Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Czwórca Święta w katolicyzmie - trudne początki nowej teologii
 |  Wersja do druku
Dariusz Kot
 wrzesień 09 2008 18:33  (Czytany 20342 razy)  
Forum

Status: offline

To jest artykuł jakby z przyszłości. Zakładam, że kiedyś ktoś go napisze i wtedy bardzo ciekawe będzie porównanie tego już prawdziwego studium, opartego na danych historycznych - z moją hipotezą, jaką pokrótce tu przedstawię.

Moim zdaniem, katolicyzm jest w okresie wielkiej zmiany: ma miejsce coś w rodzaju drugiej kontrreformacji. Pierwsza odpowiadała na ruch Lutra i jego reformy, druga odpowiada na Sobór Watykański II i jego reformy. Według mnie czas chrześcijaństwa jezusowego powoli kończy się: Matka Boska powoli staje się centrum kultu. To dlatego Ratzinger, jeszcze jako szef Kongregacji Doktryny nie pozwolił np. swego czasu "skasować" kultu w medjugorie i otworzył do niego drogę dla katolickich kapłanów i międzynarodowych wycieczek. To dlatego Rydzyk tak sprawnie wybudował imperium - i bynajmniej nie wokół postaci Zbawiciela....

To znakomici politycy. Chyba jako pierwsi w Watykanie (i w Polsce) zorientowali się, że "odnowa" Soboru Wat. II prowadzi katolicyzm w pułapkę protestantyzmu - Kościoły protestanckie same zrodziły się przeciez z próby odnowy, u-biblijnienia chrześcijaństwa. To ich tereny, nie da się ich po raz drugi zająć.... Natomiast kult Matki Boskiej jest nie tylko stricte katolicki - ma także za sobą poteżne tradycje pogańskich kultów Matki-Ziemi, płodności, plonów, wody, zgodnych z cyklami przyrody, a zatem - niesamowicie trwałych. Np. ruch oazowy powinien stawać się coraz bardziej promaryjny, jak zresztą świadczą posty Matiii. Por. także: "W dniu 11 czerwca 1973 roku, w święto Matki Kościoła podczas Centralnej Oazy Matki, Ks. Kardynał Karol Wojtyła, potem Papież Jan Paweł II, poświęcił na Kopiej Górce w Krościenku statuę Niepokalanej, Matki Kościoła ze symbolicznym Źródłem Życia" (z tekstu ks. Blachnickiego o charyzmacie oazowym). Nowoczesny feminizm takze wychodzi tu naprzeciw (zob. prace pani Elisabeth Schüssler Fiorenzy).

Myślałem o tym od dawna, a teraz przyszło mi to wszystko do głowy, gdy czytałem Wasz ostatni wątek maryjny: to zarzekanie się katolików, że Maryja to nie Zbawiciel, że ona zawsze "tylko wskazuje" na Jezusa. Jak żywo przypomina mi to te fragmenty ewangelii, gdzie byliśmy jeszcze przed teizacją samego Jezusa, gdzie mamy miejsca, typu "Ojciec większy jest ode mnie" lub "czegoś nie wie Syn, a wie tylko Ojciec". Zapewne to pozostało z czasów, gdy chrześcijanie, jeszcze jako sekta Judaizmu, bronili się przed zarzutami o nadmierną cześć wobec swego Nauczyciela. Potem, gdy Jezus stał się już zupełnie oficjalnie Bogiem, trzeba było do takich miejsc dorabiać żmudne wytłumaczenia. To samo będzie z miejcami o "niższości" Maryi wobec Jezusa, albo z tymi, że tylko Jezus jest Zbawicielem - znajdzie się jakieś wytłumaczenie... Na razie - jak pisze Dezerter - mowi sie o niezwyklym poddaniu woli Maryi - woli Boga, o Przebostwieniu - ale tak czy owak nasilenie oznak "Boskosci" w Maryi caly czas rosnie...

Jeśli już nawet nasz ostrożny episkopat zrozumiał, gdzie wieje wiatr historii i bardzo chce zrobić z Maryi Królową Europy - znaczy, że oficjalne decyzje dogmatyczne mogą być już naprawdę bardzo blisko... Pytanie tylko - kiedy?

Wczesniejszych zmian w teologi Kosciola bylo tak wiele i prac na temat historii dogmatow i ich zupelnie doczesnych przyczyn jest tak wiele - ze moze warto jakos z tego wszystkiego skorzystac? I wyciagnac wniosek?

===

"Myślę, że mylicie kolejność. Nie można mówić, że Jezus wyrasta ponad historię, bez wcześniejszej próby umieszczenia go w niej" (Geza Vermes)

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Arek_Sz
 wrzesień 09 2008 20:28   
Forum

Wątek porusza prawie ten sam temat co ten założony przez mnie, bo też mi o to chodziło po części w nim, ale trudno.

Co do oazy. Na Kopiej Górce, na poddaszu centrum Ruchu Światło-Życie znajduje się kaplica. Została ona w całości zaprojektowana przez ks. Blachnickiego i ma nieco inny niż tradycyjnie układ. Strop w niej jest podparty filarami umieszczonymi między ławkami, w których siedzą wierni. Na jednym z filarów namalowana jest postać Maryi klęczącej i skierowanej w kierunku ołtarza. Ma to taki charakter, że to ona jest sługą i modli się tak jak my do Boga. Fakt, że OAZA wiele mówi i powierza Maryi, ale nie mówmy znów o Czwórcy Świętej.

===

Sercem można tak samo kochać jak i nienawidzić... ФΩΣ - ΖΩΗ OAZOWICZ

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 wrzesień 09 2008 21:27   
Forum Moderator
Moderator

Quote by heinrichboll: To dlatego Ratzinger, jeszcze jako szef Kongregacji Doktryny nie pozwolił np. swego czasu "skasować" kultu w medjugorie i otworzył do niego drogę dla katolickich kapłanów i międzynarodowych wycieczek.

??? Zdaje się, ze objawienie nie uznawane przez KRK. Czołgami ma "kasować"??
Quote by heinrichboll: .... Natomiast kult Matki Boskiej jest nie tylko stricte katolicki

Błędne założenie całej teorii spiskowej automatycznie wtrąca ją w otchłań absurdu.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
matejanka
 wrzesień 10 2008 09:35   
Forum

Quote by heinrichboll: To jest artykuł jakby z przyszłości. Zakładam, że kiedyś ktoś go napisze i wtedy bardzo ciekawe będzie porównanie tego już prawdziwego studium, opartego na danych historycznych - z moją hipotezą, jaką pokrótce tu przedstawię.

Moim zdaniem, katolicyzm jest w okresie wielkiej zmiany: ma miejsce coś w rodzaju drugiej kontrreformacji. Pierwsza odpowiadała na ruch Lutra i jego reformy, druga odpowiada na Sobór Watykański II i jego reformy. Według mnie czas chrześcijaństwa jezusowego powoli kończy się: Matka Boska powoli staje się centrum kultu. To dlatego Ratzinger, jeszcze jako szef Kongregacji Doktryny nie pozwolił np. swego czasu "skasować" kultu w medjugorie i otworzył do niego drogę dla katolickich kapłanów i międzynarodowych wycieczek. To dlatego Rydzyk tak sprawnie wybudował imperium - i bynajmniej nie wokół postaci Zbawiciela....

To znakomici politycy. Chyba jako pierwsi w Watykanie (i w Polsce) zorientowali się, że "odnowa" Soboru Wat. II prowadzi katolicyzm w pułapkę protestantyzmu - Kościoły protestanckie same zrodziły się przeciez z próby odnowy, u-biblijnienia chrześcijaństwa. To ich tereny, nie da się ich po raz drugi zająć.... Natomiast kult Matki Boskiej jest nie tylko stricte katolicki - ma także za sobą poteżne tradycje pogańskich kultów Matki-Ziemi, płodności, plonów, wody, zgodnych z cyklami przyrody, a zatem - niesamowicie trwałych. Np. ruch oazowy powinien stawać się coraz bardziej promaryjny, jak zresztą świadczą posty Matiii. Por. także: "W dniu 11 czerwca 1973 roku, w święto Matki Kościoła podczas Centralnej Oazy Matki, Ks. Kardynał Karol Wojtyła, potem Papież Jan Paweł II, poświęcił na Kopiej Górce w Krościenku statuę Niepokalanej, Matki Kościoła ze symbolicznym Źródłem Życia" (z tekstu ks. Blachnickiego o charyzmacie oazowym). Nowoczesny feminizm takze wychodzi tu naprzeciw (zob. prace pani Elisabeth Schüssler Fiorenzy).

Myślałem o tym od dawna, a teraz przyszło mi to wszystko do głowy, gdy czytałem Wasz ostatni wątek maryjny: to zarzekanie się katolików, że Maryja to nie Zbawiciel, że ona zawsze "tylko wskazuje" na Jezusa. Jak żywo przypomina mi to te fragmenty ewangelii, gdzie byliśmy jeszcze przed teizacją samego Jezusa, gdzie mamy miejsca, typu "Ojciec większy jest ode mnie" lub "czegoś nie wie Syn, a wie tylko Ojciec". Zapewne to pozostało z czasów, gdy chrześcijanie, jeszcze jako sekta Judaizmu, bronili się przed zarzutami o nadmierną cześć wobec swego Nauczyciela. Potem, gdy Jezus stał się już zupełnie oficjalnie Bogiem, trzeba było do takich miejsc dorabiać żmudne wytłumaczenia. To samo będzie z miejcami o "niższości" Maryi wobec Jezusa, albo z tymi, że tylko Jezus jest Zbawicielem - znajdzie się jakieś wytłumaczenie... Na razie - jak pisze Dezerter - mowi sie o niezwyklym poddaniu woli Maryi - woli Boga, o Przebostwieniu - ale tak czy owak nasilenie oznak "Boskosci" w Maryi caly czas rosnie...

Jeśli już nawet nasz ostrożny episkopat zrozumiał, gdzie wieje wiatr historii i bardzo chce zrobić z Maryi Królową Europy - znaczy, że oficjalne decyzje dogmatyczne mogą być już naprawdę bardzo blisko... Pytanie tylko - kiedy?

Wczesniejszych zmian w teologi Kosciola bylo tak wiele i prac na temat historii dogmatow i ich zupelnie doczesnych przyczyn jest tak wiele - ze moze warto jakos z tego wszystkiego skorzystac? I wyciagnac wniosek?

Witaj Heinrichboll!
Przeczytałam z dużym zainteresowaniem Twój mały artykuł na temat "Czwórcy" w katolicyźmnie.
I masz w pełni rację-nie da się zaprzeczyć , że Matce Boskiej w katolicyźmie i prawosławiu jest oddawany kult prawie Boski.
Z mojego punktu widzenia, ten bałwochwalczy kult, gdyż objawiający się oddawaniem Jej czci poprzez przedmioty kultu , takie jak figurki, obrazy itp. wraz ze wzrostem duchowosci zostanie wkrótce zastąpiony prawdziwym oddawaniem Jej czci, jako intergralnej części Boskości tej, której istnienie ludzkość zawsze intuicyjnie odczuwała, w różny sposób ją nazywając i w różny sposób oddając jej cześć.
Wszystkie religie miały swoje boginie i pierwistek żeński jako część boskości , judaizm również!
Czy nie uważasz ze jeżeli coś tak powszechnie istnieje , to ku temu nie może nie mieć realnych podstaw?
Czy można pożądać czegoś, co nie istnieje?
Człowiek od zarania swojego istnienia stwarzał sobie bogów na miarę swoich możliwości i do nich się modlił.
Zawsze wśród tych bogów były również boginie i absolutnie wbrew archetypowi, jaki w sobie nosimy jest oddawanie czci męskiemu Bogu bez istniejącego w Nim macierzyńskiego pierwiastka i tę rolę pełni Maria!
I nigdy nie przestanie!

Można oczywiście dyskutować na ile objawienia katolickiej Marii są urzeczywistnieniem i objawianiem się prawdziwej Marii żyjącej w Bogu i naszych sercach, w sercu każdej matki , czy to ludzkiej czy zwierzęcej!
a które są projekcją zbiorowej i stwórczej ludzkiej świadomości, lecz sam fakt ich istnienia nie podlega żadnej dyskusji, gdyz jest niezaprzeczalny!
pozdrawiam

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
bodyw
 wrzesień 10 2008 16:02   
Forum

Quote by heinrichboll:
.... Według mnie czas chrześcijaństwa jezusowego powoli kończy się: Matka Boska powoli staje się centrum kultu. To dlatego Ratzinger, jeszcze jako szef Kongregacji Doktryny nie pozwolił np. swego czasu "skasować" kultu w medjugorie i otworzył do niego drogę dla katolickich kapłanów i międzynarodowych wycieczek. To dlatego Rydzyk tak sprawnie wybudował imperium - i bynajmniej nie wokół postaci Zbawiciela....

Można i do takich dojść wniosków-jak zawsze ludzi fascynował świat do którego -nie mają wstępu i nawet Boga i Jego Matkę gotowi ubrać w intrygi i przepychanki-jeszcze trochę to ktoś napisze wzorem greckich piewców co to w Niebie się "wyrabia"
A polecenie z "tamtej strony"-jest jasne i proste:

"Chcę, żebyś to wiedziała i pamiętała o tym w dniach kataklizmów, które już nadchodzą. Chociaż mogą zatapiać lądy i obracać miasta w perzynę, nie zagrożą wam — jeśli Mi zaufacie...

Pragnę waszego zaufania w moc mojej miłości do was, waszego polegania na opiece Matki mojej, która stała się też Matką waszą (Królową Korony Polskiej).

Pamiętaj, córko, że w przerażeniu i trwodze niepewności polecam wam uciekać się pod płaszcz miłosierdzia Maryi, trwać przy Niej wiernie, prosić przez Jej Serce Najczystsze — gdyż ono usprawiedliwi was, proszących w grzechu, i Jej błaganiu nie będę mógł się oprzeć.
Chcę, abyście prosili o ocalenie i opiekę, pragnę bowiem okazać wam miłosierdzie moje. A dostąpicie go tym więcej, im więcej sami sobie miłosierdzia okazywać będziecie..."

Cytat z "Bożego Wychowania"-dostępne na

www.annapisze.webpark.pl

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 wrzesień 10 2008 16:20   
Forum

Quote by bodyw:
Quote by heinrichboll:
.... Według mnie czas chrześcijaństwa jezusowego powoli kończy się: Matka Boska powoli staje się centrum kultu. To dlatego Ratzinger, jeszcze jako szef Kongregacji Doktryny nie pozwolił np. swego czasu "skasować" kultu w medjugorie i otworzył do niego drogę dla katolickich kapłanów i międzynarodowych wycieczek. To dlatego Rydzyk tak sprawnie wybudował imperium - i bynajmniej nie wokół postaci Zbawiciela....

Można i do takich dojść wniosków-jak zawsze ludzi fascynował świat do którego -nie mają wstępu i nawet Boga i Jego Matkę gotowi ubrać w intrygi i przepychanki-jeszcze trochę to ktoś napisze wzorem greckich piewców co to w Niebie się "wyrabia"

"Chcę, żebyś to wiedziała i pamiętała o tym w dniach kataklizmów, które już nadchodzą. Chociaż mogą zatapiać lądy i obracać miasta w perzynę, nie zagrożą wam — jeśli Mi zaufacie...

Pragnę waszego zaufania w moc mojej miłości do was, waszego polegania na opiece Matki mojej, która stała się też Matką waszą (Królową Korony Polskiej).

Pamiętaj, córko, że w przerażeniu i trwodze niepewności polecam wam uciekać się pod płaszcz miłosierdzia Maryi, trwać przy Niej wiernie, prosić przez Jej Serce Najczystsze — gdyż ono usprawiedliwi was, proszących w grzechu, i Jej błaganiu nie będę mógł się oprzeć.
Chcę, abyście prosili o ocalenie i opiekę, pragnę bowiem okazać wam miłosierdzie moje. A dostąpicie go tym więcej, im więcej sami sobie miłosierdzia okazywać będziecie..."

www.annapisze.webpark.pl

Każdy powinien sobie to przesłanie wziąć do serca, gdyż czekają nas wydarzenia jakich nigdy na ziemi nie było i nie będzie!
pozdrawiam

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
Arek_Sz
 wrzesień 10 2008 17:03   
Forum

[QUOTE=Matejanka]I masz w pełni rację-nie da się zaprzeczyć , że Matce Boskiej w katolicyźmie i prawosławiu jest oddawany kult prawie Boski.
Z mojego punktu widzenia, ten bałwochwalczy kult, gdyż objawiający się oddawaniem Jej czci poprzez przedmioty kultu , takie jak figurki, obrazy itp. wraz ze wzrostem duchowosci zostanie wkrótce zastąpiony prawdziwym oddawaniem Jej czci, jako intergralnej części Boskości tej, której istnienie ludzkość zawsze intuicyjnie odczuwała, w różny sposób ją nazywając i w różny sposób oddając jej cześć.[/QUOTE]

[QUOTE=Matejnka]
[QUOTE=Bodyw]Pragnę waszego zaufania w moc mojej miłości do was, waszego polegania na opiece Matki mojej, która stała się też Matką waszą (Królową Korony Polskiej).

[/QUOTE]
Każdy powinien sobie to przesłanie wziąć do serca, gdyż czekają nas wydarzenia jakich nigdy na ziemi nie było i nie będzie!
pozdrawiam[/QUOTE]

Matejanka - przeczysz sama sobie...

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 wrzesień 10 2008 17:50   
Forum

Matejanka - przeczysz sama sobie...

Dlaczego tak uważasz?

Że napisałam że oddawana jej cześc ma znamiona bałwochwalstwa?
To nie ma nic wspólneog z tym , że Jej naprawdę nalezy się oddawanie czci jako części Boskośći , ale w Duchu i w Prawdzie!
pozdrawiam

===

Cytat 
Arek_Sz
 wrzesień 10 2008 20:25   
Forum

Tylko ,czy w takim razie istnieje jakaś granica między bałwochwalstwem, a oddawaniem czci? Czy może każdy pojmuje to na swój sposób...

===

Profil   Email 
 Cytat 
kasandra_K80
 wrzesień 10 2008 20:30   
Forum

Quote by matejanka:
Quote by bodyw:
Quote by heinrichboll:

www.annapisze.webpark.pl

pozdrawiam

Też uważam, że bodyw bardzo ciekawie pisze....
I kto wie, może to być prawdą ....
W końcu Maryja, jest matką Jezusa Chrystusa, więc kogo jeśli niej Jej błagań może Bóg wysłuchać?
Być może mamy wzorować się na Maryi w sposobie upraszania łask u Boga...
Ale tak do końca to chyba nikt nie wie, jaką rolę należy przypisywać Maryi w dziele zbawienia.
Wszystko jest możliwe...

Sama nie wiem czy Łaska jest Darmowa, czyli bez konieczności czynienia czegokolwiek z naszej strony (bez starania się), czy jednak konieczny jest również jakiś nasz wysiłek...

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 wrzesień 10 2008 20:50   
Forum

Droga Kasandro!

Bez przerwy i każdy z nas jest oświecany Duchem Prawdy , Duchem Chrystusa całkowicie za darmo Tak samo, jak każdy kto wystawia się na promienie słoneczne może korzystać z ich dobrodziejstw!
Lecz musi się chcieć korzystać i wykazać się wolą tego korzystania.
Przepis podaje Pismo Święte.
Nic sie nie odbywa poza nami: Możemy otworzyć serce na te Boskie Promienie,lub możemy pozostawić je zamknięte!!!
Inaczej mówiąc mamy Drogę lecz każdy na własnych nogach musi nią przejść dla swojego Zbawienia!!
A co do Matki Boskiej sądzę że zamiast wciaż analizować Ją po ludzku należy Jej zaufać, tak jak zaufał Jej w pełni Bóg, powierzając danie światu ciała Zbawiciela i stanie do końca u Jego boku w czasie spełniania przez Niego zbawczej misji.
Ludzie często nie rozumieją tego co łączyło Jezusa z Marią i mylnie interpretują Jego słowa do Matki.
Te słowa mają głębokie znaczenie i w żadnym wypadku nie ozanczają konfliktu pomiędzy Jezusem a Matką
Marię należy czcić we własnym sercu gdyż tam jest Jej ołtarz.
pozdrawiam

===

Cytat 
Arek_Sz
 wrzesień 10 2008 21:08   
Forum

No właśnie. Ludzie pojmują Maryję jako zwykłą śmiertelną osobę.
Lecz czy mesjasz, który miał odmienić świat mógł przyjść na świat ze "zwykłego łona"?

Nie! Matka mesjasza jest kimś wyjątkowym. Jest wybranka Boga, ale jest jego sługą co udowodniła mówiąc "Fiat" podczas zwiastowania. Za to poświęcenie, poddanie się Jego woli, zgodzenie się na "miecz cierpienia przenikający jej dusze" sprawiło, że otrzymała za to nagrodę i została z ciałem wzięta do nieba.

Jest najświętszym z śmiertelników. Jest bez grzechu i dzięki temu dostąpiła wniebowzięcia. Kiedyś nasze ciała uwielbione też zmartwychwstaną na końcu czasów i będziemy mogli obcować razem z Maryją i razem z nią chwalić potęgę naszego Pana...

===

Profil   Email 
 Cytat 
bodyw
 wrzesień 10 2008 23:06   
Forum

Quote by kasandra_K80:
Quote by matejanka:

Sama nie wiem czy Łaska jest Darmowa, czyli bez konieczności czynienia czegokolwiek z naszej strony (bez starania się), czy jednak konieczny jest również jakiś nasz wysiłek...

Pozdrawiam

Łaska jest darmowa -ale jest jeszcze coś co jest dostępne każdemu; miłośc-wymaga wysiłku ale warto:

..."Moje królestwo, Anno, jest Ojczyzną ludzkości i jest Ojczyzną ojczyzn. Węzły miłości łączą mój świat z wami, teraz żyjącymi na ziemi. Lecz u Mnie nie ma przemijania i śmierci. Dlatego wszyscy, którzy kochali to samo co ty, łączą się z tobą w tej miłości, która w nich jest utrwalona na wieczność, oczyszczona i piękna, bo Ja sam ją przenikam.

Ze Mną są ci, którzy starali się usilnie wprowadzić w świat ludzki moje prawa: sprawiedliwość, wolność wyboru, szacunek dla godności człowieka, miłosierdzie i czynne współczucie — pomoc skrzywdzonym, słabym, bezbronnym i zniewolonym. Za te dobra i mnóstwo innych, aby je zdobyć dla wielu, a nie tylko dla waszego narodu, gotowi byli oddać trud całego życia, przyjąć cierpienie, uwięzienie i śmierć. I tak żyli, a bardzo wielu ginęło.

Wiem, że myślałaś, że byłoby to straszliwe, gdyby poza ziemią nie było Mnie. Ale jestem, Ja — wasze odniesienie, Sędzia sprawiedliwy. Dla was, córko, jestem Zmiłowaniem i Miłosierdziem, towarzyszyliście Mi bowiem, jakże licznie, w mojej drodze krzyżowej i w okrutnej śmierci. Zapewniam cię, że każdy, kto życie swoje oddaje za przyjaciół swoich — a iluż was wybierało taką śmierć — uczestniczy w mojej miłości do was i braterstwo ze Mną zawiera na wieczność.

Gdybyś uczestniczyła w moim spotkaniu chociażby z jednym z nich, wiedziałabyś, z jakim zdumieniem przyjmowali moją nieskończoną miłość ci, którzy nie czuli się jej godni lub nie spodziewali się w ogóle życia po śmierci. Miłość wasza (bezinteresowna) do każdego człowieka zanurzona jest we Mnie. Kiedy oddajecie własne życie — wszystko, co macie — dla i za innych ludzi, powtarzacie Ofiarę moją. Wtedy Ja gotów jestem przekreślić wam cały rachunek win, chociażby był ogromny. Bo miłość jest ponad wszystkie winy. Miłość dociera i łączy się z naturą Boga, odwołuje się doń. Dołącza swoją moc, wątłą, ale całkowicie wypełniającą istotę człowieka, do nieskończonej pełni miłości Boga i przylega do Niego już na zawsze w zrozumieniu i przyjaźni..."

W Miłości Boga jest Istota Trójcy Świętej -a jakby kto szukał Tej czwartej -jest nią Miłość Boga !

Cytaty z www.annapisze.webpark.pl

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 wrzesień 10 2008 23:16   
Forum

Nie ma zgody w katolicyzmie na czwórce (no chyba że na taką o jakiej mówi Bodyw - brawo bracie za ten post!) i nie będzie i to zarówno mojej jak i Papieża.
Jak na razie drogi historyku idei boskości - heinrichboll - to Sobów W. II jest tym ostatnim, który "nadaje ton" zmianom - i idą one w kierunku powrotu do korzeni chrześcijaństwa, apostolskiego i ST.
Daj Boże by tak pozostało - a wierzę w to - w odnowę KRK- , bo wierzę w to w co wierzył JP II - :
"gdy mu mówili o różnych nadużyciach w kościele, o odstępstwach, grzechach i upadku wiary - on zamykał oczy i mówił - to nic!, będzie dobrze, bo JEST DUCH W KOŚCIELE! - wierzył w to głęboko i w jego prowadzenie.
a jeśli,..."przyjdzie odstępstwo i objawi się człowiek niegodziwości, syn zatracenia" - to będzie znaczyło , że przyjście Pana jest bliziutkie i wraz z rodziną i bliskimi przygotujemy się na jego przyjęcie w jakimś pobliskim zborze lub cerkwi, myślę, że nas przygarną a z nami co najmniej połowę byłych katolików.

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
kasandra_K80
 wrzesień 11 2008 07:22   
Forum

Quote by bodyw:
Quote by kasandra_K80:
Quote by matejanka:

Pozdrawiam

Łaska jest darmowa -ale jest jeszcze coś co jest dostępne każdemu; miłośc-wymaga wysiłku ale warto:

..."Moje królestwo, Anno, jest Ojczyzną ludzkości i jest Ojczyzną ojczyzn. Węzły miłości łączą mój świat z wami, teraz żyjącymi na ziemi. Lecz u Mnie nie ma przemijania i śmierci. Dlatego wszyscy, którzy kochali to samo co ty, łączą się z tobą w tej miłości, która w nich jest utrwalona na wieczność, oczyszczona i piękna, bo Ja sam ją przenikam.

Ze Mną są ci, którzy starali się usilnie wprowadzić w świat ludzki moje prawa: sprawiedliwość, wolność wyboru, szacunek dla godności człowieka, miłosierdzie i czynne współczucie — pomoc skrzywdzonym, słabym, bezbronnym i zniewolonym. Za te dobra i mnóstwo innych, aby je zdobyć dla wielu, a nie tylko dla waszego narodu, gotowi byli oddać trud całego życia, przyjąć cierpienie, uwięzienie i śmierć. I tak żyli, a bardzo wielu ginęło.

Wiem, że myślałaś, że byłoby to straszliwe, gdyby poza ziemią nie było Mnie. Ale jestem, Ja — wasze odniesienie, Sędzia sprawiedliwy. Dla was, córko, jestem Zmiłowaniem i Miłosierdziem, towarzyszyliście Mi bowiem, jakże licznie, w mojej drodze krzyżowej i w okrutnej śmierci. Zapewniam cię, że każdy, kto życie swoje oddaje za przyjaciół swoich — a iluż was wybierało taką śmierć — uczestniczy w mojej miłości do was i braterstwo ze Mną zawiera na wieczność.

Gdybyś uczestniczyła w moim spotkaniu chociażby z jednym z nich, wiedziałabyś, z jakim zdumieniem przyjmowali moją nieskończoną miłość ci, którzy nie czuli się jej godni lub nie spodziewali się w ogóle życia po śmierci. Miłość wasza (bezinteresowna) do każdego człowieka zanurzona jest we Mnie. Kiedy oddajecie własne życie — wszystko, co macie — dla i za innych ludzi, powtarzacie Ofiarę moją. Wtedy Ja gotów jestem przekreślić wam cały rachunek win, chociażby był ogromny. Bo miłość jest ponad wszystkie winy. Miłość dociera i łączy się z naturą Boga, odwołuje się doń. Dołącza swoją moc, wątłą, ale całkowicie wypełniającą istotę człowieka, do nieskończonej pełni miłości Boga i przylega do Niego już na zawsze w zrozumieniu i przyjaźni..."

W Miłości Boga jest Istota Trójcy Świętej -a jakby kto szukał Tej czwartej -jest nią Miłość Boga !

Cytaty z www.annapisze.webpark.pl

Według tego co piszesz zbawieni będą
wszyscy, którzy kochali
.. którzy starali się usilnie wprowadzić w świat ludzki Boże prawa: sprawiedliwość, wolność wyboru, szacunek dla godności człowieka, miłosierdzie i czynne współczucie — pomoc skrzywdzonym, słabym, bezbronnym i zniewolonym.
..bezinteresowna miłość do każdego człowieka zanurzona jest w Bogu.

Mamy więc definicję zbawienia, która obejmuje wszystkich ludzi dobrej woli.
Czyli zarówno ateistów jak i ludzi zebranych z wszystkich religii, którzy kochali bezinteresowanie.

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 wrzesień 11 2008 07:54   
Forum

Brawo Kasandro!

Według tego co piszesz zbawieni będą
wszyscy, którzy kochali
.. którzy starali się usilnie wprowadzić w świat ludzki Boże prawa: sprawiedliwość, wolność wyboru, szacunek dla godności człowieka, miłosierdzie i czynne współczucie — pomoc skrzywdzonym, słabym, bezbronnym i zniewolonym.
..bezinteresowna miłość do każdego człowieka zanurzona jest w Bogu.

Mamy więc definicję zbawienia, która obejmuje wszystkich ludzi dobrej woli.
Czyli zarówno ateistów jak i ludzi zebranych z wszystkich religii, którzy kochali bezinteresowanie.

Pozdrawiam

Mogę tylko dodać , że o tym właśnie mówią wszystkie prawdziwe Objawienia i Nauka Ducha Swiętego.
Każda nauka , która kogokolwiek potępia , wyklucza, czy uwaza za wroga jest właśnie synem zatracenia, fałszywym prorokiem, i bestią w nas!
pozdrawiam

===

Cytat 
matejanka
 wrzesień 11 2008 08:44   
Forum

Quote by Dezerter: Nie ma zgody w katolicyzmie na czwórce (no chyba że na taką o jakiej mówi Bodyw - brawo bracie za ten post!) i nie będzie i to zarówno mojej jak i Papieża.
Jak na razie drogi historyku idei boskości - heinrichboll - to Sobów W. II jest tym ostatnim, który "nadaje ton" zmianom - i idą one w kierunku powrotu do korzeni chrześcijaństwa, apostolskiego i ST.
Daj Boże by tak pozostało - a wierzę w to - w odnowę KRK- , bo wierzę w to w co wierzył JP II - :
"gdy mu mówili o różnych nadużyciach w kościele, o odstępstwach, grzechach i upadku wiary - on zamykał oczy i mówił - to nic!, będzie dobrze, bo JEST DUCH W KOŚCIELE! - wierzył w to głęboko i w jego prowadzenie.
a jeśli,..."przyjdzie odstępstwo i objawi się człowiek niegodziwości, syn zatracenia" - to będzie znaczyło , że przyjście Pana jest bliziutkie i wraz z rodziną i bliskimi przygotujemy się na jego przyjęcie w jakimś pobliskim zborze lub cerkwi, myślę, że nas przygarną a z nami co najmniej połowę byłych katolików.

Dezerter Bracie!
Chrystus już był na ziemi u tych, którzy czuwali i byli przygotowani, u rzeszy swoich uczniów, tak jak już był na ziemi Mesjasz.
Teraz Pan wraca do każdego serca do każdej duszy , która Go przyjmie!!!
A co do czwórcy, piątcy to czy nie byłoby najrozsądniej uznać, że jest Siedem Duchów Boga, byłoby to najzgodniejsze z Pismem Świętym, bo przynajmniej ten termin pada w Piśmie
Ap 3:1 BT "Aniołowi Kościoła w Sardes napisz: To mówi Ten, co ma Siedem Duchów Boga i siedem gwiazd
lub
Siedem lamp ognistych płonie przez tronem, które są siedmiu Duchami Boga (Ap 4:5).

pozdrawiam

===

Cytat 
ags
 wrzesień 11 2008 14:18   
Forum

Quote by heinrichboll:
Według mnie czas chrześcijaństwa jezusowego powoli kończy się: Matka Boska powoli staje się centrum kultu.

Gdybyś znał historię Kościoła wiedziałbyś, że "kult" Matki Zbawiciela był dużo bardziej rozdmuchany 2 wieki temu (nie twierdzę, że nie dopuszczano się w nim przesady) - jednak nikt rozsądny nie wieszczył "nowej epoki"

Quote by heinrichboll:To dlatego Ratzinger, jeszcze jako szef Kongregacji Doktryny nie pozwolił np. swego czasu "skasować" kultu w medjugorie i otworzył do niego drogę dla katolickich kapłanów i międzynarodowych wycieczek.

Ta... Pewnie dlatego kazał ogłosić suspensę ex -ojca T. Vlasica - karę za m.in. "rozpowszechnianie watpliwej doktryny"

Quote by heinrichboll:
Jak żywo przypomina mi to te fragmenty ewangelii, gdzie byliśmy jeszcze przed teizacją samego Jezusa, gdzie mamy miejsca, typu "Ojciec większy jest ode mnie" lub "czegoś nie wie Syn, a wie tylko Ojciec". Zapewne to pozostało z czasów, gdy chrześcijanie, jeszcze jako sekta Judaizmu, bronili się przed zarzutami o nadmierną cześć wobec swego Nauczyciela. Potem, gdy Jezus stał się już zupełnie oficjalnie Bogiem, trzeba było do takich miejsc dorabiać żmudne wytłumaczenia.

Spekulacje...

Quote by heinrichboll:
To samo będzie z miejcami o "niższości" Maryi wobec Jezusa, albo z tymi, że tylko Jezus jest Zbawicielem - znajdzie się jakieś wytłumaczenie... Na razie - jak pisze Dezerter - mowi sie o niezwyklym poddaniu woli Maryi - woli Boga, o Przebostwieniu - ale tak czy owak nasilenie oznak "Boskosci" w Maryi caly czas rosnie...

Bzdura. "Kult" Maryii osiągnął "apogeum" w XIX wieku. Zmiany od tego czasu są bardziej "in minus" niż "in plus"

Na podstawie błędnych założeń udowodnić możesz sobie co tylko zechcesz...

===

"Kościół nie może iść z duchem czasów - z tego prostego powodu, że duch czasów donikąd nie idzie." Gilbert Keith Chesterton

Cytat 
Arek_Sz
 wrzesień 11 2008 18:38   
Forum

Matejanka - co do tych siedmiu Duchów. Liczba siedem ma tu tylko podkreślić ideał i doskonałość Ducha Świętego i jak cała apokalipsa i chyba wszystkie liczby w niej zawarte - ma charakter symboliczny i przenośny.

Co do postu jeszcze raz wyżej. Mylisz się. Pismo Święte mówi wyraźnie, że tylko poprzez Jezusa możemy dostąpić zbawienia, a nikt nie zostanie potępiony. To, że wszyscy mogą się zbawić nie jest nowością, ale jest warunek - Jezus Chrystus jako Zbawiciel i Pan.

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 wrzesień 11 2008 20:10   
Forum

Matejanka - co do tych siedmiu Duchów. Liczba siedem ma tu tylko podkreślić ideał i doskonałość Ducha Świętego i jak cała apokalipsa i chyba wszystkie liczby w niej zawarte - ma charakter symboliczny i przenośny.

Ależ oczywiście, ale sądzisz, że naprawdę Boski Duch ma Trzy podduchy? Liczba Trzy to też tylko symbol!
Kto ma prawo ograniczać Boga do osób w Nim?
Co do postu jeszcze raz wyżej. Mylisz się. Pismo Święte mówi wyraźnie, że tylko poprzez Jezusa możemy dostąpić zbawienia, a nikt nie zostanie potępiony. To, że wszyscy mogą się zbawić nie jest nowością, ale jest warunek - Jezus Chrystus jako Zbawiciel i Pan

Czy sądzisz, że to chodzi o Imię Jezus?
Jezus znaczy Ten który Zbawia?
Zbawia Miłość, a więc Jezuz jest Miłością, która zbawia!!!
Czy jeżeli nie znasz nazwy pokarmu , pokarm który spożywasz jest mniej wartościowy?
Jezus to Miłość jako Droga do Stwórcy i wystarczy bezwarunkowo kochać, aby znaleźć się na Jego Łonie.
pozdrawiam

===

Cytat 
kasandra_K80
 wrzesień 12 2008 01:49   
Forum

matejanka

Czy sądzisz, że to chodzi o Imię Jezus?
Jezus znaczy Ten który Zbawia?
Zbawia Miłość, a więc Jezuz jest Miłością, która zbawia!!!
Czy jeżeli nie znasz nazwy pokarmu , pokarm który spożywasz jest mniej wartościowy?
Jezus to Miłość jako Droga do Stwórcy i wystarczy bezwarunkowo kochać, aby znaleźć się na Jego Łonie.

Gratuluję logicznych wniosków.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 wrzesień 12 2008 08:48   
Forum

Chcialabym

jeszcze raz podkreslic,ze zbawieni jestesmy nie z uczynkow a z Laski!

Dowod?

Prosze:
-z Laski i morderca moze byc zbawiony-dlatego jest napisane ze z Laski a nie z uczynkow zeby sie jeden przed drugim nie chlubil ze np a ja to biegam codziennie do Kosciola a Ty nie.

Ktos kto obdarzony jest Laska -nie moze byc grzeszny-grzesznego czlowieka Laska sie nie trzyma.

Dlatego to nakazanie szczerego wyznania grzechu- Postu i modlitwy.

Ja nie rozumiem ze tego nie mozna zrozumiec to jest takie proste.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 wrzesień 12 2008 10:24   
Forum

Quote by corka: Chcialabym

jeszcze raz podkreslic,ze zbawieni jestesmy nie z uczynkow a z Laski!

Dowod?

Prosze:
-z Laski i morderca moze byc zbawiony-dlatego jest napisane ze z Laski a nie z uczynkow zeby sie jeden przed drugim nie chlubil ze np a ja to biegam codziennie do Kosciola a Ty nie.

Ktos kto obdarzony jest Laska -nie moze byc grzeszny-grzesznego czlowieka Laska sie nie trzyma.

Dlatego to nakazanie szczerego wyznania grzechu- Postu i modlitwy.

Ja nie rozumiem ze tego nie mozna zrozumiec to jest takie proste.

Witaj Córko!
A czym jest Łaska?
pozdrawiam

===

Cytat 
kasandra_K80
 wrzesień 12 2008 11:03   
Forum

Matejanka

Witaj Córko!
A czym jest Łaska?

Może trochę pomocna będzie tutaj definicja z wiki:
http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81aska

Łaska – w religii dar udzielany człowiekowi przez Boga, a którego przyznanie nie jest związane z żadną zasługą.

Łaska może być habitualna, czyli być trwałym uzdolnieniem do życia zgodnie z powołaniem, albo może być aktualna, czyli być darem interwencyjnym wspierającym nawrócenie lub uświęcenie.
W sakramentach Bóg udziela łaski sakramentalnej, czyli daru związanego z charakterem sakramentu.
Charyzmaty jak też wszystkie inne uzdolnienia są łaskami szczególnymi.

Łaska nie stoi w sprzeczności z wolnością i wolą człowieka. Łaska jako wolny dar Boga domaga się wolnej odpowiedzi człowieka. Łaska uprzedza ludzkie czyny, ale nie pozbawia człowieka wolnej woli. Dla Boga czas jest trwającą aktualnością, dlatego choć ustanowił wybranych w swojej decyzji uwzględnił wolność człowieka. Człowiek jest wolny w swych czynach. Bóg jest natomiast wolny w udzielaniu darów, do których należy życie nadprzyrodzone i zbawienie, które jest aktem miłosierdzia.

Czy wszyscy się zgadzają się z takim sformuowaniem ?

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 wrzesień 12 2008 11:41   
Forum

A czym jest Łaska?

Może trochę pomocna będzie tutaj definicja z wiki:
http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81aska

Łaska – w religii dar udzielany człowiekowi przez Boga, a którego przyznanie nie jest związane z żadną zasługą.

Łaska może być habitualna, czyli być trwałym uzdolnieniem do życia zgodnie z powołaniem, albo może być aktualna, czyli być darem interwencyjnym wspierającym nawrócenie lub uświęcenie.
W sakramentach Bóg udziela łaski sakramentalnej, czyli daru związanego z charakterem sakramentu.
Charyzmaty jak też wszystkie inne uzdolnienia są łaskami szczególnymi.

Łaska nie stoi w sprzeczności z wolnością i wolą człowieka. Łaska jako wolny dar Boga domaga się wolnej odpowiedzi człowieka. Łaska uprzedza ludzkie czyny, ale nie pozbawia człowieka wolnej woli. Dla Boga czas jest trwającą aktualnością, dlatego choć ustanowił wybranych w swojej decyzji uwzględnił wolność człowieka. Człowiek jest wolny w swych czynach. Bóg jest natomiast wolny w udzielaniu darów, do których należy życie nadprzyrodzone i zbawienie, które jest aktem miłosierdzia.

Czy wszyscy się zgadzają się z takim sformuowaniem ?

Kasandro!
Myślę że ta definicja jest zgodna z poniżej zacytowanymi słowami Chrystusa!

57. Wy, którzy idziecie błędnymi drogami: jestem gotów, gdy Mnie zawołacie was przyjąć i dać wam Moje Światło i Moją Siłę.
Nie jest bez znaczenia, gdy na swoim ciele i na swojej duszy nosicie ślady wielkich grzechów.
Ja spowoduję, że będziecie błogosławili tych, którzy was obrazili, a Boga będziecie błogosławić, ponieważ On uważał ten cud w was za możliwy. Wówczas zaczniecie odczuwać w swoich sercach Miłość Chrystusa.

58. Niektórzy będą podczas słuchania tych słów myśleli: jakże jest możliwe, aby wielcy grzesznicy mogli otrzymać tę Łaskę tak samo jak Sprawiedliwi, którzy posiadają ją za swoje zasługi?

59. O ludzie, ludzie, którzy nie patrzycie dalej niż widzą wasze oczy! Ja zawsze dawałem wam Moją Dobroczynność z Łaski, jeszcze zanim na nią zasłużyliście.
60. Odpowiadam zarówno na czyste myśli, jak na smutną skargę tego, który zbliża się do Mnie-splamiony z powodu niedostatku miłości do bliźniego- jak długo wydobywa się jeszcze z niego mała iskra pokory lub poznania.

61. Jestem obrońcą słabych, którzy wylewają łzy w swojej wielkiej niemożności i nieświadomości. Ja jestem Boską Nadzieją, która płaczących wzywa i pociesza; Ja jestem dobrym Jezusem, który łagodnie obejmuje jęczącego w swoim bólu i swojej pokucie.

62. Ja jestem waszym Zbawcą, waszym Zbawicielem; Ja jestem tą Prawdą możliwą do zrozumienia dla ludzi. (248,18-21)

===

Cytat 
Andrzej
 wrzesień 12 2008 12:08   
Forum

Quote by matejanka:

Kasandro!
Myślę że ta definicja jest zgodna z poniżej zacytowanymi słowami Chrystusa!

wszystko pięknie poza:
- wmawianiem naiwniaczkom (sorry, to nie do Ciebie kasandro) , że są to słowa Chrystusa
- brakiem odniesienia się do definicji na rzecz nachalnego propagowania pewnego pseudo-objawienia

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
matejanka
 wrzesień 12 2008 13:02   
Forum

wszystko pięknie poza:
- wmawianiem naiwniaczkom (sorry, to nie do Ciebie kasandro) , że są to słowa Chrystusa
- brakiem odniesienia się do definicji na rzecz nachalnego propagowania pewnego pseudo-objawienia.

Witaj Medieval man!
A sądziłam, że jesteś na drodze do Damaszku....
pozdrawiam

===

Cytat 
Arek_Sz
 wrzesień 12 2008 16:04   
Forum

Matejanka - bez urazy...
Medieval ma po części tu rację. ja też byłbym ostrożny co do III Testamentu czy innych objawień nie potwierdzonych przez Kościół.
Nie mówię, że jest to błędem, ale póki co opierajmy się na tym, czego jesteśmy pewni...

===

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 wrzesień 12 2008 16:19   
Forum

Matejanka - bez urazy...
Medieval ma po części tu rację. ja też byłbym ostrożny co do III Testamentu czy innych objawień nie potwierdzonych przez Kościół.
Nie mówię, że jest to błędem, ale póki co opierajmy się na tym, czego jesteśmy pewni...

Arku!
Najpewniejsze w naszym życiu jest to, że umrzemy!
Za czasów Zakonu Mojżesza kapłani uważali, że pewna jest Tora i ich interpretacja Tory!
pozdrawiam

===

Cytat 
Arek_Sz
 wrzesień 12 2008 17:12   
Forum

Ja jestem katolikiem i wierzę w to, co Kościół do wierzenia podaje. Może i to co cytujesz jest naprawdę objawieniem, ale Mahomet też myślał, że objawił mu się Bóg. Nie wykluczam, że mówisz prawdę, ale to tak jakby się opierać na teorii, która jest potwierdzona tylko przez jej autora. Może miał słuszność, ale nikt inny tego nie wykazał...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 1,19 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty