Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
  Symbolika religijna po za miejscami kultu
 |  Wersja do druku
Rafi F
 czerwiec 18 2008 13:10   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Quote by reguly:
Nieprawda ! To własnie nie jest tematem dyskusji ! Struktury są rozdzielone ! Możemy mówić co najwyżej o wzajemnych wpływach, a wpływ ten jest realizowany poprzez wyborców i takiego wpływu nigdy nie wyeliminujesz. co najwyżej możesz mówic o skali : duże związki wyznaniowe maja wiekszy wpływ, małe mniejszy. Co więcej : dlaczego miałbyś wyeliminować ? Pod wpływem czego/kogo byłoby społeczeństwo "w zamian"? To mi znów pachnie lansowaniem ateizmu.

Przecyztaj sam siebie... Po pierwsze mowa o teorii czy o praktyce? Po drugie - stan obecny (jaki by nie byl, wlacznie z samym ustrojem) moze w przyszlosci ulec zmianie (miedzy innymi z powodu nasilenia wpywow, o ktorych sam piszesz). Po trzecie - nikt nie neguje kwestii skali, szczegolnie jesli mialoby to doprowadzic do stanu nierownego traktowania danych podmiotów wobec prawa, wylacznie ze wzgledu na sama ich liczebnosc. Co do reszty to jak wyzej... Szczegolnie, ze z twoimi osobistymi odczuciami nie chce i nie zamierzam dyskutowac.

1)Rozdział jest i w teorii i w praktyce. Nie ma żadnego biskupa w naszym sejmie i nie będzie.
2)Owszem, obecny stan może ulec zmianie. Np. z powodu wpływów światopoglądowych ze struktur UE, a może wychowujemy ateistów na katechezach, a może będzie zamach stanu, a moze cały episkopat przejdzie do KPK... mozemy sobie wróżyć z fusów.
3)Skoro nie negujesz skali wpływów, to dlaczego negujesz jego skutki? Państwo nie ma zajmować się każdym aspektem życia(choć administracja zawsze dąży do rozszerzenia swych wpływów), wiele spraw reguluje lokalnie prawo zwyczajowe i wystarcza w zupełności. Niech więc sobie wiszą proste krzyże, krzyże prawosławne, róże, gwiazdy, pale, rybki, oczy i inne symbole tam, gdzie lokalnie jest na to przyzwolenie. W Sejmie takie jest, może za następnej kadencji nie będzie.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Reguly
 czerwiec 18 2008 14:03   
Forum

Quote by Rafi F:1)Rozdział jest i w teorii i w praktyce.

To twoja opinia... Jesli swiecki rzad obchodzi przepisy, ktore sam ustanawia by w preferencyjny sposob finansowac dominujacy w ramach danego kraju Koscil (np. jego budowy), to mam chyba prawo sadzic inaczej...

Nie ma żadnego biskupa w naszym sejmie i nie będzie.

W tym akorat nie widze problemu... Jesli jest obywatelem RP, to jak dla mnie moze miec prawo kandydowac jak kazdy inny.

2)Owszem, obecny stan może ulec zmianie. Np. z powodu wpływów światopoglądowych ze struktur UE, a może wychowujemy ateistów na katechezach, a może będzie zamach stanu, a moze cały episkopat przejdzie do KPK... mozemy sobie wróżyć z fusów.

Albo podyskutowac na tym forum, m.in. w tym watku - przy czym nikt nikogo do tego nie zmusza.

3)Skoro nie negujesz skali wpływów, to dlaczego negujesz jego skutki?

Moge ich chyba nie popierac, nie zgadzac sie z nimi?

Państwo nie ma zajmować się każdym aspektem życia(choć administracja zawsze dąży do rozszerzenia swych wpływów), wiele spraw reguluje lokalnie prawo zwyczajowe i wystarcza w zupełności.

Jak widac nie w zupelnosci, skoro wzbudza to tyle kontrowersji (i np. czeste debaty publiczne).

Niech więc sobie wiszą proste krzyże, krzyże prawosławne, róże, gwiazdy, pale, rybki, oczy i inne symbole tam, gdzie lokalnie jest na to przyzwolenie. W Sejmie takie jest, może za następnej kadencji nie będzie.

No i git... Albo niech maja prawo wisiec wszystkie albo zadne...

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Rafi F
 czerwiec 18 2008 14:25   
Forum Moderator
Moderator

Quote by reguly:
Quote by Rafi F:1)Rozdział jest i w teorii i w praktyce.

To twoja opinia... Jesli swiecki rzad obchodzi przepisy, ktore sam ustanawia by w preferencyjny sposob finansowac dominujacy w ramach danego kraju Koscil (np. jego budowy), to mam chyba prawo sadzic inaczej...

Konsekwencja ogromnej przewagi wpływów. W żaden sposób nie kwalifikuje się pod określenie "państwo wyznaniowe".

Quote by reguly:

Nie ma żadnego biskupa w naszym sejmie i nie będzie.

W tym akorat nie widze problemu... Jesli jest obywatelem RP, to jak dla mnie moze miec prawo kandydowac jak kazdy inny.

A ja widze problem - gdyby został premierem tez byś nie widział problemu? Rozdział struktur się kłania.
Quote by reguly:
3)Skoro nie negujesz skali wpływów, to dlaczego negujesz jego skutki?

Moge ich chyba nie popierac, nie zgadzac sie z nimi?

Możesz ubolewać, fakt. Twoja sprawa.
Quote by reguly:
Państwo nie ma zajmować się każdym aspektem życia(choć administracja zawsze dąży do rozszerzenia swych wpływów), wiele spraw reguluje lokalnie prawo zwyczajowe i wystarcza w zupełności.

Jak widac nie w zupelnosci, skoro wzbudza to tyle kontrowersji (i np. czeste debaty publiczne).

Nigdy wszyscy nie sa zadowoleni, a rozmowę na forum czy w jakimś programie publicystycznym debatą społeczną bym nie nazwał.
Quote by reguly:
Niech więc sobie wiszą proste krzyże, krzyże prawosławne, róże, gwiazdy, pale, rybki, oczy i inne symbole tam, gdzie lokalnie jest na to przyzwolenie. W Sejmie takie jest, może za następnej kadencji nie będzie.

No i git... Albo niech maja prawo wisiec wszystkie albo zadne...

Wolą ludu-poprzez swoich przedstawicieli jest aby w sejmie wisiał jeden. Możesz co najwyżej ubolewać.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Reguly
 czerwiec 18 2008 14:37   
Forum

Quote by Rafi F:Konsekwencja ogromnej przewagi wpływów. W żaden sposób nie kwalifikuje się pod określenie "państwo wyznaniowe".

Jeszcze raz - to twoja opina... W kazdym razie wczesniej zarysowany stan teoretyczny istonie narusza...

A ja widze problem - gdyby został premierem tez byś nie widział problemu? Rozdział struktur się kłania.

...No nad tym bym sie musial glebiej zastanowic. Niemniej w przeszlosci poslami byli np duchowni - zarowno katoliccy jak i innych wyznan i jakos sie zylo...

Twoja sprawa.

Fakt... Miedzy innymi moja...

Nigdy wszyscy nie sa zadowoleni

To fakt... Ale zadowolenie wszystkich nie koniecznie musi isc w parze z rownym respektowaniem ustanowionych praw wobec wszystkich (bandzior tez bedzie niezadowolony jak dostanie wyrok np. dozywocia bo zuna za nie zasluzyl na tyle).

a rozmowę na forum czy w jakimś programie publicystycznym debatą społeczną bym nie nazwał.

napisalem "i np. czeste debaty publiczne"

Wolą ludu-poprzez swoich przedstawicieli jest aby w sejmie wisiał jeden.

Nawet jesli jawnie narusza to wczesniej powszechnie przyjete i obowiazujace idee?

Możesz co najwyżej ubolewać.

No, a probujesz mi to ograniczac na tym forum

===

Cytat 
Rafi F
 czerwiec 18 2008 16:29   
Forum Moderator
Moderator

Quote by reguly:
Quote by Rafi F:Konsekwencja ogromnej przewagi wpływów. W żaden sposób nie kwalifikuje się pod określenie "państwo wyznaniowe".

Jeszcze raz - to twoja opina... W kazdym razie wczesniej zarysowany stan teoretyczny istonie narusza...

Stan teoretyczny - który ? Moją definicję, czy twoje narzekania? Mojej nie narusza.
Ciekawa jest definicja na Wikipedii, choć nie wyczerpuje tematu.

Quote by reguly:
Wolą ludu-poprzez swoich przedstawicieli jest aby w sejmie wisiał jeden.

Nawet jesli jawnie narusza to wczesniej powszechnie przyjete i obowiazujace idee?

Wcześniejsze, tj przed 1939r (bo bolszewickich idei nie uznaję) ? No to wisi przecież !

===

Cytat 
Reguly
 czerwiec 23 2008 09:16   
Forum

Quote by Rafi F:Wcześniejsze, tj przed 1939r (bo bolszewickich idei nie uznaję) ?

A np. obowiazujaca Konstytucje?

===

Cytat 
Rafi F
 czerwiec 23 2008 19:57   
Forum Moderator
Moderator

A obowiązuje. A co konkretnie masz z nie na myśli?

===

Cytat 
Reguly
 czerwiec 24 2008 09:56   
Forum

No, czy ja uznajesz?...

===

Cytat 
Rafi F
 czerwiec 24 2008 11:15   
Forum Moderator
Moderator

No jest to akt prawny obowiązujący w naszym kraju. Co ma do tego uznawanie, co najwyżej czy go respektuję. Myślę, że tak. Kiedyś go czytałem i nie widziałem jakiś sprzeczności z własnymi poglądami.

===

Cytat 
Reguly
 czerwiec 24 2008 11:20   
Forum

...Ma, odonsnie wczesniej urzytego kontekstu.

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,55 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty