Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Mitologia chrzescijanska
 |  Wersja do druku
Raf
 sierpień 19 2008 19:47   
Forum

Status: offline

BLyy, pamiętaj o przestrzeganiu praw autorskich. Jeśli przytaczasz czyjeś wypowiedzi (zwłaszcza słowo w słowo), to powinieneś zarazem podawać, kto jest ich autorem i skąd pochodzą.

Obficie cytujesz m.im. MacTavisha (zapomniałeś usunąć nawet jego podpis z cytatem Celsusa) i moje komentarze z dyskusji pod artykułem Alfreda Palli pt. "Datowanie Ewangelii".

Pozdrawiam. Raf

===

"Wszystkie przenośnie są imionami dobra i zła: nie przemawiają one, przyzywają tylko. Głupcem ten, kto chce od nich wiedzy." Tako rzecze Zaratustra (Nietzsche)

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 sierpień 19 2008 21:01   
Forum

Wybacz, poprawię to. Było dosyć późno to myślałem raczej wtedy o czym innym już. Całkowicie o tym zapomniałem. Wybacz

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Arek_Sz
 sierpień 22 2008 13:26   
Forum

Ja ostatnio znalazłem takie coś, co może wyjaśnić niektóre sprawy dotyczące aniołów:
http://www.kosciol.pl/article.php/20070701011551378
http://www.kosciol.pl/content/article/20060506134648863.htm

===

Sercem można tak samo kochać jak i nienawidzić... ФΩΣ - ΖΩΗ OAZOWICZ

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 sierpień 22 2008 14:19   
Forum

Arku i wszyscy dla których chrześcijaństwo to nie mitologia - nie piszcie w tym temacie na tematy poważne/biblijne/ortodoksyjne tylko mitologiczne, legendarne, poglądy ludowe itp (proponuje Św Mikołaju - tym na saniach, o tym kim byli 3 magowie lub opisujcie dalsze losy osiołka na którym w niedziele palmową wjechał Jezus do Jerozolimy
Jak chcecie coś poważnego napisać to są inne tematy ...

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Arek_Sz
 sierpień 22 2008 14:30   
Forum

Autor chciał rozważyć poważny temat, a że nadał mu dziwny tytuł - zapewne nie świadomie to go nie obwiniam...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 sierpień 22 2008 14:35   
Forum

Quote by Dezerter: Arku i wszyscy dla których chrześcijaństwo to nie mitologia - nie piszcie w tym temacie na tematy poważne/biblijne/ortodoksyjne tylko mitologiczne, legendarne, poglądy ludowe itp (proponuje Św Mikołaju - tym na saniach, o tym kim byli 3 magowie lub opisujcie dalsze losy osiołka na którym w niedziele palmową wjechał Jezus do Jerozolimy
Jak chcecie coś poważnego napisać to są inne tematy ...

Nie chodzi o to, ze cale chrzescijanstwo jest dla mnie mitologia, bo nie jest. Dla mnie mitologia sa wierzenia w anioly, demony (niektore nawet maja swoje imiona). Czym te opowiesci i inne (stworzenie swiata, Noe, wniebowziecie Maryi) roznia sie od mitow greckich?

Rozumiem, ze nie chcesz rozmowy na trudne dla chrzescijanstwa. Lepiej wierzyc i nie zadawac pytan, tak?

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Arek_Sz
 sierpień 22 2008 14:54   
Forum

Ja chcę i proszę się zapoznać z artykułami.

Czyli według ciebie całe Pismo Święte jest "Zbiorem Mitów" lub po prostu "Mitologią"?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 sierpień 22 2008 15:23   
Forum

Suration - a czego oczekujesz na temat stworzenia świata ciekawego w przekazie sprzed 3000 lat dla ludzi, którzy ledwo koło wynaleźli i żelaza nie znali, co by zrozumieli siedząc w namiocie przy ognisku z przekazu od ciebie?
Nie możesz im sie pokazać bo by to ich zabiło, dalej możesz posługiwać się tylko telepatycznym przekazem (to najlepiej według mnie opisuje "natchnienie prorocze")
Zróbmy eksperyment:
nawijaj, mów o powstaniu Świata ale nie całą prawdę nakową, bo nie to chciał przekazać Bóg!, ale sens i cel stworzenia i dzieje od stworzenia od 1200 roku- masz godzinę, a później sprawdzimy co ten wystraszony i zszokowany Semita zapamięta i powtórzy swoim współplemieńcom
Rozumiesz teraz - w kasiędze Rodzaju nie ma historii stworzenia i nie ma naukowego opisy powstania Świata i ludzi - jest przekaz o sensie i celu naszego pojawienia się na świecie - ot wsio
ale to moje zdanie i to na gorąco pisane

Anioły i demony to nie żadna mitologia chrześcijańska! wyst- a poczytaj ty Biblię jak tam mało o nich , poczytaj KKK jak tam mało o nich
Występują we wszystkich chyba wierzeniach na świecie , a nawet wśród współczesnych (czasem ateistycznych ) badaczach świata astralnego - jako istoty duchowe, złe dobre i obojętne dla człowieka (przynajmniej tak je odbieramy)
Nie wierzysz w świat duchowy? - zapisz się na jakiś kurs gdzie uczą kontaktów - to się wyleczysz ze sceptycyzmu !

O potopie to jest na tym forum bardzo ciekawy wontek - polecam poszukaj i przeczytaj najpierw- zapoznaj się z faktami historyczno-archeologicznymi tam podanymi i możesz dodać swoje 3 grosze a nawet 12
Co cie tam jeszcze męczy - wniebowzięcie Maryi, a co ty na ten temat możesz powiedzieć - jakieś kontrargumenty masz? czy tylko twoją (nie) wiarę, kontra nasza wiara?, Jesli Bog jest Trójjedyny jest to cóż to dla niego za problem wziąć do siebie tą która była "mieszkaniem Ducha i Syna"? co wtym dziwnego czy nie prawdopodobnego ?- a że nie ma na to dowodów?, trochę są
Zastanów się jaką wartość by miały rzekome szczątki doczesne Maryji w tym VI czy X wieku - bezcenne - wozy złota i klejnotów - czemu nikt nie "odnalazł ich"
może Bóg miał inne plany?
no ale ty w Boga nie wierzysz ...więc po co ja to wszystko pisze?....

Ale spróbujmy po raz kolejny
pytasz czym różnią się od mitów greckich - odpowiadam - weszli ludzie na górę Olimp i zobaczyli, że to wszystko nie prawda,
wiedzą, jak popowstają pioruny i wiedzą, że to nie prawda, że to Zeus
Napisz to samo o chrześcijaństwie, ale konkretnie!

===

Cytat 
Arek_Sz
 sierpień 22 2008 15:30   
Forum

Tu się w pełni zgodzę. Autor pod natchnieniem Ducha Świętego opisujący stworzenie świata nie miał nam na celu pokazać - w ile dni Bóg stworzy Świat, w jakiej kolejności co tworzył i że pomimo dzisiejszej techniki, która temu zaprzecza - istnieją jakieś wody podniebne. W tym wszystkim chodziło o pokazanie, że to Bóg stworzył świat i to jest w tym najważniejsze. W ogóle cały pięcioksiąg to jedna wielka przenośnia i trzeba dobrze znać historię Izraela i okoliczności powstania, by to do końca zrozumieć.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 sierpień 22 2008 16:59   
Forum

Dobrze, dobrze. Ja wcale nie twierdze, ze trzeba brac doslownie, co pasterze 3000 lat temu napisali pod natchnieniem. To sa dla mnie mity, tak sobie to ludzie wtedy wyobrazali. Gorzej, ze w NT tez sa opisane historie, ktore juz powinno sie czytac jako opisy historyczne, jednak zdrowy rozsadek podpowiada, ze sa nieprawdziwe.
Szczatkow Maryji nie znaleziono, coz z tego? Np. faraonow w historii bylo setki a szczatki znaleziono tylko jednego... Nie znaleziono tez grobu Lazarza, Jozefa ani osiolka, na ktorym jechali. Niczego to nie dowodzi, szczegolnie tego, ze zostali wniebowzieci. Bo coz dla Boga wziac do nieba osiolka, ktory byl "pojazdem Ducha i Syna"?
Skad ta teza, ze nie wierze w Boga? Co to wogole znaczy wierzyc w Boga? Nie wierze w istnienie takiego, jakiego wy opisujecie. Dla mnie Bog mogl sprawic Wielki Wybuch i od tamtego czasu nie ingeruje w losy swiata. Bo wszechmocna osoba moze tak rzucic kosci, zeby nie trzeba bylo nic naprawiac. A wasz Bog ciagle cos naprawia...

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 sierpień 22 2008 18:06   
Forum

Dezerter

O potopie to jest na tym forum bardzo ciekawy wontek - polecam poszukaj i przeczytaj najpierw- zapoznaj się z faktami historyczno-archeologicznymi tam podanymi i możesz dodać swoje 3 grosze a nawet 12

Drogi Dezerterze, potop jest faktem historycznym.

Zarówno grecki mit, jak i chrześcijański, jak i indyjski, u Indian, Sumerów itp., jest prawdziwy. Jest to opowieść o prawdziwym potopie, tylko, że przez wszystkie opowieści ubarwiana, jak choćby Arka Noego i inne tego opowieści.

Co cie tam jeszcze męczy - wniebowzięcie Maryi, a co ty na ten temat możesz powiedzieć - jakieś kontrargumenty masz? czy tylko twoją (nie) wiarę, kontra nasza wiara?, Jesli Bog jest Trójjedyny jest to cóż to dla niego za problem wziąć do siebie tą która była "mieszkaniem Ducha i Syna"? co wtym dziwnego czy nie prawdopodobnego ?- a że nie ma na to dowodów?, trochę są

Władysław Warneńczyk jak walczył pod Warną też dostąpił wniebowstąpienia? Ciała też nie znaleziono. Żołnierze nie widzieli jak ginie król, co można dojrzeć w szale bitwy? Każdy tylko pilnuje się by nie zginąć i koncentruje na przeciwniku.

Gdyby widzieli nie było by tyle wątpliwości czy żyje, czy zginął.W końcu w Polsce było bezkrólewie, gdyż myślano, że żyje. Powstało też wiele legend, że wstąpił choćby do zakonu Joannitów itp.
A może też dostąpił wniebowstąpienia?

To samo dobrze powiedział Suration, faraonowie też dostąpili wniebowstąpienia?

Argument, że nie ma ciała, to było wniebowstąpienie jest argumentem niepoważnym.

Zastanów się jaką wartość by miały rzekome szczątki doczesne Maryji w tym VI czy X wieku - bezcenne - wozy złota i klejnotów - czemu nikt nie "odnalazł ich"
może Bóg miał inne plany?
no ale ty w Boga nie wierzysz ...więc po co ja to wszystko pisze?....

Nawet szczątki Judasza byłyby warte majątek, a też ich niema. Może też dostąpił wniebowstąpienia? Przecież nie wiadomo czy się zabił, gdyż Ewangelie są sobie sprzeczne co do jego niby samobójstwa, tylko ogólnie się przyjęło, że się powiesił, przyjmując jeden przykład. Skoro Ewangelie są sprzeczne w tym, to wiadomość o jego samobójstwie, jest faktem trudnym za zaakceptowania, gdyż apostołowie może chcieli się go po prostu pozbyć ze swej wspólnoty i go oczernić na wieki.

pytasz czym różnią się od mitów greckich - odpowiadam - weszli ludzie na górę Olimp i zobaczyli, że to wszystko nie prawda,

Ludzie polecieli w niebo i w kosmos i tez nic nie znaleźli. Nawet jednego aniołka nieznaleźli

wiedzą, jak popowstają pioruny i wiedzą, że to nie prawda, że to Zeus
Napisz to samo o chrześcijaństwie, ale konkretnie!

A przypomnij sobie jak chrześcijaństwo wyjaśniało pioruny w średniowieczu?

Jest wiele mitologii, innych od greckich, gdzie świat bogów nie jest w ziemskim świecie i też nie udowodnisz, że nie istnieje.

Anioły i demony to nie żadna mitologia chrześcijańska! wyst- a poczytaj ty Biblię jak tam mało o nich , poczytaj KKK jak tam mało o nich
Występują we wszystkich chyba wierzeniach na świecie , a nawet wśród współczesnych (czasem ateistycznych ) badaczach świata astralnego - jako istoty duchowe, złe dobre i obojętne dla człowieka (przynajmniej tak je odbieramy)
Nie wierzysz w świat duchowy? - zapisz się na jakiś kurs gdzie uczą kontaktów - to się wyleczysz ze sceptycyzmu !

Takie jest moje pytanie, czy opowieść o błędach Gabriela w religii Babilonu jest mniej prawdziwa od opowieści o Gabrielu w Judaizmie czy Chrześcijaństwie? W końcu z stamtąd wywodzi się Gabriel, którego później przyswoili sobie żydzi.

To samo Michał, z mitologii Chaldejczyków. Czy opowieść o nim w tej mitologii, jest mniej prawdziwa od Chrześcijańskiej?

PS. z tym niebem to taki żart tylko. Gdyż niebo to nie świat fizyczny

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Cytat 
Robert
 sierpień 22 2008 18:38   
Forum

Dzieki Blyy za ten post, byl bardzo dobry - podales ciekawe przyklady. Faktycznie tak jest - chrzescijanie legendy roznych ludow i religii traktuja jak bajki i z usmiechem. Tylko swoje historie traktuja smiertelnie powaznie...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 sierpień 22 2008 18:41   
Forum

O kurcze, to mozna sie nauczyc kontaktu ze swiatem duchowym? Dezerter, powinienes przestac chyba czytac Braci Grimm poznym wieczorem...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 sierpień 22 2008 23:49   
Forum

Quote by suration:
O kurcze, to mozna sie nauczyc kontaktu ze swiatem duchowym? Dezerter, powinienes przestac chyba czytac Braci Grimm poznym wieczorem...

A wiesz Suration, ze w Anglii istnieja powazne studia nad duchami??? Maja tam cala systematyke np: rzucajace talerzami, plujace, stukajace itd, itp. Wszystko jest podparte badaniami naukowymi i wszystko jest mierzalne Maja do tego specjalna aparature.

Wyrusz wiec w wielki swiat i pogadaj z nimi. Napewno cos dla Ciebie.

===

Gdzie milosc wzajemna i dobro, tam znajdziesz Boga zywego

Profil   Email 
 Cytat 
Arek_Sz
 sierpień 23 2008 12:19   
Forum

Marianna - poczytaj sobie to:
http://www.kosciol.pl/article.php/20070701011551378
zwłaszcza w szczególności od 6 akapitu.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 sierpień 23 2008 14:53   
Forum

Arku. Nie zrozumiales moich intencji. Szkoda.

Polecony przez Ciebie artykul dotyczy spraw powaznych. Istnienie swiata pozamaterialnego jest rzeczywistoscia, choc niemierzalna, to jednak dla mnie niezaprzeczalna.
Podziwiam ludzi, ktorzy z cala powaga zajmuja sie (naukowo) niepowaznie. Przynosi to wiecej szkod niz pozytku. Zabawy w stylu Ghostbusters pozwalaja na zatercie roznic miedzy tym co rzeczywiste, a fikcja. Jesli ktos nie zauwaza tych roznic moze w konsekwencji sprowadzic wszystko do poziomu bajek i mitow.

Osobiscie nie mam problemu z akceptowaniem rzeczywistosci pozamaterialnej, dla mnie istnieje zycie po zyciu, dlatego nie zgadzam sie by sprawy tak powazne sprowadzac do poziomu ksiazki "Wakacje z duchami".

===

Profil   Email 
 Cytat 
Arek_Sz
 sierpień 23 2008 19:51   
Forum

Przepraszam, że tak to zrozumiałem, ale napisałaś to tak poważnie

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 sierpień 23 2008 20:44   
Forum

Juz sam poczatek watku byl z pogranicza powazny/ niepowazny, a ja sie do niego dostosowalam
I nie przepraszaj, bo sama sprowokowalam
Twoja reakcja byla sluszna.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 sierpień 23 2008 21:45   
Forum

Quote by Marianna: A wiesz Suration, ze w Anglii istnieja powazne studia nad duchami??? Maja tam cala systematyke np: rzucajace talerzami, plujace, stukajace itd, itp. Wszystko jest podparte badaniami naukowymi i wszystko jest mierzalne Maja do tego specjalna aparature.

Quote by Marianna:Istnienie swiata pozamaterialnego jest rzeczywistoscia, choc niemierzalna

A wiesz Marianna, ze te dwie Twoje wypowiedzi sa ze soba sprzeczne? Nie interesuje mnie w co bawia sie ci chlopcy i dziewczeta. W jaki sposob swiat niematerialny moze ingerowac w materialny? W poszukiwanie duchow bawia sie nie tylko "naukowcy" w Anglii. Gdyby mozna bylo to jakos badac, to powazni naukowcy tez by sie tym zajeli. Co z naszym wyjsciem na piwo?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 sierpień 23 2008 22:13   
Forum

Oczywiscie, to sprzecznosc!!! Pierwszy cytat to sarkazm, choc niestety dotyczy faktow. W sam raz dla "naukowcow", o ktorych, mysle, mamy podobne zdanie. No i jeszcze ta "aparatura".
Cytat drugi jest moja opinia.
Z tym wyjsciem na piwo mam maly problem. Bo jak teraz wyjde, to nie wiem czy po miesiacu dojde.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 sierpień 23 2008 22:33   
Forum

Quote by BLyy: Dezerter

Co cie tam jeszcze męczy - wniebowzięcie Maryi, a co ty na ten temat możesz powiedzieć - jakieś kontrargumenty masz? czy tylko twoją (nie) wiarę, kontra nasza wiara?,

Władysław Warneńczyk jak walczył pod Warną też dostąpił wniebowstąpienia?
A może też dostąpił wniebowstąpienia?

Głowa Warneńczyka jako trofeum wojenne została rozkazem Sułtana obwieziona po wszystkich prowincjach jego rozległego państwa - widziało ja miliony ludzi- była niesamowitą atrakcją - jakieś korepetycje z historii weź zamiast o wniebowstąpieniu gadać

Zastanów się jaką wartość by miały rzekome szczątki doczesne Maryji w tym VI czy X wieku - bezcenne -

Nawet szczątki Judasza byłyby warte majątek,

no chyba żartujesz - zdrajcy?
chyba po to by na nie pluto i poniżano jak głowę Warneńczyka

Ludzie polecieli w niebo i w kosmos i tez nic nie znaleźli. Nawet jednego aniołka nieznaleźli

a ty poważnie? - stawisz siebie tym zdaniem na poziomie Kacyków z KPZR, którzy kazali (podobno) zameldować Gagarinowi, że "tu wcale Boga nie ma!"
Gdzie w Biblii jest napisane, że Bóg znajduje się na orbicie lub w układzie Słonecznym bądź którejś z galaktyk?
Pisze wyraźnie, że Bóg jest Duchem, podobnie anioły
więc porównanie z mitologią grecką - fatalnie chybione!

Anioły i demony to nie żadna mitologia chrześcijańska!

Takie jest moje pytanie, czy opowieść o błędach Gabriela w religii Babilonu jest mniej prawdziwa od opowieści o Gabrielu w Judaizmie czy Chrześcijaństwie?
To samo Michał, z mitologii Chaldejczyków.

Nie wiem czy pamiętacie wątek "czy wszystkie religie są równe" - tam jasno wyjaśniliśmy sobie, że Duch Św działał w wielu religiach, i każdemu ludowi przekazał ziarnka prawdy (stąd podobne opowieści), ale tylko całą prawdę objawił w Biblii

Suration

jak dorośniesz do poważnych duchowych poszukiwań, gdy znajdziesz w sobie tyle odwagi by sprobować skonfrontować swoje materialistyczne przekonania z rzeczywistością do daj znać na priv

===

Cytat 
Robert
 sierpień 23 2008 23:57   
Forum

Quote by Dezerter:
Suration
jak dorośniesz do poważnych duchowych poszukiwań, gdy znajdziesz w sobie tyle odwagi by sprobować skonfrontować swoje materialistyczne przekonania z rzeczywistością do daj znać na priv

Dezerter,
jak wyrosniesx z wiary w aniolki i inne dobre duszki pomagajace w zyciu na Ziemi, to tez daj znac. wtedy dopiero bedziemy mogli porozmawiac o rzeczywistosci...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 sierpień 23 2008 23:59   
Forum

Głowa Warneńczyka jako trofeum wojenne została rozkazem Sułtana obwieziona po wszystkich prowincjach jego rozległego państwa - widziało ja miliony ludzi- była niesamowitą atrakcją - jakieś korepetycje z historii weź zamiast o wniebowstąpieniu gadać

Wierzysz w propagandy?

Prędzej można to uznać za propagandę, a nie fakt. Turcy chcąc pokazać jacy to oni potężni, a jakie słabe są kraje chrześcijańskie, pokazując głowę niby króla jako pokazanie słabości chrześcijaństwa. Dziwne, że gdy z Europy wysłano wysłannika po głowę niby króla, okazało się, że włosy na tej głowie mają inny kolor niż króla. Król miał bardzo ciemne włosy, zaś na tej głowie, był blond.

Dlatego dowodu żadnego nie ma, że zginął. Tylko się później przyjęło, że zginął. I jest to teza najbardziej prawdopodobna, lecz nie potwierdzająca, że zginął.

Ta propaganda która podałeś, to ja mogę przytoczyć "grób Jezusa" który ponoć znalazł znany reżyser z archeologami. I cóż... Fakt taki sam, jak to, że głowa u sułtana, była głową króla.

Czyli też mogę powiedzieć o wniebowstąpieniu, podobnie jak z Maryją. I dysponuje tymi samymi dowodami, czyli żadnymi.

no chyba żartujesz - zdrajcy?
chyba po to by na nie pluto i poniżano jak głowę Warneńczyka

Z początku na pewno. Ale sam podałeś przykład średniowiecza, a w średniowieczu na pewno by je traktowano inaczej. Na pewno nie z czcią, ale na pewno jako cenne.

a ty poważnie? - stawisz siebie tym zdaniem na poziomie Kacyków z KPZR, którzy kazali (podobno) zameldować Gagarinowi, że "tu wcale Boga nie ma!"
Gdzie w Biblii jest napisane, że Bóg znajduje się na orbicie lub w układzie Słonecznym bądź którejś z galaktyk?
Pisze wyraźnie, że Bóg jest Duchem, podobnie anioły
więc porównanie z mitologią grecką - fatalnie chybione!

Nie wiedziałem czy się złapiesz, ale jednak złapałeś. Trzeba było czytać do końca mój komentarz.

PS. z tym niebem to taki żart tylko. Gdyż niebo to nie świat fizyczny Wink

Nie wiem czy pamiętacie wątek "czy wszystkie religie są równe" - tam jasno wyjaśniliśmy sobie, że Duch Św działał w wielu religiach, i każdemu ludowi przekazał ziarnka prawdy (stąd podobne opowieści)

Tylko, że w Babilonie skąd wywodzi się Gabriel, jest opowieść o tym jak nie wypełnił starannie rozkazów Boga, za co stracił w "oczach" Jego.
A ten wątek w chrześcijaństwie nie występuje. Ale czy jest to mniej prawdziwa opowieść od chrześcijańskiej? Pytam czy ta opowieść jest mniej prawdziwa niż inne historie o aniołach w chrześcijaństwie? Ten motyw wcale nie jest w końcu sprzeczny z chrześcijaństwem, tylko w nim po prostu nie występuje.
Więc to nie jest "podobna opowieść"

ale tylko całą prawdę objawił w Biblii

Raczej bym użył określenia w Ewangeliach, niż Biblii.

Ja mówiłem o aniołach, dlaczego Twoje słowa: całą prawdę, nie odnosi się do aniołów. Gdyż Biblia nie jest nauką o aniołach, tylko uczy czego innego.

===

Cytat 
Łukasz
 sierpień 24 2008 12:58   
Forum Moderator
Moderator

Co to wogole znaczy wierzyc w Boga? Nie wierze w istnienie takiego, jakiego wy opisujecie. Dla mnie Bog mogl sprawic Wielki Wybuch i od tamtego czasu nie ingeruje w losy swiata

To po co miał cokolwiek sprawiać jak nie ingeruje w losy świata? Pytam poważnie. Nie przyszło Ci do głowy że akt stwórczy jest również aktem miłości? Bóg to nie Suration i postanowił podzielić się swoją miłością. Nie chce Boga który nie ingeruje w losy świata. Chce zniszczyć takiego jakiego opisujesz.

===

Niech radują się rodziny, a ich miłość promienieje, jak chleba okruszyny nieśmy wiare i nadzieje...Nam pisane Krzyża bronic, teraz, dzisiaj, jutro, zawsze!

Cytat 
Marianna
 sierpień 24 2008 16:10   
Forum

Quote by suration: W jaki sposob swiat niematerialny moze ingerowac w materialny?

Twoje pytanie jest typowym pytaniem retorycznym (przynajmniej w takim sensie jak je zadajesz). Nie moze nikt udzielic na tyle skonkretyzowanej odpowiedzi, tak dlugo jak swiat niematerialny bedzie niemierzalny. Jednak rozpatrujac kazde zjawisko musimy zwrocic uwage na jego symptomy.

Wez pod uwage laboratorium. Wiesz dobrze, ze jakies zjawisko zauwazasz po jego symptomach, a ignorant z boku mowi: "co oni sie tutaj doszukuja". Ale "oni" wiedza dobrze co.
Badajac prad zerowy wskaznik zaprzecza symptomom. No wiec ten prad jest czy go niema? To wlasnie symptomy pozwalaja wyciagnac konkluzje. To nie miernik. Nawet mierzalny prad staje sie niemierzalmym.

Niemierzalne sa ludzkie uczucia. To pod wplywem uczuc zmieniamy rzeczywistosc wokol nas. Jesli ktos ze zlosci wybije szybe, to juz mozemy mierzyc. Np.tor rzuconego przedmiotu, czy wielkosc dziury w szybie, natomiast nie znamy stopnia natezenia uczuc. Ale symptomy sa widoczne i mierzalne. Czyli, rzeczywisosc niemateialna przenosi sie, poprzez reakcje czlowieka, na rzeczywistosc materialna.

Czy istnieje zatem bezposredni wplyw? Nie wiem, ale nie odrzucam takiej mozliwosci. Skoro nie wiem, pozostaje mi jedynie zlozyc ten problem na grunt wiary, lub niewiary, kierujac sie przy tym przede wszystkim intuicja. Intuicja jest punktem wyjsciowym calego procesu poznawczego.

W ostatnich latach nauka nabrala rozpedu w poznawaniu kosmosu. Slyszalam juz taka opinie, ze energia i materia to tosamo. Ja sie przyznam, ze tak daleko jeszcze nie doszlam, a nawet na poczatku kiedy to uslyszalam, nie wiedzialam co z tym zrobic. Zgadzam sie jednak z tym, ze pomiedzy tymi dwoma, choc pozornie odleglymi, roznica jest bardzo mala. Musze naukowcom podziekowac za to stwierdzenie, bo dzieki niemu mozna spostrzec, ze to co niewytlumaczalne staje sie blizsze i mozliwe.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 sierpień 24 2008 18:02   
Forum

Quote by Kruk:

To po co miał cokolwiek sprawiać jak nie ingeruje w losy świata? Pytam poważnie. Nie przyszło Ci do głowy że akt stwórczy jest również aktem miłości? Bóg to nie Suration i postanowił podzielić się swoją miłością. Nie chce Boga który nie ingeruje w losy świata. Chce zniszczyć takiego jakiego opisujesz.

Witaj Kruk
Widze, ze dbasz o wizerunek prawdziwgo Boga.
Slusznosc Twojego spostrzezenia podepre przykladem.

Ktos zaklada ogrod. Sadzi mnostwo roslin i co? Nie zostawi ich przeciez samym sobie. Musi cos przesadzic, podciac, podkopac, podlac, tylko poto by ogrod ciagle byl piekny. Nieidealny czlowiek kreator ingeruje w swa kreacje i nie pozostawia jej samej sobie. Dlaczego Bog mialby pozwolic na dewastacje Swojej kreacji? Jest przeciez Wiekszy od nieidealnego czlowieka. Napewno dba lepiej niz czlowiek.
Pozdrawiam

Ciekawe co na to Suration?

===

Profil   Email 
 Cytat 
potwor
 sierpień 24 2008 18:58   
Forum

Quote by Marianna:
Quote by Kruk:

Witaj Kruk
Widze, ze dbasz o wizerunek prawdziwgo Boga.
Slusznosc Twojego spostrzezenia podepre przykladem.

Ktos zaklada ogrod. Sadzi mnostwo roslin i co? Nie zostawi ich przeciez samym sobie. Musi cos przesadzic, podciac, podkopac, podlac, tylko poto by ogrod ciagle byl piekny. Nieidealny czlowiek kreator ingeruje w swa kreacje i nie pozostawia jej samej sobie. Dlaczego Bog mialby pozwolic na dewastacje Swojej kreacji? Jest przeciez Wiekszy od nieidealnego czlowieka. Napewno dba lepiej niz czlowiek.
Pozdrawiam

Ciekawe co na to Suration?

a kto wsadził do ziemi kwiatek o nazwie bóg? kto stworzył boga? ktoś musiał.

===

Dzięki Bogu jestem ateistą...

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 sierpień 24 2008 19:10   
Forum

Quote by mathias777:
a kto wsadził do ziemi kwiatek o nazwie bóg? kto stworzył boga? ktoś musiał.

Niezly z Ciebie kawalarz, Mathias!
Odpowiem Ci bardziej powaznie.
Jak juz zlapiesz Boga na mistyczne lacza, to zapytaj Go sam.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 sierpień 24 2008 19:14   
Forum

Pozdrawiam

Bóg to słaby ogrodnik skoro pozwolił tylu chwastom wyrosnąć i nic z tym nie zrobił. Gdyby u mnie pracował taki ogrodnik to bym go zwolnił, gdyż jest niekompetentny.

===

Cytat 
Marianna
 sierpień 24 2008 19:36   
Forum

Quote by BLyy:
Pozdrawiam

Bóg to słaby ogrodnik skoro pozwolił tylu chwastom wyrosnąć i nic z tym nie zrobił. Gdyby u mnie pracował taki ogrodnik to bym go zwolnił, gdyż jest niekompetentny.

Pomyliles role. Bog nie jest zatrudnionym ogrodnikiem, lecz tworca tego ogrodu. Ogrodnikiem jestes Ty. Zwolnisz wiec siebie?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,77 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty