i odrębnie,
- czy 3 Osoby jako 3 manifestacje obecności Jednego Boga na ziemi, który działa cały czas w 3 formach działania ?

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 lipiec 31 2008 08:38   
Forum Moderator
Moderator

Przeciez napisałem :
trzy Osoby to trzy manifestacje jednego Boga, trzy manifestacje Jego działania, Jego obecności.

Tak to rozumiem i nie ma co dzielić włosa na czworo, bo do niczego nie dojdziemy. Tak jak sześciolatkowi(a i wielu dorosłym) nie wytłumaczysz dlaczego prawdziwe jest równanie 2+2=10 lub 2+2=11, tak my do końca tego pewnie nie zrozumiemy.

Jeżeli bardzo chcesz rozgraniczać, to proponuję taki podział :
- Ojcu za wszystko dziękuj
- Ojca i Jezusa o wszystko proś
- Ducha Świętego proś o prowadzenie w życiu, a także przy poznawaniu woli Boga, kiedy sie zbierasz w Jego imię, czy kiedykolwiek indziej potrzebujesz kierownictwa
Taki mniej więcej "funkcjonalny" podział obserwuję wśród chrześcijan.

===

Cytat 
Arek_Sz
 sierpień 16 2008 21:50   
Forum

A kto Mnie widzi, widzi Tego, który Mnie posłał.
J12,45

Nie wiem, czy było, ale to jeden z koronnych cytatów.

===

Sercem można tak samo kochać jak i nienawidzić... ФΩΣ - ΖΩΗ OAZOWICZ

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 sierpień 16 2008 22:27   
Forum

Quote by Arek_Sz: A kto Mnie widzi, widzi Tego, który Mnie posłał.
J12,45

Nie wiem, czy było, ale to jeden z koronnych cytatów.

No i czego to dowodzi, ze tak zapytam?

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,92 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty