Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Osądzanie i święci
 |  Wersja do druku
Ewa
 maj 03 2006 19:46   
Forum

Status: offline

I najprawdopodobniej, nie nastapi nawrocenie Zydow przed (przynajmniej) moja smiercia.
Zydzi, tez oczekiwali Pana , ktory przyjdzie w chwale.
A tu, przyszedl na swiat, taki zwykly, ludzki, maly-"szkrab" i na dodatek nie w palacu, lecz na slomie.Nie ma nic piekniejszego w naszym ludzkim zyciu , jak danie potomstwa, niewinnego, takiego "baranka".
Na owczesne czasy tez byli uczeni, ktorzy opierajac sie na przeslankach profetow nie uwierzyli.
My obchodzimy narodziny Pana Jezusa w Swieta Wielkanocne, ale jakie to sa narodziny?takie cielesne?taka reanimacja, jaka sobie mozemy wyobrazic z atropina ?.Czy nie byly to narodziny Duchowe?, czyste?,to, ze Pan Jezus dal niewiernemu Tomaszowi zezwolenie na dotyk.by uwierzyl...(niewierny Tomasz-jak niewierni Zydzi)moze tak tez sie staniem w przyszlosci.
To wlasnie milosc Jezus Chrystusa pozwolila nam uwierzyc w ten cud.I przez milosc, nie chcial On opuscic swoich uczni.Doprawdy jest ten fakt, ze oni sie go zaparli, rozpiechrzli, uciekli.Zabraklo im mistrza i wiary.Tej Milosci, ktora pozwalala im za Jezusa "slowem" pojsc.
Chcialabym jeszcze przytoczyc slowa w tlumaczeniu koscielnym z Nowego Testamentu: (21,22)
""To miasto niebieskie nie ma swiatyni, bo cale jest mieszkaniem Boga-Bog mieszka znow wsrod ludzi"",
cyt" Swiatyni w nim nie widzialem, bo Pan Bog wszechmogacy oraz Baranek jest swiatynia jego"".
To wszystko mozna pojac nie "szkielkiem i okiem"(kocham ten cytat)i jeszcze jeden:" nienajlepiej sluzy ten, kto rozumie".
Mam nadzieje, ze ludzkosc (my)te skarby Bozej laski, jakie sa na ziemi jeszcze ukryte, ktore zaistnialy poprzez Krew I Cialo Jezusa Chrystusa w "kosciele", beda tak jak jest obiecane dane" dla poszczegolbnego czlowieka i dla calej ludzkosci"- co ujzal(poznal) Sw. Jan.
Pozdrawiam Was.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 styczeń 06 2009 11:02   
Forum

Pozwole sobie odswierzyc ten watek (choc nie wiem czy ostatecznie wlasciwszym nie okazalby sie ten)... Moze zagadnienie bylo tu juz gdzies poruszane, ale czemu w KK swiety to:
1. osoba zmarła, która po śmierci przebywa w Niebie.
2. osoba kanonizowana (tytuł) - ogłoszona świętą - pozwala się na jej powszechny kult w całym Kościele katolickim. Obecnie kanonizacja poprzedzona jest procesem kanonizacyjnym, który rozpoczyna się dopiero po beatyfikacji danej osoby. Święty musi odznaczać się cnotami heroicznym, a także za jego przyczyną musiał się wydarzyć cud (czyli zjawisko o charakterze nadprzyrodzonym) uznany przez Kościół

mimo, ze
[...] w Biblii często odnoszone jest do żyjącej osoby, która postępuje zgodnie z naukami Boga. Święty to ten, który poszedł za Chrystusem. W Nowym Testamencie pojęcie świętych jako chrześcijan pojawia się wielokrotnie, m.in. w: Dz. 9, 32, 40.; Rz. 12, 13; Rz. 15, 25; Rz. 16, 15; 1 Kor. 16, 1.
Konkretnie - innymi sowy - czemu w KK za tzw. swieta nie moze zostac oficjkalnie uznana osoba nadal zyjaca? Czy koniecznosc oceny caloksztalu zycia (pod tym wzgledem) danej osoby, moze wynikac rowniez z faktu, ze kanonizacji dokopnuje papież (ktory wg pewnych zalozen jest nieomylny), a taka zyjaca osoba (po tym jak zostanie uznana za swieta) moze zmienic swoje poglady/wiare i postepowanie (a nawet dopuscic sie np. krytki swojej swietosci, samego KK lub wrecz nawet tegoz papieza), a tym samym doprowadzic do pewnych teologicznych paradoksow?

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Dezerter
 styczeń 06 2009 15:38   
Forum

Quote by reguly: czemu w KK swiety to:
1. osoba zmarła, która po śmierci przebywa w Niebie.
2. osoba kanonizowana (tytuł) - ogłoszona świętą - pozwala się na jej powszechny kult w całym Kościele katolickim.
(...)
[...] w Biblii często odnoszone jest do żyjącej osoby, która postępuje zgodnie z naukami Boga. Święty to ten, który poszedł za Chrystusem. W Nowym Testamencie pojęcie świętych jako chrześcijan pojawia się wielokrotnie, m.in. w: Dz. 9, 32, 40.; Rz. 12, 13; Rz. 15, 25; Rz. 16, 15; 1 Kor. 16, 1.
Konkretnie - innymi sowy - czemu w KK za tzw. swieta nie moze zostac oficjkalnie uznana osoba nadal zyjaca?

Jak sam słuszne zauważyłeś w KRK mamy 3 rodzaje świętych:

- święci żyjący w Chrystusie, żywą wiarą chrześcijanie - są nazywani (nie tylko w Biblii) świętymi. Pewien rekolekcjonista w mojej parafii wywołał spore zamieszanie mówiąc o świętych listonoszach, rolnikach, mechanikach itp. To nie przypadek - kościół wraca do korzeni, więc i do prawdy biblijnej, że wszyscy! wierzący są powołani do świętości ( i głosi to coraz odważniej)

- święci zmarli - jeśli byliśmy czynnym wierzącym i umarliśmy wolni od grzechu śmiertelnego - pogodzeni z Bogiem - to na podstawie słów Jezusa i jego uczniów, mamy pewność zbawienia myślę sobie, że taką osobę możemy uważać za świętą, czyli przebywającą z Panem

- święci (zmarli) kanonizowani - są to szczególnie wyróżniające się jednostki, które swoją wiarą i życiem zasługują na pokazanie całemu kościołowi jako wzór do naśladowania - co do nich kościół ma pewność uważać taką osobę za świętą, czyli przebywającą z Panem

...ale to tylko moje świeckie i nie teologiczne wyjaśnienie

niemniej - świętości życzę

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Ewa
 styczeń 06 2009 17:13   
Forum

Jakie ja glupoty wypisywalam-strach sie smiach"! az nie wierze ze to ja bylam-straszne

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 styczeń 07 2009 08:16   
Forum

Quote by Dezerter:- święci zmarli [...]
- święci kanonizowani [...]

Dezerter - troche o co innego mi chodzilo (pomijam ze kanonizowani to chyba tez osoby juz niezyjace)...

===

Cytat 
Rafi F
 styczeń 07 2009 10:26   
Forum Moderator
Moderator

Jeżeli chodzi ci o to, ze osobą świętą w sensie kanonizowana nie może zostać osoba żyjąca, to choćby z tego powodu, że jeszcze przed końcem życia może odrzucić Jezusa i zostać np. rodzimowiercą (nic osobistego, klarowny przypadek).

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Reguly
 styczeń 07 2009 11:09   
Forum

Quote by reguly:Czy koniecznosc oceny caloksztalu zycia (pod tym wzgledem) danej osoby, moze wynikac rowniez z faktu, ze kanonizacji dokopnuje papież (ktory wg pewnych zalozen jest nieomylny), a taka zyjaca osoba (po tym jak zostanie uznana za swieta) moze zmienic swoje poglady/wiare i postepowanie (a nawet dopuscic sie np. krytki swojej swietosci, samego KK lub wrecz nawet tegoz papieza), a tym samym doprowadzic do pewnych teologicznych paradoksow?

Quote by Rafi F: Jeżeli chodzi ci o to, ze osobą świętą w sensie kanonizowana nie może zostać osoba żyjąca, to choćby z tego powodu, że jeszcze przed końcem życia może odrzucić Jezusa i zostać np. rodzimowiercą (nic osobistego, klarowny przypadek).

...no wlasnie o to mi z grubsza chodzilo.

===

Cytat 
Andrzej
 styczeń 07 2009 19:27   
Forum

Quote by reguly:

czyli niczego nowego nie dowiedziałeś się...

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Reguly
 styczeń 07 2009 20:19   
Forum

Quote by medieval_man:
Quote by reguly:

czyli niczego nowego nie dowiedziałeś się...

...noooo wlasnie... zasadniczo chyba nie...

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,45 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty