Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 zło, szatan
 |  Wersja do druku
Bartosz
 grudzień 19 2008 22:04   
Forum

Status: offline

Quote by paraklet: BLyy z twoich wypowiedzi - wynoszę tylko przekonanie że moja poduszka kocha mnie bardziej niż moja mama - zawsze przydatna i posłuszna i nigdy mnie nie skrzywdzi.

Chciałaś być śmieszna, faktycznie jesteś.

Już nie mówiąc o kwiatkach które też żyją.

Kwiatek to zwierzę? Masz jeszcze jakieś argumenty przeciw temu, że zwierzęta nie potrafią kochać? Czy może wyskoczysz z kamieniem?

Wiesz miłość to przebaczanie, jeśli chcemy być dokładni

Co chwile nowe regułki wymyślasz. Nawet jak pan swego psa uderzy to pies mu wybaczy, a nie raz nawet samo przeprasza.

Jeśli nie umiesz przebaczyć to ja nie wierzę w to, że umiesz kochać.

Poza zdradą mogę przebaczyć wszystko.

Bo każdy popełnia błędy - i co każdego odrzucisz?

Każdy popełnia różne błędy.

Szkoda, że nigdy nie widziałaś, jak słoń broni swą umierającą matkę przed drapieżnikami, albo jak potrafią zaadoptować samotne słoniątko.

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Reguly
 grudzień 19 2008 22:43   
Forum

Quote by medieval_man:widzisz, paraklet - reguly już tak ma, to ten typ.

Jak zwykle i tym razem mnie nie zawiodles - dzis zareagowales jednak niebywale szybko... Widzisz Paraklet - to wlasnie mialem onegdaj na mysli piszac, ze sam pierwszy nie odnosze sie do wypowiedzi MM, tym samym prowokujac kolejne jalowe dyskusje o niczym - jaka z reszta nie tak dawno, mialas okazje sama przesledzic...

Rzadko mowi [...]

Bla bla bli, bli bli bla, bla bla bli bli bla (jak odpowiedziala pewna lawica ryb blazenkowi Merlinowi)... Dziekujemy za tak wyczeropujaca analize...

Dla mnie to wkurzające, stąd moje reakcje.
Może będziesz miała do niego więcej cierpliwości niż ja,

Dobrze, ze starcza ci jej chociaz na tyle by sledzic kazda moja wypowiedz i dzielic sie z nami swoimi przemysleniami (jalowymi bo jalowymi, ale zawsze...) na ich temat

bo ja nie mam ochoty szukać znaczeń w jego wieloznacznej, nigdy niedpowiedzianej prozie.

Myslisz, ze bede z tego powodu zle spal tej nocy?

Dla mnie

A to nie bylo dla ciebie... Ale zasadniczo dziekujemy za tak wybitnie gleboka merytorycznie wypowiedz zwiazana z glownym tematem tego watku....

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Angelika Mojeścik
 grudzień 19 2008 22:54   
Forum Moderator
Moderator

BLyy tak śmieję się z tego - bo nic innego nie można.
Przecież widzę, że albo przyznać ci rację albo spadać. A ja racji nie zamierzam ci przyznać a za bardzo cię lubię by spadać. To nie jest jedyna sprawa w której się nie zgadzamy - dlatego się śmieję. A ty próbujesz mnie ośmieszyć Powodzenia Nawet jak Ci się to uda to nie licz że wezmę to do siebie.

Życzę Ci tylko byś miał też innych przyjaciół niż zwierzęta.

(p.s. jesteś pewien, że tylko zdrady nie umiesz przebaczyć?)

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 grudzień 19 2008 23:23   
Forum

Quote by reguly: .....

Jak widzisz nie czepiam się gdy masz coś sensownego do powiedzenia ( w niektórych wątkach dzisiaj).

Żyj sobie nadal w błogostanie i oczekuj, aż inni będą Cię dopytywali tam, gdzie uznasz, że wystarczy rzucić coś ogolnie niezrozumialego.
Jak dla mnie oznacza to, że nie masz nic do powiedzenia.
Z mojej strony EOT

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Reguly
 grudzień 19 2008 23:25   
Forum

A ja sie zasadniczo ciebie pierwszy nie czepiam... EOT...

===

Cytat 
Robert
 grudzień 19 2008 23:56   
Forum

Quote by paraklet: Suration - załóżmy, że Bóg by zlikwidował zło i co wtedy? Wszyscy stracilibyśmy możliwość wyboru...

No porazajaca logika. W takim razie nie walczmy ze zlem, bo jak je calkowicie zwalczymy, to nie bedziemy miec mozliwosci wyboru i wolnej woli... Bedziemy przywiazani do kaloryfera i wszyscy zwymiotujemy z nadmiaru milosci i szczescia...

Fajny ten Bog...

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 grudzień 20 2008 01:17   
Forum Moderator
Moderator

Fakt jest to teraz nie do pojęcia - ale jak mówi Pawlukiewicz - gąsienica też nie może pojąć tego, że jak stanie się motylem to nie będzie jeść kapusty

No a jak ty to widzisz? Co się stanie jak załóżmy hipotetycznie - zło zniknie??

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 grudzień 20 2008 07:40   
Forum

Quote by paraklet: Fakt jest to teraz nie do pojęcia - ale jak mówi Pawlukiewicz - gąsienica też nie może pojąć tego, że jak stanie się motylem to nie będzie jeść kapusty

Zlo nie pochodzi ani od Boga, ani od szatana, bo te istoty najprawdopodobniej nie istnieja, a przynajmniej nie mieszaja sie nam do zycia codziennego, gospodarki i kursu walut. Wiele zlych rzeczy dzieje sie zwyczajnie z przypadku lub glupoty - wypadki, kataklizmy, choroby, odejscia od ateizmu, itd...

Co by bylo, gdyby zlo zniknelo? No chyba fajnie... Nie bylo by nieuleczalnych chorob ciala i umyslu, tsunami, wybuchow wulkanow zalewajacych urodziwe miasteczka wraz z mieszkancami. Nie byloby pewnie tez wtedy wojen.

Jesli taki swiat Cie nie przekonuje i potrzebujesz zla na swiecie, to sorry...

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 grudzień 20 2008 10:29   
Forum Moderator
Moderator

Quote by suration:
Quote by paraklet: Fakt jest to teraz nie do pojęcia - ale jak mówi Pawlukiewicz - gąsienica też nie może pojąć tego, że jak stanie się motylem to nie będzie jeść kapusty

Zlo nie pochodzi ani od Boga, ani od szatana, bo te istoty najprawdopodobniej nie istnieja, a przynajmniej nie mieszaja sie nam do zycia codziennego, gospodarki i kursu walut. Wiele zlych rzeczy dzieje sie zwyczajnie z przypadku lub glupoty - wypadki, kataklizmy, choroby, odejscia od ateizmu, itd...

Co by bylo, gdyby zlo zniknelo? No chyba fajnie... Nie bylo by nieuleczalnych chorob ciala i umyslu, tsunami, wybuchow wulkanow zalewajacych urodziwe miasteczka wraz z mieszkancami. Nie byloby pewnie tez wtedy wojen.

Jesli taki swiat Cie nie przekonuje i potrzebujesz zla na swiecie, to sorry...

Te rzeczy, które Suration wymieniasz to akurat najmniejsze przejawy zła ( te kataklizmy, to niestety żadne zło ). Największym złem jest odrzucenie przez człowieka Miłości, odbieranie Jej innym ludziom. Jeżeli na świecie zabraknie Miłości, to uwierz nie pozostanie nam nic innego jak dla rozrywki zagrać w rosyjską ruletkę.....

===

Niech radują się rodziny, a ich miłość promienieje, jak chleba okruszyny nieśmy wiare i nadzieje...Nam pisane Krzyża bronic, teraz, dzisiaj, jutro, zawsze!

Cytat 
Angelika Mojeścik
 grudzień 20 2008 10:52   
Forum Moderator
Moderator

Suration szanuję Twoje zdanie, jednak w ani jednym procencie się z nim nie zgadzam.

Nie mówię, że zło jest potrzebne - ale że zamiast płakać nad jego skutkami, to może postarać się miało dobre konsekwencje? Z każdego zła można wyciągnąć dobro I to jest piękne.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Arek_Sz
 grudzień 20 2008 11:47   
Forum

Paraklet - coś mi tu w twoim poście nie pasuje. Tak jakby miał podtekst YING — YANG

===

Sercem można tak samo kochać jak i nienawidzić... ФΩΣ - ΖΩΗ OAZOWICZ

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 grudzień 20 2008 14:12   
Forum

Quote by paraklet: Suration szanuję Twoje zdanie, jednak w ani jednym procencie się z nim nie zgadzam.

Nie mówię, że zło jest potrzebne - ale że zamiast płakać nad jego skutkami, to może postarać się miało dobre konsekwencje? Z każdego zła można wyciągnąć dobro I to jest piękne.

Ale mowisz, ze jakby nie bylo zla, to nie mielibysmy wyboru i wolnej woli... W pewny sensie potrzebujesz zla, zeby moc odroznic dobro... Poza tym powinnas sie ze mna zgadzac, bo Cie zaprosilem na swieta, wiec nie wypada sie tu teraz ze mna wyklocac...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 grudzień 20 2008 14:20   
Forum

Quote by Kruk: Te rzeczy, które Suration wymieniasz to akurat najmniejsze przejawy zła ( te kataklizmy, to niestety żadne zło ). Największym złem jest odrzucenie przez człowieka Miłości, odbieranie Jej innym ludziom. Jeżeli na świecie zabraknie Miłości, to uwierz nie pozostanie nam nic innego jak dla rozrywki zagrać w rosyjską ruletkę.....

To jest zlo, ktore sie dzieje nam ludziom. Choroby i przypadki losowe powoduja przestepstwa, ktore sa zle i chyba tu nie zaprzeczysz? Gdyby nie bylo chorob psychicznych praktycznie nie bylo by morderstw i samobojstw. Wiec pokornie prosze pana Boga o zniesienie tych chorob...

Poza tym co dla Ciebie jest zlem? Tylko opetania przez diabla i brak milosci?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 grudzień 20 2008 14:35   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Arek_Sz: Paraklet - coś mi tu w twoim poście nie pasuje. Tak jakby miał podtekst YING — YANG

powiedziałabym bardziej wpływ filozofii starożytnej - nieustanna walka przeciwieństw które się uzupełniają a wszystko z nich się wywodzi

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 grudzień 20 2008 14:58   
Forum Moderator
Moderator

Quote by suration:
Quote by Kruk: Te rzeczy, które Suration wymieniasz to akurat najmniejsze przejawy zła ( te kataklizmy, to niestety żadne zło ). Największym złem jest odrzucenie przez człowieka Miłości, odbieranie Jej innym ludziom. Jeżeli na świecie zabraknie Miłości, to uwierz nie pozostanie nam nic innego jak dla rozrywki zagrać w rosyjską ruletkę.....

To jest zlo, ktore sie dzieje nam ludziom. Choroby i przypadki losowe powoduja przestepstwa, ktore sa zle i chyba tu nie zaprzeczysz? Gdyby nie bylo chorob psychicznych praktycznie nie bylo by morderstw i samobojstw. Wiec pokornie prosze pana Boga o zniesienie tych chorob...

Poza tym co dla Ciebie jest zlem? Tylko opetania przez diabla i brak milosci?

Zło złu nierówne. Popatrz, gdyby nie tragedie, czy ktoś by szedł z pomocą ryzykując własne życie? Choroby psychiczne są spowodowane brakiem miłości właśnie. Widziałeś kogoś kto się chory psychicznie urodził? Dalej, choroby genetyczne (dzieci które się takie urodziły) nie wzbudzają w ludziach chęci niesienia pomocy, a następnie spełnienia tych chęci? (czyż to nie jest miłość?). Są to klasyczne przykłady zwalczania zła (o którym piszesz) dobrem, miłością. Tak powinno być w każdym przypadku (nawet w takim kiedy spotykasz złodzieja, który ma zamiar Cie obrabować, zamiast dzwonić na policje czy bronić się przemocą lepiej odpowiedzieć miłością). I nie myśl że to wszystko czcze i sentymentalne bo tak nie jest. Miłość to niezgłębione dobro, które należy w sobie wzbudzać, nawet w dramatycznych sytuacjach.

===

Niech radują się rodziny, a ich miłość promienieje, jak chleba okruszyny nieśmy wiare i nadzieje...Nam pisane Krzyża bronic, teraz, dzisiaj, jutro, zawsze!

Cytat 
Robert
 grudzień 20 2008 18:22   
Forum

Quote by Kruk: Zło złu nierówne. Popatrz, gdyby nie tragedie, czy ktoś by szedł z pomocą ryzykując własne życie?

Czyli po to Bog zezwala na rozne tragedie ludzkie, zeby moc zrobic z innej osoby bohatera... Teraz wszystko rozumiem.

Quote by Kruk:Choroby psychiczne są spowodowane brakiem miłości właśnie. Widziałeś kogoś kto się chory psychicznie urodził? Dalej, choroby genetyczne (dzieci które się takie urodziły) nie wzbudzają w ludziach chęci niesienia pomocy, a następnie spełnienia tych chęci? (czyż to nie jest miłość?). Są to klasyczne przykłady zwalczania zła (o którym piszesz) dobrem, miłością. Tak powinno być w każdym przypadku (nawet w takim kiedy spotykasz złodzieja, który ma zamiar Cie obrabować, zamiast dzwonić na policje czy bronić się przemocą lepiej odpowiedzieć miłością). I nie myśl że to wszystko czcze i sentymentalne bo tak nie jest. Miłość to niezgłębione dobro, które należy w sobie wzbudzać, nawet w dramatycznych sytuacjach.

Mozna sie niestety urodzic z zaburzeniami psychicznymi, wiec sie mylisz. Rozumiem takze Twoj sposob myslenia, czyli jak sie dziecko rodzi z ADHD, autyzmem, zespolem Downa lub alergia to znaczy ze z braku milosci to wyniklo...

To wytlumacz mi jakim przejawem milosci odpowiesz podczas gdy dwoch dresiarzy Cie obrabuje i na dokladke wezmie "na buty"... Chcialbym zobaczyc jak ich zwalczasz miloscia...

===

Profil   Email 
 Cytat 
kazema
 grudzień 20 2008 18:41   
Forum

Czyli po to Bog zezwala na rozne tragedie ludzkie, zeby moc zrobic z innej osoby bohatera... Teraz wszystko rozumiem.

Rzeczywiście. Dobro istnieje dzięki złu. A zło dzięki dobru. Gdyby nie było zła, jak poznalibyśmy znaczenie dobra?

Czasem i nas spotyka jakieś osobiste 'zło', ale dzięki temu, możemy się stać nowymi, czystymi, dobrymi ludzmi.

Pozdrawiam

===

'Od momentu, gdy zaczniesz podróż przez życie w jakimś obranym kierunku,nieustannie musisz korygować kurs' ('Plan lotu')

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 grudzień 20 2008 19:12   
Forum Moderator
Moderator

Suration

A ja wcale nie pisałem o bohaterach.

Mozna sie niestety urodzic z zaburzeniami psychicznymi, wiec sie mylisz. Rozumiem takze Twoj sposob myslenia, czyli jak sie dziecko rodzi z ADHD, autyzmem, zespolem Downa lub alergia to znaczy ze z braku milosci to wyniklo...

Tak? Można urodzić się psychicznie chorym? jesteś pewien?

Z tym ADHD i autyzmem to mnie rozłożyłeś na łopatki - zastanów się co piszesz, bo te dwie choroby są genetyczne.

Zespół Downa - choroba genetyczna, przeczytaj jeszcze raz co na ten temat wyżej napisałem.

Alergia - wiesz, sam jestem alergikiem i jakoś nie cierpię z tego powodu - przykład zupełnie nie trafiony z Twojej strony.

To wytlumacz mi jakim przejawem milosci odpowiesz podczas gdy dwoch dresiarzy Cie obrabuje i na dokladke wezmie "na buty"... Chcialbym zobaczyc jak ich zwalczasz miloscia...

Dam im tego czego chcą, po czym spróbuje nawiązać sensowny dialog. Naprawdę miałem wiele podobnych sytuacji w życiu i całkiem dobrze się kończyło

===

Cytat 
Robert
 grudzień 21 2008 20:32   
Forum

Kruk, jedne choroby sa genetyczne, do innych masz genetyczne predyspozycje. Nie rozumiem, jak choroba psychiczna moze oznaczac brak milosci. Twierdzicie, ze ludzie kochani i kochajacy innych nie zapadaja na choroby psychiczne?

To jest moj 666 post (nie liczac tych, ktore ciachnal Rafi), wiec chcialem go zadedykowac szatanowi. Czy myslicie, ze kiedys go Bog zniszczy? Na koncu swiata? Nie bedzie to wtedy oznaczac dla nas braku wyboru i wolnej woli? A co jesli ktos z nas sie wtedy zbuntuje i zostanie nowym szatanem? Czy wogole szatan da sie zniszczyc? Co wlasciwie bedzie z nim na Sadzie Ostatecznym? Czy nie bedzie wstanie zebrac swojej armii i ostatecznie rozprawic sie z dobrem?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 grudzień 21 2008 21:08   
Forum Moderator
Moderator

Był świetny artykuł na temat 666 - ta liczba wyszła z Apokalipsy św. Jana i dotyczy ludzi a nie szatana Więc nietrafiona dedykacja

A te pytania co zadajesz to rozumiem, że retoryczne?? To tak jakbyś się pytał nas o której godzinie i którego dnia umrzesz Nie bój się doczekasz się i wtedy sam o wszystko Boga zapytasz

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 grudzień 21 2008 23:24   
Forum

Quote by paraklet: Był świetny artykuł na temat 666 - ta liczba wyszła z Apokalipsy św. Jana i dotyczy ludzi a nie szatana Więc nietrafiona dedykacja

A te pytania co zadajesz to rozumiem, że retoryczne?? To tak jakbyś się pytał nas o której godzinie i którego dnia umrzesz Nie bój się doczekasz się i wtedy sam o wszystko Boga zapytasz

Oczywiscie, ze retoryczne, jednak mialem nadzieje ze na chocby jedno mi odpowiesz...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 grudzień 21 2008 23:44   
Forum Moderator
Moderator

Odpowiem Ci na jedno.
Szatan jest jak lew z wybitymi zębami. Świetnie wygląda i głośno ryczy - jak przekona ofiarę, że ma zęby to ofiara sama umrze ze strachu a wtedy sobie będzie ją powoli konsumował.
Szatan posługuje się tylko kłamstwem, które jest niczym w porównaniu z imieniem Jezus.
Kiedyś widziałam jak rozpędzony facet z obłędem w oczach i potwornym śmiechem biegł w kierunku księdza. A ksiądz ze spokojem powiedział: W imieniu Jezusa rozkazuję ci wrócić na swoje miejsce, natychmiast!
Facet wyglądał jak marionetka pociągana przez sznureczki gdy szedł w stronę krzesła.
I jakoś nikogo to nie zdziwiło, gdyż jak powiedział Jezus: w Moim imieniu złe duchy będziecie wypędzać.

Skoro szatan nie jest w stanie przeciwstawić się samej mocy imienia Jezusa - to o jakiej władzy szatana tu mówimy...
Nieustanne kłamstwo i przeinaczanie słów Boga - tak jak wąż podszedł fałszem Ewę (bardzo rezolutne i bardzo przemyślanie) - to jedynie jego moc... Więc o jakiej walce my tu mówimy.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 grudzień 21 2008 23:56   
Forum

No nie przesadzaj - lew stary i bezzębny, ale kąsać potrafi, - ale tych co słabi, chorzy, lub od stada sie oddalili,
bitwa będzie nawet wiadomo gdzie - Armaged(d)on ostateczna, decydująca walka, bitwa między siłami dobra i zła; przen. wielka, krwawa, wyniszczająca obie strony wojna.

Etym. - późn.łac z gr. Har Magedōn 'góra Megiddo (a. góra Karmel), u której stóp rozciąga się dolina Megiddo, pole licznych bitew, miejsce, gdzie odbędzie się, wg Biblii (Apok., 16, 14-16) i niektórych sekt, w Dniu Sądu Ostatecznego, apokaliptyczny bój między narodami'.

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Angelika Mojeścik
 grudzień 22 2008 00:20   
Forum Moderator
Moderator

Walka jaka walka? Bóg, który stworzył anioła (który stał się złym) ma z nim walczyć? Przecież to Bóg dał mu tyle ile ma. Jak stworzyciel ma walczyć ze swoim stworzeniem? Szatan nie jest sam sobie podnieść siły. Walka to jest w nas - bo wierzymy w kłamstwa szatana.

Ja bym to bardziej nazwała egzekucją - Bóg obiecał, że pomści każdego z nas, w końcu. Za wszystkie moje dni słabości i zawahania - za wszystkie fałszywe obietnice w które uwierzyłam - za każdą łzę - pomści mnie mój Bóg! To będzie egzekucja a nie walka.

No chyba, że spojrzymy na to ze strony innej - walka Boga o każdego kto z własnej woli stanął po stronie szatana - Bóg kocha takich ludzi nadal i wydaje mi się, że jeśli będzie walczyć to tylko o nich.
Kocha tak mocno, że chce dla nas najlepiej ale nic wbrew nas samych... To jest dopiero miłość.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 grudzień 22 2008 00:26   
Forum

ale to nadal jest "władca tego Świata" - poczytaj warto i jesli zechcesz rozwiej mój końcowy pesymizm
czy szatan jest "władcą tego świata"
dobranoc

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Angelika Mojeścik
 grudzień 22 2008 00:41   
Forum Moderator
Moderator

ależ zgadzam się z tym w 100% - wystarczy spojrzeć co się dzieje na świecie - Bóg nie może być władcą takiego świata. To szatan rządzi na ziemi - swoim kłamstwem i oszustwem. Dlatego Jezus-Bóg zszedł do nas i umarł za nasze grzechy by uwolnić nas od mocy szatana oraz przetorować nad drogę do "nieba".

Nie wiem jak wy - ale ja się jak najbardziej cieszę Boga królestwo nie na tej ziemi

Ktoś mnie kiedyś zapytał - właśnie o te dzieci co rodzą się chore. Dlaczego?
A mi się zdaje, że takie cierpienie jest jak pies pasterski - który nie dość że przypomina, że miejsce owiec jest nie na polach, ale w zagrodzie i do tego jeszcze ten pies nas do tej zagrody zagania. Oczywiście, że możemy się wystraszyć jego szczekania i uciec w drugą stronę - ale możemy też przyjąć to szczekanie z pokorą i powoli podążać do zagrody

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 grudzień 22 2008 09:52   
Forum

Quote by paraklet:No a jak ty to widzisz? Co się stanie jak załóżmy hipotetycznie - zło zniknie??

a jeszcze wczesniej

załóżmy, że Bóg by zlikwidował zło i co wtedy? Wszyscy stracilibyśmy możliwość wyboru...

Pozostanie wybor miedzy mniejszym a wiekszym dobrem?...
Z troche innej strony, zalozmy... - jesli zlo jest wynikiem braku dobra, bedacego z koleii wynikiem posiadania przez nas wolnej woli i brakiem wyboru dobra, to czy jesli w tzw. Niebie nie ma zla (przynajmniej od czasu wypedzenia weza) to znaczy, ze tam zostanie nam odebrana wolna wola? I dalej - jesli zlo jest brakiem wyboru dobra (p. wolna wola) to czy (tak rozumiany) Bog ma wolna wole skoro jest tylko dobrem?

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 grudzień 22 2008 10:04   
Forum Moderator
Moderator

A mi się wydaje, że tam już wolna wola nie będzie nam potrzebna
Więc nie będzie miało znaczenia czy ją mamy czy nie
Takie moja małe przemyślenia co do gąsieniczki i motyla

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 grudzień 22 2008 10:47   
Forum

Quote by paraklet: A mi się wydaje, że tam już wolna wola nie będzie nam potrzebna

Taaaa... To po co w takim razie zostala nam ona, jako wyroznik, w ogole dana tutaj? No i nie tlumaczy to, ze jako umilowane dzieci najpierw otrzymujemy wolna wole jako dar, by potem zostac umilowanymi dziecmi niejako po lobotomii? Jaki kochajacy ojciec uczynilby to swoim dzieciom?

PS. Nie odnosze sie tu do jakiejs konkretnej wiary/religii tylko konkretnie do wypowiedzi przedmowczyni (tego co jej sie "wydaje")...

===

Cytat 
Rafi F
 grudzień 22 2008 10:54   
Forum Moderator
Moderator

No i sami widzicie do jakich absurdów prowadzi osąd, że istnieje zło. Zło istnieje tak jak ciemność. zło jako brak dobra, ciemność jako brak światła.
Stojąc w światłości nie możesz/ nie ma sensu mówić o ciemności, stojąc w dobru nie możesz/nie ma sensu mówić o złu.

Stojąc w wieczności opromieniony dobrem Boga .... czy mozna mieć dylematy?

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,90 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty