Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Chce napisać pierwszą książke - proszę o pomoc i rady.
 |  Wersja do druku
Bartosz
 październik 01 2008 20:27  (Czytany 8678 razy)  
Forum

Status: offline

Witam.

Chciałbym napisać swą pierwszą książkę w życiu. Chciałem spytać właściwie o jedną rzecz. A mianowicie, chciałbym skorzystać z książki ks. Marka Starowieyskiego "APOKRYFY NOWEGO TESTAMENTU". A właściwie tylko tłumaczeń dwóch, trzech apokryfów, tylko tyle dla przykładu choćby Ewangelie Tomasza Dzieciństwa. I tylko z samego apokryfu, z samego tłumaczenia, niczego więcej.

Czy gwałcę prawo używając jego tłumaczenia fragmentów i co zrobić żeby to było legalnie? Pewnie musiałbym się zgłosić z tym do samego autora, jeśli tak wie ktoś jak można by się z nim skontaktować?

A jeśli nie będzie można, jest jakiś sposób by to ominąć i skorzystać z czegoś innego niż z książkę by nie trzeba było pytać o zgodę? Bo mam choćby od bardzo dawna zapisane na dysku apokryfy, w Wordzie, gdzie są po polsku, i nawet tam autora nie ma. To mogę takie coś przedstawić w swojej książce? Jeśli tak, pomógłby mi ktoś poszukać pewnych apokryfów gdzie można korzystać z polskiego tłumaczenia bez przeszkód?

Pozdrawiam i dziękuje z góry za pomoc.

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Łukasz
 październik 01 2008 20:52   
Forum Moderator
Moderator

Blyy użyj przypisów i posługuj się bibliografią.

===

Niech radują się rodziny, a ich miłość promienieje, jak chleba okruszyny nieśmy wiare i nadzieje...Nam pisane Krzyża bronic, teraz, dzisiaj, jutro, zawsze!

Cytat 
Łukasz
 październik 01 2008 21:29   
Forum Moderator
Moderator

Jedno pytanie jeszcze. Blyy, korzystasz z 4 częściowej książki ks. Starowieyskiego, czy z tej wersji skróconej?

===

Niech radują się rodziny, a ich miłość promienieje, jak chleba okruszyny nieśmy wiare i nadzieje...Nam pisane Krzyża bronic, teraz, dzisiaj, jutro, zawsze!

Cytat 
Bartosz
 październik 01 2008 23:59   
Forum

Niestety nie mam w ogóle tej książki w domu, ale korzystam z tej strony:

http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TB/apokryfy-01.html

Tam jest część apokryfów do czytania w internecie i właśnie akurat tam są te które potrzebuje, więc kupować książkę raczej bym nie musiał.

Nie wiem czy rozumiesz, ale chce tylko samą treść tłumaczonego apokryfu wkleić, cały apokryf. Reszta mnie nie interesuje, tylko sama cała treść apokryfu, bez wypowiedzi autora.

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Cytat 
Łukasz
 październik 02 2008 18:48   
Forum Moderator
Moderator

Quote by BLyy: Niestety nie mam w ogóle tej książki w domu, ale korzystam z tej strony:

Tam jest część apokryfów do czytania w internecie i właśnie akurat tam są te które potrzebuje, więc kupować książkę raczej bym nie musiał.

Nie wiem czy rozumiesz, ale chce tylko samą treść tłumaczonego apokryfu wkleić, cały apokryf. Reszta mnie nie interesuje, tylko sama cała treść apokryfu, bez wypowiedzi autora.

Rozumiem Cię Blyy. Tylko jaka to ma być książka? naukowa? bo jeżeli tak to pasuje się odnieść do różnych badań. Co do samego apokryfu to wystarczy że zaznaczysz go kursywą i podasz źródło owego tekstu w przypisie.

===

Cytat 
Bartosz
 październik 09 2008 20:05   
Forum

Rozumiem Cię Blyy. Tylko jaka to ma być książka? naukowa? bo jeżeli tak to pasuje się odnieść do różnych badań. Co do samego apokryfu to wystarczy że zaznaczysz go kursywą i podasz źródło owego tekstu w przypisie.

Czy naukowa? Nie wiem.
Czy rozrywkowa? Nie wiem.

Jest to książka o braciach Jezusa, która jest już prawie na ukończeniu, tylko właściwie mam problem właśnie z działem o apokryfach.

PS. Czytałem tutaj prace pana Dariusza Kota. Napisałem do niego e-maila z prośbą czy mogę skorzystać z jednego jego artykułu, ale się nie odzywa. Właśnie głównie do szefostwa kosciol.pl głównie kieruje te pytanie, pilnie jest mi potrzebna odpowiedź.

Pozdrawiam.

===

Cytat 
Łukasz
 październik 09 2008 20:15   
Forum Moderator
Moderator

Quote by BLyy:

Czy naukowa? Nie wiem.
Czy rozrywkowa? Nie wiem.

Jest to książka o braciach Jezusa, która jest już prawie na ukończeniu, tylko właściwie mam problem właśnie z działem o apokryfach.

PS. Czytałem tutaj prace pana Dariusza Kota. Napisałem do niego e-maila z prośbą czy mogę skorzystać z jednego jego artykułu, ale się nie odzywa. Właśnie głównie do szefostwa kosciol.pl głównie kieruje te pytanie, pilnie jest mi potrzebna odpowiedź.

Pozdrawiam.

Jak widać zbierasz informacje z różnych źródeł czyli książka raczej będzie miała charakter naukowy. Nie musisz pisać żadnych maili, wystarczy że zaznaczysz w pracy przypisem że korzystałeś z jego artykułu. Pisałeś już pracę dyplomową ?

===

Cytat 
Bartosz
 październik 09 2008 21:09   
Forum

Dzięki za ten link. Jakoś sobie poradzę. Jeszcze raz dzięki.

===

Cytat 
Bartosz
 październik 12 2008 16:25   
Forum

Właściwie znalazłem pewien sposób, właściwie luczkę. Nie wiem czy tak można.

A mianowicie, znalazłem apokryfy te które szukam, ale są w języku angielskim.
http://wesley.nnu.edu/biblical_studies/noncanon/gospels/gosjames.htm

I używam przeglądarki Mozilla, która niektóre angielskie strony tłumaczy automatycznie na "zaniedbaną" polszczyznę. I właśnie tą stronę też tłumaczy na polski.

I z stąd moje pytanie.

jest tutaj strona już gotowego tłumaczenia na język polski, więc pewnie jak przytoczę cały tekst apokryfu to musiałbym spytać o zgodę.

A tutaj w pierwszym linku, mam napisaną ją po angielsku. Mógłbym bez zgody wziąć ten tekst tłumaczony od razu na polski, za pomocą mozilli? Oczywiście dając poprawki bo to brzydka polszczyzna. Wtedy by to było tak, jakby tłumaczenie mego autorstwa? Mógłbym takie coś zrobić?

===

Cytat 
Grzegorz
 październik 12 2008 16:42   
Forum

BLyy muszę Ci przyznać że jako ateista prezentujesz bardzo wysoki poziom na serwisie Kosciol.pl, nie to co niektórzy inni ateiści, którzy jedyne co potrafią to wyśmiewać ludzi o innych poglądach niż ich własne. Choć zapewne nie będę się zgadzać z wieloma tezami zawartymi w Twojej książce (choć nie wykluczam, że może będzie inaczej) to życzę ci powodzenia.

Pozdrawia Grigori

===

Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne.

Profil   Email 
 Cytat 
potwor
 październik 12 2008 16:45   
Forum

Blyy
ja bym Tobie poradził zajrzeć do strony gdzie są specjaliści od prawa autorskiego.
Forum Prawne

tam myślę ze bedziesz miał rozwiązanie swoich problemów.

===

Dzięki Bogu jestem ateistą...

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 październik 12 2008 17:36   
Forum Moderator
Moderator

Blyy, po co sobie gmatwasz wystarczy że sie powołasz w przypisie na stronę i gra muzyka huczą trąby

===

Cytat 
Bartosz
 październik 14 2008 03:11   
Forum

Grigori

BLyy muszę Ci przyznać że jako ateista prezentujesz bardzo wysoki poziom na serwisie Kosciol.pl, nie to co niektórzy inni ateiści, którzy jedyne co potrafią to wyśmiewać ludzi o innych poglądach niż ich własne. Choć zapewne nie będę się zgadzać z wieloma tezami zawartymi w Twojej książce (choć nie wykluczam, że może będzie inaczej) to życzę ci powodzenia.

Pozdrawia Grigori

Miło jest takie słowa słyszeć od domniemam katolika, w stronę ateisty, dziękuj.

Książka jakby to powiedzieć moja, ma charakter jednoznaczny który ma wykazać, że Kościół Katolicki się myli lub chce się mylić, pokazując inną prawdą. W jednej pewnej ważnej rzeczy którą bardzo długo się zajmowałem. I nie zdziwiłbym się, jakby kościół sam mi zrobił reklamę. Tylko wiedz, że to nie jest książka typu Kod da Vinci, gdzie raczej jest czymś głównie fikcyjna, tylko staram się opierać tylko na faktach, na materiałach które posiadam.
Nie wiem Grigori czy książka przypadłaby Ci do gustu, ale mogę się mylić. Zresztą to moja pierwsza książka, więc nie mam pewności, czy nawet wydana zostanie, bo mam zerowe doświadczenie, a od razu próbuje na głęboką wodę się rzucić.

Pozdrawiam.

mathias777

Blyy
ja bym Tobie poradził zajrzeć do strony gdzie są specjaliści od prawa autorskiego.
Forum Prawne

tam myślę ze bedziesz miał rozwiązanie swoich problemów.

Dzięki za tą stronkę Mathias. Zajrzałem tam i przedstawiłem mój problem, jeszcze raz dzięki.

Kruk

Blyy, po co sobie gmatwasz Smile wystarczy że sie powołasz w przypisie na stronę i gra muzyka huczą trąby Big Grin

Widzę, że jesteś w 100% przekonany, że mogę skorzystać. Ja jednak wolałbym się upewnić, dlatego przedstawiłem tam mój problem na stronce którą podał mi Mathias. Wiesz, jakby została wydana, nie chciałbym się później sądzić o naruszenie praw autorskich. Byłaby to dla mnie bardzo zła sytuacja, na którą w obecnym czasie nie mogę sobie pozwolić.

Co do szczegółów książki, może je podam tutaj w weekend lub na przyszły tydzień, jeśli by kogoś interesowało i chciałby wiedzieć.

Pozdrawiam drogich forumowiczów.

===

Cytat 
Bartosz
 październik 29 2008 02:55   
Forum

Witam serdecznie drogich forumowiczów.

Chciałbym tutaj przedstawić Wam zapowiedź mej książki. To będzie moja pierwsza książka w życiu, więc nie mam 100%-owej pewności czy ją wydadzą.

Piszę książkę która zatytułowana będzie"Bracia Jezusa".

Zamierzam w niej przedstawić całkowicie nowe drzewo genealogiczne biblijnej rodziny Józefa i Maryi. Opierając się głównie na Biblii oraz trochę historii.

- Omówione zostaną cytaty, które mogą dać obraz rodzeństwa Jezusa. Pod każdym z nich przykład z greki oraz komentarz.
- Znajdować się również będzie wyjaśnienie ilu tak naprawdę Jakubów występuje w NT, a co za tym idzie wyjaśnienie jaki związek mają właśnie postacie o tym imieniu. Korzystając z tutaj zamieszczonego artykułu Remigiusza Garbca o Jakubie Sprawiedliwym( oczywiście za jego zgodą ).
- Zostanie omówieni Ojcowie Kościoła głoszących, że Jezus posiadał braci z jednego łona oraz przeczących dziewictwa Maryi ( Helwidiusz, Jowinian ).
- Również do tego będzie opis oddzielenia się chrześcijaństwa od judaizmu, który jest wstępem do Helwidiusza i Jowiniana. Tutaj również pisałem w tymacie http://www.kosciol.pl/forum/viewtopic.php?forum=10&showtopic=167333 - Judeochrześcijanie, a chrześcijanie - przemyślenia
Dzięki opiniom forumowiczów zmieniłem co nieco w książce. W tytule podrozdziału o tym, napisałem, że jest to moja teza oraz usunąłem przykład o Trójcy ograniczając się tylko do wymienienia jak widziano Trójce różnie. Zrobiłem to, by nie mówiono w mej książce głównie o Trójcy tylko skupiono się na tym o czym ona jest.
- Omówione również zostaną proroctwa ST, które mogą nam potwierdzić rodzeństwo Jezusa.
- Zamieściłem również treść jak i opis apokryfów z kręgów judeochrześcijańskich które mogą opis rodzeństwa Jezusa lub mu przeczący jak protoewangelia Jakuba oraz Księga o narodzeniu Zbawiciela, i o Maryi, i o położnej, z zaznaczeniem, że nie ma dziś pewności czy na pewno są to dzieła judeochrześcijan.

Wiele do mej pracy skorzystałem czytając te forum. Oraz dziękuje Rafiemu_F, Krukowi, Dezerterowi i Corce, którzy mi pomagali, naprowadzali oraz tchnęli we mnie nowe pomysły jakie tutaj przedstawić.

Jak by kogoś interesowała próbka mej książki to zapraszam tutaj do tematu Rodzeństwo Jezusa - http://www.kosciol.pl/forum/viewtopic.php?forum=10&showtopic=121584&mode=&onlytopic=&show=30&page=8

Gdzie na stronie 8 oraz 9 znajdują się część cytowanych tekstów przeze mnie, a większość napisanych z mej głowy. Zapewne część tekstu jaką tam przeczytacie będzie dokładnie taka sama jak tutaj na forum, a część w zmienionej formie.

Do końca tego tygodnia książka będzie ukończono. I na forum nie będę się przez ten czas udzielał, co najwyżej tylko w tym wątku dla zainteresowanych.

Pozdrawiam.

===

Cytat 
Robert
 październik 29 2008 08:24   
Forum

Moje gratulacje. Wydaj ja szybciutko, zeby mozna bylo zobaczyc ja w ksiegarniach i zastanowic nad zakupem.

Ciekawe, jak przyjmie ta ksiazke Kosciol polski. Nie boisz sie bycia uznanym ze heretyka?

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Remigiusz P. Garbiec
 październik 29 2008 12:50   
Forum

Tylko katolik może być uznany za heretyka. KRK nie ma władzy osądzania niekatolików.

===

"A ja odnioslem to do siebie samego i do Apollosa przez wzgląd na was, bracia, abyscie na nas sie nauczyli nie rozumieć wiecej ponad to, co napisano". (Paweł z

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 październik 29 2008 13:47   
Forum

Quote by suration: Moje gratulacje. Wydaj ja szybciutko, zeby mozna bylo zobaczyc ja w ksiegarniach i zastanowic nad zakupem.

Ciekawe, jak przyjmie ta ksiazke Kosciol polski. Nie boisz sie bycia uznanym ze heretyka?

Dzięki, postaram się ją szybko zakończyć. W tym tygodniu skończyć pisać, a w przyszłym korekty i bibliografia. Obecnie liczy książka stron 79, ale myśle, że przy około setce skończe. A czy obawiam sie szumu jaki wyrządziłby kościół. Bo szczerze wątpie by był taki odzew jak w przypadku "Kodu Leonardo Da Vinci" czy "Boga urojonego", choć nigdy nic nie wiadomo.

Pozdrawiam.

===

Cytat 
Andrzej
 październik 29 2008 14:23   
Forum

No raczej nie spodziewam się jakiejś nadzwyczajnej, czy w ogóle jakiejkolwiek reakcji Krk.

Podobnych w tresci publikacji opierających sie na jakichś szczątkowych badaniach (bo nie jestem przekonany, mimo szacunku dla BLyy, żeby zadał sobie trud nauczenia się greki starozytnej czy aramejskiego i przeanalizowania całości dostepnego materiału historycznego i egzegetycznego) ukazuje się co roku całe mnóstwo.
Zajmowanie się nimi byłoby ich promowaniem, a tym z pewnoscią Krk nie jest zainteresowany.
Co innego gdyby ksiązka wywołała jakieś nadzwyczajne poruszenie u przeciętnego czytelnika nieswiadomego, że wciska mu się jakies z góry załozone tezy.
Ale nie liczyłbym na to.

Za to podziwiam zapał...

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Robert
 październik 29 2008 14:24   
Forum

Quote by remigius: Tylko katolik może być uznany za heretyka. KRK nie ma władzy osądzania niekatolików.

Ale przeciez powszechnie wiadomo, ze prawdziwy Polak to tylko katolik. Reszta to "inni" (Others)...

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 październik 29 2008 14:27   
Forum

Quote by BLyy: Dzięki, postaram się ją szybko zakończyć. W tym tygodniu skończyć pisać, a w przyszłym korekty i bibliografia. Obecnie liczy książka stron 79, ale myśle, że przy około setce skończe. A czy obawiam sie szumu jaki wyrządziłby kościół. Bo szczerze wątpie by był taki odzew jak w przypadku "Kodu Leonardo Da Vinci" czy "Boga urojonego", choć nigdy nic nie wiadomo.

Pozdrawiam.

Zgadza sie, nigdy nic nie wiadomo. Tym razem jednak wychodzi to spod piora polskiego, a nie amerykanskiego, czy angielskiego. U nas przyzwolenie spoleczne jest duzo mniejsze na tego typu prace. Zycze rozglosu i licze na niego. Jesli jest to prawda, to trzeba starac sie ja wyciagnac na wierzch...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 październik 30 2008 07:50   
Forum Moderator
Moderator

Quote by suration:
Quote by remigius: Tylko katolik może być uznany za heretyka. KRK nie ma władzy osądzania niekatolików.

Ale przeciez powszechnie wiadomo, ze prawdziwy Polak to tylko katolik. Reszta to "inni" (Others)...

To jest raczej powszechne mniemanie wszechpolaków, PISowczyków, kręgu RM i innych grup faszystuzujących.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Rafi F
 październik 30 2008 07:59   
Forum Moderator
Moderator

Quote by suration:
Quote by BLyy: Dzięki, postaram się ją szybko zakończyć. W tym tygodniu skończyć pisać, a w przyszłym korekty i bibliografia. Obecnie liczy książka stron 79, ale myśle, że przy około setce skończe. A czy obawiam sie szumu jaki wyrządziłby kościół. Bo szczerze wątpie by był taki odzew jak w przypadku "Kodu Leonardo Da Vinci" czy "Boga urojonego", choć nigdy nic nie wiadomo.

Pozdrawiam.

Zgadza sie, nigdy nic nie wiadomo. Tym razem jednak wychodzi to spod piora polskiego, a nie amerykanskiego, czy angielskiego. U nas przyzwolenie spoleczne jest duzo mniejsze na tego typu prace. Zycze rozglosu i licze na niego. Jesli jest to prawda, to trzeba starac sie ja wyciagnac na wierzch...

Przyzwolenie?? A co, nie wydrukują??
Raczej ZAPOTRZEBOWANIE w Polsce jest mniejsze, na szczęście.

Ale zawsze można zrobić reklame a'la "prawda objawiona" czy "rzetelne badania historyczne" lub "zdemaskowanie KRK" z kilkoma(nastoma) konferencjami prasowymi. Ale wtedy musi być lekkie, z wątkiem miłosnym (i lub łóżkowym) i z jakimś spektakularnym morderstwem (najlepiej kilkoma).
O to BLyy'ego nie podejrzewam.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Andrzej
 październik 30 2008 10:32   
Forum

Quote by suration: Zgadza sie, nigdy nic nie wiadomo. Tym razem jednak wychodzi to spod piora polskiego, a nie amerykanskiego, czy angielskiego. U nas przyzwolenie spoleczne jest duzo mniejsze na tego typu prace. Zycze rozglosu i licze na niego. Jesli jest to prawda, to trzeba starac sie ja wyciagnac na wierzch...

Przyzwolenie spoleczne? Nie żyjmy mitami o bogobojnym polskim społeczeństwie, które pielęgnuje miłość Boga i Kościoła. Wystarczy poczytać komentarze choćby na forum onetu pod jakimkolwiek tekstem związanym z wiarą, religią, Kosciołem, by przesatc pisac bajki (sorry, suration) o "duzo mniejszym przyzwoleniu spolecznym".
Zresztą to polscy czytelnicy w Polsce kupowali i zachwycali się stekiem bredni w polewie romantyczno-kryminalnej jakim była powieść Dana Browna.

Co do "jeśli jest to prawda" byłbym zdziwiony, a może nawet wstrząśnięty, mimo dużego szacunku dla BLyy, gdyby nagle na naszym forum objawił się najgenialniejszy historyk i egzegeta od dwóch tysięcy lat, prostujący tysiącletnie interpretacje jednym machnięciem długopisa.

Powodzenia, BLyy, nie zrażaj się

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Dezerter
 październik 30 2008 19:21   
Forum

Quote by BLyy:

Wiele do mej pracy skorzystałem czytając te forum. Oraz dziękuje Rafiemu_F, Krukowi, Dezerterowi i Corce, którzy mi pomagali, naprowadzali oraz tchnęli we mnie nowe pomysły jakie tutaj przedstawić.

Dzięki - powodzenia w wydawnictwach
ale - jak już wydasz to ...liczę na książkę z dedykacją

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Ewa
 październik 31 2008 00:53   
Forum

BLyy,

ja tez poprosze o gotowy egzemplarz z dedykacja jak mozna i trzymam kciuki za PIERWSZA KSIAZKE!i mam nadzieje...ze nie ostatnia;>.Pozdrawiam serdecznie.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 październik 31 2008 14:45   
Forum

Quote by medieval_man:
Podobnych w tresci publikacji opierających sie na jakichś szczątkowych badaniach (bo nie jestem przekonany, mimo szacunku dla BLyy, żeby zadał sobie trud nauczenia się greki starozytnej czy aramejskiego i przeanalizowania całości dostepnego materiału historycznego i egzegetycznego) ukazuje się co roku całe mnóstwo.

Nie zniechecaj czlowieka. To tak, jakby Kopernik zniechecal 15-letniego Keplera do wydania w przyszlosci swoich przemyslen...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 listopad 01 2008 02:25   
Forum

Medieval_man

Co do "jeśli jest to prawda" byłbym zdziwiony, a może nawet wstrząśnięty, mimo dużego szacunku dla BLyy, gdyby nagle na naszym forum objawił się najgenialniejszy historyk i egzegeta od dwóch tysięcy lat, prostujący tysiącletnie interpretacje jednym machnięciem długopisa.

Tylko, że dziewictwo Maryi w sensie seksualnym jest kwestionowane od początku istnienia takiego twierdzenia nawet przez Ojców Kościoła i było tak przez wieki. Dlatego ja nie robię nic nowego. Bo ile dzisiaj jest krótkich artykułów na ten temat, całe mnóstwo. Ale kościół katolicki i tak stanowiska nie zmienia. Dlatego kościół katolicki wierzy tak, inni wierzą tak. I zarówno jedna strona jak i druga nie przekona sie nawzajem. Ja tylko rozszerzam myśl tych drugich, pisząc jakby w ich imieniu. Dlatego może być ta książka niemiła dla kościoła, nawet w jego mniemaniu obraźliwa i może tak trochę nawet jest, ale samych wiernym w żadnym wypadku nie próbuje urazić. Bo czy rodzeństwo Jezusa przeczy zbawieniu? Nie, dlatego nie muszą się o to martwić.

Nie zrażam się i mam nadzieje, że tym co wyżej napisałem, nie czujesz się urażony.
Pozdrawiam Cie.

Corka
ja tez poprosze o gotowy egzemplarz z dedykacja jak mozna i trzymam kciuki za PIERWSZA KSIAZKE!i mam nadzieje...ze nie ostatnia;>.Pozdrawiam serdecznie.

Dezerter
Dzięki - powodzenia w wydawnictwach
ale - jak już wydasz to ...liczę na książkę z dedykacją

Nie ma sprawy, tylko mam nadzieje, że nie bierzecie mnie za jakiegoś świetnego pisarza, któremu akurat się uda. Nie wiadomo czy ją nawet wydadzą, chociaż na pewno będę chodził po niejednym wydawnictwie. Jak nie wydadzą, całą treść zamieszczę tutaj, dla wszystkich forumowiczów co zrobię ze smutkiem, ale zrobię.
Pozdrawiam

===

Cytat 
Bartosz
 listopad 01 2008 02:29   
Forum

Jako próbki wkleję tutaj cały jeden z ośmiu rozdziałów. I sami sobie wyrobicie zdanie na temat mej książki.

--------------------------------------------------------

V) Proroctwa

1) Wstęp
Proroctwa, są to słowa proroków Starego Testamentu, które mówiły o tym jaki będzie Mesjasz który przybędzie w danej przyszłości.
Tym Mesjaszem, był Jezus o którym opowiada Nowy Testament, który przypomina że proroctwa oraz prawo są podstawą zrozumienia Chrystusa:
„Ale z pomocą Bożą żyję do dzisiaj i daję świadectwo małym i wielkim, nie głosząc nic ponad to, co przepowiedzieli Prorocy i Mojżesz” (Dz 26,22)
„Wyznaczywszy mu dzień, w większej liczbie przyszli do niego do mieszkania, a on przytaczał im świadectwa o królestwie Bożym; od rana aż do wieczora przekonywał ich o Jezusie na podstawie Prawa Mojżeszowego i Proroków.” (Dz 28:23)

I Jezus sam przestrzegał, by proroctwa rozumieć prawidłowo, bo inaczej nie będzie można samego Go zrozumieć:
„Odpowiedział mu: "Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą"»” (Łk 15,31)

„46 Gdybyście jednak uwierzyli Mojżeszowi, to byście i Mnie uwierzyli. O Mnie bowiem on pisał.
47 Jeżeli jednak jego pismom nie wierzycie, jakżeż moim słowom będziecie wierzyli?»” (J 5,46-47)

Izrael ma być przygotowany na przyjście Mesjasza, przestrzegając Prawa Mojżeszowego:
„Tym sposobem Prawo stało się dla nas wychowawcą, [który miał prowadzić] ku Chrystusowi, abyśmy z wiary uzyskali usprawiedliwienie.”

Więc w czasie Paschy, baranek bez skazy musiał być zabity:
„3 Powiedzcie całemu zgromadzeniu Izraela tak: Dziesiątego dnia tego miesiąca niech się każdy postara o baranka dla rodziny, o baranka dla domu.
4 Jeśliby zaś rodzina była za mała do spożycia baranka, to niech się postara o niego razem ze swym sąsiadem, który mieszka najbliżej jego domu, aby była odpowiednia liczba osób. Liczyć je zaś będziecie dla spożycia baranka według tego, co każdy może spożyć. 5 Baranek będzie bez skazy, samiec, jednoroczny; wziąć możecie jagnię albo koźlę.
6 Będziecie go strzec aż do czternastego dnia tego miesiąca, a wtedy zabije go całe zgromadzenie Izraela o zmierzchu” (Wj 12,3-6)

Który przedstawiał ofiarę Jezusa:
„Nazajutrz zobaczył Jezusa, nadchodzącego ku niemu, i rzekł: «Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata.” (J 1,29)

„Wyrzućcie więc stary kwas, abyście się stali nowym ciastem, jako że przaśni jesteście. Chrystus bowiem został złożony w ofierze jako nasza Pascha.” (1 Kor 5,7)

Charakter doskonały Jezusa, wskazywały poświęcane zwierzęta, które miały być bez skazy:
„Baranek będzie bez skazy, samiec, jednoroczny; wziąć możecie jagnię albo koźlę.” (Wj 12,5)

„ale drogocenną krwią Chrystusa, jako baranka niepokalanego i bez zmazy.” (1 P 1,19)

Będę pisał przykład ze Starego Testamentu, a obok wypełnienie proroctwa które przedstawia Nowy Testament. Podam większość proroctw oraz ich wypełnienia, by dać Wam, drogim czytelnikom, obraz na proroctwa głównie na podstawie Psalmów i Księgi Izajasza. Na końcu zostawię najlepsze...

2) Proroctwa z Psalmów.

1) - „Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił?” (Ps 22:2)

- „Około godziny dziewiątej Jezus zawołał donośnym głosem: «Eli, Eli, lema sabachthani?», to znaczy Boże mój, Boże mój, czemuś Mnie opuścił?” (Mt 27:46)

To były bowiem słowa Jezusa umierającego na krzyżu.

2) – „7 Ja zaś jestem robak, a nie człowiek,
pośmiewisko ludzkie i wzgardzony u ludu.
8 Szydzą ze mnie wszyscy, którzy na mnie patrzą,
rozwierają wargi, potrząsają głową:
9 «Zaufał Panu, niechże go wyzwoli,
niechże go wyrwie, jeśli go miłuje»” (Ps 22,7-9)

- „A lud stał i patrzył. Lecz członkowie Wysokiej Rady drwiąco mówili: «Innych wybawiał, niechże teraz siebie wybawi, jeśli On jest Mesjaszem, Wybrańcem Bożym».” (Łk 23,35)

„I wyśmiewali Go, wiedząc, że umarła.” ( Łk 8,53 )

„Ci zaś, którzy przechodzili obok, przeklinali Go i potrząsali głowami” ( Mt 27,39 )

„Zaufał Bogu: niechże Go teraz wybawi, jeśli Go miłuje. Przecież powiedział: "Jestem Synem Bożym"».” ( Mt 27,43 )

Lud Izraela gardził Jezusem.

3) - „15 Rozlany jestem jak woda
i rozłączają się wszystkie moje kości;
jak wosk się staje moje serce,
we wnętrzu moim topnieje.
16 Moje gardło suche jak skorupa,
język mój przywiera do podniebienia,
kładziesz mnie w prochu śmierci.” ( Ps 22,15-16)

- „Potem Jezus świadom, że już wszystko się dokonało, aby się wypełniło Pismo, rzekł: «Pragnę»” ( J 19,28 )

Jezus miał pragnienie, gdy wisiał na krzyżu.

4) – „moje szaty dzielą między siebie
i los rzucają o moją suknię.” ( Ps 22,18 )

- „Gdy Go ukrzyżowali, rozdzielili między siebie Jego szaty, rzucając o nie losy.” ( Mt 27,35 )

Komentarz zbędny.

5) – „Będę głosił imię Twoje swym braciom
i chwalić Cię będę pośród zgromadzenia.” ( Ps 22,22 )

- „Oznajmię imię Twoje braciom moim,
pośrodku zgromadzenia będę Cię wychwalał” ( Hbr 2,12 )

Psalm ten cytowany jest jako odnoszący się do Jezusa w Liście do Hebrajczyków.

3) Proroctwa z Księgi Izajasza rozdział 53.

Można jako proroctwo przedstawić cały rozdział 53 Księgi Izajasza który wypełniło bez jakiegokolwiek błędu.

„1 Któż uwierzy temu, cośmy usłyszeli?
na kimże się ramię Pańskie objawiło? (1)
2 On wyrósł przed nami jak młode drzewo
i jakby korzeń z wyschniętej ziemi.
Nie miał On wdzięku ani też blasku,
aby na Niego popatrzeć,
ani wyglądu, by się nam podobał.
3 Wzgardzony i odepchnięty przez ludzi,
Mąż boleści, oswojony z cierpieniem,
jak ktoś, przed kim się twarze zakrywa,
wzgardzony tak, iż mieliśmy Go za nic.
4 Lecz On się obarczył naszym cierpieniem,
On dźwigał nasze boleści,
a myśmy Go za skazańca uznali,
chłostanego przez Boga i zdeptanego. (2)
5 Lecz On był przebity za nasze grzechy,
zdruzgotany za nasze winy.
Spadła Nań chłosta zbawienna dla nas, (3)
a w Jego ranach jest nasze zdrowie.
6 Wszyscyśmy pobłądzili jak owce,
każdy z nas się obrócił ku własnej drodze,
a Pan zwalił na Niego
winy nas wszystkich. (4)
7 Dręczono Go, lecz sam się dał gnębić,
nawet nie otworzył ust swoich.
Jak baranek na rzeź prowadzony,
jak owca niema wobec strzygących ją,
tak On nie otworzył ust swoich. (5)
8 Po udręce i sądzie został usunięty;
a kto się przejmuje Jego losem?
Tak! Zgładzono Go z krainy żyjących;
za grzechy mego ludu został zbity na śmierć.
9 Grób Mu wyznaczono między bezbożnymi,
i w śmierci swej był [na równi] z bogaczem,
chociaż nikomu nie wyrządził krzywdy
i w Jego ustach kłamstwo nie postało. (6)
10 Spodobało się Panu zmiażdżyć Go cierpieniem.
Jeśli On wyda swe życie na ofiarę za grzechy,
ujrzy potomstwo, dni swe przedłuży,
a wola Pańska spełni się przez Niego.
11 Po udrękach swej duszy,
ujrzy światło i nim się nasyci.
Zacny mój Sługa usprawiedliwi wielu,
ich nieprawości On sam dźwigać będzie.
12 Dlatego w nagrodę przydzielę Mu tłumy,
i posiądzie możnych jako zdobycz,
za to, że Siebie na śmierć ofiarował
i policzony został pomiędzy przestępców.
A On poniósł grzechy wielu,
i oręduje za przestępcami.” (7)
( Iz 53 )

1) „aby się spełniło słowo proroka Izajasza, który rzekł:
Panie, któż uwierzył naszemu głosowi?
A ramię Pańskie komu zostało objawione?” ( J 12,38 )

2) „Tak oto spełniło się słowo proroka Izajasza:
On wziął na siebie nasze słabości
i nosił nasze choroby.” ( Mt 8,17 )

3) „On to dla nas grzechem uczynił Tego, który nie znał grzechu, abyśmy się stali w Nim sprawiedliwością Bożą.” ( 2 Kor 2,21 )

„Z tego przekleństwa Prawa Chrystus nas wykupił - stawszy się za nas przekleństwem, bo napisane jest: Przeklęty każdy, którego powieszono na drzewie” ( Ga 3,13 )

„On sam, w swoim ciele poniósł nasze grzechy na drzewo, abyśmy przestali być uczestnikami grzechów, a żyli dla sprawiedliwości - Krwią Jego ran zostaliście uzdrowieni” ( 1 P 2,24 )

4) „Błądziliście bowiem jak owce, ale teraz nawróciliście się do Pasterza i Stróża dusz waszych.” ( 1 P 2,25 )

5) „Lecz Jezus milczał. A najwyższy kapłan rzekł do Niego: «Poprzysięgam Cię na Boga żywego, powiedz nam: Czy Ty jesteś Mesjasz, Syn Boży?»” ( Mt 26,63 )

„Nazajutrz zobaczył Jezusa, nadchodzącego ku niemu, i rzekł: «Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata.” ( J 1,29 )

6) „38 Wtedy też ukrzyżowano z Nim dwóch złoczyńców, jednego po prawej, drugiego po lewej stronie.
39 Ci zaś, którzy przechodzili obok, przeklinali Go i potrząsali głowami,
40 mówiąc: «Ty, który burzysz przybytek i w trzech dniach go odbudowujesz, wybaw sam siebie; jeśli jesteś Synem Bożym, zejdź z krzyża!»
41 Podobnie arcykapłani z uczonymi w Piśmie i starszymi, szydząc, powtarzali:
42 «Innych wybawiał, siebie nie może wybawić. Jest królem Izraela: niechże teraz zejdzie z krzyża, a uwierzymy w Niego.
43 Zaufał Bogu: niechże Go teraz wybawi, jeśli Go miłuje. Przecież powiedział: "Jestem Synem Bożym"».
44 Tak samo lżyli Go i złoczyńcy, którzy byli z Nim ukrzyżowani.
45 Od godziny szóstej mrok ogarnął całą ziemię, aż do godziny dziewiątej.
46 Około godziny dziewiątej Jezus zawołał donośnym głosem: «Eli, Eli, lema sabachthani?»
19, to znaczy Boże mój, Boże mój, czemuś Mnie opuścił?
47 Słysząc to, niektórzy ze stojących tam mówili: «On Eliasza woła».
48 Zaraz też jeden z nich pobiegł i wziąwszy gąbkę, napełnił ją octem, włożył na trzcinę i dawał Mu pić.
49 Lecz inni mówili: «Poczekaj! Zobaczymy, czy przyjdzie Eliasz, aby Go wybawić».
50 A Jezus raz jeszcze zawołał donośnym głosem i wyzionął ducha.
51 A oto zasłona przybytku rozdarła się na dwoje z góry na dół; ziemia zadrżała i skały zaczęły pękać.
52 Groby się otworzyły i wiele ciał Świętych, którzy umarli, powstało.
53 I wyszedłszy z grobów po Jego zmartwychwstaniu, weszli oni do Miasta Świętego i ukazali się wielu.
54 Setnik zaś i jego ludzie, którzy odbywali straż przy Jezusie, widząc trzęsienie ziemi i to, co się działo, zlękli się bardzo i mówili: «Prawdziwie, Ten był Synem Bożym».
55 Było tam również wiele niewiast, które przypatrywały się z daleka. Szły one za Jezusem z Galilei i usługiwały Mu.
56 Między nimi były: Maria Magdalena, Maria, matka Jakuba i Józefa, oraz matka synów Zebedeusza.
57 Pod wieczór przyszedł zamożny człowiek z Arymatei, imieniem Józef, który też był uczniem Jezusa.
58 On udał się do Piłata i poprosił o ciało Jezusa. Wówczas Piłat kazał je wydać.
59 Józef zabrał ciało, owinął je w czyste płótno
60 i złożył w swoim nowym grobie, który kazał wykuć w skale. Przed wejściem do grobu zatoczył duży kamień i odszedł.” ( Mt 27,38-60 )

„On grzechu nie popełnił, a w Jego ustach nie było podstępu” ( 1 P 2,22 )

7) „Tak wypełniło się słowo Pisma: W poczet złoczyńców został zaliczony” ( Mk 15,28 )

„Albowiem powiadam wam: to, co jest napisane, musi się spełnić na Mnie: Zaliczony został do złoczyńców. To bowiem, co się do Mnie odnosi, dochodzi kresu»” ( Łk 22,37 )

„Lecz Jezus mówił: «Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią». Potem rozdzielili między siebie Jego szaty, rzucając losy.” ( Łk 23,34 )

„Nazajutrz zobaczył Jezusa, nadchodzącego ku niemu, i rzekł: «Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata.” ( J 1,29 )

„Tam Go ukrzyżowano, a z Nim dwóch innych, z jednej i drugiej strony, pośrodku zaś Jezusa.” ( J 19,18 )

Tyle wystarczy z proroctw Księgi Izajasza. Wielu czytelników, pewnie już rozumie, słowa i znaczenie proroctw.

4) Zakończenie.
Przytoczę cały Psalm 69, który również jest proroctwem. Jedna czeka niespodzianka na koniec...

1 Kierownikowi chóru. Na melodię: «Lilie...». Dawidowy.
2 Wybaw mnie, Boże,
bo woda mi sięga po szyję.
3 Ugrzązłem w mule topieli
i nie mam nigdzie oparcia,
trafiłem na wodną głębinę
i nurt wody mnie porywa.
4 Zmęczyłem się krzykiem
i ochrypło mi gardło,
osłabły moje oczy,
gdy czekam na Boga mojego.
5 Liczniejsi są od włosów mej głowy
nienawidzący mnie bez powodu;
silni są moi wrogowie,
nieprzyjaciele zakłamani;
czyż mam oddać to, czegom nie porwał? (1)

6 Boże, Ty znasz moją głupotę
i występki moje nie są zakryte przed Tobą.
7 Niech przeze mnie nie wstydzą się ci, co Tobie ufają,
Panie, Boże Zastępów.
Niech przeze mnie się nie rumienią ci, którzy Ciebie szukają,
Boże Izraela!
8 Dla Ciebie bowiem znoszę urąganie
i hańba twarz mi okrywa.
9 Dla braci moich stałem się obcym
i cudzoziemcem dla synów mej matki.
10 Bo gorliwość o dom Twój mnie pożera
i spadły na mnie obelgi uwłaczających Tobie. (2)
11 Trapiłem siebie postem,
a spotkały mnie za to zniewagi.
12 Przywdziałem wór jako szatę
i pośmiewiskiem stałem się dla tamtych.
13 Mówią o mnie siedzący w bramie
i śpiewają pieśni ci, co piją sycerę.
14 Lecz ja, o Panie, ślę moją modlitwę do Ciebie,
w czasie łaskawości, o Boże;
wysłuchaj mnie w Twojej wielkiej dobroci,
w zbawczej Twej wierności!
15 Wyrwij mnie z bagna, abym nie zatonął,
wybaw mnie od tych, co mnie nienawidzą,
i z wodnej głębiny!
16 Niechaj mnie nurt wody nie porwie,
niech nie pochłonie mnie głębia,
niech otchłań nie zamknie nade mną swej paszczy!
17 Wysłuchaj mnie, Panie, bo Twoja łaska pełna jest dobroci;
wejrzyj na mnie w ogromie swego miłosierdzia!
18 Nie kryj swego oblicza przed Twoim sługą;
prędko mnie wysłuchaj, bo jestem w ucisku.
19 Zbliż się do mnie i wybaw mnie;
uwolnij mnie przez wzgląd na moich wrogów!
20 Ty znasz moją hańbę,
mój wstyd i mą niesławę;
wszyscy, co mnie dręczą, są przed Tobą.
21 Hańba złamała moje serce i sił mi zabrakło,
na współczującego czekałem, ale go nie było,
i na pocieszających, lecz ich nie znalazłem.
22 Dali mi jako pokarm truciznę,
a gdy byłem spragniony, poili mnie octem. (3)
23 Niech stół ich stanie się dla nich pułapką,
potrzaskiem - ich biesiada ofiarna.
24 Niech zaćmią się ich oczy, aby nie widzieli;
spraw, by lędźwie ich zawsze się chwiały.
25 Wylej na nich swoje oburzenie,
niech ich ogarnie żar Twojego gniewu!
26 Niech ich mieszkanie stanie się pustkowiem,
a w ich namiotach niech braknie mieszkańców!
27 Bo prześladowali tego, kogoś Ty poraził,
i przyczynili bólu temu, któregoś ty zranił.
28 Do winy ich dodaj winę,
niech nie dostąpią u Ciebie usprawiedliwienia.
29 Niech zostaną wymazani z księgi żyjących
i niech nie będą zapisani z prawymi!

30 Ale ja jestem nędzny i zbolały;
niech pomoc Twoja, Boże, mię strzeże!
31 Pieśnią chcę chwalić imię Boga
i dziękczynieniem Go wysławiać.
32 Milsze to Bogu niźli bawół,
niż cielec, co ma [już] rogi i racice.
33 Patrzcie i bądźcie radośni, ubodzy,
niech ożyje wasze serce, którzy szukacie Boga.
34 Bo Pan wysłuchuje biednych
i swoimi więźniami nie gardzi.
35 Niechaj Go chwalą niebiosa i ziemia,
morza i wszystko, co w nich się porusza.
36 Albowiem Bóg ocali Syjon
i zbuduje miasta Judy:
tam będą mieszkać i mieć posiadłość;
37 i potomstwo sług Jego ją odziedziczy,
a miłujący Jego imię tam przebywać będę.

1) „Ale to się stało, aby się wypełniło słowo napisane w ich Prawie: Nienawidzili Mnie bez powodu” ( J 15,25 )

2) „Uczniowie Jego przypomnieli sobie, że napisano: Gorliwość o dom Twój pochłonie Mnie.” ( J 2,17 )
- słowa te są przytaczane, w związku wypędzenia przez Jezusa, przekupniów ze Świątyni.

3) „Ktoś pobiegł i napełniwszy gąbkę octem, włożył na trzcinę i dawał Mu pić, mówiąc: «Poczekajcie, zobaczymy, czy przyjdzie Eliasz, żeby Go zdjąć [z krzyża]».” ( Mk, 14,36 )

„Stało tam naczynie pełne octu. Nałożono więc na hizop gąbkę pełną octu i do ust Mu podano.” ( J 19,29 )

Myślę, że tyle wystarczy. Cały ten rozdział opowiada o Mesjaszu, wystarczy cały przeczytać by tak stwierdzić. Nawet na internetowej Biblii Online cały ten rozdział jest zatytułowany „Błaganie uciśnionego” gdzie chodzi o Mesjasza. Więc, jak wspomniałem, cały ten rozdział po głębszym przeczytaniu daje nam obraz Jego ( Jezusa Chrystusa ).

Dla przykładu wypowiem się na temat cytatu „Ale to się stało, aby się wypełniło słowo napisane w ich Prawie: Nienawidzili Mnie bez powodu” ( J 15,25 ). A w Psalmie 69,6 wygląda to tak:
Liczniejsi są od włosów mej głowy
silni są moi wrogowie,
czyż mam oddać to, czegom nie porwał?

Czarno na białym widać, że Psalm 69, to proroctwo. Przeciwnicy którzy ostro i bezpodstawnie bronią nauk katolicyzmu, głoszą, że ten cytat z Jana wcale się nie musi odnosić do tego akurat Psalmu. Na jakiej podstawie tak twierdzą? Żadnej.
Bo same słowa w Ewangelii Jana z tego cytatu które mówią: „wypełniło słowo napisane w ich Prawie” świadczą o tym, że to było proroctwo, więc katolicyzm w tym wypadku się myli. A jak jest to proroctwo gdzie według przeciwników tegoż Psalmu, jest jeszcze gdzieś napisane o tym? Mogą teoretycznie podać przykład:
„Bez przyczyny bowiem zastawili na mnie sieć swoją,
bez przyczyny dół kopią dla mnie.” ( Ps 35,7 ).

Wszystko ładnie, tylko porównajmy sobie oba cytaty z Psalmów do tego z Ewangelii Jana:

„Ale to się stało, aby się wypełniło słowo napisane w ich Prawie: Nienawidzili Mnie bez powodu” ( J 15,25 )

A teraz Psalmy:

„Liczniejsi są od włosów mej głowy
silni są moi wrogowie,
czyż mam oddać to, czegom nie porwał?” ( Ps 69,5)

„Bez przyczyny bowiem zastawili na mnie sieć swoją,
bez przyczyny dół kopią dla mnie.” ( Ps 35,7 ).

Może brzydko to wygląda tak powtarzać cytaty, ale czasami jest to konieczne. Porównajcie sobie te cytaty z Psalmów, z cytatem Jana. Które Psalm według was mówi o proroctwie „Ale to się stało, aby się wypełniło słowo napisane w ich Prawie”? Te z Psalmu 35,7 czy 69,5? Które?

Przeciwnicy tegoż Psalmu podają jeszcze jeden argument przeciw, a mianowicie, przez ten fragment:
„Boże, Ty znasz moją głupotę
i występki moje nie są zakryte przed Tobą.” ( Ps 69,6 )

Właśnie, przeciwnicy mówią, że Jezus nie mógł popełnić żadnego grzechu przeciw Bogu? Tylko znajdźcie mi w tym cytacie słowo Bóg oraz gdzie jest podane, że są to występki przeciw właśnie Niemu ( Bogu )? Nigdzie. Tak odczytują przeciwnicy rodzeństwa Jezusa, a dlaczego? Bo tak. Szukają na siłę wytłumaczenia, dosłownie na siłę. Podając inne cytaty, które jedno z drugim nie ma nic wspólnego, mają inny charakter, styl, piszą o czym innym i w innych odstępach czasu. I porównując te cytaty ze sobą, tworzą spisek przeciw Prawdzie. Idąc tym tokiem myślenia, można obalić wiele Prawd. Odnośne tego cytatu, występek to niekoniecznie musi odnosić się do grzechu. Jezus był człowiekiem i miał tak samo niedoskonałe ciało, które go ograniczało, jak każdy człowiek. Ale jeśli mam podać przykład, to proszę bardzo:
„46 Gdy jeszcze przemawiał do tłumów, oto Jego Matka i bracia stanęli na dworze i chcieli z Nim mówić.
47 Ktoś rzekł do Niego: «Oto Twoja Matka i Twoi bracia stoją na dworze i chcą mówić z Tobą».
48 Lecz On odpowiedział temu, który Mu to oznajmił: «Któż jest moją matką i którzy są moimi braćmi?»
49 I wyciągnąwszy rękę ku swoim uczniom, rzekł: «Oto moja matka i moi bracia.
50 Bo kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten Mi jest bratem, siostrą i matką».” ( Mt 12,46-50 )

Tutaj widzimy, jak Jezus w obecności Maryi i jej synów ( braci Jezusa ), którzy chcieli z nim pomówić, nazywa swoimi braćmi i matką swych uczniów w wierze, a nie swą prawdziwą rodzinę. W ten sposób sprawiając przykrość swej rodzinie, która nie wierzyła przecież w to co głosił Jezus.

Więc o żadnych grzechach to raz, być nie może. Dwa, o żadnych występkach przeciwko Bogu również. To jest tylko wymysł, chcąc w ten sposób na siłę potwierdzić swe racje.

A to dlaczego ten Psalm 69, mówiący o Mesjaszu wzburza tyle kontrowersji i sprzeciwów Kościoła Katolickiego i jego zwolenników:
„8 Dla Ciebie bowiem znoszę urąganie
i hańba twarz mi okrywa.
9 Dla braci moich stałem się obcym
i cudzoziemcem dla synów mej matki. „

Tego cytatu nie podałem wcześniej jako przykładu proroctw, gdyż chciałem najpierw przedstawić inne proroctwa, by dać czytelnikom obraz proroctw oraz dlaczego jest tak kontrowersyjny dla katolicyzmu. W pierwszej części zdania jest napisane: Dla braci moich stałem się obcym. Chodzi tutaj zapewne o braci, w sensie Żydów, ludu żydowskiego. A druga część odnosi się do braci z jednego łona, bo synowie mej matki, kojarzy się jednoznacznie.

A teraz o to wypełnienie tego proroctwa:
„3 Rzekli więc Jego bracia do Niego: «Wyjdź stąd i idź do Judei, aby i uczniowie Twoi ujrzeli czyny, których dokonujesz.
4 Nikt bowiem nie dokonuje niczego w ukryciu, jeżeli chce się publicznie ujawnić. Skoro takich rzeczy dokonujesz, to okaż się światu!»
5 Bo nawet Jego bracia nie wierzyli w Niego.” ( J 7,3-5 )

„Uczniowie Jego przypomnieli sobie, że napisano: Gorliwość o dom Twój pochłonie Mnie.” ( J 2,17 )

„46 Gdy jeszcze przemawiał do tłumów, oto Jego Matka i bracia stanęli na dworze i chcieli z Nim mówić.
47 Ktoś rzekł do Niego: «Oto Twoja Matka i Twoi bracia stoją na dworze i chcą mówić z Tobą».
48 Lecz On odpowiedział temu, który Mu to oznajmił: «Któż jest moją matką i którzy są moimi braćmi?»
49 I wyciągnąwszy rękę ku swoim uczniom, rzekł: «Oto moja matka i moi bracia.
50 Bo kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten Mi jest bratem, siostrą i matką».” ( Mt 12,46-50 )

Opisane są tutaj dokładnie odczucia Jezusa wyobcowania z żydowskich braci: i swojej własnej rodziny. Nie wierzyli Mu Żydzi, a nawet Jego bracia nie wierzą w to co głosił Jezus, mają go za człowieka niespełna rozumu. Tak jak mówią proroctwa.

-------------------------------------------------------

Tutaj akurat rozdział jest o proroctwach. Wybaczcie, że nie zrobię tutaj gdzie trzeba pogrubionej czy pochylonej czcionki jak czynię pisząc książkę by łatwiej się czytało. Ale mam nadzieje, że zrozumiecie i się nie pogubicie.

Jest to wersja podstawowa, bez poprawek. Dlatego błędy ortograficzne czy gramatyczne czy powtarzające się wyrazy to proszę o zrozumienie. To się na pewno zmieni.

Jeśli ktoś poczuje się urażony za treść, z góry przepraszam.

Miłego dema

===

Cytat 
Ewa
 listopad 02 2008 19:11   
Forum

Bartosz(BLyy),

Niesamowite!

Nigdy podobnych rzeczy nie czytalam i nie uczylam sie o nich.

Czy moglabym zapytac dlaczego Koscil mialby tego 69 Psalmu nie uznawac? bo tam jest przedstawiony lek i rozpacz Pana Jezusa?Opis osoby.ktora od rozumu "odchodzi" lekajac sie smierci i jednoczesnie tak kochajacej ludzi-ze modli sie do Pana Boga slowami" przebacz im bo nie wiedza co czynia"?.
Na to wyobcowanie-nigdy nikt nie zwrocil tak uwagi.
Czekam na wiecej.
I bardzo mi sie podoba styl jakim piszesz-oczywiscie ciekawa jestem wszystkiego.
A ta okolicznosc poruszenia zycia i smierci Pana Jezusa zbiegla sie teraz dokladnie z obchodzeniem SWiat Wszystkich Swietych-zmarlych.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 listopad 02 2008 19:50   
Forum

Quote by BLyy:

Czarno na białym widać, że Psalm 69, to proroctwo. Przeciwnicy którzy ostro i bezpodstawnie bronią nauk katolicyzmu, głoszą, że ten cytat z Jana wcale się nie musi odnosić do tego akurat Psalmu. Na jakiej podstawie tak twierdzą? Żadnej.
Bo

No to przyznam, że nieuwaznie przeczytałem twoje rozwazania.
Córka zwróciła uwage na to, że sądzisz, jakoby w jakiś sposób Krk sprzeciwiał się temu Psalmowi czy jego fragmentowi.
Mógłbys to wyjasnić?

Chodzi ci o to, ze werset 9 mowi
stałem się obcym
i cudzoziemcem dla synów mej matki
?

I na tej podstawie wnioskujesz, że Jezus miał braci, innych synów Maryi?

Poważny w ogóle jesteś?

(przepraszam za sformułowanie, ale tylko takie przychodzi mi do głowy)

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,99 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty