Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 grzeszyć zuchwale ...
 |  Wersja do druku
kasandra_K80
 grudzień 05 2008 14:19   
Forum

Status: offline

Czasami grzecznościowo jestem proszona o przelączenie kanału na msze św. przez jakiegoś gościa, bo nie zdążył się pomodlić, być na mszy itd.

Jak mi bóg miły od dnia dzisiejszego pogonie kogoś takiego, że mi głowe zawraca i przełącze na film...
Jak będzie się domagał informacji pokaże link z wypowiedzią..

Dzięki za korzystny argument dla mnie...
Poza tym jest to dodatkowy argument żeby nie zaśmiecać kanałów telewizyjnych jakimis mszami...drogami krzyżowymi itd zbędnymi namiastkami duchowości...
Nalezałoby się przyjżeć bliżej zasadności istnienia takich programów w tv...

Miłego popoludnia i wieczoru

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 grudzień 05 2008 15:30   
Forum Moderator
Moderator

Kasandra czy ty w ogóle słuchasz a dokładnie czytasz co się do ciebie pisze?
Moja babcia nie jest w stanie chodzić do kościoła i takie transmisje w telewizji czy radiu są dla niej wybawieniem - bo dają jej namiastkę modlitwy wspólnotowej. Siada wtedy na łóżku i całą mszę przeżywa nie raz lepiej niż nie jedni będący w kościele - więc przestań kobietko moja miła uogólniać i spójrz na to oczami innych a nie tylko swoimi.

Osobiście byłbym pierwsza pod budynkiem telewizji polskiej gdyby wycofali transmisję mszy.

A ty nie możesz od tak ocenić, czy facet który cię prosi o przełączenie na mszę - prosi cię bo nie poszedł do kościoła z lenistwa czy faktycznie miał powód a bardzo by chciał ją przeżyć chociażby w głębi siebie.

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
kasandra_K80
 grudzień 05 2008 17:16   
Forum

Paraklet, możesz z łaski swojej uważniej przeczytać komentarz Rafi'ego?
Ja tylko wyciagnęłam z niego właściwe wnioski.

To jest obłuda twierdzić, że dla jednych osób msza w tv jest ważna, a dla innych już nie...
jeśli tak właśnie się wartościuje to na jakiej podstawie?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 grudzień 05 2008 19:54   
Forum

Quote by kasandra_K80: Paraklet, możesz z łaski swojej uważniej przeczytać komentarz Rafi'ego?

To jest obłuda twierdzić, że dla jednych osób msza w tv jest ważna, a dla innych już nie...

wprawdzie nie jestem paraklet, ale postaram się coś niecoś wyprostować w Twoim rozumieniu znaczenia mszy świętej przez telewizję czy radio.

Nie ma bowiem nic obłudnego w wierdzeniu, że dla jednych osób msza w tv jest ważna, a dla innych już nie.
Msza święta przez telewizję czy radio jest tylko pomocnym środkiem dla komunii świętej duchowej ych osób, ktore z waznych przyczyn nie mogą być na mszy fizycznie (właśnie chorzy, czy osoby w podróży)

W posynodalnej adhortacji Sacramentum Caritatis (2007) papież Benedykt XVI zwraca uwagę że jesli nawet dla kogoś będzie niemożliwe przyjęcie Komunii Świętej (ze względu na warunki życia) to i tak powinnien uczestniczyć we Mszy Świętej, bo wszyscy mamy taki obowiązek w niedziele i święta nakazane.

To uczestnictwo, nawet bez Komunii Świętej może być owocne, ważne, znaczące i potrzebne całemu Kościołowi. Papież Benedykt XVI mówi o możliwości przyjmowania wówczas Komunii Świętej duchowej.

Dawniej taka praktyka była bardzo rozpowszechniona, gdy nie można było przyjmować częstej Komunii Świętej bez uprzedniej spowiedzi. Było to przed rokiem 1905, kiedy to papież św. Pius X pozwolił wiernym nawet na codzienną Komunię Świętą bez potrzeby każdorazowej spowiedzi.

Za to ci, którzy mogliby uczestniczyć we Mszy Świętej w kościele, a nie robią tego, lecz korzystają ze Mszy Świętej transmitowanej na przyklad przez telewizje czy radio, lub zastępują czynny udział w mszy przez tak zwaną komunię świętą duchową (modlitwa w grupie bez szafarza, modlitwa indywidualna z czytaniem Pisma, czy na przykład popularna wymówka: ja modlę się na spacerze w lesie lub na wycieczce w góry, itd) nie spełniają obowiązku uczestnictwa w Eucharystii.

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Dezerter
 grudzień 05 2008 22:40   
Forum

Quote by kasandra_K80: Paraklet, możesz z łaski swojej uważniej przeczytać komentarz Rafi'ego?

Kasandro - jako czwarta osoba powiem ci - niewłaściwe wnioski wyciągnęłaś i nie widzę tu żadnej obłudy.
A "wartościujemy" nie my , ale to ludzie uczestniczący rzeczywiście lub tylko pozornie, sami wartościują swój udział, wartość i "ważność" swojego uczestnictwa.

Zaryzykuję - abyś zrozumiała - takie stwierdzenie:
Przyjęcie komunii na Mszy - może być dla ciebie zwykłym zjedzeniem opłatka (trochę przesuszony i czerstwy), a może być przyjęciem do Świątyni twego ciała Chrystusa, który przemienia cię w Dziecko Boże, a twoją duszę przebóstwienia i stajesz się na obraz i podobieństwo.

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Angelika Mojeścik
 grudzień 05 2008 23:16   
Forum Moderator
Moderator

Faktycznie to ja zareagowałam zbyt agresywnie i chaotycznie przedstawiłam mój punkt widzenia oraz to z czym się nie zgadzam, za co Cię przepraszam Kasandro.

A to co chciałam przekazać i to o co mi chodziło - świetnie zrobili to moim przedmówcy

To od ludzi zależy wartość - dla ich samych, a nie ogólna - tego w czym uczestniczą.
Dlatego - dla Ciebie takie msze mogą być bezsensowne, bo ich po prostu nie czujesz, a dla takiej mojej babci jest to coś bezcennego

Dlatego uważam za dobrą rzecz takie msze Mimo, że sama jeszcze nie uczestniczyłam w takowej - tylko oglądałam
Pozdrawiam

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 grudzień 06 2008 13:48   
Forum Moderator
Moderator

kasandra K80

Przyjęcie komunii na Mszy - może być dla ciebie zwykłym zjedzeniem opłatka (trochę przesuszony i czerstwy),

I tu się mylisz Kasandro, komunia zawsze działa nawet jak jej nie rozumiesz. Eucharystia to Komunia z Bogiem (połączenie się z Nim w miłości, zjednoczenie). Można mówić, że Komunia dokonała się w sposób niegodny, bez wcześniejszego pojednania - ale zawsze jest ważna.

===

Niech radują się rodziny, a ich miłość promienieje, jak chleba okruszyny nieśmy wiare i nadzieje...Nam pisane Krzyża bronic, teraz, dzisiaj, jutro, zawsze!

Cytat 
kazema
 grudzień 06 2008 14:45   
Forum

Witam po dość długiej nieobecności.

...zazwyczaj grzesząc człowiek ma świadomość że grzeszy...

niestety nie jest to prawdą. Odsyłam do św. Faustyny.

grzeszyć zuchwale w oczekiwaniu na Miłosierdzie Boże...oczekiwać, czekać, aż Ktoś otworzy nam oczy i dostrzerzemy bezsens naszego postępowania.

Miłych Mikołajek!

===

'Od momentu, gdy zaczniesz podróż przez życie w jakimś obranym kierunku,nieustannie musisz korygować kurs' ('Plan lotu')

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 grudzień 06 2008 20:23   
Forum

Quote by Kruk: kasandra K80
Przyjęcie komunii na Mszy - może być dla ciebie zwykłym zjedzeniem opłatka (trochę przesuszony i czerstwy),

I tu się mylisz Kasandro, komunia zawsze działa nawet jak jej nie rozumiesz. Eucharystia to Komunia z Bogiem (połączenie się z Nim w miłości, zjednoczenie). Można mówić, że Komunia dokonała się w sposób niegodny, bez wcześniejszego pojednania - ale zawsze jest ważna.

To nie Kasandra - to ja do Kasandry
i podtrzymuje to co napisałem - tylko przeczytaj dokładnie co napisałem
Nie napisałem wcale, że nie "działa" i że nie jest "ważna"
A swoją drogą to ciekaw jestem co miałeś na myśli, jak komunia działa u ateistycznego pseudo katolika, który nie wierzy w obecność Jezusa w komunii, tylko uważa, że zjada kawałek opłatka, bo taki jest zwyczaj

===

Cytat 
Łukasz
 grudzień 06 2008 20:35   
Forum Moderator
Moderator

A swoją drogą to ciekaw jestem co miałeś na myśli, jak komunia działa u ateistycznego pseudo katolika, który nie wierzy w obecność Jezusa w komunii, tylko uważa, że zjada kawałek opłatka, bo taki jest zwyczaj

Dezerterze, akurat Komunie, obchodzi wiara danego penitenta Oczywiście człowiek taki nie będzie świadomy Komunii i przez to owoce będą być może mizerne, ale ona działa...

===

Niech radują się rodziny, a ich miłość promienieje, jak chleba okruszyny nieśmy wiare i nadzieje...Nam pisane Krzyża bronic, teraz, dzisiaj, jutro, zawsze!

Cytat 
kasandra_K80
 grudzień 06 2008 22:08   
Forum

Dezerter, sam widzisz jak forumowicze czytają wypowiedzi.... Pisze się jedno zdanie, a odczytują inne. Ja pasuję z dyskusją na razie...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 grudzień 06 2008 22:53   
Forum Moderator
Moderator

No co ? Pomylic sie nie można

===

Cytat 
Dezerter
 grudzień 07 2008 21:37   
Forum

Witaj Kazema znowu z nami - teraz sobie uświadomiłem, że brakowało mi twoich ciętych uwag

Quote by Kruk:

Dezerterze, akurat Komunie, obchodzi wiara danego penitenta

nie chce wyjść na czepialskiego , ale gdzie ja napisałem, że "Komunie, [nie] obchodzi wiara danego penitenta"
że piszesz "akurat"

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,44 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty